ImpmeM van Aalst Oorlog in Balkanen Ge vrijheid van den arheld Brusselsciie Kickskeas DE KAPITEIN Stadsnieuws ci). DE VIS. Société an any me des Usines S8eS. GEERISGEX BE MEIER Audenaarde, Deinze, Eekloo, Korlrijk enz., js de toestand dezelfde gebleven. TE ZEEBRUGGE bobben eenige dokwer kers hot lossen van een Duilschen stoomer gestaakt. Deze boot, dio naar Rotterdam mos®! om er hersteld te worden, moet dien tengevolge nog geruim on tijd te Zeebrugge glijven. Henegouw KOM VAN CHARLEROI Zooala te Voorzien was, neemt do werkstaking uitbrei ding in do mijnen. De socialiston deipzeu daar ook voor niols achteruit, om degenen, iio aan 't werk zoudcii willen blijven, te doen terugkeeren. In de kom van Charleroi zijn er voor hel ©ogenblik rond do 70,000 stakers. Alles is kalm. Sommige beethoofden be weren evenwel, dat indien het gouverne ment Woensdag of Donderdag liet Algemeen Stemrecht niet toestaat, het volk zal in op- Hand komen... Uit oen officieelo statistiek blijkt dat bet getal stakers verminderd is, te Couillet, Monligniès, Ghatelineau, Gilly, Montignies- le-Tilleul, Jumet, Sou-.ret, enz. IN DEN BORINAGE blijft de toestand dezolfde. De koolmijnen vooral liggen stil. Wocns «lag was er op do markt van St. Ghislain - moer volk als naar gewoonte,doch er werden Weinige zaken gedaan. To Hornu is alleman aan 't werk. In som mige slecngrooven wordt hier en daar het werk hernomen. Er is niet do minste eensge zindheid onder do werkliodon. IN IIET CENTRUM. Woensdag roor- gend zijn de trambedienden weder aan 'l werk gegaan, daar de trams overal elders normaal rijden. De trambodionden hebben besloten een deel van bun loon af te staan voor bot stalcorsfonds* Te La Louvièro is de werkstaking nog vermoerdord. Alles blijft kalm en rustig. Aide statiën, bruggen, barreelen, enz. worden door troepen en soldaten bewaakt. ROND DOORNIJK. Hier is alles kalm. Er zijn weinig stakers. Te Vaulx wordt bet werk reeds hernomen, en Vrijdag zou men te Kain aan don trok gaan. In de ciraentfabrieken van Allain is alle man aan den arbeid. To Peruwelz ligt alleen de leerlooierij Kansier stil en to Alh alleen de roode werk buizen, waar slechts eon twintigtal werk lieden arbeiddden. Namen TE JAMBES in de workhuizen Porta werd er Woensdag stilgelegd, daar er geen werk was. Bij Finet poogden do socialisten de werklieden tot staken te overhalon. Derti lieten het zich aanlappen,doch 's namiddag gingen er reeds 24 terug binnen. TETAMINES, AUVELAIS, FALISOL LE, is de toestand onveranderd. TE HAM AAN-SAMBÈR is het getal sta kers vermeerderd. Inlegendoel te COUVIN, FLOREFFE FR AN I ERE, ARRIMONT, MOUSTIER- AAN-SAMBER, zijn nu min stakers dan Dinsdag. Alles blijft kalm. Luik TE CHENÈE <sn ta OUGRÉE werd het werk Woensdag hernomen in verscheidene werkhuizen. In de mijnon werd er hier en daareeno lichte werkherneming vastgesteld. TE SERAING had eone vergadering van iuivenliefhebbers plaats, om to beraadslagen Hver een voorstel waarbij do afschaffing der prijskampen besloten werd, gedurende do Werkstaking, Dat voorstel werd verworpon. De duiven blijven vliegen... Do toestand in de workhuizen van Cocke- fill blijft onveranderd. TE IIOEI, ANS, JEMEPPE enz. is de toestand onveranderd. TE VERVIERS heeft M. Pellzer, liberale senator oen plakbrief doen uithangen,waarin hij de werklieden zijner fabriek doet inzie» dal zij door to slaken eeno uitzinnige daad plogen en dat zij toch terug aan T werk zul len moeten gaan zooder iets bekomen te hebben... De toestand voor wal hot getal slakors betreft is onveranderd gebleven. Hoe de roode stakers do vrijheid van don arbeid verstaan, zal genoeg blijken uit de volgendo aanslagen, zoo wat overal ge pleegd. TE ANTWERPEN aan boord van den stoomer Penmont wilden do roodjes, die op het dek arbeidden, niet meer werken, indien de lcristono wcrkliedon, die in het ruim bezig waren, niet afgezet werden. De roodjes wer den onmiddelijk afgedankt. In de Looibroeckstraat werd een dokwer ker, Simons genaamd, die weigerde te sta ken, door een staker aangerand. TE BRUSSEL op de Zuidlaan, werden vijf werklieden door eene bende van 200 stakers achtervolgd. De gendarmen konden do bende uiteen drijven. Op den Watorlooschen steenweg werd een workman, in dienst bij eon kolenhandolaar, door elf stakers aangevallen en mishandeld. De haver, voor het paard bestomd, werd over de zakken kolen uilgegoten... In de Anderlcchtstraat, konden de liedon eener meubelfabriek 's middags naar huis niet gaan eten, daar eenebonde stakers voor do werkhuizen stond. TE ST GILLIS op verscheidene plaatsen werden werklieden door stakers bedreigd. Do policie moest tussclienkomen. Verschei dene bedreigers zijn gekend. Eene bonde van 300 stakers wilde in de Willem Teilstraat, een enkele werkman, die aan den arbeid goblevon was, doen staken. De man in lijds verwittigd, was echter reeds vertrokken, toen do vreedzame bende daar kwam. TE GENT, aan de Lys, aan de Gantoise, op den Dendormondscben Steenweg, rond de Keizer Karolslraal, staan schier gedurig benden stakers do werklieden af te wachten. Do overhoid laat hen vrij spel. Wordt er misschien gewacht, tot er betreurenswaar dige incidenten plaats hebben Op de Albertlaan werd oen koetsier door drie stakers erg mishandeld. Op do Oude Beest on markt, werd eene vrouw, die van haar werk kwam, mishandeld, alsook een policieagont die haar wilde beschermen Op den irekweg te Ledoberg, werd zeke ren Versnoeyen aangorand, geslagen en zijne boterhammen en koffiebus in de Schelde ge- worpon. TE LESSEN durven de Vlaamsche werk lieden schier niet meer gaan werken, daar zij door de stakers beleedigd en bedreigd worden. TE CHARLEROI, to MARCIIIENNE- BOC11ER1E, to LA BOUVKRIE werden ruiten uitgeworpen bij mijnwerkers dio aan don arbeid geblove» zijn. Geburen dezer mijnworkers, gekende socialisten, die ook aan den arbeid gebleven zijn, werden niet verontrust. TEANGLEUR, moesten de worklieden der staalgietenjen langs eene achterpoort hot werk verlaten. De werklieden te Boun celles wonende, werden op steenworpen onthaald. TE ANS-OREYE heeft men Woensda morgend gepoogd den buurttram te doen onlriggelen. TE TILLEUR werd eon stakende mijn werker, die bedreigingen had uitgesproken tegeneen werkman, aangehouden. TE VAL SAINT LAMBERT moesten de gendarmen de stakers uiteendrijven. MET DE ESOODE3 nAPJDHJir B5-EM VSiiaCbSlEM Turfco-Buigaarsche Wapanstilsland Is tussehen Turkijë on Bulgariö dat de wapenstilstand gesloten werd. Men ineont to weten dat liet Rusland is dat do ingever en de bemiddelaar is geweest van dio over eenkomst, maar dat de twee onderteekenaars rechtstreeks hebben onderhandeld te Tchelc- medje. In vooruitzicht van den aanstaanden vrode bouwt men le Tchekmedjc vlotten waarop de troepen der Turken rechtstreeks naar Anatolië zullen worden overgevoerd. fïlontensgro wil raar Europa niet luisteren De honing Nitrita tegen Europa De koning van Montenegro heefl laten weten dat hij hevel gegeven heeft om bet van Scutari voort to zeilen en het bombardement nog heviger te makon. Hij gaf tevens bericht aan de Europeesche mogendheden, dat de blokkade der Monte- negrjjnsche kusten niet voldoende zou ge weest zijn om hom van zijn voornemen to doen afzien en dat, om hem daartoe to dwingen, het zou noodig goweest zijn troe pen aan wal te brengen. Pogingen der mogendheden te Cettigne De afgezanten der Europeesche mogend heden hebben een gozamenllijk bezoek gebracht aan den minister van buiteuland- scho zaken te Cettigne. Zulks gebeurde in don namiddag van.Woensdag. De afgezanten verklaarden dat zij met genoegen konnis hadden genomen van het antwoord der bond* genoten aan hupne mededeoling en van hunne goede gesteltenis om de vijandelijk heden te staken. Naar eene andore mededeeling zouden de afgezanten ook kennis gegeven hebben van de grenzen van Albanië langs het Noorden en het Noord-Oosten. De Serviërs en het beleg van Scutari Generaal Bayavitch, bevelhebber der Ser vische troepen to Scutari, heeft don koning Nikolaas bericht, dat hij uit Belgrado een telegram kwam to ontvangen naar hetwelk men hem opnieuw bevel gaf aanstonds zijne troepen en zijne schutterij van Scutari to verwijderen. Twisten tussehen Serviërs en Bulgaren. Uit een schrijven van een correspondent van Salonika blijkt dat er groole geschillen voortdurend ontstaan tussciion Sorviërs en Bulgaren ie de overweldigde gewesten. Eon nieuw gevecht had plaats te Gradsko- Perlepé. Men smeet er met bommen naar elkaar. Ten andere do overheid van Servië versterkt op doelmatige wijze heel den kant van Krivolak; daar staan reeds een honderd tal kanonnen en vóel vuurgeweren gereed om in geval van komst der Bulgaren aan stonds te worden gebezigd. De landbouwers van Bulgaarschën oor sprong hebbèn verbod gekregen hun dorp to verlaten en eönige landlieden van Perlepé, onder de beschuldiging van de Bulgirón ge holpen te hebben, werden naar Mohastir overgevoerd. De oud inihister Takof die feono lange studiereis in Macedonië deed, heeft aan de Bülgaarsche Sobranië eeno vraag tot inter pellatie neergelegd, aangaande de vijande lijke handelwijze van Grieken en Serviërs jegens de Bulgaren. Het onderzoek aangaande het geval Palitch De onderzoekscommissie heef t haar proces verbaal gesloten en geleekend. Dat proces verbaal bestatigt, dat niets be wijst dat Paliich onmenscbelijk behandold werd in het go vang zoo ook kon niet bo- wezen worden dal do soldaten die hem be waakten hem zouden gedood hebben overi gens kon het ook niet beiyezen worden dat Païitsch zou gopoogd hebben te vluchton dat het tijdonk die poging is, dat men hem zou hebben doodgeschoten. 18 'APRÏi. 1013 Eone bom DichtbijErzeroum, in Armenië is eene bom ontploft in hot huis van een Armeniër. Drij Armeniërs werdon door die ontplof fing gedood, eene vrouy werd onkel ge kwetst. Het huis is gansch vernield, de naburige woningen zijn erg beschadigd in de puinon vond men nog talrijke bommen, lieele pak ken kardoezen, allerhande wapens, oono hoeveelheid dynamiet en twee meters wiek In andere huizon van Armeniërs werd aanstonds huiszoeking gedaan en daar vond men aolit revolvers, tweo geladen hommen twee reeksen schrapnels, eene aanzienlijke hoeveelheid oorlogskardoezen, een Mauser- geweer en een Russisch geweer. Men vreest dat do fabrikanten van bom men ook talrijke medeplichtigen hebben. M. Lorand wil enkel aan do socialisten do gelegenheid geven hunnen blikken degen terug in de sclioede to stoken, zonder te moeten bekennen dat zij ovorwonnnen zijn. Dat beet mon do kunstmatige ademhaling op een lang versteven lijk toepassei). Het blijkt nu meer en meer dat die staking eene enkele reden heeft, dio ik u destijds deed kennen den grooten eetlust van eeni ge jonge rooden die do ouderen uit hunnen zetel willen doen struikelen.^ Anseole en zijne bende doen bet onmoge- lijko om Vanderveldo, Huysmans en andere dio hedendaags den toon geven in de socia listische partij te doen vallen, Men zal zien of zij daarin zullen geluk ken. HAROLD. (51* VERVOLG.) ontvlucht hotbroozo lichaam en stijgt op tot haar Schepper. Drie dagen later werd 't stoffelijk overschot van Anaika met de gebruikelijke kerkelijke plechtigheden ter aarde besteld. Een meisje van omstreeks tien jaar, bevond zich onder de menigte op liet kerkhof, legde. £toen de kist in Je grafkuil was neergelaten leen sierlijken bloemtuil op het graf, wierp Luister dan... ik zal niet ophouden voor'zich biddend op do knieën en vervoegde zich daarna bij zuster Maria. Roscoff, getroffen door die kinderlijke hulde, vroeg haar naam. Mijn naam is de kleine Madeleine, kreeg hij ten antwoord. Gij zijt een braaf kind, liet Roscoff er op volgen. Mijne moeder is op den openbaren weg gestorven ter harer nagedachtenis ga ik op de graven van arme moeders bidden en bloe men strooion... God bescherme u, lief kind, zegde Ros coff. En de Heer trooste u, voegde Madeleine er bij. Pastoor Coloraban wenkte de kleiue en vroeg baar of zij nog wist 't goen by en haar oom reeds vroeger tot haar gezegd hadden. O ja, mijnheer pastoor, antwoordde het meisje eenigzins verlegen. Gij zijt thans oud genoeg, Om uw ver stand wat meer te ontwikkelen. Is dit moeielijk mijnheer pastoor Volstrekt uiot, maar hot kost eenige in spanning. U weet toch wel, dat ik den catechismus «kon. Dat weet ik, Madeleine, maar hot is niet voldoende voor u bovendien is het voor uwe wetenschappelijke opleiding noodig dat gy u te bidden, Roscoff..., God is de God... der fechtvcerdigen... Uwe onschuld moet dus... door iedereen... erkend worden... Ja, vraag dit, antwoordde RoscofT, ter- wyl hij eon kus op 't bleeke voorhoofd van Anaika drukte. Van God alleen vorwacht ik ïilkomsk. Broeder en zuster spraken nog eenige lief derijke woorden, toen de loste, afgemat door aanhooren van Roscolï's verhaal, hare krachten gevoelde verminderen en om drin ken vroeg. Zuster Marie gaf de weduwe water met wijn vermengd, waarna zy in een onrustige iluimering verviel. By 't aanbreken van den dag bracht de pastoor do H. Teerspijze aan de moeder van Suilanek.en onderhield haar over den hemel >n de gelukzalige oduwigheid. ©agoveer anderhalf uur nadat de dienaar Bods was vertrokken, riep Anaika haar Woeder en zuster Mariebeiden vragen wat )ij begeert, doch de stervende is niet meer in Haat een enkel verstaanbaar woord uit te brengen. Verwilderd slaat zij de oogen op en men ziet een traan langs hare wangen rollen, tfe beenderige vingeren houden instinctmatig een rozekrans omkneld en liggen roorloos op fiet deksel; de liefdezuster drukt haar den Bekruiste tegen de blauwe lippen en de zie) Woelige zitting Eene redplank De v/are reden der staking (Van onzen bijzondoren briefwisselaar). Brussel, 16 April 13. Men mocht er zich aan verwachten. Da socialisten zouden een debat over de staking uillokkon. Met hunne gewone beleefdheid en welge- .aniordheid hebben zij begonnen met bol kabinelsboofd uit te maken. M. de Broquevillo, met zijne gewone toe gevendheid hield van de grove woorden geene rekening, maar stelde alle aantijgingen op hunne ware plaats. Kort en klaar was hij om doen inzien dat hij nooit iemand dus ook op de Burgemeesters niet had kunnen be- driogen. Hot kabinelsboofd verklaarde overigens ook, dat de kommissie, gelast met het on derzoek van de kieswet voor de provincie en de gemeente, ook eon formuul had kunnen vir.den voor den Slaat. Zulks toont genoeg dat het Staatsbestuur niet halsstarig koppig bleef om allo wijzi ging van de band le wijzen. Dat is voor do socialisten do redplank, zegde mij een lid der rechtorzijdo, na de zitting. Zijn zij van goeden wil, dan zullen zij zulks aannemen. Zij zullen de gelegenheid niet laten varen, voegde cr een doortrapt politiek man bij. Daarbij ik wist dat, eer drij dagen ver liepen, er iets nieuws^zou voorvallen. Wat wilt gij zeggen Iedereen weet dat de aanleiders trach ten de staking op eene week te beperken. Wat er ook van wezeAzegde een andere, or is niols nieuws in de verklaring van der Minister, Men spreekt in sommige middons van de volgende hervorming Eene stem aan 25 jaar voor alle Belgen van beider geslacht. Eeno tweede stem aan 35 jaar voor de ouders, weduwen of niet. Socialisten on radikalen kunnen, zonder hun programma te verloochenen dergelijke hervorming niet weigeren. De socialisten zijn immers partijgangers van do ontvoog ding der vrouw. Wat de radikalen botroft M. V. Arnould schroef reeds in 1886 in bun programma, de volkomen burgerlijke en politieke gelijkheid van de twee geslachten. M. Lorand komt te laat met zijn voorstel van algemeen referendum. Waarom hebben de socialisten dat mid del niet eerder voorgesteld en gebruikt, in plaats van bunnen toevlucht te nemen tot dio staking die nu gansch hunno onmacht laat blijken. Zulks had hun ook de gelegonheid gege ven de gedachte desaangaando te kennen van heel hot land mits zij van het oordeel van 2 Juni geene rekening willen houden. Maar waartoe kan nu dat referendum nog dienen buiten liet gewoel dor wereld zijt eene kundige leorineesteres hebt. De wil van uw oom stolt u onder de leiding van zuster Marie. - Als zuster Marie mij op 't kasteel komt onderwijzen, heb ik er niets tegen, mijnheer pastoor. Toen de religieuze deze woorden hoorde beving haar een zeer verklaarbare rilling. Neen, mijn kind, hervatte de priester, gij gaat met zustei;:Mafie naar het pensionaat te Vannes. Hoe mijnheer pastoor..., ik naar Van nes...! mijn oom, moeder Marthon, de drie blinden en mijn broeders verlaten...! Gij weet dus niet hoezeer ikrhen bemin, en hoe goed mijn oom voor mij is 1 Door 't brengen van dit offer, mijn kind, toont uw oom, dat hij u waarlyk lief heeft. Zoo'n offer mag ik echter niet van oom vergoD. ,i Toch is het noodzakelijk voor u. Het scheelde weinig, of de ronde oogjes van het kind begonnen ovor te loepen, toen zus ter Marie haar minzaam zegde 't Is voor uw .welzijn, en ik zal bij u de plaats vervangen van moeder Marthon. Door deze hartelijke taal gerust gesteld logde het meisje beide handjes in die van zus ter Marie, en denzelfden dag vertrekken zij naar Vannes. Noirot, alleen in het kasteel achtergebleven, beweende het kind, dat bij met hart en ziol beminde. Anaika was gestorven en had aan God het einde van de marteling baars broeders ge vraagd. Madeleine zou met H toenemen der jaren ook in deugd toenemen en hierdoor misschien wel den losprijs betalen voor de rampzalige ziel van Noirot. De L' Kolonel, Hoofd der Wacht, brengt ter kennis ran het 1/2 Linieregiment onder zijne beze ten dat de Wachiorde (Consigne) voorloopig opgeschorst is. Nochtans, indien de omstan digheden het vergen, zal de bur gerwacht opnieuw ender de wa pens geroepen worden bij middel van trommelaars of hoornblazers, en de schutters zullen zich dan aanstonds moeten begeven naar den koer van het Landhuis. (Art. 106 der wet rail 0 Sept. 1807.) Ea L' Kolonel Hoofd der Wacht, Goad gevonden. Op liet Toorplein der Filature du Canal ligt een afgedankte stoomketel. Eon lastige broer heeft, in groote witto letters er op geschreven Soepketel der socialisten Zoo 't schijnt zal do kotcl opgokocht wor den door de Naamlooze maatschappij A. N.» F. D. ter uitbating der toekomstige alge- meeno werkstaking.... in 't jaar 1930. - De zuivere koffie doet volen kwaad.De cbicoree Vincart doot allen goed. 1500Q a. L. <CS Ê3.T MM. les actionnairos sont convóquës a l'assemblée générale extraordinaire qui so tiendra le 8 mai prochain a 10 1/2 heures au siège social, rue de Bruxelles, 34 a Alost. ORDRE DU JOUR Emission des obligations. Conformêment a l'arlicle 38 dotio9 sta tuts, les porteurs d'actions devront faire connailre a l'admimstratio» dix jours avanl l'assemblée, au plus tard le 28 avril courant, le nombre et les nurtiéros do leur3 actions ils seront admia a l'assembléo sur production des ac tions ou d'un cerlificat de dépót émanant do la Banquo de Flandre a Gand Banque de Bruxelles a Bruxelles Gaisse générale de Reports do Dépots a Bruxelles et Bonque Centrale de la Dendre a Termonde (succur sale agen ces). 220 Er bestaan zielen op aarde, bestemd om hun evenaaste gelukkig te maken. Naar het voorbeeld van den gekruiste, zijn er bevoorrechte zielen, wier roeping het is le lijden voorde rijken, wier harten te zeer aan de aardsche goederen gehecht zijn te weenen over hen, die allerlei wereldsch© en ijdele vermaken najagen te bidden voor degenen wier lippen zich zelden of nooit tot een gebed samenvoegen. Bovendien is hetgmeesïal de geheimzinnige bestemming voor haar zelve verborgen en zy leggen met echt christelijke gelatenheid den weg af, haar door do Voor zienigheid afgebakend. Onder deze bevoor rechten behoorden zuster Marie, Anaika, Ma- rianic en Madeleine, en ieder van haar moest de haar aangewezen taak vervullen. VII. DE REDDER. De dikke duisternis, voroorzaaltt door den kletterende» regon in vereeniging met het nachtelijk uur, maakte dat men noch lucht, noch zee, noch rotsen kon onderscheiden. De melkwitte bliksemstralen verliezen zich in de donkere wolken en do ratelende donder rolt ontzagwekkend door het luchtruim. Do ont ketende elementen woeden te midden van een schrikwekkende wanorde. Vreemde, vreeselijke geluiden volgen el kaar onophoudelijk op en doen de ontzet tende verwarring nog toenemen. Wee de arme reizigers, die in dezen spook- achtigon nacht van don weg afdwalen Wee de landlieden, wier bouwvallige woning door -den opgezetten storm wordt gebeukt...! Het bladerendak der bosschen buigt onder den last van 't noerstroomende water en de stormwind doet bot schuim in vlokken weg- spatten. Wee echter, vooral de op zee rondzwal kende matrozen, die te vergeefs beproeven aan den storm den broozen romp van hun vaartuig te betwisten. Het noodweer schuint echter ook eeülge wezens voordeel aan to brengen want men boort lieden in de duisternis elkander op de kust toeroepen en seinen door teekenen, go- lijk 't akelig gekras der nachtuilen en het krijschend geluid van roofvogels. Zij zijn ge stoken in geteerde kleeren met een dleven- lanteern bij zich, komen bijeen en tellen hun aantal. Parbleu, Leonard, zegde een hunner, de oogst belooft dezen nacht goed te zijn. Altijd op voorwaarde, dat men een licht boei vindt. En de koe dan van Niquet Is plotseling ziek geworden maar de kleine Louis waart thans rondom hot huis van moeder Hurcotte en wacht een goede ge legenheid af, om het beest weg te voeren eo morgen terug te brengen. WatWie spreekt daar van terugbren gen vroeg een korzelig man met breede schouders en een hoofd als een bulhond wanneer de koe baar taak verricht heeft en ons van dienst geweest is, zal er wel een bijl gevonden worden om haar af te maken. Onze vrouwen hebben immers dikwijls genoeg ge brek aanvleesch. Lucas heeft gelijk, antwoordde Leonard, het beest komt ons uitstekend van pas. Er zal eerlijk worden verdeeld, voegden allen erbij. Een schrille kreet kondigde hun de komst aan van een anderen medeplichtige en tege lijkertijd hoorde men in de verre een geloei. ^Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2