FaMeiiee hu Leugens DE WERKSTAKING Vier en twintig frank dagloon. 23 A. Gr iO L 13 ONZE KOLONIE RU ITEM LAND De afgevallen priester Foatsyns geeft meeting lil het lokaal der socialisten te Geut PrissierFonteynain «OnsHuis DE TOESTAnD ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. P U1TSAAF, 4 li. 's avonds 2° UITGAAF, 7 u. 's avsnds f<3 Pour loute Ia publicilé corr.merciate ct fiiiancière du journal, s'adrcsser exclusivcment a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELENs Tfc. BRUSSEL I TE AALST ES. GODTS,Beurspïaafs, 3 I KerJcBtraat, Telefoon A 3299 j Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-Ds üendt. AANKONDIGINGEN» KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 S« biadz. (de regel) fr. 1,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2 00 fr. 1.05 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commcrciale en financieele aankondigirfgen zich uits'uitelijk te wenden Ageuce llóclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Die li nu vooral lo- .iggen niet slil veren zij volo waar. Do twee grootste zijn Vooruit en Lc Peuple. Staaltjes Vooruit in zijn nummer van Woens dag 10° April schrijft in vette lettors dat de staking te Antwerpen reus achtig is, dat de haven stil ligt. Watrordor: Do haven is in rouw.» v Wat verschil bij vorige dagen i> Waar men anders niet hoorde dan oorverdoovend gedruisch van wa- gons, kranen, stoombootgefluit en li foremensgetier, waar alles wemelde als in een nijverige bijenkorf,is alles eentonig en verlaten. Nog aangrijpender is het scuouw- r spel aan de ertsdokkon... Onze n inincraimannen halen er eer af do i zaken daar zoo netjes opgedoekt te hebben... Sn zoo gaat het voort, drij ellen lange kolommen lang. Le Peuple voogt er nog wat bij en wil hare goedzakkige en licbtgeloovige lezers diets maken dat de staking daar algemeen is daarom schrijft hij onder vette hootdlotters De haven van Antwerpen is ver lamd. -o Wat is daarvan waar Niemand is voorzeker beter op de hoogte van den toestand, dan de libe rale burgemeester M. De Vos, dezelf de die deel maakte van de beruchte af vaardiging van burgemeesters bij M. do Broqiiovillo. Wij geven hem dus bet woord Dezen morgend ben ik naar do zeehaven gegaan ik heb de petrool- tanken bezocht en de bassijns van bet Noorden. Ik heb bestatigd dat overal de volmaakste orde boorsebt n ik heb veel werkvolk aan den arbeid a aangotroffen de naties werken voortkarren en wagens rollen lijlc naar gewoonte kortom aan de haven heerscht de gewone budnj a vigheid. Een tweede bewijs Nog uit Vooruit van 16" April Te A.alst. Er is staking in verschillige fa il briekon, zooals wij in onze lelefo- nische berichten hebben medege- deeld fen dat van bij 't begin reeds 2000 stakers..., Gisteren (Dinsdag) middag is bet getal stakers fel aangegroeid. Nieu we ploegen stakers en staaksters kwamen in Hand aan Hand bin- tien gezwermd van de fabrieken Fi- lalure et Teinturerio d'Alost, La Georgia en van da Filature et Fil- teries Reünies. Veel gisting heerscht er in die fa brieken on 't zou ons niet venvon- deren, dat zo lieden ook geheel en al stil vielen. Wat dunkt er u van, trouwe lezers van Aalst en omliggende die don toe stond kent van dichtbij In 't Fransch zegt men dat bet beter is cecri toupet te bebben dan wei nig. In allogeval de correspondent van Vooruit heeft daar bet licht gegeven aan cene leugen zoo kolossaal als zijn eigen buik 1 Alles te zamen gerekend, vrijwillige stakers, gedwongen stakers en stakers die Maandag laatst op hunnen post niet waren en daarom bun werk- Doekskon terugkregen, dat alles to za nten gerekend komt men tot 470 man Van 470 man tot 2000, daar is nog d aanzienlijk verschil Nog geen vierde Vooruit heeft voorwaar een kolos saal vergrootglas op den neus staan '"dien bij overal metden zeilden rooden «vergrootoskoop beeft rondgekeken. Jan mogen wij besluiten dat bij mins- ens voor een vierdo overdrijft. De bestuurder der ijzergiotorij van Ougrée-Marihaye, beeft eon intervieuw verleend aan een socialisten reporter. Dat intervieuw wordt weergegeven in Le Peuple van 15"'° April. Wat wilt ge dot we tegen die sta king doen Zij is zoor schadelijk voor iedereen. De zeven tienden van onze produkten moeten uitgevoerd worden. Wij bebben vele en aanzienlijke orders gekregen uit Indien en Japan. Daar wil inon van oorlog, van werkstaking of dergelijke gevallen geen de minste rekening houden. Zoo dus dat do be stelde koopwaren op tijd moeten ge leverd zijn. anderszins staar, cr ons een heel aandeel processen te wachten. Het is overigens ook heel onaange naam in ruzie to komen mot goede kliënten. Eu wie trekt er profijt uit al die moeilijkheden Da Duitschers en de Engelschen die onzo kiiënteel afloopen en overal de schitterendste beloften doon. Vreest ge een algemeen staken in uw o fabriek ■Het work in onzo fabrieken is lijk een ketting, waarvan geen enkele scha kol ontbreken mag. Indien eeno al'dee- ling slil valt moeten al do andere af- deolingen noodzakelijkerwijze staken. Meestal onze werklieden aarzelen om in werkstaking te gaan, weet gij wel dat de ploegbazen gedurende de laatsto veertien dagen cene daghuur verdienden van rond de 24 aVO - Is bet mogelijk Niet mogelijk,maar echt.Wij bob ben overigens voor meer dan acht honderd duizend franks onkosten ge daan om onze voortbrengst te kunnen vermeerderen. Zal do werkstaking u groote schade veroorzaken Ja, zoowol aan ons, alsaan de werk lieden aan wien wij per maand onge veer een millioendagloonenuitbetalen. Maar de schade zal nog veel grooter zijn indien de staking eonigon tijd voortduurt en do hoogovens en smelt ovens uitgedoofd geraken. Men hoeft wel drie weken tijd noodig om ze terug aan te steken, die ovens dio eone hoogte bereiken van 24 meters op 5 meters diameter. Op acht dagen tijd is bet vuur uit. Van daar grooto ver liezen, zoowel voor de werklieden als voor ons. Terugkeer der Anversville Zijn aan boord van do Anversvillewelke Dinsdag aanslaande, alhier verwacht wordt Van het ministerie van koloniën MM. O. Du Mont, onderbestuurder U. Jacovac- landbouwovorste L. Ballion, behoer- ent 3" klas A. Boono, onder-landbou\y- oversto, financiën A. Lintermans, luitenant; J. Soret, Krijgsagent O. Verduyn, verifi cateur dor belastingen, 2° klas J. Moule- man. kapitoin J. Mauritzer., scheepskapi tein, 2® klas, Groote Meren L. Gremaud, secliooverste 2* klas. Laveral F. Coursigny, oversto-klerk E. Delaforge, id. M. Gilly, kapitein F. GotToel, sectoroverste le klas J. Van den Eckor, krijgsagont E. Franquin, id. D. Van dor Tuolan, overste-klerk, kadaster J. De Mullewio, krijgsoverste-boekhouder. G. de Meulenaor (jonker), adjuncktover- sto L. Hanoteau, soctieovorste 2° klas N. Radermeclcer, beheeragent 38 klas, Katan ga C. Frankio, bijgevoegd poslontvangor 2° klas C. Bayer, onder-luitenant, Belgisch officier. Dharlier E. Kocher, oyersle-klorl: O. Dnhaut, landbouwoversie 2® klas N. Blom- maert; id. F. de Smet, overslo-klerk, ka daster A. Michel, beheeragent 3® klas E. Van Driesche, verificateur dor belastin gen 2® klas. G. B'Hondt, overste van het personeel der vissscherijeending. Katanga L. Hei- bepg, geneesheer 1® klas L. Victor, eersto onderofficier J. Lainman, sloker-werkluig- kundigo E. Vandesande, klerk 2 klas G. Henrion, torritoriale agent 2 klas, Ka tanga U. Monard, klerk 2 klas; J. Do Paope, eerste onderofficier"; R. Roman, werktuigkundige, 1 klas F. Beernaerdt, timmorman F, Karlason, eerste onderofficier, wapenmaker P. Van Waelhem, toezichter van werken A. Fon taine, klerk, 2 klasA. Ilammargren, eersto odderofficier wapenmaker M. Van don Bril, klerk 2 klas A. de Sauvaga-Vcr- oour, klerk, 2 klas E. Sandberg,worktuig- knndigo 2 klas J. Nyman, id. 1 Idas. Volokaort, workluigkvndige 2® klas; A. De Parade, klerk 1* klas A. Steyaerl. klerk 2® klas financiën G. Suvanto, scheeps timmerman .T. Van Moer, timmerman J. Manken, bewerker dor draadi. telegrafie; L. Van do Vyvere, territoriale agent 2° klas; E. Bly, adjunkt scheepskapitein T. Fran- kignoul, onderofficier Ch. Valkeneers, id wapenmaker M. Vouloir, klerlc 2® kla financiën L. Boelacrts, timmerman Bacdewyns. klerk le k-las id. J. Do Roo ver, eerslo onderofficierL. Tylleman klerk 1° klas L. Burgeon, onder-sectie- oversto, Groote Moeren V. Stonberg. moester-baanlegger, id. G. Deloos, klerk 2® klas' id. J. Chevalier, toozichler van werken 2® klas, id. N. Andersson gozegd Holland, haanlegger, id. Franlcrij lc Incident. Er hadden geéne geioeldda den plaats. Getuigen van het incident on der andere do hotelhouder van het gasthof waar hot incident gebeurdo, verklaren dat geen de minste gewelddaad gepleegd werd Daaruit blijkt dat do Duitschers niet gesla gen w er don on zich tegen goene geweldda den moesten verweren. Verklaringen van den, Duitschen af ge sant te Parijs. Deze heoft verklaard dal om over do feitou te oordeolcn men behoef d? te wachten, tot dat de Duitschers kwestie eene klacht hadden neergelegd. Dan zal er een zeer onpartijdig onderzoek gedaan worden. Do gebeurtenissen zijn, in bun zelve aanschouwd, niet zeer erg, maar zij zijn als vuursprankols dio tussehen buskruitvaten vallen. AI. Cambon bij M. von Jagoto. Gisteren morgend heeft M. Cambon, afgezant van Frankrijk te Berlijn, bezoek gebracht aan don minister van buitenlandsche zaken. Een officieel onderzoek. M. Ogier, direkteur aan het ministerie van binnenland- sche zaken trok Woensdag morgend naar de prefektuur van Nancy, waar hij een onder houd had met M. Duquesno, M. Weiss, M. Nay cn M. Teney oflicioele dediendon. op do hoogte der gebeurtenissen. Uit hot onder zoek blijkt dat de gebeurtenissen volgonder wijzo zijn gebeurd Do drie Duitschers, vergezold van twee damen, waren in do Brasserie Lorraine gezeten toen een groep Fransehen in hunne nabijheid kwam zitten. Zij begonnen mot de vroemdelingen te spotten en gavon hun zolfs eon stukje papier over, waarop oonigo woorden gegriffeld stonden. Zulks gebeurdo omtrent 121/4 ure. M. Lecuyer, eigenaar van do Bras serie Lorraine kwam er tussehen en vroeg aan de Duitschers wat erop dat papier ge schreven stond. Zij antwoordden daarop Sloebt Duilsch Men weot nu niet of zij daarmede beduidden Duitsch vol taalfouten of smaadwoorden. Wanneer bet koffiohuis sloot, dan trokken de vreemdelingen naar do statie zij waren gevolgd door do jongelingen on van oen vijftigtal stedelingen die met ben in de static drongen tot op do kaaien gedurig werd er geroepen Pruisen maar goene enkele gewelddaad wierd er gepleegd. IDTxltsclilancl Brand in eene mijn Een doode Een brand is ontstaan in de mijn Doutscher Kaiser w te Hamburg. Er wasieene doode en vier licht gekwetsten. De andere mijnwerkers kwamen er onge deerd vau af. Italiö Gezondheid van den H. Vader.Woens dag avond, to 7,30 ure werd het volgende bullelijn medegodeold aan do dagbladen. Z. H. Vader heeft een rustigen dag door gebracht, zotidor koorts. Dezen avond be reikte do lichaamswarmte 37°. Do werking der longen is ongeveer dezelfde als dozen morgen. Get. Marchiafava en Amici. Hot bezoek Woensdag avond aan den Paus gebracht, door zijne geneeshoeren duurdo eeno gansche uur. De II. Vader scheen er nog al vroolijk uit. Naar don Giornalo d'Italia (liberaal) zou do II. Vader in don namiddag eene uur gerust hebben. De pijn waarvan Hij ia do liiikorzijdo klaagde is verdwenen. Vooruit de gazet dor socialisten van G-ont deelt het volgende ongeloofelïjko nieuw mede in hot iiummer van 17 April 1913 dal vorschenon is Woensdag 16 April in don namiddag n We kregen gisteren namiddag omstreeks 5 u. in Ons Huis liet onverwacht on aangenaam bezoek ran Pries tor Fontoyne de christen-demolcratisohe volksvertegen woordiger. IIij was eens naar Vooruil gekomen, zoi hij, omdat hij do waarheid wilde kennen over de beweging te Gont. We maakten natuurlijk van de gelegen- beid gebruik om Priester Fonleyne le doen sproken tegen to stakers. Het gerucht zijner komst liep als een strooivuurtje rond en in een tijdverloop van enkele minuten liep do groote zaal - van Ons Iluis lot barstens loo vol. Hij voerde er gedurende een half uur in do roerende volkstaal die hem eigen is het woord. Groot was de bijval dio hij genoot. Een treffende ovatie werd don priester hij zijn n vertrek gebrnbht. Men zwaaide met hoeden en klakken. Krachtig en geestdriftig werd ton slotto de stemrechtmarch aangeheven.»» Ziedaar 't ongehoorde nieuws dat Vooruit nieedcoll Een afgevallen priester, die gaat moeting geven en de socialiston ophitsen, in eene zaal die gedurig weerklinkt van godslaste ringen en uitvallen legen de kork en tegen do priesters Kan men dieper zinken! Kan men droever handeion En die verdwaalde priester, die is met P. Daens hot hoofd der da er. sisten, dat is «do priester»» naar den wensch van P.Daons. Droeve P. Daens Arme verdwaalde daensisten. In Brabant TE BRUSSEL. - Woensdag avond werd gemold, dat oen vijftigtal werklieden van liet eleclriek gesticht, voornemens waren, den arbeid te «taken. On middel ijk is eene afdeeling soldaten ter plaats gezonden, om de noodige hulp to verleenen. Eone talrijke afvaardiging werkstakers heelt zich naar do groote magazijnon hego ven, om er aan de bedienden to vragen, hot werk to staken. Overal werdon do stakers afgescheept. Een dor grootste magazijnen der Nieuwstraat, ingelicht over hot inzicht der stakers deod onmiddelijk de venstor- blinden neerlaten. TE MOLENBEEK. - Woensdag was do toestand onveranderd gebleven. In oonige werkhuizen waren min,in ander meer stakers dan daags te voren. In don gemeenteraad word burgemeester Hanssens ondervraagd door de socialisten, over do patroeljen, door de gendarmon iu de omeente gedaan. D9 burgemeester antwoordde dat de gen darmen enkel opgekomen waren omdat in do Launoystraat moor dan 1000 stakers do niet stakers stonden af te wachten en de policie onmachtig was om zo uiloen te drijven. Do burgemooster voegde or nog bij. dat vermits de werkstaking niot meer vreedzaam is to Molenbeek, hij wol gedwongen is do noodige maatregelen te nomen. TE VORST. Het werk is gedeeltelijk hernomen in de schoenfabriokeu en steen drukkerijen der Van Volxemlei. Dinsdag nacht werden in do Van Volxem lei on Molenlaan talrijke gaslantaars bij middel van stoenen uitgeworpen. Eetiige belhamels zijn gekend. Het parket is ver wittigd. TE ELSENE. Woonsdag morgend stond eene overgroote menigte stakers op den Waterlooschon steenweg, om de niet- slakers te beletten aan hot work to gaan. Zoo zijn zij er onder moer in gelukt do werk lieden der pianofabriek Desiuot te doon sta ken TE ANDERLECHT. - Woensdag mor gend waren or nog sloehts 29 °/0 worksta- kors togen 35 °/0 Maandag. Op Veeweide zijn or zelfs maar 105 sla- kers op 1860 werklieden, zij het dus slechts 1/2 Daar zijn nochtans de grootste we verijen dor streek. TE LEUVEN. In de werkhuizen van Dylo en Baccalan waren or Woonsdag ag 68 stakers in de Corps Greur kwa men nog 78 stakers terug aan 't werk. Verschoideno ploegen moeten nog staken, daar do buitenlieden niet durven naar do stad komen. Een genaamde B.., die do gendarmon ba- Ieedigde, werd aangehouden. TE TUBIZE, waar er ongeveer 7000 in woners zijn, en waar de kartellistea aan hot hoofd zijn, telt men alleen 000 metaalbe werkers in slaking. Al de andoro werklie den,namelijk do 3000 wsrkliodon dor kunst zijdefabriek zijn aan den arbeid. TE NIJVEL. In de werkhuizen J. en A. Chantrènno, zijn eon 50 lal werklieden Woensdag morgend aan 't werk gegaan. De socialisten pogen vruchteloos do staking uit te breiden. Zoo doen de lcopstukkon de rou- do bij do nijveraars om hen te verzoeken stil te leggon. Zonderling is hot evenwol, dat bij familieloden der leiders, gewerkt wordt alsof er niets gebeurde.... Antwerps» Do Norddeulsclier Lloyd te Bremen, hoeft verzot aaugeteekend, tegen do valsch® berichten, in do Duilsche dagbladen over den toestand te Antwerpen afgekondigd. De Norddeulschcr Lloyd wees or namelijk op, dat aan do drie booten welke thans voor hare Tokening to Antwerpen zijn, gewerkt wordt zooals naar gewoonte en dat deze booten op hunne gewone dagen, zonder eea minuut vertraging zullen vertrekken. Het getal havenwerkers groeit gedurig aan en overal wordt met voltallige ploegen gewerkt. Er is voor hot oogenblilc werkte kort, want drie grooto lijnen, namelijk de .Tapaansche sloórcers, de Hansalijn en de Hamburg-Arncricalijn zenden geeno booten meer naar Antwerpen. Burgemeester De Vos heeft de hoop uit gedrukt, dat do rust niot zou gestoord wor den, doch levens laton hooren, dat hij vast besloten is, alles to doon wat mogelijk is, om de orde te doen handhavon. Hij voegde cr nog bij, dat hot te vroeg is, om do orde maatregelen te laton vlotten. Een streng ondorzoek is geopend, om da kerels te ontdekken, die op do groote maga zijnen briefjes geplakt hebben met de mel ding. Waarom honger lijden naast goede ge vulde magazijnen Eene groep vrouwen van socialisten, niet kunnende verkroppen, dat er in de roode samen werkendo maatschappijen gewerkt wordt, zijn daar gaan manifesleeren. Da pölicio moest ze verwijderen. TE BERG MEM is er lichte werkhernemïng do telefoon fabrieken. In do Minerva komen er ook alle dagen bij. Schier gedurig loopen daar verdachte kerels rond, doch de openbare macht houdt ze op afstand. Bij de automobielfabriek Sava ligt alles stil. TE IIOBOKEN op de scheepsworven, is de toestand onveranderd. TE BORGERHOUT is het ook hetzelfde gebleven. In Vlaandsren TE GEERAARDSBERGEN. In ver scheidene sigaren on stekskensfabrieken moot geslaakt worden, daar er to voel in magazijn is en er geen zaken gedaan worden. Eoti der grootst») stekskensfabrieken heoft aan gekondigd, dat zij hare poorten voor twee maanden sluit, daar er dringende herstel lingen moeten gedaan worden aan het mate riaal. Er gaat schier geen dag voorbij, zondof dat er sigarenmakers Georaardsborgen ver laten. TE GENT. Woensdag namiddag ging alhier een roode stoet uit. Er waron diep in do 3000 stakers, alhoewel do roode bladen zeggen dat er minstens 10.000 waren. Ilot weder was echter doorslecht, hetgeen voor de afwezigen eene voldoende verontschul diging is. Er hadden geeno [incidenten plaats. Ten andere er waren geeno te vreezen ook, want 't was duidelijk to zion.dat in den sloot meer dan do drie vierden tegen hun goesting me- deliopen. Zij moesten echter doon gelijk de anderen... Eonige Duitschers, die in do Tentoonstel ling werkten en neiging betoonden tot sta ken, worden vriendelijk verzocht hun pak te willen gereed maken. Zij werdon dan naar Duitschland torugge- sluurd. 's Avonds stond aan do Zuidstalio cene talrijke menigte do volksvertegenwoordigers die van do Ivamor tei ugkeorden, af to wach ten. Zij werdon ocl;ter teleurgesteld, want allocn Anscelo word er gezien... Deze werd met of legen zijn goesting naar Ons Huis geleid, waar hij eeno meeting mocht govon. Overal, in hooi Vlaanderen, Ninove,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1