DE HEMELKONINGIN Alien naar de Msriafessfen op 2" PasscMag 350 UITVOERDERS Bi schrikkelijke msorl op den diamsntkoopman Provo, fe Breekt MEDEBURGERS GROOT MYSTERIESPEL IN 5 BEDRIJVEN mi£m$E kost&ssbem en dekors VOLGENDE VERTOONINQEN Zondagen 30 Maart en 6 April, cm 3 ure EEEEEE 3! Maart en 7 April, cm 3 ure Surest open cp a! de dsgen der vertooningsn, m 2 ure 's namiddags BESGHÜLBIGINGSAKT. DE VOLKSSTEM Dien da» wordt er in de ruime zaal van den Katholieken Werkmanskring, om 3 ms*o namiddag, met de welwillende medewerking van Mevr. Van Beeck-Bruylandt, Mevr. Stegliers en Mej. Germ. Van Acker, laureaten van declamatie der Koninklijke Conservatoriums van Antwerpen en Gent, en van de beste tooneelspelers der stad, voor de eerste maal opgevoerd Woorden van E. P, Eauwens, S. J. o Muziek van M. Gustaaf Pape Soii, gemengd koor on orkest onder de leiding van don Toondichter Toonoeiieider M. Ed. Van Hauwo O)(o) Talereeileider M. J. Thumas PRACHTIGE ELECTRISCHE VERLICHTING DE VERTOON ING ZAL EINDIGEN OM 7 URE PRIJZEN DER PLAATSEN: Voorbehouden genummerde plaats (zetels): 5,00 fr., te bekomen bij Van Cromphout Keizerlijke Plaats, 2. le Rang 3 fr. 2° Rang 2 fr. 3® Rang 1 fr., Ie bekomen alle dagen bij Al. F. De Loose, bestuurder der Stadswaag, Hopmarkt, telefoon 118, ten Lokale Katholieks Werk manskring, Korte Zoutstraat, en ten lokale Katholieken KringGrooto Markt, alwaar men mits opleg van 0,25 centiemen de plaatsen van 2e en 3=rang kan voorbehouden. DEO IN DINSDAG 25 MAART 1913. Woensdag «j^n de beeren Joly, voorzitter van bet assisenhof van Antwerpen Jacobs, prokureur des konings, en Lamproye, onder zoeksrechter,, per automobiel uit Antwerpen naar Brecht vertrokken. Zij wilden nogmaals de plaats good on- 'lerzooken, waar de diamantkoopman Provo vermoord en levend in den put gedolven werd, waar de ongelukkige bij middel eener ichup zoo ijselijk verminkt is go worden. M. Joly hoeft een aantal ar.dore inlich tingen gevraagd. Donderdag is de vrouw van een der be lichten, Gaston Vorgouts, naar Londen ver trokken en zal slechts terugliepen na afloop pan bet zoo geruchtmakend proces. Volgens de magistraten zal het proces, dat Dinsdag aanstaande opgeroepen wordt, ruim eene week duren. De strengste maatregelen zijn genomen om de orde te handhaven binnen do ge rechtszaal en rond het gerechtshof. Do getuigon ten laste en ten ontlaste zul len in afzonderlijke zalen.gehouden worden tij zullen dus geen gesprek met elkander mogon voeren. In den boks der beschuldigden Gaston en Richard Vergouts, zullen drie gendarmen en oen wachtmeester plaats nemen. Daar do betichten zeer opvliegend van ka rakter zijn, vreest men talrijke en ergo tus- schengevallen. Gaston Vergouts heeft den bescliuldigingsakt nauwkeurig uitgepluisd en heeft in de laatste week gedurig van zijne verdedigingsthesis geschreven. Denk eens, hij kan niet verstaan waarom hij opgesloten is en„. beweert dat hij zijne onschuld voor het publiek bewijzen zal. Om overrompeling van het publiek te ver mijden, heeft men volgende goode beslissing genomen. Ft zullen banken geplaatst wor den op afstand, zoodat de drie gendarmen, ilhier van dienst, er kunnen tusachen gaan Talrijke gendarmen zullen de orde in dc wandelzaal handhaven. Niet meer personen worden er toegelaten dan er plaatsen te begeven zijn. De advokaton hebben slechts toegang in de gerechtszaal in toga, do deurwaarders in dienstkleedij. De dienst der druki crs is geregeld. Ver scheidene aanvragen van dagbladen zijn toe gekomen van bladen 'uit de hoofdstad en het binnenland, om het proces te kunnen vol gen. Vier groote tafels zullen geplaatst worden ïoor den nienst der drukpers. M. Gevens, kapitein-bevelhebber van de gendarmerie der provincie Antwerpen, heeft de leiding van den ordedienst in en rond het Gerechtshof. liet Hof zal samengesteld zijn uil M.M. Joly, voorzitter Vermeer en Biart, bijzit ters Van Stratum, substituut en Do Meyer, griffier. Meer dan honderd getuigen zijn gedag vaard. Don 26 September vernam het gerecht de verdwijning van den heer Charles Provo, diamanthandelaar, wonende te Berchem, St. Hubertusstraat, 113. Deze had den 24, rond half negen 's mor gens zijne woning verlaten en zijn familiele den waren in do meening, dathij, als naar gewoonte, naar de diamantclub te Antwer pen was gegaan, 's Middags en 's avonds wachtten zij te vergeefs op zijne terugkomst. In de Diamantclub had men hem niet ge zien. 's Avonds, om 8 uren, hadden zij een telegram ontvangen, verzonden uit Brussel en onderteekend met zijn voornaam, waarin hij zijn terugkomst voor 's anderdaags aan kondigde. Sedertdien kreeg men geen nieuws meer van hem. Bij zijn vertrek had hij voor onge- neer 10.000 frank diamanten en een som van 500 frank op zak. De eerste inlichtingen die men bekwam •leden veronderstellen dat de verdwijning van Provo moest toegeschreven worden aan een misdaad en onmiddelijk rezen tegen Gas ton Vergouts een reeks vermoedens op dio zijn deelname aan do misdaad bewezen. Gaston Vergouts, die toen te Edeghem woonde, was destijds Provo's buurman ge weest, in de St. Hubertusstraat en had zijn betrekkingen met hem onderhouden. Donderdag voor de misdaad, den 19 Sep tember, waren zij te samen op jacht ge. weest, te Brecht, waar Gaston Vergouts een jachtverlof bezat op de eigendommen toebe hoorende aan de stad Antwerpen. Op dezen dag had Gaston Vergouts aan Provo gesprokeu over iemand die diamanten bij hem zou willen koopen hc-bbon. Maandag namiddag den 23 had Provo eono postkaart ontvangen, geteekend Ka- rowski een naam die hem onbekend wa9. Op deze kaart schreef de zoogezegde Ka- rowski da hij hera zou komen opzoeken met zijn makelaar, om 8 ure 's avonds' ten einde diamanten to koopen. Deze zaak moest onmiddelijk afgehandeld worden, want do diamanten moesten naar Rusland gezonden en terstond betaald wor den. Naar aanleiding van deze kaart had Provo ;xich door zijn makelaar eene zeer groote hoeveelheid diamanten doen overhandigen, en was hij dien dag tot drie maal toe naar het bureel van Gaston Vergouts in de Lange Nieuwstraat te Antwerpen gegaan, om over zoo gezegdeKarowski to spreken. Maar niet een enkele maal trof hij er Vergouts aan. Danzelfden dag had hij een telegram ont vangen, geteekend Karowski, waarin deze hem liet weten dat hij niet komen kon en zrj nereis tot het einde der week zou uitstellen In den loop van den dag van 24 Septomb. dag waarop Provo verdween, was Gaston Vergouts twee maal bij Provo geweest, onder voorwendsel te weten waarom deze zich den dag to voren driemaal in zijn bureel had aangeboden. Deze bezoeken hadden plaats, het eerste in het begin van den dag, het tweede in den vooravond, rond 6 uren. Een brooder van Provo die naar Brussel gegaan was om het oorspronkelijk telegram te kontroleeren dat zoogezégd door Provo naar zijne vrouw gezonden was, had onmid delijk de overtuiging opgedaan dat dit tele gram niet door Provo gezonden was. De onderzoeking om den zoogezegden Karowski te ontdekken hadden uitgewezen dat deze totaal onbekend was in de diamant handelswereld. Door verschillende getuigen was het reeds vastgesteld geworden, dat Gaston Vergouts, die overigens het feit loochende, Provo rond 9 uren 's morgens, op de Mosselmanlei, aan don stilstand van den tram, in zijn automo biel had opgeladen, waarin zich nog een dord6 porsoon bevond. Eindelijk werd het bekend dat Gaston Ver gouts den 24n September, in den namid dag, toen hij van Edeghem kwam waar hij gedineerd had, aan den heer Mommens dia manten van denzelfdon aard en dezelfde waarde als deze die Provo in zijn bezit had ter verhandeling had aangeboden. Op Maandag 30 September, had de heer Mommens, die zware vermoedens had opge vat omtrent de afkomst van deze diamanten, de steenen aan Vergouts teruggegeven, hem aanradende ze aan het gerecht te bezorgen. Vergouts trachtte de hoer Mommens te doen zeggen dat hij, Vergouts, deze diamanten reeds bozat op 23 September. Ond^rhoord over het gebruik van zijn tijd, hield Gaston niet op te liegen, en onder vraagd zich to verklaren omtrent den oor sprong dei' diamanten die hij aan den hoer Mommens had aangeboden, verklaardde hij dat hij ze den Zondag voor de verdwijning van Provó, van een zekere heer Lifting ge kregen had, dat hij ze den 30 September aan dezen zelfden heer Lifting die hij toevallig in zijn burcol ontmoet had, had teruggegeven, dat hij- bovendien een gezegden Lifting een waarborg van 300 frank had teruggegeven op de 1000 frank dio hij had moeten voor schieten. Ilij beweerde dezen Lifting enkel bij naam te kennen. Dit alles leidde er toe, Gaston Vergouts den ln Oktober onder aanhoudingsmandaat te stellen. Alles wat nu volgt werd vastgesteld door onomstootbare getuigenissen. Wanneer Gaston Vergouts Provo in zijn automobiel opnam, begaven ze zich naar Brecht, naar zijn jacht. Gaston Vorgouts had vooraf maatregelen genomen om later deze reis naar Brecht te kunnen loochenen en om de onbescheiden getuigen te verwijderen van wat te Brecht ging plaats hebben. Zoo kwam het dat hij den dag te voren aan zijn gewonen chauffeur verlof had ge geven, onder het valsch voorwendsel dat de automobiel voor herstollingen die een gan- scben dag zouden duren, naar Antwerpen moest geleid worden. Hij had ook gepoogd valsche getuigenis sen te bekomen, ten 6inde te bewijzen dat hij dien dag niet per auto was uitgereden Alvorens Provo in zijn rijtuig op te nemen was bij naar den Bazaar op de Groenplaats gereden waar hij zich een scbup aanschafte. Don 4n Oktober ontdekte men het lijk van Provo in een dicht bosch op 't jachtgoed van Caston Vergouts. Het lichaam was begraven in een kuil die met zorg mot mos en bladeren bedekt was geworden en de lijkschouwing wees uit dat do dood veroorzaakt werd door. een geweer schot gelost van op zeer korten afstand. Na den dood was het hoofd verminkt geworden door kwetsuren, toeg-ebracht bij middel van eene spade. Men stelde vast dat al de waarden die het slachtoffer op zich droeg' gestolen waren ge worden, evenals een uurwerk met ketting en een ring mot diamant. Een der broekzakken was omgekeerd en in een zak van de overjas ontdekt men do postkaart en d6n express die het handteeken Karowski droegen. Op de boorden van den kuil vond men ge makkolijk de indrukken van de spade torug on men stelde vast dat deze indrukken over eenstemden met de spade die Vergouts in den Bazaar gekocht had, welke een gelijksoor tige schup in het bezit van hot Gerecht had gosteld. Dan vernam men dat Gaston Vergouts den 24n September in gezelschap van 2 andere personen op zijn jachtgoed gekomen was. Hij alleen was met de automobiel tot aan de woning van vrouw Goenen gereden. Zijn twee gezellen waron te voet voortgegaan. Gaston Vergouts had zijn jachtwachter ont moet hem zeggende dat hij zijn dionsten niet noodig had daar hij met zijne vrienden een voudig een wandeling deed. Om li 1/2 uren kwam Gaston alleen bij mevrouw Coenen terug daarna vertrok hij per automobiel. Den 26a September, had een werkman, niet ver van de plaats waar Provo begraven was, in do vaart de spade gevonden die Ver gouts in den Bazaar op de Groenplaats ge kocht had. Den 7Ü Oktober, bekwam het parket de eerste inlichtintingen omtrent do deelname van Richard Vergouts aan het afschuwelijk drama waarin Provo den dood gevonden had. De schoonbroeder van Gaston Vergouts had in het koffiehuis, gehouden door Delhez aan Richard gezegd Jongen ik geloof dat gij de tweede zijt. Bij die woorden was Richard die zeer bleek geworden was, fel beginnen te beven. Richard was verscheiden malen in het kof fiehuis geweest, en had getracht daar ver scheiden getuigenissen te vorkrijgen, om te doen vaststellen, dat hij op 24 September om 11 are daar was, wanneer hij er in wer kelijkheid eerst om 1 uur was gekomen. Het werd ook vastgesteld dat zij, die langen tijd met elkander in vijandschap waren, van dan af zeer nauwe betrekkingen hadden. Op den dag der aanhouding van Gaston Vergouts is Richard Vergouts naar de woning van zijn broeder gegaan, waar hij zekere woorden uitsprak, die schenen te be wijzen, dat hij zeer good op de hoogte der zaak was. Na aanhoudende vragon omstrikt, bekende Richard dat hij den 3oa persoon was die in den automobiel zat op den dag dat Gaston met Provo naar Brecht gereden was. Ziehier hoe hij den moord uitlegde Hij, zijn broeder Gaston en Provo waren bezig met jagen. Ilij joeg het wild op en was van de twee anderen verwijderd, wanneer hij plotseling een geweerschot hoorde. Zijn broedor kwam op hem toegeloopen, en deed hem door oord on en gebaren verstaan, dat hij Provo bij ongeluk gedood had. Ilij was dan gevlucht, na zijn broeder lafaard genoemd te hebben. Dan hoorde hij nog twee geweerschoten. Hij liep tot in do omstreken van Schilde, waar zijn broeder hem per auto vervoegde. Te zamon reden zij dan naar Antwerpen. Gaston bevestigde op nieuw dat bier enkel kwestie was van een onvrijwillige "moord, en, op zijn smeekon beloofde Richard to zwijgen. Na het eerst goloochend le hebben ein digde Richard met te bekennen dat hij het was, die hef telegram aan mov. Provo verzonden had. Hij had dit telegram geschreven onder diktaat van Gaston, maar zijn schrift veran derd. Ilij wist niet dat het voor do vrouw van het slachtoffer bestemd was. Gaston had hem gezegd dat het voor do vrouw van een vriend was, met wie hij denzolfden avond nog op zwier moest gaan. Hij bokende verscheidene malen, met Gaston in betrekking geweest to zijn, voor namelijk op 25, 27 cn 28. Op 2S gingen zij nog te zameu naar Biecht. Ondervraagd door den onderzoeksrechter begon Gaston met alles te loochenen, zeg gende dat alles wat zijn broeder verteld had leugens waren. Later weigerde hij te ant woorden. Intusschen tijd had men twee getuigen gehoord die de broeders Vergouts en Provo op het jachtgoed te Brecht gezien hadden dicht bij de plaats waar Provo bsgraven werd. Volgens hunne verklaring ging Provo tus- schen hen midden in, en droeg de weitasch, Richard Vergouts ging links en droeg het geweer, schietens gereed, terwijl Gaston rechts ging en drager was eener schup, die hij scheen te verbergen. Wanneer Gaston en Richard op 28 Sept. naar Brecht gingen, heeft Gaston aan zijnen jachtwachter gezegd dat hij een slechte zaak aan de hand had hij vroeg hem to willen zeggen dat hij op 21 Sept. te Brecht niet ge weest was. De jachtwachter ontving van Gaston 5 frank. Op 8 Oktober tijdens het onderzoek op de plaats der misdaad,hebben de betichten in 't bijzijn der gendarmen eenige woorden ge wisseld, Richand beweerde dat hij onplichtig was, en Gaston, terwijl hij hem voor leuge naar schold, beloofde hem een advukaat te bezorgen, en in het onderhoud zijner vrouw te voorzien. Gaston wilde zijn broeder omhelzen, maar deze stiet hem van zich af. Des anderendaags, liet do schoonbroeder van Gaston Vergouts aan den onderzoeks rechter weten, dat Gaston hem had verklaardj dat de diamanten van Provo verborgen lagen in den tuin op zijn villa te Edeghem. Eene huiszoeking deed de diamanten ont* dekken. Gaston beweerde 'dat hij dit wist door een medeeling hem des morgens door zijn brof- der gedaan te Brecht, maar de gendarmen houden staande dat er geen spraak was van diamanten. Overigens, de schoonmoeder van Gaston verklaarde dat zij dozen in den hof had zien gaan met eene schup. Gaston bevestigde dat hij de diamanten van Richard had ontvangen den 24a September. Een nieuwe verklaring van den heer Mom mens, bewees dat Gaston op het oogenblik dat hij de diamanten terug ontving, uitriep zoo ik ze maar in mijn hof verborg Eindelijk begon Gaston te spreken en over» handigde den rechter een briefje, waarin hij zijn onschuld bevestigde, om zijn broeder U beschuldigen. Hij erkende dat er was overeengekomen om den 23a September te gaan jagen te Brecht. Hij had eene schup gekocht om des noods met fretten le jagen. Hij ontmoette Provo op de Mosselmanlei asn den halt van den tram. Provo was hier toevallig, en werd uitgenoodigd om mede naar Brecht te gaan. uitnoodiging welke Provo aanvaardde. To Brecht deed hij zijn jachtwachter weg gaan om het drinkgeld niet te moeien betalen en omdat Richard die geen wapen had, wensch- te te jagen, en vooral omdat hij zinnens was niet lang te jagen. Nadat Gaston zijn auto had geplaatst op de hoeve van vrouw Coenen, kwam hij bij zijn twee medereizigers terug, die reeds op weg waren met het geweer en de schup. Provo ging tusschen de beide broeders in met de jachdiertjes, hij links* met het ge* weer en do schup. Provo ging tusschen de beide broeders in met de jachtdiertjes, hij links met het go- weer, Richard reehts met de schup, om het wild te vervolgen. Ietwat verder, op de drin gende bede van Richard kreeg deze het ge weer Richard ging toen rechts, en hij Ga»- ton, links met do schup. Nabij het bosch, verzocht hij Richard t» blijven staan, terwijl hij, links en Provo rechts, 't wild zouden opjagen. Zulks ge schiedde, maar pas hadden zij zich verwij derd, of hij hoorde twee geweerschoten. Hij keerde zich om, en zag het lijk van Provo, waarbij Richard stond, die hem zeide «Het is een ongeluk Hij was er zoo fel door geroerd, dat hij in bezwijming viel. Hij zag Richard zich verwijderen, die iets achter zich voortsleepte tot aan de vaart, waarin hij de schup wiorp, nadien ging hij zijn automobiel halen. Richard had zich bij hem vervoegd op on geveer honderd meiers afstand van de hoev®. en beiden togen terug naar Antwerpen. Onderweg hielden zij stil voor een hor- berg, waar Richard zijne bebloede handen wenschte te wasschen, en Richard deed zweren over het gebeurde te zwijgen. Te Antwerpen op zijn bureel, ovorhandïg» de Richard de diamanten van Provo om ze door Mommens te laten verkoopen. Hij was echter nog zoo ontsteld, dat hij daarin onbe wust toestemde. Toen bij den 30 September van den heor Mommens de diamanten terug ontving, over handigde hij deze aan Richard en het is Ri chard welke do steentjes bedolf in de villa, te Edeghem. In eene afzonderlijke verkla ring bevestigdeGaston dat hij Richard de bewegingen had zien doen van iemand, die een put graaft. Detwro broeders hielden zich aan doz® verklaringen waardoor zij wederzijds de verantwoordelijkheid van dit sohrikkelijk schelmstuk op elkaar wierpen, maar wat be» wees dat zij er beiden hadden aan deel ge nomen. De steel van de schup waarvan de moor denaars zich bediend hebben om hun slacht offer te verminken en te hegraven, werd later te Edeghem teruggevonden, nabij de statie in een hof waar Gastonmoest beken nen hem gedolven to hebben. Uit eene verklaring van Mevr. Provo, blijkt dat wanneer liaar echtgenoot den 21 vertrok hij verklaarde zich eerst naar Vor gouts te begeven. Op 24a September heeft Gaston in de ka chel van zijn bureel oen groote hoeveelheid papieren verbrand. Volgens de verklaring van vrouw Richard zou Gaston op 25 September toen hij te Bouchout kwam waar zij woonde, gezegd hebben Waar zijtf de ring de horlogie cn da ketting van Provo Er werd nog vastgesteld dat op 22 Sept. j Gaston ten huize van zijnen vriend Flament [eene kaart op stel do bij middel van hot

De Volksstem | 1913 | | pagina 5