Oorlog in de Balkanen Os aanlioiidlr.il van Mestor Wilmart Irusselsclie Kiekstas NIEDW5BEBICHTEH De misdaad van Ukkel. DE KAPITEIN Socials vraagstukken Be heroecs- lioven en tie jaarwedden der ma gistraten. g| Duitscnianta Da erfprins in Duitschiand. Do prms jran Wallis is Dijnsdag in Duitschiand aange komen, langs Kales, Brussel, Keulen. Hij heeft zich rechtstreeks naar het hof van Wurlemborg begoven. Zwitserland Een ongeval op de St-Gothardbaan. Bij den ingang van den tunnel van Managu, kotste een reizigers-sneltrein op, een stil staande goederentrein. Alhoewel de machinist het gevaar had be merkt en zijn rithad vertraagd, was de schok geweldig. De lokomotievenvan heide treinen worden erg beschadigd en do spijswagen van den reizigerstrein werd half verbrijzeld. De sneltrein zat vol reizigers die, door eene paniek aangegrepen, de vlucht namen. Als bij mirakel werd niemand gekwetst, tenzij een machinist, die licht werd gewond. Dit is het eorsle ongeval op de St-Gothard baan, sedert deze bereden wordt. Erg ongeluk. Te Zaint-Gall, heeft er eene vliegmeeting plaats ten voordeele dor militaire vliegors. Maandag namiddag was een vlieger, opgestegen. Hij kon zijn stuur «iet meester worden en zijn toestel kwam tusechen do nieuwsgierigen terecht. Ze? per- aonen werden erg gokwetst. Do vlieger is er met eenige schrammen van af gekomen Zijn toestel werd erg beschadigd. iDenemarlten Bijeenkomsten. In den loop van den aanstaaiulou zomer zal do Ivoizer van Rus land don bezoek brengen aan de Deensche vorsten alwaar zij hoogst waarschijnlijk don Koning van Engeland zullen ontmoeten. liet schijnt dat do Keizer van Duitschiand den wonsch heeft uitgedrukt, op hetzelfde tijdstip zich ook naar Denemarken to begeven A.\xstralie De naam der nieuwe hoofdstad. vol gons Archibald Mesion, een gezaghebbend geleerde op het gebied van woordafleiding, js Camberra, de naam gekozen voordo nieuw hoofdstad van 't gemoenhest Australië, de naam van een soort van ijsvogel. In Melbourne heeft men daar voel plezier over, omdat do Engelscho naam van dezen ijsvogel laughing jackass (lachende ezel) is. Engeland Een groote kolervtrustMen meldt dat to Cardili'eeno maatschappij toi stand kwam die de groolslo koolmijnen uit Zuid-Wallis jal omvatten. liet kapitaal) _Üer maatschappij zal 4,900,000 pond sterling bedragen. De groot sto koolmijnen die er hij betrokken zijn halen gezamenlijk 3 miljoen tot 3,250,000 ton kulon 's jaars op. TempeestRuw weer hoeft de laatste dagen boven Engeland en het kanaal gewoe- Zware snoeuwstonnen en onweders hebben de soheepvaart ten zeerslo holornmerd. De Engelscho torpedojager Amazon» is Zater dag avond door den storm gestrand. Het schip bleek toon hel losgesleept werd, maar weinig schade heloopetf te hebben. Da stemrechtdames To Chacm, bij Sulion in Surrey, hebben kiesrechlvrouwen een pas gebouwd huis in brand gestoken. Do sciiado bedraagt een 50.000 fr. Deze daad is te zinneloozor, omdat noch de eigenaar, noch do buurdor iels met liet vrouwenkiesrecht te doon hebben. Spanje De Duitsche kanselier op Teneriffe. Do Duitsche rijkskanselier, M. Bellnnann-iloll- ivog, verblijft Thans incognito te Teneriffe (Ganarische eilanden). Do kansolior is voornemens de Duitsche koloniën van Middou-Afrika te bezoeken. Mexilro De omwenteling. Ten gevolge van een gevocht van anderhalf uur, in do straten van New-Maredo, werden vijftien hondstroepen gedood en een vijftiental gekwetst. Carran- tislen lioten een twintigtal dooden achter en hebben zich teruggetrokken in do zuiderlijke heuvels. Zij sohijuen bereid hunnen aanval te Vernieuw en. Nog de Hamidié Een radiotelegram, ontvangen door den minister van zeewezen te Athenen beweert at de Hamidié buiten de haven van Alexan dria eenen voorraad kolen opdeed, en dan vertrok in do richting van het Noord-West. Da vergadering der afgezanten Woensdag zal de vergadering der afge zanten die belegd was logen Woensdag,geen plaats hebben do afgevaardigden hebben ten andere nog de gelogenheid niet gehad onderrichtingen te ontvangen aangaande de t6 houden gedragslijn. Redeneering der Bulgaren Do Bulgaren beweren dat het hun onmo gelijk is de grenslijn Enes-Rodosto te aan vaarden, omdat 1° Turkye zoo zou meester blijven van het slagveld van Tchorlou, waar de Bulgaren zooveol bloed en geld hebben verloren. 2® Do gronden langs den kant van Enes zijn zeer laag, allijd overstroomd en schier onhehouwbaar. 3® Die grens ligt. veel te dicht hij den spoorweg Andrinopel-Dedeagalch het eenig- ste vorkeermiddel tusschën Bulgarië en de Egeésche Zee. Zoo doende zou dio spoorweg gedurig bedreigd zijn. Van den anderen kant houden de Bulgaren meer dan ooit aan de grens Rodosto-Midia, omdat, onder economisch oogpunt, Bulgarië voel in onderhandelingen is met Conslanti- nopel on Klein-Azië onder militair oogpunt ook, daar de lijn Rodosto-Midia eene kleinere militaire macht eischt ter bewaking dan de lijn Enes-Rodosto. Oostenrijk vraagt uitleg aan Turkye Oostenrijk heeft aan Turkye uitleg ge- vragd aangaande de aanhouding ten huize van eon Ous»«nrijker van den sekretaris van prins Saba-Eddine. 5 DE VOLKSSTEM Oi £0 mAaRT 1913 Op het spoor van den moordenaar Nestor vbrmagerl Ongetwijfeld zal het gerucht zich moeten spoeden, het onderzoek der zaak Wilmart door lo drijven, want straks smelt de dikke Nestor heel en gansch Weg. 't Moet waarlijk zijn, dat het gebrek aan vrijheid nailoelig werkt op hem. Hij die vroeger zoo zwaarlijvig was, kan nu, n.° slechts eene week gevang, nog slechts door gaan als middelmatig. Ook zijn zijne kloederen, dio to Laon ge maakt zijn, toen hij nog wel to pas was, hem nu zoo wijd, dat hij er waarlijk in zwemt. Voeg daarbij dan nög dat Nestor zich niet meer laat scheren, en pien zal bekennen, dat hij er thans alles behalve proper uitziet, Het onderzoek Dinsdag namiddag werd Nestor opnieuw naar het kabinet van den ondorzoeltsrochler gebracht. i Ditmaal was or bevpl gegeven, hem als de gewone gevangenen yeciU hij don onder zoeksrechter te brengen, en hem niet meer langs omwegen te leidpn, om aan do nieuws gierige blikken te ontsnappen. Hij werd nogmaals gekonfronteerd met een expert, alsook met een jonge beursman, die voor meer dan anderhalf miljoen valsche titels plaatsto. Assisenhof of Boetstraffelijke Rechtbank Er was gezegd, daj Wilmart voor hol assisenhof van Brabant zou verzonden wor- don. Dat is nog niet zeker, daar er nu be weerd wordt, dat Nostor Wilmart geene ver- valsching gepleegd heeft. Zulksschijntonge'wijfeld zonderling, doch 't is aanneembaar. Wilmart heeft de slempels der maatschappij gebruikt om do titels to stempelen en dus geone valsche stukken gebruikt. t ïs nu editor te zien, of de Raadskamer der rechtbank er ook zoo zal over oor- deelen. Slaat, het gezag van do openbare macht onder financieel oogpunt en ook onder poli tieleen Yorm totaal onmogolijk wordt. Bewijzen De algemoeno politiek van de Argenlijnscho republiek, do in waarde bren gen der koflies in Brazilië, do moeilijkheden waar liet Engelsch Staatsbestuur zich in wentelt, de trust van het geld, de groote laajslo kiesstrijd in de Vereenigde Staten. In alle landen begint men ook do ware oorzaak van de sociale kwalen to bespeuren en tegen tovverkon. Zoo in do Vereenigde Staten en in Duitschiand voornameliijk. 4 De afdeeling gelast met hot wetsvoorstel to onderzoeken uangaande de samenstelling dor Beroepshoven en waardoor tevens de jaarwedden der magistraten wordt heizien, vergaderde dezen voormiddag. M. Versteylen somde in korto woorden al do argumenten op ingebracht tegen on. voor de vermindering van het getal raadsheeren. M. Poncelet duidde een middel aan om het aantal beroepen to verminderen. M.M. Versleylen, Standaart, Poullot en Theodor, stemden tegen de vermindering vau het getal raadsheeren. Do heeren Neu- jean en Harmignie verklaarden er zich par tijgangers van. De vermeerdering der jaarwodden werd met algemeen stemmen aangenomen, met enkele wijzigingen ton voordeele der greffiors vooral en der bijgevoegde greffiors. Haiiold. Hot ondorzoek betrokkelijk de moord op de ronteniersier Mevr. Pelsef, komt een ge wichtige.) stap te doen. Men had lot hiertoe verscheidene sporen evolgd, doel) deze moesten nagelalen wor den. Thans denkt men weibel rechte spoor vast te bobben. Eonige wekon geleden, woonde te Molen beek, in de Passerstraat, een hollandscli koppel, Jan Beslebroer, 25 jaar oud, en zijne minnares. Annie Prins, 26 jaar oud. Beiden kleefden do anarchistische gedachten aan on zij hadden hun zoontje don naam gegeven van Lucion Ferrer. De zoon en de schoondocivtor van Mev. Pclsef, woondon in hetzelfde huis als zij. en de twco vrouwen, de jonge Mev. Pelsef en de gezellin van Beslobroer, praatten nog al veol samen. Zoo vernam Bestebroer, dat do, moedor van M. Pelsef rijk was en aan haren zoon 75 fr. in de maand gaf. Bestebroer zou alsdan het plan opgevat hebben, de ouderlinge te vermoorden, om haar geld te bemachtigen. Eenige daeon vóór do misdaad vertrok hij uit Molenbeek, om zich naar Parij3 te bege ven. Hij ging echter naar Gent en verbleef or eenige dagen onder den naam van Van Dyck. Eens de misdaad gopleegd is ook Annie Prins met haar kind verdwenen. Zij lieten hunne meubelen achter. Naar hel schijnt heeft hot parkot onloo chenbare bewijzen hunner plicbligtieid handen. Do Brusselsche politie zóekl het koppel op. Ook de policte der andere Belgische sleden is verwittigd en bet signaloment van hot koppel is in alle richtingen rondgestuurd ge worden. MET DE nOODB TTiAWDEr^T (27* VERVOLG.) —-Bood dus aan den kapitein, die de repu- Jflièkschande aandoet! Plotseling weerklonk de stem van Roscoff jothet geven van een bevel. Zijt ge bereid u te verzetten? vroeg Nor land overluid. Ja als we de vijandelijke kogels niet joogen beantwoorden. Nu dan, voor het bevel van den kapitein oiot uit. Roscoff herhaalde zijn bovel. Geen der matrozen gaf er eenig gehoor aan en allen bleven op hunne plaats. Flambard begroeponmiddelijk wat er gaande was met eon scherp vingergefluit riep hij Faribole en üe jongens bij zich. Denkt er aan, dat go verantwoordelijk aijt voor het bevel, dat ik u geef, sprak Ros- •«off tot do muitzieke menigte, zich geenszins het gevaar ontveinzende, waarin hij ver keerde. \Vilt ge gehoorzamen of... Laat ons tegen de Engelschen strijden, .'ivas.de eenparige uitroep, tor wijl Normand met zijn kameraden een dreigende houding ✓aannamen. - Guilanek, beval Roscoff, ga naar bene- len, verzoek alle officiers hier te komen. Daarop bad hij haastig eenige schreden voor uit, pakte Normand bij den kraag en gaf hem in do handen van Flambard met order hem laan don voet van den mast vast te binden. Normand liet zich dit echter nietgemakke lijk welgevallen en verdedigde zich zooveel mogelijk, doch de gespierde vuisten van Flam bard hadden den oproerigen matroos weldra machteloos gemaakt en hem met dikke koor den aan den grooten mast vastgobonden. Thans kwamen de officiers naar boven en gingen bij den kapitein staan en met hem eenigen van het scheepsvolk. De wind keerde, en het onweder dreigde uit te barsten, zoodat wel alle krachten ver- eischt w erden om dit te weren, maar de op gewekte hartstochten der misleide menigte behielden de overhand en oefenden een groo teren invloed uit dan de schuimende golven die allen dreigden te verzwelgen. De matrozen trachtten zich meester te ma ken van do kanonnen en omtrent de helft der soldaten had zich aan de zijde geschaard der oproerlingen. Het gevaar dreigde langs alle kanten en de toestand werd voor Roscoff moer en meer gevaarlijk. De donder rommelde geweldig, flikkerende bliksemstralen doorkliefden do lucht, in wilde vaart joegen de opgezette wolken elkander na en de brullende baren geeselüen de zijden van do Tïiemis met woede. De wachthebbende officier verdedigde met zijne manschappen het achterdek, zoodat zij zorgon zich onmogelijk over het schip zelf konden uitstrekken. De opgeheschen zeilen vol wind, klepperden als ratelslangen, sloegen verwoed tegen de ra's en masten naarmate de opgezweepte golvon hot schip op bakboord of stuurboord wierpen en het voor of ouder don wind kwam te liggen. De jeugdige schepeling, dio thans het roer bestuurde, bezat geen voldoende kracht om- liet schip te beheersnhen, en do Themis was ,geheel overgegeven aan de grillen van een (Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) Brussel, 18 3-13. fHeteron woonde ik eene hoogst belang wekkende voordracht;bij, in de Maatschappij der Sociale Studiën gehouden door M* Larn- brechts Hector, afde.elingoversle aan liet Ministerie van Nijverheid en Arbeid. M Lambrechls wee$ op de gevolgen van hot samenhoopen van menschen en dingen. Dat samenhoopen noemt Dij den algemee nen noemer van ai do maatschappelijke vraagstukken d l. dal elk maatschappelijk eschil daarin zijnen oorsprong vindt. M. Lambrechls kon er natuurlijk niet .op, denken in don loopyzijner voordracht dio thesis te staven door ai de mogelijke feiten on gebeurtenissen. M. Lambrechts sprak eerst van de samen- hoopmg der menschen in de steden. Daarna van de sauponhooping der zaken lner bespeurt men eerst handwerk, machien- werk, fabriek, kartel, trust. Daaruit spruiten do vraagstukken die de werklieden en do burgorij aanbelangen. Daarneven vindt men ook do goldop- hoopingen, de banken, de gecentraliseerde spaarkassen. En daaj'uit weeral vloeien dn- d'ore kwalen als gHldpnsis, ongewone duurto van T leven on onmacht van een landhesluur. En hot mag waarlijk opgemerkt worden dat juist op «en tijdstip dat men enkel go- waagt van de alleenheerschappij van den Brussel. Belangrijke aanhouding. Op verzoek der veiliglieidspolicie van Parijs, werd te Brussel, een persoon opgezocht, be licht van aanhitsing tot ontucht van minder- jarigon. Dinsdag morgend, hield do agent Langïe, van St. Gillis, den gevaarlijken ke rel aan op eene kamer, Zwedenstraal In a" wachting zijner uitlevering, werd de Fransch- man in de gevangenis van Vorst opgesloten Verdwijningen. Ludovica Blancart vrouw Voglet, is sedert den llu Januari H verdwenen. Gestalte 1 m 67, kastanjebrui, haar, gewoon voorhoofd, kastanjebruine wenkbrauwen, grijze oogon, middelmatige nous en mond, rondo kin, eirond aangezicht. De lSjarige Maria Brieven, dienstmeid, geboron te Beauvecliain,- is sedert den 23 Februari 11. vordwenen Gestalte lm 65 zwart haar gewoon voorhoofd zwarte wenk brauwen, blauwe oogen, middelmatige neus en inond, ronde kin, eirond aangezicht. Een politieagent mishandeld B.., oud veroordeelde, in bankbreuk, werd Dins dag morgend op den steenweg van Vleurgat door een agent die vroeger met hem te wor stelen had, aangehouden. Do korel bood hovigen tegenstand en mis handelde de agent. Twee soldaten hielpen dezen laatston en de woeslaard werd naar het gevang van Vorst overgebracht. BrandMaandagavond is brand uit geborsten in een achtergebouw op de Hene gouwlaan, waarin de magazijnen en de werkhuizen zijn gevestigd van bor.oodighe don voor gastoestellen. Het vuur brak uit op oene kamer der 4' verdieping, waar liet inpakgoed weid be waard. De pompiers van de verschillende posten snelden op hot eerste alarm ter plaats on waren na een half uur meesier van liet vernielend element. Al wat de kamer bevat te werd vernield. De andere deelen van hel gebouw bleven ongeschonden. Do aange richte schade is zeer groot. IVog eene oplichting te. Parijs Op' zoekingen te Brussel. Mej. J...., 17 jaar. is sedert 12?jlou dezer maand, spoorloos uit do ouderlijke Avoning te Parijs, verdwenon. Zij /ou opgelicht geworden zijn door een kerel die handel drijft in blanke slavinnen. Do vor- verwoed element, wiens kokende wateren 't prachtige vaartuig telkens met volslagen vernieling bedreigden. De muiters hadden zich haastig gewapond met bijlen en andovee snijdende voorwerpen, die onder hun bereik lagen. Dos kapiteins party, was- wel is waar ge ringer in aantal, doch zij had goede wapenen en geweien. Op het beslissend oogenblik koos Candale, gedachtig aan zijne onwrikbare gehechtheid aan den krijgstucht, de partij van Roccoff. Toon het eindelijk zoover gekomen was, dat eene uitbersting onvermijdelijk was, ge lastte hij de zijnen, de band aan de bajonnet- ten te slaan vervolgens keerde hij zich naar den matroos toe, die^et eerst geroepen had Weg met den kapitein en zich nog aan het hoofd der oproerlingen bevond. Rublot, sprak dj kapitein, kom hier en vraag mij vergiffenis Ik brulde Rubjot, zou ik u vergiffenis vragen? -i Weigert gé, dai{ wordt ge gehangen, liet Roscoff er terstond opvolgen. De kapitein stak zfnon sabel in de schede, nameen zijner geladen pistolen uit den gor del, trad op don wdeston matroos, omringd van muiters toe, grotep hom bij Jen kraag en hield zijn vuurwapen gericht op den matroos, die Rublot wilde ontzetten. Kom hier, ellendeling riep de kapitein met donderende stem en tegelijk sleepte hy Rublot over hot dek.J Rublot bezat een kraclitigen lichaamsbouw en een vaardigheid in hot vechten, waardoor hij gewoon was ovor zijnen tegenstander te zegevieren. Ilij ontstelde daaróm zoozeer niot, toen do kapitein hem vastgreep in do overtuiging, da' leider zou met zijno prooi naar Brussel of naar Antwerpen vertrokken zijn, in afwach ting dat hij zich inschcpo voor Amerika. Do oom van het meisje slapte Maandag in do Zuidslatie te Brussel af, om zijne nicht op to zooken. De stoombooten, vertrekkend naar Amerika,wordon te Antwerpen ten strengste bewaakt. In eene hinderlaag gelokt. Zondag nacht werd een persoon van Antwerpen, dio naar Brussel was gekomen, op eeno kamer wolokt in do Vaarlslraat. Ziende dat hij in eeno hinderlaag was gevallen, vertrok hij. Op de trap ontmoelle hij een kerel, gewa pond met een mes, die dreigde hem over to leveren aan de policie, als dief, indien hij hem niet onmiddelijk 100 frank overhan digde. De Antwerpenaar gaf aan den korel de eenige frankon wolke hij nog bezat deze laatste ontrukte hem een gouden ring. Do Sinjoor ging de policie dor dorde af deeling vorwilligen, dio den schuldige en een medeplichtige aanhield. Do twee kwaad doeners worden ter beschikking van het par kot gesteld. Koffiedrinken zal men doen,indien men don naam VincartFils op de pakken chicoree der Trappisten, merk sinds 15 jaar gedo seerd, eischt. 1500 St. Jans-Molenbeek. Verdivijning. -— De 37-jarige Raphaël Martinez, geboren te Parijs, is sedert den 29 November 11. wer- dwenen Gestalte lm07, larig zwart gekrultt haar grijswordend langs voor, zeer klein voorhoofd, bruine oogon, lange neus breed van onder, nog al dikke zwarte knevel, vleezige kin, bruine gelaatskleur. Nog al zwaarlijvig. Brand. Dinsdag morgend ontstond brand op de achterkamer van Mev. L..., Gauthierstraat, 34, tweede verdieping. Linnen, boven de sloof hangend, had vuur gevat. Na eon half uur, waren do pompiers meester van het vuur. Al do meubelen wor den vernield. De 1° verdieping en het gelijk vloers werdon zeer beschadigd door het water. Elsenja. Doodeüjhe val. De eclitge- noole D..., wonende op het tweede verdiep in do Vanden Broeckstraat, is Maandag avond uit hot venster barer kamer gevallen. De vrouw word den schedel gokloven. Haar toestand was volstrekt hopeloos. Geknipt. Een policieagont van dienst in de Godeclravleslraat, zag Maandag amiddag een vordachto kerel uit do woning van een opkoopor komon. In allerhaast be gaf de agent zich bij den opkooper en ver nam dat do onbekende er nieuwe kapstokken in nickel was komen to koop bieden. De policiebadionde snelde den korel achterna, haalde hem weldra in. en leidde hem naar t policieburëel. De kwaaddöeunor, zekere A..., wonende in de Vergniesslraat, en die reeds meermaals met het gerecht heeft moo- lon afrekonen, werd in 't bezit gevondeir van allorlei voorwerpen, waarvan hij do voort- komst niet kon opgeven. Hij word ter be schikking van 't gerecht opgesloten. Lokeren. Twee werkstakingen. Bij Petrus Dhaens, Brugstraat, hebbon do meis- joshaarsnijdslers hét we^k gestaakt.. Zij eischon van den patroon het wegzenden van oen, meisje dat lid is van den antl-socialis- tischen bond. Bij M. Isaboy bobben de werklieden liet werk gestaakt wegens eene vraag lot ver- hooging van loon, die door het bestuur werd afgewezen. Men spreekt ook in do stad van oene algomecne werkstaking in de haursnij- derijeu dio binnen kort zou uitbreken, indien de haarsnijders geene 10 centiemen per 100 vellen meer ontvangen. Aan al de bazen werd eene vraag tot loonsverhooging gezon den. Schrikkelijk ongeluk. Dinsdag na middag was de*landbouwer Petrus Hacgen, van de wijk Nieuwpooj?t,.met zijne driewiel- kar, geladen met mest en gelrokken door eene koe, naar den akker geredon. Het zos- hij hem spoedig naar de andero wereld zou zenden. Evenwel scheen do oproerige matroos thans *ijn meester te hebben gevonden, want hoe hij zich ook woerde, de kapitein hield hem stevig in bedwang en sleurde hem verder met zich. Door een onverwachten sprong sneed de matroos, dien Roscoff met zijn pistool be dreigd had, dezen den terugweg af en bracht hem tevens met eene staaf ijzer zoö'n forschen slag op het hoofd toe, dat hij een minder ster ken man dan Roscoff stellig zou bobben doen neerstorten. Ondanks den bevigen slag hield de kapitein Rublot vast, en een oogenblik later viel de matroos doodeRjk getroffeD door het vuurwa pen van Roscoff. Een luide jammerkreet werd gehoord en de verwarring nam toe. De oproerlingen gevoel don dat zij aan den oproer ten spoedigste een einde moesten maken. De trouw gebleven of ficiers en Flambard doeddon met oene los branding hunner pistolen vijf van de opruiers, en Faribole velde met eeu bajonetsteek een der aanhitsers neer. De oproerlingen zagen met ontsteltenis het aantal dooden aan hunne zijde toenemen en vroegen zich angstig af, wanneer do vreese- lijkekastijding der sohuldigon zou eindigeD Roscoff v as schrikwekkend in dezen toestand Zijn oogen schoten bliksemstralen, zijn mach tige slem verhief zich boven het strijdgewoel terwijl hij den gevreesden Rublot door zijn ijzeren vuisten van pijn deed ineenkrimpen Een matroos riop Kapitein, laat Rublot los, en wij zullen de wapens neerleggen Betrr ware het dat ge voor u zeiven ver- giffeuis vroegt,'dan u met dozen schurkte beino'don, antwoordde Roscoff. Een kogel floot on schuurde de rechter wang van den kapitein. Roscoff veegde het stroo- mende bloed van zijn gelaat, gaf met heldere stom nieuwe orders aan de trouw gebleven manschappen, deed zes lijkeu in do zee wer pen en zonder zich oogenschijnlijk nog om den oproer te bekommeren, riep hij overluid Iu naam der republiek zal er thans ge rechtigheid geschieden Ongetwijfeld, stemde Candale volmondig toe, want men heeft zich jegens do overheid misgrepen en de krijgstucht miskend. Nog altijd stonden Flambard, Guilanek en de andere getrouwen met de wapens gereed en wachtten alleen op het bevel tot een nieu wen aanval. De officiers, dio do partij gekozen hadden der muiters, kwamen tot nadenkon en beseften dat ze een betreurenswaardig voor beeld van wanorde gogevoiLbacldcn. De drie matrozen Rublot, Normand en Suf- fard, welke leste de kapitein mot zijn pistool verwond had, werden stevig geboeid en ter bewaking aan drie beproefde mannen toever trouwd. Roscofl gelastte Candale drie stroppen te maken aan do middelste ra van den grooten *mast, ouzich totde drie weerspannigen kon- •end, vroeg hij hun, of zij dit bovel ook niet begrepen Wij verstaan het zeer goed, mompelden ze nauw hoorbaar, doch dit neemt niet weg dat ge beulenwerk doet en een lafaard zyt, liet Rublot erop volgen. Geen nood, sprak een ander, 't gouver- nemont zal weten hoe schandelijk ge u hebt aangesteld... jlc zelf zal het de geheele toedracht der zaak mededeelen, ook de straf die ge onmid delijk ondergaan zult... (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2