Lucht vliegers Brusselsclie Kiekskeos NIEUWSBERICHTEN Si8 Not8rmansuti?» Aanslagen DE KAPITEIN ieter Daens aanbidt en vereert den Socialist Vandsrvelde Laatste posing. V/al it katholieken voorne mens zijn. 6edacht der socialisten. Verga dering der rechterzijde. - Liberale dubbelzinnigheid. - Katholieke, Grondwcttelijko Vereeniging vati liet Aï'i'omiisseinent Aalst, Siiieyelfahrlck A. L. MEYVAERT DE VOLKSSTEM 20 EN 21 APRIL 1913 Jiadden de trambedienden besloton liet werk te hernemen van 7 ure 's morgends tot 6 ure j's avonds. Hot bestuur was daar echter wei nig mede ingenomen on eischto dat de dienst gedaan werd zooals voorheen. Do bedienden hebben dan het werk hervat en de dienst werkt voltallig. In meest al de mijnen- waar er volledige staking is, heeft het bestuur eene zekere kategorie werklie den opgeroopen, om de noodige herstellings werken te doen. Zooals men weet ia de wet hier zeer streng en de werklieden die weigeren den oproep te beantwoorden, zullen vervolgd worden. To La Louvièro, Bois-du-Luc, Havró, Anderlues, hernemen een groot deel der mijnwerkers het werk. Te Zoningen, in de steengroeven lijdt de staking schipbreuk, 't Is den genadeklop voor de socialisten. Te Ronquières waar sinda Maandag ge staakt werkt, ia men Vrijdag aan 't work gegaan. Do werkmanstreincn, die de Vlaamsche mijnwerkers aanbrengen, zijn letterlijk op gepropt. Te Morlanwelz werd Vrijdag een plak- briof uitgehangen, waarin M. Warocquó de werklieden uitnoodigde aan 't werk te wil len gaan. Zulks schijnt zeer zonderling, nu vooral, dat M. Vander Velde de gast is van M. Warocqué. ROND CHARLEROI. Vrijdag wa9 do toestand in het bekken van Charleroi in het meestendeel der werkhuizen en koolmij nen hebben een zeker aantal werklieden don arbeid voortgezet. Daarenboven bestatigt men in de «Glaceries de Courcelles» 30 werklieden die zich weer aangeboden heb ben in Sambre et Moselle 25 aanwinsten in do Usines Métallurgiques du Hainaut, te Couillot, 75 aanwinsten in de werkhuizen van Thy-le-Chateau, 30 aanwinsten van werklieden. De koolmijnen van Araercosur te Jumet werken met ongeveer 3/4 van hun personeel in do «Centre de Jumot» bezigt men 350 werklieden. In de gemeenten waar do glas- nijverheid uitgeoefend wordt, voorziet men liet hernemen van den arbeid voor Maandag. Eop. mijnwerker, zekere Desmedt, wonen* do op het gehucht Au Corbeau le Lam- fcusart, was aan het werk gebleven. Donderdagnacht hebbonsclmrkon in zijnen kelder oenen blok hout geworpon, dio uitge hold en gevuld was met poeder,waaraan oene brandende wiek gebonden was. De ontploffing van hot poeder heeft na tuurlijk do bewoners van het huis on de ge- buren den schrik op het lijf gejaagd. Tosschen Mibeaucoux en Courcelles-Mot te, werden dynamietkardoezen gevonden,van riieflo voortkomende. Het parket ia verwit tigd. Te Luttre werd een vuurschot gelost op ten werkmanslrein, LUIK. Eene lichte werkherneming ma<j aangeteekend worden te Luik, Herstal, Hollogne-aux-Pierres en Ans. Tc Ans zijn er nog slechts eenige werk stakers in de werkhuizen en fabrieken. Ook to Angleur, in do staalgieterijen, in de mijnen van Horloz en van Flémalle is er verbetering. To Seraing is de toestand onveranderd. Vrijdag avond meldde men, dat do kristal- fabrieken van Val-St-Lambort hunne poor ten gesloten hadden. Onnoodig te zeggen dat sullc gerucht ongegrond is. To St Nikolaas-bij-Luik is een tram bijna tmtriggeld, doordien een onbekende schurk eene wisselnaald weggenomen had. Te Herstal ontbreekt de nijverheidsgas. Het beheer, uilsluitelijk uit kartellisten sa- MET DE BCOQE (53* VERVOLG.) Vorraad riep do verschrikte manschap. Maar de onbekende redder gaf zijn dolk Ban een officier, zwaaido de strijdbijl boven het hoofd en verbrijzelde met een slag den ichedel van den zeeschuimer, dio het dichtst bij hem stond. Do bandieten, niet het minste verdacht op flen onverwachten tegenstand, dio zij ont moetten, deinsden ontsteld achteruit, doch ioor do stom van hun aanvoerder aange hitst, vielen zij met hunne scherpe wapenen, lo weerlooze schipbreukelingen aan. Een bloedbad was dus onvermijdelijk. In het nachtelijk uur werd bij de steile rot- ion, dio de opgezweepte zee te vergeefs beukte, een strijd gevoerd op leven en dood. Do roovers stroden met hardnekkigheid, loowel om den buit, die hun dreigde te ont- jaan, te behouden, als om te voorkomen, dat lij door een schandelijko nederlaag zouden herkend wordon. De onbekende redder was do ziel van 't ge vecht. Door woord en daad moedigde hij do Aanvankelijk angstvallige scheepslieden aan. Zijn doel was do laffe aanvallers geen ge- nado te geven en hierin slaagdo hij uitste kend. Reeds vier hunner lagon door zijne handen te zieltogen en de bemanning, hoewel uitge put en verzwakt door de ellende en de ver moeienis van een tweedaagschen storm, ver- mengesleld, neemt de gelegenheid dpr sta king te baat om eenen algemeeneii kuisch te doen... Te HOEI werkon moest al de groote werkhuizen met heel hun personeel. In andere werkhuizen, waar Maandag ge staakt werd, is een groot deel van het werk volk reeds aan het werk. Ongetwijfeld zou het grootste deel der werkstakers aan den arbeid zijn, zonder de bedreigingen der lei ders. Namen In deze streek is alles stil. Gisteren gingen nog 175 stakers terug aan den arbeid. Voor heel do provincie zijn er nauwelijks 4000 stakers, Wie zegt dat Wie heeft zulke schromelijke woorden uitgesproken M. DAENS ZELF, in de Kamer van volks vertegenwoordigers op Vrijdag 18 April 1913 Ziehier wat er gebeurd is volgens het Beknopt Kamerverslag. De socialist Hub indiegene die verle den jaar in 't aangezicht, ging spuwen van den katholieken volksvertegenwoordiger Wauwermans van Brussel, Hubin, dus bij genaamd de Spuwer, maakte den lof van socialist Vandervelde, van den man die aan 't hoofd staat der Belgische socialisten die Kerk en Staat willen vernietigen, en hij riep uit Indien wij socialiston tot heden voor Vandervelde vriendschap hadden, vandaag is die vriendschap een toare vereering gewor den. (Al de socialisten juichen toe). Daarop sloot M. DAENS zich aan bij de socialisten en riep volgons 't Kamerverslag Zeer wel Mijnheer Hubin al de werk lieden bij ons denken ook aldus Wat zegt gij or van lozers Als wij u schreven dat M. Daens de bond genoot, do knecht was der socialisten, had den wij dan geen gelijk M. Daens ligt dus plat op zijn buik in vereering voor socialist Vandervelde, met al diegenen die hij noemt - mijn vriend An- seele met Hubin den spuwerenz. met al dio mannen die over 't land armoede en ellende willen brengen, door do algemeene uithongeringdoor den familiehongerHOE DROEF HOE DROEF HOE DROEF (Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) Brussel, 18 April 1913. De liberalen zien moeilijk af van de schoone poging die zij laatst wildon doen hun schild torug vergulden en do sooialisten uit den steek te halen, om zoo hunne dankbaarheid verdienen. M. Masson heeft dadelijk kunnen bestati- gen dat al zijne listen er niet zullen in luk ken de katholieke meerderheid te doen vallen. M. Woeste heeft er op geantwoord m6t eene dagorde neor te leggen den rol van de commissie aanduidende in zake kies recht. Wat gaat de rechterzijde doen, vroeg ik aan een lid der meerderheid. Desaangaande werd nog geen besluit genomen, waarschijnlijk de dagorde van Masson beantwoorden met eene andere, Zijt gij tevreden met de dagorde van Masson, vroeg ik eenige oogecblikken later aan C. Huysmans. weerde zich dapper en wist zich haar bela gers van liet lijf te keeren. Slechts een van hen bekwam een zware wonde. Maar de sla gen van don kapitein, gewapend met een Turkschen kromsabel, en van den onbekende met zijn strijdbijl, waren zoo goed toege bracht en volgden elkaar zoo dicht op, dat reeds negen van do zeeschuimers met bun blotd het duinzand kleurden en de overigen, vloekend en brullend van razernij, met be bloede koppen' vluchtten. De man uit do hut oordeelde het niet raad zaam, of noodzakelijk hen achterna te zetten. Hij was te zeer verheugd over zijne over winning, dan dat hij zijn leven noodloos in de waagschaal zou stellen, en vergenoegde zich met dreigend de hand naar den kant der roo vers uit te strekken met de woorden Strijd met u, ja een strijd tot hot einde van mijn leven De schipbreukelingen waron nu geheel uit geput en kondon zich met moeite staande houden. Dit zag de onbekende zeer goed in cn daar om noodigdo hij hen uit hem te volgen naar zijn woning, welk aanbod zij gretig aanna men.] Den gewonden matroos nam hij op do schou ders en keerde toen langs denzelfdon weg, van waar hij gekomen was, met de*afge matte strijders langzaam en stilzwijgend naar zijn woning terug. Nabij zijn huis wachtte eon vrouw hen vol ongeduld op, die uit voorzorg spoedig een wel voorzienen disch had gereed gemaakt. Op de tafel waren flessclion met appelwijn, en brood met spek en kaas. Doch alvorens t.o beginnen, maakte do redder het teeken des kruisos en sprak een kort gebed, dat door allen werd nagevolgd Volstrekt niet, wij moeten eene stel lige belofte hebben, zoo niet blijven wij on der de wapens. Zoo dus. dan gaat de staking voort Ongetwijfeld. M. de Broquevillo heeft daar straks ver klaard, dat hij do rechterzijde zal samen roepen, tegen Dijnsdag aanstaande. *j De liberalen hebben geloochend dat M. Solvay, de koning van do sodafabrielten eene gift van 50.000 fr. aan de stakers had gedaan. Ik mag u ten stelligste verzekeren dat het nochtans echt is. De staking afkeuren cn ze dan onderduims ondersteunen dat iff echt liberaal Da socialistische afgevaardigden storten elk vijf frank per dag. Dat is ver van de helft van hun inkomen Harold. Vandaag strooit men het gerucht rond; dat het Gouvernement zou toe geven dezen namiddag beweerde men reeds dat hot Landsbestuur nu zelf een ontwerp van grondwetherzie ning had neergelegd, hot algemeen stemrecht in voege brengend aan 25 jaar met eene tweede stem aan 35jari- gen ouderdom. Wij zijn hij machte al die windha- nen de vleugels af te snijden. Het LasselsSsestssess* zal niets aan zijne yeds-agjsSSJai ver- ass dieren. Advies aan degenen die reeds vic torie kraaiden. Onze vrienden mogen volkomen ge rust wezen. V Een r.aamloozeen toevallige corres pondent telefoneert ons omtrent het zelfde oogenblik uit Brussel, dat ver scheidene katholieke dagbladen, onder andere Le Patiiiote niet meer zullen verschijnen; Uit genomen inlichtingen blijkt dat alles valsch. 't En zijn niet de katholieke maar wel de antikatholieke dagbladen die benauwd worden. Wij bedanken in alle geval dien in- lichter, voor het belangen dat hij aan De Volksstem hecht. Inlichtingen komende van eeq vijand doen altijd plezier, zelfs al waren het valsche. Maar we hechten er dan ook de waarde aan, die ze verdienen. Wij vernemen dat de jnarlijkschovergade- ring, gevolgd van Banket der Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aalst, dit jaar zal plaats hebben op Zondag 13 Mei a. s. te Herzele, in de grooto zaal van do Patronage, hij dó kerk. Al de katholieke .strijders van gansch het arrondissement, worden dringend verzocht, er te willen deel aan nemen. 't Was een lust om zien, hoe gretig de spij zen verslonden werden, en toen de uitgehon- gerden"lK)g hunne blikken richtten op do broodkast, zegdo de gastheer met zachtzin nige stem, maar waaruit tevens do gewoonte van 't bevelhebberschap sprak 't Is thans genoeg, mijne vrienden, vor- kwikt u liever door den slaap want hier zult gij rustiger zijn dan op het schip. De zee is eene stiefmoeder, die soms spijt gevoelt over hare gruwelen... Zij zal uw vaartuig naar de kust drijven en alles zal nog niet verloren zijn. Ziet, vervolgde hij, de deur van eene zijkamer openende,, daar zult gij veiliger rus ten dan in uwe kooien. Bij 't binnentreden van de kamer konden zij een kreet van verwondering niet weer houden. De met eikenhout bezette wanden waren op smaakvolle wijze met reisherinneringen, zeewerktuigen, kaarten en vreemdsoortige wapens versierd. Sterke rekken, waaraan hangmatten waren'bevestigd, namen bijna de helft in voor slaapplaatsen. In 't midden van 't vertrek stond èen lange tafel, overdekt met allerlei scheepstuig in het klein. Do gastheer wees elk zijn hangmat aan en sloot do deur achter zich dicht. Meester, gaat gij nu ook niet rusten vroeg Mariauic, Aanstonds, was zijn antwoord, wij moe ten echter eerst aan het noodzakelijke den ken. Do hut van moeder Ilurcoite is afgebrand en behoort dus noodwendig te worden opge bouwd en met een genoegzaam getal werklie den zal dit ook binnen weinige dagen ge beurd zijn. Voor hot benoodigdo hout zal ik zorgen Gezien don huldigen politieleen toestand en de belangrijkheid der wetgevende kiezin- gqn van toekomende jaar mag niemand ont- brekon. Inschrijvingslijslen zijn ter beschikking in al de gemeenten van het arrondissement. Men mag zich ook rechtstreeks laten in schrijven bij den lieer Zénon DE VOS, bu reel der Katholieke Werken, Groote Markt, 24, te Aalst. De inschrijvingen worden slechts tot 5 Mei a. s. aanvaard. Brussel. Juwelierswinkel geplunderd. Voor 25,000 frank kostbaarheden ge stolen. Toen de heer Lorlcher, juwelier, Berg van 't Hof, 81, Donderdag avond rond middernacht met zijne echtgenoote thuis kwam," stelde hij vast dat tijdens zijn afwe zigheid inbrekers aan het werk geweest waren, die gansch de winkelkast leeggeroofd hadden. Er is voor ongeveer 25,000 frank aan kostbaarheden ontvreemd, waaronder chronometers van 700 tot 900 fr. waarde. Volgons het onderzoek der politie zijn dé schurken in het aanpalende, in verbouwing zijnde huis gedrongen, vandaar op de bin nenplaats geraakt van den juweliorswinkel. en daarop na uitsnijding van een ruit uit de glazen deur, in dien wikel aangeland. 214 Brandkastdteven. Do agenten Thee- len en Do Clerclc der 4® polilie-afdeeling zagen Vrijdag morgend, rond 2 ure, drie kerels wier doenwijze hun verdacht voor kwam. Twee schenen een zwaar pak, onder een overjas verborgen, te dragen. Toen de agen ten toekwamen, lieten de kerels 't pak val len er. namen de vlucht. Het was een brand kast van 80 kilos. De drie schelmen werden achternagezet en aangehouden, daar op het noodsein andere agenten toekwamen. De kleine brandkast werd geopend en bevatte voor 10.000 fr loten, waarden en juweelen en werd ontstolen ten nadeele van den heer Togny, Oud kleerkoopersstraat. Op de aan gehoudene vond men een geheel inbrekers- gereedschap. Do dieven zijn langs een der keldërvenstors in het huis geraakt, hebben op 't gelijkvloers de brandkast losgevozon, deze naar boneden gedragen en zijn er dan mede buitengeraakt. Twee der aangehoude non zijn Franschen, geboren te Parijs, en de dorde is een Brusselaar, in 1873 geboren. Alle drie werden opgesloten. Ukkel.Belangrijke diefstal.Kwaad doeners zijn verleden nacht in de woning ge komen van M H. V.., rentenier. Ringlaan, te Ukkel. Zij stolen voel kostbaar koper-"en zilverwerk en allerhande voorwerpen van groote waarde. De diefstal werd eerst des anderendaags vastgesteld. Elixir der Polders. In alle sukkersalen Delhaize broeders en C1® Do Leeuw 430 Etterbeek. Moed en zelfopoffering Een paard van M. R.., in eene kar gespan- .nen, ging Vrijdag morgend op de Kroonlaan op hol en liep in de richting dorKroonplaats. Ongelukken waren te vreezen. Do politie agent Tnest sprong echter moedig naar den kop van het peerd en bemeesterdo het,nadat hij een 50-lal meters ver over den grond werd gesleept. Do moedige agent werd lich telijk gekwetst aan de beenen. St-Pieters-Jette. Ontploffing in de gasfabriek.In de gasfabriek, te Jeite, Lakenstraat, had eene geweldige ontploffing plaats. Ziehier nadere bijzonderheden. Op hot oogetiblik dat do werkman, Jan Adriaensens, 40 jaar, gehuwd en vader van twee kmderon, wonende Osseghemstraat. een der valdeuren wilde sluiten van de voor- on de twee eiken aan de deur zullen daar voor goeden dienstdoen. Maar meestor, gij rusttet zoo geerne uit onder die hoornen Do redder sprak niet, doch glimlachte. Mariauic, wanneer de zon te sterk steekt en ik dan aan mijn uitgeroeide hoornen denk zal ik bij moeder Hurcotte' een schuilplaats vragen en ik zal er geen spijt van hebben De oude vrouw veegde een traan van haar dor aangezicht. Roscoff want niemand anders dan hij was de onbekende wierp zich uitgeput op de rustbank en viel weldra in diepen slaap. Do krachtvolle bootsman van de Sainte- Anne, de dappere kapitein van de Themis, do moedige commandant van de Jupitar was in korten tijd veel verouderd en eenigszins ver grijsd, Grijze lokken werden tusschen zijn haren opgemerkt, zijn voorhoofd was gegroefd met diepe rimpels, uit zijn blik straalde iets wee moedigs en z'fln herculische gestalte was eenigzins gekromd. Het wantrouwen had dezen man van ijzer vernield, evenals de schepwielon van een wa termolen-eenen ongelukkige verpletteren. Na den dood zijner zuster gevoelde hij zich niet meer sterk genoeg voor den geheimzin- nigen strijd, wolken zijne lasteraars tegen hom voerden. Hij trok zich uit 't openbaar leven terug on diende zijn ontslag bij hot departement van oorlog in, hetgeen iedereen beschouwde als de vrij willigo bekentenis van zijn- gruwel daad. liet gerucht liep, dat men hem met den vinger nawees, dat hij de fransche vloot zou -bobben onteerd, en om dit schandelijk ver wijt te voorkomen, schrapte hij zich zeiven naamste leiding, do fabriek van Jette ver bindend aan degene in de Marktstraat, te St-Joost-ten-Noode, bad or eene geweldige ontploffing plaats. De werkman werd omge worpen en zeer erg verbrand aan het golaat, do borst en de handen. De ruiten der zaal werden verbrijzeld, de deur en de ven sters uit hunne hangsels gerukt. Al hot per- sonoel der fabriek snelde toe. Hot slachtoffer werd door een dokter verpleegd alvorens naar zijne woning overgebracht te worden. Daar de oorzaak van de ontploffing niet kon vastgesteld worden, werd het parket verwiltigd. Het stapte nog denzelfden avond in de fabriek af, zooals wij gezegd hebben. De magistraten hebben kolonel Algraim van geniekorps, aangesteld om de verantwoorde lijkheid van dit ongeval vast te stellen. De heer Werry, burgemeester te Jelte en de heer Biesmans policieofficier waren spoe dig ter plaats en stolden een ordedienst in. De vrouw verandert dlkwijls.maar nooit voor haren koffie, want zij gebruikt altijd do uitmuutende chicoree der Trappisten Vicart. 1500 T Luttre Doodelijk ongeval Een werk man van het spoor, genaamd Lebrun, ging in het werkhuis van Luttre, tusschen een waggon en eene lokomolief welke men her stelde. Op dit oogenblik stiet eene andere lokomolief de eerste naar een rollende brug. De horst van Lebrun werd gepleltord tus schen deze lokomolief on den waggon. De dood was oogenblikkelijk. SpiegelsKadersVitraux Baguetten Werf,3,Aalst. Stoomfabriek in Gent 382 67 Ronse.Schrikkelijk spoorwegongeluk Vrijdag namiddag, rond 1 ure, kwam de ge naamde Omer Worms, oud 28 jaren, met een kamion geladen met oliegoederen, toe- behoorende aan den heer Frans- Moreau, handelaar, to Ronsse, van de markt van Frasnes gereden. Naast hem hadden plaats genomen de drie zonen Moreau. Gekomen te Ron3se, nabij de statie, reden zij over den ijzerenweg aan den bareel der Leuzesteenweg, de bareel stond opon. Een koopwarentrein kwam aangestoomd in de richting van Kortrijk, de twee paarden wer den op den slag gedood, alsook Worms. De zoon Michel Moreau, 20 jaar oud, werd doo delijk gekwetst opgenomen. De beide andore broeders kwamen er van af metonbeduidendo wonden. Spoedig was het nieuws gekend,en gansch de bevolking liep ter plaats. Het lijk van Worms,die pas sinds een twee tal maanden gehuwd was,werd naar het hos pitaal overgebracht. De bareel wachtster, getuige van het onge luk, maar eilaas te laat, liep rond als eene waanzinnige. Het Parket wordt tor plaats verwacht. De huisvrouwen ondervinden dat de chicorei TALPE de gesparigste is. 1063 Lede. Ongeval. Door het omvollen van een waschmoebion, werd het 4-jarig zoontje van R. Do S...wijk Heiplas, erg aar» liet hoofd gekwetst. Men vreest ook dat het neusbeen zou gebroken zijn. Doodelijk ongeluk. Het tweejarig zoontje der echtgenooten Koppens-Roelandt, dat deze week erg verbrand werd, doordien het zich een ketel kokend waterover het lijf trok, is Vrijdag morgend aan de gevolgen overleden. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk. Laffe daad. Vrijdag namiddag heb ben bij klaren dage onbekende schurken ha gen afgekapt, toebehoorende aan Frans Van Hauwermeiren en August Van den Abeele, op den wijk Dries. Eene klacht is ingediend. Pei*SO#lGM die oone plaats zoeken, of eene aanvraag willen doen, huizen of kamers huren, voorwerpon verloren hebben, enz., zullen door onze Kleine Aankondigingen den besten uilslag hekomen. van de lijst der bevordering en trok zich vrij willig terug. Roscoff had alle aanspraak op een pen sioen zijne talrijke.zwerf tochten en de on derscheidene vijandelijke schepen, doorhem in Frankrijk opgebracht, waarvan altijd een gedeelte van den buit voor den kapitein be stemd was, hadden hem een vrij goed bestaan verzekerd. Hot huisje zijner overledene zuster, dat in verval was geraakt, liet de kapitein geheel herstellen, en de kamer, waar lui de schip breukelingen het vordere gedeelte van den nacht liet doorbrengen, had hij tot een soort van museum ingericht. In 't voormalige slaap vertrek van zijne zuster hing nog altijd do fluit van Gailanek aan den muur, terwijl bet spinnewiel van Anaïka daaronder zijn plaats had. Zoo ook werd de kamer in eere geliou- don, eertijds zoolang bewoond door jufvrouw Yvonne de Kéroulas. Roscoff kocht eenige perceelen land en een tamelijk uitgestrekt bosch en als het nu ge beurde, dat do woning eens béhoofligen af brandde of een visscher zijn schuit verloor, kapte de rustende zeeman eenige boomen en do ongelukkige familie bouwde er een huis van, ofwel do visscher eeno schuit. .-Nimmer bood hij echter zelf dezo giften aan, uit vrees, dat men zon weigeren ze van don Ka pitein met de roode handen aan to nemen. De arme lieden vonden des morgends, aan hunne deur het versch gekapte of gezaagde hout liggen, waar het sap nog uitzij pelde zij namen het blijmoedig op en dankten God voor den onbekenden gevor, wiens hart zich je gens hen zoo medelijdend betoonde. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2