Banque Centrale de Ia Dendre Zitting van dsn Gemeenteraad 3, Burgerlijke Bodshulzon. firondverkocpingen. Reglement ia liet meisjesweezenhuis. 4. Spaarkas Rekening 1912. Begrooting 1914. 5. Ksrlihofgroirdafstand. 7, Kantscliool. Begroeiing isi3. HET HUIS D'Haese=Blommaert 13 MAART 1913 DÊ VOLKSSTEM STAD AALST van Maandag 10 Maart 1913 Aanvraag tot toelating van verkoop van tweo partijen grond do eerste gelegon to Ercmbodegcm de tweede gelegen te Oultre. M. DE WINDT, (lib.) Aangaande de eerste partij M. M. stel ik voor dat land publiek to vorkoopen. Er is te mijner ooren gekomen dat er aungaando dat land kiesbe- loflen zouden gedaan zijn. Opdat allo ver denking onmogelijk wczo is het geraadzaam daar dus eene publieke vorkooping todoen. De verkoop van weide te Oultre aan 130 fr. de aar wordt goedgokeurd. De ver koop van grond te Erembodegem wordt uitgesteld tot nader onderzoek. M. DE BURGEMEESTER. Mijnheeren ik heb do eer aan uwo goedkeuring een regle ment van inwendige orde voor te stellen no pens do bezoekers in het Woozenhuis. Do spreker geeft lezing van een inkwest waaruit blijkt dat er daar groote misbruiken werden gemaakt. Dat sommige personen van dio bezoeken gebruik maakten om do weezenmeisjes aan te sporen tot slecht go drag, tot openbaren opstand logon de Zusters om zoodoende zich uil bet Geslicht te doen verzenden. Twintig tot dertig bezoekers boden zich soms voor een en dezelfde woes aan, men bracht voor de wenzenkinderen allerlei zaken mede zedenscbetsende prenten on boeken, slechte gazetton enz. De toestand moet veranderen. En daarom vraagt de Commissie der Burgerlijke Godshuizen dit veglonient goed te keuren om aan al die mis bruiken eon eitido te stellen. M. DE WINDT, (lib.) Wat verstaat men door slechte gazotien Wil men daar- moe zeggen onze gazel M. BOSTEELS, (kalh.) Ik stel voor daar geone gazetten te laten uildeelen, hoe genaamd geen. (Algemcene bijtreding). Do hoor secretaris geeft lezing van dat entworp van reglement. M. DEBLIECK, (lib.) Ik bon ganscl hierin 't akkoord dat men al wat mogelijk is moet doen om onder zedelijk oogpunt all voorzorgen te nemen. Maar ik wil er ook op drukken dat men de politiok daar volstrekt huilen late dat zijn daar ons aller kinderen on die moeton aan alle politieke invloeden onttrokken worden. (Aangenomen). M. MOYERSOEN, Schepene, geeft lezing van do rekening van die inrichting en geeft ©enigen uitlog aangaande de cijfers op dio rekening voorkomende. M. DE WINDT, (lib.) De rekening geeft den feitelijke» toestand Riot weor. Men heeft daar in het actief de waardon ingo- schreven aan der. koopprijs geschat. Nieman van óns zou zoo een biian opmaken. Domei- de koopprijs van die waarden is veel grooter dan de bcursprijs of de feitelijke waarde Mij dunkt dus dat dio rekening niet opge maakt is lijk bet behoeft en uit grondbögin kan ik ze niet goedkeuren. Men mag waarden daar niet doen öp voorkomen aan hunnen koopprijs maar wel met hunne feite lijk-e waarde. Men mag nochtans niet besluiten uit mijne houding dat ik de inrichting der Spaarkas ïolve afkeur. Vorre van daar. Ik stol daa groot vertrouwen in en zou willen dat all "ingezetenen eerder naar de spaarkas der stad gingen, dan naar die van den staat, omdat ze hier eenen grooteren intrest hebben, 3 °j, imdat zo bier nooit verliezen kunnen onder ja?.», on dat do rentedragers van den Staat |roole vorliezen lijdon en eindelijk omdat ïion liier gemakkelijk zijn geld kan hebben. Maar die wijze van opmaken diorrokening Auiuien wij niet goedkeuren. In 'l voorbijgaande Mijnheeren, moot nog doen aanmerken dal bet verlies op die fondsen groot is. Al dio waarden zijn merke lijk gedaald. En daar, heoren ziju uwe vrien den de oorzaak van. M. BOSTEELS,/kath.) Dat meent ge niet, Mijnheer Do Windt. M. DE WINDT, (lib). Dat "meen ik wel er» daar ben ik van overtuigd. M. BOSTEELS, (kalh.) En waarbij komt bet dan dat do stadsleeningen van grooto liberale sleden ook zoo zeer gezakt lijn Zijn dio liberalen daarvan de schuld M. DE WINDT, (lib.) liet zou ons vor brengen moesten wij daar nu allemaal ingaan. (Algemeen gelach rechts). In allo goval wij verliezen op al de fond sen van Staatsrente.. Do Spaarkas verliest daar 70.000 fr. En daarom keur ik die wijze van rekening niet good. M. MOYERSOEN, schepene. Die re kening werd zoo opgesteld omdat bet regle ment van do spaarkas zulks eischt. Volgens dat reglement moeten do waarden ingeschre ven worden in de rekening aan den koop prijs en niet aan den beursprijs. Moesten wij anders bandelen, wat zou er dan gebeuren Wannoer do fondsen in waarde stijgon dan zou de rekening sluiten met eene winst.Wan neer de. fondsen in waarde dalon dan zou do tekening sluilon mot verlies. Mon moet dus den koopprijs nomen om twee grooto redenen d. Omdat do waarden van «do spaarkas "geone waardon zijn die men vandaag of mor gen verkoopt. 2. Omdat al bare waarden, builen de Bel gische Rente aflosbaar zijn aan do nominale waarde, die voel grooter is dan do huidige beurswaarde. Er zijn bij voorbeeld in do Spaarkss voor 61.500 fr. nominale waarde, titels foening Aalst. Dio titels worden aangekocht voor 55.700 fr. Zij hebben nu eene waarde 49.200 fr. Moesten wij bot stolsel van M. De Windt volgen, dan zou men dio waarden moeten inschrijven aan den prijs van 49.200 k, alhoewel zij ons eens 01.500 fr. zullen opbrengen. Hetzelfde voor al de annuiloilon, voor liet emeontekrediot, enz. Vcror dezo laatste waarde nochtans, zal de spaarkas een kloiy verlies ondergaan, omdat zij boven de nomi nale waarde werd ingekocht. Daarom dus werd die rekening good op gemaakt, alle andere manier ware slecht. Do winsten werden das feitelijk gedaan. En nu een woord over den 3 °/0. Volgens M. Do Windt is liet de schuld van bot gouvernement dat de 3 °/0 gezakt is. Ik ben verwonderd omdat ik dergelijke za ken hoor zeggen door een man die zooveel kennis hooft van dio zaken. Ik zal er niet veel op antwoorden. Die be ering ten andere steunt op niets. De eenvoudige redon daarvan is dat ieder een nu de golegenheid heeft geld te plaatsen aari hoogereintresten. M. Dg Windt weet heel goed dat men in de Banken een kroost kan genieten van 4 aat men goene papieren waardei oopen aan 3°/0. De daling in don 3 zal duren zoolang bet geld even duur blijft. Wij ebben .den lijd gekend dat do introst van et gold verminderde. Nu vermeerdert bij en hoe meer bij ver meerdert, boe meer en hoe grooter do daling 1 wezen in don percent der slaatsrenten M. De Windt wijst ook op do leeningen door bet Staatsbestuur gedaan. Maar dio lee- ningen werden gedaan om uitgavon te be kostigen die groote winsten afwerpen, b. v. liet aanloggen van spoorwegen. Ge weel ook, M. Do Windt, of go zoudt moeten weten dat aj do buitengewone uitga- en die geenen intrest of winst opgeven ge dekt worden met gewone ontvangsten of bonis van vorige jaren. Zulks woot iedereen, ten minste diegenen die katholieke dagbladoa lezen;of andere bladen dat schrijven durven, dat weet ik niet. M. DE WINDT, (lib.) Wij bobben nu den lijd niet om daar eene grondige bespre king over te maken. In alle geval die rekening is slecht opge maakt en ik kan ze dus niet goedkeuren. Zitting van 12 Maart De zilt in ff icordt geopend om 2 are, onder voorzitterschap van Af. Scholia- rt. In aanmerking genomen Mits ile gewone'voorbehoudingen, worden verscheidene welsdritwerpon in aanmerking genomen. Nog de Algemcene Werkstaking Qnlemotie M. IIYMANS herinnert er aan dat do be dreiging met algemeene werkstaking dooi de dagorde van 6° Maart laatstleden inge trokken werd. Sprokor wonschtalezen geluk,die den drei- gonden arm lieten .zakken. Hij vraagt, dat do Broqueville nu zou willen zeggen, wat TELEFOON al! Maar opdat men niet moene dat ik tegen do instelling zelve bon, zal ik ze ook niet af keuren, ik zal mij dus onthouden. M. BOSTEELS, kalh. Lijk de beer Schepene daar deed bomerken schijnt ons de wijze van rokoning opmaken heel rationeel en reglementair. De rekening wordt aangenomen met alge- meene stemmen mits onthouding van den lieor De Windt De begrooting wordt met algemeene stem men aangenomen. De gromlafstanden aan de govyono voor waarden worden aangenomen. G. Kerkfabrieken. Rekening I2I2. 0. L. V. MljlbeeH. De secretaris geeft lezing en uitlog aan gaande die rekening zij wordt aangonomen. M. BOSTEELS. (kalh.) Verslaggever. M.M. Do Kantschool van Mijlbeek heeft bare stichting to danken aan de algemeene bowoging in ons land ontslaan ter opbeuring van do kantnijverbeid. Hot patroonschap van die beweging werd opgedragen aan II. M. de Koningin. D' kantnij verbeid is van groot belang vooral in deze streek. In 't jaar 1911, op verzoek van liooger- hand komende, stichtte de Eerw. Heer Lauweroys eene kantschool. Tot biortoo bostonden or wel gestichten tol uitbating van die nijverheid maar noj geono inrichtingen waar men eene vakkun dige opleiding in dio nijverheid kon gemeten. Do E. H. Lauwereys was hier dus een haan- broker. Zijne inrichting is enkel eene vakschool zij geniet de goedkeuring er. hot toezicht van liet Staatsbestuur dat. bel programma der werkzaamheden beeft opgemaakt. De op richting van bet gebouw on de bemeubeloo- ring zijn wij te danken aan de vrije initiatief. In 1911 werkten in die vakschool vijf onderwijzoresson, onder andere 3 weroldsehe onder bezoldiging en toezicht van den Staat liet is dus eene echte school. De leergangen hebben oenen duur van vier jaar. De leerlin gen kunnen er in opgenomen wordon van den ouderdom van 9 of 10 jaar tot op den ouderdom van 14 jaar. Do lessen wordon er gegeven na de go- wone schooluren, zoo dus dat liet bijwonen van dio kantschool geenszins bot bijwonen de gewone lagere school belemmert. Ik voe, er nog bij dat dio school openslaat voor all kinderen, zonderonderscheid van denkwijze. Voorden oogenhlik zijn or reeds een vijf tigtal kinderen in hol-tweede studiejaar. Do uitslagen van die vakschool staan boven alle verwachting. Ter inzage heb ik ecnigo proefstukjes medegebracht, vervaar digd door kindcron van 9 tot 10 jaar. Wij kunnen aan geen work beter toelagen geven dan aan dergelijke instelling. Ik sluit dit kort verslag MM. met een woord van dank en huldo le sturen aan de inrichters en aan de Damcn beschermsters van hot work. M. VAN DEN BERG (lib.) Worden die lesson daar gegovon gedurende de ge wone schooluren M. BOSTEELS (kalh.) Do lessen wór den enkel 's avonds gegeven na 4 uren.Twee of drie maal per week. Zoodoende kan de kantschool gceno hindernis zijn vcor do lagere school. Hot is ten andere best de kin- doren van op oenen zeor jongon ouderdom naar de kahtsclmgl lo sturen; don kan men aanstonds bemorkon of zij tot dat vak ge schiktheid lubben ja of neen. Hot werk dat zij daar verrichten is ton andere niet yor- moeiend. Morgen venolg en slot liet gouvernement zinnens is to doen.' Hij hoopt, dat liet gouvernement zal bijdragen om do vollodige vei-zoening te bewerken. M. de BROQUEVILLE. Ik brong hul do aan do klaarziend© en wijze handelwijze van hen die hebbeiimeegewerkt om do A.W. te doen introkken. Der» grond der zaken ingezien, cr zijn voor al twoe zaken waarvan moet rekening ge houden wordon, teh ecrslo do tusschenkomst van die onregelmatige en onwettige macht waarvan ik reeds vroeger sprak en ten twee de do wil door het kiezorskorps uitgedrukt in de laatste algompene kiezing. Ik herkon dat hel eerste element do on wettige macht werd ingetrokken. Maar het tweede element blijft bestaan. En er is maar oen enkel middel om daaraan te verhelpen. Toekomend jaar zjjn hot terug algemeene kiczingon, dat men het land dan lorug uit spraak late doen aangaande do herziening. Zulks zal wettig zijn en alle andere handel wijze is onwettig. C Daarin zal dan vflior de rechtschapenheid der volksvertegehwoordigers eene aandui ding zijn waarvan zij juist lijk nu onmogelijk eene rekening zouden kunnen houden. Wanneer de kalmte voor goed in het land zal teruggekomen1 zijn dan is hot Staatsbe stuur gereed om terug do hervorming van de o-enieonte cn provinciale kieswolton te be ginnen. M. VAN DER VELDE. Hetgeen wij komen te hooren, is ec-ne licht verborgen weigering. Do ka&netsoversto beeft or zich bij bepaald, ons (e belooven, dat hij zich niet zal verzeilen tegen het laten be- sludeoren van gebeurlijke wijzigingen aan do kieswet, belrokkolijk gomoenle en pro- incieraden. Ik aarzel niet t© zeggen, dat do taal van M. do Broqueville eene groote teleurstelling is voor de werk lidden. Van de bedreiging met algemeene werk staking blijft nieW'Over. Het komiteit heeft ze ingetrokken en daardoor oene belangrijke verantwoordelijkheid op zich gelrokken. Na' de eerste yo>ge<Ioring der burgemees ters lo Brussel, ben ik door M. Max, burge- nieeslor van Brussel ontboden geworden. Ik ging er heen en wij hadden urnen een lang durig onderhoud. >1. Max zegde mij, dat wij ons doel bereikt hadden, namelijk, indruk maken op de openbare meening, ten voor- deole van bet algemeen stemrecht.. M. Max voegde er bij, dat*M. de Broquevilio gezegd had, dat zoolang er met algomeenowerk- staking gedreigd "tfcerd bet onmogelijk was iets toe le geven •M. Max bad nldien een onderhoud met den lieer do Broqubville en deze liet M. Max aan de socialistische leiders zeggen,datindien de bedreiging mot do algemeone werkstaking ingetrokken word* zulks zou aanzien wor den als een blijk van toegeving. Dat antwoord mfafekte op ons diepen indruk en wij vroegen aalt M. Mjx of hij geneigd was, zulks te hofbalen in tegenwoordigheid van hel komiteit duy Algemeene Werksta king. M. Max aanvaardde en hij herhaalde het 's avonds, 't Is dan dat wij ouzo dagorde stemden, waardoor da bedreiging der algo meen werk sla king'ingot rok leen werd. Dat zijn Ue Riten. Ik houd er' aan te beve stigen, dat de eerlijkheid van dozen, die aan do onderhandelingen doeinomon niet kan verdacht Worden. M. de Broquovill© had niets beloofd, doch hij hoopte misschien verder te kunnen gaan, dan zijne vrienden hom tot hiertoe toelieten. Ik ben overtuigd dat allen die mij bier booren zoudon gebapdeld hebben zooals wij Wij bevinden ons thans op een gevaar lijk keerpunt. Herwas mogelijk, allen te bevredigen. Ik ben geneigd le gelooven, dat gij liet niet verstaan bobt, doch morgen zult gij u tegenover eoii'o ontgoochelde on misle- vrodeno werkersmassa bevinden. Ik, die al- los gedaan heb wat' mogelijk was om den vrede te bewolken, !ik bolreur bet grooto lijks. Geen moed verlor-en, de werkende klas is arbeidzaam, bewonderenswaardig, verstan dig, verduldig. Zij zal den strijd voorzetten en toch eindigen mel.de rechtvaardigheid en gelijkheid le doen zegepralen*. M. WOE-STE. In dit incident is er iets anders dan wat wij Rit hetgeen wij komen le hooren, zouden kunnen gelooven. Hel is to weten, of tie socialisten morgen zullen zege pralen ja of ne6ii Wat M. do Broqubville zogde, is een be wijs. dat liet gouvernement eu do rechter zijde volkomen fakkoord is. Ik wil bier do ojorlijldieid van M. Max ni«Tt in Iwijf-l trekken, doch voor hetgeen betreft, liet verbaal over zijn onderhoud met M. do Broqueville, geloof ik toch liever wal M. do Broqueville erover zegt. Mon komt ons zeggen, dut er nieuws is feed nsügeiiak ïn de statin va»» Tosst* en Tcthss- Lo B 24 jaar oud, stoker van do spoorwegen, wonende lo Molenboek, bevond zich dezen morgend op zijn stoomtuig, wanneer eene huis sprong en do ongelukkige door den water damp vlak in het aangezicht werd verbrand. Zijne wondon zijn zeer erg. Z. H. Ce Paus'is aan i!e beïer zijde. ROME, 12. De koorts 10 vordwenon. Enkel zal Z. II. do Paus nog een tweetal wekon moeten verzaken aan alleo arbeid. Eene boot omgekanteid, 82 dooiSesr. CETTIGNE. Eene boot S2 manschappon overbrengende naar de kusten van Albanië is door een rukwind omgo- kan leid. 82 mannen verloren er hot loven. J. B. D. werkman, Grarcea des* ja8oes«sch5ieid te UndeHechi. loofd gescheiden van zijne vrouw, Verleden nacht kwam hij haar opzoeken hij hare ouders en losto op baar eon aa: lige is aaugehouden.- ntal revolverschoten. Do vrouw is erg gekwetst. De pliolt- ingetrokken en dus zon het gouvernement tot de oppositie moeten overgaan. In waarheid, wat de socialisten willen, is. dat zij, <1© overwonnenen van 2 Juni, nu als overwinnaars zouden mogen prijken en aan hot gouvornemont de horzioning der kies wetten opdringen. Indien wij de inaanmerkingneming der grondwelherzioning verworpen hebben, is hot niet omdat er mot algemeene werksta king gedreigd werd maar wel omdat wij overtuigd zijn, dat het land van geen alge- boelen ommekeer wil welen. Het gouvernement is daarover 't akkoord met de rechterzijde. Niet alleen is bet gou vernement 't akkoord mot de meerderheid van bet land, maar ook met vele liberalen, dio bot betreuren, dat hunne partij met do socialisten strijdt. (Toej. rechts. Verzet links). Wij zijn overtuigd, dat evenals vroeger, wij steeds de govoolons van het land na leven. Rumoer links). Gij, de overwonnenen zoudt willen zege vieren, Neen Mijnheeren, dat gaat niet en wij zullen u do hand niet toesteken. M. FRANCK. Gij neemt eene droevige verantwoordelijkheid. M. WOESTE. Ik bon zeer verwonderd. te hooren dat M. Franck mij zulks zegt, hij die te Antwerpen d«od uitschijnen boo ge vaarlijk het is kartel le maken. (Gelach rechts). Gij hebt eindelijk verstaan, dat bet alleen de werklieden zouden zijn, dio liet sla cl» t- oller zoudon woiden van de algemeene werk staking. Als verzoeniiigsmiddel vraagt gij ons het algemeen stemrecht 1 Ik herhaal hot u nogmaals, dat wij niet genegen zijn,ons zóó te laten wippen. M. Vandervoldo spreekt van kleingeesti ge». Tk weet niet wie hij bedoelde, (geroep links) U M. WOESTE Ik en de rechterzijde zijn er fier op, dat onze kleingeestigheid hierin bestaal getrouw zijn aan onze overtuiging en onze verbintenissen. (Langd.toej,rechts) M. HYMANS verwijt M. Woeste een uitdager te zijn. Het land zal teleurgesteld zijn over bet antwoord van het gouvernement. Ondanks alles zal niets den drang naar de? hervorming kunnen beletten en binnen oeni- ge jaren zal zij door alle partijen ingevoerd worden. Hel (Contingent Na eene korte beraadslaging wordt er be slist de bespreking van het konlmgeiit le verdagen tot Donderdag. De zitting wordt om 4 ure 25 gelieven. De vergadering der Rechterzijde Do rechterzijden van Kamer on Senaat vergaderden dezen morgend te li ure. Géene mededeeling word aan de pers gedaan. Wij zijn te welen goraakt, dat er besloten word geone enUelobolofle te doen aangaando de herziening van do grond wot. Mee was ook eensgezind om de ministerieels verklaring goed"le keuren, die zou godaan wordon, in dien een debat over dat ontwerp werd uit gelokt. MARKTPRIJZEN Aalet.12 maart Hopmarkt,kalm, prijzen fr. 95—100. Assche, 11 maart Tarwe 20,50 a 21.00 roe"© 17.00 a 00.00 haver 16.C0 a 22.00 aardap pelen 5,;.0 a 0,00 boter 3.15 a 3,30 eieren 2.00 a 2,25 kiekens 2,50 a 4,00_; konijnen 2,00 a 2*75; hesp 0.00; viggens 35 a 45, hop 10Ö a 000. Andertcsht. 12 maart —Ossen 613 prijs per kilo op voet 0.88 a 1.14. - Stieren 242. prijs per kilo op voet 0.84 a 1,04. Koeien 9*0, prijs per kilo op voet 0.72 a 0.96 Ninove.11 maart Tarwe 22 a 23; rogge 17 al8; haver 22 a 23 gerst 00 a 00 koolzaad 00 a 00 bonnen 00; aardappels 5,00 a ó.OO boter 3,25 a 3,40 eieren 2;00 a 2,5c viggens 00 aOÜ. Sotteaemll maart—Tarwe 22.50. mastelum 19 nO rogge 18,50. haver 22.50. bonnen '22,00 aardappelen, 5,50 konijnen 3.00 a kiekens 3 a 6; boter 3,UÜ, eieren 2,09. viggens 2o-a55. Windmolenstraat, Aalst vraagt Beenenbreisters voor grof en fijn werk 121 voor binnen en builen huls. MEN VRAAGT goede en eerlijke werk vrouw voor alle dagen,'s morgens van 6 t/2 lol 8 1/2 ure») 's namiddags van 4 1/2 to' 7 uren. Zich le wenden, 20, Nieuwstraat, Aalst. (Banquo Centrale do la Dendre). 148 NAAML007.E VENNOOTSCHAP Agentschap der Société Générale de Belgique Succursaal van Aalst20, Nieuwstraat TELEFOON -1-13 Dépots van geld aan 3 011 4 Disconto en invordering van wissels. Voorschotten op titels. Aan- en verkoop vail checks, vreemde bankbiljetten en munten.Beursorders.Uitbetaling van koepons. Inbewaarneining van waarden VERHURINGSTARIEF DER BRANDKOFFERS BRANDKOFFERS A FMliTJNGBN BINNENWAARTS PRIJS DER VERHURING HOOGTE BREEDTE DIEPTE PER MAAND PER 3 MAAND PER 6 MAAND PER JAAR meter meter meter frank frank frank frank 0.12 0.30 0.55 2.— 5.— 9.— 15.— B 0.20 0,30 0.55 3.— 8.— 15.— 25.— G 0.50 0.30 0.55 5.— 12.— 20.— 35.— D 0.50 0.62 0.55 8. 20.— 30.— 50.— E Q.53 0.62 0.55 9. 22.— 35.— 60.— De zaal iet brantlkoffers is toegankelijk voor het publiek alle werkdagen van 9 tot 4 u'Tr, ('s Zaterdags van 9 tot 2 uur). 069 de bedreiging niet algemeen© werkstaking is

De Volksstem | 1913 | | pagina 3