lie!) (Ie bloemen lief Nog het proces Provo. m m 'T EEN En ANDER LEGERNIEUWS RU1TENLAND O DAGBLA ONZE KOLONIE Aankomst der Elisabetiiville Etegentiende Jaai-tjang sa' 77 2 CENTIEMEN HET NUMMER tSanderefcsg 3 April IS63 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alls posümreeien van iiet land. P UITGAAF, 4 li. 's avonds «j» 2e UITGAAF, 7 u, 's avonds «p Ponr toote la publicité corr.merciale et financière du journal, s'adresser e-cclusivemenc a l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxeiles. BUREEEENl TE BRUSSEL i GODTS, Beursplaats, 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J. TE AALST a Eerltetraat, Telefoon 114. Van Nuffel-De Gendt. öi AANKONDIGINGEN! KI. aanfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1.00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 Finane. aankon, (per regol) Ir. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2.00 Itecht. hersicll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel). fr. 2,0(1 Coramerciaie en finaucieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Juicht!... 't Is Lente De gure W inter is voorbij de ontwakend na tuur tooit zich met oog- en hartstree lende bloempjes BLOEMEN Wie bemint do bloemen nietHet land vlecht er kransjes mee do jonge dochter smukt er zich mede op de grijsaard verlus- ligt zich met ze te aanschouwen. BLOEMENZij zijn de lievelin gen van ons volk Onder welke vormen of kleuren zij zich ook ver- toonen, ze bevatten iets lieftalligs, iets onstoffelijks, iets bovennatuurlijks. BLOEMEN IS DE LIEFDE Bloemen aangeboden aan een verloof- ue aan een bruid, aan een vader en moeder op bun naamdag of aan een vriend, geven getuigenis van toegen- beid, van verknochtheid, van liefde. BLOEMEN IS VREDE Wan neer wij die geurige plaatjes zien pron ken op de venster van Sophie, de werkvrouw, gevoelen we dan niet dat z j een goede huishoudster is, die door orde en zuinigheid haar te huis zoodanig behaaglijk weet te maken dat haar echtgenoot zijn paradijs in eigen woning vindt en geen verlangen noch behoefte gevoelt in uithuizing z'jr. genot to zoeken Gelukkige man Gelnkkige vrouw Geluk kige grootouders I... Gelukkige kin- ders!... Ja, die hloemjes roepen ons toe Orde, vrede, goedheid, werk zaamheid, eendrachten toewijding wo nen hierbinnen. BLOEMEN IS VREUGDE Zij zijn onafscheidbaar van alle feesten en bijgevolg van al de vermaken des volks... Geen familiemaaltijd, geon kermis, geen verjaring, geen jubel feest, geon inhaling, geen wandelpark zonder bloemen... Zij maken ons vroo- bjker en opgeruimder en blijmoedi ger, want ze vertegenwoordigen heil, zegen en geluk. BLOEMEN IS ROUW!... In 's mensehen leven ontmoedigen hem verschrikkelijke beproevingen, die zijn groot edel hart ten bloede verbrijze len. In di® droeve oogenbhkker, leni gen de bloemen zijn grievend zielelij- uen... Wanneer de onverbiddelijke nood ons iemand ontrukt dier. we innig lief hebben, dan, o dan getuigen zij van ónze rouwklachten en smarten. Bezoek onze kerkhoven de heer lijke bloemen zullen u duidelijk ver klaren hoe levendig de liefde de hittere scheiding overleeft. Gezegond wezen de bloemen, getui gen onzer vreugde, getuigen onzer liefde, getuigen onzer drcelheid Hebt ze dus lief uit al de kracht uwer zielLieve dames, omkranst uw rjde zachte lokken ermede Komt, dartelende meisjes, geeft uw frisch- en schoonheid hun evenbeeld Komt jon gens schenkt e m bloempje aan den af- wezigen;dat verschaft wederkeerig zoo eindeloos veel vreugde en kost zoo Weinig. O, eene rijkdom alleen kan niet ge lukkig maken Weet ge wat geluk is?... Dat is de kalmte onzer velden, hel liefelijk gekweel der vogelen... Juicht 't Is Lente De na- 'uur herleeft Naar buiten, naar bui ten De Lento"is in hoogtijdos Po3tcheks( De dienst der post- cheks en overschrijvingen zal op 16 April serslkomde in werking treden. De aanvra gen tot het openon van eeno rekening wor sen van nu af aangenomen op al do post kantoren van het rijk, do hulpkantoren uit gezonderd. DemilicieklasvanlSÜ. Er cordt ton allen kante weer gevraagd wan- lour de soldaten der milicieklas van 1911 in onbepaald verlof zullen gezonden worden Wij moeten doen opmerken dat dit reeds lang zou geschied zijn, waren do socialisten niet afgekomen met hunne algemeene werk slaking. De zaak zal nu afhangen van de wending welke de gobeurtenissen in'ons land zullen nemen- In alle geval, moeten do milicianen van 1911 nog langer onder de wapens blijven, dan is zulks de schuld der roode ophitsers Bij da Si'tisselsche politie Do agenten Wielrijders, die 's uaclits do meeste straten en lanen doorkruisen, zullen voortaan geen licht meer dragen op hun rijwiel. Opgemerkt werd dat het licht dor lantaarns de nachtridders op afstand van de aan komst der politiemannen verwittigde en zij zich dan ook op hunno hoede stelden. Nu er zonder licht wordt gereden, ovor- vallen de agenten onverhoeds de nachtelijke arbeiders en kiekendieven. Ook is de lantaarn voor de agenten-wiel rijders bepaald afgeschaft. Alles is voorzien. En als er onlusten zouden uitborsten, tijdens de Algo- meene Werkstakinghoeft een gazetschrij- vor gevraagd aan Anseele. -- Dan, luidde het antwoord, geven we seffens ons ontslag Prachtig, toch Zoolang de werkstakers in stilte honger lijden dat hunne darmen grol len, dan blijvon do kopstukken aan hun hoofd. Maar als 't de gaaien niet meer kunnen houden, en de tanden beginnen te toonen, dan, rap, de kopstukken loopen elk naar 'non schuilhoek, in 't Oud-Begijnhof zijn er nog vele veilige hoekon en kanten en de werkstaking is uit. Wat do stakers betreft, zo zullen zeiven maar moeten weten hoe zich uit üoa slag te trokken. Op don hoop too, na do werkstaking, zal men hun verwijten dat do mislukking hunne schuld is, omdat ze do vroedzame werksta king niet hebben volgohouden. l-b4 groefcsfca kanon dsr wepeld. Hot grootsto kanon der we reld onlangs to Pittsburg gogo ton is bestemd om do zeeéngto van Panama to verdedigen Zijne kolossaio verhoudingen zijn als volgt lengte 16,15 tn., wijdte 406 m/m en weegt juist 182,700 kil. Do bom wclko eene lading li o vat van 68 kil. dunnito is 1,63 rn. lang en weegt zoo wat 10SS kil. Do vor- eischte lading in poeder bedraagt dan ook niet inindor dan 261 kil. Do schotsvcrto van den obus is 37kilom. of 7 u. 24 m. on kan oone dikte staal van hot hardste natuurlijk van eon meter doorhoren. Daaruit volgt dat wanreor zoo een bom- mokoa zijn dool goed gaat treffen de mach tigste pantserschupeu huls over kop de diepte zullen indraaien. De tuchtkcmpagnie en de correctie afgeschaft Bij Koninklijk bosluit norden de tucht- kompagnie on de correctio afgeschaft. In do plaats daarvan komt een correctie korps, bevallende twee kompagniën, waai de veroordeelde soldaten ingolijfd worden en eon hijzonder korps, dat do huidige sol daten der luchtkompaguie en de vrijgestelde correclionnairon bevat. E9!ie afdeelitig van 75 wachters, 30 voor iedero kompugme en 15 voor hot bijzonder korps, zalsair.on met don kader, de bewaking verzekeren. Dezo wachters zullen eene solde hebben van 72 centiemen daags. Het oud personeel, dat tot do nieuwe korpsen overgaat, zal h et oud loon blijven ontvangen. To rekenen van Juni 1913, zullen het correct iokorps en het bijzonder korps te Diest gekazerneerd wordou. Do kadors der tuchtkompagniëu on van de correctie, zullon hij het legor ingelijfd worden. Dinsdag morgend. rond 10 uro, is ilo Con- goboot «Eli-^Sbelhville» van Congo to Ant werpen aangekomen met 87 passagiers, waaronder 51 vaji eerste klas en 36 van tweede klas. 21 passagiers, waaronder ba ron do la Fuillo, waren reeds to La Palico ontscheept. Onder de passagiers bevonden zich de eorw. paters Cambier en De Geenst, van do missie van Scheut. De ir.issionnaris.de eorw. pater Cambier, verklaarde, dat hij 'naar Rome ging, want dat hij slee hls korpo raal is en dat hij rekenschap over zijne da den moet géven aan zijnen generaal te Rome Of de mission naris nog «aar Congo weer keert, ja of neen, daar is tot hiertoe nog geen besluit genomen. Do eerw. pater Cambier is ook te Boma door den algemeenen gouverneur officieel uitgenoodigd geworden op een feestmaal en bekleedde er de eereplaals, 't is te zeggen aan de rechterhand van den gouverneur. FranferSJ 3c Voor tiet oprichten van dierenkundlge Stations. De noodwendigheid van liet oprichten van dierenkundige stations, laat zich fel gevoelen om de rechtstreeksche be langen van den kweekor te bovoordeeligon Tot in 1911, was er nog niets of weinig hier over gezegd geworden. In Denemarken nochtans waar voor deze inrichting een krediet van meer dan 200,000 franks uitbetaald werdt zijn de bekomen uitslagen allerbest geweest, bijzonderlijk ynn 1903 tot 1909, gedurende dewelke de grove voestapol mot 300,000 koppen ver meerderde op een hoofdgetal van 2,000,000 hoornbeesten. In Frankrijk ontvangt het Nationaal land- bouwinstituut slechts 1100 fr., daarmede doet men waarlijkniets en het is hoogst wenscholijk zegt de heer J.-E. Lucas, land bouwkundig-ingénieur van hieraan te ver helpen. Zulks zou den Franschen kweek heropbeuren en do nijpende vraag van vleeSolidiiurle helpen beantwoorden. Overstroomingen. Het Zuid-Westelijk edeelle van Frankrijk wordt door over- siroomingen geteisterd. Overal wordt er vele schade aangericht aan bruggen, wogen en huizen. Een persoon heeft er hot levon bij verloren. Schielijke dood van een Priester. Zon dag laatst reikte de generaal Barrès de me- daije aan de strijde»»® van 1870 van Raban- 3löiis in het departement der Tarn uit. Na deze plechtigheid werd liet misoffer opgedragen. Wanneer na het prediken de priester uit zijn Heiligen Stoel trad viel hij m bezwijming. Mort haastte zich om hem do noodige hulp te bieden maar alle zorgen waren nutteloos. De eenveerde pastoor had opgehouden te loven. Dit schielijk overlijden van den geëerdon pastoor heeft do inwoners van llakastens tenoergeslagen. Zelfmoord te Parijs. De genaamdo M. Yvon Roddil, handelaar in zijde, en welke ten gevolge van den Balkanoorlog zijne for tuin had zien verloron gaan, heeft zelfmoord gepleegd door het innemen van kwikzout. Rattenvangers in Frankrijk. Sehoone zoden werden uit Engeland in het Noorden van Frankrijk ingebracht. Verleden Zondag hield men voor den eersten koor te Amolie (Noorden) eenen wedstrijd voor rattenvan- 813. De kampioenen werden in eene muit ge- bracht langs alle zijden doordicht traliewerk afgesloten men brengt hun eon half dozijn kolosaio waterral ton diegene zal den prijs behalen die zo op minst tijd zal hebben ge dood; maar zulks moet hij doen enkol met do tanden streng verbod de handen to ge bruiken. Op handen en voeten kruipt dan de rat tenvanger rond en valt de dieren aan. Men hoort een gekraak van beenderen en ge schreeuw van dieron en op eeiiige oogen- blikken zijn reeds vier ralten gesneuveld. De overblijvende dieron wachten hunner, vijand af bijten hem in de kaken, ooren, hals, en dan ving daar een verwoed gevecht aan dat vier lange minuten duurde; eindelijk waren al do dieron gedood en de ratten vanger stond recht om de toejuichende menigte to groeten en te danken. Daarna kreeg hij een glas alcool te drinken en wierden zijne wonden vermaakt. Na hem was hot do beurt aan zijne mededingers. Wij lieoton zulks effenaf walgelijke schouwspelen en wij hopen tevens dat nooit dergelijke wedstrijden op Belgischen hodom zullen plaats grijpen. IDviitselilancl Voor de luchtvaart. De Duitsclie re- geering heeft den bouw besloten van 10lucht schepen van 20.000 km. inhoud. Talrijke ilubbolo en draaiende hangars zuilen daar voor opgericht wordèn. Op do kust der Noordzee zulten 50 water- viiegmacliienen gestalionnoerd worden. De door deze inrichtingen vereisclito geld- sonupen zuilen door oen krediet van 165 millioen fr. worden gedekt waarvan men 97.750.000 fr. voor hot landleger on 67.250.000 fr. voor de marine zal bestoden. Da handel In Duitsch-Oost Afrika. Alhoewel de verkoerwogeu de kolonie nog in verre na niet talrijk genoeg zijn laten de volgende cijfers toe te oordeelen over den vooruitgang welke de handel or doet. In 1910 was de invoor tot 3,3 mill, mark geklommen tegen 1,8 mill, mark in 1909. De uitvoer welke in 1909 slechts 1,7 mill, mark bedroeg, klom tot 2,9 mill, mark in 1910, wat eeno vermeerdering van 1,2 mill, mark daarstolt in een jaar. Do Duitschers hebben nochtans maar een klein aandeol in dezen handel en moeten met de Griekschemededinging nog rekening houden. Het nieuw hoofd ven den Duitschen staf van zeewezen. Ter vervanging van den heer admiraal von Heeringen is de admiraal Pohl stafoversto in de Duitscho marine ge noemd. Een soldaat aangeval lenEon Italiaansch werkman heeft een op schildwacht zijnde soldaat met oeno piek aangevallen en bracht er hem eon slag op liet hoofd mede toe. Do schildwacht verdedigde zich met zijnen sabel en wondde den aanvaller aan den arm. Wanneer er hulp opdaagde ging de aan valler op do vlucht en kou niet ingehaald worden. 55000 werklieden gelockouteerd.Het socialistisch dagblad Loulch kondigt aan dat te Moskow de fabrikanten hunne werk lieden beginnen weg te zeuden.Volgens bere keningen zou het aantal weggezonden werk lieden van de textielnijverheid de 50.000 be reiken. De gelockouteerden zijn voornemens zich te wenden tot de Douma om daar eene vraag tot interpellatie neer te loggen, alsook een wetsvoorstel aangaande de verzekering van den werkman togen werkeloosheid. Eïigelantl Diamantdieven aangehouden. De Daily Telegraph» meldt dat Maandag rond zes ure 's avonds de Londenscho politio twee kerels aangehouden heeft welke deelgeno men hebbon in den grooten diarnantendief- slal van 32,000 pond sterling onlangs in Frankrijk gepleegd. Do aanhouding was zeer moeilijk. ■vereen.ig;cie Staten De overstroomingen en de Geldverliezen. De Ohio klimt immer cn overstroomt do landerijen op ganseh zijne lengte. Men heeft do hulp ingeroepen van de militie van Iron- ton om in de stad do orde te handhaven. Tal rijke huizen branden totaal af. Men telografieert uit New-York aan de Evening Standard dat naar de berekening van den gouverneur Cox do schade in de Ohioslaat 1 milliard 740 mill, frank be draagt. De spoorwegmaatschappijen zijn het meest oteisterd. De dood van Pierpont Morgan.De rouw in de beurs van New-York. Aan de beurs van New-York werden alle verhandelingen gedurende vijf minuten gestaakt ten toeken van rouw, om den dood van Pierpont Mor gan. I)o beurshandelaars hebben do volgende motie gestemd Het is bewezen dat do dood van M. Pier pont Morgan aan Amerika zijne schoonste, nuttigste <?n machtigste figuur ontneemt. Meer dan hetzij welk andere tijd-of landge noot beeft hij meegewerkt tot de ontwikke ling van 's lands rijkdommen. Zijne ovcr- grooto bedrijvigheid breidde zich uit niet alleen tot don handel en de nijrerhoid, maar ook tot de kunsten, de lettoren en do opon- baro liefdadigheid. Nooit, tot hiertoe, werden do beursvor- bandelingen te New-York gestaakt, voor hetzij wie. Do fortuin van P. Morgan kan men enkel op gansch onvolmaakte wijze schatten. De zaken die hom toebehooren hebben eene waarde van tien millioen. Zijne persoonlijke fortuin werd, voor vijftien jaar geschat op de som van 500 millioen dollars of twee milliard en half. Hot ware moeilijk lo zeggen hoe zeer dio fortuin is aangegroeid maar zij moet waar schijnlijk begrepen zijn tusschen vijf milliard on vijf milliard en half. Spanje Vergiftigd. Te Beija is eene familie uit 15 personen bestaande door trichinenhe- vattend varkensvleesch vergiftigd geworden. Vier kindoren en drie personen zijn reeds overloden. Do 8 ovorlovendon zijn in eonen bedenkelijkon toestand. Hat Spaansch-Fransch verdrag bevestigd. De koning heeft liet Spaansch-Fransch verdrag bekrachtigd. Ter dood veroordeeld. —Het gerechts hof van Pampelune heeft zekero Estoban Anduoza, welke moord ploegde bij middel var. revolverschoten, tor dood veroordeeld. De moordenaar had zijn slachtoffer in eene rivier geworpen. Egypte De Duitschers In Egypte. Do African World Engelsch orgaan geeft de volgende inlichtingen op nopens den voor uitgang der Duitschers in Egypte, welke waarlijk ontgoochelend is. Het getal schepen onder Duitscho vlag. welke de Egyptische havens binnenvaron neemt immer toe en wedijvert fel met de Etigelschc vracht- on passagierschipvaart. De u Deutscho Oriontbauk alhoewel maar over een klein kapitaal beschikkend deed tal van goedo on belangrijke zaken. Do uitvoer van ruw katoen geschiedt hoofdzakelijk door Duitsche firma's en d« eenige Egyptische spinnerij is onlangs ia handonvau Duitschers gekomen, Italië Proefnemingen. Proefnemingen met do telegraphic zonder draad en welke totaal slaagden werden genomen door een Itali aansch leeraar, tusschen Rome en Tripolita- nië. Dezelfde proFessor zal dergelijke proef nemingen trachten te doen gelukken tusschen Parijs en Rome. JVlaroldto D® Franschen in Marokko. Do kolonel Mangin heeft op 27 laatst de vernieling der korengroeven begonnen der afvallige stam men rond het kamp van Dechra-Brakka. De luitenant do Morlaye. militair vlieger heeft kolonel Mangin vervoegd on zal ia de kolom dienst nemen. Boot gestrand. De Engelsche pakot- hoot Agadir is tengevolge van het slecht® 'weder gestrand, rechtover de stad Mazagan. Hij had aan boord ongeveer 150 manschap pen en reizigers. Do paketboot bevint zich iq zeer netelige» toestand, Vóór de uitspraak. Ten gevolge van het lato uur, de telefoon te Aalst gesloten zijnde om 9 ure, konden wij in ons nummer van Woensdag de laatste lijdingen over de zaak Provo niet mededoe- lon en moesten ons vergenoegen bij het me- dedeolen der vragen eti der uitspraken van jtory en Ilof. Ziehier nog eenige bijzonderheden Nauwelijks had Gaston gehoord, dat hij onwodorroopelijk veroordeeld was, of hij werd vrees el ijk bleek. Zijn advokaat, M. Buis, trachtte nog*" medelijden voor hem af te smoken, on hoopte dat het Hof zich niet al te slreng zou toonen. M. Bernard, verdediger van Richard Ver- gouls, toekende protest aan tegen de zevend® vraag, bewerende dat deze zou moeten ge splitst geworden zijn en afzonderlijk gosteld/ voor Gaston oil Richard. Volgens den verdediger, is het wel in don geest der jury gowoest, Richard alleen to doen veroordeelen wegens medeplichtigheid aan diefstal. Spreker geeft een voorbeeld Het proces Wambacq, waarin eeno soortgelijke vraag gesteld werd. Hot Verbrekingshof verbrak naderhand 'net vonnis. Het Ilof verwijdert zich om over de besluitselen van M. Bernard te beraadslagen en na eenige minuten komt het terug met een arrest, do besluitselen verwerpende. Daarna gaat het nof beraadslagen over hot vonnis. In do zaal gaat het intusschen zeer woelig» De gendarmen trachtten het volk tot kalmte aan te zetten, doch de advokaten houden eon kabaal dat hooren en zien vergaat. Zij dis- kuteoren de vragen, de antwoorden der jury, enz., enz. Gaston ziet er gelaten uit, doch Richard weent. Binnen weinige minuten zal hij we ten of hij mag leven of... voor immer opgo* sloten blijft. Na eeno beraadslaging van ongoveor eene uur komt bot Hof terug. Een zucht van verlichting gaat uit de menigte op, en onmiddelijlc daarna hoorscht eene doodsche stille mon zou zich op oen kerkhof wanen... De voorzitter van hot Hof leest do ver- schillige artikelen van hot strafwetboek welke in aanmerking genomen zijn om hot vonnis te staven. Aller oogen zijn starlings op den voorzitter govostigd. Eindelijk komt het vonnis er uit Gaston Vorgouts wordt tnr dood veroor-» doeld on Richard Vergouts tot eeuwigdureur den dwangarbeid. In de zaal gaat een gemor op onder het publiek. Mon verwachtte er zich uiet aan, dat Richard Vergouts zoo zwaar zou ge straft worden, nu de jury hom vrijgespro ken had wegens moord. Nawelijks had de voorzitter den eersten zittijd van l;et assisen hof gesloten verklaard, of do menigte dringt naar den uitgang. De veroordeelden zijn als uitgeput. Gaston schijnt levenloos, terwijl Richard luidop snikt. De geudarmea brengen hen weg. Voor de

De Volksstem | 1913 | | pagina 1