SchromelijkeDMiwaar Be zaak Provo voor het Assisenhof De Werkstaking T EEN EN 'T ANDER ONZE KOLONIE Nieuwjaarsgiften voor dan Paos buitenland Ëegenfcêeatde jaargang n' 74 S3 CS- 3E3 J—t 23 Bestuurder J. Van Nuffel-De Genat. Dit nammer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- zal niet van langen duur zijn De namiddagzitting van Vrijdag Een inaidant Het getuigenverhoor. 5 CENTIEMEN HET NUMMER Zsssidssg 30 en baandag 31 Klaart 1313 ABONNEMENTE Ni" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreeien van liet land. P Ü1TSAAF, 4 li, 's avonds m 4» 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicité corr.merciale et financière du journal, s'adresser exclusivoraent a l'Agènee Réclame Godts, 2, Placode la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL i GODTS, BaursplaatSi 2 TE AALST Kerlistraat, Telefoon A 3299 f Telefoon 114 AANKONDIGINGEN! KI. annk. (1 tot 4 kl. reg.J fr. 0.60 3# bladz. (de regel) Ir. 1,00 4bi adz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per rogol) fr. 2;09 fp. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuws' per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commorciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Wij willen r.iet dat deze werksta- king de kassen onzer sijndikaten uit- plur.dere. Wij nebben dien schat n noodig om tegen de patroon te strij n don. i (Redevoering van Anseele op bet laatste kongves van Brussel). Gelijk er volkomen tucht zal we- zen, op 14d9U April om gezamentlijk j, met honderd duizenden de fabriek en bet werk te verlaten', zoo ook moet ti er volkomen tucht zijn om, als het ,- Nationaal Comiteit spreekt, het werk a te herbeginnen (Redevoering van denzelfde-ibidem) Eone beperkto werkstaking alleen antwoordt aan de noodwendigheden van denhuidigen toestand enaan den tt wensch van de werkende klasse (Semaihc Politique orgaan der gezel len Huysmans en Hallet). Be schatkist van de werkstakers be vat de opbrengst hunner spaarpennin- iungen deJournalch Charleroikloeg dat hot sparen zoo weinig bijval ge noot de 100.000 Ir. die Marquet beloofd heeft en de storting van al de miljoenrijke socialisten op het kongres van Bazei 36 franken. Wij ontvangen van eenon achtbaren vriend, advokaat ter balio to Brussel, de vol gende inlichtingen De manier, waarop de Vlamingen, die de Franscke taal onmachtig zijn, rooi' onze tribunalen behandeld wor den is kortaf schandalig en wraak roepend. In 1913 werd voor de eerste maal sedert 1830 aan het verbrekingshof een rechtsgeding ingespannen waar alles in 't Vlaamsch afliep ondervra gingen, getuigenverhoor, pleidooien, rekwisitorium Maar dat is nog het minste. Aan de korreklioneele rechtbanken gebeuren de zaken onvermijdelijk vol- genderwijze de ondervraging van dor. betichte gebeurt natuurlijk in bel Vlaamsch,daar hij geeuletter Franseh kont, zoo groot als 't Justiciepaleis van Brussel. Maar wolk Vlaamsch, lieve Hemel! Hoe dikwijls zagen we de ongelukkige voorzitters een dictionair uit den zak halen om daar de vertaling van een of ander woord te zoeken. Gelukkig is hij wanneer een der rechters hem een handje toesteekt en hem uit den slag helpt En oogenblikkelijk na die onder vragingwaar de betichte altijd grooten last heeft om te verstaan, komt dan de vraag «laat gij toe dat uw advokaat in 't Franseh pleit En negen maal op tien moeten de idvokaten den gedagvaardigde aan sporen, daarin toe te stemmen. Zij vreten dat hun kliënt van al het geen er gaat verteld worden geen en- kol woord meer begrijpen kan. Zij ge voelen boe schromelijk het moet zijn voor een betichte niet te begrijpen wat men op de vierschaar zegt te zijnen laste en ook te zijner verdediging. En nochtans zal geen enkele advokaat het nog wagen in 't Vlaamsch te ploiten want zoo doende verliest hij heel zeker de gunst van het tribunaal. Zulks ware hoogst nadoelig voorde... kliëuten en dus voor deu advokaat zelf. Heel anders gaat men te werk wan neer men te doen heeft met een En- gelschman, een Duilscher of een be- lichle van vreemde natonaïileit. Ban vergeet men aan de vierschaar niet dat een betichte tot op hat o ogen blik zijner veroordeeling allen eerbied verdient. Niemand zal het wagen daar een woord uit te spreken.dat niet aan stonds door gezworen taalmannen wordt overgezet. Moest men anders te werk gaan, men zou groote moei lijkheden oploQpen met de vreemde kanselarijen. De Vlamingen worden dus in die gerechtszalen slechter verdodigden be handeld dan vreemdelingen. Dien toestand beeten wij kortaf wraakroepend. V. K. B De dokkers van Aaitwerpen en de ASgemeene werksta king. Groote onrust heerselrt bij onze dokwerkers. Niet omwille van de politieke slaking op liaar eigen. Zooals de socialisti sche afgevaardigden het verleden Zondag op het Congres te Brussel bekenden, gevoelen onze dokkers geene lust om voor de belan gen van een politiek kraam den arbeid neer te leggen, en gedwee als eene kudde veo aan de bevelen van eenige grootschroeuwers te gehoorzamen. Wat onze brave havenwerkers door het hart gaat, is al liet nadeel dat zij in hunne broodwinning ondergaan door de schuld van de roode politiekers. Er is hitter weinig werk aan de haven en dreigementen van de millionnairs Vanderveldc, Terwagno en Compagnie Jiebben voor gevolg gehad, dat menige boot het goraadzaam acht niet meer naar Antwerpen te komen, maar naar andero concurreerondo havens to varen. Daar wor den ze op alle mogelijke wijzen aangetrok ken, in de hoop dat zij voorgoed onze haven zouden verlaten en aan Rotterdam of elders hunne klandizie schonken. Zion wij nog ooit die schepen terug t Wij donken dat zulks veel zul afhangen van de dokkers zelf. De oorzaak van het kwaad ligt hioiin, dat de vreomdo reederijen, welker booten ons verlaten, to gemakkelijk de bedreigingon der socialistische politiekers aanzien hebben als uitgaande van de werklieden zolven. Indien nu don 14 April onze havenwerkers de politiekers uitlachen on vastberaden aan don arbeid blijven, dan zal het vertrouwen hij de gemelde reederijen torugkeeren en mogen wij hopen dat hot gostichte nadeol geene verdere uitbreiding zal nomen. Moed dus, jongens, o:; kloek woorsland geboden aan do buitzoekers die uwen onder gang willen bewerken. Voos* Rousselane.-—Wij ontvan gen een belangrijke brief vanden heer volks vertegenwoordiger Verhaeger., voorzitter van den Belgischen Volksbond waarin hij aantoont dat do strijd dor Rousselaarsche werkliedon een louter ekonomische stnjd met zeer gematigde eisclfen is, en, zoo de politiek er zich 'usschon gozot heeft, dat komt van wege zekere patroons in akkoord met de socialisten. De oischen der voreonigde kristone werk lieden zijn zoo gering, dat liet verzoenings- komiteil den patroous aangeraden hoeft zo in to willigen maar de socialisten radon hot tegenovergestelde aan en de patroons gaan liever om met de groote volksverra ders dan met redelijkheid. M. Verhaegen prijst do Belgische katho lieken, vrellco tot hiortoe zoo edelmoedig onze Rousselaarscho broeders steunden en drukt do hoop uit dat die steun zal voortdu ren tot hel einde toe. O51 zijn Amenkaansch Die eigenaardigheid moetalwoer op rekening komen van de Amerikanen, natuurlijk. Eon huis verzenden per post, daar zal een Euro peaan in de verste verte niet aan denken. Er dient bijgevoegd dat het huis waarvan kwestie, in 25,000 stukken werd verdeeld, in evenveel postpaketten gesloten en naai de Tentoonstelling van het Coliseum te Chi cago gezonden. Daar zal het opgesteld wordon on de le prijs uitmaken van do Tentoonstellingloterij. Na de uilloting zal het huis afgebroken worden en andermaal als postpaketten aan het adres van deu gelukkigen winner wor den verzonden. Terugkeer van de flnversville De stoomboot Anversville verliet Zaterdag Dakar en kan dus Dinsdag aan staande te Antwerpen verwacht worden. Bevinden zich aan boord Van het ministerie van Koloniën r MM. Bossaeris, territoriale agent 2® klas (Katan ga)J. Birelien, werktuigkundige-stoker S. Brisaert, worktoezichter Ch. Chivry en F. Clialtein, veeartsen II. Draguet, ovor- ste-klork (justicie) L. Dubois, id., (finan ciën) A. Dubois, geneesheer, 2® kl. J. Du- mont, selctoroversto, 1® klas. A. Faniol, werktuigkundige-stokerV. Grossule, geneesheer i® klas A. Geeraert, krijgsagent H. Hédo, ontvanger bij de be laslingcn 2® klas A. Henrard, beheeragent; O. Hesselin, onder-officier; Cr. Hoj'oux, klerk 2e klas G. Henderickx. krijgsagent J. Kevers, onderofficier P. Kets, timmer man E. Lallemaiid, onder-luitenant J. Lodune, klerk 2® klas A. Lefèvre, werktuigkundige 3® klas F. Lampe, klerk 2® klas (financiën) R. Monchet, geneesheer 2® klas R. Mazuir, landmeter van het ka daster G. Nilsson, scheepskapitein 1® klas (Groote Moren) G. Patou, overste-klerk F. Philippe, verificateur der belastingen 2® klas M. Payot, overste-klerk A. Rootb, scheepskapitein 3® kTas. E. Rongwaux,baanlegger,(Groote Moren) C. L. Stoops, onder-sektieoverste, J.Steiger werktuigkundige 1® kljös; V. Thiry, overste- klerk L. Tacq, krijgsagent A. Uyttenho- vo, klerk 1® klas (financiën) E. Van Steen- kiste, krijgsagentF. Van Diest, geneesheer 2® klas F. Van Ursel, onder-officier L. V. Campenliout, id. Van Peteghem, lcetelma- kor-monteerder F. Wilmot, overste-klerk Decot, ondor-officier. Van do spoorwegmaatschappij van Kongo: MM. Verbeko, Braecke on Dcvroey. Van de Lomami MM. Walraevens, Smets en Richard. Van de N. A. IIV. M. Dcnis. Vande C. G. C. MM. Vermeulen en Suss. Van de Comp. da Kasaï MM. Picihi, Neujeaen, Demolder. Smulders, Bertrix, Vandermolen, Francois on Meiser. Van do Conafina MM. Gailliaert en Cools. Van do Missies van ScheutEerw. Paters Cambier en Dogeest. Van do Comp. des Produits du Congo M. Vercruysse. Van de Soc. An. des produit végétaux du Haut-Kasai M. Pefignon. De giften, sinds hot sluiten der inschrij- vingslijst nog ontvangen, hebben het totaal gobraciit op 124.626 fr. 40. Wij herinneren dat do giften voor 8 April gezonden aan M. Mallié, Gouden Hoofd straat, 7, Doornijk, in het album zullen ver schijnen, dat door de afvaardiging van den Bond dor Katholieke dagbladschrijvers aan deu li- Vader zal aangobo-ien worden. Franltrij 3c Vlieger verongelukt. De Fransche officier Brésard, zweefde Vrijdag te Verdun op eene hoogte van 800 meters. Opeens ont plofte do motor on de ongelukkige vlieger werd mot het toesteld ten gronde geslingerd. Mon heeft zijn lijk, vreeselijk verminkt van onder de puiuen van het toestel gehaald. Er bestaat geenen afstand meer. De uitslagen bekomen door den draadloozen telegraaf zijn waarlijk verbazend. Van op de hoogte van don Eifoltoren te Parijs, heeft men oen draadloos snelboricht gezoudon naar Washington (Amerika). Do afstand is meer dan zevenduizend kilometers. Niet alleen kwam liet snelbericht goed to recht, doch weinigen tijd daarna brachten de luohtstroomen een antwoord uit Was hington, welke door het bureel op den Eifel- loron ingericht, zeer duidelijk werd opge nomen. Nieuwe politieprefekt. De heer Hen- nion is aangeduid om den heer Lepine als policioprofelct van Parijs te vervangen. De benoeming zal Maandag in hel Staatsblad verschijnen. De eigendommen der Chartreuzen. Ondanks een lievig verzet, door de rechter zijde aangeteekend, zijn do eigendommen der Chartreuzenkloosters, door do Fransche regeering ingepalmd', door oen senatdHcel besluit van Vrijdag laatst,aan de godshuizen geschonken. Kongres. Op het sluiten van het kon gres dor studenten in geneeskunde, werd de volgende dagorde gestemd Voetstappen zullen tot do regeeriugge- daan worden, ten einde te bekomen dat do geneeskunde slechts in Frankrijk geoefend wordo, door geneesheoren in Frankrijk geboren, of er het groot burgerrecht bezit tende. Inzakking in eene schouwburgzaal. Drie honderd gewonden. In de gemeente Varonzi, was een looneelvoorstelling inge richt geworden in oene zaal aldaar. Eenige stonden voor 't opgaan vu-i doek, stortte oene stolling in dor dordo plaatsen, op vior meters hoven dea grond opgetimmerd, et* al de personen die er zich op bevonden,kwamen terecht op de personen die op de tweede en en eerste plaatsen waren gezeten. Op de C00 aanwezigen werden er 300 gewond of ge kwetst. Duitaclilaiid Do legeruitbroidlng. Vrijdag heeft de( federale raad hot voorstol dor legeruil- breiding aangenomen. Volgens dit wets voorstel zal dus in vredestijd liet getal solda ten onder do wapons 544.211 bedragen. Hot isceno jaarlijksche vermeerdering van 63.000 mannen onder de wapons. Om in de onkosten te voorzien zullon do gefedereerde staten te boginnen van 1 April 19^6, eene som van 1,25 mark per hoofd moeten opbrongen. Engeland Treinbotsing. In de statie van Marylo- bone heeft eene erge treinbotsing plaats go- had. Er is oen persoon gedood en er zijn 14 gekwetsten. De stoffelijke schade is zeer aan zienlijk. Italië De gezondheid van Zijne Heiligheid. - Sinds twee dagen is de beternis van Z. H. den Paos, met rasse schreden vooruitgegaan. De geneesheeran hadden hem aangeraden zijnen intrek te nemen in de pauselijke ver trekken opliet tweede verdiep van het Vati- kaan, dat boter verlucht en meer aan de zon is blootgesteld. Het prachtige lenteweder dat doze week te Rome heersch to,zal zonder twijfel niet weinig bijgebracht hebben tot de volledige horstel ling van don H. Vader. Woensdag was de Paus zoowel te pas,dat de geneesheeren hein toegelaten hebben de H. Mis op te dragen, dio hij sedert veertion dagen niet meer kun nen lezen had. De goneesheeren hebben zelfs toegestaan dat de Paus persoonlijk de II. Communie zou uitreiken aan de beambten en en de weerdigheidsbekleoders van hot pause lijk paleis, om hunnen Paaschplicht te vol brengen. De Paus heeft de II. Mis gelezen zondor al to groote vermoeienis,doch op aan raden der geneesheeren zal hij nog eenige dagen moeten rusten vooraleer zijne gewone bezigheden te hernemen. Dinsdag heeft hij huiten het gewoon be zoek zijner zuster, uog eenige oogenblilcken kardinaal Merry-del-Val en eenige ander® prelaten ontvangen. Zoo de botornis voort gaat gelijk deze twee laatste dagen, dan mogen wij hopen dat toekomendo week Zijne Heiligheid heel en gansch zal hersteld zijn. Vereenigde Staten D# ramp van Ohio. Nimmer herinnerf men zich zulke verschrikkelijke ramp, als deze welke do Staten Ohio en Indiana en bijzonderlijk de steden Dayton, Colombus en Picqua teistert. Het tempeest werd opge volgd door oene overstrooining welke do schrikkeiijkste gevolgen beeft veroorzaakt. Mon schat het getal dooden op 1500. Een millioen personen zijn zonder dak noch voed sel. De schade overtreft meer dan 250 mil lioen dollars. Veel volk wacht in de wandelgangen om een plaatsje te bemachtigen. 't Is dat de zittingen uiterst gewichtig wordon, uu het einde nakend is. Do gendarmen hebben de meeste moeite om er kalmte in le houden. Men verondorsteldo dat do voorzittor spoe dig de laatste getuigen zou iiooreti, om Zater dag met de pleidooien te kunnen beginnen. Om 2 ure 5 doet het hof zijne inlredo. Advokaat BERNARD. Dezen morgend doelden twee dagbladen een brief mode. wel ke door Mevrouw Gaston Vergouts aan den voorzitter der jury zou gezonden zijn. Indien zulks waar is, wenschte ik dal do brief in hot dossier zou gevoegd worden. Soortgelijke n.ededeelingon moeten aan de gezwoornen niet gezondon wordon. M. DE VOORZITTER. De Voorzitter der jury heeft den brief niet geopend, daar den naam van den verzender er op stond. De brief zal in het dossier gevoegd worden. Advokaat MULS. Ilc denk wel, dat Ad vokaat Bernard niet wil doen aannemen dat do verdedigers van Gaston Vergouts daar voor ieto in betrokken zijn. Ik zou ook onre gelmatigheden kunnen aanduiden. M. DE VOORZITTER. Als 't u belieft heeren, mengt do dagbladschrijvers in het debat niet. M. MULS. Ik ben 't akkoord met M. Bernard om te vragen dat de brief ook in liet dossier kome. M. BAETEN, wacht meester der gendar men heoft te Brecht, tijdens eene konfron- tatio lusschen de twee betichten,deze in eene kamer moeten bewaken. DE VOORZITTER Leg eens uit wat de betichten tot elkander zegden. GETUIGERichard zegde tot Gaston E011 woord van u en ilc ben vrij. Omhels mij als een broeder. Gaston weigerde. DE VOORZITTER Werd er van geen diamanten gesproken GETUIGE Neen, en do betichten kon den er niet van spreken, zonder dat wij bet hoorden. Alfons VERNIMMEN, gendarm legt eon soortgelijke verklaring af. Jean BUECHEM, gendarm, bevestigt de bovenstaande verklaring 011 voegt erbij, dat Gaston beloofd heoft Richard vrij te maken. VAN DEN ABEELE gendarm, verklaart dat Gaston tot Riohard zegde Ilc zal u de advokaten bezorgen, alhoewel gij het niet verdient. M. DELHEZ patroon uit het Café des Sports waar Gaston Vergouts veel kwam werdt vervolgens gehoord. Getuige waa niet te huis, toen Gaston op 24 September tor. zqueut kwam. DE VOORZITTER. Was Gaston u geld schuldig? GETUIGE, Ja, ongeveer 10.000 fr.. OPENBAAR MINISTERIE. Wanneer moest bij u die som botalon I GETUIGE. Als hij don verkoopprijs van zijn huis zou oiitvangon hebben. DE VOORZITTER. Wie betaalde de jacht GETUIGE- Ik betaalde don huurprijs en Gaston don jaohtwachter. Advokaat VAN KERSBEECK. Hebt gij niet gezien, don Maandag na de misdaad, dat Gaston Vergouts zijn broeder Richard ontmoette nabij uwe woning? GETUIGE. Neen. GASTON VERGOUTS.— Gij stond noch- tans aan de deur. Advokaat VAN KERSBEECK. Was de klopjacht van 's Donderdags vooraf be paald geworden GETUIGE. Ja. JOHN ROSS, koffiehuisbediende bij M". Delhez, heeft de twee betichten gozien deu dag dor misdaad, rond den middag. VOORZITTER. Welk kostuum droe gen zij GETUIGE. Ilc weot het niet. Richard is mij don dag der aanhouding van Gasto* komen vragen, te zeggen dat zij rond 11 ure in het Café geweest waren. Hij zegde niet waarom ik zulks zou moeten verklarea hebben. M. BALCAEN, gendarm, was bij Gaston deu dag der ontdekking van het lijk van M. Provo. Gaston vroeg aan getuige of men veel van hein sprak te Brecht. Hij vroeg ook hoe eene straf van dwangarbeid uitgeboet werd. Hij voegde or bij indien men mij veroordoelt, zullen er nog andere zaken uitkomen. Gaston VERGOUTS. Het is wel moge lijk dat ik zulks gezegd heb, want ik had dan hevige koorts. De eigenares van het huis van Richard Vergouts verklaart dat zij dezen zag te buit komen, den dag dor misdaad. Ilij was per rijwiol en droeg een regenmantel. Zijne houding was natuurlijk. De t «vee dochters uit het Café des Sports verklaren, dat de gebroeders Vergouts dea 24 September in haar huis gekomen zijn. Richard vroeg dat zij zouden zeggen, dat het rond 11 ure was. Op eene vraag van den voorzitter, beken nen zij, dat M. Homans, do schoonbroedor van Gaston Vorgonts, tot Richard zegde Ilc geloof dat gij de tweede zijt Richard verbleekte toen hij dat hoorde. Eene belangrijke verklaring. M. PERSENAIRE is een persoon, die in de cel van Richard Vergouts verbleef. Richard vroeg hom om te Bouchout de juweelen van Provo te gaar: ontgraven en ze in den hof van Gaston Vergouts, te Edegom te gaan verbergen. Richard vroeg hem ook een brief af te schrijven, in welke al de schuld op Gaston geladen werd. Riohard zou aldus onschuldig blijken. Deze brief zou men doen doorgaao als zijnde door Gaston geschreven. DE VOORZITTER. In welke omstaat digheden heeft Richard u dat gevraagd t GETUIGE. Het was toen hij terug keerde van het paleis van jusücie, vaar mcu

De Volksstem | 1913 | | pagina 1