Brnsselsclie Kiekskens DE KAPITEIN Verklaring van liet kaliinetshocfd.— Nog een lachtvlleger. Een koel man. ioliclö van Reims, na eerst in het boek der Vgnalemonten bevonden te hebben, dat de jersoonsbeschrijving van Dubois, juist de lelfde was als deze van Wilmarf. Er was ,160 bijzonder kenleeken het lidteeken in Jen ha Ia, De aanhouding Dinsdag morgend dus begaven do politie agenten Poulain en Compagnon zich naar ïet hotel Continental. Dubois stond aan den loog. De agent Poulain naderde hem en tegde - Zijt gij soms M. Nestor Wilmart, ran Brussel, niet Ik weet niet wat gij van mij wilt, tnlwoordde de man. Gij moet mis zijn, Ik twijfel er toch aan, hernam de Rgent. Doe eens uwen col af, dat wij kunnen tien of gij geen lidteeken in den hals hebt. In geval van neen, zal ik u mijne veront schuldigingen aanbieden Juist op dat oogenblik trad M. Regnault, do policiokommissaris van Laon binnen. Du bois herkende hem en zegde alsdan dat hij wol Nestor Wilmart was... Zijne laatste wandeling- Het was 8 1/2 ure 's morgends, toen de beruchte Nestor aangehouden word en naar liut parket overgebracht. Doch daar er geen regelmatig aanhoudingsmandaat bestond, was hot gerecht verplicht Nestor terug in vrijheid lo stellen en hem te doen bewaken. Het is alzoo dat do meester-aflruggelaar den ganschen voormiddag de stad Reims kon rondwandelen, in gezelschap van drio policio- 'Dpzieners en dat men hom met de policiemen rustig zag ontbijten in een yan.de grootste hotels der stad. Het parket van Reims verwittigde midde lerwijl den prokureur-generaal en liet parket van Brussel. De algemeene voiligheid van Parijs stuurde een harer opzieners'diet lieL aanhoudingsmandaat naar Reims. Dinsdag namiddag, om 5 ure, werd Nestor in 'tge- lang opgesloten. Eene eerste ondervraging Nestor Wilmart werd 's avonds voor den prokureur der Republiek gebracht, die hem aankondigde dat hij opgezocht was door liet bejgisch gerecht voor het verveerdigen en de uitgifte van valsche titels en voor het plegen van aftruggelarijen, waarvan hot bedrag vor- schoideno miljoenen boloopt. Nestor hield staande dat hij geen do minste aftruggelarij gepleegd had. Is een tekort in do rekenin gen gevonden, dan is zulks eene missing van le bedienden, zogde hij. Op het oogenblik zijner aanhouding was bij in 't bezit van eene som van 300 fr. Hij bad geen ciikel wapen bij. Het parket van Brussel te Reims M. Do Vos, onderzoeksrechter te Brussel Is in gezelschap van zijn substituut, M. La- croix, naar Reims verlrokkon, om er met het Frahseh gerecht te onderhandelen voor eene spoedige uillevering. De Bolgischo ma- ?islraten hebben do policiemannen, die Wil- nart aanhielden, geluk gewenscht. Huiszoekingen te Laon. Woensdag zijn in het hotel de Champagne to Reims, drie brioven toegekomen, uit Laon nan M. Dubois gezonden, liet parket hoeft dezo brieven geopend en vernam er ©enige bijzonderheden, welke deden hesluiten, Don derdag huiszoekingen le doen, bij verschei dene inwoners van Laon. Eene premie van 15,000 fr. Er was oono premie van 15.000 fr. uitge loofd voor de aanhouding van Wilmart. Deze zal waarschijnlijk verdeeld worden, tusschen M. Camu, die do policie op het spoor bracht, de policiekommissaris Regnault en de agen ten Poulain on Compagnon, die do aanhou dingdeden. MET DE HOODE HA3VIDE1V. "(22* VERVOLG.) Zij dachten aan Yolando de Kéroulas, do moedor van Yvonne, in het tweede jaar van laar huwelijk, door eene plotselinge ziekte lit Tiet leven weggerukt, en ten slotte hadden lij dcnzelfdon morgend nog den graaf do Kó- ,'oulas onder het mes dor guillotien zien ster ren... Do gedachte aan deze vreeselijko gebeur tenissen deed lien op do knieën vallen en buune harten tot God verheffen, terwijl zij pvcrvlo^digo tranen stortten. Eensklaps werden zij uit hunne overpoin iingen gewekt door een lied van eene kinder stem 't was de stem van Brin d'Avoino, dio men lioordo. -r Dat is 't bekende teekon, dat Roscoff ftadert, sprak Anaïka verheugd, en nauwe lijks waren haar do woorden over de lippen of de bootsman trad binnen en'groette eer biedig Yvonne en Hector. Goddank, M. do burggraaf, de pastoor is weer in veiligheid nu blijft mij ook de taak eene veiligo schuilplaats aan to wijzen. Mij...! sprak Hector verwonderd. Ja, lieer graafIk weet wel, dat ge een dapper man zijtmaar er sluipen overal laaghartigen rond, die hunne prooi in het duistere trachten to bemachtigen... Ik heb gedacht u bij Madeleine to brongen, eeno bravo vrouw en do moede* van een onzer DE VOLKSSTEM {Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) Brussel, 12 Maart 1913. De voorzeggingen die ik u gisteren deed, zijn letterlijk uitgevallen M. de Broqueville heeft geen do minsto belofte gedaan aangaande de herziening van de grondwet. In den loop van do vergadering der rech terzijde heeft men kunnen bestaligen dat do eendracht volmaakt was. Diegene die spraken van tweedracht onder de ministers, van oneenigheid tusschen do ministers en de rechterzij, van oneenigheid tusschen de le den der meerderheid, zullen nu overtuigd zijn dat zij eenen droom voor de waarheid hebben genomen. Wat men er ook van gezegd heeft, M. do Broqueville heeft aan de burgemeesters niets beloofd, zulks blijkt uit zijne verklaring. Het antwoord van M. Vanderveldo bewijst ten andere dat de socialistische kamerleden overtuigd zijn, dat het spel voor hen vorlo- ren is en dat do bevolking van hot land vol strekt niét voornemens is eon politieleen op roer te steunen, van wolken aard die dan ook weze. De schoon© en hevige declamatie van M. Hymans zal daar niets aan veranderen. t Zijn do toekomstige algemeene kiezin gen die zullen bewijzen of, ja of neen, liet kiezorskops partijganger is van de herzienin. der Grondwet. De Etoile Beige laat Vandaag dezen vlieger opgaan: M. de Broqueville kon geen antwoord ge ven op do redevoering van M. Vanderveldo aangaande de samenkomst van do burge- mesters met hem. Men zegt in de gangen dor Kamers dat aanstonds na hot stemmen der militaire hervorming, M. de Broqueville zijn ontslag zal indienen. Wat zal men nog al vertollen Ja, maar dio uitvindsels zouden moeilijk uitgekraamd geraken indien men sommige zakon met minder geheimzinnigheid wilde behandelen. Waarom werd er geen© oflicieole mede- deeling gegeven aan do pers na de bijeen komst van de burgemeesters met den ka- binotsoversto Waarom ook niet na de vergadering der rechterzijde Na die vergadering was het zicht van» een dagbladschrijver voldoende om ministers en volksvertegenwoordigers lë'doon loopon lijk hazewinden de dagbladschrijvers brachten do pest mede, zon men haast gezegd hebben. En nochtans hebben de dagbladen versla gen medegédeeld van die vergaderingen. Natuurlijk zijn die verslagen zeor ver schillend. Wie is daaarde schuld van Heel zeker de dagbladschrijvers niet.- Meest altijd moeton wij ons in dergelijk geval tevreden Jioudon mot halvo woorden en inlichtingen die zeer dikwijls geene inlich tingen zijn. M. Max, de burgemeester van Brussel is nog de fijnste. Die drijft do onbetamelijk heid zoo ver, dat hij enkel de liberale dag bladschrijvers samenroept en do anderen worden geovileerd In de laatste zitting der Kamer hoeft M. Schollaert eens te meer een bewijs gegeven van zijne buitengewone koelbloedigheid. Hij werd lievig aangerand door den socialist Horlait die kortaf aan de Kamer vroeg eene verwijt te stemmen tegen den Voorzitter. Deze,heel koelbloedig, zacht en kalm, gaf enkel lezing van het artikel van hot regle ment dat hij toepaste. Maar M. Horlait wilde biet luisteren en dan om enkel voldoening to geven ^ian do uiterste linkerzijde, tegen den wil van de rechterzijde, stond M. Schollaert op om do zitting te heffen. Ik goloof dat M. Béètnaert zaliger niet hetzelfde engelachtig geduld zou hebben ge had. Harold. 14 MAART 1913 Brussel. Erg ongeluk. Over het ongeluk in de Turn on Tuxisstalie vernemen wij nog het volgende Woensdagmorgond, rond.4 ure, had in de statie van Turn en Taxis,een vreeselijk on geval plaats. De stoker, Acliiel Do Bruycker, oud 24 jaar, wonend te St-Jans Molenbeek, stond op zijne lokomoliofjWanneer eensklaps eene huis van den ketel sprong. De ongeluk kige stoker werd door dqii sloom getroffen in liet gelaat. Do machinist, op eenigen af stand van hem staande, spoeddo zich om hem hulp te bieden en droeg hern in het ver pleeghuis der stalio waar een doktor, in haast ontboden, het slachtoffer kwam ver zorgen. Do gekwetste wejfd vervolgens naar het gasthuis van Molenbeek vervoerd. Hij werd vreeselijk verbranden het gelaat en zijn toestand is zeer gevaarlijk. De Bruycker is gehuwd on vadei' van verscheidene kinde ren. Jjlefstal.Kwaaddoeners zijn giste ren, tijdens hun no afwezigheid, op do kamers gekomen van de. echtgenooten Verhovo, Montserralslraat. Do dieven legden do hand op kostbare juweelen, do spaargelden en al de besto kleedoren van nunno slachtoffers. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Erge botsing. Een kamion van hel spoorbestuur, hespannen met twoe paarden, kwam op de Bartliolemylaan in botsing mot oen rijtuig der Ekonoihischo Tramwegen. Hot voorsto gedeelte het rijtuig werd ingestooten, een der pagjden omgeworpen en zwaar gewond. De voerman van den kamion werd op den grpnd geschokt. De ruilen van do tram werdjen verbrijzeld, do reizigers op elkander geworpen. De schade is zeer groot. Brand. Dinsdag namiddag ontstond er brand op het tweede vqrdiep van hot huis n. 39, dor Eetwarenstraat^ Het vuur begon in con klein vertrek, waarin eén lóodgieters- gast gewerkt had. Dank zij de spoedige tus- sehenkomst der pompiers, was na eenige minuten werkons, alle goVaar geweken. Elsene. De diefte in de Washington- straat. De dader aangehouden te Londen. In Januari 11., huurde êón jonge heer, komend van Parijs, bewet-oml V. te boeten, eon kwartier bij M. C., Wdsliingtonstraat,te Elsene. Hij brak de meubelen der echtge nooten C. open en stal vobr meer dan 6000 fr. juweolen. Dinsdag morgehd, werd M. Devos, onder zoeksrechter, door de politie van London verwittigd, dat de dief aldaar werd-aango- iiouden wegens diefte gepleegd met twee andere kerels. Do dief ié een Parijzenaar, E. L., oud 22 jaar een zijner medeplichii- en is Hollanderen do andero, Belg. Als E. L. in Engeland de straf zal uitge boet bobben tot welke lrij- veroordeeld zal worden, zal het parket van Brussel zijn uit levering vragen. L Maar ja, buurvrouw,Aflijn koffie is altijd oed, want ik gebruik dé'tiiicoree der Trap pisten Vincart. 1500 N St. Joost-ten-Noode. SCGÜthioedige die ven. Kwaaddoeners hébben in de Voor uitgangstraat, Dinsdag morgend, tusschen 2 en 4 ure. het hotel, gehouden door M. Henri D...., geplunderd. Do dieven die ongestoord bobben kunnen tewerk gaan, hebben juwee- lon, gold en 900sigaren niedegenomen. Mon veronderstelt (lat de kwaaddoeners zich heb hen laten in 't hotel opsluiten, uaar do voor deur geen spoor vai) inhvjaak draagt en do grendel ingeschoven wqp. scheepsjongens. Zij woont wel is waar in eene achterbuurt in de stad, doch voorloopig zyt gij or ten minsto in veiligheid. -r- Toch maar voor eenige dagen, Roscoff Iloedatzijt gij voornemens naar En geland over te stoken Mijn plannon zijn dienaangaande nog niet vastgesteld, ik wil mij hieromtrent eerst verstaan met haar, die hodon mijn verloofde is geworden. Aandachtig luisterde Roscoff naar hetgeen Hector hem hiervan meedeelde en een vreug detraan pereldo in het oog van den trouwen zeeman. Heer graaf, zegde hij eindelijk, toen bij zijn aandoening meester was, uit voorzorg heb ik Madeleine reeds van uwe komst ver wittigd. Ziehier haar adres, spreek echter nie mand, wie ook, aan, en ga haar buis even vrijmoedig binnen alsof gij er sinds jaren lang thuis waart. Zijt gij morgen al vroeg beschikbaar, Roscoff? Ik ga dozen nacht nietslapon. Wees dan zoo goed mij te vergezellen, want dan vertrek ik nog liovor aanstonds. Om daar voor goed to blijven, heer graaf? Neen, Roscoff, ik wil sloclits keunis maken met mijne nieuwe gastvrouw. 't Zij zoo begeven we ons dus onmid- dellïjk-op weg. Hector nam afscheid van zijne bruid en de bootsman van Anaïka, en beido sloegen haas tig don weg in naar Brost, waar zy langs zij straten de woning bereikten van Madeleine, dezelfde, waar do verachtelijke Noirot met zijn trawanten den burggraaf na zijn nachte lijken terugkeer van don verwoeston burcht do Kéronlas met zijn onnoemelijken schat voor do vierschaar van Brutus sleurde. Anderlecht. Nog het echtelijk drama. Ziellier bijzonderheden over hot drama Tien jaar'geledon trouwde J.-B. Peeters, werktuigkundige, met Marie Herrem ans, welke een jaar jonger was dan hij. Zij gin gen in de Veeartsstraal ie Anderlecht ver blijven; daar werd eon kind geboren dat thans 9 jaar oud is. Jarenlang leefden de jonge echtgenooten gelukkig, maar in de laatste maanden was er oneenigheid voor- gokoraen daar Peeteis, to rechte of ten on rechte, zijn vrouw verdacht schuldige betrek kingen mot een zijner werkgezellen to onder houden. Dezo vermoedens gaven natuurlijk lot geweldige tooneolen tusschen beidon aanleiding. De vrouw werd dit moede en verliet haar man, nu drie weken geleden, en ging met haar kind bij baar ouders wonen, waar deze in de Rautersstraat herberg houden. Te vergeefs poogde Peelers zich met haar te verzoenen, doch daar li.ij er niet in geluk- to, besloot hij zich te wreken. Hij kocht een revolver. Dinsdagnacht kwam hij aan do herberg zijner schoonouders aankloppen, onder voorwendsel aan zijp vrouw iets drin gends mede te doelen. Deze bracht haar man in de hérberg?©al en zotte er zich naast hem. Na een kortstondig onderhoud kregen zij twist. Toen trok Peoters een revolver en schooi op haar. Hij trof het slachtoffer aan den mond en-het onderkaaksheen werd ver brijzeld. Dé gekwetste vluchtte in de keuken waar haar man nog tweemaal op haar schoot zonder ze te treffen. Daarna nam hij de vlucht. De toegesnelde ouders, lieten do vrouw naar liet gasthuis der gemeente overbrengen. Do dader van den moordaanslag werd rond 4 uur s'morgens aangehoudon. Schilde. Verstikt. De echtgenooten De Bbestatigden Dinsdag morgend, dal or rook in sommige plaatsen van het huis stond. Zij bemerkten weldra dat de rook uil de kamer wassemde van M.S...., die bij hen inwoont. De deur werd opengebroken en men vond M. S...., dood lo bod. Men denkt dat de man oen dagblad zal gelezen hebben, terwijl hij te bed lag. Do gazet moet aai» do kaars vuur gevat en bet boddegoed in brand gestoken hebben, waardoor M. Sver stikt is. Antwerpen. Zelfmoord eencr dienst meid. Dinsdag avond werd, de policie der (»e wijk verwittigd, dat do 33jarige Maria G.., dienstmeid, in eon huis der Provincie straat zelfmoord had geploegd door-liet ne men van een zeor sterk vergift. liet lijk is naar het doodenhuis overge racht. Wanhopig meisje. Dinsdag namid dag bevond zich oen 20 jarig meisje mot een knul op den arm aan do vlotbrug der Suikor- rui. Het meisje vroeg aan eeno vrouw om haar kindje een oogenblik te houden. Nau welijks had deze hot kind genomen of hot meisjo sprong in do Schelde. Men is ér in geluld haar te redden. Doodclijk ongeluk. Eenige werklieden warén Woensdag morgend ijzererts aaii' het lossen van den sloomof Gippart aan 33 der Kompische dok. Eensklaps brak eeno koord, waardoor eeno katrol uit don haak viel op Frederik De Swert, 24 jaar, wonende Deurnestraat. Hot slachtoffer werd don schedel gekloven. Calcken. Schielijk overlijden. Dins dag rond den avond, was men op de Iioovo van don lieer Eugeen Verstraeten-Van Rys- solbergho verwonderd den genaamde!» Fre derik Vehent, schaper die was uitgegaan, niet te zien terugkeeren. Men ging zien en de ongelukkige,die aan- kanker aan liet been leed werd "dood gevonden op eon stuk land achter hot huis van Adolf De Veirman, land bouwer Meerschkant. Vehent was rond'de 60 jaar oud. Elsegem-Audenaerde. Bloedig gevecht. In eene herberg der Beekstraat zalen eenige jongelingen to twiston. Eene vecht- VIII EEN PASSAGIER In hot voorleste hoofdstak hebben we ge zien, hoe door een onverdacht seinen van do kust liet vertrek van de -THemis werd tegen gehouden en eene sloep, getooid' met den rc- publiketnschen wimpel, met do meeste snel heid hét oorlogschip naderde. Wio is daar klonk het van do Themis de bemanning dor sloep tegen, toen dezo nabij gekomen was. Eon kommissaris, overbrenger van gou- vernementsorders voor «ftn kapitein. Draai bij dan, was t'korto antwoord. Terstond klommen drie mannon langs de schecpsladder op do fregat. Do twee eersten droegen de republikeinsclie kloeding, niet wijde omslagen en den broeden rooden gordel om het lijf hun uitzicht was stunrscli en hun gelaat.jjtroef. De derde per soon, in een wijden mantel gewikkeld, den hoed diep over het gezicht getrokken, stond onbeweeglijk, terwijl délafgevcerdigden van 't gouvernement in de kajuit van don kapi tein afdaalden. Burger, sprak een hunner, de passagier, dion wij u brengen, is aan uw bekende goede zorgen voor de republiek toevertrouwd. Zie hier het bevel, en tcgejijk overhandigde hij hem een verzegeld stuk van onderstaandon inhoud Vermijd elke vijandelijke ontmoeting, van welken aard ook, zoolang go kjj/.ijnden brief niet gelezen hebt.!.. Eerst den dertigston dag van uwe reis zult g^c den brief, waar ge u ook op zee mocht bevinden, openon.... Vol voer de bevelen, die er u in zjjo aangeprezen partij ontstond. De genaamde Alf. De Meule- mnestér werd zoo erg geslagen en gestoken dat hij te bed ligt. Do gendarmerie ondor- zoekt. Diefstal. OUbokendo dieven zijn s nachts, bij M. Desinct ingebroken en bob ben uit eene kast eene som van 100 frank gestolen. Guliegem. Doodelijke val. Do werk man, Hendrik Massolis, oud 60 jaar, was eergisteren op do trap van zijn buis. Hij kreeg eene draaiing, viel niet hot hoofd op do sleenon en brak den schodol. De onge lukkige is gisteren overleden. Harelbeke. Groot ongeluk. De landbouwer Remi Ameye voerde gisteren mest. Hij werd gevat tusschen de kar en een muur en verpletterd. De geneesheer deed hem do H. Rechten toedienen. Het slachtoffer is de ruggegraat gebroken. Moeskroen, Moord. Verleden week had een bloedig tooneol plaats, uitgelokt looi* jaloeTSchheid, lusschon Richard Van Oostbuyze en zijne vrouw Julia Parmentier, aleclils 23 jaar oud. Deze kreeg drie revol- vorkogols in hot lichaam. Gisteren is de on- elukkige in het hospitaal aan hare wonden bezweken. De plichtige man, oud 24 jaar,zit te Kortrijk opgesloten. Kortrijk. Verdronken. Woensdag heeft moii uit het water dor Loi het lijk op getrokken van vrouw Clarisse Roherfinn, oud ^0 jaar,echtgenoote van Arthur Soveyn, woonachtig te Moon. Do ongelukkige ver dween den 10 Februari. Zij bezat net volle besef van bare verstand vermogens niefc meer» Moorslsde. Overreden.De genaamde Corneillio, voerman, oud 48 jaar, kwam gis teren op do wijk Waterdam met een zwaar aladon wagen gereden. Do man gleed eens klaps uit en viol ondor een der wielen, dat hem liet heen verpletterde. Eene uur na hof ongeluk werd do ongelukkige op den wog evonden. Zijn toestand is onrustwekkend. Lebbeke. Ongeluk. Zekere Ver- haeven Cl.,oud 18 jaar, woonachtig aan de Kleine Gentstraat en werkman in de fabriek der Naamlooze Maatschappij werd Dinsdag een zijner vingeren verpletterd. Gelukkiglijk kon men door het stilleggen van de machien, waaraan hij werkzaam was g ergere gevolgen vermijden. aan ©size verkoo- gïer>S s Genoveva van Brabant, prachtig boek met gravuren. Prijs 0,70 fr. Oost-Roosebeke. Doodelijke val. De werkman Do Poorlere was in de kerk bezig met rouwdrapperijen voor eenen lijkdienst op to hangen. Hij stond op eene hooge lad der. Op zeker oogenblik brak deze en de on gelukkige man stortte van eene aanzienlijke hoogte op don kerkvloer. Hij kwetste zich doodclijk aan liet hoofd. Gent. Rijwiel gestolen. Dinsdag morgend, deed de zoon van een boekhande laar der stad, eene boodschap in een maga zijn dor BurclVigtVdaf. Zijn velo 'li'ad 'Ifïj vijf meters binnen de koetspoort geplaatst toen hij een oögenblik nadien buitenkwam was do onlangs nieuwe volo gestolen. Lijk opgetrokken. Woensdag mor gend, rond halfzeven ure, heeft mén uit het water der Nijverheidslaan, liet lijk opge trokken dor weduwe Amelinck, wonende Ryhovelaan, 185, oud 52 jaar. De vrouw moest eeno heelkundige bewer king ondorgaan. Zij was fabriekwerkster van beroep. Tramongeval. Eon tramrijtuig dat Dinsdag avond met een volle lading van do Fooro kwam, is in volle snolheid de Lam meistraat afgereden, aangezien de rem niet werkte. Tot overmaat van ongeluk sprong ten slotte do kabel en een vonkenregen spatte op den grond. Gelukkiglijk waren er geene ongulukken le betreuren. De schrik onder de reizigers was zoo groot dat eene vrouw bewusteloos viel. zonder onderzoekon, en volbreng ze met dis ciplinaire gehoorzaamheid. De Burger- Vertegenwoordiger van het volk BRUTUS. 'tis goed antwoordde Roscoff, ik blijf borg voor den passagier en zal don brief niet openen voor den dertigsten dag van do af vaart. En nu burger, wenscbeu we u een voor spoedige reis. Zij vorlietende Themis on het lichte scheepje voorde lion, even snol als ze gekomen waren, naar het strand terug. Roscoff wierp een vorschenden oogslag op den passagier, dio achterop het schip tegen de verschansing leunde. Maak alles zeoklaar klonk zijn bevel Verlangde men vóór den nacht de zeeengto uit in volle zoo te zijn, dan was er ook geen tijd to verliezen. Rustig stond do kapitein op hot achterdek Geheel zijn uiterlijk was dit van een echt zee man. Zijn taauklourig golaat, zijne fiero hou ding, zijn zware holle stem en zijn scherpe arendsblik boezemden ontzag aan het scheeps volk in. Toch gevoelde hij zich, als bevelheb ber van do Tiiemis, niet zoo gelukkig, als toen hij weleer matroos was van do Sainte-Anne Mot den scheepsroeper in do hand, was hij gereed zijn bevelen te geven. Niet ver van hem bevond zich de oerste offi cier, Jules Granier gohceten, een oud matroos als Rocoff en die, golyk hij, in eens tot dien rang bevorderd was. Ilij was een dapper jong- wensch, moedig en op avonturen belust, juist zooals er in dien oorlogszuchtigen tijd ver eischt werd. Hij begreep den wenk van zij- kapitein en beklom een der scheepskanonnen om beter de nauwkeurige uitvoering van zijno bevelen te overzien. Trekt de trouwen der ra's op beval liy Het fluitje van den bootsman Flambard seinde liet bevel over. In een oogwenk ver deelde zich de manschap in drieën, klom in liet touwwerk naar bovon, en volvoorde met do meeste vlugheid den haar opgelegden last Hijscht do zeilen gelastte daaTop do officier. Zoolang do matrozen hiermede niet volko men klaar waren, vertoonde het schip door de bevallige onregelmatigheid der zeilen, die zich naarmate zij meer do kracht van den wind ge voelden, in vreemdsoortige vormen ontplooi den, een schilderachtig aanzien. De groote mast helde ©enigszins over naar den achter kant, en or kwam leven in 't vreeselijk ge vaarto, het wiegelde en schommelde op de golven, 't Was geoii machine meer, maar een wezen met levensaderen en gevoel, steunend op lichtbeweegbare voeten en voorzien van ontzagwekkende armen. Opnieuw weerklonk het bevel van don oifi cier Volk aan de spantouwen en den draai roep van den grooten mastFlambard was terstond mot zijn matrozen gereed en wachtte nadere orders van don kapitein af. Licht het anker beval deze overluid. Beproeft do ketting om den kaapstander te winden vervolgde Jules Granier. Men toog aan 't wérk en do leaapstande door den schroefsleutel in een ijzeren omhel zing vastgeklemd, kraakte en gaf een geluid als een slachtoffer, wiens ledomaten op (1 pijnbank worden uitgestrekt. (Vervolgt).

De Volksstem | 1913 | | pagina 2