Oorlog in de Balkanen He lieilip zaak tier missiehuizen in Ds zaak Wilmart Brnsselsche Ktekstas NIEUWSBERICHTEN DE KAPITEIN De misdaad van Ukkel Een golfslag. Laatste üoop. Om en greep den moordenaar bij de band, I Een afschuwelijke aanslag tegen deu ge- bot oogenbük dat de kerel een tweede heiligden persoon des konings berooft ons ïbhot wilde lossen. Dan greep hij den ko- •ingmoorder bij de keel en hield hem in bc- iwang tot dat twee soldalen der wacht van het paleis van prins Nikolaas toegesneld kwamen. Koning Joris werd in een rijtuig gelegd om naar 't gasthuis gevoerd to worden. On derweg zegde hij tot zijnen stafofficier Ik Bterf, doch ik sterf gelukkig en te vreden, omdat ik mijn zoon een Griekenland nalaat, grooter dan ik het gekregen heb. Dit wa ren de laatste woorden van koning Joris. Roerende tooiieelen. Verscheidene hoogst roerende tooneelen hadden plaats bij het vernemen der moord op koning Joris. 't Was vooreerst toen prins Nikolaas on- middelijk naar het gasthuis gesneld met de andere officieren, weenend naast liet lijk van feijn vader stond en met snikkende slem aan do officieren de dood zijns vaders meldde en hon verzocht den eed van getrouwheid aan den nieuwen koning Constanlin te doen. De aanwezigen legden, in de tegenwoor digheid van het lijk van koning Joris, den eed van getrouwheid af aan koning Constan- tijn en riepen ontroerd Levo de koning Prins Nikolaas was hot eenig lid der konink lijke familie die aanwezig was. Niet min roerend was het tooneel, toon prins Conslaniiu, die te Janina was, do moord vernam. Kolonel Dousinarïls, die het noodlottig telegram onlvaJigen had, begaf zich onmid dellijk bij den kroonprins en zegde Hoog-, heid.ik moet u een vreeselijlc en belangrijk nieuws aankondigen. De kroonprins, zeer ontroerd, vroeg hem dadelijk of het nieuws uitSalonica kwam. De kolonel overhandigde hem liet telegram, do moord meldende. Prins Constantijn las het bericht zonder het te kunnen begrijpen, zoo groot was zijne ont steltenis. Do kolonel las dan zelf het tele gram voor. De prins barstte in tranen io3 011 gaf hevel liet nieuws mede te deelen aan prinses Maria. Vervolgens stelde hij eene proklamatio op tot zijn leger. De kroonprins en do andere prinsen hebben Woensda; morgend Janina verlaten. Het wederzion van den prins met prinses Maria was hartroerend. «Generaal Daiiglis zal opperbevelhebber •van het leger benoemd worden. Do prinsen Joris en Andreas hebben het droevig niouws met alle mogelijke omzich tigheid aan koningin Olga meegedeeld. Toen de ongelukkige vorstin den dood van horen gemaal vernam, harsite zij in tranen los en verloor verscheidene malen hot bewustzijn in de armen der prinsen, die eveneens over vloedig weenden en toch alles moesten doen cm hunne moeder te trooston. De koningin is- Woensdag morgend, ton 10 ure, vergezeld door de prinsen en de prinsessen naar Salonika vorirokken. De rouw van hot hof zal een jaar en dip van gansch hot land zes maanden duren. Al de ministers hebbon hunne deelnemingluitge .drukt aan de koningin en de jirin'son. De offieieëlé bekendmaking In het Grieksch staatsblad werd volgende •flicicele mededèeling afgekondigd - Van droefheid gebroken meldt do mini- Bterraad aan het volk het afsterven van Z. M. onzen innig geliefden koning Georges I. De misdadige handen van een zinnelooze hehbei lieden te Salonika den koning vermoord,oen diepen rouw werpend op dogansclie natie in ieze dagen van vreugde, die de nationale Itfenscheu zagen vervullen. j> De ministerraad heeft zich gehaast deze - droevige tijding onmiddelijk ter kennis Zijner Majesteit koning Constantin te brengen, n Eene dagorde van koning Constantin 1 Koning Constantin heeft aan het leger eene proklamatie gezonden, waarin onder meer, volgende regelen voorkomen an onzen overste op dit zoo kritiek oogon- blik voor de gansche Grieksche bevolking. Ik ben nu door de Voorzienigheid geroepen om mijnen onvergetelijken vader op den 'oon op te volgen dien hij zoo lang verheer lijk to. Ik breng dit nieuws aan het leger, waar aan ik gansch mijn leven wijdde, aan hot el k gelukkige en ongelukkige oorlogen mij gansch verbinden. Ik beloof aan het legor altoos aan zijn hoofd to blijven en zal gansch mijn leven wijden tot grootmaking van hot geliefd va derland. Ü9 vreemde deelneming De deelneming in Europa is algemeen, Ontelbare telegrammen van rouwbeklag wamen toe hij prins Constantin, koningii Olga, koningin Alexandra, enz..Ook aan het Grieksch pallement werden vole telegram- flerhandelingen ggkomon ^n.om ramen eene men en brieven van deelneming gezondon. MET DE ROOIDE (28* VERVOLG.) Ik ben republikein zoo goed als iemand pwer, maar ik eerbiedig het gezag, en gij zijt hieraan te kort gebleven en hobt u tegen de krijgstucht verzet. Op de Themis hen ik de vertegenwoordiger van de republiek... hebt straks zoo gepocht op uwe wetkennis, welnu ik pas ze thans op oproerloerlingen toe wat kunt ge er tegen hebbon dat ik mij nen plicht doe met eenvoudig de wet te hand haven Caudale had na volbrachto taak zich weer 1)Ü den kapitein gevoegd. Zog, burger, is daarboven alles in orde Yreeg hem deze. Ja, kapitein, antwoordde do ontstelde officier. Men doe de drie schurken onmiddelijk ien strop om den nek en trekke ze omhoog By het vernemen dezer woorden barstte de Jongste in tranen uit Ach, vergiffenis, ka pitein, Rublot heeft my verleid... ik ben altijd een goed matroos geweest en zoolang ik on der uwe orders sta heb ik u nimmer reden tot óntevredenheid gegeven... Kapitein, ik heb eene oude moeder... een oude moeder, aal het besterven.;.! Houd op, vlasbaard, sprak Rublot, zij Joch zoo kinderachtig nietgo schreit zeker smdat men u terstond aan do ra zal ophangen en ge daar door den wind geslingerd zult •worden. KapiteiD, luister aïs't u belieft niet naar dat gefleem, want denk er aan, dat hij DE VOLKSSTEM i oen Ooslenrijksch schip, wordt ook beves tigd. Om al dio redenen zou Oostenrijk eene krachtdadige houding jegens Montenegro aannemen. De vergadering der afgezanten De vertegenwoordigers der groote mogend heden bij do bondgenoten werden gelast de ze laatsten de aanmerking over te maken van de mogendheden, aangaande hunne vredes voorwaarden. De afgezanten hebben ook andere voor waarden voorgesteld, Van de eerste dezer nieuwe voorwaarden kreeg het Turkse!» landsbestuur reods kennis on zij schenen aan dat bestuur zeer aanneem baar. Om er een einde aan te stelien Naar den correspondent van den «Temps- zouden Oostenrijk en Italië met elkaarin on- De lijkpiechligheden. De juiste dag dor lijkplechtigheden is nog niet vastgesteld. Het lijk is na gebal semd te zijn, naar het Paleis van prins Ni kolaas overgebracht. Daar zal liet eenige dagen tentoongesteld worden, waarna het naar Athenen zal overgebracht worden. De moordenaar. Ook de moordenaar zal naar Athenen overgebracht worden. Het is do algemeene prokureur van Athenen, dio het onderzoek doet. Al meer on moer wint het gerucht veld, dat do moordenaar moet zinneloos zijn, daar hij onsamenhangende antwoorden geeft op do vragen welke hem gesteld wordon. Gevechten t9 Tchataldja Naar seinborichten uit Constanlinopel zou den gevechten plaats gehad hebbon aan do linie van Tchataldja. De Turken zouden op boel de lijn vooruitgedrongen zijn en ver scheidene Bulgaarscho vestingen ingenomen. Het gevecht was hevig en duurde tot na zonsondergang Kadikeui on do omringende vestingen werden aan de Bulgaren ontno men. Op heel de frontlinie zijn de twee legers in onmiddollqke aanraking. Een priester aangehouden en gedood De Montenegors hebben eenen katholieken priester van Ipek aangehouden, omdat hij zich niot wilde onderwerpen zij hebben don oostelijke naar Dialcova overgebracht, al waar hij gestorven is. Oostenrijk henft lip sloten desaangaando een ink west ie doen dat zal geleid wordon door den aartsbisschop van Prizrend en door den onderkonsul van Oos tenrijk te Prizreud. Hot Staatsbestuur van Montenegro neemt aan dat de aartsbisschop op- Monteiiegrijnsclien bodem dat inkwost kome doen, maar zal niet dulden dat een vreemde beambte zulks doé. Oostenrijk beraamt maatregelen tegen Montenegro Naaf een telegram uit Weenon aan de Berlijnor dagbladen is Oostenrijk voornemens eene betooging tegen Montogegro aan te vangen ten gevolge van de schade aangericht op liet consulaat van Oostenrijk, tijdens hel laatste bombardement. Twee afdeelingen van do Oostenrijksche vloot, hebbon Woensdag morgend de haven van Pola verlaten; zij na men de richting van bet Zuiden. De dagbladen van Weenen bestatigen r.u dat dit bombardement dut over twee we ken plaatshad 't Oostenrijksc.il weezenhuia bijna totaal word vernield bet klooster der Frunsiscanen word gedeeltelijk verwoest en verscheidene huizen, aan Oostenrijkers toe- belioorondo, werden erg beschadigd. Het nieuws van het aan anker leggen van nota op te stellen' met liet dool den vrede to doen sluiten en het beleg van Scutari dooi de Montenegors te doen opzeggen. Onder dio hoofding lezen wij in enaen wakkeren konfrater - Le Patriote Do Bien Public heeft.omdat hij zulks wenschelijk achtte, eene mededeeling van den E. P. Thibaut overgedrukt, die aan de missionarissen van den Congo bestemd was. Die mededeeling wérd-door denzelfden kloos terling ook aan sommige dagbladen en bur gers gezonden, wt»lkfe zich inzender met de belangen der zwarte bevolking bemoeien. [Die brief bewijst door hetgeen erin den Kwango gebeurt,dat liet work dor missiona rissen ondermijnd,gedwarsboomd en vernie tigd is en legt zoo Ook uit waarom de E. P. Dovo's oenen noodkreet slaakte en aanvroeg, elders zich te mogen ópofferen. M. Renkin liet oris onmidddellijk weten, per aanbevolen brief, dat bij, in naam der wet do opname van zijn antwoord zou eischen, indien wij dien brief afkondigden. In dien brief trof men nevens die bedrei ging goweldwoorden gericht tegen den E.P. Thibaut en eene hatelijke beschuldiging tegen den provinciaal dor Jezuïeten. Sedert dien na dieper overweging vroe-r bij ons nog per aanbevolen brief en per staatstolegram- 1. Zij no aanvallen tegen don E. P. Thibaut niet weer te geven. 2. Den naam van onwaanHgen magistraat niet te vernoemen maar te veranderen door eene X. Het onderzoek De gewezen kasteelheer van Morialmê verscheen Woensdag voor do raadskamer. Hij was bijgestaan door zijnen advokaat. Het aanhoudingsmandaat, tegen Nestor afgele verd, werd bekrachtigd. Wilmart vroeg aan de Raadskamer zijne voorloopige invrijheidstelling. De zaak waarin ik hofrokken ben, zegde bij, is al org genoeg. Hob ik valscho obligaties uitgegeven, dan was zulks in 't belang der maatschappij Gent-Terneuzon, die zich in een slecht tijd perk bevond. Ik wildo liet failliot vermijden on al do beheerders waren op de hoogte van hetgeen ei'geschiedde Ik was voornemens eene groole hoeveelheid echte titels uit to geven, waarvan do opbrengst mij zou toege laten bobben do valsche terug in te trokken. Ik zou do onderhandelingen voortgezet heb bon voor de overname door don Staat en nie mand zou ooit geweten hebben, wat ik ge daan had om de maatschappij to redden. In andere woordon gezegd Wilmart is het slachtoffer zijnor zelfopoffering en ge hechtheid aan zijne maatschappij Eene beschuldiging? Nestor zou beweerd hebben, dat hij zelf, ten einde geld te maken voor Gent-Terneu- zën, zich vreeselijk in nesten geholpen heeft en zich geheel ruineerde. Zoo zegt hij dat er aan kommiseieloonen, intresten enz. bijna vijf miljoen uitgegeven werd. Ook zou oen bankier, die zich zeïfmoordde eenige dagen voor de bedriegerij aan 't licht kwam, hem meer dan anderhalf miljoen schuldig gebleven zijn Het plan van Nestor plan van Nestor komt stillekens aan voor den dag Hij zal uitloggen wat elkeen gedaan beeft, en trachten het cijfer dor schulden zoo klein mogelijk to maken. Zoo zou hij cr in gelukken, duidelijk aan te toonen, dat er mei zijn aktief, of liever met dat van Gent-Terneuzen genoeg in kas is, om minstens do helft terug le koeren van hetgeen hij schuldig is. Voor de andere helft zouden anderen moeten zorgen. Er valt echter af le wachten wat er zal heslist worden. Inderdaad, indien de recht bank aanneemt, dat er alleen meer aan deden uitgegeven werden, dan de standro- golen de maatschappij verantwoordelijk ge steld worden, on dan zouden do goede aan deden nog juist zooveel waarde hebben als de nagemaakte... Wij zullen het misschien binnen kort welen. HET ONDERZOEK. Al meer en meer'krijnt het parket thans zekerheid, dat Jan Beslcbroor toch in do misdaad.op Mev. PoJsef, betrokken is. Deze zdrerhe'id komt eerst en vooral hier door, dat Ondanks da'bpzoekirigen drior bet parkot overal bevolen; men tot hiertoe iVïel hot minste spoor gevonden beeft, noch vai Jan BeStebroor, noch1 van Annie Prins. Vrouw 'Raoul Pdsef, de schoondochter der vermoorde ronfeitïersler beeft verklaard, dat zij dikwijls met Annie Prins over bare schoonmoeder gespróken heeft en dat Annie heelwel wist, dat vrouw Pdsef baar drie maandelijkse!) pensioen getrokken had. Ook Bestebroer wist zulks, en kan dus zijne misdaad lang vporberaamd hebben. In alle geval schijnt het wol, dat Boste- broer zorg draagt buiten handen van het go- recht te blijven. Ook is een aanhoudings mandaat togc-n hem afgeleverd. M. Angorhausen, policieofficier, te Brus sel, is vertrokken, ter opsporing van het koppel verdachten. een zelfde lot-beschoren had, als wy hadden gezegevierd. KapiteiD.... krijsohte de rampzalige op nieuw, ge zult geen goed vaderlander en trouwe aanhanger der republiek om het leven laten brengen De overige muitzieke manschap werd in bedwang gehouden door eene dubbele rij sol daten, die met gevelde bajonnetten voor hen stonden. Men deed de drie veroordeelden, de handen op don rug gebonden, eene touw om don hals en op. bevel van Roscoff trokken zes soldaten het dwarshout, waaraan de stroppen waren vastgehecht, in de hoogte.... Bij dit ontzettend schouwspel heving een hevige ontroering de oproerlingen en en met gesmoorde stom stieten ze eenen kreet van verontweerdiging uit. Die kreet, hoe nauw hoorbaar ook, had Roscoff gehoord, en in één oogwenk zich werpend te midden der mui ters, riep hy overluid Zijn er nog onder u, die lust hebben den zelfden weg in te gaan? Zy toonen zich slechts weerspannig Verbaasd en ontsteld over de onverschrok ken en ontzagwekkende houding van don ka pitein, die hen allen met zijn vurige oogon gelijk bliksemstralon scheen to verpletteren, sidderden zy van angst door 't vreeselijke voorbeeld dat zij voor oogen hadden. Niémand sprak, en op de plok waar voor ©onige oogenblikken do opstand woedde, heerschte eene diepe stilte, alleen onderbro ken door het golfgeklots eener verbolgen zee. Vervolgens richtte Roscoff zich tot de twee officiers, die zich als 't ware bij uo oproerlin gon hadden aangesloten', mot de woorden Gij verdiendet onmiddelijk te worden afge steld, maar indien ik thans over uw schande lijk gedrag geen uitspraak doe. is het dat ik my de keuze uwer étraf wil voorbehouden Nóg minder dan een kwartier bad de op roer geduurd, die eindigde mot do vreeselyke kastijding der drie ojiruiers. wier lijken aan do ra door den wind paast en tegen elkander bengelden. Wegens den hevigén, maar korten storm had de Cyclope 't vuren gestaaktniet zoo spoedig echter was de onweersbui voorbij, of een geweldige losbranding deed terstond de aandacht van 't schéopSvolk op de engelsche fregat vestigen. Noóhtans niemand waagde het een woord hierover le spreken. Tegelijkertijd vloöfc een kanonskogel van de Themis en kliefde den grooten mast van 't vijandelijk schip'in tweeën. 't Zou te veel van de vaderlandsliefde der bemanning gevergd zijn, wanneer zij dit schitterend foit onopgemerkt voorbij liet gaan, Een algemeene toejuichiugskreet on eon luid hoera voorden afzender van het schot stegen van de Tiiemis op. b Ton hoogste verbaasd vroeg Roscoff luid Wie is het, die zich hu nog verstout mijn or ders te overtreden 1 Ik, antwoordde burger Hector kalm Go zijt een republikein, een echte pa triot riepen Grenier en Picrick hem de han den toestekend. Ik vraag u nederig om verschooning. hernam Hector zijn hoed afnemend; ik bon een aristokraat en een koningsgezinde mijn naam is burggraaf de Kéroulas, neef van den vermoorden, dapperen kapitein, dien velen der manschappen gekend hebben. Da's om hot even antwoordden do offi ciers wij bieden zoo'n dapperen man do hand uwe hand Past op ik zie bloed van de uwe drui i, 21 MAART 1913 «««as-s maand of twee lang bet werk staken, wat kan zulks maken aan de A. W. 9 Dat zou den eersten keer niet zijn. fin indien de werkstaking niet algemeen is, indien al de arhoidere tegelijkertijd en heel lang do armen niet kruisen dan zal het ge volg ervan gansch nietig zijn. Geen enkele socialist zou durven beweren dat bij de overtuiging hoeft, dat al de leden der roode sydikaten bet werk staken zulle# op 14 April. Ton andere de roode volksvertegenwoor digers zijn zelf zoo weinig zeker, dat zij besloten hebben het aanstaande congres to houden mot gesloten deuren. Zij moeten erge en grove redens hebben om dergelijk besluit te nemen. Daar straks ontmoette ik don beroemden uitvinder van Rutland-Sheakespeare en ik vroeg hem natuurlijk zijn gedacht aangaan de do Algemeene Werkstaking. Mijn goede heer, antwoordde bij mij glimlachend, ik heb nog enkel eenige blad zijden te schrijven, om mijn tweede voluum over Rutland to voltrokken. Beste gelukwenschen antwoordde ik. Maar er is spraak van iets anders. Zijt gij overtuigd partijganger van de A. W. Hebt gij hoop in de doelmatigheid van dat middel Ah antwoordde M. Gel.estin, die uit de lucht viel, ik rangschik mij desaangaande aan de zijde der socialisten. En dan opende M. Demblon zijn boek om mij de schoone blinkondo bladzijden t'e laten bewonderen. Maar ik had ernstig werk te vorrichten ei> liep henen..» Wanneer de rechterzijde daar straks tegen hot voorstel van M. Jourez protest aantee- kende, oio don datum der heropening van do kamers op den 8a April te stellen, riep M. Hymans uit op eenen loon van verontwaar diging. Dat is gansch onbetamelijk. Na do zitting vroeg ik hem, waarom hij liover op den 8U April bad teruggekomen. Maar, om den ernst van don toestand, betaamt bot dat de Kamer ten minste den 8U April vergadere. Gedurende de week dio hot uitborsten van do Algemeene Werkstaking voorafgaat, zouden cr wel zaken kunnen voorkomen, die alles in regel brengen M. Hymans heeft altijd goede hoop. Harold. (Van onzen bijzonderon briefwisselaar.) Brussel, 19 3 iÓ. Do onweerstaanbare .golfslag waarvan M. Va'ndérvefde onlang,»; „sprak ïpoet 'waar lijk bestaan en eorst en vooral do roode kamerleden meevoeren, want in buyné ver gadering van dozo namiddag hebben 'zij be sloten zich langs den kant van Anseele te Schikken on do A. W. tegen den 14 April uit te roepen. Zij vreezen dat Zij in dienzelfden golfsla don dood vinden. Een hunner hoofdmannen zegde mij daar straks Wij kunnon enkel op do mijnwerkers tellen; die brave lieden zijn altijd gereed om naar bel slagveld te gaan. Ik heb u reeds gezegd waarom men bij de mijnwerkers alle Zomers die neiging aantreft werkstaking te maken die neiging hangt veel af, niot van 't schieten dor bladeren maar wel van 't schieten der aardappels. Maar zelf indien al de mijnwerkers eene pen, hernam Hector, en,-daarom wijs ik u af. 11c ueera alleen de wapens op togen de vijan den van mijn vaderland... maar gij hebt u vermeten een dapper man aan te vallen, den kapitein van de Tiiemis... dat is do reden waarom ik boslist weiger u mijne liand te reiken... De Fransclie vlag is gehoond, ik heb de Engelsche doorschoten, we hebben dus effen rekening gemaakt, mijne heeren olfi ciers. De burggraaf de Kéroulas maakte eene lichte buiging en liet de onthuiaie officiers, schaamd over't bitter verwijt dat deze man nclijlce taal voor ben bevatte, in diepe verle genheid achter. X. GEHEIME BEVELEN. Kapitein Roscoff zat in zijne lcabien voor eene tafel overdekt met papieren, zeekaarten en voortreffelijke instrumenten. Wy weten dat hij geen geleerd man was, maar liy bezat ook de loffelijke eigenschap geenszins voor zoodanig te willen doorgaan. Als hy tegenover den vyand stond, kon men hem wel in dapperheid of heldenmoed evena ren, doch nimmer overtreffen. Hy schaamde zich echter niet raad te vragen aan een zijner stafofficiers, dio eene wetenschappelijke op voeding had genoten. Eiken morgend werkte hy in zijne kabien mot een zyncr officiers en hield zich bezig met legen en schrijven. Thans op meer gevorder den leeftijd gekomen, hervatte hij motiever zijn onderbroken wetenschappelijke vorming, en de trouwe nakoming van den levensregel, dien hy zich zelf had voorgeschreven, strekte hom zoo wel tot eer als andere schitterende feite:» van zyn leven. Op zekeren morgend zat bij naar gewoonte Brussel. Paard op hol. Dinsdag avond, li uur. verschrikte hot paard van Mm-jX).*.-, Livomostraatr, op den hoek dor baljuw- en Faidoystraat. van eene automo biel en liep naar de LonizalaarHet dier was in «en prachtrijluig gespannen. De koetsier on M. «L W., werden ten gronde geworpen. Dez.o laatste word $lecUts,lj,c!)telyk gekneusd. Mot paard botste logon eeno lantaarn en viel nabij de Decosters'traat, doch het sprong Verug röclit eri. Tieji naar do St Kruisplaats, waar liét drie'Struiken plat légde. Nu was liet paard uitgeput van krachten en viol liet werd niet gekwetst, doch het rijtuig werd vernield. Do koetsier is gewond aan bot hoofd. Een IlaUaansch advohaat aangehou den. Eon Italiaanse!) advokaat, oud 38 jaar, belicht van schriftvervalsching en af- truggelarij, to Parijs gepleegd, werd Dins dag aangehouden en naar do gevangenis van Vorst overgebracht. Op verzoek der Fran- scho Regeering zal hij uitgeleverd worden, De saah der valsche dekoraties. Onze lezers zullen zich herinneren dut vele personen werdon gedekoreerd door tussclien- komst van L..., nijvoraar te Aarlen, die, op bet oogenblik dat het parket huiszoeking voor zyne schrijftafel, doch liet de pen on aangeroerd liggen diep peinzend en met vas ten blik, hield hij hot oog gevestigd op de twee wyzers van zijn uurwerk. 't Was de 17 Juni, or waren juist dertig da gen vcrloopen sedert de zaakgelastigde van het gouvernement hem den brief gegeven had, wiens inhoud hom weldra zou bekend zyn. Met ongeduld wachtte Roscoff 't oogenblik af dat de wijzers van den tijdmeter het mid daguur zouden aan wij zen. Een angstig voorgevoel beving hem. Nog eens herlas hy den bl ief van den kommissaris ongetwijfeld een raadselaclitigen brief waaraan bij zich stipt had te houden, en die oen orde bevatte zonder voorbeeld in een oor logstijd. De wijzerplaat vertoont eindelijk het mid daguur. Roscoff verbreekt haastig het zegel van don brief. In een oogwenk is hem do inhoud be kend, en onder het uitbrengen van een kreet van verontweerdiging en woede, werpt hij het geschrift op tafel en bedekt zyn gelaat met de handen. Met koortsachtige gejaagd heid treedt hij zijn kabien op en neer, mom pelt onverstaanbare woorden, balt woedend de vuiston en is geheel ten prooi aan do wan hoop. Noen, riep hy uit, nooit zal ik dezo schanddaad verrichten. Ik heb trouw gezworen aan de repu bliek, maar niet om een harer beulen te wor den men beleedigt mijn karakter, men trapt mijn weerdighoid van kapitein met de voeten en wat er ook gebeure, nimmer zal ik dit be vel ten uitvoer brengen (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2