er hier lief uit! teltenen m 'T EEN EN 'T ANDES Een fiiaswe correspondent Onze bedevaart near Loyrdes KfegsKtBsssde Fa3B-jjsi*g es' 83 Zandsg en ESaaindsg 7 Apra3 8 B S 3 0 3DAG5-BLAD Bestuurder: J. Van Nuffel-De üendt. Dit ftttimser bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen. BUITEN LAFJD 5 CENTIEMEN NET NUMMER p abonnemente: nT Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van liet land. I' UITGAAF, 4 tl, 's awr.ds 4% if# 2' UITGAAF, 7 u. 's avontls Foar touto Ia publieité eoir.mcrciale et financière du journal s adresscr exclusivement i i'Agenco Réclame Godts, 2, Place dé la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE ERUSSEL I TE AALST G5. GO..TS, Eem-sptaaSs, 2 I e, Btertstr-aat,' Telefoon A 3S99 Telefoon 114 (Wij ontvangen de volgende inlich tingen uit Antwerpen) Gisteren kreeg burgemeester De Vos van Antwerpen bezoek van AI Verwagne, die hem een groep soeia, listen voorstelde van ongeveer 300 man; deze zouden tijdens daAIgem. Werkstaking eene band willen toeste ken om de orde te helpen 'handhaven. Is dal niet de verkeerde wereld Juist diegenen die sedert jaren en jaren hier het schrikbewind aan de kaaien en dokken hebben doen heer- sclien,diegenen die eisehten dat zonder hunne toelating en goedkeuring geen man een voet zot op het dek van een schip, en geen schipper eenen losser of lader aan 'i werk toelaat diegenen oio allerhande dwangmiddelen en doodsbedreigingen hebben gebruikt tegen hen die naar hunne hevelen niet luisteren willen, die hebben nu de ver waandheid do orde tb willen hsurdha- AANKONDiGINGENl1 K). aant. (1 tot 4 tl. rcg.) Ir. 0 60 3« bladz. (de regel) Ir. ],00 4* blaar, (de regel Ir. 0.30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 fr. i no Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Iïeeht. horstell. (perrogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0il Commerciale en financieelo aankondigingen zich uitsluitelgk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. dieerd en gesmeerd door den Staat het zijn mastklimmers Loden van vakvoreenigingen van boerenbonden en maatschappijen van vooruitzicht, wat dunkt er ti'va»? 't Is AI. Daens die u den naam geeft van Krijgsgevangenen van uitgehongerden die om een stuk van vijf frank kunne vrijheid hebben ver pand. Dio beleedigingen worptu de man naar het hoofd die altijd pronken wil met do hoedanigheid van kristen. En om dat te doen verkiest hij hel. meest ongodsdienstig blad van België, Zij zullen waken dat men do wet op de vrijheid van 't werk niet over treedt Gelukkig Antwerpen Wij weten niet wat burgemeester De Vos beslissen zal in alle geval wij be hingen de inwoners der groote han delstad, wij beklagen hitter do vrije werklieden, indien zij enkel op do be scherming van die roode policieagen- ten mogen staat maken. Van de haven sprekend, is men al gemeen van gevoelen dat de A. W. naar noodlottige gevolgen zal hebben, enkel en daarom alleen, omdat de haven niet genoeg beschermd is. Een scheepsmakelaar verzekerde ons nog zoo ever. dat, indien de dok werkers van den beginne al goed be schermd waren, indien de vreemde okw erkers van den huiten niet geliin- t.erd of geplaagd werden, dan zou de werkstaking zich tot eenige plaatse lijke incidenten bepalen. In 't algemeen voelen de werklieden geene neiging voor do A. W. Ten an- i.ere lijk AI. Strauss, schepêne van Antwerpen het beweerde, het werk heeft deze laatste tijden eerder ontbro ken en de dokwerkers hebben de gele genheid niet gehad iels te sparen. De Katholieke en liberale werklieden zul len zich voorzeker onthouden. Alaar zullen zij beschermd worden Niet voor ons Alaar voor liet Laatste Nieuws iVoov liet dagblad dat samen en zoo goed als Vooruit geen dag laat voorbijgaan zon der godsdienst, priesters en klooster lingen in eene gemeene en goddeloozo taal aan te vallen. De nieuwe correspondent van dit door en door antigodsdienstig blad is ne kristene heer Daens, Pieter, aan- loider der kristene volkspartij. De brief van dien briefwisselaar werd met gretigheid opgenomen door Vooruit. Daar beweert Al. Daens, onder zijn handteeken, dat de 85.000 werklieden die deel maken van de kristene vak- vereenigingen, geene vrije werklieden zijn. Het zijn uitgehongerden die,onder geschrei van vrouw ou kinderen, hun nen naam opgaven om een stuk van vijf frank te krijgen. Het zijn krijgsgevangene zii mogen hun gedacht niet zeggen Eene kwakkel. Eenige dagen reeds bazuinen de liberale en de socialistische' bladen uit dat M- Woeste zijn ontslag go geven beeft als voorzitter van don Bond der Katbolioke Kringen on Vereer.igingon va het land. Hooft hot gezegd te worden dat dit gerucht eeno kwakkel is Zaterdag en Zon dag zal do achtbare staatsminister de zittin gen van do algemeone vergadering van den Bond, lo Ronsse, voorzitten. Döz9 vergaderingïal den steeds toenemen den groei en bloei van do Katholieke Krin gen en Vereonigingon van België schitterend bewijzen, tot spijt van wie 't benijdt. Do zsvea vdïs jfirez*. Te Brussel en voorsteden leven we nog volop in do zeven vette jaren. Zolfs de afgelegen hoekjes grond vinden kooper 011 de huizen schieten op als paddestoelen. Brussel breidt zich uit uren in bet ronde en, zonderling iels, de vijf tot zos honderd huizen dio jaarlijks worden beschikbaar ge steld. vinden huurders en koopers... Men vraagt zich af waar al dit volk vandaan komt. Eigenaars van gronden doen dan ook schitterende zaakjes. Zoo is nog (lazer dagen een uitgestrekte grond lusschen Elsene do Louizalaan, die in 18S0 aan 2 frank don voet werd verkocht, aan den man gebracht tegen 160 fr. den motor vierkant. Van afnemen is er vooralsnu nog geen sprake. Om er van overtuigd to zijn, moet slechts oon kijkje gaan nemen aan de uitkanten van Schaarbeek, Ukkel en Jette op oen uur van 't centrum. Doch opgepast voor de krisis, die onver mijdol ijk schijnt. Berlijn heeft ook dergelijke weelde gok oud, doch volon hebben er daarna moeten oin boeten. JEerae fbeSiesstersis van 13e- Uïlshtc In zijn nummer van Donderdag 3 April bekent Vooruit dat hij zijne lezers leugens opdraait, met te schrijven dat he, de meerderheid is die beslist en beveelt, daarbuiten niemand. flee bekent hg dat't is zoo klaar als pompwater. Hij geeft twee kolonnen in zijn bijvoegsel om do werk li-I den aan to zatte» in A. W. te gaan. Hij kondigt vergaderingen aan der syndi kalen, der Huismoeders, van de leden deel uitmakende der bijzondore kommissie der samen workonde maal schappij Vooruit van de loden van het niidden-komiteit, van do soo. jonge wacht, var. don vrouwenbond der Brugschepoort, en al dio vergaderingen moéten dienen omdo leden die do A. W. gewild en gestemd hebben (ft) aan te zetten de A. W. bij te treden Dat is voor oen verstandig monsch de ver keerde wereld Wanneer bot de massa is en NIET do hoofdmannen, dio de A. W. bobben uitgeroepen, dan inoet die massa niet moer opgeroepon worden, maar dan vnoet die massa de leiders der socialistische partij bijeenroopon om ben to overtuigen dat HUN wil maar niot dio dor leiders moet uitgevoerd wordon. Door al zijne leden gedurig 111 vergaderin gen bijeen te roepen, bewijst Vooruit klaar en duidelijk dat hot WEL de leiders zijn die beslissen en NIET de massa. Wij geven hom akte van zijne belcontenis en zetten de werklieden aan zich niet op sleeptouw te laten hornon door dio roodo leiders, maar hen eenvoudig alléén to laton gaan wandelen naar don builen en zelve voort te werken. £era,ïi3i:rij is Een beenhouwer aangerand. M. P. Kolli, beenhouwer te Will erupt, die Donder dag eeno wandeling dood naar Esch, legon de grens van hot Grool.llortohdorn-Luxom burg, werd bij zijne terugkeer rond midder nacht op laffe wijze aangevallen. Do man be- wam talrijke erge messteken. Ilij werd naar het hospitaal overgebracht on is er aan de gevolgen zijner wonden ovor- "edon. Onmiddellijk werd door de Fransohe Luxomburgsche policie een onderzoek ge opond. Daaruit bleek dat de aanvallors ton gel alle van drie waren. Kort daarop werd reeds de genaamde J. Brelto, 20 jaar oud, in Luxemburg aango- houden. Deze bekende do misdaad. De twee andere schurken welke zich i Frankrijk schuil lioudon, wordeu ijveri opgezocht. Bloedige wraakneming Eone Alge riaans'che moid, Yanciuthe Amores genaamd ad aan haren patroon, M. Tricot, oudheid- undtge te Parijs, eene som van olf honderd frank geleend, on werd nadien uit baron dienst ontslagen, zonder dat zij or in golukto baargeld weder te krijgen, Zij besloot zich to wreken. Donderdag avond zag hij hem in gezol- scbap zijner dochter on twee damon eon liotel binnen gaan» Zij achtervolgde hom en eischte opniouw haar geld, doch kteeg onkel eene oorveeg van M. Tricot. De Algeriaansche greep dan eon mes er. plofte bet in den huik van M. Tricot. Onmiddelijk deden de dainen die em vergezelden, bom in een rijtuig plaatsen en naar huis voeren. Do policie begaf zich raar hot huis van het slachtoffer doch werd er aan de deur ge zet. Ilij zal vervolgd worden voor slagen aan zijne gewezen meid. Dczo word in vrij heid gelaten. Inbreker en moordenaar Een 20 jarige pache Joan Raouh drong Vrijdag mörgend n de kamer van Mévr. Guyonnard, Impasse du Moulin Joli, te Parijs. Hij was aan oone volledige plundering bezig toen hij door de eigenares verrast werd. De bandiet trok een rovolver en loste een schot op Mevr. Guyon nard. Deze stortte stervend ton gropdo. An- ro huurders van het huis snelden toe en de moordenaar werd aangehouden. Na half t - 1 j vrijgestelden zal door den gouverneur aan dood geslagen te zijn. werd hij aan de poli- bondeft bemoeit worden vel gestibsi* den krijgsbevelhebber der provincie gezon-Jcie overgeleverd. J P Dc V9*ijf$esïe!k5e serzsassarïs- tsw en as cr ana listen* Het Staats blad van Vrijdag kondigt eon koninklijk besluit af van 10 Februari, waardoor de noodi-e maatregelen bepaald wordon voor liet binnenroepen der vrijgostolde seminaris ten 011 normalisten, in geval van mobilisatie. Het eerste jaar hunner vrijstolling zullen zij bij bet leger ingelijfd worden als ziekenver- Al die ziel, met het bestuur dier don worden. Die maatregelen zullen toege past worden niet alleen voor de lichting van 1913, maar ook ioor de vorige lichtingen. Lcfjephst*vopmé»g, Na de kleedij onzer soldaten, gaat men de bewape ning veranderen. Vooreerst zullen do lansiers een nieuwe lans krijgen, in staal gegoten, waarmede in oorlogstijd paard en man zullen kunnen aan de spits rijgtfn. Anderzijds zal een ander model van kara bijn voor de ruiterij worden gekozen en in slede van liet wapen op dén rug te dragen, zal bet aan den zèdel worden vastgeknoopt, zoöala dit gebeurt in bet Engelsch leger. Ook zal eene bajonot aan do karabijn wor den toegevoegd. Alles in eepSijkhesrï en def- fcagheïfj K S Het beroepshof van Gent bracht Donderdag oen vonnis uit dat van zeer groot belang is voor de dagbladen in zake de verslagen over de zittingen der Kamer. M. P. Daens volksvertegenwoordiger en d rukker-ui (gever te Aalst bad in zijn bladen eene redevoering overgenomen dio hij in de Kamer had uitgesproken, waarin hij zekere personen van Aalst hekelde. Een hunner deed M. Daens dagvaarden en do Rechtbank van eersten aanlog te Den- dormonde bad beslist, dat de parlementaire Onschendbaarheid van M. P. Daens als volksvertegenwoordiger niet kon aangeno men worden, dut liet artikel van aard was om den klager to benadoelen en M.P. Daens word veroordeeld tot het betalen der afkon- diging van bet vonnis. Hij ging in boroep, en het hof heeft het beroep niet onvankelijk verklaard, het von nis der rechtbank van- Dendormondo beve stigd en bevolen dat hot vonnis zal aange plakt wordon. M. P. Daens wordt daarenboven tot al de kosten verwezen. Noodlottige brand. Te Leiden brak gisteren brand uit in de woning van de 79' jarige juffer Kuyvenliove. Men,po'ogde de woning binnen te dringen maar do dichte ook belette zulks aan do moedige redders. Toon men daarin eindelijk gelukte vond men achter de deur het half verkoolde lijk der bewoonster. Zij bad gepoogd te vluchten maar was door den rook verslikt. Dultsclxlaxicl De lijkenverbranding in Saksen. In de maand Maart werden in den lijkovon van Dresden 60 lijken verbrand, 3G van mannen ee 24 van vrouwen. Sinds de oprichting van don oven, werden daar 1049 lijken verbrand. Ksizer Willem op bezoek bij koningin Wilhelmina. Vrijdag morgend is keizer Willem II in automobiel uit Hamburg ver trokken, om zich naar Hohernark te bege ven, alwaar hij een bezoek gaat brengen aan koningin Wilhelmina. De vergiftigingszaak van Sollngen. De vergiftigingszaak van Solingen neemt waar lijk kolossale uitbreidingen.Tiians zijn reeds meer dan 500 gevallen gekend. Golukkiglijk zijn meest allen niet erg. Tot beden bad men slechts een onkel over lijden te betreuren. Het onderzoek duurt voort. Engeland Nieuwe aanslagen van sufragetten. Ten gevolge der betoogingen der stemrechtvrou wen zijn patroeljen gelast met da bewaking dor spoorweglij oen. Ondanks deze voorzor- zorgen heeft eene ontploffing oen groot deel derstalie van Oxted (Surrey) vernield. Een andere aanslag word gepleegd nabij Stockport (Lancashire). Eeno blikken doos ontplofte er in een trein en een ledige wagon werd in splinters geslagen. Ter nagedachtenis van een dagbladschrij ver. De Londensche bladen melden dat do vrienden van M. Stoad den beroemden En- gelschen dagbladschrijver, die omkwam in do ramp van don litanie, -besloten hebben te zijner gedachtenis te Londen oen toe vluchtshuis op te richten voor werkmeisjes en vrouwen. Het work staat onder de liooge bescherming van H. M. koningin Alexandra. Da dool. Het zachte seizoen is begon non in Rusland. Daardoor is do Nova aan liet dooien gegaan en overgroote ijsschollen drij ven af. De scheepvaart aan de monding dei- Nova is zeer gevaarlijk geworden. De voorioopige president. Volgens be richten uit Mexico, zou do generaal Huerta erin toegestemd hebben dat M. Lascurian als voorioopige president der republiek worde benoemd, voor de tijd dat het mandaat van president Madero nog duurt. Doze maatregel heeft voor doel, Tie ver- schillige politieke partijen voldoening to ver schaffen, en de inwendige rust te herstellen. Turksche gevangenen te Sofia Vier honderd zes en veertig Turksche officiers zijn te Sofia toegekomen. Geen enkele vijandelijke beloogirtg had plaats. Al die officiers worden verdeeld tus- schen do beste hotols van do stad. D9 laatste aanval van Scutari Men meldt uit Gettigne aan den Times dat do aanval van Tarraboch van verleden Maandag, slechts oen afgezonderde aanval schijnt te wozon, waarvan de uilslag niet voordcelig was aan de Monteuegors. Dat schijnt zooveel te meer dat dio aanval zelfs niet word aangekondigd. Do hoofdbevel hebber der belegeraars, de Servische gene raai Bayovitch, vergezeld van don Montene- grijtischen bevel hebber Vrikovitch is in den avond te Cettigne aangekomen. Men kondigt overigens aan dat de Montè- negers omtrent twee duizend doodon hadden en bijna even voel gekwetsten gedurende den laats ten aanval van Scutari. De denkwijze van koning Nikolaas Wij willen Scufari ondanks Europa In een interviouw heeft de koning ver klaard Lievor te sterven in den strijd dan aan Scutari te verzaken. Ziedaar het gevoelen dat Montenegro aangespoord heeft om hel denfeiten te verrichten on om zich tegen den wil van Europa te verzetten. Wanneer ik hog kind was, dan hebbon de Turken ons ontnomen al de vruchtbare gron den in do vallei van de Zöla. Sedert drij eeuwen bezit Turkyo onze voorvaderlijke gronden. Daarom willen wij die bezittingen terug. Daarom ook willen wij Scutari. Wij willen den oorlog niet wij zijn voor- staanders van den vrede. Maar wij strijden voor ons beslaan.Wij leveren eenon laats ten laatsten strijd aan den hongersnood en aan den dood en heel de wereld kent de Monte- negers genoeg om te weten dat wij zullen overwinnen of sterven. De bemiddeling der mogendheden Na nieuwe inlichtingen ontvangen te heb ben, hebben de vertegenwoordigers der mogendheden nieuwe voetstappen aange wend te Sofia.om aan de Bulgaren eon voor stel van bemiddeling in te dienon gansch gelijk aan bot voorstel te Conslantinopel gedaan. In de officieele kringen van Londen wisl men nog niet welk het antwoord der bond genoten was. In de vergadering dor afge zanten van verleden Vrijdag was er geeu spraak van Albanië noch van de eischen van Griekenland. Men is nochtans eensgeaind om te honden staan dat heel hot gewest, waarop Griekenland aanspraak maakt, niol mag afgestaan wordon aan dat land. Het antwoord der bondgenoten Zaterdag te 9 ure zal men bet antwoord der bondgenoten aan de mogendheden afge ven. Volgens een telegram uit Sofia bevat dat antwoord do volgende punten. 1. De bondgenoten aanvaarden de grene tusschon Turkyë en Bulgaria, door dg mogendheden aangeduid. 2. Eone schadeloosstelling. 3. Afstand van al de eilanden aan do bondgenoten. 4. Mededeeling aan de bondgenoten vaa de grenzen van Albanië. Aanstonds na hot aanvaarden diel voorwaarden zullen de vijandelijkheden op houden. Do handelv/ijze van den hertog van fdontpensier. Volgens do Tribuna van Rome zal do jaoht van den hertog van Montpensier 111 de baai van Valona binnengetrokken zijn verle den week zonder daartoe belet geweest te zijn door de Grieksche schapen. De prins verbleef er drij dagen. Hij stapte aan wal en werd er goed ontvangen door de bevolking. Een telegram uit Venetië zegt dat do yacht Mekong die den hertog van Monlponsior aan boord heeft. Vrijdag avond loegokomon is, komende van Zara. II M *1 ö'l o Als mon alle godsdienstige oefeningen van do bedevaart stipt volgt te Lourdes, dan blijft er niet veel tijd over om to luieren en niets te doon. Daarbij mon gaat er benen, niet om in de weosde te rusten, verlof te nemen of bewonderd te worden, doch om te beéwegon, te bidden en cenen voorraad geestelijken geestdrift op te doen. Wie het «er herte neemt, 't verblijf hier, trekt er zeker zooveel vrucht uii.als uit eenige dagen afzondering of retrait. Hier zijn de moeïlijksten tevreden, en ia er te verkrijgen volgens ieders beurs. Zoolang men 's nachts onderkomen vindt, en in den dag ordentelijk voodsel is meD vol daan. Diegenen dio te arm zijn om in de stad eeno kamer te huren of nachtverblijf te bekostigen, kunnen slapen in de vrije en kostelooze sclmilorden, welke in de nabij heid der heiligdommen opgericht zijn. Hon derden houden zich te vrede» met een maal tijd uit de vuist, en als drank het klare water der fontein. Als het druk is te Lourde» dan steken alle kamers, hoeken en kanten vol. Dan wordt al wat bed heeten kan ge bezigd en dient om in te slapen. Dan ge beurd het wel dat men' mol andere gezellen de kamors moet deelen. Maar toch klaagt men er nie», men neemt alles langs een beste kant op en dikwijls heeft men er nog veel plezier bij op don hoop toe. Ge zult het dadelijk liooren op voorwaarde niet voort te vertellen. In de reisbeschrijving over Palestina lacht men dikwijls met do Russen die er komen baden in den Jordaan en dan hun badhemd zorgvuldig als iets heiliga mededragen om er later in begraven te worden. De bewaarders hier Lebben ook van die eigenaardige gewoonten. Zoo b. v. nemen er velen godvruchtig mede naar huis, het stuk keers dat er nog overschiet, en do ver schillende kaarskensprocessieën heeft mede gedaan. Anderen zouden wol al het water van de grot in flosschen en kruiken willen mede- nemen. Zij vergeten te licht hoeveel moeite en kommer men er mede heeft onderweg en do goede paters der grot sturen het op in flesschen en goed ingepakt tegen kleinen prijs die dan nog wel grootendeebalsalmoes dient. Terwijl ik 's Zatordaags eens eventjes naar Gavornio geweest zien had. hadden de naast en bijzonder de hoofdman van 't kliks- ken eene kruik voor mij gekocht. Wel schoon en fraai versierd met de beeltenis der Basiliek, Grot enz. Dus moest ze wel met water der grot ge vuld worden om mede naar Belgie te nemen* We zouden 's Maandags vroeg vertrekken en er werd dus van 's avonds te voren voor waterproviant gezorgd. Dienzelfden avond, kwamen er vele versche bedevaarders in Lourdes en in ons Hotel aan. Kwestie van kamers te vinden. De hospes kwam ons bo- leefd vragen om met twee te willen samen

De Volksstem | 1913 | | pagina 1