Het Öffzs bedevaart naar Loordes Verlunzen naar ie steden: Vreugde is noodig H op esn smokksSaarsautomoblei ■De Naaisnadiien '1 OeloJssSi Soliooisciiip. L'AVENIB Zonderlinge vondst AARDAPPELS De Levensboom Êes'SiteskeBss 30 EN 31 MAART 1913 Dr niibbens Sedert d9 vier jaren dat ik do eer heb als hulpgeneesheer van hetRoode Kruis (Gentseh Damen-Comiteit) de lessen te geven aan de juffers der hoogste afdeeling in het pension- naat der Damon Kannunikessen te Lede, heb ik meermaal de opwerping gehoord, dat het niet prijsbaar is, al die geneeskundige kon nissen onder het volk te verspreiden, en dat er groot gevaar is de gediplomeerden van 't Rood Kruis te veel verwaandheid aan den dag te zien leggen in 't behandelen van zie ken en gekwetsten. Ik ben van gevoelen dat men die ver waandheid moest ontmoet bij onwetenden den, en dat wel tegenover iemand, die beter bekend is met al de ingewikkelde moeilijk heden welke do studie van 't menschelijk lichaam,en deszelfs levensverrichtingen op levert, met min opgeblazenheid zal handelen, cn bewust van do mogelijke kwade gevolgen eener onvoorzichtigheid, zich enkel zal bepa len mot het toepassen van zekere, onschade lijke hulpmiddelen in afwachting dat de ge neesheer kome. Hooren wij de gsneesheeron, nu dat onze hospitaalzusters hun diploma bezitten van ziekenverpleegsters, meer klagen over inmenging in hunnen dienst en over ver waandheid Daarenboven het doel van 't Rood Kruis strekt enkel menschlievende personen in staat te stellen hulp te bieden in plotselinge ongelukken om de slachtoffers van meerdere schade te vrijwaren,en niet om geneeskundige behandelingen aan te vangen. De reglementen verbieden het streng, 011 het overtreden van dit voorschrift is eene oorzaak tot uitsluiting. Wij zegden hooger, dat in Eelgië het ge tal verplegers en verpleegsters van liet Rood Kruis, niet zoo aanzienlijk is als in veel an dere landen en dut de gelukkige afwezigheid van oorlog er de groote oorzaak van is. Nochtans vindt het werk overal bij hoog geplaatste personen ernstigen steun cn aan moediging. Z. M. de Ko.iing heeft het onder Zijne hooge bescherming genomen, on Z. E. Car dinal Mercier verplicht, zijne seminaristen on normalisten te Mechelen, de lessen van het Roode Kruis te volgen en hun diploma te veroveren. Mij dunkt, ik hoor per3on9n zeggen dat zij er wel zouden voor genegen zijn aan zulk een edel doel rneê te werken indien 't Roode Kruis,enkel, burgerlijke en geene militaire verplichtingen hadde. Daarop zal ik ant woorden, dat meer dan iemand ik de Voor zienigheid afsmeek ons duurbaar Vaderland van alle oorlogen te vrijwaren, doch moest de oorlog komen, zouden wij niet gelukkig zijn onze hulp te kunnen verleenen, en tc zorgen dat onze jongens getroffen door het vijandelijk vuur, niet min good zouden wor den verpleegd dan de gekwetsten onzer aan vallers De gedenkboeken van alle oorlogen zijn vervuld met heldendaden en liefdadig heidswerken gepleegd door de bevolking der steden en der dorpen waar de oorlog zijno rampen doet gevoelendoch hoeveel goeds gaat er niet verloren door gebrek van konnissen en opleiding. En zelf in geval van oorlog is do dienst van 't Roode Kruis niet zoo gevaarlijk als men het bij een oppervlakkig onderzoek zou denken. Vergeten wij niet dat er een groot verschil bestaat tussehen do rogimentverple- gers on de ambulanccverplegers. De eersten zijn soldaten en mogen krijgs gevangenen genomen worden, zij zijn werk zaam op do strijdlijn de tweede worden door 't verdrag van Geneve beschermd, mo gen niet krijgsgevangenen genomen worden en zijn werkzaam in de verbandposten, zij komen op 't slagveld niet gedurende den •trijd. Om 't werk van *t Roode Kruis in zijn ;eheel te doen kennen, do verplichtingen dat iet oplegt en voordeeien dat 'het oplevert, lonk ik niet beter te kunnen doen, dan hier de bepalingen van Geneve over te schrijven en daarna de schikking van den geneeskun digen dienst op't slagveld on in 't binnen land wat uit con te zetten. Zoggen wij vooraf dat bet hoofdgodacht lat in de bepalingen van 't verdrag van Ge neve voorkomt, bestaat in verbeteren of verzachten van 't lot dor gekwetsten en zie ken, 't vrijwaren en eerbiedigen der leden van den ambulanciedionst zoo wol do ge ïeosheeren als de verplegers. En hier weersta ik niet opmerkzaam te naken hoe verbazend het is van binst den strijd, goen 't minste medelijden te zien be tuigen voor de gezondo soldaten of oversten, integendeel, alle pogingen worden aango- wend om ze te dooden en buiten strijd te stellen, en dan eens het akelig doel bereikt^ eenen overvloed van menschlievendlieid en behulpzaamheid aan don dag te zien brengen in 't voordeel der ongelukkige slachtoffers. Mooten wij dan blijvon wanhopen de vro- DE VOLKSSTEM decongreasen ooit bevredigde uitslagen le zien afwerpen en zou het medelijden en de eerbied en de bescherming die men nu je gens de gekwetste soldaten verplichtend maakt niet beter te rechte komen op do ge zonde soldaten, hunne angstige ouders of wanhopende echtgenooten en kinderkens. De vreugde of vroolijkhoid is het zout des levens. Zekerlijk, we hebben behoefte aan deugdelijke vroolijkheid.wij hebben behoefte aan alles wat tot evenwicht kan strekken aan do droevige werkelijkheid des levens. God heeft zonnige plekjes in 't hert gemaakt; waarom zouden wij het licht buiten sluiten Vreugde en deugd is plicht voor een christen. Een smokkelaarsautomobiol komende van België reed gisteren door de gemeente Glagoon, met schrikkelijke snelheid, en van dichtbij gevolgd door een auto der douanen. Bij het oversteken der spoorbaan ontmoet- to de smokkelaarsauto eensklaps een rijtuig bespannon met twee paarden en toebehooren- de aan eenen brouwer van Gousolre. Eeno geweldige botsing had plaats het rijluig en heide paarden werden weggeslin gerd en de auto vervolgde zijn dolle rit, terwijl do smokkelaars vuurschoten wissel den met de douaniers die hen dicht op de hielen zaten. Twee andere automobiels had den zich bij het achtervolgende rijluig ge- oegd. De smokkelaars om te ontsnappen aan de vervolging, namen plotselings eenen zijweg, doch de machien kantelde om in eenen gracht. De smokkelaars sprongen er uit en namen de vlucht, de auto achterlatende waarin 000 kilos Belgischen tabak werden gevon den. Het rijtuig dat met den automobiel in bot sing was gekomen werd half vernield. Een der paarden moest afgemaakt worden. De koetsier had slechts lichte verwondingen. De waarde van den aangeslagen tabak be draagt 30.000 fr. IN -3 9-13 Na het avondmaal moet men zich in ge reedheid brengen voor do avondprocessie of de kaarskensprocessie. Rond 7 uren komt bet volk Rhoope op de Esplanade. Iedereen heeft eene keers meegebracht, of ondorwege aangekocht. Die koersen dragen van hoven eenen op- en afschuivenden papieren trech ter, versierd met afbeeldingen der grot, enz. Die trechter dient om do keers te bewaren tegen 't uitwaaien en ook om het wasdruppen te beletten en alzoo de kleoderen der voor gangers niet te bevuilen. Andere koersen zien er soms aristocrater uit, en dragen rond de vlam doorschijnende gelatine bakjes, waar de vlammekens in allerlei lieve kleuren door heen spelen. Alles krioelt nog ordeloos door eon, doch weldra komt er ordo in de massa, men woelt zich in groepen en groep jes. Men trekt af, men sluit zich aan, en eindelijk is er eene dichte stroom uitgegroeid, die langs do rijbanen, en over de pijlerbogon rond do esplanado voortrolt en immer aan groeit al voortrollen. Wij verzamelden zooveel wij konden de Belgen bijeen, doch wij liepen letterlijk ver loren met onze 300 man tussehen de 40.000 bedevaarders die de kaarskensprocessie volg den. Grootsch schouwspel als wanneer er uit 40.000 borsten de Mariagroet ten hemel stijgt. Het gekend lied of lofzang tot O. L. Vr. van Lourdes is verplichtend gedurende die processse, het refrein, «Ave, Avo 'Maria» klinkt en weerklinkt en dreunt in eon mach tig koor, hot klinkt en rolt langs de heuve len, het schalt en groot tot begeestering, gelijk er nooit ergens te hooren is en slechts in den Hemel door de legioenen engelen kan geëvenaard en overtroffen worden. Jammer dat do Vlamingen zoo weinig do gewoonte hebben hunne moedertaal eer aan te deen, en zoo gaan tussehen de menigte talon, waarin het «Te Lourdes op de bergen» weerklinkt, de Vlaamache woorden verloren on worden machtig overheerseht door het Fransche Sur cette colline Marie apparut, Ave, Ave Maria. Rond, en altijd rond, beweegt de proces sie in hare kegelronde, rond don Calvarie- groep der Bretoenen en hot gekroond beeld der H. Maagd op de Esplanade. Twee uren aaneen houdt die betooging vol, zonder rus ten of verzwakken. Op de torrassen, langs de Verbeeld u die duizenden en duizenden lichtjes door elkander wemelen' in zigzag van de borgen dalon, terwijl er uit elk lichtje eene slem oprijst om Maria te groeten en te loven. En dan, hoog in de wolken het over- groote kruis van den Pic du Ger,dat gloeiend tegen den donkeren hemel afsteekt. Achter u de slanke toren der basiliek in vollen luister verlicht onder en nevens u de helverlichte bogen en leuningen der bruggen, het bla- kerond II. Rozenkransportaal. Als men zulke betooging eens gezien lieeft vergeet men ze nimmer. Rond 10 ure als de toren en de basiliek in 't donker hervallen, dan ook breekt de op tocht aan beide uiteinden door, en zakt men naar 't Rozenkransplein af. Voor de trappen drommen do botoogers te gader, onder het laatste Avé zwaaien zij hunne keerson boven de hoofden tot eenen laatsten avond groet. Daarna stuurt de een of ander befaamd redenaar nog cea laatste woord tot do bede vaarders en de oefening sluit met eene mach tige geloofsbelijdenis. Allen te zarnen zingen het Credo der Mis, en aan het Incarna- tus est zinkt heel de massa in aanbidding op de knieën, om het Vleoschgeworden Woord hulde cn eer te .geven. Na dit roerend avondgebed breekt de me nigte uiteen, en verspreidt naar alle kanten. Een klein deel trekt de stad in naar hunne hotels, de anderen gaan nog wat bidden en wachten om hunnö nachtelijke aanbidding to beginnen, het grootste deel trekt nog eens naar de grot. Vele keersen zijn bijna opge brand en de papieren trechters vol gaten, doch zorgvuldig bewaart men ze en zal men ze als iets heiligs mede huiswaarts nemen. Aan de grot wordt tot diep in den nacht voortgegaan met bidden en zingen in alle bekende talen, en 't is wel in den nanacht alvorens alles rustig valt. Doch verlaten staan do grot en hot O. L. Vrouwbeeld nooit, want verscne bedevaarders nomen de plaats in van hen die weggingen. Als't soms begint te regenen dan knop pen de bewaarders hunne overfrakken dich ter toe, zetten den halskraag recht, de vrou wen schuiven wat nador onder de hoornen, of sluipen wat dichter bij do grot, en laten zich verder aan 't weder niet gelegen. De Brotoenscho vrouwen beschutten hunne sneeuwwitte eigenaardig mooie kapjes, met eenen witten sluier, tegen regen en nattig heid, en zacht murmelend of afluisterend ronken de Wees-gegroet ja immer voort, en staren de nachtelijke vereerders; met lief derijke begeestering, naar het beeld in de half donker ni3. Luc. Dö uitvinder van doze machien was Tlii- menior, geboren te Abreale, don 9 Oogst 1793, overleden te Amplepuis, den 9 Oogst 1359. De naaimachien door hem op 17 April 1330 uitgedacht en eer3t bewerkt, was in't hout en bevatte maar weinig ijzer of staal. Zij was do grondslag van alle tegenwoordige zoo volmaakte naaituigen. In het verslag van den Belgischen Konsul te Melbourne wordt onder andere het vol gende gezegd nopens het verblijf van het Belgisch Schoolschip in die haven. Bij aankomst, heb ik mij onmiddelijk ter beschikking van den kapitein van de L'Avenir gesteld ten einde in gemeen overleg de noodige schikkingen te treffen om het verblijf der kadetten alhier zoo aan genaam en nuttig mogelijk te maken. Om hun toe te laten de schoonheden en rijkdom men van het land waar to nemen, is het Vic toria Gouvernement zoo welwillend geweest hun spoorbiljetten aan verminderden prijs te bezorgen. Onder de vele bezoeken en uitstapjes in Melbourne en het binnenland gedaan, ver diend gemeld Het bezoek aan de hofsteden van Spar- rovale, do bijzonderste uitbating van land bouw van den Victoria-Slaat Hot bezook aan de haveninrichting van Geelong Ilot bezoek aan de stapelhuizen dor Ileeren Goldsbrough, Mort en C° do mach tigste wolhandelaars derstede hier hadden do kadetten do gelegenheid eeno veiling bij te wonen. liet bezoek aan de goudmijnen van Bal- larat, groot centrum van voortbrenging. De bekomen vracht van 48 shellingen. en don Victoria Staat, bobben persoonlijk hunne voldoening hierover uitgedrukt. In oen woord, het bezoek van het Bel gisch Schoolschip is in alle opzichten een waar succes geweest en heeft den besten in druk gemaakt. Ook was do Belgische kolo nie zeer vereerd hunne nationale vlag liier te zien wapperen. Onder hen die het meest bijgedragen hebben om het verblijf der kadetten te Mel bourne aangenaam to maken, mag vermeld onze landgenoot M. A. de Banvay en kapi tein Rushall, die België in 1911 met eene afdeeling Australische kadetten bezocht. Staatslieden zooals de eerste minister der Commonwealth en do eerste minister van den Victoria Staat hebben openlijk ver klaard dat, uit bezoeken als die van do L' Avenir de beste resultaten kunnen voortspruiten voor de betrokken landen. Het mag dan ook een geluk en voorrecht heeten, dat het Belgisch Schoolschip onze driekleur in de verre landen doet kennen. Onze handelsbetrekkingen zullen er door ontwikkelen, wijl daardoor de aandacht zal gevestigd worden op de vele voortbrengse len van het kleine Belgoland, dat ongeluk- kiglijknog te weinig gekend isin den vreem de en te dikwijls met de omliggende landen vorward wordt. voor de terugreis is de hoogste die hier in do trappen en leuningen der bruggen staan delaatste jaren bareiict is. toeschouwers te bewonderen. Eenvoudig het lied Ave, Ave Maria, maar men moet liet gehoord hebben te Lourdes om er een gedacht van te hebben. Onvergetelijk schouwspel als men boven aan do basiliek staat toe te zien en de processie onder zyne voeten zich ontrollen ziet. Do gezondheidstoestand aan boord was zeer bovredigend. Do kadetten hebbon zich in de Engelsche taal goed kunnen oefenen, öe tnceslen spre ken ze nu vloeiend. Hun gedrag is voorbeel dig geweest. De gouverneur van de Commonwealth Men meldt uit Prades (Frankrijk)Eene zonderlinge ontdekking werd g6daan tó Mont-Louis,in de volgende omstandigheden: Een soldaat van liet 24° linieregiment, Ern. Ghantebien, die op wandel was, rustte wat uit tegen eenen ouden muur te Castillas. Werktuigelijk met den voet do aarde weg- schartende maakte hij den bals bloot eener flesch die hij geheel uitdolf. In de flesch vond hij een papier met den keizerlijken zegel gestempeld, en de dagtee- koning dragende van 4 September 1870.5 Verder stond het volgende op het doku- ment geschreven Lijst der juweelen en waardon heden overhandigd aan M. Manuel Perez, om naar Madrid gedragen te worden en aldaar te worden overhandigd aan de gravin Montijo. 1° Een halssnoer van fijne paarlen en diamanten, eerebewijs van Zijne Majesteit den Shah van Perzië, waarde S00,000 fr.; 2° Twee armbanden, met fijne paarlon versierd, gift van Hare Majesteit do Konin gin van Engeland, waarde 650,000 fr.; 3° Sieraad met rubis en diamanten, hulde blijk van Z. M. den Shah van Perzië,waarde 800,000 fr.; 4° Medaillon, versierd met fijne paarlen en diamanten, gift van Z. M. den keizer van Brazilië, waarde 150,000 fr.; 5° Groot halssnoer van fijne paarlen en diamanten, huldeblijk van Z. M. den groot hertog Constanten van Rusland, waarde 950,000 fr.; 6° Vier sieraden, zes armbanden, drie halssnoeren, alles met fijne gesteenten en diamanten, waarde 1,600,000 fr.; 7° Twee millioen in briefjes der Fransche bank (2,000.000). Totaal 0,650,000 fr. Parijs, Paleis dor Tuileriën den 3 Sep tember 1S70. Do grootmeester van het paleis, Geteekend: (Onleesbaar). Des anderdaags reeds werden verdere op zoekingen gedaan, ter plaats waar de flesch gevonden was. Men ontdekte er een ge raamte, dat volgons het nazicht der beende ren, wel degelijk dit kou zijn van een lijk, aldaar rond 1870 begraven. De aardappels spelen in de voeding van monschen en dieren eene hoogst belangrijke rol. 't Is dus niet te verwonderen dat er jaarlijks aan de teelt voor dit knolgewas een groote oppervlakte wordt besteed zoo be sloeg deze in 1909, in België 140163 hecta ren en de gemiddelde opbrengst was slechts 17545 kgr. per hectare, Voorwaar eene zeer geringe opbrengst als men overweegt dat deze, hij doelmatige verzorging en bemesting, meer dan bet dub bel kan bedragen. Tot staving van ons ge zegde laten wij hier den uitslag volgen eener proef genomen in 1911 door den haer Seve- rin De Vogelaere, landbouwer teMelsen, op de variëteit Industrie Perceel I getuige zonder scheikundige meststoffen, gaf 25350 kgr. per hectare. Perceel II, volledige bemesting, bestaan de uit 500 kgr. Superfosfaat, 250 kgr. Zwa velzure potasch en 250 kgr. Zwavelzuur ammoniak bracht 38350 kgr. per hectare op Het gebruik der hulpmcsten gaf dus eene meerdero opbrengst van 13000 kgr. aardap pels die gerekend tegen 5 fr. de 100 kgr. eeno geldwaarde hebben van 650 fr. Aan de meststoffen werd eene som be steed van 167 fr. er blijft bijgevolg een zuiver van profijt 650 167 =-483 fr. per heet. In 1912 hebben wij ook eenige proeven aangelegd on gemiddeld bekwamen wij, met bovenstaande hulpmesten, 37000 tot 39000 kgr. aardappels per hectare. Do gemiddelde opbrengst van 17545 kgr. aardappels in 1909 bekomen, bewijst dus, dat er nog tal van landbouwers zijn die geens zins eene oordeelkundige bemesting aan-\ wenden- Zulks is grootelijka te betreuren, en daarom meensn wij wel te kunnen doen aan onze lezers en het landbouwpubliek aan te raden de hierna opgesomde scheikundige meststoffen bij de teelt der aardappels te go- bruiken. 400 500 kgr. Superfosfaat. 200 250 kgr. Zwavelzure potasch en 250 300 kgr. Zwavelzuur ammoniak. Deze meststoffen werden goed onder el kander gemengd en acht tot tien dagen vóór» het planten op den omgeploegden akkei uitgestrooid ea goed met de eg ingewerkt WILLY. Er was in het aardsch paradijs een hoorn; de levensboom gepoemd. Zijne vruchten verzekerden aan onze eerste ouders de on sterfelijkheid welke hun door God tot glo rievol erfdeel was gegoven. De II. Communie is in de H. Kerk de boom des levens, die aan allen die or van eten, de ontstorfolijkheid hunner zielen ver-, zekert. Jezus heeft het gezegd zij zullen niet door den dood der zonde sterven.Al wie1 mijn vleesch eet zal het leven hebben. O zielen en gij vooral, ziolen der kinderen, eet alle dagen zoo mogelijk het brood des levens, en gij zult blijven, wat gij heden zijt, zuiver en braaf, gelukkig en eenvoudig, edelmoedig en godsdienstig. Er is iemand die zulks voor u meer ver langt dan gij zelf. Dat is Jezus. Daarom roept Hij u tot zijne tafel. Komt! X 't Is goed en wel als men ze heeft ver* diend voor heldendaden of uitstekende feiten. Maar alleenlijk om bij grooten en in palei zen verkeerd to hebben of nog omdat liet decoreeron van personen die zekero lioogi ambten bekleeden, naar gewoonte moet ge schieden is toch niet zoo eerbaar. Daarbij onze dagelijksche kruisen dooi? God ons opgelegd verduldig dragon, ziedaar wat best past aan een christen. Nu M. Lou-I bet, .oud president der Fransche Republiek) is met 33 groot© linten van verschilligal ordes, waaronder die van Leopold en vaoi 't Gulden Vlies gedecoreerd. M. Fallières' heeft er slechts 28 gekregen en M. Poincaréd tegenwoordige voorzitter heeft men reeds' tweemaal gekruist. j Zijn eigen land en de keizer van Rusland bezorgden hem die 2 allergrootste kruisen 1 Jonge dochters van den buiten loopen naar do stad, of, hetgeen nog erger is, wor den er door hunne ouders gezonden om ziclij te gaan verhuren en to dienen in rijke huizen^ en zoo ziet men meisjes van 15, 16 jaar dia van niets weten, naar de groote steden af zakken. Het is maar voor een winter, zegt men. Zij kunnen toch niets op den buiten vordienen, er is niets te doen. Maar met' het uitkomen zullen zij terugkeeren. (Jafl als zij nog willen Waar vallen zij binnen? Misschien door het toedoen van den EerwV Heer Pastoor van hun dorp zullen zij een eersten goeden dienst verkrijgen.Want,; moeders en vaders van zulke onnoozelo schapen, spreekt toch van die gewichtig® zaak met uwen herder, opdat hij in zijné gedienstigheid naar eenen zijner confraters der groote steden schrijve, om uw kind in eene christelijke familie te plaatsen. Zij zullen dan misschien een eersten goe den post hebben; maar zij maken kenni3 mei andere meiden, zij komen in gesprek. En waarvan wordt er gesproken Ofwel van verkeeren, ofwel van de gebreken der meesters. Hoeveel wint gij Krijgt gij al den afval Is er veel drinkgeld Kniest mevrouw niet te veel op de prijzen als gij naar de markt gaat (d- w. z. kunt gij haar nog al gemakkelijk bestelen Hebt gij nog andere' profijtjes Trekt madame zelve hare percenten af van de nieuwjaarsrekeningon? Zijt gij 't akkoord met den beenhouwer, met den kruideniers winkel Kunt gij van tijd tot tijd uw® kennissen of overeenkomsten wel vergasten! O, ik zou daar geen 24 uren blijven. In het eerste verstaat het eenvoudig meisj® de helft niet van hetgeen men haar vraagj* Zij antwoordt j* en neon op goed valt het uit. Zij wordt beschimpt en bespot maar wacht een weinig, hare nieuwe opvoeding zal spoedig voltooid zijn zij zal al gauw verstaan dat de andero meiden meer winnen

De Volksstem | 1913 | | pagina 5