DE KAPITEIN Hei namfSdagverhoor Een brie! van Me|. Gaston Vergouts aan dan voorzitter der jury. 3S0OO krijgsgevangen. En daaromlsr 68 Büitselie en 18 Rumeensche officieren. GASTON. Dat weet ik niet. Dit moet ge üem vragen. HET OPENBAAR MINISTERIE. Gij hebt toch het zicht bewaard, volgens uw «eggen, al waart ge zoo sterk ontroerd, dus anoet ge weten wanneer de put gemaakt werd. Het was dan dat Gaston allerlei uitvluch ten inbracht, die zichtbaar een slechten indruk op de jury maakten. HET OPENBAAR MINISTERIE. Maar vermits gij de schup droegt, wanneer heeft Richard u die afgenomen. GASTON. Dat weet ik niet. EEN JURYLID. Kan Richard ons Diet zeggen hoe de put werd gemaakt. RICIIARD. Neen, vermits ik wcgge- loopcn was. HET OPENBAAR MINISTERIE. IIoo komt het, Richard, dat gij juist don weg fcebt gevolgd waar de schup is gevonden. RICHARD. Ik kende de plaats niet. Hst getoigeiisêrlwor wordt noortgezct. De volgende getuige is M. Bollemans, be stuurder der stadsontginningen te Brecht. Deze geeft uitleg over het jachtgoed dat Gaston Vergonts in huur had. LOUIS VAN AEIIDE, do boschwachter flio het lijk van Provo ondekte, wordt ver volgens gehoord. Hij legt uit, hoe hij het bosch doorzoeken do op eene plaats kwam, waar de grond veel woeker was dan elder3. Zulks deed hem on middel ijk vormoedens krijgen. Hij begon te graven en reeds na de eerste schuppen aarde kwamen de kleederen van Provo bloot. Hot hoofd der jury vraagt aan de getuigen of volgens hem de put welke met zorg was gemaakt door een of twee mannen gegraven werd. De getuige zegt daarop niet te kunnen anlwoorden. M. MULS Heeft de getuige niet ge zien dat er in den omtrek van het graf iets voortgesleept was A Neen. M. VAN HERBEECK Wanneer men in de streek een put graaft en op oen braam struik komt, wat doet men dan A. Doorsteken natuurlijk. M. JOZEF PROVO, zoon van het slacht offer,legt uit, hoe zijn vader in kennis kwam met Gaston Vergouls. Richard kendo hij niet. Toen M. Provo zijne woning vorliot. na hot ontvangen der postkaart Karowsky had bij 210 karat dia manten en oene som van ongeveer 500 fr. in zijn bezit. M. MULS Deze verklaring is van groo- te beteekonis. Men beeft meer dan voor 210 karat diamanten gevonden. DE VOORZITTER Wij zullen daarover den makelaar hooren. M. MULS Hoe weet ge dat uw vader in bozit was dier kaart en het telegram Ka rowsky A. Omdat mijn vader mij deze stukken bad getoond. M. MULS Hoe is het mogelijk dat gij hebt kunnen vergissen in den ring van Gaston, en die van uw vader. "Was hot niet onder do aandrift der beschuldiging? A. Volstrekt niet. M. VAN KESBEECK Toen oen jonge re broeder van u, acht dagen voor de ver dwijning, bij een velo-ongeval aan het hoofd gewond werd, heeft Gaston Vergouts dan uiet gezegd dat hij geen bloed kon zien en hooft hij dan hei bewustzijn niet verloren A. Daar is geen spraak van. Vervolgens wordt de schoonbroeder van het slachtoffer M. BLOCKX gehoord. Doze is te Brussel opzoekingen gaan doen toen M. Provo verdwenen was. Getuige had herhaalde malen zijn schoon broeder gewaarschuwd, tegen hot omgaan met Gaston Vergouts. Deze blikt den getuige onbeschaamd in het gelaat. De zitting wordt om 12 1/2 ure geheven. MET DE BOODE HA^DEIST (34* VERVOLG.) Flambard volgde op den kapitein, daarna Branier met de strijdbijl /.waaiend bn weinige oogenblikken later was de geheele beschik bare manschap op het vijandelijke fregat. De strijd die nu gestreden werd, waB hard nekkig. 't Was een orkaan, een sneeuwstorm Alles liep, schreeuwde, warrelde en vocht dcoreen, en langs het geheele schip was het slechts eene strijdende massa. Men zag niots dan opgeheven armon en flikkerende wape nen. Sommigen gebruikten hunne geweren als strijdknotsen, eenige streden met de bijl weer andere bedienden zich van hunne vuur wapens of van hunne lange breede messen. Bovendien vermengde de scherp riekende kruitdamp zich met den geur van 'tstroo- mende bloed, en men struikelde over de ge- vallenen, die eeno borstweering vormden Men trapte en liep over hen heen zonder te bodenken, of er zich onder deze ongeluklcigen nog bevonden, die leefden. Bij dit ontzettend schouwspel, waar het on mogelijk is in den beginne iets te onderschei den, grijpen nochtans schitterende, maar droevige feiten plaats. Roscoff schijnt de duivel in levende lyve Na met de eerste losbranding van eeft zijner pistolen twee Engelsehen te hebben gedood neemt hij-zijn vreeselijk slagweerd in de han den richt een afgrijselijk bloedbad onder de Engelschen aan. Wee kom -' die het waagt DE VOLKSSTEM Om 2 ure 10 wordt bet verhoor heropend. Advokaat VAN KERSBEECK leest oen overlijdensbericht, na de ontdekking van het 'ijk uitgegeven, en waarin de moordenaars beleedigd worden. M. DE VOORZITTER. Dat komt hier volstrekt niet te pas. Gebruik dat bericht in uwe pleidooi, als gij wilt. Getuigan ter ontlistfag Eenige getuigen ter ontlasting worden nu eerst gehoord. M. RIGAUX, majoor van 't leger, vor- klaart dat Richard Vergouts, lijdons, zijn dienst als kaporaal-helper-geneesliecr, tijd van 1905 tot 1907, zich steeds onberispelijk heeft godragen, een model-soldaat, om zoo te zeggen den beste van gansch het regiment. Eens heeft hij twee personen uit een brand gered. Wanneer deze getuige de bzfnk verlaat, staat Richard zonder gemaaktheid recht, zeg gende Ik dank u, mijn majoor M. BUSSCHOTS,bestuurder in het minis terie van openbare werken heeft nooit iets slecht ondervonden van Gaston Vergouts, die hij sinds zes jaar kent. M. DUTZ, voorzitter van den - Royal Bicycle Club logt eene soortgelijke verkla ring af, alsook MM. RONSSE.dagbladschrij ver, en MAGLOT, bijzondoro stjtieovorsle. Terwijl deze laatste getuigt, weent Gaston. M. TITS, geneesheer, geLuigt ten voor- deele van Richard. Hij beweert dezen gezien to hebben te Bouchout, den Maandag. Dus kan Richard bel beruchte telegram Karowski uit Brussel niet verzonden bobben. M. LYS op wiens schrijfmachien Gaston de postkaart zou moeten geschreven hebben, wordt dan gehoord. Getuige verklaart dal Gaston Vergouts bij hem gokomen is den 22° September,en vroeg om eene postkaart te mogen schrijven op de schrijfmachien, daar hij de sleutels van zijn bureel vergeten had. Getuige moest Gaston helpen schrijven, daar hij sommige loiters niet vond. Ilij heeft de kaart niot gelezen nadat zij esehreven was. Een licht incident ontstaat nog, daar ge tuige verklaart niot juist te weten, wanneer het inktlint der schrijfmachien veranderd werd. Eerst was het groen en nu is het vio letkleurig. M. HENRI LENOIR, bestuurder van den velodroom van Linthout,verklaart ook nooit van Gaston Vergouts te klagen gehad te hebben. GASTON VERGOUTS. Toen ik met M. Lenoir in betrekking was, wilde hij n»ij zelfs voor 2&.000 fr. koopwaren toevertrou wen. Ik heb geweigerd, omdat ik twijfelde ze te kunnen vorkoopon. JANSSENS, postmeester, te Antwerpen, zegt dat do zooveel besproken postkaart in hot Middenpostbureel te Antwerpen, afge- stempold werd op 21 September, tusschen 3 en 4 ure 's namiddags. Leontine. VAN HOOFT en hare zuster Bertha geven uitleg over het tij fl verbruik van Richard, 's Morgens was hij mot LeoO- line. per ,velo jptiar Lier gereden 's.moi-gons reed hij met Bertha per auto naar AnUvér- pon. Een juwelier van Lier bovestigt dat Ri chard met hot meisje in zijn winkel kwamen. Julius VAN HOOFT heeft Richard hoo ren zeggen dat hij don Dinsdag met zijn broe der ging jagen. Hij mocht liet aan zijne vrouw niet zoggen. Elisa DE BRUYNE was een uitstapje door Richard beloofd. Dit kon geen plaats hebben, daar de auto gebrokoh was. Een bediende van Gaston Vergouts ver klaart dal Gaston don Maandag morgend in zijn bureel niet is geweest. In bet bureel zijn geene telegraalformulen beschikbaar. De autogeleider van Gaston kreeg den Dinsdag verlof. Den Vrijdag vroeg Gaston hem niet te zeggon dat hij uitgereden was. Deneelfden dag ging hij met hem een toer tje doen om hom (e toonen waar hij geweest was, hij den jachtwachter, enz. Een bediende van don bazar verklaart op de stellig*le wijze dat,den Dinsdag morgend tusschen 8 en 9 ure door Gaston eene spade word gekocht. Het Openbaar Ministerie vraagt aan Gas ton waarom hij dit altijd loochende. Om mijn broeder te redden»», luidt het ant woord. Een bediende van M. Flament werd door Gaston verzocht niet to zoggen dat ze uitge reden waren. Twee andere personen komen verklaren dal ze Provo in den auto van Vergouts zagen slappen. Hel was duidelijk to zien dat er eene afspraak was. PRESSELIERS. jachtwachter, mocht te gen alle gowoonten in, den Dinsdag niet mc-ê gaan jagen. Gaston Vergouts verklaarde dat de spade hestemdj was voor Pressi-liers, ir.aar deze beweert .dftt hij hoegenaamd geen spade noodig had. De zitting wordt om 5 1/2 ure geheven. De diamanten de; «ilia tan Edegcai Op het einde der zitting van Donderdag namiddag., bracht een briefdrager een aan bevolen brief aan den voorzit tor der jury. Deze brief kwam van vrouw Gaston Ver gouts. Ziellier wat zij schreef - Mijnheer de Voorzitter der jury. Op het oogenblik dat het lot van mijn ongeluklugeu echtgenoot zal beslist worden, aanzie ik het mijn placht, als echtgenoote, u in te lichten over een gewichtig punt der beschuldiging welke pp hem rust, namelijk de kwestie der dianjauton welke in onzen hof te Edegom ont^el^t worden. Zooals gij uit de verklaringen van den hoer Mommens vernomen hebt, werden de diamanten aan mijJ» man overhandigd di Maandag, 30 September, toon hij gerei stond om te ga dit jagen. Den ganschen dag was hij op jaclA, of bij M. Dolhezin ge zelschap van vriondenl Ilij i3rond 101/2ure 's avonds te huis gekomen en dan kon ik vaststollen, dat hij zeer vermoeid en wat'bedronken was. Daar om wilde ik- hem dent Maandag avond niot meer spreken van de; dagvaarding van hot parket. u Hij is onmiddelijk gaan slapen, en heel den nacht sliop hij zopr vast, hetgeen te ver staan was, na do vermoeienis der jacht on liet drinken van eenige glazon champagne met zijne vrienden. I1 u Den Dinsdag mongend is hij opgestaan en hooft zicli onjniddulijk bij den onderzeeks rechter begeven. lk mag dus op mijne eer en geweten verklaren, dal van 'bel oogenblik dat M Mommens hem do diamanten ter hand steld tot lipt oogenblik 'dat'Jiij naar I.et palcis van jtislfcie vertrok, waar hij aangehouden'dr'd hij niot meer in don „hof is g eye est. Ilij kon zulks alleen 's naeliIs gedaan bobben,en geon oogenblik heb ilfheriiVerlaten'. Ik herhaal hot hij sliep hen! dori nacht. n Indien dus de diamanten iri onzer» bof teruggevonden tyërflcn, is bet volstrekt onmogelijk dat mijn' man ze er begraven heeft. Zij moeten eit verborgen zijn door andero bandon. Hot i8 in het belang der waarheid, d ill dacht u dit te njoe'.en verzekeren.en ill neem God tot getuige, dat mijne verklaring rechtzinnig is. tJi Aanvaardt Mijnbeer de Voorzitter der Jury mijne oerbiodige groeten. (Gel.) Vrouw Vergouls. Waarschijnlijk zal'do voorzitter dor ge- zwoornen, na de verklaring van M. Mom mens gehoord te hobli'en dun brief aan zijn kollegas mededeel en j; Het is nog niet lo yoorzien, welk besluit dit schrijven voor govolg zal hebben. Zie 3° bladzijde .morgendzitting van Vrijdag. u zich met hem te meten of in zijne nabijheid te komen met een slag heeft hij don schedel gekloven of eene doodelyke wonde toege bracht. Zijne oogen gelijken bliksemstralen, de hitte van het gevecht overmeestert hem to taal en geheel zijn handehvyze wordt nu eens geleid door dapperheid, dan weer door wan hoop. Hij wil overwinnen, maar hij wenscht ie sterven. Hij voorziet de gevolgen van de daad, door hem met zijn medeplichtigen den vorigen nacht bedreven, en de onverschrokken zee man, die geen vrees kent, al heeft hij ook tien vijanden tegenover zich, ontstelt bij een verdachten aanblik. En hij wist, dat men zyn moed en dapperheid had verdacht en nu zag men hem aan het werk doch de zwaarste beschuldiging, die van moord, rustte op hem en hiervan zou hy zich nooit in 't oog der menschen kunnen zuiveren. Hy zoekt daarom den dood, maar zal zijn leven zoo duur mogelijk verkoopen. Met onstuimig geweld werpt hij zich mid den tusschen de strijdenden, on elke slag van zijn zwaard kost een Engelschman het leven Zyne vijanden, verwoed over de slachting die Roscoff ouder hen aanricht, dringen van alle kanten op den kommaudant aan, maar dank de uitmuntende hanteering van zyn wa pen dat telkens doel treft, weet hy zijn tegen standers zich van het lyf te houden. Een pistoolschot ryt hem de linkerwang open en het bloed gudst langS zijn gelaat op zyne handeD. Het gezicht van hot stroomend bloed voert hem tot razernij en als een bezetene hakt, kerft en steekt hij met z'un vlijmend zwaard, dat de Engelschen verpletterd door de vreese- ïyke wraakneming van Roscoff, door eone 29 MAART 1913 Men verneemt te Sofia uit goede bron dat de Bulgaren to Andrinopel ongeveer 38000 soldaten hebben krijgsgevangen genomen, onder hen bovindon zicli 68 Duitsche en 18 Rumeensche officieren. Zij maakten zicli ook meester van 640 kanonnen. Chukri pacha en zijn gevolg worden vandaag te Sofia verwacht. Moedig en voorzichtig De Mir van Sofia verzekert dat de krijgs- verhandelingen van Sofia op gansch bijzon dere en merkwaardige wijze van stapel liepen. De soldaten droegen borstkurassen ou schilden om onder de kogels der Turken niet te vallen. De Serviërs ook weerden zich dapper en hebben veel bijgedragen tot do inname van de stad. De koning Ferdinand gaai naar Andrinopel -Do koning der Bulgaren, vergezeld van de prinsen Boris en Gyrille, is vertrokken naar Andrinopel. HuSp aan de arme bevolking van Andrinopel Op bevel van de ministers van Bulgaria, zal men aanstonds aan de arme bevolking van de stad eene uitdeeling beginnen van honderd duizend fr. bloem en twintig dui zend fr. zout, suiker en andere koloniale waren. De Turken weten nog niets, beweren zij Te Constantinopel is het publiek nog niet op de hoogte van den val van Andrinopel Men beweert er geene tijdingen ontvangen te hebben.Het laatste bericht door den draad- loozen telegraaf weergegeven, zegt dat eenige forten van den oostkant in handen van den vijand gevallen zijn. De vreugde ie Sofia. Heel de stad is te been. Al de huizon zijn bevlagd. Alle handelshuizon zijn gesloten Do straten en openbare plaatsen zijn zwart van 't volk. Er heerscht eene onbeschrijf lijke vreugde in de stad. De bondgenoten rukken op naar Constantinopel. Men meldt uit Sofia aan don Matin van Parijs dat naar eeno verklaring van M. Guo- chof de bondgenoten zullen oprukken^jiaar Constantinopel, indien de Turken de vredes voorwaarden niet inwilligen. Aftocht der Turken. Eon telogram uit Constantinopel.maar van Qoslenrijkschen oorsprong, beweert dat de stad Tchalaidja door do Turken werd ont ruimd. De gouverneur en de burgerlijke overheid is te Constantinopel toegekomen De aftocht van do Turken was geen regel matige aftocht meer maar oeno Ordploozo Vlucht. TurkVn verlóren 200 :doódèiv. '70 gekwetsten, waaronder 3 officiers en daarbij nog 8 kanon». j Tchata'dja Iicort aan de Bulgaren tos Telegram uit Sofia Dg voorwacht der Bulgaren heeft Donder dag eenen nieuwen aanval gowaagd. Zij heeft de Turken achteruit gedreven tot oj ejm afstand van vier kilometers achter Tchalaidja* Om Constantinopel te doen springen Groole hoeveelheden poeder on dynamiet werden in den laatslen nacht ontdekt in huizen dicht bij de statie van S^* il In diezelfde huizen heeft men dm» hoogere officiers aangetroffen aan de partij der Jonge Turken toebehoorende. Uit een onderzoek is gebleken dat do samenzweerders voornemens waren hot paleis van den sultan te doen springen. Men vreest (lat er in andere deolen van de stad nog dergelijke depots zouden kunnen aan- getroffen worden. Iedereen weent te Constantinopel Do tijding van don val van Andrinopel heeft Donderdag avond in de bevolking eene groote opschudding veroorzaakt. Al de hoo gere ambtenaars vielen aan 't weenon, iede- een was hier in de meening dat de stad het nog lang uithouden kon. In de Bulgaarsche Kamers Eene groole vorgaderinghad plaats in de Sobranie van Bucharest. De voorzitter deelde de officioele tijding mede van den val van Andrinopel. Do geestdrift was onbeschrijfelijk. De groot-vizier heeft neg altijd hoop Mahmoud Chefket paoha heeft aan bet Comiloit der Landsverdediging de verkla ring gedaan dat de Bulgaren nooit door de lijn vun Tchalaidja zouden breken en dat deze oninneembaar is. De Toestand Deze is nu heel wat veranderd. Turkye houdt op van den speelbal to zijö van Europoesche diplomaten. De Europee- sche boedgenooten hebben het zoover ge bracht; wie weet of binnen enkele dagen de Turken niet voor goed in Klein Azië zullen gedreven zijn. In all9 geval de Enropeesclio mogendhe den zullen wel verplicht zijn reknning te houden van de laatste militaire verrichtingen niettegenstaande al de dwarsboomerij van Oostenrijk. geheimzin nigo vreestoevangen, verschrikt doet deinzen. Op eens ziet RoScöff Granier, in beoten strijd gewikkeld met twee engelsehe officiers; hij snelt te z'yner hulp, klieft den eene den schedel, brengt don andere eene doodelijko wonde in de borst tde. stelt twee matrozen, die don dood hunner officiers op hem trachten te wreken, door eed sabelhouw buiten ge vecht, ziet om zich been waar zijne tegen woordigheid het moest vereischt wordt en slaakt een kreet van ontzetting, toen hy de vermetelheid van Guilanek ziet, waarmede deze zich van de engelsehe vlag meestor maakt. Do stoutmoedige jongen was langs de tou wen in don bazaanma^t geklommen on haalde de ongelsc.be vlag naar zicli toe. Op den juichtoon, dien hij aanhief, "volgde een angstkreet van Iloscoff, gevolgd door een losbranding Yan geweren en pistolen door de Engelschen. Guilanek klemt de vlag in zijn armen, maar hij valt op het dek en jde Engelsehe matrozen springen op den jongen toe, om hem hun na tionaal juweel te ontnemen. Candale heeft alios gezien doch gewond er omringd van vijanden,' die hein overal besto ken, is 't hem onmogéiyk Guilanek ter hulp te snellen. Flambard, in iedere hand een strydbijl, dringt mot onwederstaanbaar geweld tot den dapporen officier door, slaat er liier een het hoofd te pletten, bakt ginds een ander den arm af, doodt wat hem in rden weg staat, ontzet den strijdeude en dokt den terugtocht van Ros coff die den zwaargewonden Guilanek in zijne armen wegdraagt, heth naar de Tiiemis terug brengt en zachtkens óp het dok neerleggend, zegtMijn zoon, ik zal u wroken - Zij hebben mij doodelijli gewond, lieve oom, sprak Guilanek, maar tooh hun vlag, heb ik, zie maar... De strijd wordt heviger en het bloed kleurt langs alle kanten de Jenny. Pierick is omgeven door lijken en hij ge lylct een der belden van de Thermopylen zwart van den rook vaö bet poeier, en mot bloed overdekt staat hy met den rug tegen den grooten mast en biedt manmoedig het hoofd aan drie Engelschen, toen een onver wachte bajonetsteek in do Volle borst hom doet neerzinken, terwyl hij stervend uitroept: Leve Frankrijk Jules Granier heeft zich den Engelschen ka pitein tot tegenstander gekozen; met zulk een vyand acht hij het eervol den strijd aan to gaan. Met outblooten degen valt hy hem te lijf, en elke beweging mot zijn moordtuig is het gevolg van een berekend overleg. De engelsehe kapitein bezit echter een bui tongewone lichaamskracht. Met zyn geweer kolf brengt hy Grenier een hevige wond aan den reohterarm toe Grenier neemt zijn degen in de linkerhand stormt op zijn tegenstrever in, die zulk een onstuimigen aanval niet ver wachtte, doorsteekt hem den linkerschouder, trekt zijn wapen terug, en de twee bloedende strijders hervatten waggelend het gevecht. De strijd was hardnekkig en weril op zulk eene wijze gevoerd ,dat do beide partijen eon oogenblik 't gevocht staakten om een schouw spel te zien waarvan de geschiedenis geon voorbeeld he8ft opgeteekend. Uitgeput door bloedverlies, begint het Gra nier voor de oogen te schemeren en met eon behendige beweging steekt hy zijnen degen tot gevestin hetiichaam van den engelschen kapitein, terwijl deze hém met 2yn geweer kolf het hoofd to pletter slaat. Brussel. Revolverschoten. Een koffiehuisbediende, Jan-Baptist B..., wo nende Steenstraat, verliet over eem'gen tijd zijne vrouw, omdat doze betrekkingen bad met eon genaamden L... Donderdag mor gend. rond 1 1/2 ure, kwam B... langs de Brouckèreplaats en bemerkte er zijne vrouw die mot L... op wandel was.Woedend haalde hij een revolver te voorschijn en loste een schot op L... die gelukkiglijk niet getroffen werd. Doch de kogel trof hijna een policiebediende, die naar B... toesprong, hem ontwapende en naar het policiebureol leidde, waar een onderzoek geopend werd. B... is ter beschikking van het gerecht op gesloten, - Droevig ongeval. De echtgenoote Marie P... 64 jaar, viel Woensdag van den rap in een huis van de Klimopgang. De schedel van de ongelukkige vrouw werd gebroken togen den steenen vloer van de gang. De toestand van het slachtoffer is wanhopig. - Dief geknipt. De policie heoft Woensdag namiddag eenen franschtnan aan gehouden, die in bnnbroülc verkeerde en vtfor talrijke overtredingen opgezocht was. De kwaaddoener had verleden Zaterdag nog het rijwiel gös'olon ven M. Lèmhïre, wo nende do Broucköreplaiits, die hij op het eerste verdinp zijnor woning had gëplsiatst. Gestolen goed ontdekt;. Een aarde» werker aan ;do wegruimingawerken der Middenstatie gebezigd, groafde Woensdag namiddag eono prachtige zilveren soepkom op. Hij zette zijne opsporingen voort en ont dekte nog vazen in porselein, eenen koperen verguld" kolom en eene hoeveelheid oud- heden. Do policie werd verwittigd en opende een onderzoek, waaruit bleek, dat al deze voorwerpen voortkwamen van oonon dief stal in do Bergstraat gepleegd, bij M.Nuyts, wiens huis onlangs gedeeltelijk door eone gozontploffing v&rnield werd. De dieven zijn jonge deugnieten uil het kwartier der Lan ge Wagonstraat. Verzehorde voorzegging voor April Onze huishoudsters zullen veel koffie drin ken. goinnakt. met Ohicoree der Trappisten Vincart. Zij ivelen wel wat goed is. 1500 Boiden vallen om niet meer op te staan, Roscoff had Guilanek beloofd zijn dood te zullen wreken en de gevreesde hoofdman hield woord. Wat zou hij ook tot zyn verontschuldiging kunnen aanvoeren, als Anaïkavan hem haar zoon opoischte Ware het daarom niet ver kieslijker in den strijd om te komen, dan het verwijt zijnor zuster te moeteu aanhooren Met donderende stem verzamelt hij zijn overgebleven mannen, wakkert door zijn hartstoebtelyke taal liun moed nog- meer aan en 't woord by de daad voegende, stormt hy in Jolle razernij op de Engelschon los en sta pelt lijken op lijken om zich heen. Do kloeke Candale strydt aan zijne zijde, doch een ponjaard doorboort hem het hart. Roscoff wil echter niot, dat het lijk van de zen dappere in vijandelijke handen valt en houdt het met de eene hand omklemd, terwijl hy met de andere voortgaat te strijden, toen hy onverwacht iets langs zijn been en voelt opklimmenen een kinderstem hem zegtKa pitein, ik heb de Jenny in brand gestoken. 't Was Moucheron, die dit ongehoord feit volbracht had en dit aan den kapitein mee- (leeldo. alsof hy de eenvoudigste daad der we reld verricht had. Men was nu verplicht het gevecht te sta ken, en Roscoff gelastte Flambard de fregat met de manschap te ontruimen. Komaan, jongons, sprak Flambard, men moet niet kunnen zeggen, dat het lijk van eon Franschman in de banden van den vijand is achtergebleven, en zelf het voorbeeld ge vend, nam hy er twee op zijn schouders deden matrozen on soldaten gelijk hy. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2