m WEEKKRONIJK Koning is flood Leve de Koning J i ZONDAG 30 MAART 1913 Het nieuw Fransch Ministerie DE OORLOG IN DE BALKANEN teemde gezanten te Brussel - De nieuwe Duitsche gezant Andrinopel is ingenomen Op het Vliegplein van St. Job in 't Goor i- -1 ■,■•■■,.- 1 Constantyn XII. 2. M. Von Below.— 3. Het nieuw Fransch Ministerie.—4. Oorlog in de Balkanen. 5. Op het Vliegplein van St. Joh in 't Goor Oostenrijk tegen-Montenegro. 7. De Paaschklokken. 8. De Vergiffenis van den Monnik 9. Uit onze Kolonie. - 10. Uit het merkweerdig leven van Franciscus Heldewijs. 11. Het IJzeren lijf. 12. Allerlei. 05 GONSTA3VTYIST XII le nieuwe Koning van Griekenland is Constat)tijii XII, oudste zoon van Koning Joris, die zijn vader op den Griekschen fpvolgt. ing Constat)tijn is heel Griekenland door zeer bemind, niet alleen on,i zijn karakter, ooral wegens de zegepralen die het Grieksche leger onder zijn dapper bevelhebber- leliaald heeftLaatst nog, pas eenige dagen vóór de moord trok hij zegevie- in liet hoofd der Grieksche troepen, de sterke Turksche stad Janina binnen en door Reken la ud weerklonk toen luidruchtig feeslgejubel. ing Constantyn is wel de man om liet grooter Griekenland, waarnaar Koning Joris llreefde, een wijs en wreedzaam bestaan te verzekeren. Het is zoo goed als zeker, do familiebetrekkingen van den nieuwen vorst,de verwikkelingen in 't Oosten van ruime mate zullen kunnen vermeden worden. Inderdaad, langs vaderszijde was b verwant met de Engolscbe, Russische, Noorweegsclie en Denemarksclie hoven, fis gehuwd met prinses Sofia van Pruisen, zuster van Keizer Willem II. Hij is dus «nbroeder van den keizer van Duitschland. dat huwelijk zijn vijf kinderen gesproten, namelijk prins Joris, geboren in 1890 Jexander 1893, prinses Helena 1896, prins Paul 1901 en prinses Irena 1904. Jaar- togen deze prinsen eenige weken door bij hunnen oom, aan het Duitsche bof. leave kroonprins, thans 23 jaar oud, is ook reeds officier bij het leger en heeft on- bevelen zijns vaders, tot hiertoe al de veldslagen van het Grieksche leger tijdens Ikaaoorlog medegemaakt. Hij heeft den wensch te kennen gegeven, in het leger te dienen, evenals zijn vader uitdrukte, aan het hoofd van liet Grieksche leger •n. M. Von Flotow, die Duitsohe gezant was te Brussel, is naar Rome overgezet geworden. Hij wordt te Brussel vervan gen door M. Von Below, vroeger Duitsche gezant te Sofia. Te Sofia laat M. Von Below den besten indruk na. Hij volbracht er zijne zending dor wijze, dat hij aller goedkeuring mooht verwerven, zoo van Bulgaarsclie als van Duitsche zijde. In de Duitsche kolonie van Brussel en Antwerpen wordt zijne benoeming met ge noegen aangenomen, daar M. von Below als rechtschapen maar daarom niet min krachtdadig vaderlander geboekt staat. Feestelijke ontvangsten worden hem reeds voorbereid. Hopen wij, dat hij in zijnen nieuwen post ook Belgen en Duitscliers moge bevredigen, en het zijne bijdragen, tot voorspoed der beide landen. o xi BBLÖW M. BARTHOU, de nieuwe kabinetsoverte De ministerieele krisis in Frankrijk ver oorzaakt door de afkeurende stemming der senators, is opgelost en thans schijnt een vaster ministerie aan 't bewind te zijn. Het is nu M. Barlhou die reeds verscheidene malen minister was, die kabinetsoversle ge worden is. Hij heeft zich de modewerking vorzokerd van bekwame mannen voor den belangrijke post van minister van Buitenlandsche zaken heeft hij zich gewend tot M. Pichon wiens bevoegdheid algemoen gekend is. 't Is om zoo te zeggen de-rechte man op de rechte plaats, kalm, verstandig en ervaren. M. PICHON Minister van Buitenlandsche zaken Evenwelzijn er sommige Fransche dag bladen, en niet de minst gezaghebbendste, die mordicus houden staan, dat het miuiste- fio Bartliou niet sterk genoeg is om lang le weerstaan en dat het bij de eerste poging of ernstige aanval zal omver liggen. Zoo had een afgevaardigde aangekondigd, dat hij M. Bartliou wilde ondervragen, over den polilieken toestand. Daar zijne vrienden echter vrezen, dat de ondervraging eeno nieuwe krisis ten gevol ge zou hebben, heeft men den afgevaardigde overhaald van zijn ondervraging af te zien. In andere woorden gezegd, het Fransche ministerie zou dus op een vulkaan zetelen. Dat belooft niét veel. Dinsdag avond had een kabinetsraad plaats die bijna drie uren duurde. Hier ging het enkel over de legerkweslie, doch Vrijdag moest de ministerraad eene bijeenkomst heb ben, met de senatoriale kommissie der kies- wetheriïeniiig en dan zou het kunnen stuiven. Eene straat te Scutari Alhoewel Scutari voortdurend door de Montonegrijnen beschoten wordt, is het leven er niet minder kalm. Er heerscht niet den minsten angst en evenals voor de belegering is alles rustig. De bulgaareche troepen hebben ook eene schitterende zegepraal behaald. De Turksche stad Andrinopel is na eene belegering van ruim 5 maanden ingenomen. Shuk.ri Pacha, de hevelhebber van het gar nizoen had terecht bevonden, dat het niet lang meer duren zou, voordat allen tegenstand onmogelijk zou zijn. Ook gaf hij hevel, al de krijgsstapelhuizen.f kazernen,enz. binnen en rond Andrinopel in brand te steken. Het vuur nam spoedig groote uitbreiding en bedreigde ook de stad, doch kon gebluscht worden, nadat alle krijgsinriclitingen vernield waren. Shukri Pacha overhandigde zijn degen aan generaal Ivanof. Reeds was er gezegd geworden, dat Shu kri Pacha zich door den kop had geschoten, doch, daar is niets van. Shukri Pacha mag terecht aan een ander beroemd Turksch generaal, Osman Pacha, vergeleken worden. Deze werd tijdens den Russisch-Tui kschen oorlog te Plevna bele gerd en kon het ook vijf maanden volhouden. De geschiedenis zal deze twee Turksche helden op eene lijn plaatsen. Shukri Pacha is van Albaneeschen oorsprong en ontving zijne militaire opleiding in Frankrijk en Duitschland. De tijding dezer Bulgaarsche overwinning verwekte overgrooten geestdrift te Sofia en in heel Bulgarie. In de Russische douma werd de tijding op geestdriftige toejuichingen onthaald. Een heldhaftig soldaat SHUKIR PACHA de verdediger van Andrinopel Een militaire Tweevlakker De oefeningen der Belgische officieren wordt dapper voortgezet. Ook is het te voorzien, dat weldra onze militaire luchtvloot, zoo niet in hoeveelheid, dan toch in hoedanigheid met den beste zullen mogen kampen. De inschrijvingen geopend voor den aankoop van militaire vliegtoestellen heeft roeds hij de 45,000 fr. opgebracht. Bij koninklijk besluit is thans een raadgevend komiteit geslicht, bestaande uit drie officieren en drie burgers. Dat komiteit is gelast, den minister van Oorlog aan te wijzen welke verbeteringen kunnen aangebraoht worden voor het nieuwe wapen. De leden van het komiteit zijn tot hiertoe nog niet bopaald genoemd, doch het is zeker dat de Beste gekende Belgische Vliegers er deel zullen van maken.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1