Ctiristcne Vakvsreenioingen van Aalst Oorlog in do Balkanen DE TOESTAND IN SET WALENLAND 'T EEN EN 'T ANDER DAGBLAD Woensdag aanstaande, 9 April, cm 8 ure 's avonds in den Werkmanskring, Groote Algem, Vergadering, DagordeBa Pssiifiek© Werkstaking. Gustaaf Gabriels van Gent zal er het woord voeren. ALLEN O HP M.\ Furnemont BUITENLAND b CENTIEMEN HET NUMMER lïOSüsrïag 9 April IS S3 'abonnementen! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 /ranken! Inschrijving in alle postbureeien van bet land. I' U1T6AAF, 4 li. 's avcitds «jt ifa 2" UITGAAF, 7 u. 's iwnds Pour toute la publicité commercials et financière du journal, s'adresser exclusivement a ÏAgenee Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELENi TE BRUSSEL GODTS, Beursplaate, 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE AALST1 KEerlcatraat» Telefoon 114 Van Nuffel-De üendt. 9J aankondigingen! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Sport (per regel) ff. 1 00 Gemengd nieuws per regel) fr. 8,00 Recht, herstel!, (per regel) ti\ t,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commercialeen financieelc aankondigingen zich uitstuitelijk ta wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beuraplaats, Brussel. Volgens den correspondent van eon dagblad is die toesland op vc-rro na niet, lijk de socialistische dagbladen, ■natuurlijk daarin door de liberale ge holpen, hem bobben afgeschilderd. Uit alle nijverheidsdistrikten, zelfs tiit dis van Charleroi verneemt men dat bot getal niet-stakers zeer verre liet getal stakers overtreffen zal en men vraagt enkel aan b6t Staatsbestuur dat liet voorzorgen neme om do vrijheid t.ot werken van de eersten te doen eer biedigen. Van don anderen kant in menige industrie, vooral in die dor weelde artikelen is de toestand sedert ge- ruimen tijd niet zeer bloeiend, er. dat komt niet bij de bedreiging met de A. W. maar eerder bij don internatio< nalen politiekon toestand, don lang- durigen oorlog der Balkanen, met al zijne verwikkelingen en de groote ver liezen wt'iko men In de beurzen te be treuren bad sedert het begin dor moei lijkheden. Wat er ook van weze, de burgerij wacht heel gerust en met veel vertrou wen den dag af dat de roods pochers bun besluit zullen ten uitvoer brengen. Men bespeurt bier geen den minsten schrik. In de bevolking is men algemeen vaii gevoelen, zelfs bij de socialistische werklieden, dat de staking op verre na niet algemeen zal wezen, maar dat rio staking zeer kalm en ook van zeer korten duur zal wezen. Nochtans zal men ook mottevreden- beid het einde begroeten van een sei zoen waarop de handelsbetrekkingen, dank aan do socialisten, zeer werden vermoeilijktde handelaars zullen er eene enkele zaak van onthouden, dat het de socialisten zijn die bun die scba- de hebben berokkend en de liberalen die van den beginne af niet hebben meegewerkt om do boozo plannen van de roode leiders to verijdelen. Gelukken dezo min of meer in hun ne poging van algemsene werkstaking dan is bet do schuld der liberalen en hunne schuld alleen dat feit hoeft van stonden af vastgesteld te worden. net ordewoord der bazen schijnt te zijn alle mogelijkemiddelen aanwen den om de werklieden aan het werk te laten. De maatschappij van Cockerill te Seraing heeft bare leveranciers van Frankrijk verwittigd, dat hot afleveren van heele treins ijzererts misschien zal moeten gestaakt worden. Op aanvraag van werklieden neemt de maatschappij van Esperance-Long- (loz, maatregelen om in de fabriek zel ve al de werklieden te kunnen herbor gen die willen aan den arbeid blijven. Zoodoende zullen zij voor goed ge vrijwaard worden tegen do aanvallen van roodo belhamels die hen tot sta gen zouden willen dwingen. Do maat schappij zal ten andere nog aan die werklieden eene buitengewone verkoe ling geven. 'i'e Ougrée-Mnrihaye neemt men de- talfde voorzorgen. Weet go wat br Furnemont meent van eene algemeena werksta king Hij schreef in den Avenir in dato 25 Maart. In 't jaar 1912 ondernam men ook eene A. W, om bet A. S. te bekomen; die werkstaking mislukte. Die misstap beeft aan de socialisti sche partij meer dan tien jaar strijd gevraagd alvorens zij hare vroegere macht kon terugwinnen en do eenheid in bare rangen herstelionDe heilige zaak van het A. S. beeft er niet bij ge wonnen maar wel bij verloren, en zulks bewees dit enkel feit dat de socialisten in de volgende kiezingen duizonde en duizende stommen hebben verloren. Ten andere talrijke en langdurige formaliteiten moeten vervuld worden, alvorens cone herziening van do Grondwet te bewerken. Eerst moet da Kamer*uitspraak doen over bet princiep der herziening. Dan wordt de Kamer ontbonden 011 binnen do veertien dagen worden nieuwe kamerleden aangeduid. Wan neer deze gekozen zijn moet mon bun ne kiezingen eerst en vooral geldig maken, het bureel aanstellen, de af- deelingen benoemen etc. Wanneer dan al die formaliteiten vervuld zijn, dan alleen kan de be spreking der herziening beginnen. Alia veranderingen om geldig en wettelijk te zijn moeten ten minste d twee derden van al de liberalen van al de socialisten en van een groot aantal katholieken vereenigen. Hoeveel lijd zal men noodig heb ben om tot daar te geraken 2 Zal men zulks op één jaar tijd kun nen verwezenlijken 2 Zulks is niet waarschijnlijk. En binnen een jaar hebben wij nieuwe kiozingen voor do wetgevende kamers en dank aan onze propaganda en onophoudende werking, zullen wij tegen dien datum duizonde nieuwe aatiklovers van bet A.S. aangewonnen hebben. Ik bid en smeek de werklieden goed na te donken, en wol de gevolgen van de A. W. te overleggen, alvorens ze uit te roepen. Want moest de werk staking mislukken bet ware een nieuwe achteruitgang van ten minste 10 jaar; bet ware eene nieuwe vermindering van daghuren en een jarenlange achterstel van 'tAlgemeen Stemrecht.» Eesi rosinisfteriraad. In het ministerie van oorlog weivl Maandag mor- gend, te 11 1/2 ure, een ministerraad go- lioudon onder het voorzitterschap van M. do Brocquevillo. De raad liep ten 12 1/2 ure ten einde. Mon zou er sommige schikkingen onder zocht hebban, dio genomen zijn door don minister van biimenlandscho zaken,, voor wat betreft de opeubaro diensten en do werkstaking. Voor de binnen roep mg der klassen is er nog geeiio hoslissing genomen. Daarover zal Donderdag alles vastgesteld worden. Zeer fzetsissgirijSce proefne- BBïBngesïa Elk regiment voetvolk is thans voorzien Y#n {machinegeweren. Het bleof-im vast to stellen wolk hol voordeeligst middel van vorvoer zou zijn kleine gospan nen door paarden getrokken of karretjes door trekhonden bediend. Eon vergolijkeode proef werd genomen in hot regiment dor karablniers. Het gold het vervoer van machine-geweren op een afstand van 5 kilometer, dwars door de velden Vooreerst hadden de paardengespannen een voorsprong, doch hij de minste hindernis een diepe gracht of steile helling, hieven do paarden achterwege, terwijl de trekhonden dwars doorreden."Zelfs trokken de trekhon don door een diepe gracht met water gevuld Een paard dat dezelfde poging dood was 's anderendaags huiten dionst gestold. Opgemerkt word nog dat, hij hot schieten do (rokhonden rustig blijven neerliggen, ter wijl de paarden blijken van groote vrt geven en onrustig worden. Anderzijds is een bruine trekhond en zijn karretjo onzichtbaar op een afstand van 400 meter. De proeven zijn dus ten voordeelo dor trekhonden afgeloopon, zooals overigens in Nederland ook liet geval is geweest, Be wsnsfsn welke de werk- staksregen afwerpen, Ziehier een klein overzicht van de uitslagen van vor schillendo stakingen In 1890. Werkstaking der steenkapper: te Ecaussiues vorlies aan loon voor do werklieden meer dan één miljoen. In 1897. Staking dor koolmijners in den Borinage. Vorlies voor de werklieden twaalf miljoen franks. In 189S. Staking-lockout der melaalbe werkors to Gent gedurende 9 maanden.. Ver lies voor de werkliedon 750.000 fr. In 1899. Algomeene werkstaking der mijnwerkers. Vorlies voor do werklieden 5 miljoen frank.- In 1901. Staking te Jumet. Verlies voor de werklieden 12 miljoon frank. In 1902. Poging tot algemeene werk staking. Verlies voor de werkliedon Ruim 10 miljoen franks.- In 1903 en 1904. Werkstaking der glashlazors te Lodolinsart en Jumot. Verlies voor do werklieden 20 miljoon. Onzo lezers zullen ziel» ook de werkstaking herinneren van eene maand der dokwerker: over tweo jaar en do werkstaking vai 7 maand te Eekloo. mot al de oliendo, dio ze hebben na zich gesleept. Ce Kshoep van B^ISandsch vee ïïaaï» fBeiufië. Do handol in Ilollandscli rundvco met België is in de maand Februari van dit jaar, evenals in Ja nuari, niet zoo belangrijk geweest als ge woonlijk. Het is oen opmerkenswaardig vorseliijnsol, dat de veehandel met België in do maanden Januari en Februari ieder jaar moor en moor in belangrijkheid afneemt. In de oersle twee maanden van 1909 zond Hol- d nog 10,533 rundoren naar Bolgiê, in 1010 daaldo dit cijfer tol 9,940; in 1911 tol 8,335; in 1912 tot 7,919, en thans bedroe; hot 7,182. In de vorige maand verzond Holland naar België 170 slieren, dio eon gewicht hadden van 465 kilogr. en 375 osson, die door elkau der 511 kilogr. wogen. Do handol in vette kalveren was in de vorige maand wegens den grooten aanvoer van inlandsche kalveren op de Belgischo markten niot zoo levendig als gewoonlijk. Toch verzond men hoofdzakelijk naar Ant werpen 559 kalveren. Veel vraag was or naar koeien voor do vetwoidorij. Daarvan kwamen er 1569 uit Holland, Holland zond in Februari naar België 2067 schapen, tegon 4472 in do maand Ja nuari. Naar lammeren was zeer veel vraag. In do provinciën Friesland, Drente on Gel derland werden door de Vlaamsclie koop lieden 4074 lammeren 'opgekocht en tegon eon invoerrecht van 1 frank per stuk in Bolgië ingovoerd. Van vöol belang was in do vorige maand de handol in paardon en veulons. Belgische kooplieden kochten, voornamelijk in Zee land, logen hoogo prijzen, een groot aantal paardon en veulens op. Ingevoerd worden uit Holland 798 paar den on 219 veulens. Landbouwers uit do Zuid-Hollanösche provinciën kochten 261 arden en 44 veulens in België. Dezo paar den waren hoofdzakelijk hengsten. Dood van M. Constans. M. Constans, oud-minister van binnenlandsche zaken, en gewezen gezant van Frankrijk te Constan tino pel, is Maandag namiddag om 1 uur, to Parijs overleden In den nacht van Zondag tot Maanda; was M. Constans buiten kennis gevallen. Van zoohaast M. Barlhou van dit over lijden bericht was, is-bij naar liet sterfhuis eens laatste hulde aan don afgestorven gaa brengen. Dultsclilancl Nog een boek aangaande den dood van Aartshertog Rudolf. Mevrouw O Ito Brucks, prinses van Beieren, vrouw van den bestuurder van liet theater van Metz gaat binnon conige dagen oen boek laten vorschij nen dat groote opspraak zal verwekken want daarin zullen menige onthullingen ge daan worde» aangaande hetgeen men noem de het drama van Moyerling. In dat drama verloor aartshertog Rudolpli van Oostenryk. do ©enige zoon van den L zer liet loven. Mevr. Brucks bevond zich op hot kasteel wanneer dio onverwachte dood voorviel en wanneer ook de gravin van Vee zera plotselings stierf. Dezer laatst» tijden verscheen eene nieuwe studie en daarin kwamen allerlei bevestingoa voor, welke mevr. Brucks wil vernietigen. Zoogezegde geluigon, zegt zij Jiehben bekend gemaakt wat zij beweren gezien te hebben en zoo ontstond er rond mijnen naam een echte legendo van leugens on val sche inboeldingen. Vier en twintig jaar lang lieb ik gozwegen maar nu ben ik voornomons do waarheid to doen kennen on mon zal de waarheid,heel de waarheid vernemon Dio mevrouw Bucks is de doktor van den hertog Lodewijk van Boicron, de nicht on hot doopkind van do overlodono koizeriu Elisabeth van Oostonrijk-Hongarië. Haarvader, tweodo broeder van den prins regent Luitpold van Beieren was door een morganatisch huwelijk in den echt getreden met do tooneelspeclster Hendrika Mendol deze kreeg de naam van baronnes van Wal- lerséo. Om dat huwelijk to kunnen aangaan had de hertog moeten verzaken aan al zijuo reeh ton op de gebeurtelijke opvolging, dezerech ten gingen zoo over aan den hertog Karl- Tlioodoor vador van de huidige komngiu van Bulgie. Uit dat morganitïsch huwelijk was oene dochter gosproten dio later in don oclit trad met don graaf van Larïsch-Monnich. Dat huwelijk werd plechtig mgozegend te Goodoelloo, in hot bijzijn van den keizer en do keizerin van Oostenrijk. Na vijftien jaar huwelijk wanneer de gra vin van Larisch aan 't hoofd stond van eeno familie van vijf kinderen dood zij de echt scheiding uitsproken om in het huwelijk lo treden met den hofzangor-Olio Brucks dio later bestuurdor word van den theater van Metz. Euranlir-ij it Het kasteel van Chenonceaux en zijn bezitter. De Matin deelt medo dat' M. llcnri Moiiior, broeder van den souator Menior, hot kasteel van Chenonceaux door koop heeft vorworven on zinnens is hot zelf to betrokken. Groote brand. Te Nussdorï, bij Ohorn- dorf, aan de Salzbach, is een schrikkelijke brand uitgebroken in hot gasthof, liet vuur werd door den wind aangewakkerd. Do vlammen sloegen over naar d® kerk, die op hare beurt gchoel uitbrandde. De kerktoren stortte in en de kerk zelf kan allo oogenblik- ken invallen. Tot hiertoe zijn 21 huizon in a&ch gelegd. Uit Salsburg werd militaire hulp gezonden. Een drama Zaterdag kwetsto do fa briekwerker Sache, van Waltorsliauson, zijne vrouw levensgevaarlijk met een revol verschot, dooddo dan drie zijner kinderen on ten slotte zichzolven. Een tienjarig zoontje was onder eon bed gekropen on bleef aldus gespaard. Do drijfvoor dor daad zou ontrouw der vrouw zijn. Denemarlxen Vreeselljk drama. De vrouw van don letterzellor Aarlius lo Kopenhagen lieoft zich ezclfmoord na bare twee kindoren, oen cnaapjo en een meisje van drie jaar to heb ben gedood Hol oudsto dor kinderen, oen Ojarige knaap, kwam uit do school en vond de lijken van zijno moodor, broertje on zusje. Sedert velo jaren had bedoelde vrouw aanvallen van hysterie. Haar man dio haar zeer Jiof had, was reeds to rado gegaan hij verschillondo geneosheeren dio haar niot haddon kunnen helpen. Do letterzetter aanhad zijne kinderen; toen hij to huis kwam on de drie lijken zag, was hij ten prooi aan do uiterste wanhoop. Hij moest lieol don nacht worden bewaakt, men vreesde dat bij zelfmoord zou bobben geploegd. Italië Een betooverd huis. Het gebeurt niot zelden dat do Florentijnsche bladen verhalen bevatten omtrent huizen waar geesten spo ken. Dit is nogmaals het geval. In eon huis van do via San Bartolomeo woonde de wed® var. genoraal Monicholli mot oone meid. Sedert eenige dagen reeds vielen al da| voorwerpen van de meubels op den grond waar zij met voel lawaai verbrijzeld werden. Het huis lag vol schervon.Dagbladschrijvers wordon verzocht het zonderling feit te komen vaststellen en konden zien dat hot werkelijk zoo was. Zij zagen glazon vallen eu aan schervon vliegen. Eonsklaps kwamon al de elektrische bel len in werking zonder te weten boo bot gebeurde. Daarop vlogen van zelfs de water kranen opon en word de vloer overstroomd. Ooatonrij Ic-Hongari o Botsing tusschen treins in Hongarië. In do statio van Ogulin, op do spoorbaan van Fiume naar Budapest is een exprestrein op een goederentrein gebotst die eone tegen overgestelde richting volgde. Machinisten, stokers en do hoofdtreinwachtor van don goederon'rein waren op don slag dood. Er zijn ook dooden en gekwelslen onder de reizigers. De stoomwagen vau den goederen trein heeft een slaapwagon van den anderen trein totaal vorbrijzuld. Een telegram uit Budapest beweert dat vier bedienden van don spoorweg gedood werden on vijf andere erg gekwetst. Geen enkele roiziger werd erg gekwolst, bij uitzondering van een klein jongontje dat enkel eeno onbeduidendo kwetsuur in 't aan- gozieht bekwam. Veroordeelingen. Het gerechtshof van Buda-Posl hoeft zeven gewezen volksver tegenwoordigers veroordoold, belicht van met inktpotten en andero voorwerpen naar don voorzitter van den ministerraad en den minister van landbouw, goworpen to bobben. De volgende straffen werden uitgesproken: M. Zachurias, veroordeeld tot 30 dagen ge- vangzitting en eene boete van 500 kronen MM. Hoffmann en Bach elk lot 15 dagen gevangzitting en 300 kronen boot. Do vier andero betichten werden vrijgosproken. Het openhaar ministerie is in beroep gekomen. Cïxina Zeeroovers aangehouden. Soldaten en tolbeambten van Houg-Ivong hebben een ge- deolto van do zeoroovers, die do Engelscho stoomboot Taïon plunderden, bij Hankow aangetroflon. Eon zeeroover werd godood en vijf aangehouden. Eon deel van don ge roof den buit werd teruggevonden. Vereonigde Staten De overstromingen. Hot Rood KrutS- laat weten dat do overstroomingon in den Ohio 453 sbohtoffors hebben gemaakt en dat, ongeveer 77000 personen allo belioudsmid- dolen verloren hebben. Wclkó do gevolgen van de overstrooming in Indiana en in de andere stalen waren zulks weet mon nog niet. To Cairo schijnt de toe stand ©enigszins te beteron, maar men is Imel ongerust op de oevets van den Missis* sipi. Waarom eene betooging tegen den Montenegro Sir Edward Grey sprak verloden Maan dag in do Kamer der Gemeenten aangaande do betoogir.g tegon Montenegro. Mon zat,, zoo verzekerde hij.geene troepen ontschepen of geen bombardement aanvangen, zonder nieuwe onderrichtingen lo goveu aan den bovelhebbor van het eskader. Sir Edward Grey trok do aandacht op hot4 niernalionaal karakter van die belooging on op de noodzEikolijkheid, de algemeeno verstandhouding lussohon de mogendheden to bewaren aangaando do gronzen van Albanië, Dio vorslandhouding is noodig om doa' vrede in Europa lo bowaron. Do mogendheden hebben beslist dat of moot een onafhankelijk Albanië bestaan want do Albanoezen hebben eigen taal ou eigen ras en eigon godsdienst. Do oorlogsverrichtingen die men nu nog antreft zijn geene verrichtingen meer die do vrijmaking van eeno bevolking voor dool hebben maar eerder die overweldiging van vreemde gronden beoogen. Wij hebben lot hiertoe volle genegonhoid etoond jegens don Montenegro en andero landen, dio voor hunne vrijmaking strijden. Daarom juist zijn wij, ook verplicht roko- ning te houdon van de billijke oischen van de inwonors van Albanië die ook voor huiirio vrijheid strijden. En daarom vooral is Groot Brclanjo eensgezind met do mogendheden. De onderhandelingen aangaando Albanië waren zeer laslig do mogendheden beslolen dat do kusten on Scutari aan Albanië zouden blijven van den andoron kant, ïpek, Priz- rend. Dibra en eindelijk en na veel moeitcf ook Diakova zoudun niet bij Albanië gevoegd zijn. Servië en Montenegro hebben daar dus uitgebreide en vruchlbaro gronden, welke zo onder olkaar kunnen verdeden. Daaruit ziet mon dat het hoogst noodzakelijk is Moute- negro toloono toegeving to dwingcu.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1