DE (MM8 mGEHEIM VERHOORD St-Jozefsfeest. pl DE MISSIONARISSEN IN ONZEN KÖNSO Onze jongens iit de Kazerne Buitenland 'T EEN EN 'I ANDER Rsgenflssids Jsargang nT 8S' 2 CENTIEMEN HET NUMMER DosideB'dsg 28 FJssri 8 3 S3 Pm 11 PM AGBLAD Koning Joris I valt te Salonika onder de kogels van een laffe moordenaar sèïij «sa ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in dlle postbureeïen van het land. Is UITGAAF, 4 U. 's avonds tïi T UITGAAF, 7 u. 's avGnds tlfr Tour toute la publicité coir.mercialc et financière du journal, s'adrcssev exclusivemant a TAyence Réclame Godts, 2, Biaccde !a Bourse, Bruxellcs. BUREELEN TE BRUSSEL I TE &ALST 3, COOTS, BeurspSaaiSj 2 I 9Kerkstraat; Telefoon A 3299 j Telefoon 114 BestuurderJ. Vaji Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN: KI. annk. (1 tot A kl. reg.) fr. 0,60 3* bladr. ide regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. i.oa Sport (por regel) Gemengd nieuws por regel) fr. 8,00 liecht. hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale on flnancieete aankondigingen zich uitsluit-eljjk to wenden; Agonce Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Do Z. E. P. Tkibbaut, provinciaal van het Gezelschap Jesu, komt in en kele bladzijden al de grieven op te sommen welke da missionarissen te vorwijlen hebben aan het bestuur der Kolonie. Het is niot mogelijk zonder eene diepe aandoening en verontwaardiging tic bladzijden te lezon, waar die held haftige missionaris al do klachten der zendelingen overweegt. Geeno klachten om den buitenge wonen last welke met de taak der zen delingen gepaard gaat t noch om de vermoeinissen en lichamelijke kwalen welke het brandend klimaat daar voor behoudt noch om de ondankbaarheid der negers noch om do wreedheden der zwarte monscheneters maar klachten togen de blanke wereldlijke beschavers dia duizend kleine mid delen weten uit te vinden om het werk dor zendelingen te dwarsboomen. De Z. E. P. Tbibbaut bekent dat niet al de ambtenaars langs dien kant piichtig zijn, en dat er God dank in den Kongo ook bedienden worden aangetroffen die hunne trouwe 'en ver standige medehelpers zijn in hun be schavingswerk. Maar hun getal is zoo biLter klein in vergelijking met dat der anderen Hij beweert tevens dat da vrijmet selarij alleen die algemeene beweging tegen de missionarissen aanvuurt en bestuurt. Wij houden ons voor den oógonblik tevreden één enkel foit aan to slippen waarvan do Z. E. P. Tbibbaut gewag maakt Onder voorwendsel een inkvvest to 'loon nopens mishandelingen door do Zusters van O. L. Vrouw aan kinderen toegediond. komt er den 4 Februari 1913 eon rechter te Kisan- tu aan. In plaats van af te stappen in hel missiehuis der Paters of in dat dor Zusters, neemt, hij zijnen intrek bij oonen zwarte die het kristen geloof had afgezvvoron,zich over gaf aan veelwijverij en met een aantal bijzit- lon woonde. In dat huis worden kleine kinderen ontbo den aaa wie mon .dato allerhande beschuldi gingen tracht doön uit to braken togen de Zusters. Pan wordt de E. Moedor Ovorsfo en de E. Pater Apostolische Overste naar datzelfde hoi geroepen, om te verantwoorden over grove aantijgingen.^ Deze weigeren natuurlijk daar gevolg aan te geven, zooveol te moor daar do daging op ganscii onregelmatige wijze gebeurde. Dan vroeg de rechter por telefoon aan zijne oversten om aanstonds eeh aanhou dingsmandaat legon de Moeder Overste te mogen teekenen. Tnrzolfdorliid gaf bij bericht aan don E. Pater Apostolische» Prefekt dat hij hem vernordoelde tot oene boet Van vijftig frank en gebeurlijk tot èone govangzilting van twee dagen. Zulks gebeurde den 7a Februari 1913. Hoe do zaken afgeloopen zijn, hebben wij sedert dien nog niot Vernomen. Alle overwegingen zijn bier over bodig De H. Jozef, patroon der II. Kerk en van ons dierbaar Vaderland is ins gelijks beschermer en voorbeeld van do Kristene buisgezinnen en wel moest nog van de werkersgezinnen. Aanroept hem, en volgt hem na als dusdanige medewerker en begeleider van de katholieke families. De vijanden van ons godsdienstig en maatschappelijk familieleven zou den bijzonderlijk do werkersklas Bil len uitbuiten en misleiden om onvrede en ongeluk te stichten, Met het St-Jozefsfeest werpen wij nen blik van liefde tot den voedster vader van Jezus en den bruidegom van Maria. Er. zooals bij eens de allergetrouw- ste beschermer was der H. Familie en wel moest door zijne ootmoedigheid, werkzaamheid, godsvruchtigheid en onthechting zoo zal hij ons leeren dat de lieer geernenederzietop huisvaders die willen verdoken leven, die de ydel- beden dezer ijdele u'erold te keer gaan die niemand verachten, die geerne lijden en strijden voor 't welzijn van hun huisgezin. Op de huisvaders die bun werk be minnen en met iever en edelmoedig heid de kruisen opnemen en dragen door de voorzienigheid overgezonden. Een huisvader die het gebed, do HH Sacramenten, de godsvrucht bemint zal gezegend worden in zijno kroost, in zijn werk, in zijne ondernemingen, in zijne eeuwige en ook in zijno tijdelijke belangen. Marc Alle katholieke dagbladen hebben er herhaalde malen op gedrukt, dat men van de kazerne alle mogelijke waarborgen eischen moet, zelfs en vooral onder zedelijk oogpunt. Alle dagbladen meenen het zoo niot. Ziehier het gedacht van de Avenir du Borinage (Wij drukken letterlijk overmen vergeve ons dus zekere uitdrukkingen, zij zijn hier noodig om den geestestoestand van zekere lieden te verslaan) «Wat beteekonea, janver..., al die aal moezeniers, al die kapellen Wat beteekep.on, jan..., al die redevoe ringen on artikels over de vorzedelijking der kazerne Waarom dio toelating afgeschaft om tot middernacht uit lo gaan Is hot leger dan een leger ofwel een se minarie Een jongeling van twintig jaar moet niet meer onder de voogdij slaan van een zwar ten trok. Eerst en vooral de militaire dienst, dat is taker. Maar dan, leve 't plezier en leve t vrouiovolk Wij zijn altijd van gevoelen geweest dat, na Mars gediend te hebben, mon Venus niet vergelen raag. r> Zoo maakt meh de goede soldalen. Hior zijn nok alle overwegingen tolaai overbodig. PaMsaHfis:© fe^ewe. Lm Obser- va to ra Roman o kondigt esr.o pauselijke breve af, waarbij een wereldjub el feest inge steld wordt tor herinnering van den vrede, verleend aan do kerk door keizor Goiistan- liiras. Na die groote en gelukkige gebeurtenis, herinnerd te hebben, waardoor over zestien eonwon don vrede» verleend werd aan de Kerk, drukt Zijne Heiligheid den wonsch uit, dat de katholieken zich meor met gods dienstige werken zouden onledig houden. Hij vraagt dat er meor zou gebeden worden, en verleent, op sommige voorwaarden, volle aflaten. Era ne?2$e§t. Van pesten gesproken, we zouden nu wol eens willen weten wie er nu moest in nosteu zit hot gouvernement of do socios. Deze laatslon weten niet wat doen slaken of niet op 14 April. Daar zijn er dio or voor zijn, maar vele groote koppen, zooals Vander velde, Dcstrée en Furnomont zijn er tegen. Anseele is er voor, of moot er voor zijn, bij moot er voor zijn, bij moet de staking verdedigen. Degenen die willon slakon of de andoron. Het Ivongros op Paschon te lioudeu moei daarover beslissen. Maar dat er groote verdeeldheid heerscht in het roodo kaïup blijkt daaruit dat geeno andere dan socialistische dagbladschrijvers dat kongres zullen mogen bijwonon. Ja, wie zit er in nesten E3e EtrcsgGCscSae SezoMvSsofc- Bij liet Engelscli loger zijn reeds vier osca- ders vliegtoestellen mot 128 vliegmannen ingericht. In 1913-14 zal men 56 eskaders vormen, waarvan acht zullen fen dienste staan voor do troepen builen do grenzen. Dobegrooling der militaire luchtvloot be draagt 12.525.000 frauk. Dinsdag avond kwam te Athonen oen lelo gram toe enkel meldende, dat Koning Joris vau Griekenland in den namiddag te Salonika 'vermoord was. Onmiddellijk werd óm nadere inlichtingen gevraagd en weldra seinde prins Nikolaas, dat de Koning van Griekenland het slacht offer geworden was ven een laffen aanslag. Hij zou een half uur later bewoken zijn. Later vernam men nog. dat Loon Koning Joris I zijne gewone wandeling doed te Salo nika, hij schielijk langs achter aangerand werd door een kevel, die zijn revolver op hom afschoot. Een der kogels doorboorde letterlijk den vorst en de_ ongelukkige werd stervend naar bet gasthuis gebracht. Toen hij daar aankwam gaf hij 4on geest. De moordonaar ia aangehouden. Het is zekeren Alexander Schinas, die niet wel in bot hoofd schijnt. Sommige tolegrammen zeggen dat Schinas een Griek is, doch men weet nog niets zekcrsi daarover. Een later bericht inpldt nog, dat de aan slag rond 5 ure gepleegd word. Alleen een oflieier vergezelde deu vorst op zijne wande ling. De moordenaar is wel van Griekschen oorsprong. Hij is een veertig tal jaren oud en woïgort te zeggen waarom hij den aanslag pleegde. Aan eon officior dio hem vroeg of bij geen medelijden had met het vaderland,antwoord de hij enkel Ik ben socialist Schinas is ongetwijfeld niet verantwoor delijk. De opschudding önnoodig te zeggen, dat de tijding van den aans'ag op Koning Joris groote op schudding en verontwaardiging verwekt heeft vooral lo Athenen en le Salonika. Prins Nikolaas, dip- te.Salonika in Tiet gasthuis de officieren ontving, zegde hen snikkend Met dmpe smart moet ik u mol den, dat onze geliefde koning overleden is. Ik noodig u uit trouw te zworen aan onzen nieuwen koning, Constant»! I. Te Belgrado gaf do Russische gezant juist een feestmaal tor oere van prinses Helena van Griekenland, die er op bezoek was, toen het noodlottig snelberichter ontvangen werd De droeve tijding werd verzwegen tot bet foestmaal was afgeloopen, waarna men met de noodige omzichtigheid prinses Helena inlichüe. De prinses vertrok in den nacht per bij zondere trein naar Salonika. Te Belgrado heerscht© de grootste ontroering. Ds officieela mededeeling De Grieksche minister van Buitonlandsclio zaken, beeft aan de Grioksche gezantschap pen in den vreemde, volgend telegram ge zonden. Het hart vol van droefheid meldt ik u, dal onzon koning dezen namiddag rond 5 ure tijdens eeno wandeling to Salonika is ver moord goworden door een revolverschot. Heel Griekenland is in verslagenheid ge dompeld door dozen snooden aanslag tegen onzen zegevierend© cn welbeminden koning. (Get.) Goromilas. Ö3 ontroering in Engeland liet was Dinsdag avond laat, dat do koningin-moedor Alexandra vernam, dat haar broeder vermoord was geworden. Hare Koninklijke Hoogheid was zeer ontroerd en weende overvloedig. Koning Joris V ont- ontving de tijding le Windson. De Londensche bladen deelden Woensdag morgend mode, dat ook Koning Joris V zeer ontroerd was, toon hij do moord op zijn oom vernam. Fvaïi&jrij 1c Tempeest. Een lievig tempeest woedt op de Fransche kust. Te Cherbourg is de zee buitenmato ontsluitpig bij zooverre dat do schepen in de onmogelijkheid verkeerden do havon to verlaten. Ilovige sneeuw- en hagelvlagen zijn mot het tompeest gepaard. De Basiliek van het H. Hart. Men weet dat de godsdiensthaters van zin waren do Basiliek van hot H. Hart, le Parijs, voor een woreldsch gebruik to bezigen. Het ver brekingshof heeft nu beslist dat de basiliek, evenwel staatseigendom blijvend, nooit an ders dan voor don ©eredienst mag gobruikt worden. Nieuwe regimenten. Don 1 April zal het Fransch le^er lien regimenten meor lel len, dio zullen genummerd worden van 1G4 tot 173. De meier van Windsor is in bet paleis zijn© deelneming gaan betuigen. Hij zond ook tele grammen aan Koningin Alexandra on aan het Grieksch gezantschap. Ds regeering van Joris I Door dezen snooden aanslag verdwijnt eon der waardigste en sympathiekste vorsten van Europa. Koning Joris I was 67 jaar oud, Geboren lo Kopenhagen,den 24 Deoember 1845, was bij do tweede zoon van wijlen Koning Christian van Denemarken. Hij was admiraal der Deensche vloot, toen in 1863 de Grieken bun Beiorschen Koning Otlo om verwiepen. Met goedkeuring der drio beschermende landen, Frankrijk, Engeland en Rusland, word de Grieksche kroon den jeugdigen prins aangeboden. Hij was pas 18 jaar oud, doch do Griekscho Nationale Vergadering ver klaarde hem meerderjarig en op 31 Oktober 1863 beklom hij den troon. Gedurende eeno halve eeuw werkte hij onverdroten en krachtdadig voor het welzijn en de vergrooting van zijn aangenomen va dcrland. Ondanks ztjne rechtschapenheid cn zijne opoffering had Koning Joris I dikwijls met gevaarlijke inwondige vijanden af te rekenen. In 1866 bad hij onrechtslreeksch, doch krachtdadig den opstand van do Kretenzers legon Turkije gesteund. Do Grieken waren hot daarin met bunnon vorst eens, doch toon de mogendheden lus- sclionkwaraen en de Grieken in 't ongolijk steldon, werd heel de schuld op den jongen vorst gelogd. Zijn huwelijk met grootherto gin Olga, in 1867, bracht do gemoederen tot bedaren on van dan af bekommerde de vorst zich nog pnkel met binneiilandschó zaken. Ook deze werden soms in roering gebracht. In 1868, tijdens (Jan Turksch-Russischen oorlog, viel Koning Joris I mot zijn leger in Thessalie en Epjre. Zijne werking lukte on in 18S0 voegde het verdrag van Berlijn liet grootste doel dezer Turksche provinciën bij Griekenland. Steeds duurde den strijd legon Turkije, nu eens openlijk, dan weer Ledekt voort, tot in 1897, het tot oen bloedig troflen kwam.Men zal zich nog herinneren, hoe rampspoedig do Turksch-Grieksch© oorlog dan eindigde. Vijftien jaar poogde Griekenland niet meor den erfvijand, Turkije aan te vallen, doch Koning Joris I verloor geen lijd. Hij wist zijn leger erin to richten, zijne financon to horstellen, kortom, do doodelijko wonden, door den Griek3ch-Turkschen oorlog veroor zaakt, le helen. Verleden jaar besloot bij dan don eind strijd te wagen. Hij trad in bet Balkanver- bond met Bul^arie, Serbia en Montenegro om gezamenlijk den gomeenschappelijken vijand, Turkye te verpletteren of zelf te sneven... Men weet boe moedig het Grieksch leger onder bevel van den diadook of Grieksche erfprins zich gedroog en <lo eene overwin ning na de andore verwierf. Turkye was vornedord, Macedonië in han den zijnor soldaten, zóo kon Koning Joris I eindelijk na vijftig jaren zijn droom verwe zen tlij kt zion. Helaas de dood komt hem brutaal weg maaien, nu bij liet loon zijner opoffering en zijnor volharding zou opstrijken. Koning Joris was een zeer volksgezinde vorst en een kunstenaar. Hij hield veel van reizon en deed zulks zondor praal. Zoo kon men hem dikwijls, als een eenvoudig rente nier, in burgorkleedij op de Parijzer boule vards zien rondslenteren. Nneeuwstorm. Maandag word do streek van Belfort door een hevig sneouwtompeest geteisterd. Te Remiremont ook sneeuwde het zoo geweldig dat er weldra eeno laag van tien centimeters in de stralen lag. Bandieterij. Maandag avond werd do bewaker van oen duivenschieting, te Cliatou. door drie bandieten aangevallen, afgeslagen, van 500 frank beroofd en in do Seino ge worpen. Het slachtoffer kon zich evenwel al zwemmend reddon. - Aanhoudingen. Wij hebben de aanhou ding ven Tliibault, den vriend van Lacombe gemeld. Hij was drager van een geladen revolver, van 20 kardoezen vari eene geld som van 60 frank en van een roiskaarljo van den Belgischen spoorweg to Namen afge leverd. Toen men hom vroeg welke raid- deleu van beslaan hij bezat, antwoordde hij Ik heb geld sobveel ik maar teil. Hij is naar de gevangenis van Nantes overgebracht. Oe Koninklijke familie TJit het huwelijk van Koning Joris I mof groot hertogin Olga Constantinovna van Rus land, zijn zes kinderen gesproten Prins Constantin. hertog van Sparta, geboren op 21 Juli 1868 Prins Joris geboren te Corfou in 1869, gehuwd mot prinses Maria-Bona parte Prins Nikolaas, geboren te Athene» in 1872, gohuwd met groot-hertogin Helena van Rusland Prinses Maria gehuwd met groothertog Joris van RuslandPrins Andreas gehuwd met prinses Alice van Bat- tenberg Prins Ch ris toffe 1 geboren in 1888, Do troonopvolger liet is prins Constantin die zijn vader op den koninklijken troon zal opvolgen. Prins Constantin is thans te Jauina, aan het hoofd der Grieksche troepen, In 1889 trad hij in het huwelijk met prin ses Sofia van Pruisen, zuster van koizer Willem II. Vijf kinderen zijn uit dion echt geboren, namelijk prins Joris, geboren m 1890 prins Alexandor 1823, prinses Helena 1896, prins Paul 1901 en prinses Irona 1904. De Europeescfce hoven in rouw Door liet overlijden van Koning Joris I zij» meest al de Europeesche vorstenhuizen in rouw gebracht. Hij is do oom van den Koning van Der.omarkeji, van den Koning van Noor wegen, van don Koning van Engeland, van den Czaar van Rusland en van den print Ernest van Cumberland, dje thans verloofd is met prinses Victoriu-Loüiza van DuitscU- land. De oudste zuster van Koning Joris, Koningin Alexandra, weduwe van Koning Edward VII van Engeland, do twoedo zuster is czarin Maria, weduwe van Alexander Ut van Rusland eeno andere zuster, prinses Tkyra, huwde roet prins Ernest-August van Cumberland zijn oudste broeder was Koning van Denemarken, terwijl diens zoon Koning van Noorwegen gekozen werd do jongslo broeder vati Koning Joris, prins Waldemar, huwde met prinses Maria van Orleans. Eene tragische lijst In de vjjflig laatste jaren, werden de vol gende staatshoofden vermoord 15 April 1865 Abraham Lincoln, voor zitter der Vercenigdo Staten, wordt vor- moord door Booth. 19 Juli 1867 Keizer Maximiliaan va» Mexilco, echtgenoot van prinses Charlotta van België, wordt to Queretaro doodgescho ten. 4 Juni 1876 Abdul Azis, Sultan va» Turkije wordt vermoordt. 13 Maart 1SS1 Moord op Aloxandor IT, czaar van Rusland. 2 Juli 1881 Generaal Garfield, voorzittor der Voreenigde Staten wordt te Guteaie go- dood. 24 Juni 1894 Moord op M. Sadi Gamot, president der Fransche Republiek. 10 September 1894 Keizerin Elisabeth van Oostenrijk wordt door Luccheni ver moord. 29 Juli 1900 Bresschi doodt Koning Humbert van Italië. 6 September 1901 Czogolsz vermoordt Mac Kiuley, voorzitter dor Vereenigd© Staten. 11 Juni 1903 Koning Alexander en Ko ningin Draga van Scrbie, worden door d© oproerige officieren vermoord. 1 Februari 19Ö8 Koning Carlos on do erfprins van Portugaal worden op straat doodgeschoten. Februari 1913 President Madeiro vai Mexiko wordt gedood. Zijne zuster is ingelijks aangehouden als* verdacht van modeplichtigheiu in de diefstal len van haren broeder. Ontslag van den heer Briand. Do lieor Briand, Kabinetsovorsle dor Fransche re geering beeft zijn ontslag ingediend. Dö reden dezer handelwijs is de stemming wel ke het Senaat Dinsdag heeft uitgebracht Zooals mon weet is do beer Briand een he vige voorstander der Evenredige Vertegen woordiging. Het Senaat is voor liet grooote gedeelte samengeteld uit loden welke aan dit voorstol vijandig zijn. Daar bet wetsvoarstol in bet Senaat ver worpen werd hooft do heer Briand het noo dig geoordeeld zijn ontslag in to dienon. Overlijden. De generaal André, oiil- miuister van oorlog is Dinsdag avond te Dyon overleden.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1