De zaak Provo voor hot Assisenhof Eertijds en Nu '7 EEN EN 'I ANDER Blsfjen&iesssle jaargang nr 73 O TE BRUSSEL I TE AALST Bestuurder: J. Van Nu ffet-De Qendt. AANKONDIGINGEN: GEERNE GEVEN RU ITENLAN D Cs derde dag Het getuigenreflioiir Het verhul van «aston. Hij lap! er zich in 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 29 Hlaarf SS SS 'ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. 1° UiïSWF, 4 U. 's avonds 4% <m 2° UITGAAF, 7 u, 's aimös eo Poor toute la public i té-convmercialc et fiuaneière du journal, s'adresser exclusivcment TAgence Réclame GodtB, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. ÉUREELEN 13. GC33TS, Beursplaats, 2 1 Kertcatraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 KI. sank. (1 tot 4 kl. rog.) fr.ö,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* blaat, {de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. I 09 Gemengd nieuws per regel) Ir. 2,00 Recht, herstel!. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Comroerciale en financieole aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agencc Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Alle dagen staan de dagbladen vol van nieuws over NestorWilmart. Heel die geschiedenis is verbazend en ge lijkt goed op theaterspol. Tot op 19 October 1912, zat do man op eënen gouden troon en rond dat gouden kalf of algod boog een heel leger lage aanbidders en onnoembare lieden, die altijd gevonden worden als er te smullen valt op de kap van een ander. Drij dagen daarna, was het de ramp, heleinde, de verdelging. Hij,die in den geldwereld den hoog- slen toon voerde, hij, die in den thea- tralon wereld de zonnescbyn en het soboone weder bracht naar beliefte, staat opeens gebrandmerkt en aan geschreven op de lijst dor grooie dieven, der grootc aftruggelaars. Nestor bleef onvindbaar, maar van uit zijn schuiloord bleef bij goed op de hoogte van ons land en zijne gebeurte nissen. Hij moest alzoo wel lijdzaam gettulge wezen van den verkoop zijner prach tige paleizen, jachten, automobielen, peerden,meubeien en wereldberoemde kelders. Al mbt eens, een bijna onmogelijk nieuws. Nestor aangehouden 'I Ge vang, de afgrond, want 't gevang is wel voor sulk-on de afgrond, waar ze in neerstorten. Hij was omringd, be- wiorrookt, geprezen, en daar zit hij nu alleen en verlaten, te dubben misschien over de bedrieglijke wereld. Men wist hem bovenmate rijk,. aan 't hoofd vaneen onbepaald fortuin, nu, niets meer. Eenige arme honderde franken, die nog de zijne niet zijn,alles was gestolen hij leefde van diefstal. Ilij ging door de groote stad, 't hoofd omhoog, 't gebaar gebiedend, den gang fier, getroeteld en gezocht, en nu voert men hem in 'i grootste geheim en onbemerkt schier, van 't gevang tet bij don rechter. Niemand beklaagt hern en menigeen vormt in zijn 'hart «ene vurige wenscb, hem loon naar werken te zien krijgen. Hij liep de vermaken hunkerend na, zwom in 'tgoud en rijkdom,leidde een levon van genoegten, van losbandig heid. Niets hoefde hij zich te ontzeg gen en 't goud dat bij met bandgre pen uitsmeet naar zijne bewonderaars gaf hemde zekerheid, dat hem alles toegelaten was, dat zijne aanbidders hem in alles verschoonden en wereld- sclie vergiffenis schonken. Wat moest hij zich dan bedwingen of beperken Hij wist wel dat bij overal puinhoopen en rampspoed ging nalaten, dat hij 't zuurgewonnen geld van menig klei nen burger, spaarzamen werkman,ver braste en wegsmeet, hij wist dat hij er velen in de diepste ellende en den zwartsten hongerten prooi werpen zou, doch wat vermocht dit alles 1 De we reld juichte hem toe, de vervloekte gouddorst dreef hem aan, prikkelde hem, en riep hem steeds toe Nog meer, nog meer Zoo ging bet steeds voert. Menig maal riep hij misschien met den dwaze uit Genieten wij van 't leven, mor gen is hot sums gedaan. Genieten wij. terwijl het tijd is, met den dood is toch alles gedaan Eindelijk na zulke lange roes gaan opeens de crni'en open, 't is een slag aisof heel de Sinaï wederom beefde en God lussohen donder en bliksem uit riep Gij zult niet stelen Luc. hebzucht, ikzucht. En met al dat zuch ten en kuchen geraken wij niet verre. 't Is immers met werken en hande len, zwoegen en zweeten, met zich op te offeren en te slachtofferen, dat men er geraakt, dat men 't goede verricht op eene onbaatzuchtige, eerlijke, en verdienstelijke wijze. Indien we gereed zijn de handen uit de mouwen te trekken, waarom dan niet j ttok veerdiger te werke gaan, als het er op aankomt tusschen to komen in goede werken. De Heer gaf ons alles, Hij kan het in min dan een oogenblik terugnemen. Wij nochtans we zijn niet haastig Hem iets of wat te schenken. Welke verkwisting in sigarenrook, in sterke dranken, in reizen en rotsen, in opschik van huurkamer en eigen nietig persoontje, in nietigheden, in salons en besto kamers, in nuttelooze lezingen, in lekkernijen en vermaken. Ik spreek hier niet van toilet, kleeder dracht, haardracht, enz. Doen we gelijk da doorkatliolielce lerlanders met diozelve edelmoedig heid en offervaardigheid geven we met milde band van ons noodige en zeker van ons overvloedige voor de godsdienstige, godvruchtige, zedelijke en sociale werken. Twee werken moeten ons meer dan dero aan 'tberte liggen 't onder houd van 't katholiek en godsdienstig onderwijs on 't werk tot aanwerving van do noodige priesters, zendelingen, zusters, onderwijzers en onderwijze ressen. Te weinig opoffering en slachtoffe ring bestaat er in do wereld. Men houdt aan zijn gemak, aar. zijn geld, aan zijn vermaak. Vele kennen maar heerscbzucht. Isa da KlfsigS530l£0®8. Men zegt dat ten «inde de kaders van hot nieuwe leger te kunnen aanvullen, M. do Broque- villo dit jaar het getal aanvaardingen in de Militaire School van 40 op 00 zal brengen. 0©©dsfoed!s»e2«f5eB£j<2M. Onze confrater Le Putriole heeft uü geloof- weerdige bron vernomen dat, tijdens eene vergadering in hot Maison du Peuple te Luik, gehouden, er door mijnwerkers doods bedreigingen uitgesprokeu zijn logen MM. de Broqueville en Woeste. Zoo ver is 't gekomen En dan durven de socialisten van «kalme, rustige werkstaking spreken Men legt hot goed aan boord om zulko werkstaking te hebben lüarasBcjk des* offficae^ew, Hot Staatsblad kondigt hot volgende ko ninklijk besluit af Do lagoro officieren en de daarmede ge- lij kgestelden kunnen slechts de toelating verkrijgen een huwelijk aan te gaan, voor zoover de toekomstige echtgenoolen een jaarlijksch inkomen gonieten van 1000 fr, de jaarwodde van den officier niet inbegrepen. In bijzondere gevallen en bij strikte uit- zondoring mogen dispensation verleend wor den in zake van het bedrag en de wijze van samenstelleo van dit inkomen. Dit inkomen zal vastgesteld worden op do door do iu voege zijnde vooi schriften aaugo duide wijze. Heft KL Sacovtmeftscongipes De Engelsche minister van zeowozen heeft bovel gegeven iu April een schip van do Engelscho krijgsvloot in do Middellandsclie Zoo naar Syiacusa to zendon, om don pauzelijken legaat, dio het H. Sacra- mentacongres zal voorzitten, met de grootste oerbewijzen naar Malta over te brengen. Pea» BuctaftsclsSp naap den SëO0PC§J3O08. Do Fransche weten schappelijke zending naar do Noorderstre ken, onder leiding van M. Do Payer, zal on verwijld de voorboroidselen tot liet "vertrek .aanvangen. In Juni eerstkomende zullen M. De Payer on zijne medewerkers, MM. Nozal en Bol land, kapiteins ter-lange omvaart, Dr. Chas- seroi, beroemde ijskundigo, majoor Gamier van het koloniale legor on de zeodokter Ployte Havre inschepen aan boord van do Petit-FivroZij zullen naar do Noord oostelijke streken stevenen. Het oogwit dor zending is hot onderzoek dor nog onbekende streek van Zichy en der groep eilanden Line, Eva, Adelaide en Huit- land. De luitenant-luchtvaarder Mónal-d van do luchl-vaartafdeoling" van Reims zal M. Payer vergezellen. Geboren te Rochefort den 8 Juni 1884, had de luitonant Victor Ménard eene rasse en schitterende loopbaan. Ilij was adjudant bij de genie, wanneer hij in 1910 zijn diploma van luchtvaarder verwierf. Het volgende jaar onderscheidde hij zich bijzonder in de-manoeuvers van Gran- villiers. De luchtreizen die lijg por tweevlak deed waren zoo stoutmoedig en liepen zoo goed af dat zijne oversten de militaire medalie vroe gen voor den luchtvlieger. Zes maanden nadien was bij officier en is nu reeds riddor van bet eerelegioen. Het is voorzeker eene govaarvolle en glorierijke onderneming die luitenant Ménard gaat wagon. De eerste zal hij de luchtvaart beproeven om onderzöok en navorschingen te doen boven en in de Noordpoolstreken. Zoo bij op zijne tochten gelukt, die bij doen zal bij middel van twee speciaal ge bouwde vliegmachienen, dan zal hij veel weerkundige natuur- en sterrekundige waar nemingen kunnen doen, van groot belang voor de wetenschap. Franterij 2e Genadevergunning. De Kamer heeft zich Donderdag onledig gehouden, met het bespreken der voorwaarden der genadever gunning, ter gelegenheid van den nieuwen voorzitter der republiek to verleenen* Deze genade vergunning zal zich uilstrek- ken tot alle politieke gevangenen, welke uit hoofde van betoogir.gén of pers misdrijven, straffen ondergaan. Wat Marokko kost. Dit jaar is er een buitengewoon krediet door de Frairsche Kamer gestemd, dat de som bedraagt van 133.677 ,*362 frank. De krijgsverrichtingen welke tot 31 De cember 1912 in Marokko plaatsgrepen, heb ben roods eene som gevoigd van 273.768.450 frank. In de kommissie der legeruitbreiding-. M. Barthou heeft zich tlonderdag tot de kom missie der leger uitbreiding gewond, aan de welkë hij gevraagd hoeft, zonder nochtans de minste drukking op haar uit te oefenen, zoo spoedig mogelijk do noodige schikkingen der legeruitbreidifig tq willen nemen. Na eene lange beraadslaging is met 20 stemmen tegen 9, den]driejarigen dienst in grondbeginsel aangenomen. Hlngcland. Bespreking der legeruitbreiding De heer Winstone Churchill, minister van zee wezen heeft eene mer&weerdige redevoering uitgesproken, welke de uitzinnigheid van de steods toenemende legeruitbreiding aan toont. Hij doet uilsqhijnon dat tegenwoordig- het politiek van een land bestaat in het verdub belen zijner legermacht. Indien een land zijne krijgsmacht uitbreidt wordt deze strekking door eono tegenpoging der andere landen beantwoord. Om de on kosten te dekken raoejjen er zuivere nieuwe, lasten geoischt worden en dit alles om op hetzelfde standpunt te Wijven, aangezien het. klaarblijlcend voor elk is, dat als elk land in evenredigheid der andere landen zijn leger vermeerdert, men geen uitwerksel-be komt dan aanzienlijke belastingen aan de be woners van een land te doon afwerpen. De minister stelt voor de dwaasheid dor legeruitbreiding te beperken. Internationale overeenkomsten zoudon te dien einde op touw gezet worden. Italië De gezondheidstoestand van den Paus. De Osservalore Romctno kondigt af dat de II. Vader volkomen hersteld is. De ge- neesheeren nochtans alsook zijne omgeving, latón hem nog niet toe zijne gewone bezig heden te volvoeren. Zij loonen de begeerte van Pius X om Wies op don vroegeren voet le ondernemen, nog wat in en zijn zelfs ver plicht do noodzakelijkheid van kalmte en rust hom gestadig voor oogon te houden, ten einde zijnen iover in het verrichten van zijn verheven ambt «enigszins l© beperken. Spanj Het godsdienstig onderwijs. De raad van het openbaar onderwijs heeft besloten dat hot -godsdienstig onderwijs in de lagere scholen verplicht blijft, alleen die leerlingen worden ervan ontslagen, wier ouders bij hunne intrede in de school vorklaren dat zij tot den katholieken godsdienst niet belmo ren. Werkstaking verdaagd. Donderdag hebben de werklieden en bedienden der spoorwegen te Barcelona, besloten de uit roeping van de werkstaking uit to stellen, De Koning van zijn paard gevallen Godurer.de een wapenspel is Koning Alphons XIII ih volle galop rijdende van zijn paard gevallen. Het paard stronkelde er. viel ten gronde, zijne ruiter medoslopende. De koning lag onder zijn rijdier doch kon zich verlossen en was rap te been.Hij schert ste met het geval tot dezen, welke tor zijner hulp kwamen toegesneld. Hij heeft eenige lichte kneuzingen beko men. Eon bewijs dat hij zich niet erg bezeerd heeft is dat hij Donderdag den ministerraad hoeft voorgezoten. iDenemarlcen Een® windhoos. Eeno buitengewoon hevige windhoos heeft op de Faroëoilanden gewoed. Het groot Volkshuis, dat op het strand gelegen was en waarin talrijke ver gaderingen en feesten plaats haddon, is opge licht en in zee geworpen- Gelukkiglijk had het volle, dat talrijk naar het Volkshuis ge stroomd was om eene vergadering hij te wonen, liet gebouw korts daarvoor verlaten. Rusland De lijfeigenschap afgeschaft. Sedert een halve eeuw heeft de Czaar eene reeks hervormingon ingevoerd, ten einde de land lieden van liet keizerrijk volle vrijheid to verleenen. Nu komt hij een nieuw bes-luit te nemen, waarbij de aankoop der landen in hot Caucasusgebied, ten voordeole van de land lieden met behulp van. het gouvornement dat aan der.e laalsten leeningen zal toestaan, voorgoschrevon wordt. Men weet dat de lijfeigenschap in Rus land door Alexander II, in 1867 afgeschaft werd. Dez8maatregel was echter niet toege past geweest in liet uitgestrekt Caucasus gebied. Daar immers was de tegenstand der vermogende grondeigenaars grootor dan in Rusland. Aan dit misbruik is dus ook een einde gesteld, Gllili De onafhankelijkheid van Thibet. De Dalai-Lama heeft de onafhankelijkheid uit geroepen van Thibet. Eea eerste kabinet i» samengesteld en bevat vier ministers buitenlandsche zaken, oorlog, financies en binnenlandsche zaken. Het nieuwe reglement voorziet zês graden mandarijn», die de oude lcoslnmenen hoeden der mandchoeriërs zullen dragen. Mexico De oproerlingen. Volgons offieiede be richten door den minister van Oorlog afge kondigd, hebben 75 aanvoerders der oproer lingen, sich van den 22 Februari tot den 17 Meert, mot 11,392 manschappen onderwor pen aan het gouvernement. Zij zullen dit laatste heipon om den vrede te herstellen. Vereenigae Staten De ramp van Ohio. De berichten welke wij heden Vrijdag ontvangen, zijn verschrik kelijk. De ramp is sedert gisteren nog voel verergerd. Eone vinnige koude heersekt in do streek, zware sneeuwlagen zijn gevalle» en blaken den toestand der havelooze bevol king nog akeliger. Te Dayton woedt het vuur immer voort en vernielt do gansch» stad. Gansche wijken zijn reeds verdwenen. De minister van oorlog en de voorzitter dor republiek zijn ter plaats gekomen. Edel moedige personen hebben reeds geldsom men gezonden om de slachtoffers der ramp ter hulp te komen. Gausch de beproefde streek wordt daarenboven nog geteisterd door gansche benden plunderaars. De krijgs- overheid houdt ze aan en schiot ze op staaft» den voet door den kop. Tot heden wordt do schade reeds op meer dan 75.000.000 dollar» geschat. Waren de zitdagen van Dinsdagen Woens dag ora zoo te zeggen slechts het voorspel van wat' hot proces zou zijn, integendeel, was de zitting van Donderdag hoogst belangrijk. De verdedigers hadden het verlangen uit gedrukt om Zaterdag geen zitting te houden: de zaak zou aldus eerst Dinsdag zijn afgoloo- pen. Maar, het openbaar ministerie, name lijk substituut Van Stratum, moet dien dag trouwen en daarom zal men Zaterdag de zaak afhandelen, al moest men blijven zote ion tot Zondagmorgen. De zitting wordt om 10 ure 15 geopend. De griffier roept de getuigen ter outlasting op. Al Ion worden weggestuurd, tor uitzon dering van een vijftal, die buiten stad wonen en in do zitting van Donderdag zullen ge boord worden. Ook een doel der getuigen ten laste wor den weggestuurd. De eerste getuige welko Donderdag ge hoord werd, is oud-kolonel J. TOURNAY, apenkundige. Getuige verhaalt dat hij een veertigtal meters in den omtrek heeft gezocht en niet hot minste spoor van loodlcorrels vond. Hieruit besluit de deskundige dat hot schot van dichtbij gelost werd en dal bot slacht offer gansch de lading in hot hoofd kreeg. De -getuige gelooft niet dat een tweede schot gelost werd, maar volle zekerheid heeft hij desaangaande niét, omdat do grond rond de plaats waar Provo begraven werd, omgewerkt was. Het schot is met eene kardoes nummer 5 Braakman gelost. Getuige toont aan de jury zijne proefne mingen met liet geweer van Vergouts op ver schillende afstanden gedaan. De tweede getuige is landmeter THIE- LENS, die door het parket gelast werd do plannen op te maken van de plaats der mis daad. De twee bcschuldigdon worden tusschen do gendarmen in den boks gebracht, en vol gen de uitleggingen van den deskundige op de verschillige plannon. De put waar bet lijk gevonden word, was op oen zevental meters van do plaats, waar men de pijp van Provo en stukken van den schedel gevonden had. Het graf was gedolven op oeno ledige plaats, terwijl daarrond hoogo braamstrui ken stonden. Sommigen dezer struiken be reiken tot bij de twee meters. De proefnemingen voor liet graven van den put, duurden acht minuten, maar het be graven van het lijk en het toemaken van het graf, moet minstens 21 minuten hebben go- duurd. Vol ge 17» de man, welke het graf van Provo ontdekte, was de put, op bevel van het parket gemaakt, on waarin men eone pop begroef, niet zoo zorgvuldig toegemaakt als do eerste. Van het graf van Provo moet er een zeven tigtal kubieke centimeters grond ovorgobie» von zijn. Het is mogelijk dat zij den grond ra een aanpalende gracht met water geworpen hebben. Het graf ran Provo was san den oenen kant 85 centimeters diep en aan den anderen slechts 65 cent. Lahgs dien kant waren da gravers op eene laag ijzererts gekomen en daarom hebben zij niet voortgewerkt. Meester Verspeyen vraagt aan den voor- zittor om den beschuldigden uitleg op do plannen te laten geven over den weg welke zij hadden gevolgd. Twsa verdachten beschuldigen elkander. Hos Richard den weg uitlegt Een eerste maal beeft de automobiel te Breekt stil gehouden waar Gaston mot eeh man.gespreken hoeft. Bij den tweeden Stil stand deed hij ons uitstappen. Ik vergezel- do den heer en achter do dreef hield deze mij stil, zeggende Laat ons wachten, hij' (Gaston j zal langs daar achter uitkomen en zoo gebeurde hét. Hij (Gaston) heeft dan het geweer geno men en ineen gezet. Op de heide stapte hij links, do heer in *t midden en ik rechts. M, MULS Wie droeg hot geweer? RICHARD, met klem. Hij droeg liet altijd en bleef het dragen. Ik ld oef achter en zij vertraagden den gang om.mij le laten nader komen. Hot waa dan, dat wij een meisje en een jongen ont moetten. Dan gingen zij samen het bosch in en ter wijl den lieer Provo zich naar den weg om keerde, zag ik dat liij hem neerschoot. (Gaston bekijkt op dit oogenblik glimla chend do leden van de Jury), Gaston geeft eerst eenige onduidelijk in lichtingen, als zocht hij uitvluchten. Toen ik mijn automobiel verliet, zegt Lij, was ik verwonderd dat zij daaruit reeds de schup en hot geweer genomen hadden. Ik was bqvreesd dat zij reeds op jacht zouden zijn zonder dat ik or bij was. RICHARD (opgewonden) Met wat zou ik gejaagd hebben, gij hadt de kardoezen. Gaston VERGOUTS. Laat mg zoggen, ik heb u immers ook niet onderbroken. Ik was voornemens de schup in eene gracht te leggèn. maar op het aandringen van Provo en hem (Richard) hebben wij die mode genomen. Ik dröeg dan de sclmp en hij het geweer. Eenige oogenblikken daarna zag ik met ver bazing dat hij Provo neerschoot. RICHARD. En gij waart «r nevens. GASTON. Toon ben ik in bezwijming gevallen, gansch nitgeput, óp den kant eener gracht. HET OPENBAAR MINISTERIE1. Als gij zoo aangedaan en uitgeput waart, beo hebt gij dan over do gracht van meer dan twee meiers breed kunnen springen. GASTON. Er was geen water in. EEN JURYLID. Wanneer i2 her graf gemaakt»

De Volksstem | 1913 | | pagina 1