m Allen naar de 0R00TE MEETING over de Algemeene Werkstaking, in den Werk» manskring, Zonnestraal. - M. Gustaaf Gabriels van Gent zal er het woord voeren. Heden, Woensdag avond, om 8 ure Spreek nooit van keerden in iet huis van een gehangen! 'T EEN EN 'T ANDER De werkstaking door kt land Hegeiiüende Jaargang nr S3 Donderdag 13 AprlS i8!3 DAGBLAD Bestuurder J. V(« Nuffet-De Qendt Om in de familie te blijven RUITENLAND 2 CENTIEMEN HET NUMMER STEM ABONNEMENTEN» Zas maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 tl. 's avonds rö s> 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds tjj» Pour toute Ia pubhoité coir.merciale et financiers du journal, s'adresser exclusivemeot a I'Ageuce Réclame Gedts, 2, Place de In Bourse, Öruxcllcs. BUREELENs TE BRUSSEL I TE AALST IB. COOTS) BeursplaatS) 2 I O* Kericatraat. Telefoon A 32W I Telefoon 114 aankondigingen! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 8* bladz. (de regel) fr. 1.00 4* blade, (de regel fr. 0.30 Pinanc. aankon, (per regel) fr, 2,00 'li. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuwe petregeljfr. 8.00 Recht, herstel!, (perrogcl) fr. 1,00 Overlijden (per regel) (r. 2.00, Coramerciale en financioo'e aankondigingen rich uitsluitelijk te wenden Agenco Réclame Oodts, 2, Beursplaats, Brussel. M. Petrus Daens, hoofdman dor kristene volkspartij, had in zijn week- hlad de Eloile Beige afgeschilderd als do gazet der rijke liberalen die in de hooge hoogte zweeft van praal en wellust, en niets weets van hot arm, pijnlijk kwijnend leven dar werkende i> menigte. Maar 't antwoord bleef niet lang wachten. De Volksgazet, orgaan dei- liberalen van het arrondissement Aalst, beeft er zich mede gelast. Wij lezen daarin «...En 't is weinig eerlijk en moe dig van wege M. Daens met dergelijke loonsche en leugenachtige middelen, zooals degene din hij soms gebruikt, voor den dag te moetan komen, om in de rangen zijner tegenstrevers eenige stemmen op te doen. ...En die nuttelooze Algemeene Werkstaking, waarvan heel de wer kende bevolking afschrikt en waar door ook vele vrienden van M. Daens, onverdiend honger, gebrek en armoe de zullen lijden,die werkstaking wordt door M. Daens goedgekeurd hij ook predikt aan de werklieden 't werkver- ïaten aan bij zendt ze op straat. Waarom Met welk doel We vragen 't ons radeloos af. Is bet niet eena plichtige handelwijze, eone zon dige houding van uwentwege, M. Daens.dat ge de werklieden aanraadt hun werk te staken, dat ge daardoor don honger, den te kort en 't gebrek in bun huishouden voor weken lang zult doen binnendringen en dat ge op dat oogenblik die lieden hopeloos en zonder onderstand zult laten loopen l Want, tot beden hebben we nog altijd maar oen woord of eene verklaring van u gewacht, waarbij gij de stakers zult hijslaan. Zolfs voor uwe vrienden zult gij niet zorgen En ge raadt de menschen aan hnn werk te verlaten Laat dus, M. Petrus, in deze zaak van Stemrecht en van Werkstaking de libéralen met vrede ge kunt bun niets verwijten, want do ellende die gij roekeloos helpt doen ontstaan zullen zij in zekere mate lenigen. En op dat gebied zullen de rijke liberalen, togen wien, gij bijzon derlijk, geen reden hebt zoo verbit terd to zijn bun plicht van liberaal weten te doen. We laten de benamingen van dat weekblad op zij waar bet spreekt van de weinig eerlijke en moedige» ban delwijze van M. Daens, of van zijne «loensche» en «leugenachtige mid delen. Het brengt ons de bevestiging van hetgeen wij immer hebben houden staan, dat M. Daens niet mag verbit terd zijn op do RIJKE LIBERALEN, 0111 dat deze hem geholpen hebben in zijne scheurmakerij, door en met hun geld. Op hunne beurt worden zij door hem bedrogen, verlaten en aangevallen, die eens van M. Planquart den titel kreeg van de grootste fopper Lijk men zondigt, zoo ook wordt men gestraft. Do rijke liberalen bob ben hier gekregen wat zij verdienen. De plechtige belofte van wege de Volksgazet, dat, tijdens de werksta king do liberalen hunnen plicht van liberaal zullen weten te doen, zulks deed ons eenigszins glimlachen we herinneren ons nog te goed dat bij de laatste groote werkstaking die in Aalst uitbrak da ruke liberalen al te za- men de kollossale som van vijftig frank hadden bijeengetrommeld 1 Indien zij bun pliclit van liberaal nu even goed verstaan als toon, dan zijn de werkstakers druk te beklagen. Wij lezen in oen weekbladje, uige geven door M.Van den Bruële-Daens; Of moeten wij den Congo laten schieten, of hem weggeven Maar dan zijn wij al de mülioenen kwijt die wij eringestoken hebben Lezers, waar moet zeg (t) me, ons land benen Wij hebban al- tijd beweerd dat de Congo eene a slechte zaak zou geweest zijn. Nu kamt het uit.» Dat onze confrater bij papa eens raad vrago om to weten wat er met Congo te doen staat. Dezo zal hem volgenderwijze antwoorden. Mijn zoon, er kan nu geen spraak n meer zijn van den Congo te iaten varen We mogen hem volstrekt niet weg geven Vroeger jaren heb ik altijd beweerd dat de Congo eene slechte zaak zou geweest zijn voor ons land, dat is waar, maar in den laatsten kiesstrijd hebt gij papa zoo niet meer hooien sproken. Ik heb dan over Congo ge zwegen want ik heb ondervonden dat de Congo eene goede zaak was voor den handel en de nijverheid van ons land. Wij hebben ondervonden dat er in den Congo onder andere wel wijn verbruikt wordt Albert, en de verkoop van dien wijn aan Congo laat een schoon sluiverlien winst. Daarom ook heb ik in 1912 de begrooting van den Congo gestemd en ik zal bet nog doen, zoolang men daar wijn drinkt. Wees voorzichtig mijn zoon, en spreek nooit meer van koorden in het buis van een gehangen.» Bedevaart naar Rome. Dinsdag namiddag, ten 6 1/2 ure, is do bede vaart naar Romo, ingericht door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van België, onder de geleiding dor agoncie Francois, uit do Noordstatio te Brussel vertrokken. De bedevaardors, zeventig in getal, waaronder vijftien priesters, hebben plaats genomen in voorbehouden zwitsersche trein rijtuigen, die hen rechtstreeks, zonder verandering, zullon overbrengen naar Milanen, waar zij heden, Woensdag, in don namiddag zullen aan komen. Wij wenschen aan de Belgische bedevaarders eene voorspoedige reis. Liever Turk dan Paap. In vele plaatsen, bestrijden de liberalen, de algemeene werkstaking in woorden, terwijl zij de socialisten onderduims loef geven. Zoo is het ondor andere te Aalst. Er zijn echter liberale bladen dio openlijk de A. \V. bijtreden, naze bestreden te heb ben. Zoo, bijvoorbeeld, Le Petit Bleu, die wekelijks 100.000 franks belooft voor de werkstakers» Do A. W. mag niet mislukken zegt Le Petit Bleu Haar mislukken 2ou de meesterschap der bisschoppen, van hot godsdienstig on- n dor wijs, van de ïderikalisatie der magistra- tuur en van het leger over het land bo- krachtigen. Dat wil hot land niet. Wij hebben liever dat onze nationale eenheid, onze nijverheid, onze handel, on- zen achitlorenden voorspoed welke 29 ja- ren klerikale overheersching niet heeft kunnen knakken, to niotga, dan dat Romo meester moete bleven over onze iotsbe- a stemming. Een vrome wensch niet waar 't Is de oude kreet welke reeds van over 300 jaren uit de borst der geuzen opsteeg Liever Turken dan Papisten De geuzenaard vorandort niet laat ons dat onthouden, en wezen wo verzekerd dat in don grond, alle echte geuzen vau hot ge dacht zijn van Le Petit Bleu. Een ongewone openbare veiSing. In do Froissartslraat, voor de Luroelyn der Brusaelsche Tramwegen, wor den Maandag do paarden en rijtuigen der omnibuslijn Beurs-Hallepoort, lijn waarop thans do elektrische drijfkracht wordt toege pasi, in openbare veiling gebracht. Er waren 52 paarden en elf omnibussen. Alles ging aan don man t9g6f« Lge prijzen en dezen die hooper» deden, hebben- gouden zalceo ge- inaakt, want do paarden waren jftruische dtoren, dio nog jaren kunnen gebruikt worden. De omnibussen waren stevige rijtuigen Enkele rijtuigen werden 110 fr., andere 150 tol 180 fr. verkocht, meestal aan aannemers van openbare werken dio ze als bureelen. te plaatsen op nit te voeren werken, zullen gebruiken, Een aannemer van Auderghem kocht oc vi«ieen van Waterloo een. Ook de paarden werden aan niet te hooge/i prijs aan den man gobr&oht, Lastap usroordeeSd. Het liberale blad La Province, van Bergen, bad in een artikol minister Hubert verantwoor delijk gemaakt voor de ellende van de werk stakers. De minister spande een proces in en liet blad werd veroordeeld lot de kosten on de gebruikelijke inlasschingen» Be eerste l&scfcigsost. Een Franscho groep hoeft machtiging aange vraagd een luchtpost ir» te richten tusschen Gent en Rijsoi, tijdens don duur doe tentoon- telling. Geregeld zouden twee of drie maal daags vliegers over en weer met do postzakken tusschen deze twee steden vliegen. Dixitsclila Exd. Poging tot ontvluchting De genaamde Walter, welke voor erge feitèn in net ge sticht ven Stepgansfelde nabij Straatsburg, opgesloten zit, Leeft Woensdag gepoogd weg te vluchten. Hij werd door twee schurken in zijne on- dornoming geholpen. Zij kwamen per auto mobiel naar bet gesticht gereden en overhan digden don bestuurder eenen brief, met ver zoek Walter medotenemon naar Straatsburg om er ondorhoord te worden. Do bestuurder uit voorzichtigheid verwit tigde eerst don prolcurour per telefoon. Hij kwam op de hoogte van hetgene ge beuren ging en deed- alzoo de poging totaal mislukken. De hertog van Cumberland brengt bezoek aan den keizer. De hertog en do hertogin van Cumberland zijn mot do prinses Olga naar Hamborg vertrokken, waar tij gaan bezoek brengen aan den keizer en de keizerin. De nachtbei In Duitschland. In ver scheidene groote steden van Duitschland tiet men hetgene men noemt de nachtbei der geneeshecren 't Is eene wonderschoon© toepassing van den telefoon tan dienste van de lieden dio 's nachts de hulp var, eenen ge neesheer moeten inroepen en van die toe passing genieten terzelfilertijd do geneesheer en het publiek. Het tloestai wordt geplaatst aart den ingang van het huis van den genees heer. Het is voldoende op den knop te du wen, opdat aanstonds de bel rinkele aan het bed van den arts deze kan dan zonder het bed te verlaten mot don bell or in samen- spraak komen, hem ondervragen, hom do eerste onderrichtingen gevon. liet lijdt geen den minsten twijfel of die uitvinding gaat tan groot nut wezen. Da wet op de sploenen en de dagbladen. De overheden gelast met het nieuw wets ontwerp op do spioenen ondorzoekon of bet zou geraadzaam wèzên de hoedanigheid van spioneerdorij te gevon aan de artikels van dagbladen die de geheimen der landsverde diging bekend malton. Hingeland In don morgend ven Dijnsdag laatst heb hen de stemrechtdames met het oud kanon van Sebastopol geschoten, dat rechtover de puinen van hot kasteel van Dudley slaat. De slag deed boel bot lager gedeolte van de stad daveren. Op bot kanon stond er geschre ven Stemrecht voor de vrouwen Italië Ziekte van don Paus Z. H. de Paus, wiens gezondheid nog niet ganscli hersteld was is terug ziolc. Hot verhoor van den 4 April aan de bedevaarders van Lombardyö verleend, dat van vorleden Maandag, dat alies beeft don H. Vader bijzonder afgemat. Voorzichtigheidshalve had dezo nochtans geene aanspraak gedaan. De geneesheeroo hadden hem raad gegeven eon liee'en tijd zijne gezondheid goed te verzorgen, maar de Paus wildo de vorbooron niet opzeggen en hield er ook aan zelf de Constantijnncho feesten te openen door do groote redevoerin gen welke hij verleden Vrijdag uitsprak. Do doorgang van den Paus, langs de zaal der Heiligverklaringen, waar bet immer zeer koel is. hoeft veel bijgedragen om zijn toestand le doon verergeren. Maandag aan stonds na het verhoor nam men eena koorts waar. De tweo geneesheeren, Marchiafava eh Amici hielden consult rond 9 1/2 ure- De zustors van den H. Vader werden ver wittigd en kwamen den doorluchtigs» zieke bezoeken rond don avond van den volgendon dag. Zij verlieten het Vatikaau met roode beschreide oogen. FtTisland Aanhouding van graaf Ronikier. Dag bladen van Warsobauwr molde de aanhou ding van graaf Ronikier in een troin reser visten, die naar huis gestuurd waron. Graaf Ronikier, dagbladschrijver, word tot twaalf jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij zijn schoonbroer Chrzanowski, ecu jongeling van 27 jaar had vermoord, met bet doel oen doel van zijne erfenis te kunnen binnenpalmen. Gedurende het proces veinsde graaf Ronikier het versland te hebben ver loren maar aanstonds na zijne veroordeo- ling veranderde zijne gedragslijn, bij ging ir beroep ©n pleet zelf zijne verdediging op eene wijze die eikendeen met verwondering sloog. Zijne straf werd op eenige maanden gebracht maar na vertot van den prokureur werd dit tweede oordeel vorbrokeu on de zaak word voor een nieuw tribunaal go bracht. Hier werd de onmiddellijke aanhou ding van den graaf bevolen. Wanneer dezo vernim dst do policie hem opzocht, ging bij eene schuilplaats zoeken in een reserristen- trein Dank aan de (alrijke geschenken die hij daar uitdeelde aan do soldaten mocht hij in hun midden verblijven. Op den duur noch tans vroegen do soldaten meer en moer en do graaf was uitgegeven. Dan ontstond er twist, zulks vestigde de aandacht der gendar men die do identitoitpapieren vroegen van dien schoon gekleeden reiziger, zoo werd dé graaf Ronikier herkend on aangehouden. Opstand van landbouwers. Men meldt uit Lausk dat erge onlusten hebben plaats gegrepen onder de landbouwersbevolking. De distriktsovorste had vijf oproermakers aangehouden, talrijke landbouwers bestorm den de gevangenis en maak'én hunne mak kers weer vrij. Do overste der policie die zijn revolver wou bezigen om het vrijmaken der gevangenen te beletten werd ontwapend en ter plaats gedood Een polioieagent werd erg gekwetst. Tien personen werden aange houden. Grielcenlantl Een berg stort In en bedekt twee dorpen. Een berg is ingestort en heeft de dorpen van Sklivena en Tri vlos van Kalavrysta totaal bedekt. Dez9 dorpen zijn gelogen ia Polaponesus. Op bet oogenblik van do in storting waren do dorpelingen afwezig. Enkel drij vrouwen werden gedood. De moordenaar van den koning. De moordenaar va» don koning beweerde waan zinnig to zijn geworden ten gevolge van een® ziekte. Het nauwkeurig geneeskundig on derzoek hooft bewezen dat zulks volkoipen ▼alsch is. Hij lijdt niet aan eene ziekte welke invloed kon bobben op zijnen geestestoe stand bij lijdt enkel aan eene borsttering. Ton gcvolgo van dat onderzoek sluiten da geneesbeoren hun verslag met den moorde naar ganscli verantwoordelijk te maken voor zijne dadetr. De plichtige gaat altijd voort met bewe ren dat bij den koning doodde, tonder het te weten, in oenen zenuwaanval. Ecnigo bloedvorwar.ten van Skinas werden ondervraagd, zij hebben verklaard dat zij do inzichten van den moordenaar niet kenden. Vereenigöle Staten. Een vlieger gedood. Een vliegtoestel waarin een Amerikaansch luitenant had plaats genomen, is van eonè hoogte van hon derd voet in de baai van San Diogo, ge vallen De stuurman word erg verwond. De luitenant Chandler bleef op den slag dood. Brazilië 09 toestand dsr financiën. In do laat ste vergadering van den ministerraad, heeft de minister van Gnanciön aan den president der republiek den gevaarvolle» toestand der financiën voor oogen gelegd. Die gewichtige toestand is op de buitenge wone uitgiften, welke niet altijd noodig zijn, te wijten. De minister voorziet eene krisis met noodlottige gevolgen voor de republiek indien deze de noodige mant regel en niet noemt, om in dion toestand te verhelpen. ANDENNE Men heeft hier aan de werklieden wijs gemaakt dut de papieren munt tijdens de werkstaking niet meer zal gangbaar zijn.Zoo doende zouden de rijke lieden gauw verplicht zijn toe to geven on daarom ook moeten do werklieden van nu af hun papieren-geld uit* wisselen Van don anderen kant strooit men nog al tijd het gerucht rond, dat de koning er zat tusschen komen. JU MET Naar wij vernomen uit die kanten willen talrijke werklieden voortgaan met arbeiden maar zij zullen schrik hebben van de eenigo roode leiders die men in alle fabrieken aan treft. MARCHIENNE Nog nooit waren de daghuren in de meT taalnijverboid zoo hoog. Daarom ook moet de overgroote meerderheid van het werk volk van de staking niet hooren. Eenige heethoofden ongeveer 10 0/0 houdon er aan nochtans, 't zij om hunne razernij tegen de burgers de bazen en den eigendom bot te vieren 't zij om hot A. S. te bekomen het welk zij als liet eenig middel aanzien, om hun lot eenigzir.a te verbeteren. Ongelukkiglijk de groote hoop heeft schrik van dat klein getal lawaaimakors. De staking zal waarschijnlijk algemeen zijn bij do ltoolmijners. De metaalbewerkers hebben enkel in tweo fabrieken hunnen op gedaan. De bazen nomen hunne voor zorgen opdat het werk kunne voortgaan vermeerdering van daghuren, huisvesting in de fabriek en bescherming door do wapens. CHARLEROI Maandag is de beer gouverneur van Hene* gouwen hier toegekomen, hij had een onder houd met den arrondissementskommissarit met den bevelhebber dor troepen en dor gen darmerie de burgemeester der stad woon de het onderhoud bij Daar werden maat regelen genomen om tijdens de werkstaking de personen en de eigendommen door de ge wapende macht te doen beschermen. Troepen zullen afgezonden worden naac Marchienno, naar Roux, naar Courcelles,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1