Onze Kolonie Db aanslag op den Koning van Griekenland. De Algemeene Werkstaking 'T EEN EN 'T ANDER RUITe'nLAIM D Megefttiande jaargang n' 70 2 CENTIEMEN HET NUMMER Einsdsg-ES en Woensdag 2£ Maart IS 13 33 GS- qs L 13 BestuurderJ. Van Nuf/el-De Qendt. Besluit van bet socialistisch tongres BUREELEN1 TE BRUSSEL j TE AALST GQSTSi BeursplaafSj 2 I Kericst rasit, lelefoou A 3299 I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN! lvl. aank. {1 tot 4 kl. re».) ïr. 0.Ö0 I Sport (per regct) fr. 1 00 3* bladt. (de regol) ir. 1.00 I Gemengd nieuws per regel) Ir. 2 00 4* bl adz. (de regel Ir. 0,30 I I( echt. hers tel I. (por regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (por regel)fr. £,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitatuitelijk ta wenden Agene© Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlnireeien van het land. I' UITGAAF, 4 li. 's afonds fff 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds Ponr toute la publicise commerciale et financiers du journal, s'ad.-essev exclusivement a. l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Srnxellcs. Het is een groot roisgedaclrt te den ken dat het enkel deze zijn dia naar Kongo schikken te gaan diode ligging, het bestuur en do toekomst onzer kolonie moeten doorgronden. He Kongo is zoo innig met Belgen- land versmolten, dat elke Belg de Kolonie moet leereu kennen, op den- zelidon voet als zijn eigen land. Vele menschen hebben rccjitstrock- scbe belangen in de Kolonie, daar zij in het bezit zijn van aandeelen van een der ijzeremvegen die Kongo doorkrui sen aandeelhouders zijn er ook van vervoermaatschappijen, van koper mijnen, tinmijnen, kopergielerijen, olieiabrieken caoutcboue-, café-, ca- caoplanterijen, handelsmaatschappijen, bankhuizen of andere financieele in stellingen, wier belangen in Kongo gelogen zijn. Fabrikanten van weefstoffen, huis- meubels, kleederen, conserven, siga ren, enz., zijn in betrekking met machtige handelshuizen ia Kongo ge vestigd. Belgeuland voert 2/3 van zijue voortbrengsels uit naar de Koloniën. In 1911 is er om 78.922.900 fran ken 21 centiemen gemanufactureerde koopwaren naar Kongo vertrokken daar vindt kapitaal en werk zijn deel in 'tot boe ver, vriend le2er, hebt gij er uw aandeel van gekrogau is liet oogonblik niet gekomen, op hetwelk gij, hoe weinig' ook, aan die rijke bron zult gaan putten Hoeveel heeft de Belgische werk man in die 78 miltioen «werk en dus- volgons brood gevonden Maar zijn die stoffelijke voordeden onmisbaar om ons den Kongo aan to belangen? Zijn wij als Belgen,dan niet meer in staat ons een vaderlanscli vraagstuk ter harte te nemen dan voor zooveel het ons cene getdwinst als be looning opbrengt Zij, die bloedverwanten of vrienden in Kongo hebben, daar in Afrika ver blijvende als bandelaars, als staats bedienden, als magistraten, als offi cieren, als zendelingen, ware bet bun niet aangenaam do zeden te leeren kennen, den vooruitgang na te gaan van die verachtende volkeren, dewelke bun bloedverwant, hun vriend aan bat beschaven, aan het bekeeren ziju De leesgierige Belgen zullen weldra vernomen dat hol historieboek onzer Kolonio menige bladzijde bevat die men met vaderlandsche aandoening- lezen zal de liefhebbers van hart roerende beschrijvingen, ontdekkings reizen, jachtgcvallen, bezoeken aan onbeschaafde en wikle volkeren, zelfs indien zij de beschrijving der folterin gen verlangen te lezer» door Belgen onderslaan voor het vaderland, voor hunnen evennaaste, voor hunnen heili gen godsdienst. Efke Belg zou de hartroerende ge schiedenis moeten leeren kennen van luitenant Lippens en sergeant Dc Bruyne. Menschen staan in bewondering op de Koninklijke Plaats te Brussel voor het reusachtig ridderstandbeeld van Godfried van Bouillon, dio bun dc vcrafgelegene kruistocht naar Jerusa lem komt herinneren. Anderen trekken naar Brugge met hot eenig doel hot standbeeld to gaan bezichtigen van Breydel enDeConinck en laten daar, voor bunnen geest, die prachtige tafereelon afrollen die de groote Conscience in hun geheugen printte door den <t Slag der Gufdo- sporen op zoo aantrekkelijke wijze te beschrijven. De gedenkbeelden te Hasselt en Tongeren opgericht, kent eiken Vla ming, daar hij den bloedigen boeren krijg in zijne kleinste bijzonderheden heeft leeren kennen maar hoeveel hebben reeds bet standbeeld van Lip pens en De Bruyn te Blankenberghe op het strand zien prijken Hoeveel Belgen zijn er, die aan den voet van dit bronzen beeld slaande, weten wie die helden zijn wat Ze voor de kolo nie, dus voor het vaderland deden wat die kleine sergeant De Bruyn voor het menschdom leed lot hoever de marteldood van beide belden dienen moest als heilig offer voor den zegen- praal door onze Belgische officieren op de slavendrijvers behaald. Ja hoeveel zijn er in bet moeder land die weten dat het aan die twee nederige maar dappere belden en hun ne medemakkers te danken is dat daar in die ver afgelegene streken waar door de eeuwen heeu het akelige bloedrood vaandel met witte halve maan 7an de slavendrijvende Arabie ren door de stormwinden van Afrika aan stukken fladderde, nu vervangep is door bet drijkleurig nationaal vaan del, dis zijne fiere plooien mag uitrol len onder den zactiten wind vau vrede en van voorspoed. En toch, indien noch winstbejag noch nieuwsgierigheid, ons naar Kon go kon trekken, beproeven wij als christenen, geeno onweerstaanbare aantrekkingskracht naar dat zwarte land waar onze verdienstelijke zende lingen, zwoegen, Ijden, kwijnen en verdwijnen voor do voortplanting van hot geloof Kunnen wij wereldlijke, door den hevigen storm van het gowoon leven heengevoerd, geen enkele stonden meer van ons bestaan afdoen, onv na te gaan, hoe verdienstelijk die Pries ters, die zustors van Holde besonderlijk zijn, die ware soldaten van Christus die zonder winstbejag alles verlieten, en vaderland, en dorp, en buis, er. vrienden en bloedverwanten alles-: vador, ja zelfs cene bedroefde moeder zij, die belden, die alles offerden jongheid, rijkdom, geleerd heid, toekomst, alles, enkel om God te dienen. En nu dat erstorm geloopen wordt door de vijanden der kerk, nu dat die verdienstelijke mannen en vrouwen laflelijk aangovallen worden in Kamer.dagbladen en vlugschriften gaan wij ons vergenoegen met te ver klaren dat die reine zielen te verbeven staan in achting om zich te moeten bekommeren mei bet slijk met hetwelk men hun vruchteloos poogt te bevuilen? Is bet uur niet geslagen, op betwelko onze zendelingen van ons.katholieken, eenen blijk van goedkeuring, een be wijs van aanmoediging mogen ver wachten Welaan,laat ons,katholieken, onzen Kongo doorgronden,al ware bet maar onkel om bevoegd en bekwaam, door woord en door pen, onze zendelingen te kunnen verdedigen. Paülo. fl© xwaaüjes heen. Verleden jaar had ©en Engelsoh tijdschrift voor vogeltoelt aan zijno abon- nonton eenigo duizenden ringen uitgereikt om dio aan den poot vaat to malton van trek vogels, namelijk van zwaluwen, 'tTijdschrift hoeft een boricht ontvangen uit Utrecht, in Natal (Zuid-Afrika), dal aldaar in December 1912 cenn zwaluw is gevangen drager van een dor ringen. Uit hot opgegeven nummer bleek dat de ring aan den poot der zwaluw werd gevestigd in Mei 1911 to Roschill in 't midden var. Engeland. Deze zwaluw zou dus op baren trek do helft van Europa on gansch Afrika in zijno longle hebben doorkruist, om in Nalal te gaan over winteren. Écu denSiEitaal asn August Beei*2ftaeB*i« Eon zoogenaamd na tionaal komiteit is samengesteld met bot doel oen denkmaal op te richten to Oostende zrjue geboortestad, ter nagedachtenis van Aug. Beernaert. Do weging staat onder 't voorzitterschap van staatsminister De Lantsheere, rijksbank voogd en bet komiteit bevat in zijn schoot vertegenwoordigers van al de partijen staatslieden, politiekers, letter!» undigen, kunstenaars, handelaars en nijvorhuidsbazen. Te Oostende is een plaatselijk komiteit tot stand gekomen, onder voorzitterschap van don heor Rojer, voorzitter dor Handels rechtbank. De aangroei wan den rijk dom van Duitschlarcd. Blijkons de gegevens vau do jongste officieelo statis tiek, beloopt de rijkdom van het Duitsche Rijk thans tot een gezamentlijk bedrog van ruim 270 miljard mark. In Frankrijk beloopt de rijkdom van liet land 170 miljard, in Engeland 200 tot 300 miljard en in de Vereenigd© Staten van Amerika 450 tot 480 miljard. Mon heeft vastgesteld dat de rijkdom van het Duitsche Rijk jaarlijks met 4 miljard aangroeit, wat natuurlijk telkens eono grootore opbrengst modobrengt voor de be lasting op het inkomen. In 1812 betaalde slechts 8.15 t. h. van de bevolking in Pruisen dezo belasting in 1912 was dit per honderd gestegen tot 17.10, dus meer dari liet dubbel. Gvsünlandsciie zouis viscii. Een der laatste uit Reikjavik naar Kopen-, hagon vertrokken Vaartuigen nam 10.000 kilos gezouten kabeljauw mede. Deze bezending als proef Is door verschillende Deensche experts onderzocht en, als begin, voldoonde geoordeeld. De be reiding van don visch was natuurlijk nog ge brekkig, maar men verzekert^ dat de Groen- landers zoer geschikt zijn voor den arbeid en in Denemarken hoopt men, dat zo spoedig op de hoogte zullen wezen. Twee kinderen verdronken: Op den weg van Polsbroek naar Haastrecht is lieden nacht een woonwagen omgeslagen en in het water gevallen. Twee kinderen van do be woners zijn hierbij verdronken. Do bewoner r.olf, zijn vrouw en één kind werden gored. De vrouw hoeft brandwonden opgeloopen doordat do kachol omviel. Het Russisch gezantschap te Parijs. Volgens een snelbericht, uit Sint-Petersburg ontvangen, zou de Russische gezant Isvolski, te Parijs verblijvende, als gezant t© Londen benoemd word©;». Hij zou var vangen worden door een man van aanzien, een vertrouweling van denRussischon keizer, welke even als do heer Delcassó, zich reeds in de politiek© en diplomatische wereld on derscheiden heeft. Diefstal. Eene Hollandsche vrouw, de genaamd© Mari© Mignot, was to Parijs in een hotol vau den wijk Sint-Lazarus afge stapt. Zij deed hare brieven rustend bureol, Amslerdamslraat, toekomen. Eene vrouw, welke denzelfdon naam draagt, gelukte er in zich de brieven te doen overhandigen en zich meester te maker, van een mandaat van 4000 fr. in een der brieven vervat. Het par ket beeft de zaak in handen. Dviitsclilazid. Ds nieuw© belastingen. De minister van gcldweson heeft besloten, onder de nieuw© belastingen welke de geldon der legeruitbreiding moeten verschaffen, ook dezo op fosfooi stekjes 011 sigaretten tot stand tö brengen. Naar het voorboeld van Frank rijk zal de Sftaat de alleenhandel dezer voort brengselen oischen. Drie visschers omgekomen. Uit Altona wordt gemold De visscbers3toomsloep «Hansa» liep binnen! mot een lijk aan boord, namelijk dal van! den matroos Wilhelm Stunt, gedood door conn golf die hem, tijdens het laatste tem peest,over boord sloeg. Twee andoro mannen werden weggesla gen doch niet teruggevonden het zijn -tie visschers Frederik Schmidt en Gustaaf Menslow. Hot tempeest kwam zoo plolselingop dat d© bemanning don tijd niet had zich te vrij waren. Zoo wordt van dag tot dag do akelige lijst van do namen der slachtoffers van het laatsto tempeest op do Ballische Zee langer. Oudheidkundige ontdakking. Rij den Galgenbcrg in do buurt van Halle is een groot grafveld met uitstekend bowaard ge- blo ven muren en veol ovorblijfseler. van ge- raamton ontdekt. Hot provinciaal museum hoeft de opgravin- gon ondor leiding van Dr. Schulz lalen voort- zotton, waarbij bleek, dat men met een uit- gestrokt on zeer belangrijk grafveld uit het bronzen tijdperk te doon bad. Do opgravin gen ziju nog aan den gang. Engeland Voor een hoed. Eene jongo corset- maakster, Magdalena Bortini, 15 jaar oud, is bij do terugkomst van do begrafenis barer moeder in do Theems gesprongen. Uit het onderzoek is gebleken dat hot meisje zelfmoord pleegdo omdat zij bij ge zegde begrafenis don hoed der meeder had moeten opzetten. Da stemrechtvrouwen. Moj. Sjlvie Pankhurst, dio op 18 Februari veroordeeld werd tot twee maanden gevangenis, wegens het verbrijzelen van ruiten, is Vrijdag in vrijhoid gesteld, omdat zij zich van honger liet storvon. Spanje Aanslag tegen eene processie. Terwijl ds processie van Goeden Vrijdag de straten der Barcoloonsche stadswijk Pueblo-Nuevo doortrok, werden door een groep onbokon- den revolverschoten gelost, en springkussen tusschon do rangen dor geloovigcn gewor pen. Zooals men begrijpen zal ontstond or eene groote verwarring. Acht vrouwon wor den gekwetst. Do laffe ddders namon de vlucht, door verscheidene manschappen dor gendarmerie achtervolgd, doch zij gelukten er in te ontsnappen. Goede Vrijdag te Madrid. Gedurende de plechtige Kruisman bidding beeft de koning aan 14 ter dood veroordeelden genade ge schonken. Toen dezo plechtigheid afgeloopen was, hooft do koning zich, iu gezelschap van aartshertogin Isabella, naar de kapel van Sint-Jacob begeven, ten einde or bet kapittel voor te zitten. Op gansoh den doortocht werd de koning geestdriftig toegejuicht. Een© kerk geplunderd. Dievou dron gen in de parochiekerk ran Jubia. Na de offerblokken te hebben geledigd, stolon do bandieten al do kostbaarheden dio zich in den tempel bevonden. Do waarde der ontvreemde voorworpen word op 100.000 fr. geschat. Italië Overlijden. Kardinaal Pielro Respighi, is Zaterdag- avond te Romo overleden. In het Vatikaan. Volgens een snelhc- richt gezonden aan do Tribuna, hoeft de H. Vader Maandag zijn ziokenkamer verla ten en hoeft zich zelfs in do gehoorzaal bego- ven, alwaar hij eonige personen gedurende korten tijd heeft ontvangen. Vertrek. - Mgr Ragonesi pauselijke gezant hij het Spaatisclie hof, is heden Dijns- dag naar Madrid vertrokken. Portugaai Voor de rechtbank. Heden is voor den krijgsraad van Lissabon eene juffer ver schijnen, beticht van aan eene samenzwering deel te hobbon genomen. Hot is jufvrouw Constantin Telles da Gama, afstammelinge van den beroemden zeevaarder Vasco da Gama, wolko naderhand als Indische onder koning werd uitgeroepen. Zij is 30 jaren oud. Men had hare blieven aangeslagen on daar verdachte zinsneden van koningsgezindheid in gevonden. Sedert verscheidene maanden is zij in de gevangenis opgesloten. IDenemarlxeu De fortuin van wijlen George I. De bij zondere fortuin van don vormoorden koning der Grieken bedraagt volgens Deensche bla den ongeveer 100 miLjoen frank. Die schat werd vergaard door krachtinspanning, spaar zaamheid, financieele behendigheid, al hoe danigheden zeggen de bladen uit Kopenha gen, die oen handelaar tot eer zouden strek kon. Do fortuin van den overleden koning,ver worven op oone halve eeuw tijds, is grooten- deels in den vreemde geplaatst. Koning Constantijn te Salonika Koning Constantijn is Zondag namiddag met het jacht Amphitrite te Salonika aan gekomen. Ten gevolgo van den hevigon mist, had de boot 24 uron vertraging. Benevens Koning Constantijn waren ook pog aan boord prinses Maria, de erfprins on prins Chrisloforus. Zij werden aan de lan dingsplaats afgewacht door do prinsen Nikolaas, Joris en Andreas, alsook door do lijfwachten van koning Joris. De vreemde oorlogschepen, voor Salonika liggende,losten elk 21 kanonschoten om den nieuwen vor3t te groeten. Bijna heel de bevolking van Salonika was aan de haven samengostroomd en riop onop houdend Lovo do Koning 1 Koning Constantijn, was zichtbaar ont roerd. Daar de menigte zioh voor liet koninklijk paleis bleef verdringen, was de koning genoodzaakt op het balkon de menigto te gaan groeten. Slechts alsdan trok de menigte zich terug. Het wederzien van koningin Olga, mot haren zoon was hoogst roerend. Do nieuwe vorst weende overvloedig, toen zijn© moeder hem bij het lijk van koning Joris bracht. Do kabinetsoverste, M. Venizelos, die ook koning Constantijn vergezelde was ook zeer ontroerd, toon bij het lijk vau zijn vermoor den vorst ging groeten. Maandag word do menigte nog toegelaten om- het lijk van koning Joris te begroeten. De eerewacht, do koninklijke prinsen, do aides do camp, de officieron der vreemdo oorlogschepen en vier en twintig kapiteins, behoorende tot do verschilligo wapenen, hielden do wacht bij het lijk. Heel de stad is in rouwgewaad. De lijkplechtigheden. Woonsdag zal het lijk van koning Joris aan boord van hot koninklijk jacht gobracht worden. Ileel de koninklijke familie zal hot stoffelijk overschot vorgo2ollen. De lijkplechtigheden zullen Zondag mot buitengewone praal te Athenon plaats hebben. OP A 4 APRIL Het kongres werd vorleden Zondag ge opend onder voorzitterschap van M. L. da Brouckore, to 10 ure. Het kongres iiad plaats mot gosloten deuren. Vertegenwoor digers van vreemde socialisten zetelen aai het bureel. Do groet der vreemdelingen. Gezel Ebert brengt don groet mede van da Duilscho socialisten en brengt hulde aan do Belgische socialistische partij. Hetzelfde gebenrt door den mond van gezel Van der Gaes, wat de Hollandera betreft. De liberale vergadering van Gent heeft aan het kongres eono reeks lange brie ven gestuurd waarin men bidt en smeekt da A. W. niet te doen uitbreken om geone schade te veroorzaken aan de tentoonstel ling. Gezel de Brouckere geeft lezing van eenen brief van al de liboralo gemeenteraadsleden van Gent uitgaando en gericht tot Anseelo,. brief, di© dezelfde vraag stelt. Wij knippeji uit dien brief het volgende Klokke Roelaut hing gereed om viotorio te roopon en de beiaard wou reeds zijnen triomfzang laton hoorei». Maar helaas Roelant zal den rouw kleppen en de beiaard stom blijven, indien gij Mijnhee- ren, vandaag het zoo gevreesd besluit neemt, do A. W. te doen Ioshrekon.»» Verslag van M. Anseele Vorscheidone voorstellen werden aan het Comiteit onderworpon. a) Geen© werkstaking b) eene werksta king van 24 of 48 uren c) eene workstaing van acht of veertien dagen. Eene beperkte werkstaking maken dat rou tevens hel bewijs geven dat wij in slaat zijn geduroudo ©enigen tijd het uit te houden. Zulks zou niet den minston invloed hebben, noch op do bazen noch op hot Gouvernement. Er blijft dus enkel eene zaak overda werkstaking lijk zij besloten werd op 3® Juni laatst en lijk zij aanvaard werd door het nationaal Comiteit. Wij weten het de A. W. zal on© hot A. S. niet onmiddelijk govon en na de A.W.zullen wij oone vaste on onophoudende werking moeten aanvangen. Wij willen ook door dio werkstaking onza sjndikala kassen niet leegplunderen. Wij moeten onze wapens bewaren om tegen da bazen te strijden. Wanneer zal de werkstaking ophouden 1 Daar weten wij niets van, zulks zullen da feiten beslissen en de besluiten zullen ge nomen wordon overeenkomstig met do feiten..* Do werkstaking moet eindigen lijk zij moet beginnon. Op 24 uren tijd moeten honderd duizenden werklieden hun werkhuis verlaton en zoo ook, op hot gegevon oogon blik moeten zij allen terug het werk herne men. De A.W. hooft een vierdubbel doelhot A. S., do eenheid in het Belgisch socialisten- legor bewaren, het vertrouwen van do ar beidersklas in liaar zelve bewaren, en het wapen der A. W. onverminderd bewaren to-i gen do toekomstige strijden... 133! afgevaardigen De presidont verklaart dat er 1331 afge vaardigden tegenwoordig zijn. Maroille, Souplil, Conrour, Rousseau, Carlier, Troclet, Debarsj, Eoclceleers, dea len ton volle de moening van Anseele. Verschraegen van Gent bevestigt datGent van 20 tot 25.000 werkstakers zal govon. Daarbij Waarschoot 500 Eecloo 1000 Ronse 6000; St-Nikolaas 5000j Ninove 1000;

De Volksstem | 1913 | | pagina 1