m Oe aanslao op don Koning van Griekenland. 'T EEN EN 'T ANDES FJegsRSientle Jaargang nr S3 Zondag 23 ess ESaawdag 24 KSsart 1913 Q. 33 C3- IB X-. JZl. IO Dit nummer ösvat 12 Madzijdeu en wordt vsrliocM aan 5 centiemen. RUITEN LA IMP S CENTIEMEN HET NUMBER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in 'alle postljureeien van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's asontfs 2" UITGAAF, 7 u, 's avcnös ép Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivemeut k l'Affeuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxel'ies. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, Beursplaats, 2 s. Kerkstraat, Telefoon A 3299 f Telefoon 114. Bestuurder: J. Van Nuf [el-De Qendt AANKONDIGINGEN: KI. annk. (1 tot 4 11. reg.) fr. O.W I Sport (per rejel) fr. I.Ot 3* blad:, (de regel) Ir. I 00 j Gemengdmeuws perrogcT) fr. 2.01 4" bladz. (de regel fr. 0.30 I Recht, bcrsielï. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon.(por«gol)Ir. 2,00 I Overlijden (perregel) Ir. 2,04 Commereiale en linancieole aankondigingen zicli niialuitelijlc to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Verheugt U Vreugde was het gisteren reeds, hij; de kinderkous lief dio zoo lang, o toch zoo lang naar de klokken van Home zaten te wachten. Welke zalige aan doening, wanneer hot heldere bint ham bom weerklonk en een hevig' blos hunne kaken kleuren kwam Zoo lang de Rome's klokken spra. ken en hunne lange, verre reis vertol den, zoo lang ook bleef alles stil, mui zekensstil in buis. Maar dan, wat gestoei en gejubel Hals over kop vlogen de kleintjes naar buiton om in liet gras, onder struik en plant te snuffelen naar bet geen Moeder klok wel had laten vallen. Vreugde.was bet dan in hunne harten Vreugde in bet uwe, geluk kige onders, die van achter raam en gordij n dat kinderspel gadesloegtoo^ getuigen woudt.wezen van ieders ver rassingen en met eigen oor hunne vreugdekreten opvatten. En lang nog gingen de kinderhoofd jes omboog om té zien of ginder boven tnsschon de wolken door, geen klok ken meer te bespeuren waren. En lang nog, links on rechts boorde men, den eenen na den andere, de kerktorens hunne vreugdekreten uit galmen en aankondigen dat een einde gingkomen aan den algemeenen rouw. dat het rijk van den dood ten einde was en het Leven zegevieren zou. Leven! En do natuur zolvo schijnt aan dien triomf te willen deelnemen 't Zwelt en 't groeit al wat men ziet Weg den Winter met zijn doodslaap en zijne hittere koude. "Weg de don kere wolken, de huilende winden en kletterende regens. Da tijd der blin keude en warmende zonnestralen is aangebroken.De tijd der groene hoop, de tijd der vreugde. Alleluiah Verheugt u, vooral gij, aan wie de wereld alle vreugde halsstarrig wei geren wil; die lijk do Zaligmaker, ook onder eeuen zwaren last gebukt gaat en misschien meer dan eens ten gronde vielt. Herdenkt ds mysteries van deze laatste dagen en vraagt u af of er wol eene gelijkenis mogelijk is lusschen onze onwaardigheid en de oneindige verdiensten van den Gekruisten Zalig makerlusschen zijn lijden en onze anne beproevingen, tusschen het leven van den God wiens hoofd nog geen steen vond om op te. rusten en het onze dat we diep ongelukkig wanen, omdat hot geen aaneenschakeling is van vol- ioeningon. Kinderen die weent en bloedt, kijkt op naar den Gekruisten Zoon en vaak zult ge uw lijden vergoten om enkel het Zijne nog te onthouden. Ouders, die kermt, kijkt naar do bedrukte Moedor, Mater dolorosa en zegt dan wie van beiden, Zij of gij meest .iedelijden verdient. Gij allen die onder het lijden gebukt gaat en verpletterd ligt, de oogen naar Calvarieberg gericht na kermen en wecnen zal eens de vreugde heerscken; na het droeve Consommatum est zullen wij het blijde Alleluiah - hooron weerklinken. H-at Pa a ach ver Sof. Er wordt gozegd. doch wij deeleu zuiks slechts onder alle voorbehoud mode, dat, indien do werk staking- den 14 April moest uitbreken, hot Paaschverlof voor do Kamer en den Sonaat, fi'j koninklijk besluit, tot na don 10 Apnl zou verlengd gorden. Zulks om do re geering too to laton, buiion alle drukking van het Parloment, liet hoofd aan degebcur- 'Oinssen te Dioden. f5.OÖ© franken iirïjzesi. De Italiaansche Touring Club, do Italiaanscho Fedoratie van de landbouw Consortiums, en de wandelendo landbouwzetol van Parmo, hebbon eeuen prijskamp ingericht van door moteur gedreveu landbouwtoestellen van van allen aard, onder de bescherming van het Ministerie A. I. C. en het uitvoerend komiteit voor de honderdste verjaring van de geboorte van Guiseppe Verdï. De vreemdelingenzijn toegelaten aan dezen prijskamp, waarvoor eene som van 45.000 frank, medaliën, kunstvoorwerpen en diplo mas ter beschikking van de jury gesteld zijn. De voorwaarden en reglementen van den prijskamp kunnen kosteloos verkregen wor den bij J. Gevers C19, 70 Sint Jausstr.aat, Antwerpen, alwaar het komiteit zo heeft neergelegd, De inschrijvingen worden aanvaard tot 30 April 1913 in de zetel van de Italiaansche Touring Club, via Monte Napoleon©, te Mi laan. In de k&pfelurareld. Hot ge moentebestuur van Luik is, gelijk dat van Gent, in handen van socialisten en liberalen. Tot hiertoe was de zitpenning der gemeen teraadsleden, in gemeenteraad en kommis siën, 5 fr. per zitting, 't is evenzoo ta Gent. Do Luiksche socialisten hebben gemeend dat het weinig is en zo hebban den zitpen ning vorhoogd tot 10 fr. De schepenen klaagden ook, dat hun loon te klein was, waarschijnlijk ingozieu het duur leven on hunne jaarwedde werd ver hoogd met 2500 fr. of zoo wat 6,85 fr. per dag. Ge moet na niet donken dat de kartellisten allcon voor hun eigen zorgden neen, zelfzuchtig zijn ze niet. Een aantal bedienden cn ambtenaars kregen ook verhooging, als volgt i zekere bestuurlijke bedienden, 15 centiemen daags; stadswerklieden 9 1/2 centiemen de pom piers 9 centiemen de policiemannen 4 cen tiemen het onderwijzend personeol 2/3 van eenen centiom dat alles per dag.. De bijgevoegde politieagenten hebben 10 centiemen opslag per dag gekregen zoodut nu al 2.90 fr. por dag trokkon En ge zoudt dan zeggen dat de Luiksche karlellisten niet mild zijn duizenden geloovigen, uit alle wijken dor stad toegestroomd on avonds verdrongen zich zeer vele geloovigen rond do predikstoe len om de begaafde predikanten te hooren, De plechtigheden op Witten Donderdag, vol gens byzantijnschen ritus gevierd, hadden ook eene talrijke menigte gelokt in de Sint Juliaan-de-Armo-kerk. Noen liet geloof ia nog niet dood Frankrijk's hoofdstad. Browningrevolvers. Da vijftiende bri gade van Nancy 4iooft te Longwy den ge naamden Willem Setzmaun, 25 jaar oud, go boren te Dutweiler (Duitscliland) aangehou den. De korol is beticht oen dor voornaamste daders te zijn van de plundering der wapen winkels te Esch-sur-Alzette, geploegd den 11 Meert laatst, en waar 140 Browningrevol vors gestolen werden. De handiet zal uitge leverd worden. X3uitsclilan.dk De nieuwe belastingen. In de federale raad. is het vraagstuk der nieuwe lasten be sproken, wolko moete® dienen om de aan zienlijke uitgaven, door de legeruitbreiding veroorzaakt, te dekkou. Er werd besloten dat er eenen taks van 0,60 ten honderd zal geheven worden, op het inkomen van eiken bijzonderen. Dit zal slechts eenmaal geëischt wordon daar deze belasting eene buitengewone be lasting is en de volgéode jaren niet meer zal gevergd worden. Eone baggerboot gezonken. 5 dooden De baggerboot Goedhard II op aukor in de.Elbo, brak zijne kettingen en zonk. Vijf personen kwamen om bij de ramp De gezagvoerder der baggerboot woonde aar boord met zijne vrouw,en zijne beido kinde ren. Op 't oogenbliit van hot ongeval,bevon den zich de vader en de mcoder van den stuurman oveneens aan boord, alsmede de oersto machinist en een-ftoker. 1*3" ecati&x-lcixï.ö!. Onweer. Wij. lezen in de N. R. Ct, Gisteren avond half zes is tijdens oen he vige hagelbui de bliksem geslagen in den 52 meters hoogen schoorsteen van do steenfa briek van den heer Everts te Voendam. Ruim: 26 mot. van don schoorsteen sloegen als een blok naarbonodon on verniotigdon een groot deel van de in aanbouw zijnde nieuwen steen oven en droogschuren. De motsor J. Brug- gema, die onder puin terecht kwam, een Dnitschen monteur en een zoonvan den brandmeester Schansema kregen kwetsuren. Do toostand van Bruggema is vrij ernstig. Do schoorsteen was niet voorzien van oen bliksemafleider. De schade is zeer groot. De fabriok is lang verzekerd. FranfcrSJ lc Do ministerieels krisis. De lieer Bar- thou heeft Vrijdag zijne onderhandelingen tot hot vormen van oon nieuw ministerie voortgezet'. Hij heeft zich opvolgentïïjk bij de heeroir Bourgeois, Ribot, Piciion Doumerguo on Cailloux begeven. Hij is insgelijks bij den heer Clemenceaa afgestapt, welke bij afwe- f bevond. Do heer Viviani en Doumerque hebben eene portefeuille geweigerd. Zij verklaren, liever in de gelederen door aan het hoofd van oen ministerie, voor hot heil der ropuhliok to trijden. Vrijdag, avond om 11 uro heeft de hoer Barthou zich naar het Elyzeum begevon, alwaar hij verklaard beeft dat zijno onder handelingen geindigd zijn en dat het nieuw Kabinet samengestold is. lieden Zaterdag heeft do voorzitter der republiek de samenstelling voop hot nieuw Kabinetgoedgekourd en onderteekond. Morgen Zondag zal de offieioelo afkondi ging- xloor het Staatsblad gedaan wordon. Witte Donderdag te Parijs. Ondanks hot onzolcer weder werden de vorschillende kerken te Parijs. Domlordag druk bezoeht, vooral do S'-Clolhildiskcrk. Golijlc gewoonte woonde eene talrijke menigte do schcone en indrukwokkende plechtigheden van don dag bij, onder andoro de jaarlijksclie plechtigheid van het Laatste Avondmaal,, voorgezeten door don kardinaal aartsbisschop van Parijs. o relikwieën van Jesus'lijden, bevattend'de doornen kroon, eon nagel on een stuk van echt kruis, in hot koor tentoongesteld sedert Palmenzondag, werdon vereerd door De vrouw van den getagvoerder.oen zijner kinderen, de '■ader «-.-do aroeder van den stuurman en de tweede machinist verdron ken. De anderen koitdou worden gered. Schrikkelijke wraak eener vrouw. De vrouw van een aardewerker heeft zich op de schikkelijkste wijze gewroken op haar man Terwijl deze sliep, begoot zij het bed met alkooi en stak er hot vuur aan. Do aardewerlcor werd^ hot goheelo lichaam vol brandwonden, naar het gasthuis govoerd waar zijn toestand hopeloos werd bevonden.. Kar.onongoluk. Op het schietterrein bij Kummersdoif zijn bij het proefsehielen met oen kanon door ontlading naar achteren twee .kanonniers gedood en drie licht gewond. De oorzaak van het ongevaL is nog niet geleend Hoogoven ontploft. Te Dortmund is een hoogoven, waarin zich eqn overmaat van gas had ontwikkeld gesprongen. Tien werklieden zijn door dou gloeiende» inhoud gewond, vier hunner levensgevaarlijk. Riislana Eene bank geplunderd De Rietcli bevat bijzonderheden omtrent een aanval tegen de succursaal van de «r'Banquedo l'Union - te Lozovo, onlangs gepleegd door eene bende bandieten. Dezen, ten getal lo van tien kwamen legen den avond, toen er nog 12 bedienden en epnige klanten in do bank aanwezig waren. De bandieten waren gemaskerd en gewa pend mot revolvers. Het hoofd der bende na het gebruikelijke Handen omhoog to hebben hovolen, naderde do kas en ging naar do-deur na ongeveer 3000 roebel to hebben goroofd. Vooralleor do bank to verlaten, verklaarde hij aan, al de verschrikte aanwo- zigon. dat, als zich iemand geduronde do kiui eerste minuten roerde eene bom zou gewor pen. wordon. Het hovel werd slipt uitge voerd, en de bandieten vertrokken zonder te wordon verontrust. De policie doet ijverige opsporingon met de hulp van do policiehouden. Kerkvervolging De vooravond der Romanolfploch ligbed on, is gekenmerkt ge- wordon, door willekeurige vervolging ton opzichte van den Kalholiolcen godsdionst. Te St. Petersburg drong de policie in de kloosters van Franciscanersen on roefdo er het autaar der bidplaats en do versierse len welke hot bevatte. Op bevol van den keizer is insgelijks to St. Petersburg eene katholieke kerk geslo- ton wel Ito nog maar onlangs en druk be zocht werd. Niet eene gewichtige rede kon iiTgobracht worden om dezo moedwillige maatrogolön te wettigen. Canada Noodlottige brand. Het hoofdgebouw van Malcolm's inmaakfabriek is door brand vernield. Door omvallende muren zijn vijf mensehen godood en negen gewond. Vereenigde Staten 60.000 dollar voor het verlies eener vrouw. Een jury, bestaande uit begoede lieden, heeft onlangs aan Dr George W. Tracy, welbekend goneesbeer uit New-Yorlt eone vergoeding van 50.000 dollars verleend wegens bet verlies van do liefüo zijnor vrouw, eone zeer schoone dame, dio hem werd ontnomen door een iniilionair uit New York. Grootor som werd in Amerika nooit verleend wegens het verlies eener vrouw. Door zijne vrouw vergiftigd. Do schout bij-nacht Jozef Eaton was over een tiental dagen schielijk overleden ten'gevolge van eene darmontsteking.Hij was in het huwelijk getredenmet mad. EatonT familielid van den gewezen president: dor Voreeuigde Sta ten, Harrison. Mad. Eaton werd nu Donderdag aange houden men beticht haar immers haren echtgeneot door vergiftiging tor dood te heb ben gebracht. In zijno verklaring aan don rechter heeft de prokureur beleend gemaakt, dat, uit het onderzoek gebleken is dat deschout-bij-uacht vergiftigd werd door arsenik. Schout-bij-nacht Eaton was de eerste Ame- rikaansche admiraal dio, na liet sluiten van den Spaansch-Anaerikaanschon vrede, in do haven van Havana-binnen trok. Oe Koninklijke familie bij het lijk van Koning Joris Koningin Olga, Prinses Alice en do Prin sen Joris en Andreas* zijn. te Salonika aan gekomen aan boord van den Russischen kruiser Ouralotz Zij worden cr ontvan gen door Prins Nikolaas en zijne echtgenoot Do koninklijke familie waakt bij het lijic van Koning Joris. Koning Gonslantijn XII wordt ook fe Sa lonika verwacht. Slechts da» zullen de noodige schikkingen genomen worden voor het overbrengen van het lijk v&p Koning Joris naar Atheuen. De Bolgaren welke te Salonika verblijven hebben eeuon lijkdienst laten celebiewer., voor de zielerust van Koning Joris. Al do Grieksche prinsen to Salonika aan wezig, alsook de opperofficieren, woonden den lijkdienst bij. Koning Konstantijn XII legt den grondwettelijken eed af Vrijdag morgond heeft Koning Gonslan tijn XIT den grondwettelijken eed afgelegd. Reods van af 7 uro 's morgends verdron, zich eene ontelbare menigte in den omtrek der Grieksche Kamer. Hot wodor was prachtig. Reeds lang voor do plechtigheid moest aan vang nemen, waren al de Kamerleden aan wezig. Do metropoliet van Athenen, verge zeld van do leden van hel Synood deed zijne introdo in do tfi-Hingzaal om 10 ure 20. 101 kanonschoten kondigden aan dat'de- vorslelijkostoet het Koninklijk paleis verliet. De inenigto juichte geestdriftig toe. De. rijgsmuziokeu spoelden het nationaal lied Oin 10 1/2 ure deden Koning Constantijn, Koningin Sofia, do nieuwe kroonprins Jori: on prins Aloxandcr hunne inlredo in d'e Ka mor. Alle leden waren rechtgestaan. Koning Constantijn droog het uniform van, opperbevelhebber van hot leger. Koningi» Sofia was in grooton rouw. De metropoliet las de gewone gebeden en daarna do, formuul van den eed. Koning Constantijn zogdo don eed na, en teekende het stuk. Do ministers en do metropoliet toe kenden dan ook. In do koninklijke loge der Kamer hadden de prinsessen Holona en Maria plaats geno men. Bij het veriater. der Kamer werd de Koning nogmaals geestdriftig toogejuicht. Naar Salonika Koning Constantijn Xlt is Vrijdag namid dag naar Salonika vertrokken. Hoe zal de regeering van koning Constantijn zijn Een der bekendste politeko mannen van Griekenland, M- Mavromikalis, door een dagbladschrijver ondervraagd,, hooft ver klaard, dat zoo do regeering van koning Joris vredelievend was, dezo van koning Constan tijn eordor oeno soldatonregooring zal zijn en dal koning" Constantijn do verlangens dor Grieken ton vollo zal weten to bevredigen. Kening Constantijn en de ministers Toen het vorstelijk ochtpaar in het paleis is tcruggekeord, kwamen de ministers hunne vorsten gelukwenschen. Koning Constantijn ontwoorddo zoer ont roerd. Daarna bood M. Vonizotoos het ont slag dor ministers aan, doch, koning Con stantijn weigorde het onlslag, zeggende, dal, alhoewel hij wist, dat hot oone eenvoudig* formaliteit was, hot gouvernement het voUi vortrouwon der Kroon had en er dus van geen ontslag kon spraak zijn. De lijkplechiighed&n Het lijk van koning Joris zal aan boori van oen kruiser naar Athenen gebracht wor den. De Fransche kruiser Bruix alsook eert Oostenrijksch, een Engolsch, een Duibschen een Russisch oorlogschip zullen don Griek* schen kruiser vergezellen. Men voorziet een overgrooten toeloop vtü vreemdelingeu voor den dag der begraving. Er wordt ook vorzekerd, dal de koningen u Serbio, Bulgarie en Montenogro de lijk- plechtigheden zullen bijwonen. De toestand volgens de Bulgaren De dag van donderdag ging heel kalrl door. De Turken poogden, langs verschei dene kanten bewegingen om vooruit te gaan, maar van ir» don beginne worden zij togen* gohouden en ondergingen zij groote vei> liezen. Te Gallipoli en le Andrinopel heerscM groots kalmte. Gevechten rond Andrinopel (Uit Turkscho bron). Donderdag hebben de Bulgaren lmn kanon vuur gericht op onzo vestingen. Te Boulaïr richtten wij ons vuur op den linkervleugel van den vijand waarvan de soldaten bezig waren met loopgrachten te graven. D« vijand verliot zijne grachten en ging ziek elders schuil houden. Gisteren zijn torpedobooten builen dtt Dardanellen op verkenningstocht geweest. Verschoidöno Albaneesche notabiliteitei^ onder andoro de vali van Korsovo, Fózi bey, do advokaat Tchako, de oud-bestuurder van van het gevang van Monastir Halil bey, worden uit het land gebannen en zijn naar Albanië vertrokken. Turkye heeft te Lónden verzet aangetco- Icelid togen het bezetten van Sahadj, op da kusten van Bassora, door drij honderd Eu« gblsohe malrozon. Te Tchataldja ging de dag kalm voorbij.Dl1 zedelijke on gezondheidstoestand van do troo- pen is zeer good. Vredelievend® onderhandelingen. Wat men is Servië zeg! Telegram uit Belgrado. Men verwacht mh togen Zaterdag morgetul aan de voorstel len van de mogendheden, aangaande den vrede. Men voorziet dat de nieuwe voorstel len goone opspraak zullen verwekken, uit genomen nochtans de zaak van Scutari, dit blijft oe» heel moeilijk vraagstuk, aangezien al do bondgeno'en verplicht zijn den ©isch van Montenegro teondèrss-tcunen indien dit land hem handhaaft. Te Sofia is men algemeen gevoelen dat do vootstappen der mogeudhoden met eenen goeden uitslag zullen bekroond wordeti- uoebtans zullen do bondgenoten nog aan dringen op het verleenen van oona oorlogs schatting^ Austro Monfenegrijnscfi geschil Do minister van buitenlandsche zaken tö Weenen hoeft door al do gezantschappen van Oostenrijk in den vreemde aan al d« mogendheden doen berichten geven dat de houding van Montenegro- en de toestand der atholieke kloosters van Scutari Oostenrijk hebbon verplicht, opmerkingen te maken aan dat land en eene afdeeling der vloot uaar de kusten van Albanië to zenden. Oostenrijk hoefl geene rodens om zich kwaad te maken Zoo beweert men in Italië. Immers de huidige manife3tatios van Oos tenrijk. legen Montenegro worden godaaa onder de schijnreden van mishandelingen van kloosterlingen in Scutari of belet om hot civiele element van Scutari do stad te helpen verlaten. Do eigentlijke roden is nochtans aan Montenegro te doen begrijpen dat Oos tenrijk vast besloten is niet too to geven wat aangaat den afstand van Scutari aan Monte negro. Do afgozanten der mogondheden, in hun ne vergadering van 19a Maart, hebben ha- slotott gozamentlijke voetstappen aan te won- don te CoUigno en te Belgrado. Het doel van die voetstappen ia wol herhalen dat d» grensaanduiding van hot toekomstig Albanfé een besloten feit is door do groote mogend heden en dat zij allen do handelwijze van Oostenrijk desaatigaando goedkeuren. Oostenrijk heeft derhalvo geene voldoends reden meer, om op zijn alloen handelond te willen optreden. Do overgave van Andrinopel zou aanslaande zijn Vrijdag was to Sofia het gerucht in omloop volgens hetwelk de overgavo van Andrinopel zou aanstaande zijn. Dat nieuws kon nog niet bevestigd worden.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1