Valsche geruchten HET SCHRIKBEWIND DE WERKSTAKING Nieuw Oorlogsplan T EEN EN 'T ANDER RUITENLAND O 33 JZl. C3r ZO X- A. X3 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. Nog de aanranding eener klooster zuster in de Kernstraat te Brnssel In DE WERKMAN, orgaan van M. Daens, in dato 18 April 1913, ESegenSiesad® ibargsng n' SI 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 19 April 19(3 VOLKSSTEM ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 iranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1' UITGAAF, 4 o. 's avonds rö et» 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds vp Pour toutè la publicité corr.mcrcialc et flnanciére du journal, s'adresser exclusivcment A. l'Ageuee Réclame Gedts, ^Placed# la Bourse, Bruxolles. BUREELENI AANKONDIGINGEN! TE BRUSSEL i GODTS, Bcursplaats, 2> Telefoon A 3299 TE AALST itra.at, Telefoon 114. KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0 60 3* hl adz. (de regel) fr. 1,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 Finu.no. aankon, (per regol) Ir. 2,00 fr. 1 00 Sport (per regol) Gemengd nieuws per regel) Ir. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commercials en finanoieele aankondigingen zich uit»tiiitelijk te wenden Ageuco Réclame Godts, 2, Beurspla&ts, Brussel. Welk was do plicht van alle geraeen- tebesturen hij hei uitbreken dezer «la king 1 Zorgen dat elks vrijheid geeerbio digd worde de vrijheid van degenen dio wilden staken maar ook do vrij beid van ben die aan don arbeid wil den blijven. Maatregelen nemen, niet om de aanslagen op de vrijheid van den ar- heid ta beteugelen, maar wel om ze te voorkomen Zulks gebeurde opperbest te Aalst. Eenieder ziet hu waarop die grrroote Uithongering uitloopt Zulks gebom de r.og in liberale ste den en gemeenten als te Antwerpen te Leuven en te Molenbeek St-Jan. M. Devos, liberale burgemeester dor stad heeft bier zijnen pliebt en on kel zijnen plicht vervuld. Een liberaal dagblad La Chro- nique schrijft dosaangaande Het staat vast dat do maatregelen door don burgemeester genomen, reeds goede vruchten dragen. De werklieden van den buiten waren Dinsdag morgend reeds veel talrij- ker. Daags voordien werden zij door den schrik weerhouden. Een hunner zegde mij Van net oogenblik dat mon op den buiten zal weten dat mon kan werken zonder gevaar te lo'open, zullen al de werklieden hunne taak hernemen. En het gevolg was ook dat do alge- meene Uithongering er maar bitter weinig liefhebbers Vindt en hun getal van uur tot uur vermindert. Maar een ander gevolg, waaraan zich voorzeker niemand had verwacht, is dal M. Terwagne,persoonlijk lot bij den burgemeester is gegaan om hom to bidden en te smeeken al die maatre gelen aanstonds in te trekken en de botoogingen der socialisten toe te la laten. M. Terwagne, die nooit staakt maar gedurig aan visieten doet en krijgt aan vijf frank por visiet, die be heerder is van naamlooze maatschap pijen en die bediening tijdens de sta king blijft uitoefenen, die zolfs banded drijft; in minerale waters,die zijne twee dochters ten huwelijk schenkt aan twee groot-handelaars der stad, die langs do kusten te Wenduyne prach tige villa's bezit en bewoont on van daar naar Antwerpen rijdt, niet per fiets, maar in een ronkenden automo biel,... Terwagne houdt er niet aan dat alles zoo stil en rustig b 1 ij we kost wat kost moeten zijne roode bonden de too- latingkrijgen om in groot getal aan de poorten der fabrieken te staan bij het begin of einde van liet welk 0111 door kunne tegewoordigheid, door hunne houding en desnoods door andere mid delen nog wij kennen zo genoeg de werklieden tot staken te dwingen. De socialisten van Leuven zijn even razend op M. Collys, liberalen burge meester der stad. omdat deze eveneens maatregelen nam, om ieders vrijheid te doen eerbiedigen en de werklieden aan bet schrikbewind der rooden te ont- trokkon. Zoo gaat hot ook te Molenbeek St. Jan waar do'socialisten don bur germester in don gemeonteraadgansch onvriendelijk om uitleg vragen over si de policiemaatregelen. M. Eibers socialist verwijt bom het voorbeeld niet te hebben gevolgd van bi. Hollevoet, den laatstee burgemee ster die altijd alle betoogingen toeliet sn nooit do waakzaamheid der gen darmen had ingeroepen. Maar hij kreeg dan ook voor antwoord dat tij dens het bestuur van M. Hollevoet, de Utoogingon iu Molenbeek St. Jan noooit rustig, uooit vreedzaam waren. Te G»ni daar zal, daar kan M Braun d» orde niet doen heerschen noch het sehrikhewind der roode doen staken, zonder de vriendschap to ver liezen van M. Anseele zijnen boezem vriend en zijnen weldoener, aan wien hij zijner, burgemeesterssluier te dan ken heeft. Daar zijn alleen socialisten meester op het stadhuis s en meester op do straat. Er heerschthier ook oenealgemeep.e misnoegdheid jegens den pronkheer die wetens en willens de belangen van werkman en burger, van den nijveïaar en van heel de stad moedwillig ver waarloost en niet wil doen eerbiedigen. esn gekroonde adelaar 300 fr., damherten vinden koopers aan 160 fr., merinoasohapen 350 fr. het koppel, alpagaa gaan 420 fr., tweewitlo beeren vindon koopars aanl500fr. d» jonge leeuwen van een jaar werden inge houden aan 750 fr., deck de jonge tiegera gaan 3100 fr. tiet paar en een jonge tiegerïn van Sumatra gaat weg voor 1600 fr. Wij vernemen dat de roode uithon geraars, in die plaatsen waar poiicie maatregelen hen beletten de werkhui zen te naderen en zoo op de werklie den drukking uit te oefenen, van plan veranderd zijn persoonlijk of in kleine groepjes zullen zij dio werk- menschen ten huize gaan vinden om ze tot staken te brengen. Welke beweegredenen zij daar zul Ien doen gelden, kan men licht raden. Advies aan wien het behoort. Onze burgerlijke overheid wist tot hiertoe dapper haren plicht te kwijten maar liaro taak is nog niet ten einde eeno nauwo waakzaamheid is meer dan ooit noodig. Talrijke stakers zijn het spel reeds moede, en bekennen rechtuit dat zij ook het werk hervatton indien zij alleen blijvon, dio hunnen huik moeten toeriemen Roode en Groene uithongeraars verschieten, hunne laatste kardoezen in de Dendervallei. Allo huisgezinnen dio het bezoek krijgen van uithongeraars zullen aan stonds die mannen aan de overheid aanklagen. Hoe meer stoutmoedigheid zij aan den dag leggen om hier den Familiehonger te doen heorscboii, hoe meer vastberadenheid wij moeten loonen iii het verdedigen onzer heilig ste rechten. LandvephuizepsdSenst. In do drie eerste maanden van het jaar zijn uit Antwerpen 17.359 landverhuizers uitg varen, waaronder 11.237 mannen on 6122 vrouwen. Tussehcn deze landverhuizers bovonden zich 977 Belgen, 91 Hollandors, 68 Ameri kanen, 40 Fransehen, 530 Duitschors, 275 Italianen, 3G Zwitsers, 411 Engolsclien 5111 Oostenrijkers, 14S1 Hongaren, 8240 Russou. 12 Luxemburgers, 184 anderen. 485 landverhuizers waren bestemd voor Australië, de overigen voor Zuid- en Noord- Ara orilca. Over Engeland zijn uil Antwerpen nog vertrokken 1315 Belgon en 1343 vreemden. 3753 landverhuizers, waaronder 8 Belgen, zijn bier gedurende don trimostor ontscheept. De voorjaarskoud o in Duiischlanda Aan do jobstijdingen uit heel Dnilschland komt geen;«jind het blijftinaar Winteren do schade aan boomen en gewassen wordt aldoor grooter. Te Leichlingon is de temperatuur tot 6 1/2 gradon onder nul gedaald en zijn de steen vruchten bevroren. In deEifel ligt de sneeuw oen halven motor hoog. in do Palts bobben van Vrijdag avond tot Zaterdag avond snecuwsfermeti gewoed»; daarop ia vorst gevolgd, tol 4 graden onder nul. De kersen, dio prachtig in bloei stonden, hebben zwaar geleden. In Wui'tomborg beeft do thermo meter te Froudoiistadt 9, to Friodrichsbalon 10, en op de Rauhe Alb zelfs 16 graden Cel sius vorst aangewezen. Daar is niets tegen bestand gewoest. Eene verkooping in dan die rentuin ta Antwerpen. Dins dag was liet de dag van het gevogelto en Woensdag kwam de beurt aait do grooto dieren. Ziehier eenigo prijzen die botaald werden: Een chimpanaé ging 675 fr., een paar ourstitis35fr., een koppelkangourousOoO fr. oom koppel struisvogels ging don zei fd on prijs, FranlcrlJ 1c Om nieuw* Incidenten te vermijden Een tooneeltroep moest Doudordag laatst en de volgende dagen eens voorstelling geven van - Cosur de Frang.aiso M911 had hot ge rucht verspreid dat dio verlooning verboden was. Do bestuurder was naar het gemeonte- huis geroopeu en daar gaf men hem eenige raadgevingen. Voor dat de vertooning bogon, gaf hij aan het publiek don raad kalm te blijvon. Strenge maatregelen worden genomen opdat niemand de orde zon kunnen storen. M011 voorziet ten andore geen het minste incident. Esn luchtbal ontploft Drlj officieren, ean sorgent en een burger gedood. De Zodiac was Donderdag namiddag to 1 uur 30 min. te Saint Cloud opgestegen 011 werd in eene grooto windvlaag gevangen, ten Oosten van Parijs, op eene hoogte van 600 nieters, juist boven don eigendom van M. Calion van Antwerpen te Villiers op de Marne. Eene geweldige ontploffing greep plaats aanstonds gevolgd van eonen brand. Vijf laclitroizigors zaton in het luchtschip. Vier ervan zijn dood, het zijn: kapiteins Clove landen do Nouo, M. Aumont Thiévill» on de sorgent Niciió da vijfdo luchtreiziger luitenant Vassolot de Réguie is erggelcwotst. Donderdag avond bevonden zic!?M. Etienne, minister van Oorlog en M. Hinschauer, be- stuurdor der militaire luchtvaart tor plaats. Ooggetuigen zagen den luchtbal op eone hoogte van ongevoer 200 voet eone schuin sehe richting nomen. Kon deel van hot omhulsel was gescheurd waarschijnlijk door de luchtreizigers zelf. Men veronderstelt dat eene valsche bewo ging hot hoofd heeft doen verliezen ean een der personen i:i het luchtschip gezeten. Bij- al de voorwerpen en de instrumenten waren buiten de mand geworpen zoo ook do scheopsboek waarin al de waarnemingen uangeduid worden. Daarin ziet mon dat do luchtbal bovon Parijs was gevlogen op eone hoogte vun omtrent 800 meters dan was hij gedaald, daarna weer omhoog gestegen; tot daar gaat de scheepsbroek. Do vier lijken rusten iu liet hospitaal Begin van Vinoetlttes. De minister van oorlog bracht er bezoek aan den luitenant Vassolot, wiens toestand zeer onrustwekkend is. Kapitein Clovenad was oen teer er var on luchtreiziger hij laat eene weduwe met vier kinderen achter. De loods Anmont was 35 jaar ond. Kapitein Clovenad was ook oen zeer koelbloedig man en men is overtuigd dat men dit ongeluk aan geoue onvoorzichtigheid van zijnentwogo te wijten hoeft. De scheur in het omhulsel, zoo bevestigen de deskundigen, werd vrijwillig door do luchtreizigers veroorzaakt waarschijnlijk ten gevolge van eon accidont aan don lucht bal ovorkouaeu tijdens do overvaart van Fontonay. Hot sohouron van het omhulsel zat dan voor dool gehad hebben den luchtbal aan stonds te doen landen. Zij dachten zich daar op eene hoogt* van slechts 20 voet, daar zij waarlijk op eone hoogto zweefden van 200 meters. Een later telegram meldt dat luitenant Vasaelot gisteren avond to 9 ure overleden is in het hospitaal van Vincennos. Oultsclilniitt Da Evenredige Vertegenwoordiging: wordt op eene stem na verworpen.—-Do Reichstag heeft met 140 stemmen tegen 139 oen wots- voorstel van de socialiston verwerpen, toe passing vragende van de Evenredige Verte genwoordiging. Da czaar wan Rusland komt naar Berlijn. Mon bevestigt de tijding dat de czaar don wensch beeft uitgedrukt aan do uilnoodiging vati don keizer te kunnen voldoen 011 bel hu welijk van prinses Vicloria-Louisa te Berlijn zal bijwonen. Qriel;enlantl Nog twee luchtvliegers gedood. De luitenant Argyropoulos en zijn medevlieger M. Constantinus Manos, oud-volksvertegon- woordigor van Crota, to Atboncn is met zijn vliegtoestel van eene grooto hoogte geval len, ten gevolge van tun stilstand aan den ir.otor. Botdo luchtreizigers voudon or deii dood. Wij hebben deze week gemeld, boe eene Fransche kloosterzuster in de Kernstraat, te Brussel, aangerand werd door eene bende stakers, die haar beleedigden, hare kap en sluior aftrokken, enz... Wij voegden er de opraerkingbij, dat het mot zulke lage korels als de aanvallers was, dat M. Daens, die zioli christen domo- kraat noemt, samenspant, om het algemeen stemrecht te doen zegepralen. deelt M. Potrus ook het goval dor klooster zuster mede, doch ziellier in welke bewoor dingen Woensdag 8 ure 's avonds. Ik zie in ons Lokaal iemand die te Herzele en Ressegem heeft hooren zeggen dat de Boeren naar Aalst niet durven komen, mits de Stad onveilig is.. Mij antwoordt daarop Daar is niets van, 't is valsch- heid en bedrog, ge moogt in Aalst rond gaan met 2 Hespen over uw schouders, niemand zal u aanspreken. 'tls de VOLKSSTEM die de buiten- menschen uit de Stad zal houden met hare valsche Berichten. Woensdag avond lees ik in Le Soir Een katholiek gazet der Hoofdstad schreef dezen morgend dat een#fcfende voyous een kloosterzuster had helee- digd en aangerand in de ru-^Pepm, Brussel De Poiicie heeft een onderaobk ge daan en bevonden dat allot valwtfh is, van rt begin tot het einde. In geheel de straat woet niemand iets van die aan randing. In 't Klooster aldaar zegt do Klooster-Overste dat niemand, van g'heel den achternoen, 't Gesticht ver laten heeft. Een dame, die Meiden plaatst en op gelijkvloers zat g'heel den nanoen, heeft niets gehcord oen Rijtuigver huurder die gestadig aan zijn Poort bleef, heeft ook niets gehoord. Bijgevolg, valsche uitvinding I M. Petrus, door hot relaas van don Soir», dat bij als gooda munt opneemt, il doen uitschijnen, dat het De Volks stem. is, die de buitenlieden schrik aan jaagt mot valsche berichten. Wij zullen dus derhalve M. Polrus wat moor inlichtingen geven over do aanranding en hopon dat het daarna zal blijken, of hot wij zijn, die onzo inlichthigoi» aan valsche bronnen putton, ofwel M. Daons, die wetens en willoos de geuzen bladen navolgt, en tiulpt in don strijd togou godsdienst, grond- wot on vaderland. Het katholiek blad der hoofdstad heeft ook eon onderzoek gedaan 011 ziellier wat de vrouw, wolke zoo raoodig da Fransche kloosterzuster ter hulp sprong verhaalde Ilc ging Dinsdag namiddag naar hot klooster der zustors van don II. Vincentiua a Paulo, Hoogstraat, waar*ik boodschappen doo. Aan den hoek dor Kern- en Kleine Gar- inelietenstraten, zag ik eouo bende kerels, die oeno Fransche kloosterzuster beltedig- dou. Een liunuor trok bare kap af ou slak zo op oen stok. Ik kwam tusschan, trok de kap van den stek en gaf ze aan do snater terug. Dan sprong eon tweede kerel naar mij, boleedig- do mij ook en bracht mij oen slag in bet aangezicht toe. Ik was niet bang van hem.- lutusschen was er volk bijgekomen' on de kerels verdwenen. Ik vroeg aan de zuslor of ik haar wilde gezellen, doch, zij bedankte mij zeggen de dat zij rechlstreeksch naar hot klooster einff- De moedige vrouw voegde er nog bij, dat de aanranders mot verscheiden© waren, good gekleed on hooden dragende. a Diogoluigei8 Movrouw Hulet, wonende Goffartstraat 75, te Brussel. Porsonon, die Movrouw Hulot sinds long kennen, waar borgen do volstrekte eerlijkheid dozer vrouw, 011 achten haar niet iu staat to bodriogon. M. Potras, die steeds schermt inet zij no waarhobtoliofdo, heeft nu eeus kans, recht- zinnig'te zijn» "Wij betwijfelen echter of liij do kan? zal waarnemen, want hij hoeft eouo boel audora- opvatting van de waarheid en de rechtzinnig* heid dan wij, en paait zijne verdwaalde vol gelingen liefst met valsohoid en bedrog, M. Marquet en de werkstaking Men heeft reeds veel spel gomaakt ever do 100.000 fr, door M. Marquet, don ga» kenden speelhuishouder, aan het staker*» fonds beloofd Alhoewel Van der Velde en konsoorten pas eenige maanden geleden schreven dat zij van dat brood niot «ou den willen eten, hebben «ij met dank die schoone belofte aangenomen. Men is thans voor rekening van M. Mar quet aan belangrijke bouwwerken bezig te Brussel. Ondanks do genegenheid van Rf. Marquet voor de algemeene werkstaking, wordt er aan die gebouwen voortgewerfct en de werklieden worden niet lastig geval len door de stakers. Is de algemeene werkstaking nu ee* lolleken of kluchtspel, ja of neen Zijn de werklieden voor de Algemeene werkstaking Anseole, zijne helpers en zijne bladen, roepen op alle lootten, dat de werklieden do algemeene werkstaking willen. Zulks blijkt klaar en duidelijk 1° Want er zijn vier maal meor wot-klio- den die blijven werken, dan stakers. 2® Want dezen dio blijven werken, wor den door de stakers beleedigd, aangovallea en mishandeld. 3* Daar de Tentoonstelling van Gent on zijdig werd verklaard, mag er daar gewerkt worden. Welnu moost al werklieden der bouwnijverheid, van Brussel, Antwerpen, Luik, Cbarloroi, Borgen, enz., dio in hunae haardstedon moeten staken, zijn naar Gent getrokken om daar aan 't werk gestold ta! worden... Zulks bewijst ten volle, volgons do Rooden, dat zij do werklieden, niet' dd' leiders de staking verlangen I I i Da toestand in 't land Brabant BRUSSEL. Toostand nog sleods on veranderd. Hier eenige stakers moer, daar eenige min. Te Anderlocht, St-Joost-ton-Noode, Mo lenbeek. Lakon, en de audore voorsteden, is de toestand ook dezelfde. ToLnuven, te Hal, te Turbize, te Nijvol woiuig of geen verandering doch de stakers verliezen moed ou woldra zal de werkhec* neming voltallig zijn. Antwerpen Ta ANTWERPEN, aan de haven, is er weinig bowoghtg, daar er schier geene boo ten zijn. Er zijn er wel nog, dook iti even redigheid met andere tijden is er oon hemels breed verschil. De toestand in do nijverheidegeslichfen t* Antwerpen en omliggende gemeenten is de zelfde gebleven eenige verbetering, maar van weinig belang- In de lelefoonfabriok der Baudewynstrant, hetzelfde getal stakers. Daar heeft men och- tor vandaag 14 nieuwe workliedeu aange nomen om de stakers te vervangen. In do Minerva te Berchem, wcor 20 man die het work hernomen hebben. De stakers blijven voordurend rond de fabriek slenteren maar worden ook telkes weggedreven. Üp de Sava ligt nog alios stil. De meester», gasten doon enkel wat herstellingen. Te Borgorhout is ook alles kalm on rustig. De sigarenmakers der Firma Van der Eist slaken nog ton gotallo van 144. Ook het chocoladefabriek van M, Marlougin ligt ge- boel stil. Er werken daar eon 125 man. Turnhout, Herentlials, Lier, Gheel, Balen onz. leveren gceno stakors. In Vlaandoren TE GENT. - Op 12.425 vlas- en jutnbs- werkorsen bleekerij werklieden, zijn er breed gerekend slechts 2285 die min of meor vrij willig den arbeid vorlieton en 1207 werk lieden wolko effonop lot hongerlijden ge-- dwongen worden, meestal door do flauw hartigheid van enkel0 fahriokbostuurdere, dio, omdat eenigo werklieden achterblovon,j I do anderen naar buis stuurden. Bohalve oon zestal dor kleine fabriekjes II do Liove werken al do audefa fabrieken. In dê katoonnijverbeid ligt geon enkel fabriek stil, alhoowel er in sommigo fabrie ken moer stakers zijn dan werklieden,zooals in de gasfabriek (Gent-Zeio-Tubi*o). Bij Baortsoon on Iluysse is oene lichto workhor- neming waar te nemen, Donderdag word ton andore ovoral vast- gosteH dut do sluiters er genoeg van hadden* -tu do Louisiana was er zolfs oen w erk man le voel Eou gewezeu workmaU doste

De Volksstem | 1913 | | pagina 1