Be Algemeens Werkstaking Oorlog in de Balkanen 'T EEN EN 'T ANDER 3D GBXj A. 33 Eon erg gevolg voor de toekomst Kse zal liet gaan rond Charleroi EEN LEUGENAAR DIE ZIJN EIGEN ERIN KLAPT RU ITEM LAN D Na de eerste verhoeren In het gevang Vlaamscli en Fransch Dn ordedienst üegBB^iesida n' 73 2 CENTIEMEN HET NUMMER Binsdag 8 April 838$ ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, Inschrijving in alle postbureeien van bet land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds tfe 2" UITGAAF, 7 u, 's avonds Pour toute la pubiicité ooir.merciato et financvère du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence RéclameG»dt$, 2, Placode la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 15. G08T3, BcursplaaiB} 2 I Kerkstraat, Qi Teloloon A 3299 Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel"De Gendt. AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 Sport (por regel) fr. ï.dl) 3« btadz. (de regel) Ir. 1,00 Geniongditicmws per roget) fr. 2,00 4* biadt. (de regel fr. 0.30 Recht. herstelt. (per regel) fr. 2.00 Financ. aankon.(porregel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Coinmerciale en financieele aankondigingen zich uilsluitelijk te wonden Ageuce Réclame Godls, 2, Bcursplaats, Brussel. Een direkteur van belangrijke kool mijnen uit het omliggende van Char leroi, is van gevoelen dat de A. W. een erg gevolg zal hebben in dezen zin dat de beste werklieden de streek zullen verlaten om in vreemde kool- putten te arbeiden men lokt ze met allerhande beloften naar 't Noorden van Frankrijk men belooft hun voed sel, woonst en volledige buisvesting builen hunne daghuur. Wanneer zullen die werklieden weerkomen Hoevelen zullen ooit iveerkeeren De koolmijnen van Luik klagen reeds lang omdat men groots behoefte beeft aan arbeiders. Ten andere, in de mijnen van Lim burg bestatigt men dagelijks dat afge vaardigden van de Duitscke koolmij nen uit het bekken van de Ruhr daar op jacht komen achter koolmijners, juist lijk de Franschèn het doen in de provincie Henegouw. En van hu af klagen ook de besturen van de Limburgsebe kolenmijnen dat de ploegen, die nochtanszoo weinig tal- r.jk zijn, onmogelijk kunnen vermeer derd worden. ITet ware voorzeker moeilijk en ver waand mot juistheid van nu af te willen bepalen welke daar de gang zal wezen van do A. W. Maar men kan van nu af reads voorzien dat de A. W. op verre na niet algemeen zal wezen. Uilzondering dient nochtans ge maakt voor de mijnwerkers.; deze zijn ailen gesyndikeerd en winnen ook do kleinste daghuren,alhoewel zij het las tigste en gevaarlijkste werk moeten verrichten. In de metaalnijverbid zullen er wei nig stakers zijn, omdat da daghuren zoo groot zijn de stokers van puddel- on pletterovens winnen van 12 tot 15 fr. per dag draaiers en schavers S h 10 fr. smeden verdienen hetzelfdo loon de kleinste helpjongen verdient 5 fr. Of ze liever werken zullen Men moet er nochtans bijvoegen dat men in sommige fabrieken talrijke uren overwerk doet, in vooruitzicht van de A. W. Van den anderen kant mag men ook nog uit bet oog niet ver liezen, dat bot staken van eenigo werk lieden ineene metaalindustrie dikwijls heel de fabriek kan doen stilleggen, daar meestal die nijverheidsgestichten in afdeelingon zijn gesplitst en do eei*j totaal atbankelijk is van do andere. Het algemeen gevoelen is dat de A.W. slechts van korten duur zal we zen, omdat zij enkel zal bepaald zijn tot sommige ambachten en nijverhe den. Vooruit in zijn nummer van Zaterdag, 29 Maart, spreekt van een onderzoek gedaan in honderd uitgele zen familiën, verdeeld over verschil lende streken van bet land. Dat onderzoek gaf de volgende uit slagen in 25 gevallen schorst men 't gebruik van bet bieropom de duurle van bet leven te keer to gaan in 12 gevallen bier en tabak; in 19 gevallen vruchten, cacao, koffie, melk enz.enz. Luistert nu goed naar bet slot De besparingen die mon deed ten gevolge van liet afschaffen van bier en andere alcooliscbe dranken, verschilde van 1 shilling 6 penices tot 4 shillings per week (of van 1,85 fr. tot fr. 5) Vooruit begint dus met doen veronderstellen dat er hier spraak is van ons land. Hij eindigt met te doen verstaan dat het alle betrek heeft op Engeland Hot is onmogelijk zogt VoonuiT in het zelfde nummer oen neger wit te wasschen. Er is eene zaak die nog onmogelijker is: blijven liegen als men bezig is en zijn eigen zeiven niet ver raden. Zulks heeft Vooruit nu ook eens te meer bewezen. Mindere last voor dn solda ten. Het dopartement van oorlog doot thans onderzoeken of er mogelijkheid he- staat den door soldaten to velde gedragen last te verminderen. Zoowel als rijtuigen proviand aanbrengen voor de troepen te volde, zouden zij lijnwaad tor verschooning kunnen vervoeren. Dorwijzo ware het mo gelijk don last van hemden en onderbroeken te vormir.deren 't zg een gewicht van 800 gram. In de plaats hiervan zou elke soldaat een stuk zeildoek meedragen, om zich bij hel bivakeeren te beschuiten tegen de nattig heid. Do Duitsche soldaten zijn van dergelijke zeildoek sinds lang voorzien en zij zijn er uiterst tevreden over. Kog de veransSoritsg in ons lege.:*.Do 3® en 4* regimen ton lanciors worden afgeschaft, en vervangen door de 1° en 2® regimenten dragonders. Het geluk is wiii d® wereld niet. Eon oude mijnwerker te Mau- beuge, Adriaan Loir, komt aangenaam ver rast te worden door moeder fortuin. Zijn «lotje»» van' hot Fransch Grondkrediot is dezer dagen uitgekomen rpef 100,000 fr.; Pa Esag^lsch© sufvrsagetten. Volgens oojio opgave van do Eogelspho rojjeoring,hebben in 1912,240 personen vast gezeten wegens vergrijpen, in verband staan de met do beweging voor vrouwenkiesrecht. Voor het verslrijkon van hun straftijd zijn or 84 vrij gelaten. Mot geweld gevoed zijn er, zoover bokond, 57. Van die 84 waren er 26, die voedsel wei gerden en wie dwangvocding niet kon toegu- past worden, aangezien zij een hartgobrelc of andere ernstige kwalen hadden 23 wer den op medisch advies, vrijgelaten na eeni- gen tijd van dwangvooding 12 werden vrij gelaten omdat zij don zneeslen tijd van een zware straf hadden uitgezeten,en 8 op de be loften, dat zij het niet meer zouden doon De 15 overigen worden om andere redenen vrijgelaten wegens ziokto, buiton hun schuld opgedaan ernstige ziekte van ouders, enz. Wedstrijd voos* tie plaats ttan treieawachter. In Oogst aanstaande zal hot spoordopartoment een wedstrijd uitschrijven voor hot begeven van 200 plaatson van treinwachter. Het is te hopen dat men ditmaal liet aan geduid cijfer voor de Vlaurnsche kandidaten niot zal wegmofFelon om Walort te bovoor- deelen cn dat woldra op 't spoor in 't Vlaam- sciio land alleen treinbedienden worden aan gesteld, die de reizigers kunnen te woord staan. Ziehier de winsten van een kapitalist die de Algemeono Werkstaking doon stemmen beeft en die wil dat zij do beleekonis heeft van nijd in strijd tegen patroons en kapitaal Gezel Edward Anseele, is volksvertegen woordiger aan 4000 fr por jaar Schepene van Gent aan G000 fr. 's jaars Voorzitter van do Naamlooze Maatschap pij, Vereonigde Spinnerij en Weverij, waar van 10% dor winsten aan do beheerders uitbetaald worden; Voorzitter van do nieuwe Linière du Canalwaarvan 10 dor winston aan de beheerders uitbetaald wordon: Voorzitter benoemd van den beheerraad der nieuw geslichte Bolgisehe Werkbank», waarvan 10 der winsten aan do beheer ders uitbetaald worden; Lid van den beheerraad van de verzeke ringsmaatschappij La Prévot/ance Sociale waar er voorzeker ook wol wat te peuzelen valt; Bostuurder der samenwerkende maat schappij Vooruit-, wat hij toch niet voor niet doet. Mot zulke baantjes is liet mogelijk eon appelken togen den dorst te vergaren of tegen eono mogelijke werkstaking. En als gezel Au «col o de helft van al die baautjos in don soeppenniug zal storten dan zal men voorzeker do ketels moeteu ver- grooton. H'ranlcrlJ ic In het Senaat. Zatordagliep de bespre king in het Senaat ovor't Spaansch-Fransch verdrag, betrekkelijk Marokko. De heer Pichon wettigde £do bepalingen der overeenkomst, welke zegde bij eene nieuwe waarborg zijn van goede verstand houding met Spanje. Na eene bemerking van don senator Dela- haye welke aandringt'opdat onderhandelin gen zouden aangeknoopt worden met hel Valikaa», ten Toordeale der goloovigen van Marokko, werd hot verdrag door het Senaat goedgekeurd. Do senators gaan in Paaschverlof tot G Moi aanstaande. Kongres. De voorzitter der republiek hoeft Zondag to Montpellior het kongros van onderliugeu bijstand voorgezeten. Hij was vergezeld van den kabinetsoverste Barthou on van den beer Chéron, minister van arbeid. Huiselijk drama. fDe genaamde Henri Heiutz, van Belgischen oorsprong, 51 jaren oud waarachtig te Toerkonjo, heeft zijne vrouw bij middel van revolverschoten erg gekwetst aan de keel. Hij heeft daarna het wapen naar zich zelven gekeerd en zich ge- zelfmoord. Men kont de oorzaak dezer wreedo dadon niet. Eng;elan(3. Treinbotsing. In de stalio van Maryle- bone beeft eeue .botsing plaats ge'uad tu3- schon tweo treinen. Er zijn een doode en 14 gekwetsten. Do tweo treinen zijn erg be schadigd. Tegen de hongerkuur. M. Mac Kenna, rninistor van biunonlandsclie zaken, diende oen wetsvoorstel in tot bestrijding van do hongerkuur die do stemrechtdamen aanne men. De wet machtigt de gevangen stem- rechtdamea^ wier gezondheid door de hon gerkuur is ondermijnd, eich tehuis te laten verzorgen, doch zij moeten daarna near do gevangenis terugkesren on liare straf uit doen. Op reis. Ln den loop dor maand Mei zal. de koning en de koningen van Engeland zich op reis begeven. Zij zullen opvolgentlijk to Parijs. Berlijn en Weenen ontvangen worden. Het zijn de eerste officieelo bezoe ken welke do vorsten vau Engeland zullen afloggon. Schipbreuk. Men meldt uit Berdwick dat do Fransclie stoomboot Taderne niet ver van Howiclt schipbreuk lieeft geledon. Tweo personen welke zich aan den mast klampten, zijn van koude gestorveu. Twee andere zijn verdronken. Vier en twintig ntatroozen zijn in .de reddiugsbootjes gestapt eu zijn behouden aan do kust gekomen. X5u.itsdila.nti De Engelsche troonopvolger. De prins van Walis is gisteren te Stuttgart door den koning on alle hertogen van Wurtemburg vriendelijk verwelkomd. IIij zal daar vier weken in het Wil laai spaleis verblijf houden. 15 millioen voor werkmanswoningen. Een nieuw krediet van 15 millioen mark werd ingeschreven op do bogrooting van den Pruis isclien Staat tot verbetering van de woningen dor staatswerklieden. Sedert 1895 besteedde do staat daaraan 158 millioen mark. Naar Gibraltar. Op 28 April aanstaande zal de keizer, vergezeld van den rijkskanse lier en vole officieren, zicij met den monster- boot Imperator naar Gibraltar begeven. Do reis zal zes dagen duren. QrieKenlantX Begrafenis van koning George. Van 10 ure Vrijdag voormiddag wordt het publiek bij liet lijk des konings toegelaten. Die ten toonstelling zal duren tot Dinsdag. Woens dag te 10 ure heeft de begrafenis plaats. Sedert do aankomst van hot lijk des konings te Athene, branden de staatslan- laarns, met rouwkrep overtrokken dag on nacht. Al de huizon zijn in rouw versierd. De kerk Lycabete die de stad behecrsclit. is geheel in rouw behangen, wat een groot- sclien indruk maakt. Ru-slautX Vlieger doodgevallen. Do krijgsvüeger Petrowsky is te Warschouw van eene hoogte van 300 meters ten gronde govallon. Hij was op den slag dood. Op de Volga. Uit Rybinsk Meer dan honderd booten zijn meegosleurd in do ijs- kruiïng op de Volga en zijn gezonken. Do sohade is groot. Vele schippers zijn slacht offers van de ramp geworden. Op schildwacht gedurende 32 uur. Het «Tïoursblad bevat navermelde geschiedenis, die gebeurde te Rostoff en waarvan een sol daat die op schildwacht stond^nabij eene batterij, het slachtoffer \^as: Zijn overste, een kaporaal, werd in een •ngeval g6dood. Do soldaat word verzocht zijn post to verlaten doch woigerde volstrekt, ondanks het uitdrukkelijk bevel van zijn^ generaal-, daar volgons do krijgsbopalingen een schildwacht enkel kau worden afgelost door den overste die hem heeft op post ge steld of door den Tsaar zelf. De soldaat bleef op schildwacht gedurende 32 uren en zonder «enig voedsel to nemen. Intusschen werd hot geval geseind aan den minister van oorlog, dia er den keizer mede in kennis stelde. Deze gaf dan soldaat liet bovol zijn post to "verlaten. De jongen werd wegens zijn iever beloond met eene som gelds en met den gr&ad van kaporaal. O ostenrij lc Wraakneming. Men meldt uit Weenen dat gedurende wapenoefeningen, de soldaat Paquez een geweerschot gelost heeft op zij non luitenant don lieer Seliramek, De officier stortte dood teil gronde. De soldaat boot niet den minsten tegenstand bij zijno aanhouding. Hij verklaardo dat do luitenant de soldaten mot al te groote barschhcid be handelde en dat bij zich gewroken had over de slechte behandelingen, welke hij van den officier had moeten verduren. AXaroKlco Goede vangst. De kolonel Mongin lieeft zich den 26 Maart laatst meestor gemaakt van het kamp der opstandelingen. Do hoofd man Zaina en zijne aanhangers werden op do vlucht gedreven. Kolonel Mongin heeft zich meester gemaakt van een groot aantal gewearen, pcerden eu van meer dan 300 ten ten, waaronder deze van Zaina en zijne zonen. De verovering van dezen buit zal waarschijnlijk een einde stellen aan hot vuur van den oproer, dat sinds maanden in Marok ko smeult, Spanj Treinbotsing. Een snelboricht uit Bil bao ontvangen., meldt dat een reizigerstrein aldaar iii botsing gekomen is met eenen goederentrein. Er 23 gekwetsten, waaronder 3 in eenen zeur bedenkelijke» toestand. IVIexico Een gouverneur doet een collega fusll- jeeren. Een dronken gouverneur, .gene raal Gepeda, persoonlijke vriend van presi dent Huerto, kwam over eon paar nachten in 't gevang van Mexiko,haalde don gewezen gouverneur Hernando's uit zijn col en deed hem fusiljeeren.Daarna deed hij liet lijk ver branden. De president Huerta beeft verklaard dat er gerechtigheid zal geschieden om te belet ten dat dergelijke barbaarschlieden nog zouden voorvallen, Italië Tragisch tooneel. Een tragisch tooneel viel voor in eene der meest bevolkte straten van Palermo. Verscbillige kerels doorliepen de wijkon der Cavouestraat, terwijl zijschoten losten dp de voorbijgangers. Policieagenten daagden op, doch een ver woed gevecht onstond tussclien bon en de bandieten. Do eenen vochten met messen en do anderen metrevolvers. Do voorbijgangers namen verschrikt de vlucht. Ten slotte zagen de agenten zich overmand en lieten zij de schurken ontsnappen. Men denkt dat die kerels eene paniek wilden ver wokken om de talrijke winkels uit den om trek te plunderen, llot optrodeu dor policie belette het bun. ■VereenisöG Staten De «Zwarte Hand Een groote schrik heerscht in do Italiaansche kolonie van Now- York. De dynamietaanslagcn tegen do han delshuizen dor Italianen worden van dag tot dag talrijker.Donderdag ontploften drie bom men, die groote schade veroorzaakten cn eene algemeen© opschudding in do wijk ver wekten. De| aangeslotenen bij de bandietonbendo der «Zwarte Hand hebben sedert driomaan den niet minder dan vijftig aanslagen ge ploegd. 131.530 kandidaten-ambtenaars. Van den berichtgever van den «Standard Eon op 47 van de personen die stemden voor Dr Wilson als president der Vereonigde Staten, vraagt eeue plaats bij het nieuw demokratisch beheer. Ten gevolgo van veranderingen en ont slagen, zijn thans 10.384 plaatsen te bege ven, die aangevraagd worden door 131.530 demokraten. Inzonderheid hebben zich 80.000 personen aangeboden voor 8514 plaatsen die open zijn bij den postdienst. Ds ramp van Ohio. Do Daily News doolt de volgondo akelige lijst mede, nopens hot getal dooden in den staat Ohio en India na Te Dayton. 1000 dooden Colombus 1000 dooden Zanarville 300 Qhilicot, 25 Akron, 6 Masillon, 5 Howerille, 10 Piquo, 50 dooden. Zonder vrees tegengesproken le worden, mag men zeggen dat de eerste verhoord», 't is te zeggen de ondervraging dor beschul digden, bot getuigenverhoor, enz., de ge broeders Vergouts heel kalm gelaten bobben. Het eenige wat zij nu en dan lieten blijken is, dat zij voor elkandar bitter weinig over bobben en alles op de waag zeiten, om den eene den andere te bezwaren en le belasten. Evenwel is zulks Zaterdag eonigszins ver anderd. Toen een getuige wat al te veel op Richard Vergouts af gaf, sprong deze oens- klaps recht en mot de vuist op de borstleu- niiig slaande riep hij uit Gij liegt I Ook Gaston verloor zijne kalmte, korf nadien, toen er kwestie was van do ontdek king van diamanten in don hof van Gaston. Hij riep woedend uit Er liegt iemand Richard, M. Verspeyen of ik. Ik zweer bij al wat heilig is, dal ik liet niet ben Daarbij bezag ln'j den advokaat Verspeyen met een blik als wilde hij hem verpletteren. M. Verspeyen haalde minachtend de schou ders op, en antwoordde Ik weiger te antwoordon. Ik heb lijd genoeg om miju be- leediger te weerleggen. Gaston Vergouts heeft beroep ingeslagen tegen het arrest van het assisenhof, waarbij de besiuitseleu van zijne advokate», betrek kelijk do aanwezigheid van den prokureur des konings tijdens liet onderzoek, verwoc- pon wordon. De gebroeders Vergouts sproken tegen elkander niot en trachten zelfs zooveel moge lijk malkander niet te bezien. Ook in het kabinet, op hot paleis van justicie, waar zij moeten wachten vooraleer zij in de zaal ge» bracht worden bezien zij elkander niet. Richard eet in bet gevang den gewonen kost der gevangenen. Gaston laat zijne maal tijden van buiten komen. Daar do zaak in liet Vlaamscli afgehan deld wordt, zal het openbaar ministerie ook in hot Tlaamsch zijn rekwisitorium uitspre ken. De advokaten van Gaston Vergouts pleiten oolc in 't Vlaamscli. De advokaten van Richard zullen echter in 't Fransch pleiten. Wij meldden reeds, dat do ordedionst op het paleis varv justicie zeer streng gehand-* haafd werd. Vrijdag en Zaterdag word er wat min dn hand aan gehouden en 't werd hoog tijd, dat do gendarmerie weer streng optrad, of hot publiek zou wel heel de zaal overrompeld hebben. Daar er Maandag met het rekwisitorium moest begonnen wordeor voorzag men een nog grooteren volkstoe loop. Ook waren er dan bijzondere voorzor gen genomen, om alle incidenten le beletten* Do verliezen der Turken te Tchataldja Door de gevechten van 24,25 en 27 Maart, die do inneming van Andrinopol voorafgin gen, hebben de Bulgaren ongeveer 11.000 dooden en gokwotsten gehad. De Serviërs ongeveer 1200 dooden on gekwetsten. GO duizend Turken en 833 officiers werden krijgsgevangen genomen. Daaronder beving den zich ook 13 goneralen. Daarbij maakte de overwinnaar zich mees ter van 650 kanonnen, 58 mitrailleuzen, 10 vanndel3, een luchtbal, eene groote hoeveel heid wapens en een aantal wagens en elek trische toestellen. Koning Nikolaas weet niet wat doen Naar do dagbladen van Weenen meidon heeft koning Nikolaas het inzicht te kennen gogeven eerst zijne bondgenoten to raadple gen, om dan eene beslissing te nomen aan gaande liet beleg van Scglari. Andere dagbladen beweren dat het bom bardement van de stad ijverig wordt voort gezet- Nog andere bevestigen dat indien mon do stad nog bombardeord, de verzamelde gezanten van de mogendheden aanstonds zul len foaatregelen nemen. Koning Constantijn naar Salonika Dagbladen uit Athenen kondigen aan dat, daags na do begrafenis van koning Joris, da koning Constantijn naar Salonika zal ver trekken waar liij zal verblijven tot na het sluiten van den vrede. Het Bulgaro-Rumeensch geschil Vandaag, Maandag, begin* te St-Peters- burg de zitting van den scheidsraad die een eindo moot stollen aao dat geschil. De scheidsraad zal zetelen in het ministorio van }>uiteuland$£he zaken, onder voorzitlor- scliap van tvi. Sasonoffcr word besloten aan do pers geeno enkele mededeeling te dooa, vooraleer do vergadering voor goed hare werkzaamheden zal sluiten.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1