Oorlei in de Balkanen im 'T nesenüesieSe Jaas-g-assg esr TS 0 30 G- IIP? X_i 3ö VRIJMETSELAARS - PROPAGANDA Akademisch© Jeugd RUITEN LA ND 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijtiisig 4 AprsJ IS i 3 ABONNEMENTEN f Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds m 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds «ij Pour loute la publicité reir.inereiale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Récdaina Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. EUREELEN TE BRUSSEL Cl. GOZSTS, Beursplaaïs, 2 Telefoon A 3299 Bestuurder TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De üendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. res.) tr. 0-60 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* bladz. (de regel Ir. 0,30 Finunc. aankon, (per regel) Ir. 2,00 fr. T OT Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Reclit. hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieelo aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agence Réclame Godls, 2, Beursplaats, Brussel. BIJ DE Do vrijmetselarij tracht de personen, die door eene voorname betrekking ir, de maatschappij liet werk van de loge kunnen in de hand werker., in hare ge lederen te scharen. De hogeschool studenten namelijk hekleeden een in 't oog springende plaals en de vrij metselaars houden or zich op een gansch liijrjndere wijze mede bezig. Br.*. Olio Hesse, leeraar te Saar- briicken. heeft op 15 April 1909, in een redevoering te Dusseldorf uitge sproken (Signalé 1909, nr6.), uiteen gezet dat de vrijmetselaars de studen tenhuizen, door Br.-. Keileren door de Comeniusgesellschaft opgericht, die nen te bevoordeeligen. Hij raadt aan, do vrijmetselaarsgedachten onder do studenten te verspreiden door voor lezingen en andere middelen van prak- tischen aard. Gedurende de daarop volgende be spreking deed Dr. Bisscbofï.-., uit Leipzig, opmerken dat er in Duitscli- land studentenvereenigingen bestaan hebben, doortrokken van gedachten die op de vrmij,-. uilliepen. Zij werden om de jaren 1850 uit hoofde van poli tieke redenen of voorwendsels ont bonden. Dezelfde Dr. Hesse schreef in de Bauhiitte (1909 nr 48) dat do Rheinisch-WesUUliscbe Logenbund gedurende verscheidene jaren een aan zienlijke som uitgeloofd heeft voor oen wedstrijd van wetenschappelijke ge schriften, zonder evenwel een eoftigs- zins bevredigenden ititslag bekomen to hebben. Hij dringt nogmaals aan op de noodzakelijkheid studentenhuizen op te richten, naar het voorbeeld van het Kaiser Franz Joscph-Universitats- Studontenlioim te Czernowitz-en van bet Queen Margre-Ha'li to Glas gow, waar kosteloos of tegen zeor jagen prijs, van 40 tot 50 studenten eten en slapen, Br.-. Dr. Friedr. Scbwabe (Straats burg) gaf te Frankfort den raad, pogin gen aan te wenden om de jeugd aan te zetten leestavonden en voorlezingen bij te wonen en deel te nemen aan reizen. Dr. Erienmeyer (Bendorl-Rh) ver klaart in een vlugschrift Die beson- iiep n Aufgaben maurerischer Vollts- bil. ungsarboit »,in lOlOdoor de Ver een: inder Duitsehevrijinetselaars in 't iiclit gegeven, dat persoonlijke be- tri-i, i; ngciuitnoodigingen, do tus schen!' ms van leeraars, zelfs middag-, avpudinuler. en studiebeurzon dienen aangewend ter bevordering van de vrmij.-. Op de 48' jaarvergadering van do 1 Duitsche vereeniging (3 en 4 Septem ber 1910) noemt dezelfdo Br.-, nog vrijmetselaars ^propagandamidde len den invloed van de Vrijmetselaars op bun zonen, de betrekkingen met vrijrnelselaarsfamiliën en de akade- mischc pers. Op een vergadering van de Duitsche vereeniging te Berlijn gehouden op 2 en 3 Maart 1912, werd de vrijmetse- laarspropaganda bij do hoögeschool- studenten in 't bijzonder besproken. Dr. Weicz.-. hield zich eveneens met dit vraagstuk bezig op do 50" jaar vergadering van de Duitsche vereoni- ging te Frankforthij heeft o. a. eene voorlezing gegeven te Erlangen, op 30 April 1912 in de loge Germania over hetzelfde onderwerp en hij schreef een verslag in do Bauhütto (1912 nr33) over zijn persoonlijke onder vindingen. De n Kölniscbe Volkszoitung van 17 November 1912vraagt terecht: Is de tijd niet gekomen om een antivi-ij- metselaarsbeweging op touw te zet ten. n Verleden Zondag liad te Charleroi eene eerste algemeene vergadering plaats van de toekomstige werkstakers; algemeene mobilisattie hadden de socialisten zulks genoemd. Hoeveel waren er De Gazette van Charleroi (liberaal orgaan) zegt dat er 50.000 man deel namen aan de betooging en 30.000 op de Zuidplaats naar de meeting bobben geluisterd, We hebben daar oogenblikkelijk niet willen op antwoorden, al scheen ons dat cijfer fel overdreven. Nadere inlichtingen laten ons toe te houden slaan dat hij die beweert dat er op de Zuidplaats 30.000 man vergaderd was, eenvoudig zijne lezers voor den aap houdt. Die plaals moet eene len"gte van 150 meters op eene breedte van 55 meters, bijgangen inbegrepen. Deze nochtans waren bezet door oen aantal nieuwsgierigen die daar rustig zaten een glas bier te drinken, en oog getuigen wilden zijn van de grrrooote mobilisatie! De bijgangon afgerekend en do op pervlakte door den kiosk bezet, daar bij rekeninghoudende dat enkel twee derdon dor openbare plaats mot volk bezet waren, aangezien karren en wa gens heel gemakkelijk er konden door rijden en koeren, zoo mag men beves tigen dat ten hoogste 5000 mar.op die plaals vereenigd waren. Die mobilisatie was dus maar pau- vorkens Ook willen de socialisten ze herbe ginnen op Zondag 13" April in liet Centrum. Naar de Gazette du Centre verneemt waren de vcreenigingen, op touw ge zet met bet oog op de A. W. moer dan eens zeer woelig. Onze konfrator zegt dat zulks komt, omdat er op do A. \V. eone driedub bele bui koud water is terecht geko men. Do oersto bui, omdat de werklieden nu overal goed weten en verstaan dat de A. W. hun toch bet zuiver alge- gemeen stemrecht niet kan geven. Eene twede hui, omdat men uit do de kasten der syndikatcn niet wil put ten ten voordeele van de werkstakers. Deze lijding verwekte groote opschud ding in liet Centrum. Ook werd er daarom hier uitzondering gemaakt en besloot men in de kasten van de twee machtige syndiknten der metaalbewer kers te putten hoogstens de som van 25.000 fr. Maar die som ltan sleehts uitbetaald worden r.a do derde week der werkstaking. Tot op dat oogenblik moeten de socialisten maar zien dat ze zelf toeko men kunnen zij dat niet, dan mogen zij van honger sterven. Maar nog eene derde bul komt de geesidrift der toekomstige stakers koe ler.; men beeft hun laten booren datcle werkstakers onderregiem zullenstaan; zij hebben klinkende munt gespaard men zal bun voedsel in ruiling geven! Of zij de volle waarde van bet ge spaarde zullen weerkrijgen, zulks zal moeilijk zijn om vast te stellen, en dat stolsel gaat aanleiding geven tot aller hande misbruiken en dus ook tot groot wantrouwen. Kortom, de werklieden van het Centrum zien in dat A. W. enkel voor doel heeft eenige leiders te meer to kunnen plaatsen zij vinden dat liet daarom do moeito niet was eor.c A.W. te beginnen. Een v^ijwiSHgerskopps auto mcfeilisten* Het beheer van oorlog bostudoort tegenwoordig een voorstel, dat voor doel beeft gemakkelijker zijn toevlucht to nemen tot do opeisolungen van automo- biels en een vrijwilligerskorps automobi listen samen te stellen. Te dien einde is er bevol gegeven al de rijtuigen van het land op te tellen. Dit werk moot met de grootste stiptheid geschieden. Bezoek van den Eieei* Possi- Cas*é. Verscheidene dagbladen hebben aangekondigd dat de president der Frar.sche republiek tor gelegenheid van de Wereld tentoonstelling van Gent, België zou bezocht hebben, Er wordt nu gemeld dat er voor het oogenblik nog geeno spraak is van eene reis van don president naar Belgë. fóisS tegen de g©d3d5enst, De socialistische Journal de Charleroi schreof ovor twee dagen Geen doopsel meer in de kerk Geen huwelijk meer in de kerk Geen begrate n nis moor in do kerk Geen Eerste Kom- munio meer in de kerk De werkliedenklas moot do godsdienstig! werkstaking inrichten, algemeen, voort- durend en radikaal. Dat het ordewoord in geheel de werk- liedonklas van nu af zij goou kind, geene vrouw, geen man, geen kimt meer voor do kerk En dan, als *t past, komen de roode bla den vertellen dat ze niet tegen den Gods dienst zijn. 'lisgoed 1 dat de menschen die schijn- heiligaards volkomen kennon van Acttwerpsn isi §9281. Het voor- loopig coruiteit heeft de lijst dor inschrijvin gen gesloten voor de samenstelling van de (inaucieele maatschappij der tenloöhstellinj Het voorziene kapitaal is 3 millioen. Tot lüortoe is 3.200,()y)9 fr. ingeschreven. Do akte van samenstelling zal op 9 April go- teekond worden. Evenwol wenscht het comitelt geene en kele medewerking uit te sluiten. Personen dio nog wenschen mede te werken tot samenstelling der vennootschap, kunnen lot7 April, 's avonds, hunne bijtreding stu ren, 't/.ij aan notaris Lefevre, 't zij aan notaris Cools.Van inschrijvingen benedei: de 25.000 fr. wordt geene rekening gehouden Het voorloopig comiteit zal eventueel overgaan tot evenredige vermindering dor inschrijvingen. FraiilcriJ 3e Levend verbrand. Gisteren avond be reidde Mevr. M. Larnarlaire, wonen in do Orlolaanslraat te Parijs, tiaar avondmaal op een mot alkooi gevuld komfoor. Eensklaps ontplofte het toestel en de kleederen der vrouw geraakten in vuur. Verschrikt wildo de vrouw langs den trap wegvluchten doch zij viel en kon niet meer verder. De geburen snelden bij het hulpge roep toe en vondon do vrouw mot erge brandwonden op don grond uitgestrekt. Zij werd onmiddelijlc naar het hospitaal overgebracht waar zij een uur lator stierf. Nog een vlieger gedood. De Fransche vlieger adjudantFauro is Woensdag met zijn toestel ten gronde geploft. Do ongelukkige vlieger word gansch ver minkt van onder zijn toestel gehaald. Zijn lijk is naar hot hospitaal van Ver sailles overgebracht. Aanslag tegen een trein.Op het oogen blik dal de Vlaanderentrein Hondeghem voorbijreed werd opeens eene ruit verbrij zeld. Eon douanier die in liet rijtuig bad plaats genomen werd door het aan stuk vliogendo glas org gewond. IDni tscblancL De nieuwe belasting op de cinema's Do eigenaars van cinema's lo Berlijn kregen Zondag van overheidswege aanzegging, dal do nieuwe belastingen op bun inrichtingen vandaag van kracht zou worden. Zij hebben vergeefs aangevoerd, dat zij nog mot- hun voorraad oude biljetten zalen 011 eerst nieuwe moesten laten drukken, waarop met do nicuwo belasting rokoning werd gehouden, de ambtenaren hieven bij wat zij gezegd, hebben, hoewol zij zeiven niet wisten aan te geven, hos do cinoma-houders zich uit do moeilijkheid moesten redden. Voorloopig heeft de invoering van de nieuwe belasting ten gevolge gehad, dat 150 cinema-houders hun inrichtingen hebben ge sloten, omdat zij met de nieuwe belasting hun kansom een behoorlijke winst te maken, verstreken achten. De Duitsche oorlogsschat. Bij de nieuwe logerwetten, schrijft de N. R. Ct stelt de Duitsche regeer in g voor om den oorlogsschot van 120 millioen mark aan goud, die in don Julius-loron te Spandau bewaard wordt, mot 240 millioen te ver meerderen, eensdeels door do aanmunting van 120 millioen in zilver, anderdeels door do uitgifte van 120 millioen aan schatkist biljetten. Ilel zilver wordt aan de oorlogs schat toegevoegd, voor de schatkistbiljetten wordt 120 millioen goud aan don omloop onttrokken. De oorlogsschat zal dus voor taan uit 240 millioen mark aan goud en 120 millioen aan zilver bestaan. Dat gold uient om in de eorsle dagen van oene mobilisatie in de buitengewone behoefto aan ruilmiddelen te voorzien. De 240 millioen mark, dio nu bij don oor logsschat komen, zullen niet in den Julius toren, waar de ruimte te klein is, maar in do kluizen van de rijksbank bewaard worden. Noorwegen De wetgeving op de suiker. De in Noor wegen ingevoerde suiker is thans onderwor pen aan inkomende rechten, bedragende 20 kronen (27,80 fr.)jier 100 kilos. Vor schillende parlementsleden stellen voor die rechten te verminderen -te rekenen van 1 Juli. tot op 10 kronen (13,90 Ir.), por 100 kilos. Men stelde voor suikerfabrieken op te richten in Noorwegen (op Jaduren of to Smaalene) doch enkel op voorwaarde dat de iulandsche suiker onderworpen worde aan een recht, dat 10 kronen per 100 kilos min der zou bedragen dan het inkoraoudo recht Zwitserlanci Eene smokkelhisforie. Het is bekend dat de Zwilsersche uurwerkmakerij beroemd is wegens do deugdelijk beid en don geringen prijs van hare voortbrengselen. Ongeluk! lijk heffen de naburige lauden zware komende rechten op uurwerken. Inzonderheid is dit hot geval in Italië. Het is dan ook niet te verwonderen dat de Italia- non, die Zwitserland bezoeken, graag eenige Zwitsorsclie uurwerken in hun land binnen smokkelen. •Onlangs reisde eeno bevallige Italiaanse! schoon e in het Zwitserse li gobérgto en zag een zoo fijn en zoo mooi wekkertje, dat de lust haar bekroop hot zich aan te schaffen Eenmaal eigenares van liet juweeltje, dacht do julïer or natuurlijk aan om den wekker als smokkelwaar mee te nemen. Zij verborg hem onder hare rokken en dacht dat do fijn ste lolral liet daar niet zou ontdekken. Aan het tolkantoor van Porlezza verliep alles opperbest en onze Italiaansche schoone sloot reeds hare reiszakkon toen opeens van onder liaro rokken eon gesmoord, alhoewel ;oed hoorbaar gerucht opsloeg. Do dame werd rood. I)o tolbedienden koken verbaasd op. Hol publiek glimlachte. Men had lont eroken. Enselancl Een huwelijk dat duur zou ta staan ko men. M. William Smith, overleden te East Sheen, in het Land van Wallis, laat an zijne vrouw eeno fortuin na van 100.000 pond sterling zoo zij weduwe blijft. In tegen overgesteld geval trekt zij slechts 5000 pond. Een ministerie van arbeid. Do tekst der wet waarbij oen ministerie van arbeid werd opgericht, is verschenen. De wet, voor eslold door M. Robert Harcourt, bepaalt dat hot nieuw departement zich vooral zal bezighouden met gedwongen werkeloosheid een der ergste plagen van Engeland. Over den Oceaan. Do Daily Mail meldt dat de Engelscho vlieger Gordon en de Duitscher Rumplet zich hebben aangebo den om den prijskamp van do vlucht over den Oceaan to betwisten. Bléfioten kolonel Cody lieton zich inschrij ven voor de Oceaanvlucht on de vlucht rond Groot-Britanië. Men weot dat gezegd blad voor don eer sten prijskamp eonen prijs van 250.000 fr. schenkt on voor don 2' eenon prijs van 125.000 fr. De Engelsche vorsten nemen deel aan het huwelijk in het Duitsche keizersgezin. De keizer van Duitschland hoeft Z. M. den Koning en do Koningin van Engeland uitgo- noodigd op het huwelijk zijner dochlor, prin ses Louisa welke op 2-4 Mei aanstaande zal ecelobreerd worden. Do Engelsche vorston bobhen die uitnoo- diging gunstig onthaald. Botsing tusschen twee torpedobooten. Tijdens eone nachloofening nabij Margate, zijn twee torpedos.114 en 18 in botsing geko men. Beido oorlogsschepen werden groote- lijksch beschadigd. Italië Muiterij aan boord. Do Danio Alig- hieri dio moest aanwezig zijn bij hel van stapel loopon van do Andrea Doria te Lu Spezzia, lag oukolo (lagen gologen tp Lissabon, toon muiterij aan boord ontstond. Ongovoer 400 leden der bemanning boden zich aan bij don Ilaliaanschen consul dezer stad, cn verklaarden niet meer aan boord (o gaan zoolang tweo officieren waarover zij zich bokloegen, niet aan wal werden gezet. Daar de consul vreesde voor algemeene» opstand der matrozen seinde hij om ouder- richtingen. vereenigd© Staten Hevige brandramp. Hot groote gebouw der vervroren vleeschmaatschappij van Tabianco is de prooi der vlammen geworden. De schade is zeer aanzienlijk. Mexico Nog de opstand. In Moxico is alles nog niet rustig, vooral in het Noorden, waar Zapatistou en regeeringstroepen herhaalde lijk slaags geraken. Carranza, die aan 't hoofd van de oproerige beweging staat, in 't Noorden, heeft zich lot voorloopig president uitgeroepen. Unalanci Misdaden in Rusland.Uit verslagen door het ministerie van justioie over de jaren 1904-1910 blijkt dat liet aantal misdadiger! gedurende dien lijd 730,000 bedraagt. Het kleinste aantal misdaden werd in Polen en in de Balliscbe provincie bedreven, hot grootste aantal in de provinciëndorVolga ca van het Noord-Oosten. Droeve stoet te Andrinopel De 50,000 krijgsgevangenen worden stil aan buiten do stad geleid en trokken op» Men zoekt degenen op dio zich binnenin du huizen hebben willen verschuilen. Van den anderen kant onlmoot men ook ontelbaar veel vrouwen en kinderen die vluchten en benauwd eene schuilplaats zooken, ofwel dio gehukt gaan onder den zwaren last van pakken, kloederen en reisgoed. 1 lat aanschouwen van de forten der stad maakt een zeer pijnlijken indruk. In de ruimte lussclion de stad en den versterkings- riug gelegen ontmoet men niets meer dan de overblijfselen van een kamp en eenige stukken van voorraadskisten en kanons. Do grond werd in alle richtingen door df obussen doorploegd. Men vindt daar gaten van een meter diopte op dr ij a vier breedte. Langs don Oostkant en don Zuid Oostkant blijft er zelfs van d« forlon weinig of niets meer over. Langs den overkant van de forten ziet men aantal blanke kruisjes, zij duiden de plaals aan, waar de Bulgaren onder het moordend lood gevallen zijn; do lijken der Turken liggen nog talrijk den oogenblik af te wachten, dat zij ter aarde zullen besteld worden. Zij zij» zwart violetachtig en schijnen buitenmate gezwollen Vele gesneuvelden zijn verminkt on wierden 't een of 't ander lid afgerukt, Het gevecht te Tchataldja Uit Constantinopel officieel. Langs Tchataldja brak er gisteren op som mige oogenblik ken schutterij vuur los. som tijds or»k wordon do Turken die op verken ning uit waren onthaald door een nog al lievig geweervuur. Geon enkel ander incident is or aan te slippon. De toestand verandert niet to Boulaïr. Italië manifesteert ook tegen Montenegro, maar tegen wil en dank In do officieelo middens van Berlijn ver klaart men dat Duilschlauu aan de betooging tegen Montenegro deel neemt om de legende to vornioligen, volgons dewelke Duitschland nooit zou oorlogschepen afgestuurd hebben naar do kusten van Montenegro. Uit Brindisi meldt men aan den Messa- gero dat do pantser St-Bon on da kruiser - Ferruccio toegekomen zijn..Mo» verzekert dat zij zich moeten hegeven naar do kusten van Albanië,- om deel lo neme» aan do militaire betooging tegen Montenegro. Naar den Giornale d'Italia kan dio be looging geen don miiiston nuttigen uitslag hebben. In andere kringen betreurt mou rechtuit dat Italië aan dergelijke betooging deelneemt en men is van gevoelen dat om reden van zijno onthouding, do invloed van Rusland in do Balkanstaton nog aanzienlijk zal vermeerderen. Algemeene eensgezindheid aangaande de grenzen van Turkyë en BulgariS Bulgarië, Turkyë en al de mogendheden zijn schier totaal eonsgc/.ind aangaande de grenzon tusschen do twoe landen aan ie nemen. De cholera te Constantinopel. Men heeft in do stad Constantinopel tweo gevallen van cholera beslaligd on twee andere gevallen aangaande dewelke mou uog gcono zekerheid hooft.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1