Oorlog in de Balkanen Pastoor en Herbergier van Nestor Wilmart 'T EEN EN 'T ANDER tfrtjdag 14 EÏBaarl IS S 3 C» ID^-G-IOX-.^13 Van Nuffel-De Gendt. Geen prijs, Uw geld terug - RU ITEN LAN D Begsisüende jaas-gS5?g esr ©I 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 li. 's avonds «is m 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicité coir.merciale ct financière da journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. BUREELEN TE BRUSSEL fi?. GODTSf BcursplaatSj 2 Telefoon A 3299 Bestuurder: J. TE AALST KerlcHtraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. re».) Jr. 0.60 3* biadz. (de regel) Ir. 1,00 4* bladz. (de regel Ir. 0,30 Financ. aankon, (por regol) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. ljO0 Gemougd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,01 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Dat herinnert mij eene foorbarak uit don jongen tijd. 't Was eene loterij. Vijfcenten 't lol, maar geen prijs, hot geld terug. Doch iedereen had prijs. Ik ook. Een dozijn hemdsknoppen van 12 voor een eont. Toon verstond ik nog niet dat do schelm nog 4 cent profijt deed op mij n karige Zondagpreê. Wat zal sieur Vandevelde lachen, als hij zijn 100 franken gaat terug' krijgen. Geen prijs, uw geld terug Veel is er den laalstan tijd gespro ken over drankwet en herberg, maar zijn wij wel innig overtuigd over do groote macht der herbergen In do laatste jaren winnen de herbergen in macht, omdat de herberg tegenwoor dig bijna, uitsluiteiijk de plaats is, waar de belangen besproken worden. Onder hot drinken van een glas wor den alle zaken Verhandeld wordt or al te dikwijls gesproken tegen de goede zeden en den godsdienstwordt niet zelden doze of gene door het slijk gehaald. Do herbergier wordt hoe langer hoe meer een persoon van gewicht, mot wier. er dient rekening gehouden te worden En juist door zijne toenemende ge- wiehligheid zou het duivelko van hoovaardij hem in 't oor kunnen bla zen Niemand is ho ven u En tpch gelijk iedere mensch heeft de herbergier niet alleen ais mensch, maar ook als herbergier zijne plichten, zoo gewichtig, dat van het vervullen of niet vervullen derzelron het zedelijk en godsdienstig welzijn van het dorp afhangt. Do herbergier, die zijne plichten slipt vervuil, is daardoor een machtige medehelper. Op die plichten heeft de bisschop van Wiirzburg onlangs gewezen. Hij zcide Van den herbergier hangt zoo dikwijls het wol en het wee van de parochie al. De herbergiers hebbe.n zoo'n grooten invloed op het godsdien stig, zedelijk en huishoudelijk leven hunner medeparocbianon. Vandaar ook eene groote verantwoordelijk heid. Een goed katholiek herbergier luis tert dan ook goed naar de vermaningen en waarschuwingen van zijn herder. Hij is niet altijd zelfzuchtig op geld uit,om zijn zak te vullen, onverschillig öt de verdienste eerlijk is of niet. De herbergier moet zorgen dat hij meester blijft in zijn eigen iiuis en stipt moet hij zich houden aan het policie-uur. Hij moet zich wel wachten te schen ken aan hall dronken menscken.Want daardoor zal hij op zich zolven en de zijnen, den vloek trekken van de fami lie van den dronkaard. Hij moet den ken Aaii Gods zogen, is alles gele gen. Een chrislelijke herbergier duldt nimmer zedelooze bijeenkomsten in zijn huis. De jeugd, nog te jong om to. drinken, moet hij niot aanvaar- don. Nooit mag hij toelaten to vloeken of te sproken tegen den godsdienst. En al vermijden zulke levenmakers ook al zijne herberg, do nette bezoe kers zullen des te liever komen in zijn huis. Een christelijke herbergier houdt uit zijn huis slechte of onzedige gazet ten en hij zorge voor degelijke en godsdienstige bladen. Zóo is iedere herbergier een mach tige medehelper van den pastoor P. W. Qe (Coning. Sedert «enigen tijd lijdt koning Albert aan rliumatism. De kwaal is nog niet verdwenen. Men denkt dat de Vorst koude gevat hoeft tijdens do lrjkplech- tighoden van zijne doorluchtige moeder, wijlen de Gravin van Vlaanderen. Hel is eonige dagen nadien dat de Koning de onpas selijkheid gevoelde. De goneesheoren stel den vast dat de Vorst aan sciatica leed. Sedert dien hoeft de Koning het paleis te Brussel bijna niet meer verlaten. De Koninklijke familie zal liet Paaachver- lofniet te Oostende gaan doorbrengen, zooals zij van zin was, daar de geneesheerenden koning het verblijf aan de zee verbieden. Handel in Sfrankstukken.— Een lid der Kamer vroeg aan den minister dor schatkist of hij geen gevaar zag in het feit dat in do-gemeenten op do grens en ook elders,-door zekere lieden al de stukken van 5 frank worden opgerakeld en naar Frank rijk gestuurd, waar zij die met winst, af zetten. Wij hoeven hieromtrent geene onrust te voeden, antwoordde de minister, want de Nationale Bank, dia verplicht is op zicht haar muntpapier te verzilveren, laat geregeld die geldstukken in Frankrijk oplcoopen en naar Bolgie terugbrengen. In 1912 werd aldus voor 262.500.000 fr. zilvergeld v.edor ingevoerd. Eesï cjï*os*fce fo?°aag. Mot April wordt de voltrekking vorwacht van do spoor wegbrug over den Uruguaystroom in Zuidi- Amorika dan zullen do twee deelen van den spoorweg die Monte-Video, hoofdstad vau Uruguaj'verbindt met Rio-de-Janeiro', hoofd stad van Brazilië, aaneen verbonden zijn, hetgeen hot verkeer oneindig zal vergemak kelijken. Die spoorweg is 2950 kilometers of bijna 600 uren lang zoo wat hel dubbele als van hier tot Romo. De nieuwe brug is 450 melors lang deze van Tornsche over do Schelde lolt nagenoeg 300 meiers. BSfzoesdsa8© PaascfiSreinen Om het reizen naar de Belgischo bad plaatsen gedurende te Paasehvacanlie te vergemakkelijken, rijden treinen, waarin enkel salonwagens loopen, alle dagen be halve op ls,-u en 2dou Paaschdag), van 19 tot 27 Maart, tusschen Brussel en Oostende, en van 20 tot 31 dito tusschen Oostende en Brussel, in aansluiting to Brugge met de treinen naar en van Blankenberghe en Heyst. Do dienstregeling van die treinen is vast gesteld als volgt A. Van Brussel (Noord) naar Oostende. Blankenberghe en Heyst Trein n. 3045 S D Brussel (Noord) V. 16.14, Gent (St-Pielers) V. 17.5, Brugge A. 17.37 V. 17.43, Oostende A. 18.5. Aansluiting te Brugge Naar Blankon- bergho te 17 u. 46 naar Heyst te 17 u. 52". B. Van Oostende, van Blankenberghe en van Heyst naar Brussel (Noord) Trein n. 3024 S P Oostende V. 7.1, Brugge A. 7.23, V. 7.29, Gent( St-Pioters) V. S.2, Brussel (Noord) A. 8.50. Aansluiting te Bruggouit Blankenberghe te 7 u. 20, uit Heyst te 7 u. 14. Teipug uit Congo. De Leo- poldville is 'to Antwerpen aangekomen, hebbende aan boord 102 passagiers van eerste klas, 46 van tweede en 3 van derde. Eerw. Pater Cambier, dio vorwacht werd, is niot toegekomen. Ilot schijnt dat hij to Boma het vertrek van het schip gemist heeft. Waren aan boord M. Wober, prokureur- getieraal en zijno vrouw dio ziek is. Ook M. Verblyt, bestuurder dor spoorwegmaat schappij, aangedaan door de Congozickte. 25 passagiers waren te La Palice aan wal gestapt. Eene beiantsrijke Icing in Australië. Belangrijke overblijfselen van eene dor oudste voorhis torische beschavingen werden door M. Pe terson ontdekt in de omstreken van Ponape en Lele, op de Garolinon eilanden. Bedoelde oudheidkundige vond puinen van zeer mas sieven aard do streek waar zij liggen ge lijkt op cone soort Venetië, waarvan de oor sprong met een diop geheim is omhuld. Honderden acro3 waren bedekt mot over blijfselen van muren, kanalen on gebouwen dio wondersterk zijn. Zoo waren er oude ba nen gemaakt uit dikke steenblokken en oude steenon vlakken dio waarschijnlijk dienden voor sommige godsdienstige gebruiken van oen hoogcr ontwikkeld doch nog onbekend ras. Franlcrij ïc De begrooting. Do Kamer hoeft in zit ting van Woensdag, de begrooting voor hot jaar 1913, als volgt vastgesteld Ontvang sten 4.681.4981670fr. Uitgaven: 4.679. 349.929 fr. De driej'arige dienstplicht. Parijs, 11 Maart. Minister Etienne heeft vandaag in de begrooLingskommissio de redenen ont vouwd, die geloid Lebben tot indiening van liet wetsontwerp op de instelling van den driejarigen dienstplicht. Hij drong er op aan, dat de commissie zoo spoedig mogelijk rapport zal uitbrengen, opdat do Kamer tijd heeft het ontwerp voor do Paasehvacanlie te behandelen. Ouder alle voorbehoud seint Reuter ons een bericht van de Intransigeant welk blad uit de meest rechtstreeksche bron zegt te weten dat op 13- Januari do Fransche re- georing van een invloedrijk Ilaliaansch par lementslid de waarschuwing ontving, dat Duitschland aan Italië de vraag had gericht, of het in October aanstaande in staat zou zijn een veldtocht te beginnen en deel te nemen aan eene groote, beslissende actie, ten einde do op Europa drukkende onrïts t te doen ver dwijnen. Do Intransigeant voegt er aan toe, dat toen do Fransche rogeeping hooft besloten liet ontwerp tót versterking van het leger in te dienen, om op alle gebeurlijkheden voor bereid lo zijn. DEilxRelamd Beschieting der luchtvaardors. Het ministerie vau oorlog komt proefnemingen te doen mot een kanon van een ganscli nieuw model, dat bestemd is om dó verdachte lucht- loestellen te hosebieten. Dit kanon zendt de ballen on houwitsers verscheidenekilometers in de hoogto ea vornielt de toestelion op een verbazende wijze. Verscheidene dezer kanon nen zullen door het minislorfe van oorlog aangekocht worden, aangezien de proef nemingen de hoogste voldoening hebben op geleverd. Da kiesrechtvrouwen.Aan de N. R. Ct wordt goseindb De vijf eergisteren aangehouden kiesrecht- vrouwen verscheeieti gisteren voor de poli- cierechter in de Bowstraat, beschuldigd de policie bij de vervulling van haar plicht ge geneerd to hebben. Allo beschuldigden wei gerden borgstelling voor goed godrag in do toekomst. Zij verkozen in de gevangenis ge zet te worden. De overheid is gewaarschuwd, dat kies- reebtvrouwen zullen trachten morgen den roeiwedstrijd op de Theems in de war te sturen. De rivierpolicie beraamt buitengewono maatregelen daartegon. Een-ander telegram uit Londen meldt Van de vijf kiasrechtvrouwen, dio giste ren den koning een verzoekschrift toewier pen, is een veroordeeld tot eon maand ge vangenisstraf, de anderen tot drie weken. Allen hielden vol dat hun handelwijze vol komen gewettigd was. Spanj e Eane betooging. 4600 dam03 van de aristocratie hielden gisteren eeno vorgado- ring in bol paleis vau de markiezin do San Felice, ton einde te protesteeren tegen liet wetsontwerp op liet onderwijs en het onder wijs van den catechismus on deu godsdionst in de scholon vrij te verklaren. Zij hebben daarom petities geteekend. Er was zooveel volle, dat veel dames niet meer binnen konden en in den hof moesten blijven. Do markiezin do Comillas moest voor hen van op hot balkon de boodschap aan graaf Romanovos, minister-voorzitter, lozen. Er is nog eono grooto vergadering be legd op aanstaanden Donderdag. Deze mede- deoling word geestdriftig toegejuieht. Italië Da ongesteldheid van den Paus. De Osservalore Romanokondigt mot vreugde aan, dat de ongesteldheid van den Paus bijna geoindigd is. Volgens do Corrierc d' Italia heoft do koorts zich nog in den nacht van Dinsdag tot Woensdag, oen weinig vertoond. Woonsdag morgen nochtans was zij gansch vordwenou. Do II. Vader hoeft sleeds zijno minzame gesteltenis behouden. Alios doot voorzien dat binnen weinige dagen do doorluchtige zieke volkomen zal hersteld zijn. Misdaad door een kind. De gemeente San Vitalliano nabij Casorté werd in op schudding gebracht door oene moord ge ploegd in eon geslicht door oen jongentje van 6 jaar, hetwelk, gebruik makende van de afwezigheid zijner ouders, een geladen goweor nam cn schoot op zijn tweejarig broerko. Het kleine slachtoffer, getroffen in vollo horst, word naar het gasthuis gevoerd waar hot weldra overleed. De Bulgaren nemen nog een fort. De Pall Mall Gazette heeft een tele gram ontvangen uit Sofia, volgens hetwelk de Bulgaren, na oen lievig gevecht zich zouden meester gemaakt hebben van het fort Heutanlaria. Verscheidene malen wer den zij achteruit gedreven. Zij maakten zich ten slotte meestor van die versterking en namen er lalrijke krijgsgevangenen waar onder 20 officiereu en 4ÖCh*oldaten. Te Sofia is men algemeen van gevoelon dat de Bulgaren op dit oogenblik reeds zullen meester zijn van de stad Atidrinopel. De Turksche kruiser bombardeert de kusten De Turksche kruiser Hamidié - is ver schenen voor de stad Durazzo. Ilij heeft de Grieksche oorlogsschepen die hem bespiedden, kunnen verschalken en heeft oenigen tijd lang de stad gebombar deerd. Daarna heeft hij zich gericht naar St- Juan do Medua, welke stad hij ook gebom bardeerd beoft. Do bondgenooten zuilen enkel Vrijdag antwoorden Een der bondgenooten bad gevraagd aan het antwoord, naar de Europeesclto mogend heden to sturen, eenige veranderingen van vorm toe te brengon. Om die reden zal dat antwoord enkel toekomenden Vrijdag over- gomaakt worden. Ougoveor 600 Bulgaren uit Silislria, zijn tpegokomen to Sofia, alsook nog inboorlin gen uit Ballchike om aan te dringen opdat man hunne gronden toch aan de Rumoniërs niet zou afstaan. Wat zal er van Scutari geworden De bondgenoten hebben bericht gekregen dat do Europeescho mogendheden alloen over het lot van Scutari zullen beschikken, dat die stad valle of niet onder do aanvalleu der belogeri&rs.» Bulgaro-Rumeensch geschil De inlichtingen naar dewelke M. Ghika, afgevaardigde van R.umoniö zou wezen te St-Petersburg, zijn niet echt. M. Ghikgi heeft geene officieele zending hij heeft enkel van een verlof gebruik gemaakt om oene reis te doen naar St-Petersburg. Hij zal gebruik maken van zijne tegen woordigheid in die stad en van de volmaakte kennis dio hij heeft van het geschil, om al de scheidsrechters volkomen in to lichten,voor al M. Nano, minister van Rumonië in Rus land. Streng verbod iets te zeggen Do generaal opperbevelhebber van Con- stontinopel heeft aan do eigenaars en be stuurders van dagbladen bericht gegeven dal al degenen dio nog zouden spreken van de noodwendigheid van ministorie te veranderen of van maatregelen tegen officiers genomon aanstonds uit hot land zouden gebannen wor den. Het bombardement van Durazzo. Het was middag wanneer de Hamidié 't bombardement begon van Durazzo en hol was tusschen 1 en 2 ure wanneer hot bom bardement aanving van St. Joan do Medua. De Hamidié kwam to Durazzo aan rond 9 ure 50 m. Aanstonds deed hij het teeken van het bombardement hijschen en schoot 15 maal in de richting vau den heuvel, waap de Serviërs gekampeerd zijn. Deze troepon gin gen zich aanstonds naar den overkant vesti gen. Daarna trok de Hamidié naar St. Jean do Medua. Na dat bombardement maakte eene groote paniek zich mooster van do bevolking. Vele monschen gingon eene schuilplaats zoeken in het gozantscbap van Italië, andore aan boord van den kruiser Caridi. De bevelhebber van do stad deod aan stonds troepon plaatsen in al de straton dor stad om to beletton dat de Muzulmansche in woners van die wanorde gebruik maakten, om do kristenen uit to moordon. Goede tijdingen uit Oostenrijk en Rusland liet bevel van demobilisatie heeft in Oos tenrijk, in Rusland en ook in Duitschland eencn golukkigen invloed gehad. Men doet opmerken dat heelzoker allo geschillen nog niet vereffend zijn maar de golijktijdige be sluiten door twee machligo mogendheden genomon bewijzen ook dat de toestand heel wat lichter geworden is. Dusdanig is ook do moening van de druk pers. Eonige dagbladen, als do Deutsche Ta- ges Zeitung on do Gazette Nationale hebben, nog maar weinig hoop in do toekomst. Hoo hij ta Laon leefde Eon Bi'usselscli blad heeft een reporter naar Laón gestuurd, om daar eens te onder zoekon, hou Wilmart er leefde Gewoon lijk stond Wilmart rond 10 ure 's morgendf op. Daar hij in de gratie stond van den kok, mocht hij in de keuken gewoonlijk zijnen rug gaan warmen Na het noenmaal ging hij nog een uurtje slapen.'s Namiddags ging bij wandelen, in de stad of de omstreken. Regelmatig kwam hij eene halve uur voor het avondmaal terug en na bet avondmaal speelde bij in het Café de Pari», met de kaarten. Daar toonde hij ziek zoo voorkomend, zoo beminnelijk, dat men er maar niot kan van zwijgen. Eonige zijnqj* gewone kaartgezellen, beweren zelfs, dat het juist tengevolge zijner onvoorzichtig heid is dat hij aangehoudon werd, daar hij met elkeen spoedig vriend was. «Hij was vooral zeer verstandig, zogdt oen der kaartgezellen, en indien hij hier wal blijven wonen, zou hij ongetwijfeld gemeen teraadslid geworden zijn... Men boorde wel, dat het eon persoon was, dio ondervinding had. Hij sprak dikwijls over koerspaarden, wijnen cn groote restaurants van Parijst «Wat vooral geestig is, is wol dat Wil mart dikwijls een partijtje kaart speelde met den policiokommissaris... Verloor Wilmart, dan wenschtehïj den polieiekommissaris ge luk om zijn verstandig spelen, doch verloor de kommissaris, dan betaalde Nestor eonige i'ondekens om den kommissaris do nederlaag zoet te maken. «Bij don coiffour ontmoette hij regelmatig een Bolg, afkomstig uit den omtrek van Leuven. Aan dezen zocht Wilmart te doen gelooven, dat hij een Normandiër was. Ik geloof hot, zegde do Leuvenaar, gij zijt een Normandiër zooals ik, uit don om trek van Brussel. Dejcaartgezellen van Nestor zeggen ook, dat van de eerste dagen dat zij hem kenden, Nestor hen toesprak alsof hij hen sinds jaren leende. Door zijne aanhouding zal Nestor Iiior to Laón betreurd worden, en wij allen zou den hem niet verklikt hebben indien wij go- weten hadden dat liet Nestor Wilmart was. Zelfs om de-le winnen premie zouden wij ons niet bekommerd hebben. Wij noemdcu hem allen Mon Oncle - (mijn oom). Wij hoorden wel aan zijne taal, dat hij een Belg was, doch lioten er niets van blijken. Hij beweerde zich Dubois te noemen en ver tegenwoordiger te zijn van hot huis Desnaa* ret, van Le Havre. Dikwijls ondervroegen wij hora over zijne idontiteit, doch wist hij ons gewoonlijk af te schepen. Toen wij hem zulks zekeren dag deden opmerken zegde hij «Ik verberg mij ondor dien naam te Laon, zegde hij omdat ik schrik heb van mijne vrouw. Ik heb de echtscheiding gevraagd en overal zoekt ze mij uu op. En dan wist do ongelukkige Nestor toch zooveel te ver- lellen over de echtelijke tegenslagen, dio hij ontmoet had, over al wat zijne vrouw hem had doen lijden. Hij disebte zijno gezellen zulk oen omstandig verhaal op dat dezen don armen echtgenoot bekloegen en niets dan verachting over hadden voor de ingebeelde vrouw van Nestor Wilmart. De samenspraak duurde dan niet meer voort over deze kwes tie. Hoe men vermoedens kreeg Onder de personen, met wien Wilmart ge woonlijk kaartto, was zekeren M. Gamu, van Etlos. Spoedig waren zij dikke vrienden. Ef bleef echter zoo wat wantrouwen tusschen hen en M. Camu sprak er van aan den poli ciokommissaris van Laon. Deze vroeg inlich tingen aan hot huis Desmaret, over Dubois. Natuurlijk antwoordde men, dat er geen vertegenwoordiger van het huis \vas,die Du» bois heetto. Alsdan schreef de policiokommisaris een brief aan Dubois, hem verzoekende s' Zon dags morgonds op zijn bureel le willen ver- sch ij nou. Onmiddelijk na bet ontvangen van dat schrijven, vertrok Dubois naar Reims. Den nacht van 9 tot 10 Maart bracht hij door in bet hotel <le Champagne. Den 10 Maart, 's morgendsr begaf bij zich naar hot boLoï Continental, waar hij eeno massa brieven schreef. Onder andoro zond hij oen brief aan M. Camu, hem verzoekende don Dinsdag morgend hij hem te willen komen, in hot hotel Continental te Roims. Toen M. Camu dien brief kreeg, had hij roods de verdwijning en do zonderlinge hau- delwijzo van Dul>oi3 vernomen. Hij verwit tigde dus onmiddelijk den polieiekommis saris. Deze stolde zich in betrekking met dg

De Volksstem | 1913 | | pagina 1