Oorlog In de Balkanen Dl: ZAAK WILIART Een SGliouwInirg afgebrand NIEUWSBERICHTEN DE KAPITEIN 2 faatste maal hebben do gebroeders Vergouts hunnen naam gehouden. Morgen zullen zij nog slechts onder een nummer aangesproken worden Rcnd het vonnis Er zal nog veel over het vonnis gepraat en geschreven worden, vooral voor hetgeen de voroordeeling van Richard betreft. Hot is zekerRichard werd onplichtig Verklaard aan moord en do jury behield tegen hem enkel do betichting van mede plichtigheid aan diofle. Do zevende vraag was echter eone strik vraag, welke reeds in tal van belangrijke processen gebruikt werd. Zooals de vordedi- ger van Richard Vergouts, Mr Bernard reeds deed opmerken, na hot antwoord der jury, word er in do zaak Walmacq, ook door het assisenhof van Antwerpen afgehandeld, ook do zelfdo strikvraag gesteld. Vrouw Walmacq, door de jury vrijge sproken voor moord, werd ton gevolge van het bevestigend antwoorden op de strikvraag veroordeeld als medeplichtig aan moord, alhoewel de gezwoornon dachten haar enkel wegens medeplichtigheid aan diefstal te doen veroordeelen. Hot arrest van hot Assisenhof van Ant- worpen word verbroken en do zaak voor het •assisenhof van Brabant opnieuw opgeroepen. Vrouw Walmacq werd vrijgesproken. In eone andere assieenzaak werd nogmaals dezelfdo strikvraag gestold, en ditmaal keurde hot Verbrekingshof het stellen dezer vraag goed en werd de Verbreking verwor pen. Wat cr nu zal van geworden woet men niet, doel) zeker is het, dat do gebroeders Vergouts. of minstens loch Richard in Ver breking zullen gaan. Droeve boodschap Vrouw Gaston Vergouts verblijft sinds oonigen tijd in den omtrek van Brussel, 't Is daar, dat zij Dinsdag avond door een barer schoonbroeders het vonnis vernam. Naar het gevang Van rond 6 ure, bevond zich eone groote menigte, welke op minstens 20.000 personen mag geschat worden, in du:: omtrek van het Justiciepaleis, te Antwerpen. Ook in do Esplanadeslraat, do Eegijnen- Blraal en nabij het gevang verdrong zich eene aanzienlijke menigte. Het geruclit was verspreid gowordon, dat de diamantslijpers en handelaars zouden trachten de gebroeders Vergouts to lynchoe- f jn. Er werd eene afdeeling gendarmen te paard onlbodon alsook eono aanzienlijke po- liciemacht. Zoifs dan was het slechts mot de groolnlè moeite dat liet celrijluig met de ge- vangoncn tot aan het govung geraakte. Nederlaag der Turken to TchSaldj'a, zoo zeggen de Bulgaren/ '..wi, M.aamlag morgen drong oen balailjon Toil ion vooruit naar hel dorp Aruaulkeui,' maar do Bulgaarscho artillerie dwong hen 'tol den aftocht en maakte in hunne rangen jiilUo groole verwoesting dat die aftocht in eene ordeloozo vlucht veranderde. Torz.ul f- ilertijd drongen acht halailjons mei milrail- !eu/e:i. vooruit, komondo van Koum Boar- gas; maar eon tegenaanval van do Bulgaren dwong hen ook tot don aflocht zij lielen vele slachtoffers achlèr. De Turken' werden ondersteund door hot geschut van Turksche oorlogschepen. Nederlaag der Bulgaren, zeggen de Turken Volgons eene oflicieole medodeeling uil Ctmstantinopel 7.011 Maandag laatst een enkel tweegevecht ontstaan zijn lusschen do schut terij van beido legers. Een detachement Bulgaren die zich van liet gros van het leger verwijdord hadden werd totaal uitgemoord. MET DE BOODE Ï2A.WI3EM (36° VERVOLG.) Hij is door de Engclsche kogels gevallen op t oogonblik, dat hij de vijandelijke vlag streek. Kon soldaat kan geen roemvoller dood ster ven... Doch de dood van een kind is immers do pynlijkste wonde, waarmede liet moeder hart geslagen wordt... Beklagensweerdige Auaika God trooste u on ons allen...! Ik woot liet... Roscoff, kermde de onge lukkige moeder, dat gij cr geen schuld aan hebt... Och, mijn Guilanek, had ik u maar landbouwer laten worden, gij zoudt, thans bij ons zijn.... Do zee... welk een onmetelijk graf... Zog mij, Roscoff, heeft hij niet naar zijn moeder gevraagd...? Ja, zuster, hij heeft mij nog gelast, u zijn fluit terug te goven... Hij verlangde, dat do met zijn bloed gedronkto vlag opgehangen zou worden in do kerk... Stervend lispelde bij tweo namon, dio van do H. Maagd en van u —Dierbaar, onschuldig kind, zuchtte Anaïka. Wij zullen aan zijn verzoek voldoen, hernam Roscoff... en nu do rcvolutio voorbij is eu de kerken en kapellen weer worden op- gobouwd, zullen wij in bedevaart dit kostbaar aandenken in Gods huis gaan ophangen... Tranen, Anaïka, zult ge storton, telkens als uw oog op't speeltuig valt, maar ik zal ter nagedachtenis van Guilanek een prachtig kruis op het kerkhof doeu oprichten. Gij zijt waarlijk een goede broeder, sprak Bjne zuster. Naar diezelfde officieele inlichting zou het 15° regiment der Bulgaren totaal verplet terd zijn in don slag van Buyuk Tchemedjo. Turkijë aanyaardt al de vredesvoorwaarden der mogendheden. Dijnsdag laatst te 11 uro van den mor- ,gend. heeft de minister van huitcnlandsche zaken van TurkijÖ aan don markies Pa 11a- vicines, ouderdomsdeken do vreemde afge zanten, eene nota afgegeven, waardoor Turkije aan de nota der mogendheden ant woordt Turkijë bedankt do mogendheden voor hunne bemiddeling en aanvaardt zonder voorbehoud al hunne vredesvoorwaarden. Turkijë overigens.. 3teli betrouwen in do groote mogendlicdon en laa.t bun de zorg over den vrede te bewerken. De bondgenooten toonen zich ook zeer toegevend Men hadde wel kunnen veronderstellen, na den val van Andrinopel dat de Bulgaren hunne eischon nog talrijker en grooter zou den gomaakt hebben. Zulks is gelukkiglijk niet waar. Integendeel, do bondgenoten aan vaarden ook do vredesvosrwaarden der mogendlioden en stellen zich tevreden met de grenslijn Euos Midia, door de mogond- heden voorgesteld. Enkel vragen zij eene lichte wijziging, volkomen gewettigd door topographisclie redenen, wijziging die enkel een tiental kilometers bodraugt. Bstooyiny tegen Montenegro De Tribuna van Rome bevestigt dat Frankrijk aan de betoogingtegen Montenegro geen deel zal nomen dezo zal enkel gedaan worden door Oostenrijk, Italië on Engeland. Indien Montenegro vandaag of morgen niet hot besluit neemt hot beleg van Scutari te staken, dan zal do belooging aanstonds plaatsgrijpen. Naar den Wiener Algemeine Zeitung zouden reeds drie kruisers en eonige kleine schepen vertrokken zijn, om deel te nemen aan de betooging tegen Montenegro. De cholera te Andrinopel Do overlieden van Andrinopel hebben een plakbrief doen uithangen, waarop aan do bevolking de raad wordt gegeven alle voor zorgen mogelijk te nemen legen do menig vuldige gevallen van cholera. De kazernen, waar de gevallen zich voor deden, zijn totaal van do andere afgezonderd. Koning Ferdinand te Andrinopel Hot regont to Andrinopel sedert ongeveer 48 uren nochtans maakt men voorbereid sels om don koning te ontvangen. Overal bomer Ut men Bulgaarsehe vlaggon. Talrijke Turken, Grieken en Armeniërs dra gen armbanden mot do Bulgaarscho kleuren; de fez en de turbans verminderen van dag lot dag en maken slillekens aan plaats voor het Europeescli hoofddeksel. Talrijke inwoners maken gedurig een kruis op lionne borst om wel to doen inzien dat zij nieli genieons hebben met do Turk sche )jcyp)Uing. Gondarnien, hior uit Sofia on Philipopoli toegekomen houden do orde in do stad en Iraeliloj) het verkeer dor rijtuigen in dé stralen wat moer mogelijk te maken,- Wettelijke besluiten. Burgerlijk eereteeken Bij koninklijk besluit is liet burgerlijk eoreleeken verleend, te weten voor ruim vijf en dertig jaar dienst, het kruis van eerste klasso aan MM A. Vcrliegge, ge ineen teon tv anger va» Erernbodogeiu P. VaiideusHirine, schepen lo Welle, Voor ruim vijf en twintig jaar dienst. De medaille van eorslo klasse aan MM. E. Bailleul, bnrgeqieosler van Vonnezeele De La ito, gemeenteraadslid to Reirlegem graaf L de Spangen, burgemeester, id. L. A Ruysse, schepen to Loinberge R. Van don Broecke, gemeentesekretoris van Nokere; It. Jooris, schepen te Vurslo. De kapitein drukte krampachtig do handen van Anaïka. G 1.1 stelt vertrouwen in mij, nietwaar, 1zuster Ja. Roscoff, groot vertrouwen... De kapitein liet een diepen zucht. Gij beschouwt mij als slaaf van de regel tucht 011 van mijn plicht on niet in staat een misdaad te bedrijven H90 kunt gij zoo iels zoggen, broeder, gij een misdaad plegen Heb dank, zustor. voor uwe woorden. Waarom bedankt gij mij toch Omdat mon mij morgen beschuldigen zal, indien ten minste do beschuldiging niet reeds tot u is doordrongon... Men zegt name lijk, dat ik een ellendeling en een moorde naar ben... en het zou balsem voor mijn hart zijn, wanneor ik ten minste in liet oog van ééue zuivere ziel onschuldig ben. Wordt gij van eon misdaad beschuldigd? vroeg do weduwe verbaasd ik geloof, Ros coff, dat ge op weg zijt om krankzinnig to worden Gave God, dat ik het verstand verloren had, omdat ik, naar het schijnt, reeds do oor kwijt bon... Anaïka Anaïka hoor mij aan... zoo waar als wij thans tot elkander spreken, oven zeker zult go morgen vernemen, dat ik liet bloed vergoten heb van een mensch... Maar, broeder kunt gij dan bet tegen deel niet bewijzen Helaas neon Kan geen getuige voor u optredon, om uwe onschuld aan to toonen Allen zijn dood jammerde do kapitein Schep moed, broeder. God zal u bijstaan; der gelijke beproeving is slechts voorbijgaande. Wat er ook pebeuro, Anaïka, uw broe der blijft voor u onschuldig DE VOLKSSTEM Vergadering der aandeelhouders van de Naamlooze Maatschappij Gent-Tcrneuzen Gisteren namiddag had om drie ure de vergadering plaals der aandeelhouders van de Naamlooze Maatschappij Gont-Tornou- zen. i Men zal zich lierihnoren dat op 22 Fe bruari oene vergadering moest plaats heb ben, doch gezien het niet opkomen der aan deelhouders werd de vergadering verdaagd. Dezo green dan gisteren plaats, ondor het voorzitterschap van den beer Berlo, van Brussel, beheerder. Er waren 1821 aan'deelón vertegenwoor digd met oen stemméntal van 312 stemmen. Na eene langdurige gedaehlenwissoling werd tot de stemming overgegaan: Do beheerders, iii Januari laalsllcdon be noemd, werden nu afgekeurd Het ontslag der drie beheerders en der twee kommissarissen word aangenomen; De maatregelen, ^epomen om do belangen der maatschappij lo vrijwaren, werden goed gekeurd, Ten slotte werd liét voorloopig konkor- daat verworpen met 250 stommen tegen 51 en 1 onthouding. Werden beheerders, benoemd, do lieeren De Clorcq, Ligy, Wauters, Leonard, Do Bisschop, Van Romput en Rosart commis sarissen de iieeren Rajynackers, Sogers, Pie- Iers, Merveille en Severyn?. Daar de beheerraad, geono uilnooöiginpen gezonden had voor dezo vergadering, kan liet nog gebeuron dat alles vernietigd wordt. TE ANTWERPEN. Nadere bijzonderheden Zooals wij gistere») in onze laatste be richten meldden, werd Maandag nacht do Hippodroomschouwburg door brand ver nield. v Maandag avond had: de laatste vortooning plaals lor eore der bestuurders, de gebroe ders Piet en Willem Janssons. De vortooning van - Marie-Antoinelle was door een tal rijk publiek bijgewoond. Bij liet einde der vertooniug word niets verdachts bemerkt. Kort na half oen, werden do bewoners van een huis uit De Burburestrral, aan den schouwburg palende uit den slaap gewekt door het geknetter vaii vlammen. Doze per sonen zagen dat langs den kant van liet tooncel rookwolken opstegen.Het alarm werd dadolijk gegeven eu do buifnlhouder van den schouwburg, die ^gelukkiglijk dadelijk ter plaats was,stampte de deur in en konden poorlier wokken, die reeds te bed lag. Hot was hoog tijd. De pompierswaeht van liet Museurn was een oogonblik later tér plaals, maar ver- willigde ook de hoofdwacht ton gevolge der lievigheid van den braüii. De pompiers ston den onder de bovolojn van de luitenanten Posch, Boelens eu Baj teleir. De brand werd mot verscheidene lansen békanipl en aan hot Zuiderdok werd eene stoompomp in win king'gebracht eone tweede op den hoek der Do Horneslraat. Het vuur bad spoodig eene groote ui'brei- ding genomen en hol jganscho gebouw aan- .gotast. Wanneer de pompiers in vollo wer king warenbleef or nibt voel meer to redden. Het springen der ruiten van den groolon koepel, veroorzaakte een aanhoudend ge- drüisch. Een regen vhn vuurgonslers werd door don hevigon wind in do straten geslin gerd. Binnen liet gebouw was hel een schrik wekkende vuurpoel. Alles stond in brand van benoden tot den groolen koepol. Rond 2 1/2 uro is de rousnehtige koepel mot oneindig gedrui^pli neergestort, liet Dat beloof ik u bij do nagedachtenis van Guilanek, sprak do weduwe plechtig. 's Anderdaags had Roscoff vroeg de woning zijner zuster verlatenieh nauwelijks was hij eenige schreden op weg, of Yvonne de Kó'rou- las trad het slaapvertrek van Anaïka binnen en zegde haar, dat zij Waar de stad ging, van waar zij echter binnen' eenige uren zou zijn teruggekeerd. Anaïka durfde liaar niet naar de reden daarvan te vragen, dat zij bitter geschreid had on vast boslotcn was zicli naar Brest te begeven. Met zekere gejaagdheid sloeg Yvonne den weg in naar de staih en vervolgens naar de prefectuur van het zéë'wezen. Zij kende wol is waar niomand van het porsoneol doch dit hield haar vau haar voornemen niet torug. Onverschrokken meldt zij zich aan het bureel aan en baar jeugdige schoonheid, haar fiere houding, de zware rouw, waarin zij gekleed is, maken indruk op een dor beambten. Ilij gaat haar to gemoëfcfen vraagt wat zij ver langt. t Inlichting to bekomen omtrent do fregat do Tiiemis, antwoorddp.zij kortaf. Wees dan zoo góéd, mejufvrouw, mij to volgen, hernoomt do jongeling. Hij geleidde Yvoiïue in eon wachtkamer, vcrliot haar oven en kyvam terug met de bood schap, of zij haar naam geliefde op te ge ven. Yvonno de Kéroulas, sprak zij op waar- digen toon. Do jonkman verwijderde zich voor dón tweeden keer, en nu trad weldra eon man van veertigjarigen If eft ij ei binnen en verzocht haar hem in zijne karper te willen volgen. Hij wees het meisje een stoel aan en verklaarde zich aan hare beschikking. scheelde weinig of een pompier kreeg een brandende balk op het hoofd. Een groote rookkolom steeg omhoog en een verslikkende smoor drong in do aanpa- lendo huizen. Rond drie uro, na twee uren onverpoosd werken, kon men don brand als beperkt be schouwen 011 was er geen gevaar meer voor do naastgelegen woningen. Do pompiers echter bleven nog aanhou dend stroomen water óp hot vuur werpen. Gelukkig nog dal do heer L. De Jonglie, bediende Lij da gas, er in gelukt is, bij het oersto alarm de drie groole gasmeters af te snijden, of men hadde nog ergere onheilèn te betreuren gehad. Ganscli de Hippodroom Schouwburg is nog slechts een afgrijselijke puinhoop. Niels anders is kunnen gered worden dan eenige tooneolkoslumen, toebehoorendo aan do tooneelspeelsterMcj.Esliiig. Do meest ge troffene is de muziek bestuurder, M. Flor. PioiTó,wiens muziekbibliotheek door 't vuur vernield is geworden. De oorzaak van den brand is lot lieden on bekend. Niemand kon iets daarvan bepaald zeggen en men begrijpt ook slecht hoe hot vuur, ontstaan op hot toonoel, overgeslagen is tot do toonoelzaal, schoon het ijzeren doek naar beneden gelaten was. De schade is gelijk men wol donken kan ontzagelijk. Men spreek van een half inil- lioen frank. Er is verzekering. Ganscli don nacht door was er veel volk lor plaats. Bruss9l. Knaapje door een auto ver rast. Kinderen liepen Maandag namiddag achter elkander op don koek der Iluidevet- lersslraat en der Zuidlaan. Een hunner Oscar Luppens, oud 14 jaar, wions ouders in de Pruisenstraat wonen te St-Gillis, werd ver rast door eon auto-taxi on op de straatstee nén geworpen. Het jeugdig slachtofior bloed de fel uit eene diepe wonde aan den schede! on werd naar hel St-Pietursgasthuis overge bracht. Tioee gauwdieven. Mevr. Lefranclc, wonend Legrundluan, te Ukkel, verhol Maandag namiddag een magazijn in do Nieuwstraat. Zij werd schier omgestoolen docr twee personen die insgelijks liet huis verlieten op oon tram rijtuig sprongen 111 de richting der Noordslalio. In een magazijn dor Grasmarkt gekomen, stelde Mevr Lefrancli vost, op liet oogonblik dat zij een aankoop wilde betalen, dat zij bestolen werd. Haar geldbeugel behield meer dan 200 fr. lusschen vrienden.Tweo koffiehuis- bedienden kregen Maandag morgein! twist in de Magazijnslraat. Eensklaps bracht een hunnerzijn tegenstrever een messteek-toe in liet g.oJaut. De plichjigo werd naar het kpm-t inissariaat der 3° a fdeeling geleid en do ge kwetste, naar bet St-Jansgaslhuis. Door een auto om geworpen.--Een geld- ophalor, Dósiré Tordeur, wonend St-Antoon- slraat, lo Etterbeek, werd Maandag namid dag aan de Lt-uvensche Plaats omgeworpen door een automobiel. Ilij werd gekwetst aan de beenon Tiet .slachtoffer werd naar het Si-Jausgasllmis vervoerd. I)e politie der 1* afdeeling beeft een onderzoek inges'eld ton einde de ver antwoordelijkheid te bepalen. Liever de dood dan het gevang. De politie heeft Dinsdag morgend i:i alle rich tingen dn persoonbesclirijviiig gestuurd van eenen inpakkor, Thnofiel DoZ.,'27 jaar oud, onlangs lot 3 maanden gevang veroordeeld voor diefstal ion nadeele van zijn meester oen handelaar der Nieuwstraat. De Z. heeft Maandag avond zijn logementbuis verlaten. Heengaande verklaarde hij dat hij verkoos te sterven, dan in bot gevang te zitten. Mijnheer, sprak Yvonne, toon mijn va der op het schavot geguillotineerd werd, wa ren do leste afstammolingen van het adel ijk geslacht do Kéroulas* ooggetuigen van dat vreeselijk schouwspel.... mijn neef, de burg graaf Hector do Kéroulas en ik... op aanwij zing van een ellendig mensch werd mijn neef reeds den volgenden dag in de gevangenis geworpen, en weinige dagon later wedervoer m'O hetzelfdo lot, doch het einde van 't schrik bewind gaf mij mijn vrijheid terug... Betref fende mijn neef hoeft men mij gezegd, dat de burggraaf de Kéroulas als gewoon passagier aan boord van de Tuuxiis is ingescheept ge weest... Dut is zoo, mejofvrouw. Zou ik ook mogen weten op wiens be vel Op order van een ellendeling, Brutus genaamd. De voormalige pachter van mijn vader., 't is wel... maar, mijnheer, zou ik nu ook mogen weten, wat er van den burggraaf go- worden is Hij is dood mojufvrouw... Dood mijnheer...! Als aristokraat en verrader van het volk is liij gestorven... En wie heeft hiertoe het hevel gogeven, mijnheer Dezelfde Brutus, destijds alvermogend. Waar is het wrecde vonnis voltrokken 't Wordt, my moeilijk, mejufvrouw, uwe verdere vragen to beantwoorden... In die tijdon van wanorde en regeering- loosheid grepen er dikwyls groote feiten plaats, welke in vroedzame tijden onmogelijk zouden zyn... Aan boord van do Tiiemis is bet bevel ten uitvoer gebracht, niet waar, mijnheer i 3 APRIL 1913 Een af Ir ug gelaar opgezocht. De politie van Brussel zoekt ijverig een zooge zegden ingenieur-elektriekwerker op, die eenige dagen op een gemeubeld kwartier heoft gewoond op de Zeunelaan. Dezo kerel bad zich aangeboden bij een wisselagont op do Noordluan en hem ver zocht voor 16,000 fr. aandeelen te koopen van een huis op do Anspachlaan. Geld noo- dig hebben, had hij don wisselagent verzocht 3200 fr. lo loonen. Hij toonde hem een brief,ontvangst getuigend van eeie som van 50,000 fr in eone Brusselsche Bank. De wisselagont gaf liera 3200 fr. legen een check van 16,300 fr. Na hot vertrek van den.... ingeniour, begaf de wissolagent zich naar de Bank door den aftruggolaur aangeduid en vernam dat do ltrief welko hom word getoond valscli was. Hij vernam ook dat zekere persoon, zich als ingenieur uitgevend, aan dezo Bank 5,300 fr. had toevertrouwd, doch dat dit geld sedert lang werd uitgeput. Gehnipt. Over eenige weken hiold depolicie Uvee dieven aan, die in een hotel te HamoiU (Limburg) juweelon, zilverwerk en andere voorwerpen hadden buit gemaakt. Dinsdag morgend heeft de policie der hoofd stad een derde medeplichtige aangehouden, zokoren M..., die reeds meer dan eens mot hot gerecht heeft moeten afrekenen. M... word ter beschikking van den onderzoeks rechter van Hasselt opgesloten. Eene goede meid zal altijd eene plaals vinden, indien zij haren koffie maakt met de chicoree der Trappisten Vincart. 1500 Y Laken. Gauiodieverij op de foor. Mevr. V..., werd Zondag avond op do foor van Lakon ontlast van haar zilveren geldhou- gel welke zij in de hand hield, en wolko, met den inhoud, eene waarde had van 300 fr. Drie kerels werden eonigen tijd nadien aan gehouden. Prooven ontbraken en men moest hen terug loslaten. Elsene. Het gevaar der vuilnis. M. Filip Vandocselaer, 80 jaar, Kleine Malibrandstraat, te Elsene, gleed Maandag namiddag uit op het voetpad in de Malibran- slraat, over eene schil. De arme ouderling viel, brak zicli een been en werd zwaar go- wond aan liet voorhoofd. Rijtuigongeval. Het paard van der» heer D..., wonende te Anderlecht, ging gis teren avond aan do St Kruisplaats op hol. I11 liet rijtuig zaten de eigenaar en een zijner vrienden. De eerste werd tegen de afsluiting van oen grond geworpen en niet gekloven schedel opgenomen. Na verzorging in een apotheek, werd Jiet slachtoffer naar het gast huis vervoerd. Zijn toestand is wanhopig. Do medeinzillendo bekwam geen letsel. Dit beek. Hioedige twist. Frans Timmermans, 25 jaar oud, van Dilbeek, eu Amand Do Riddor, 24 jaar oud. van Ternath, droegen elkander eenon doödelijkon haat toe, Maandag avoiid, rond 9 1/2 uro, ontmoeten zij malkandor te Roodöiibosch. Timrner- nraWJv'^ïio gehvapend was met oen knods, sprong naar zijn Vij'and tóé 'en bracht dezen eon slag toe op hét 'hoofd. De Riddor stortte bewüöiejöos ten ^rohdél"-'Timmermans sloeg en stamplo Vervolgens liet slachlofier zoo veel bij maar kön. De ongelukkige werd door voorbijgangers opgenomen en naar zijne woning overgebracht. Zijn toestand is zoor org, Aarschot. MoordpogingMaandag nacht was de genaamde Urbain Pyck, koop man in aardappelen, wonende to Schaar beek, Koninginne'aa)), met zekerePliilomena Van den Broock, waarmede bij sedert eeni- gen. tijd leefde, naar Aarschot gekomen. Rond 2 ure 's nachts zaten zij samen in eene herborg langs don Leuvenschen steenwGg. Rond dit uur zegde de dochter der herberg dat het lijd wierd om slapen te gaan. Pyck stond op en zonder een woord te zeggen, loste hij vior scholen op het meisje, welko gelrofïen word in do wang, achter liet oor, in den schouder en in den rug. Het meisje had nog de kracht naar boven te loopon. De kapitein had bijzondere bevelen out- vangen. Bevelen... mompelde Yvonne. Uit con dikke tasch nam de veertigjarige man een bundeltjo papieren en las haar het bevel voor van den 17 Floridor van hot jaar III, inhoudende, dat den 17 der volgende maand do gow.ozon burggraaf Hector de Ké roulas zou ter nood gobracht worden... Go» teokend Brutus... Ilij overhandigde het stuk aan Yvonne, die het nalas en er zacht bijvoegde Met zijn hoofd blijft hij borg voor de nauwkourige uitvoering... Ziehier overigens het proces-verhaal, onderteckond door drie officiers van do The mis, bevostigende, dat de voormalige, burg graaf do Kéroulas, passagier op de Tiiemis ia- gescheept, iu den nacht van den 17 _Juni jaar III is verdwenen... overeenkomstig het aan den kapitein opgedragen bevel. Volgen do handteekeningen van Jules Grenier, Candale on Pierick. En waar zijn de medeplichtigen... ilc meen de medouitvoerders van dezo.barbaar- scho daad, wier namon gij opnoemt Allon in een zeegevocht omgekomen, mejufvrouw. Kan God lafaards den heldendooö laten sterven, mijnheer Yvonne zweeg, zag bewogen voor zich en bleef eenige oogenblikken sprakeloos. Mijnheer zegde zij eindelijk, de lesta wil van mijn vader had mij aan den burg graaf verloofd... Gods wii geschiedde nu eu door allo tijden... Mijn besluit is genomen doch alvorens de wereld vaarwel te zeggen, wildo ik eerst de geheele waarheid dezer treu rige zaak weten. (Ver volgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2