UIT ONZE O 3N" I IE Landbouwproef in Katanga, VOETBAL. De match België-Holland. Onder het voorzitterschap van Mijnheer Jules Maen- hont is er den Woensdag 26 Februari 1913 in Brussel eene belangrijke vergadering geweest van de Centrale Landbouwmaatschappij van België, op het welke Mijn - heer Leplae, algemeene bestuurder van het Landbouw- ministerie van Kongo, eene heerlijke voordracht, zonder gezochtheid, maar met warmte en overtuiging, voorgedragen heeft, Mijnheer Leplae. die voor de tweede maal terug gekeerd is uit Kongo, heeft daar op aangename en leerzame manier den voorspoed van den landbouw in onze Kolonie door prachtige lichtbeelden enklaren uitleg bekend gemaakt. Wanneer een bevoegde spreker gedurende twee geslegen uren de aandacht weet gespannen te houden kan er natuurlijk tot de kleinste bijzonderheid niet overblijven wat zoo meest trof en diep in ons geheu gen gegrift bleef, is Dat de landbouw met rasse schreden vooruit is gegaan in Katanga. Dat, in tegenstrijdigheid met hetgeen men in slecht ingelichte dagbladen beweerd heeft, koeien en zelfs paarden in de verhevene grasstreken van Elisabeth- stad-Kambove kunnen verblijven en kweeken. Dat de landbouwers die onder de wijze raad van den landbouwdienst van den Staat hun pachthof en moes hoven langs den ijzerenweg van Sakania tct Elisabeth - star gevestigd hebben te vreden zijn van de reeds be- knmene uitslagen. doende water te voorzien arbeid, tijd, dns geld Met veel belangrijkheid heeft het talrijk publiek de afbeelding van bevloeide groenselhoven op het doek zien verschuiven, en wonder was het om na te gaan, en hooren uiteenzetten hoe, eens die waterleiding tot stand gebracht, bij middel van die waterriolen, en door het hewegen van schoven of sluizen men het water der beek kan laten vloeien op de legumperken en zoo dagelijks, bijzonderlijk gedurend het droog seizoen, de veldvruchten var het onmisbare en wei- Het goed gelukken van de landbouwonderneming in Katanga is eene hoofdzaak, niet alleenlijk voor het landbouwdepartement, maar voor gansch de bevol king, vooniomelijk de Belgen, die onvermijdelijk in getal moeten aangroeien gezien de kopermijnen van de Kongo-ster en Kambove alsook de kopergieterij van Elisabethstad drukke bezigheden zullen gaan ople veren en er meer om meer monden in Katanga zullen moeten gespijsd worden. Noord Rhodesia is tot heden ten prijze van groote vervoerkosten, de leverancier van de mondbehoeften der Kantagasche bevolking geweestklaar bewijs, dat de toekomst verzekerd is van den Kongoleeschen landbouw. Elisabethstad ook, verklaarde de heer voordracht gever, verbetert merkelijk steenen huizen zijn er reeds talrijk de banen komen vast, de bruggen steviger, de waterleiding is reeds meer voltrokken vervoermiddelendoor bespannen wagens en automo bielen komen trapsgewijze de pakkendragers ver vangen de ijzere baan bijna tot aan Rambove vol trokken wordt tot Bukama aangelegd en dan zullen de reizigers per ijzerenweg en stoombooten, zonder nog te voet te moeten gaan, dwars door Kongoland kunnen trekken. Zulke voordrachten zijn van aard de kolonie te doen kennen en dus beminnen. Ongelukkiglijk zijn vele Belgen d«n Kongo vijandig, door onwetendheid in hunne verbeelding is het nog niets dan de Zwarte Kongo. Als natuurlijk besluit dezer voordracht wierd er door de aanwezige landbouwers besloten in den schoot van de centrale landbouwmaatschappij van België eene afdeeling van Koloniale Landbouw tot stand te brengen, met het doel wat meer licht over die Zwarte gedachten te vespreiden. Toehoorder. Kil been gekomen en de heer, wit idi ramschap, riep tot zijn volk, dat be ischelm zouden achterna zetten, liep de poort uit en, op de brug len, hoorde hij zijnen wachter rol tater plonsen. fie heeft u hierin gesmeten deheer. «Ik-zelf», antwoorde de man. Kom er dan maar zelf uit ook, zei de heer. En ze lieten den wachter lig gen en ze liepen achter den dief, zoo veel hunne beenen maar geven kon den. En als ze niet uitgescheiden zijn, dan loopen ze nog. Belgisch elftal. Doelverdediger Jules Mayné(Raci.ig Club) Brussel Bachs Gaston Hubin en Emiel Andrieu(Racing Club) Brussel. *cksProsper Braeckman en Oskar Bossaert, (Daring Club) Brussel, en Jozef Thys (Union St. Gilloise) N": Adolf Becqdevort, (Racing Club), Brussel Louis Saeys, (Cercle Sportif), Robert D Veen(Football Club) Brugge Remand Nisot(Leopold Club), Brussel Louis Bessemst (Daring Club), Brussel. bel dag laatst werd dus deze match jr ela voor het Koperen Dingetje, tg Ide Hollanders den beker noe- was er in België zooveel volk Wa Voetbalmatch. Men berekent ruim 18,000toeschouwers waren ian ongeveer 1/3 uit alle hoeken "Hand waren overgekomen, om landgenooten aan te moedigen. Jawel de Belgen op het laatste blik drie hunner vóórspelers vervangen konden de plaats- 'gers derwijze hun spel te rege '1 de eerst aangeduide spelers al reiiijk zouden beter gedaan heb VFf isf Hatch eindigde met een drawn, !et ei 'tis te zeggen met gelijk spel, ieder kamp drie doelen aangeteekend hebben de. De Belgische doelen werden gelukt door De Veen (2) en Nisot, telkenmale na prachtige overzeten. DeHollandsche doelen werden' gemaakt door Fran chen (2) en Haak. Deze uitslag mag wel als een over winning aanzien. Zonder te willen be weren, dat de Belgische ploeg met de eerst aangeduide spelers beter zoude opgetreden zijn, mag men toch verze keren, dat aangezien Musch, Brebart en Van Cant met de anderen geoefend waren, zij beter samenspel zouden ge leverd hebben. Eene herkansing zal op 20 April plaats hebben te ZwoUe (Holland), DE SLIMME MOEDER Hier, gaat gij eens naar den krui denier en haal een pond siroop., zei moeder Smith en gaf haar veelbeloven- den spruit twee groote potten mee. Toen de jongen weg was zei de buur vrouw Ge hebt hem heelemaal niet ge zegd, wat hij in den anderen pot moet halen. Moet hij dien dan bij den krui denier laten Neen, hij brengt hem weer mee terug Maar waarom geeft ge hem dan twee potten voor één pond siroop mee?» Dat zal ik u eens gauw zeggen, buurvrouw Kijk, ais hij in elke hand een pot draagt, dan kan hij zijn vin gers niet in de siroop steken MET MEER GEMAK Tist Padders was een vent met een oog, en de sukkelaar lag op zijn sterf bed. «Och Heere, Trees zei hij tot zijne vrouw. Ik vrees, dat 'k een bijzon der lastigen doodstrijd zal hebben. «Daar moet ge geen schrik voor hebben, man, antwoordde Trees, gij zult met meer gemak sterven dan een ander,want ge zult maar een oog moe ten toedoen. - EXAMEN VAN EEN STUDENT IN DE MEDICIJNEN «Geneest een onbeteekende wonde altijd bij de eerste behandeling Neen, vooral niet wanneer de pa tiënt rijk en de dokter arm is.» ZIJN' MANIER Bollemans Ik drink nooit meer dan twee borrels om het warm te krij gen... en dan giet ik er nu en dan nog wat bij om het warm te houden. Rbchter.— Welke reden hebt ge om u van uwe vrouw te laten scheiden Stenograaf Ze spreekt 300 woor den per minuut, mijnheer dejuge. VERONTSCHULDIGING Madame Jan hier is eene flesch wijn afgetrokken.. Hebt gij dat ge daan Jan Neen, Madame want dan zou ze leeg zijn HALF EN HALF Ik begrijp u niet, Trien nu eens zijt ge plezant, en dan trekt ge weer een gezicht gelijk een azijnflesch. Ja, Mieken, ge moet toch weten dat ik in den halven rouw ben. VERRASSING Na de bruiloft. Bruid tot haar man Jef, ik moet u iets bekennen... Zult-ge niet kwaad zijn?... De helft van mijn tanden zijn valsch... Wel, wel I Ik ben blij... Ik dacht dat ze allemaal valsch waren 1 COMPAGNONSCHAP Oom. Van wien krijgt gij dien wijn Neef. Van de firma X. Oom. Dat dacht ik al, zijn zoon is tegenwoordig aan de waterleiding. OPLOSSING Mieke Pot was jong. en Mieke Pot was schoon, en Mieke Pot was de eeni- ge dochter van heur papa ze kon zin gen, dansen, springen, maar ze kon de R. niet uitspreken. Toen sprak haar vader op zekeren dag tot haar Mieke, gij zijt schoon, jong, de eenige dochter uws papas; gij kunt zingen, dansen, springen, maar gij kunt de R, niet uitspreken. Ik zal u voor een jaar in 't pensionnaat steken. En hij deed alzoo- Na verloop van een jaar keerde Mie ken naar het ouderlijke huis terug. Haar vader kwam haar aan de statie halen, en sprak Mieke, gij zijt jong, gij zijt schoon en gij zijt de eenige dochter uwspapa's: gij kunt zingen, danseu en springen, kunt gij nu ook de R. uitspreken En Mieke spvak Ja! Zeg dan viool solo 1 Mieke zei het... en ontroerd viel heur vader heur om denhals. ONDER VRIENDINNEN Gij zijt veel naar 'tbal geweest, Trientje Ja.En op ieder bal was ik de eer ste danseres. Neen... Zoo vroeg ga ik nooit. WAT ZOEKT GU Een echtgenoot was eens boos op zijn vrouw, omdat zij teveel sprak, of om een andere reden, en besloot om iD langen tijd niet legen haar te spreken. Hij hield zijn besluit eenige dagen vol. Op een avond lag hij te bed, verlangde te slapen en trok zijn slaapmuts over de ooren zijn vrouw mocht zoo veel praten als zij wilde, hij hoorde er niets van. De vrouw neemt een kandelaar, doorsnuffelt alle hoeken van de kamer, verzet stoelen, canapé en tafels en ziet er oplettendachter. Deman zit overeind in bed en slaat alles nieuwsgierig gade. Hij denkt dat die kunsten eindelijk zullen ophouden. Maar hij vergist zich. Zijn vrouw gaat voort met zoeken. De man verliest ten laatste zijn geduld, en roept«Wat zoekt gij «Uw tóng,» antwocrdde zij; «en zeg mij, daar ik die gevonden heb, waarom gij boos zijt.» Hierop werden zij goede vrienden. FIJNTJES Een boer trad een winkel binnen en vroeg een pakje goede tabak. Bediende. Hier, goede vriend, dat is tabak die zich zelf prijst. Boer zco? dan kan ik hem niet ge bruiken. Bediende. Ei, en waarom dan niet? Boer. Omdat ik geen riektabak hebben wil. Bediende. Maar wie zegt dan, dat deze tabak riekt Boer. Gij zeidet immers, deze tabak prijst zich zelf, en iedereen weet toch, dat eigen lof riekt..

De Volksstem | 1913 | | pagina 3