Bond dg Afoemosna Werkstaking 03 lirosa'ermoofcl te Seperon Erusselsche Kiekskens DE KAPITEIN TE LOKEREN TE WETTEREN TE AALST Eene vrouw levend verbrand DE VOLKSSTEM t) APRIL 1913 De koning der Buigaren te Rodosto De koning der Bulgaren vergezeld van M. Savof is Zondag laatst in don morgen te tlodosto aangekomen. Hijbegaf zich naar de kerk van den katholieken eercdienst, opgo- tlcht'ter nagedachtenis van den Hongaar- lchen held Rakosky en daar bracht hij onge- 5eer eeno uur in het gebed over. Daarna eed hij eene wandeling in do stad. Op zijnen ïoortocht word hij toegejuicht door de be volking die bloemon zaaide op do straat. Daarna begaf hij ziek naar do kerk van len Griekschen on van den Armonischen •eredienst. Hij gaf aan do goestelijkheid eone som geld tot onderhoud van de tempels en tol onderstand van do armen. Na deze wandeling ontving de koning pene afvaardiging van de bovolking die hem de verzekering bracht van den trouw en den perbied der bevolking van Rodosto en tevens ba hoop uitdrukte voor altijd onder bel bestuur van don koning van Bulgarië tc mogen loven. Zondag avond verliet de koning do stad. .Eene uitgehongerde stad Er gebeuren te Andrinopel schrikkelijke 'tooneclon, veroorzaakt door het gebrek aan levensvoorraad. Do Bulgaren, waarvan hot Hoger 40,000 man telt, moolen plotselings .in hel' onderhoud voorzien vau de 80,000 inwoners, 60,000 krijgsgevangenen 60,000 vluchtelingen die in Andrinopel eene 'Schuilplaats hadden gezocht. Cliulu i pacha deed de brug springen langs ■waar do spoorbaan over do Maritza in de stad dringt, en zoo is bij de oorzaak dat de ;slad niet bij tijds kan bevoorradigd worden, Duizendon krijgsgevangenen werden opgc sloten in een moerassig eiland van de Toundja .waar zij allen sterven ten gevolge van den 'honger, van don cholera ol' tengevolge van vergiftiging. Honderden lijkon treft inen daar aan die wachten, dat de grafmaker zo teraardo be Blelle. Do hoornen zijn ontbloot van hunne .schors; dezo werd opgesmuld door de uitgo bongordo bevolking. Wanneer do Bulgaren 60,000 brooden uit deeldon dan zag men de uitgehongerde be volhing or zich opwerpen erger als wilde dieren op hunne prooi de hongerige magen "hadden gcone ooron meer en grijsaards, vrouwen, kinderen, alios werd vorstoolen en yei'lrappeld. Nieuwe nederlaag der Turken. BELGRADO. Een nieuw gevecht heeft plaats guhad tnsschen de Serviërs en de Turken aangevoerd door Djavid pacha, die Talschelijk zijne overgave had aangeboden Hot gevecht werd geleverd lo Liousmo Do Turken telden 8 balaillons, vier kanons drij nntrailleuzen en beschikten zelfs over eenigo delacliomentet: ruiterij. Hot gevecht was hevig. De Turken on dergingen eone totale nederlaag en vlucht .teil in wanorde in de richting van Figeri. Do Scrviors maakten zich moostor van JLiousme •n van 1000 krijgsgevangenen, en 18 offi ciers. Zij vonden in een hospitaal 7 officiers CO administralieoniciers en 500 zieke sold, ten. De Sorviörs werden met vreugde door do bovolking ontvangen. Kranig antweord van Serviö aan de mogendheden Het bestuur van Servjö beeft aan do af; •anten dor mogendheden antwoord gestuurd aangaande do vraag dier mogendheden no- pons hot ontruimen vun. Albanië en bet vcr- leonen van eone bijzondere bescherming aan de inwoners van Albanië. Servie kan zijne troepen uit Albanië niet roepen, vooxalimr do vrede gesloten is. Wat nu die bijzondere bescherming betreft, de grondwet van bet land waarborgt eene volledige vrijheid evonvoel rechten aan al do burgers vau don Blaat. Albame moet dus geene uansprua liiakun op eene bijzondere bescherming. MET DE roodb De Kristene Vakvereenigingen Overal zijn deze besloten de dwingelandij der socialisten mot lo dulden on aan den rbeid te blijven. Do Kristene Vakvereenigingen van de [provincie Luik hebben eenen plakbrief doen hangen waarin zij deze drie zaken herinneren 1. Dat de A. W. niet algemeen zal wezen (Anseele). 2. Dat zij haar doel niet bereiken kan (Anseele). 3. Dat zij dus eene echte dwaasheid is (0- Huysmans). Die plakbrief sluit met een oproep tok al do werklieden ben uitnoodigendo om op 14 April aan 't werk te blijven. Vandervelde heel koeltjes ontvangen te Luik Verleden Zaterdag avond kwam M. Vandervolde naar Luik om er to spreken over A. W. Wij wisten wel dat er heel wat volk zou geweest zijn aan de statie en op den doortocht van de statie naar de Maison du Peuple En feitelijk er was daar een on doordringbare massa volks, die ganse! nieuwsgierig was opgekomen om do socia listisclie belooging te zien en tevens den leider Vanderveldo, Maar betgeen iedereen heeft getroffen dat was de algemeene onverschilligheid waar mede én Vandorvelde én do stoet werden be jegend door die massa volks. Nauwolijks erhioven zich daar eenigo toejuichingen an eenige betaalde mannen uit do Maison du Pouple». En wanneer dan aanstonds nadien de zeilen Dujardin, Trcclet en andere van op hot balkon van bet Volkshuis tot de menigte kwamen huilen, dan werden zij met dezelfde onverschilligheid onthaald. Hetzelfde bemerkte men tijdens de rede voering van gezel Vandorvelue, ook was dezo aanspraak zeer,buitengewoon kort. De algemeene indruk is dat de A. W. weinig trok heeft en de socialisten ondervin don hot van nu af. Te Seraing. Hetzolfde gebeurde Zondag namiddag te Soraing. Ook daar was er veel schrikkelijk voel volk. Maar het ware onjuist en fel ovor- dfoven boel die massa als deelnemers van de betooging le doon doorgaan de groote hoop ren enkel nieuwsgierigen, die van den Zondag gebruik maakten, om hot spel eens af le zien. Ook bier was geen do minsto geestdrift te bespeuren en wanneer de ge zellen Delvigno, Vanderveldo en do Brcuc- kero hunne redevoeringen staakten was liet met moeite dat men rond hen eenigo toejui chingen kon waaiHemen. To Soraing lijk le Luik nam men deze be tooging te haal om anarchistische dagbladen schriften uil te deolon, ouder andere 1' u Emancipateur, l'« Action Anarchiste don m Handboek van den soldaat van Yve- lot, waar mon openllijk aan den soldaat aan raadt togen hunne oversten op to staan en uit hot leger to vluchten. Overigens, eiken keer dal er eeno socialistische belooging plaats grijpt, worden anarchistische schrif ten onder de bovolking uitgedeeld. Te Brussel Maandag avond had to Brussel de groote fakkeltocht der socialisten plaats. Die stoet werd gevormd aan de Groonlaan (Alléo verte) en was samei.gosteld uit werklieden, fabriek werksters, jonge wachten, studenten der noogoschool en nieuwsgierigen, allen te za- men omtrent 8500 man. Langs de groot lanen kwam de stoel in de stad en doorliep do bijzonderste stralen om rond 10 ure uiteen togaan aan den Muntschouwburg. Hot was juist gedurende eene tusschenpoos van Prosorpyne waarvan gisteren ayond de eerste vertooning plaatsgreep. Talrijke hee- ren met zwarten frak en hoogen hoed ver- lieton don theater om den stoet lo zien voor bijgaan. Geen enkel voorval valt er aan te slippen. Natuurlijk wanneer lo~beloogcrs langs dan Finistóro voorbij gingen moesten zij eens jood huilen en schuifelen. Dat is bij bon de go woon ta en zoo geven 'zij telkens hol howijs dat. zij liet op den G(klsdienst niet gemunt hebben. Tijdens den stoel hoorden wij aan houdend do Inleriialjonalo do Marseil laise en ook... do Marcho der... Edelen uit TunnSauser. Van Brabangonnowas er geen spraak. Do socialisten rekenen op een groot getal slakets te Lokeren Alles doet voorzien dal zij zich deerlijk zullen bedriegen. Er is geen de minste gisting onder liet volk. De liberal© fabrieken werken met handen en voeten de werkstaking tegen. Roeds heeft een liberaal fabrikant zijn werkvolk verwit tigd dat dezo die staken zullen, of liet werk volk er toe zullen aanzetten, niet meer terug zullen aanvaard wordeu. In dj fabrieken zal men dus niGt slaken ten ware de werklieden er toe gedwongen waren bij gebrek aan de eerste grondstoffen voor do fabrikatie. Onder de haarsnijders zal men eenige sta kers hebben. Ook hierin de vellennijverheid zal do staking verre van algemeen zijn. In de laatste maanden is Vooruit hier fel achteruitgegaan. Talrijke haarsnijders heb ben zich aangosloten bij do Kristene Vakve- reeningen. Zoo brak er over een paar we ken in do haarsnijderij van den heer D'Ilaens liberaal, eeno werkstaking uit. De socialis tische meisjes wilden don patroon dwingen eeno vellonbewerkster weg to zenden die aangesloten was bij de Krislone Vakvereni ging. De liborale patroop zond do socialisti sche gczellinen wandelen on verving ze door meisjes uit do Kristene Vereeniging. De lijd is dus voorbij dut de haarsnijders enkel naar do bevolen der socialisten luister den. Vooruit» sprak voor eenigo weken van tweo duizend stakers le Lokeren. Hij zal er nooit geen twee honderd samen krijgen. En onder deze zal bij gerust mogen roke- konen de honderd werklieden dio dagelijks naar Antwerpen en flrussel trokken en misschien gedwongea zullen zijn to slaken. Vier gekende socialisten van Weiteren werken sedert laiig in oen fabriek to Laoriie verdienen er een schoon weekloon Niettemin gingen ze in deputatie aan hel be stuur dezer fabriek vragè'n op 14 April aan slaande de fabriek stil lo léggen aangezien het Algetnoen workslükiug was. Do roodo kerels kregen onmiddelijk hun werkboek en mochten er'van onderlrekken, als kranig antwoord ojT'hicnne vraag, en zijn thans elders wérk moeten gaan zoeken. Men zegt dat lmnne verwondering zoo groot was. dat ze niet wisten waar zo hadden. Dal or le WeltéVen niet weinig lachen werd mot do vier helden hoeft ezogd te wordeu. De meetingon door do socialisten belegd, - samon met do kristene demokralen hadden builengowoon K'eel bijval. Op oen dier vergaderingen, waar bourtelings al de werklieden der verschillende nijverheidsge- stichten werden op uitgonoodigd, lelde men 61 aanhoorders, mannon en vrouwen Do bijval is zoo groot dat de oproerma kers zich nu bepalen inêt do werklieden te bidden en to smeeken, ten minsto den 14 April, al was liet maar voor één dag, bel werk te laton varen. Naar wij vernemen toerd die raad uitge- vonden door M. Daens (43c VERVOLG.) Luid verweet hem bet geweten zijn talrijke gruwolcn en hij beefdo door al zijne ledema ten, een bygeloovigo vrees boving den mou- jBcliènslacliter en hij was niet in staat oon ou- kel woord uit to brengen... Onwiliokeurig zag hij den kant op van het kerkhof en hij meende do schimmen zijner ouders over den doodonhof to zien rondwar- celou, terwijl hot hem toescheen, alsof de vlammen van bet hclscho vuur reeds zijn voe len likten. Eene angstkreet ontsnapte eindelijk uit de jepraugde borst en met liet hart vol wanhoop rluchtto bij zoiidor zijn zuster een afschoids- jroct too to roepon. Marianic wierp zich op do knieën en bad Indcrmaal om vergiffenis voor den afgcdwaal- Jen broeder. Zij sprak waarheid toen zij Brutus zegdo. Jat zij voortdurend voor hem vastto en zich lastijddo hij toch, dio de ontblooto schoudo- teu van do Onnoozkle had kunnen zien, zou ichuiverd hebbo-r l.ij 't geen hij zag. Zij waren overdekt met wonden on bloed ien, geheel doorkerfd door de slagen der inet jr.eren punton bozetto koordon, welko zij in 1c puinhoopen van een klooster gevonden tod. Do Onkoozele verstond alleen den zin van wco woorden bidden en boetvcerdigheid $01). Voor bet heil van Brutus onderstond zij eene langdurige marteling. Grootmoedige ziel, heldhaftig schepsel, dat zich geheel op offerde voor haar broeder en, naar het voor- 'bechl van haar Goddelijken Meester, niet te rugdeinsde don lijdensweg naar Golgotha af to loggen Bij zonnige dagen gevoelde zij zich onweer staanbaar gedrongen naar de verwoeste kerk om het ontheiligde altaar op te sieren, zij pluk to bloemon in het veld en de heide, plaat ste zooveel hot haar krachten toelieten, de lieiligo beelden in hunne nissen en wanneer een zonnestraal.door do stuk geslagon kerk ramen drong, waando zij in vervoering de luisterrijke plechtigheden van een godsdienst, dien zij zoo lief had, bij te wonen. Zou iemand in dezo vrijwillige martelares bet beeldschoone meisje herkend hebben, dat Brutus als kind op de armen gedragen had. XV. NOIROT. Op zekeren schoonen zomerdag zien wij Marianic den heuvel beklimmen, len oosten van liet dorp gelegen on waar do godsVrucht der dorpelingen in vroegere dagen con kapel ter eere dei H. Moedermaagd had opgetrok- kon. Gelijk alles wat do dienst van God of zijno II. Moeder betrof do baldadigheden dor revo- lutio moest ondervinden, was ook dit heilig dom niet gespaard gebleven en nog slechts aan ééno zijdo waren do muren staande ge bleven. Ondanks de verwoesting van bet gebouw was «le eerbied voor dio plaats do landlieden [bijgebleven en gcon dag ging er voorbij, dat men gocn geloovigcn opwaarts zag gaan naar de gezegende plek gronds. In eene kaloonfabriok is eeno deputatie bet bestuurder fabriek gaan aanspreken om liet sluiten van het geslicht to vragen op dien dag. Aanstonds kwam eene veel talrijkere dc.putalio vragen aan het werk to mogen blijven. Dergelijk is do toestand in die fa briek die aanschouwd wordt als meest werk lieden tellende van allerhande gezindheden. In do andere is van do A. \V. geen spraak. Op hevel van den hoer M. L. Ghoeraerdls, Burgemeester, heeft men den volgenden brief aan de werklieden aangeplakt. Werklieden De socialistische partij noodigt u uit alge meen het werk stil te leggen om door eeno onwettige drukking op de Oponbaro Mach ten de volkomen© gelijkheid in de uiloefe ning van het kiesrecht te verkrijgen. Of het land in handel en nijverheid, in zijne voortbrengst, in zijne welvaart golrof- f.-n wordt, of door de werkstaking do werk lieden le lijden hebben, zulks wordt niet ontzien door dezen die do noodlottige beslis sing hebben genomen. Nochtans welen zij zeer goed dat noch het Staatsbestuur, noch do Wetgevonde Kamers, zonder eene er en onherstelbare gezagsvermindoring, niet kunnen of mogen toegeven aan een© oproe- roerige beweging. Werklieden, luistert dan niet naar dezen dio tot een politiek dool u aanzeilen uw werk lo verlaten dat uw broodgewin uit maakt. Al de ontberingen dio gij in uw buis gezin gaat moeien doorstaan, zullen nutte loos wezen. De misleiden, die den raad dio de gezonde rede ingeeft niet willen aanhooron, moet ik verwittigen dat, indien liet hun vrij staat werkeloos te blijven, zij volstrekt het recht niet bezitten anderen, dio dezo politieke strekkingen niet deelen, te beletten bun werk voort to zetten. Gelast als Burgemeester in do stad de rust on de openbare veiligheid to verzekeren en eenieder in zijne rechtmatige vrijheid en in zijn eigendomsrecht te doen eerbiedigen, zal ik al do maatregelen kier too gebruiken die de wet mij oplegt. Moesten in eene ongeoorloofde propaganda do partijgangers van workslaking, bed rei ingen, dwangkreten uitbrengen of geweld laden uitoefenen tegen andersdenkenden, en aldus eene oorzaak worden voor gestadige rustsloornis, de goede orde zal in de stad go- handhaafd worden in weerwil van gelijl welke pogingen. Werklieden, van Aelst, bespaart aan u zeiven en aan uwe medeburgers al de mooi lij lcheüen en do ongelukken dio uit w ooi in- en kunnen voortspruilon. Blijft aan uw werk dat u en uw huisgezin onderhouden moet. Aalst, den 7 April 1913. De Burgemeester. M.-L. GHEERAERDTS zoon een brief ontvangen te bobben en duidde zijne schuilplaats aan. Do gendarmen van Quesnoy-aan-Deule be gaven er zicii heen en ondervroegen den landbouwer. Dezo verklaarde dat hij slechts een knecht in dienst had, zekeren Deleye. Deze werd geroepen en in hechtenis geno men. liet was Remain Verhaeghe, die den familienaam van zijn vader tegen dozen zijner moedor verwisseld had. Verhaeghe werd in het gevang van Rijsol pgeslolon, in afwachting dat hij uitgeleverd orde. het niet Marianic had dikwerf troost gezocht bij de Troosteres der bedrukten en telkens kwam zij gesterkt in haro staart terug. Ook thans zou zij haar hart weer gaan uitstorten voor de Moeder van smarten, toon zware hamer slagen plotseling haar ooron troffen en haar deden stilstaan. Helaas riep zij uit, zij gaan opnieuw den Verlosser kruisigen, men hoort de for- sche hamerslagen op liet kruishout... Zij wierp zich op do knieën en snikkend zegde zij Genade, Hcëre Jesas, genade Voor wien smëekfgij genade vroeg een goheimzinnige stem. Voor Judas, Hecre God, voor Judas, die onschuldig bloed overleverde. Marianic, hervatte de stem, wilt gij uwen broeder redden Mijn leven. Heer, offer ikgeernevoor hem op en alle pijnen vqn het vagevuur ben ik bereid te onderstaan,! doch spaar hem voor de eeuwige vlammen, j Welnu, gij hebt licit in uwe macht. Ach. Heero, zeg taij dan wat ik doen moet smeekte zij eerbiedig. Koer dan terstond naar huis terugmaar zorg morgend avond bij de puinhoopen der kerk te Zijn. Ik beloof het u, Heere..., antwoordde zij zacht Van hetgeen zij hoorde wist zij zich geen verklaring te geven oh daarom meendo zij stellig dat do stem, dio haar de verlossing van haar broeder beloofde, dio eens ongels was. Zij boorde een geritsel, doch dit kon even goed hot klapwieken zyn van een opgejaag- don vogel, die door iiot gebladerte een uitweg zocht. Thuis gekomen, verhaalde zij wat haar was Aanhouding van d3n moordenaar Onze lezers zullon zich nog herinneren hoo op Zaterdag 22 Maart een ISjarige (Iron ken kerel, Romain Verhaeghe, lo Ieperen zijn broeder Gaston, 20 jaar ocd, tijdens, een twist een mes in den buik plofte. Gaston Verhaeghe bezweek 's andordaags morgends. Do moordenaar had de vlucht genomen. Do polioio doorzocht heel do streek, doch vruch teloos. Men kwam ovenwei te weto dat do moordenaar er in gelukt was zich kleederen aan to schaffen en do wijk naar Frankrijk genomen had. Romain Verhaeghe bevond zich inderdaad in Frankrijk. Hij had Dculemont in Fransch-Noorden, bij een landbouwer werk gevonden. Van daar schreof hij een brief aan zijne moedor. De policie vernam zulks on ondervroeg moeder Vorhaegbo. Deze bekende van haren overkomen. Anaïka hield zich bezig met spin nen en dicht nabij het huis hoedde Brin d'Avoine de schapon met (lo koe en de geit van Anaïka. De arme weduwe mocht nog slechts een schaduw heeten van 't geen zij eenmaal geweest was. Roscoff was sedert lang vertrokken en met een verbrijzeld hart naar zee gogaan deze krachtige natuur was gebroken. Hij gevoelde zich onmachtig tegenover den laster, die zijne roemvolle levensbaan bezoedelde. De pijnlijkste slag was hem echter toege bracht door Yvonne, toen dezo hem zegdo Kapitein Roscoff, God vergeve u Hij word door wanhoop aangegrepen cn zou zich wellicht het loven benomen bobben ware het niet dat Anaïka hem bemoedigende on troostvolle woorden toesprak en op hot voorbeeld wees van den Zaligmaker der we ret'J, die hoezeer ook door het joodscbe volk gelasterd, alles met gelatenheid had verdra gen. Zi.i raadde l)cm aan om den Oceaan in allo richtingen te doorkruisen en te trachten een bewijs van zijn onschuld op te sporen-. Gij hebt gelijk, zuster, sprak Roscoff, 'tis de reine geest van Guilanckdie u dit plan ingeeft.-, ik zal gaan en zoeken overal en ouverpoosd... brengen mijne nasporingon- niets aan het licht, dan is het nog altoos tijd De kapitein mf.t de poodk handen vertrok en aanveerdde hot kommandement over de Jupiter. Den dag, waarop Marianic 's avonds door de onbekende stem bij do kerk aangesproken was, begaf zij zich vroeger dan gowoonlyk naar Anaïka, knielde néér om Gods verderen bijstsud over 't geen haar to doen stond af to smeeken en sloeg opgebeurd den weg in van het huis Gods. Arm schepsel 1 wist gij eens welk verachte- (Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) Brussel, 7 April, 1913. Het schielon van do blaren en do Alge meene... Werkstaking (la grande gaffe) heb ben menig hoofd op hol gebracht. Men maakt zich mooilijk eon denkbeeld van al de dwaasheden, die te Brussel en ilders voor klinkende munt worden aan- va.ard. Alle middelen zijn goed. Men weet maar al te wel wolke hatelijke tijding uit Ronso naar Brussel werd overgeseind aan gaande M. Woeste. Verleden week sprak mon gedurig van de lusschonkomst van den koning. Nu beken- non do liberale dagbladen en de socialist Destrée zelf, dat die lusschenkomst totaal onmogelijk is. Dezen morgen werd ik aan den telefoon geroepen door een van mijne goede vrienden uit Leuven Is hot waar dat het ministerie gevallen is - Wie beeft u dien Aprilvisch doen slik ken - Men vertelt te Leuven dat volksver tegenwoordiger Claes die tijding rondzaait. - Ik kon gemakkelijk raden dat dit valsch gerucht weer van e6n karlelman ko men moest. Niet alleon is het ministerie niet gevallen maar hol staat vaslor dan ooit en alle minis ters zijn volkomen eensgezind aangaande d* te houden gedragslijn. Alles bepaalde ziel) in der waarheid hierbij; dezen morgend werd een ministerraad ge- houden, onder voorzitterschap van baron de Broquevijle, die eerst een onderhoud had met Zijno Majesteit. In den ministerraad werden middelen be raamd om do orde to handhaven gedurende de Werkstaking en om do vrijheid tot het werk to doen eerbiedigen. Men zegt mij en 't komt van geen tegen strever dat het Gouvernement in den ministerraad zou besloten hebben einde dezer week twee klassen binnen te roepen on den verloftijd der Kamers nog met eene maand te veilingen. Immers is liet van gevoelen dat het niet past de katholieke volksvertegenwoordigers bloot le stellen aan do gewelddaden van de heethoofden dio rond het Natiopaleis zouden kunnen vergaderen on onze vrienden aan vallen. Harold, t© Gent. Do volkrijke buurt van den Dondermond- scbenslconweg werd Maandag namiddag door een vreeselijk ongeluk in opschudding gebracht. Vrouw Picard, herbergierster, 50 jaar oud. was bozig een mengsel van vet en terpen- lijn te doon smelten, om er baren man, die aan rliumalism lijdt, mede in te wrijven. Eensklaps schoot het mengsel in brand. Do vlammen deelden zich medo aan de klee deren der vrouw. De ongelukkige geleek lijk wezen u de zielerust van Brutus had toe gezegd... Zoodra Noirot zich do diamanten van Yvonne on de titels van eigendom van wijlen den ka pitein dc Kéroulas had toegeëigend, werd hij door een onweèrslranbaar denkbeeld achter volgd. Ongetwijfeld was de bruidschat groot, maar lid, een eenvoudig marskramer, kon onmo gelijk do weerde van al de edolgesteenten schatten. ook dierf hij ze niemand laten zien uit vroe/.e dat men er hem op do eeno of an dore sluwe of gewelddadige wijze van zou beroovcn. To Brest was niet een juwelier, die or den noodigen prijs voer kon geven, en bood lnj ze to Parijs to koop aan, dan zou hij wellicht in aanraking komen met de policie, die hom zelf eone voorloopige verblijfplaats in do go vangenis zou aanwijzen. Zoo werd nu reeds een gedeelte van het spreekwoord aan hom vervuld, dat het kwaad altijd zijn meester straft. Noirot had tonnen gouds geroofd en toch waren hem dezo voor zijn levensonderhoud van veel minder nut dan ccn ertkelo hete broods. Iets waarnaar hij nog vurig verlangde, was de nalatenschap van Brutus, doch hiervan was Marianic thans de wettige bezitster: door den dood van liaar broeder was zij immers eigenares geworden van de uitgestrekte goe- deren van de familie de Kéroulas. Ware Noirot eigonaar geweest, hij zou on middelijk begonnen zijn om de goederen ren- tegovend lo maken en dan zou hij ook niet geaarzeld hebben met do diamanten voor den dag to komen* (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2