Oorlog in ds Balkanen Haat en Liefde DE WERKSTAKING Fusgentiends Jaargang n' E2 Zondag 29 en baandag 21 April I313 DAGBLAD BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST Bestuurder'J. Van Nuffel-De Gendti Dit nammer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- Wereldtentoonstelling van Gent 1913- De Keizerlijke kooraeeisciieppij van Londen, liet grootste koorgezelscltap Oer wereld zal zingen In de Gentsclte Tentoonstelling, RUITEN LA IMP Een priester beleedigd 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN s' Zc3 maanden 4 (ranken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle poslbureeien van het land. 1' UITGAAF, 4 u, 's avonds t» w» 2° UITGAAF, 7 o. 's avonds Pour toute Ia publicité commercial© et flnancière du journal, s'adresser exelusivement a i'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxclles. H. GODTS, BeurspSaaiS, 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114. s. aankondigingenI Sport (per regel) fr. 1.00 KJ. aanfc. (1 tot 4 kL reg.) fr. 0.60 3* blade, (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 2.00 4*j>ladz. (de regel fr. 0,30 I Recht, hers teil. (per rogel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitslultelyk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. o Ikzucht maakt hardvochtig (Lajsd van Aalst, 13 April). Wie, sedert eene maand raapt alle middelen op wie gaat er van huis tot huis van groep tot groep, hand aan hand met de socialisten om de werk slaking zoo algemeen mogelijk te ma ken De man van den haat en zijne tra wanten. Wie werkt er onophoudend om die zelfde werkstaking te doen uitbrei den, van dewelke Anseele zelf heeft gezegd Zij zal niet algemeen zijn noch van langen duur. Zij zal haar doel niet bereiken De man van den haat. Wie noemt er Anseele mijn goeden vriend», dienzoÜUen Anseele die tegen wil en dank van al de klaarziende socialisten, Vandorvelde, Huysmans, Denis en al de andoren, de staking toch losbreken deed? Hij. Wie zegt er uwe opoiïeringen moeten tot het uiterste gaan (Land van Aalst, 13 April) wijl hij zelf tolde minste opoffering voor zijne mede broeders onbekwaam is De man van den familiehonger. Wie doet voetstappen bij werkman en baas om alle nijverheidsgestichten stil te leggen, terwijl zijn eigen werk volk aan do taak blijven moei? De voorstaan'dor van den familie- honger in alls huisgezinnen, uitgeno men in het zijne'. Wie juicht cn roept en jubelt er, wanneer Anseele zegt en gebiedt Jongens, riemt uwen buik wat nauwer toe De uitvinder van den familekonger in alle huisgezinnen, uitgenomen in het zijne. Wie spreekt er geen woord van de vermaarde vellenfabriek van Dender leeuw, waar niettegenstaande de sta king eikendeen aan 't werk is eu aan 't werk blijft De man van den haat dia alle belan gen wil vergruizen, uitgenomen dege ne dia hem persoonlijk of de zijnen aangaan. Wie beeft er destijds de hospitaal- zusters, die engelen van zelfopoffering en broederlietdo willen bezwadderen met valscüe aantijgingen Nog altijd dezelfda. Wio logenstraft nu kort en stout de wraakroepende aanranding door zijne vrienden op eene zuster van liefde gepleegd in de straten der hoofdstad Nog altijd, bij. Wie schermt er gedurig met den naam van paus Leo XIII, en wie was da eenige, die de liefdevolle verman- ningen en berispingen van deuzellden Paus onder de voeten trad 2 Weeral hij. Wio sprak in zijn blad van den Paus van Liefde, den H. Vader Pius X en haalde aanstonds eene geschiedenis uit de 12"' eeuw voor den dag, om onzen eerbied on liefde voor den Vader van heel de christene wereld to doen zinken en uitsterven? Nog altijd de man van den haat. Zijn haat moet worden bot gevierd. Daarom is Anseelo do uithongeraar zijn goede vriend daarom is Meche- lijnck, Albert ook zijn goede vriend dezelfde Mecbelijnck die lid is van de Kamer van volksvertegenwoordigers en tevens Eerwaarde Groot-Meester van bet Arcopaag der Kadoscbridders te Gent. Werkt tegen Paus cn Bis schop, tegen do c-bristene liefde, togen vrede en verbroedering, werkt voor de algemeene uithongering en den familiehonger, cn ge zult zijne vriend schap en genegenheid ten loon ont vangen, go wordt oogenblikkeüjk zijn goede vriend Landbouwers en burgers, werklie den en ambachtsmannen onthoudt het en vergeet bot nooit wio om zijnon baat bot te vieren, u de schrikkelijk- ste ellende wou opdringen. Onthoudt bet wie er gezegd beeft «Riemt uwen buik toe». Onthoudt wie daarop lieoft geantwoord; Uwe opofferingen moeten tot het uiterste gaan»«Wij zullen bedelen.» Voor do eei-sto maal in do geschiedenis der groote Internationale Toloonstellingen die Tan tijd tot tijd in de beschaafde wereld plaats hebben, zal de Tentoonstelling van 1913 te Gent, al de andere overtreffen, door de concerten die er zullen gegeven worden, door do 2.000 leden der Keizerlijke Koor- maatschappij van Londen, onder het bestuur van Dr Charles Harris. Dit koorgezelschap, zal opzettelijk naar Gent komen om te zingen op do twee galafeesten, die den 31 Mei en den 1 Juni iu liet Feestpaleis zullen plaats hebben, Wanneerzulks werd aangekondigd, schoen het feit zoo buitengewoon, dat men er geen geloof kon aan hechten doch, sindsdien is de bestuurder reeds tweemaal naar Gent gekomen om met M. do Smet de Nayer te onderhandelen, en nu is het vast en zeker dat de grootstekoorzangmaatschappij der wereld twee .groote programma's zal uitvoeren, tol innig genoegen en voldoening van dezen wien het zal gegeven zijn het zangfeest der Keizerlijke maatschappij bij te. wonen. Twintig belangrbke. repetities worden ge houden voor do galaconcerton te Gent. Elk lid dat een dezer oefeningen zou verzuimen verliest voor immer zijne plaats in de maat schappij. Het kouteekeu dor leden is een prachtig zinnebeeld, hun geschonken door lord Srathcona. Do vervaardiging van het zelve kostte 1.000 p. st. (25.000 fr.) Do koormaalschappij zong in tegenwoordigheid der {voornaamste toehoorders dte ooit het *t Crystal Palace bezocht hebben. De maat schappij werd warm geluk gewenscht door Z. M. Koning Joris, die met H. M. do Konin gin' hot eerste optreden van het gezelschap in 1911, vereerde. Bijzondere troinen en stoomers zullen do Engelsche zangers naar Gent brengen, en naar Londen terugvoeren. He» leger secreta rissen zal hen vergezellen an meer dan veer lig muziekbestuurders van Londen zullen aanwezig zijn om de zangkoren lu liet groot- scho Feestpaleis te aanhooren. rr-ranlsrij li Einde van het incident van Nancy. M. Pichon, minister van buitenlandscho zaken heeft Vrijdag avond te 7 ure het bezoek ont vangen van M. de Schoen, afgezant van Duitschland te Parijs. Hij hoeft hem al do besluiten en maatregelen medegedeeld, door hot landsbestuur genomen ten gevolge van ebeurlenissen van Nancy. In do officieel o kringen beweert men dat dit incident na voor goed gesloten is. Dultsclilailca. Komst van den Koning en de Koningin van Italië. Men seint uit Rome aan het Berliner Tageblatt, dat de koning en de koningin voornemens zijn het huwelijk van prinses Victoria-Ludovika bij te wonen. M. WinstonChurchii naar Duitschland. Naar de Gazette Bcrlïnoise du Midi ver zekert, zou de Keizer van Duitschland per soonlijk eone uitnoodiging gestuurd hebben aan M. Winston Churchii, minister van het Engelscli zeewezon, hem vragende de roei- wedstrijdon van Kiel to willou bijwonen. Een uitmuntend gedacht. Een telegram uit Berlijn verzekert dat do Keizer voor nemens is met al de vorston en prinsen en hoogo personaliteiten dio hot huwelijk van zijne dochter zullen bijwonen, al de vraag stukken lobohandelen die nog niet zijn opge lost. Om diezelfde reden verlangtmcn te Berlijn, Frankrijk ook op dat huwelijk vertegen- oordigd te zien door eene bijzondore zen ding men spreekt reeds van M. Bourgeois of M. Briand. Ter dood veroordeeld. Het assisenhof van Carlsruho komt den genaamdon Kleile, 20 jaar oud, tor dood veroordeelen. Op 14 Januari laatstleden had hij een twaalf jarig kind verwurgd en dan het lijk in zijn eigen bed verborgen, tot dat de werkman die dezelfde kamer betrok naar zijnen arbeid was. Dan sneed hij de beenen van het lijl» en kon hot zoo overbrengen naar den bof vau zijne ouders, waar het, drij dagen na dien, opgograven wrtrd. Kleile werd in een cinematograaf aangehouden, alwaar men hem meermaals tot de orde had moeten roep'en, om reden vau zijne te luidruchtige vroolijklioid. Nog een veroordeelde. De vermaarde Sternickel wacht in zijn gevang van Fran! fort aan de Oder ook hetoogenblik af waarop hij liet schavot zal moeten beklimmen. Dac en nacht wordt liij bewaakt om te boletlon dat hij zich zelfmoorde, of dat hij pogo te ontvluchten lijk hij. meermalen deed. Riimonie Revolverschoten in de Kamers de zitting gaat voort. Bij hot openen van de zitting van verleden Vrijdag, in de Kamers van Ru- menie, loste een kerel een revolverschot de gaanderij en riep dan j De stem van Macedonië moet aanvaard worden Dan wierp hij een smeekschrift in de zaal. Gedurende eenige «ogenblikken beorschte er een diepo indruk in do zaalmaar aan stonds nam de voorzitter hot woord om te verldaren dat de zitting z.ou voortgaan. Zijne woorden werden met eenparige toejuichin gen beantwoord. Daarna leg'de de minister van financiën een wetsvoorstel neer, van 50 millioen, voor het opbouwen van scholen op don buiten. Mot eenparige stemmen werd de hoogdringend beid voor dpt ontwerp gestemd en dan bega ven zich de kamerloden naar hunne bijzon dere afdeelingeD. Hpudingvan den PMnïensgra rechtover de mogendheden Naar tijdingen uit Cettigne toegekomen tq "Weenen, zou do koning van Montenegro do hand leggen aan eene proclamatie^ aan heel de bevolking van het zwarte bergland af te sturen,waarin dekoning doet inzien dat het noodzakelijk is van het beleg van Scutari af te zien, om wille van hot vertrek der Serviërs. In de kamers van Servië De Schoupchtiua heeft in tweede lozing liet wetsvoorstel aangenomen, aangaande hot builongewoou krediet van- 90 millioen dinars. Do kabinet so versie hoeft do leiders der oppositiepartijen ia eene algemeene vergade ring samengeroepen en hun daar de redenen aangeduid, waarom liet hem onmogelijk is voor het oogenblik tel antwoordon op eene interpellatie aang-aar.de het verdrag tusschen Sorbië on Bulgafië. De onafhankelijkheid van Kurdistan. Naar don Tasvir I Efhar werd verle- don Donderdag aan don groot-vizier een lang memorie afgegeven, waarin do aanvraag word gedaan van Kurdistan een onafhanke lijk gewest te maken ouder den naam van Ooster-Vilayets. Dat memorie vraagt do totale onafhanke lijkheid. Het middenbestuur zou slechts nog liaud houden aan het bestuur dor policio, het recht van do troopop te bevelen in tijden van oorlog j het recht de benoeming van den gouverneur door do bevolking' aangeduid goed to keuren of te woigoren, het recht van muntslagen, het recht van zekere taksen on hot zegelrecht. Poging van oen Armoniaan Men meldt uit Constantinopol dat een Armenische onwentelaar van Griekenland eene stoomboot, geld, wapens en oorlogs- voorraad had ontvangen en zijne troópeu poogde aan wal to brengon te Youmourtalik, rechtover Alexandretle. De Armeniërs heb- boH zich daar tegen vorzot. Turksche tabakken Naar melding van de Turksche dagbla den zou een groep Amerikaanscho geldman nen aan Turkyë een aanbod gedaan hebben om de uitsluitende uitbating der Turksche tabakken te bekomen. Opmerkenswaardig is het dat do Zieke Man langs alle kanten bestormd wordt door financiemannen die on der den schijn met Turkyö heel voordeeligo verbintenissen aan te gaan, onkel persoon lijke winsten achterna jagen, zolfs ton koste van Turkyë. De financieelo toestand van dit land verergert ook van dag tot dag. Niemand ziet, op welke manier men het uit don liache- lijken toestand roddeu zou waarin hol to iparteleu ligt. De Spookkruiser Men soint uit Ilodeïda, dat do Turksche kruiser Hamidië daar is toegekomen. Dat spookschip heeft al veel onrust ver wekt op do G-iekscho kusten on zal nog lang van hem doen spreken. Binnen weinigen tijd zul het waarschijnlijk terug in de Middo- landsche zee varen. Hoe de Brustelsolie letterzetters tot de staking besloten. 500 aanwezigen, op 1600 leden stemmen de staking Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft de Brusselsche lettorzottersbond de staking besloten. Het zal wol niet overbodig zijn daar nog even op terug te komen. Eene eerste maal reeds werd de staking besloten met enkele stemmen meerderheid doch, aangezien talrijke leden verzet aantee- kenden tegon hetgeen zij eene onregelmatige stemming noemden, had een tweede poll plaats, ditmaal met geheime briefjes. De staking werd dan verworpen, met meer dan 400 stemmen meerderhoid. Donderdag avond werd nu eene nieuwe vergadering belegd, daar er toch letterzetters in staking gegaan waren en het komiteit wilde onderzoeken of deze stakers recht haddon op ondersteuning. Van de 1G00 leden van den bond, waren er slechts 500 opgekomen. Eenige opruiers maakten van die gelegen-^ beid gebruik, om opnieuw de kwestie der staking op te werpen en eischten eene nieu we stemming. Ondanks de opmerkingen van oen lid, dio bewees, dat deze handelwijze niet rechtvaardig was, werd tot de stemming overgegaan, bij rechtstaan en zitten... Hier dient opgemerkt te worden, dat arti kel 51 der standregelen van den bond uitdruk kelijk zegtj dat alle to nemen besluiten, invloed hebbende op de toekomst van den bond, moet onderworpen worden aan een poll, welke 2 of 3 dagen moet duren arti kel 2 zegt, dat de bond geen politiek doel heeft en enkel orde, wettelijkheid en recht vaardigheid in 't oog heeftartikel 3 voegt er bij, dat het bijzondere doel is, de loonslan- daard te verbotoren eu te zorgea vopr do belangen der loden. Het springt dus in *t oog, dat de regle menten van don bond, daar op snoode wijze onderdo voeten zijn getrapt geworden. Ook is de misnoegdheid der ernstige werk- liedeu het grootste getal algemeen en laken zij op hevige wijze dezen, die zulk spel speelden. De toestand in het land Te BRUSSEL. Vrijdag namiddag wan delde eone groote groep houlbeworkers in het Zoniënbosch. Eene andere groep mijn werkers doorkruiste de boulevards van hot center der stad. Aao de haven wordt er gewerkt zooals naar gewoonte. Geen enkele dokwerker of voerman is er in staking. Maandag morgond waren or in do Turn en Taxis statie, waar de werkliedentreinen ge vormd worden, een twee duizendtal werklie den min dan vroogor. Het spoorwegbeheor, denkende dat er Dinsdag nog moer zouden wegblijven, deed minder waggons in gereeedhoid brengen. Er kwamen echter zooveel werklieden, dat de treinen moesten gevormd worden zooals naar gewoonte. Op do troinen, uit Vlaan deren of het Walenland komende, kon men ter nauwernood vaststellen, dat er werklie den ontbraken. Rond Brussel is de toestand ook onver anderd gobleven. Hier gaan er wat meer werken, terwijl op andere werkhuizen eenige stakers bijkomen. Te LAKEN is do vijzonfabriok, Wcrk- liuizonkaai, stilgelegd geworden tot Dinsdag, omdat er Donderdag eonigo stakers voor do poorten waren komen roepen. To ANDERLECIIT zijn 24 werkbuizen gesloten in 70 is er gedeeltelijke staking, terwijl er 144 zijn waar alle man aan 't werk is. Daar is de staking dus vorro van alge meen. TE MOLENBEEK zijn de graveerders der firma Malvaux iu staking. TE LEUVEN klimt het getal werklieden dagelijks. Buiten de gedwongen stakers zijn er nauwelijks 1000 die vrijwillig don arbeid verlieten. In verscheidene werkhuizen lieton do werk- weten,dat zij Dinsdag aan den arbeid zouden zijn. Aan do vaart is er nu zolfs meer werk dan gewoonlijk voor de laders on lossers. Do burgemeester hoeft de socialistische betooging.van Zondag 20 April verboden. TE HAL is alleman aan 't werk. Do 35 stakers van Maandag waren Dinsdag reeds aan 't werk. Antwerpen Aan de haven, te Antw erpen is de toostand onveranderd. Aan de graanbooten kan mon al do werk lieden niet aanvaarden die zich aanbieden, daar er goeue booten genoeg zijn. Mon ver- chtte er evenwel twee groote schepen, zoodut or heel wat gedwongen stakers zullen kunnen gobezigd wordoa. Vrijdag waren er juist 72schepen min aan do kaai,/dan verleden jaar, den zolfden dag. Zulks zet de leiders der werkstakers aan, te roepon dat zij de overwinnaars zijn. Indien de scheopsreeders niet bevreesd waren voor de stakers zou do toestand onge twijfeld nog veel verbotoren. Zoo hebben Vrijdag nog twee schepen dis naar Antwerpen reisden, bevel ontvangen is eene andere haven te gaan lossen. De Drot- ting Sophia komende van Norwich, mei eene lading ijzererts, bevond zich reeds t( Vlisaingen, toen do kapitein betel kreeg naar Rotterdam te stoomen. Do Sardinia uit Londen naar Antwerpen, vertrokken, kreeg bevol terug te keeren. Een ploegbaas heeft eene ulaclit neerga- legd, omdat zijne worklicden, meest uit ds Kempen, op het oogenblik dat zij naar ds statie terugk ©eren, gedurig door werkstakers lastig govallen en bedreigd worden. Strenge maatregelen worden gevraagd. Te Hoboken, Borgerhont, Menem onz. wordl vastgesteld dat er dagelijks meer en meet werklieden aan 't werk gaan. Te Mechelen hoeft de algemeene work1* staking verkeerd effekt gemaakt. Verscheidene nijverheden waren vóór het uitbreken der staking niet al te goed in den haak. Thans echter ziet men overal doorwer- kon. Vooral do meubelnijverheid en da stoelmakerijen draaien good. Er is hier te Mechelen geene staking» In de Vlaanderen Te Gent is er w einig of geen vorandering. In do vlas en katoenfabriokon waren er alles en alles 3492 stakers op 12,485 werk lieden. Rond de Lys, de Ganloiso en de fabriek van MM. Baortsoen en Buysse, is desamen- loop van stakers wat verminderdDo socia listen, die talrijke aanhangers hebben in deze drie fabrieken, zijn bijzonderlijk verbolgen, omdat daar nog gewerkt Wordt. In een drietal fabrieken, wordt de alge meene werkstaking te baat genomon, om den grooteu kuisch te doen. In de Lys gingen Vrijdag morgend een dertigtal stakers tc-rug aan 't work cn een twintigtal nieuwen werden aanvaard. Om kort te zijn, overal lichte werkherneming. In de tentoonstelling waren er 100 stakers op 4000 werklieden. Te Gontbrugge, in de puntfabrïek. komen nog dagelijks de werklieden,die te Ileusdon, of to Molle, enz wonen, vragen wanneer do fabriek geopend wordt, liet antwoord klinkt steeds Maandag. De Gonfsche bóndgenooton van M. Daons die zingend door de St-E!isabetbgracht trok ken .ontmoet ten daar een priester. Deze werd door hen beleedigd. Een vootbijganger wilde tussehenkomen, doch werd aangevallen cn geslagen. Alsdan sprongen ook eenige in woners der straat buiten en do wooslaarda moesten do vlucht nemen. Vooruits' brouwerij Het socialistisch blad had gemold, dat zijne brouwersgasten ook zouden staken. Vrijdag zijn echter drie bierwagens mot volle lading uitgereden. Was dat bier misschien voor de socialistische leiders bestemd. Ver mits zij niet staken, moeten zij dus ook niet vaston... To RONSE, dank aan krachtige maatre gelen om do vrijheid van den arbeid to waar borgen, is er eene groote vermindering vau liet getal stakers waar to nemen. Er zijn uu maar 2200 stakers meer. Sommigo fabrieken, waar er geruimen lijd onvoltallig gewerkt werd, draaien nu mot vollo ploegen, daar werklieden der andere fabriekon zich daar ook komen aanbieden... Men voorziet dat Maandag hot golal sta kers op niets zal gesmolten zijn. Vier honderd socialisten hol/bon lot hiertoe geweigerd te staken. Henegouw IN DEN BORINAGE» Vrijdag bloef do toestand hier nog onveranderd. Builen do eigenlijke kom van den Borinaga, namelijk to Ghlin, Niiny, Obourg, Maisières enz. wordt hot werk goed genomen. TeJemappps bemerkte een schildwacht dio 's nachts nabij de school stond, dat ecu drietal kerels ovor don hofmuur drongen. Na de gewone waarschuwingen gedaan lo heb ben, loste hij twee schoton iu do richting der indringors. Op hot gerucht der losbrandingen kwa men twee gendarmen en andore soldalen toegeloop on. Heel deu omtrek word door zocht, doch niels meer gevonden. IN IiET CENTER. Zooals men weqfc

De Volksstem | 1913 | | pagina 1