De overgaat van A. ndr inopel ZONDAG 6 APRIL 1913 WEEKKRON IJ K Generaal IVANOFF U 1 De Overgaaf van Andrinnopel. 2 Uit onze Kolonie. 3. E. H. Abdon Van Herrewege, Pastoor van St. Joseph, Aalst. 4. He Vergiffenis i»n den Monnik. De haankoers Milaan-San Remo 6. De Mariafeesten te Aalst. 7. Hebt gij's meesters bevel uitgevoerd 8. Allerlei ,rr*Hini dl Een zicht op de Stad Na een belegering van vijf maanden, is het den Bulgaren en Serben toch gelukt Andrino- tot den overgave te dwingen. Reeds lang was het andere verwacht, en zonder den waren heldenmoed Chukri Pacha, de Turksche bevelhebber der stad, het er reeds lang mede gedaan geweest. En nu nog is het moeilijk te begrijpen hoe de Turk bevelhebber het zoo lang heeft kunnen houden. Met zijn garnizoen had Andrinopel eene bevolking ongeveer 100,000 zielen, doch, pas waren de '^Turken in een paar veldslagen achteruitgedreven, of Bourgas, Kirk Kilissé en heel het Noorden van kwamen duizenden en nog duizenden vluchte- naar Andrinopel afgezakt. Zij wisten dat de goed versterkt was en aanzagen ze als ontneem- baar. In weinige weken, was de bevolking tot 150,000 lielen gestegen. Toen alle gemeenschap met het overige van Turkeye afgesloten was, Chukri Pacha wel gedwongen, niet alleen in het levensonderhoud der troepen, maar ook in dat van de noodlijdende inwoners te voorzien. Diensvolgens werden de rantsoenen der soldaten rj( natuurlijk ingekrompen om te kunnen deelen met de j noodlijdenden en hoe langer de belegering duren De Servische troepen naderen de belegerde stad moest, hoe kleiner natuurlijk de parties worden. Zulks gold echter alleen voor brood en veldvruchten. Aan vleesch had men immers geen tekort, daar er groote hoeveelheden slacht vee in Andrinopel verzameld waren. Wat vooral de positie van Chukri Pacha veel bemoeilijkte, was de gedurige twisten onder de Turksche officieren.De eene wilde den tegenstand tot het uiterste, de anderen zagen dat alles vruchteloos was en wilden zich overgeven. De Bulgaren et Serviërs, verre van den moed te laten val len ten gevolge der langdurige belegering, schenen met den dag nog hunnen moed te zien aangroeien. Toen zij de overwin ning der Grieken te Janina vernamen, waren zij niet meer te houden, Kost wat kost wilden zij vooruit. Zoo had generaal Ivanoff, de Bulgaarsche opperbevelhebber der belegerende troepen niet noodig, zijne manschappen aan te vuren toen de beslissende stormloop begon. Met ware doodsverachting, ondanks het vuur der Turksche forten, drongen de Servische en Bulgaarsche linies vooruit. Achtereenvolgens vielen al de Turksche forten hen in de han den en toen Chukri Pacha zag dat allen tegenstand langer on mogelijk was, deed hij zich bij generaal Ivanoff brengen en overhandigde hem zijnen degen. Nog twaalf andere Turksche generaals gaven ook hun degen af. De belegerden verklaarden dat zij sinds hunne uitsluiting niet het minste bericht ontvangen hadden om l het overige der wereld. Zij wisten van niets meer, alleen tijdens den wapen stilstand, verleend ter gelegenheid der vredesonderhandelingen van Londen, hadden zij eenige dagbladen ontvan gen waardoor zij eenig nieuws kregen. Volgens geloofwaardige getuigen werden er tijdens de beschieting van Andrinopel slechts 250 personen niet tot het leger behoorende gedood. Nooit was er woeling of onrust in de stad en steeds bleven magazijnen win kels, koffiehuizen en banken op,n. Dat er echt-r geene zaken gemaakt werden h 'eft niet gezegd te worden. Daar de beschieting der belegeraars vooral de kazernen en de Turksche wijk Kaïk in 'toog had, is het ver staanbaar dat de stad zelf, 't is te zeg gen de Kerken, huizen, enz. weinig geleden hebben. Het was ten andere slechts van 3 tot 8 Maart dat de be schieting waarlijk ernstig. De talrijke vreemdelingen, die zich te Andrinopel bevonden, grootendeels Franschen en duitschers hadden niet het minste te klagen van de Turksche overheden. Pas hadden de overwinnaars hunnen intocht gedaan, of aan talrij ke huizen waren Bulgaarsche of Servische vlaggen geheschen. De veroveraars begonnen onmiddelijk de herstellingswerken Zoo was hun eerste werk het herleggen van de spoorbaan en van de telefoon en telegraaflijnen. Terwijl een deel der overwinnende truepen op zoek was naar de Turksche soldaten, die zich in huizen zouden kunnen verscholen houden, waar anderen bezig de krijgsgevangene in kolomen te vormen, om ze meer Noordwaarts te voeren. Zulks ging niet zonder mot ite, daar de straten welke naar de bruggen van deTouwdja en de Maritza leiden letterlijk opgepropt waren met karren en allerhande voertuigen. Voor't algemeen zagen de Turksche soldaten er ver moeid uit, doch de gezondheidstoestand was goed. t Zal nog een heel tijdje duren, vooraleer Andrinopel zal herworden, wat het vroeger was,'t is te zeggen eene bedrijvige stad. Door de langdurige be legering waren alle gemeemschapwegen door de belegerde of belege rende troepen opgebroken. In den omtrek der stad is het eene volledige ver woesting De velden zijn in alle richtingen doorkruist met loopgraven of door houwitsers opengescheurd. Daar zal tijd noodig zijn, om alles op zijn effen te brengen. Duidelijk wordt het nu echter dat het niet zoozeer de stad zelf is welke door de belegeraars beoogd werd, dan wel de versterkingen der stad en de strategische waarde, welke Addrinopel diensvolgens had. Met Andrinopel is de laatste hoop van Turkye gaan vlotten en de vredesonderhandelingen zul len dank aan het bemiddelend optreden der Europeesche mogendheden niet lang meer uitblijven. Een nieuw oorlogstuig Ongetwijfeld zal het best, zijn, dat de oorlog spoedig eindige, want een nieuw oorlogstuig komt uitgevonden te worden en de eerste proefnemingen welke er mede gedaan werden, waren zeer belangwekkend. Het nieuw getuig bestaat in eene mitrailjeuze, snelvurend kanon of schoolbraker, welke op eene motocyclette vastgehecht is. De moiocyclist nadert in volle snelheid het te veroveren doel, dood en vernieling voor zich zaaiende,houdt op eene geschikte plaats stil en braakt van uit zijn schuilhoek maar steeds het moordend schoot.... Waar zal zulks eindigen W De Servische troepen naderen de Turksche forten 3Z>o veroveraar van Andrinopel t

De Volksstem | 1913 | | pagina 1