Oorlog in ds Baton Brsisselsclie Kiekskens Twea ministers geintsrviQuweerd. NIEUWSBERICHTEN DE KAPITEIN WERKLIEDEN Eene doortrapts dagorde- Eena eerewacM. 2 DE VOLKSSTEM flen, dat hij Maandag zou terug komen wer ken... Het is de eerste maal, sinds 25 jaar, dat de vrouwen vijandig zijn aan de staking. Jaren zal het duren, vooraleer zij de socia listen deze staking zullen vergeven. In het Centrum, is de tekst van den plak brief door Raoul Waroqué uitgehangen to Morlanwelz, het onderwerp aller gesprek ken.De oonen keuren het goed en de anderen keuren keuren het af. Vooral springt het in 't oog, dat M. Wa- rocqué soep zal laten uildeelen aan do kin deren der stakers doch alleenlijk van de mijnen van Mariemont en Bascoup. Deze kinderen mooten eene kaart hebben, afgele verd door de ingenieurs der putten waar hun vader arbeidt. Men voorzag hier voor Maandag eene groote werkhernemiag. Te Havré hebben vior stakers esne her berg geheel aan stukken geslagen, omdat do zoon der herbergierstor eene arme weduwe bleef werken. Te Zoningen groeit liet getal werklieden Dok gedurig aan. Dank aan de voorzorgen van den arrondis- Bementskornmissaris die eene afdoeling lausiers tor plaats beeft doen komen, worden do werklieden die zich naar hun werk willen Wgeven beschermd en worden de stakers nil den omtrek der groeven verdreven. Soldaat aangerand te Ressaix. Een soldaat van het 4" linie, genaamd David Modest, werd Vrijdag nacht to Res- »aix, terwijl hij op schildwacht stond aan de koolput van Ressaix. nabij Binche, aange rand door twee kerels. Do soldaat werd langs achter vastgegrepen en ton gronde ge- ileurd. doch de jongen kon recïitspringen en ging zijne aanvallers mot zijn wapen te lijf. Een tweede schildwacht kwam toogo- meld op het hulpgeroep van het slachtoffer Do aanranders vluchtten daarop weg. De iaders worden ievertg opgezocht. Vuurschoten op niet-stakers Zaterdag is een aanslag gepleegd tegen de werklieden, arbeidende aan do afbraak der gewezen cokovens dor koolmijnen van La Louvére. Op zeker oogenblik verdon een vijftiental vuurschoten gelost zonder iemand Ie treffen. Hel ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat de aanvallers met drie waren. Een ervan is gekond r bet ie de genaamde Fran cois Camusef, wonende rue Saiut-Nicolas, le Houdeng-Cougnies. LUIK Te Seraing in de werkbuizen Cockerill, hebben Zaterdag 334 stakeis het werk her nomen. Te Chénee, Beyne-Heusay, enz. gaat de herneming goed voort. Te Ougrée, Seraing, Ans, Montegnée enz. verdon de ruilen verbrijzeld bij personen, die weigerden te staken. Te Mons-Crotteux werden overgroote houtblokken op de riggels van den buurttram gelegd. Eon veldwachter kon ze nog tijdig verwijderen. In 6en0 gemeente van Haspengouw werd een roode stalungspredikant, dio overal ton 'huize de werklieden gaat opmaken, door eene vrouw met een bezem aangevallen en nog al erg toegotaUkold. Naar liet schijnt *ou de man er vel lidleekens van kunnen liouden. To Nessonvaux werd eeno blikken doos, ■waaraan een stuk lint hing, gevonden in den tunnel van Nessonvaux. liet parket is ver wittigd geworden. Te Sprimont is een bevel uitgehangen, waarin dezen, die nu nog weigeren den ar beid te hervatten, bedreigd worden, als ont slaggevers te zullen aanzien worden. Te Verviers is een kerel aangehouden om MET DE (5'1* VERVOLG.) En terwijl de timmerman de planken ploegde of mot schroefbouten in elkander flreef, hoorde men hem dikwijls het lied zin- fon van don Kapitein .met de roode handen. Dan vluchtte de ongelukkige Roscoff, alsof lem do duivel op de hielen zat. Slaagde hij er al niet in de lieden uit het fioofd te praten, dat hij de moordenaar was van den burggraaf de Kéroulas, hij beproefde ten minste allo middelen om dio vlek uit te wisschen. Men zag echter zijne heldhaftige en edelmoedige daden over hot hoofd en had al leen ooren naar 't geen de laster uitstrooido. Op elk uur van den dog on don nacht vond Dien hem gereed een ongeluk te voorkomen ef anderen Lij te staan en menigeen was hem reeds het loven verschuldigd. Niemand dacht er ovenwei aan hem de dankbare hand toe testeken, en wanneer zij, iie hij op zee of elders aan een zekeren dood ontrukt had, zijn naam vroegen, bevond er lich altoos onder de menigto een persoon, die Onmiddelijk de treurige geschiedenis van den passagier van de Tiibmis vertelde. Zoo viel het niet zelden voor, dat de drenkeling, die weinige oogenblikken te voren zich kramp- achtig aan den arm van Roscoff had vastge klampt, bij 't vernemen van bot ontzettend irama, met afschuw het hoofd keerde van lijn redder. Op eon zeker gedeelte van den dag kon een niet-slaker heloedigd en bedreigd te heb ben. Hij is opgesloten. Het officieel bulletijn der nijverheidspatroons, gaf voor Vrijdag avond den toestand op als volg! i Koolmijnen, 80 °/0 stakers, voortdurende verbetering. Metaalbewerkers, 47 stakers, id. Mucliionbouw, 72 stakers, statu quo. Glasblazerijen, 00 stakers, statu quo. Spiegelfabriekcn. 32 stakers, voort durende verbetering. Wolnijverbeid, 85 stakers, het getal stakers groeit aan, ten gevolge der aansla gen. Katoen. 20% stakers, statu quo. Vlas, 9 stakers, statu quo. Vergeet niet dat P. Daens oen der grooto aanhitsers is vaii de algemeene werkstaking, dat hij algemeen© uithongering in het land wil brengen Als de werken zullen slecht gaan ten ge volge der A. W. Als uwe loonen zullen klein zijn Als uwe vrouw en kinderen honger en te kort zullen hebben Dankt dan aan P. Daens. die u dat alles gebracht heeft, die u den faffttiEieülOn» yes* heeft bezorgd I Bij is ds man van den familiehongcr De toestand van Montenegro In togenstelling met do gebeurtenissen be- vindt, Montenegro zich m eenen zeer moei lijken toestand. De politieke en inlelectueele klassen, zou den onder voorbehoud van eenige voorwaar den, geschikt zijn zich aan Europa's wil to onderwerpen; rnaar de militairo partij, dio alles overheorscht, kan of mag aan Scutari niet verzakon, daar zulks onteerend op het leger zou inwerken, dat rond de stad zoo menige verliezen leed. Daardoor bevindt de koning zich in eenen zeer bedenkelijke» toestand, daar hij zich met bij machte gevoelt aan zijn leger bevel lo geven het belog op te geven. De vrede is aanstaande In de officieelo kringen van Gonstantinopel verklaart men dat de eenige moeilijkheden om vrede te sluiten, door don Muntoiiegro in den weg gebracht worden. Men hoopt nochtans dat de voorloopige vredesvoorwaarden Donderdag toekomende te Londen zullen kunnen geteekond worden. Tusschsn bondgenoofan. Oe grens tosscben Servië en Bulgaria. De i Mir verklaart bepaalt dat de ver dragen met Servië aangegaan, gedurende den duur van den oorlog door Bulgariè nooit ge wijzigd werden. Al wat Servië gedurende den krijg deed was uitdrukkelijk overeengekomen in de ver dragen. De bepaling, dio in klare termen op geeft dat de afleokening dor latere grens tusschon Servio en Bulgarie dwars door hei betwist grondgebied, aan den scheidsraad zal voorgelegd w orden, is zoo net en stellig dat zij geono tegenspraak kan verwekken en &ah geen ander voorval noch aan latere verandering blootgosleld is. Do Mir n vraagt de afkondiging van al do overeenkomsten luaschen Servie en Bul garie gesloten van af Februari tol in Sep tember 1912. Hot Landsbestuur zou zich tegen deze af kondiging niet verzetlon. De Bulgaria orgaan der vooruilstre- vers, sduijfl in denzelfden zin. men Roscoff geregeld aan liet strand vinden als een trouwe wachter, doch wanneer de storm dreigde, vorbleef hij er al dien tijd om hulp te kunnen verleenon. Ily hield zich met niemand op, dan met Marianic, die zijne huishouding waarnam, Deze twee wezens hadden niet noodig tot elkander to sprokon, om weêrkeerig te wor den begrepen wanneer de zachtmoedige en godvreezende Marianic een woord zegde of do beklagonsweerdige zeeman een zucht slaakte, begrepen beiden er de beteekenis van. Het gesprek werd dan gevoerd over Anaïka en Guilanek en als de zuster van Brutus bij toeval den naam van Hector do Kéroulas noemde, legde Roscoff de handen op de borst, alsof men hem eensklaps eene pijnlijke wonde toebracht. Twee feiten, meester, sprak Marianic voorzeggend, zullen er gebeuron de burg graaf zal terugkeeren, en het kasteel mot zijne aanhoorighedeii zal weer in 't bezit gera ken van zijne rechtmatige eigenaars Roscoff schudde ongeloovig hot hoofd. Helaas gij gelooft mij niet. mompelde Marianic, gij kunt ook de woorden nietgc- looven van een eenvoudig schepsel gelijk ik ben... Maar weet wel, dat de Heer do gave des lichts schenkt aan de een voudigen des har ten, in mijne visioenen heb ik zaken in de toekomst gezien... Er zijn zielen, dio bidden en God verstoot zulke' zielen niet... Anaïka, •Guilanek en zuster Marie zijn ons hierin voor gegaan, Dochtans... er is nog eene andere jeugdige ziel, vol onschuld en maagdelijke «•einhoid... deze is geroepen om de ziel brug ie winnen van een afvallige, van den man, dio als meester op liot kasteel do Kéroulas vei Kijf houdt. (Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) ^Brussel 19 April 13. Eerste intervieuw. M. Masson is slimmer dan men wel meent. Zijne dagorde verplicht het kabinels hoofd zijn 6igen woorden lo verloochenen, ofwel de belofte to vernieuwen in dio woor den gelegen, wanneer men ze van al l.et ovorigo afsnijdt. Van den anderen kant ver plicht diezelfde dagorde de rechterzijde, of wel bet kabinelshoofd te logenstraften, ofwel eene belofte te doen... want de verklaring afzonderlijk ingezien bevat eene belofte. De dagorde van M. Masson is eene ware bekoring. Moesten liberalen en katholieken ze aanvaarden, de socialsten zouden aardig staan kijken. Wat zal de rechterzijde doen Wij namen nog'geen besluitDinsdag komen wij bijoen om de zaak te onder zoeken. Welk is uw gedacht Ik donk dat wij de dagorde van M. Woeslezullen aanvaarden. Men zou misschien de dagorde van M. Miïsson kunnen aanvaar den mits er een alinea hij te voegen om al de zaken in hun waar daglicht te stollen. Men zegt dat M. Woeste altijd gevolgd en bewaakt wordt door twee gendarinon. Verleden week, na elke zitting heb ik hem uit nieuwsgierigheid nagegaan en zie hier wie er M. Woeste vergezelde. Woensdag M. de graaf de Lïmburg- Stirum en M. Brifaut. Donderdag M. de graaf de Limburg- Stirum, graaf de Liedekerke. senateur Du- bost, M. Brifaut, M. de Bue en M. Golfs. O- Vrijdag M. M. do, Limburg-Stirum, Bri faut en de Bue. Dograaf de Limburg-Stirum hoeft de ge woonte M Woeste naar huis lo leiden eiken keer dat er onweerswolken aan den polilio- ken gezichteinder drijven. Er valt ook aan to slippen dat eiken keer dat er gewelddaden ontslaan in de Kamera, M de Limburg-Stirum altijd de eerste 13 om schildwacht lo staan. Opmerkenswaardig is het ook dat Hubin en andere spuwers altijd langs eenen ando ren kant hunne aanvallen wagen. v Daar straks, tweede intervieuw, na den Ministerraad, vroeg ilf aan den minister wat er besloten was, aangaande de werkstaking Wij zullen niet toegeven, antwoordde de Minister; zeg bet gerust aan iedereen. Op hetzelfde oogenblik gaf per telefoon, een andere minister, hetzelfde antwoord aan een onzer katholiek» voiksvertegenweordi gers. Zulks is klaar korf'èn gced. Do tijdon zijn ook niet gepast om langdra dige redevoeringen. Kalme maar vasljbcradene handelwijze, dat is beier. Harold. Brussel. Buis ingestort. Zaterdag na den middag is in de Vander Elslstraat,uit gevend op do do Brouckèreplaats, een huis' met schrikkelijk gedruisch ingestort. Men beeft in dezo straat oenige buizen af gebroken. Eon dezer dat recht was blijven slaan, viel van zelf in, tijdons de afwezig-,, beid der werklieden.' Drie knapen speelden in de nabijheid.- Omdat Marianic dezo woorden zoo dik wijls herhaalde, prentte Roscoff ze onwille keurig in zijn geheugen en begon er ten leste een schijn van geloof aan te hechten. Hoe ijdel die hoop ook was, toch klemde hij er zich aan vast, als de drenkeling aan een stroo- halm, niettegenstaande hij niots meer had ge hoord omtrent de Xènophon. In de akelige verlatenheid en de algemeene verachting van welke do Kapitein met de roode handen hot vöorwerp was en die hem het hart van een reét, was er maar een per soon, die balsem uitgoot over de bloedende wonde en hieidoor er somtyds in slaagde de pijn voor eenige oogenblikken te stillen. De eerw. heer Colomban geloofdo aan de onschuld van den kapitein. Met de aandacht eens rechters bad hij het verhaal van Roscoff aangehoord en, ovortuigd dat hij 't slachtoffer was van valsche verdacht making, stelde hij afies in het werk om don verlaten, gehoondea en belasterden zeeman te troosten. Als de hemel onbewolkt en de zee kalm was, begaf Roscoff zich's avonds langsom- wegen naar de pastorij. De oude dienst maagd Sophie opende de deur cn ontving den lfapitein met eene zekbro siddering, welke zfi bijna niet in staat was voor hem te verber gen. In 't warme jaargetijde gingen de pastoor en Roscoff naar den.tuin, zetten zich op eene bank, en over welk ^onderwerp liet gesprek ook werk aangeknoopt, altijd kwam liet neer op de geliefde wezóf.s, die men had bemind, over do afgeloopoii revolutie, over de toe komst, dio ia haren schoot het geluk moest herbergen... Begon Roscoff den moed te verliezen, dan wees den weerdigon priester hem op GotSg Twee dio het gekraak hoorden, konden zich redden. De derde werd onder het puin he graven. Dadelijk werd hulp verleend en de pompiers verwittigd. Zij snelden toe en kon ken na weinig tijds den knaap, die nog al erg gewond was verlossen. Een andor huis, uitgevend in do Zwalu- wenstVaat en door talrijke- personen be woond, moest ontruimd worden, daar het dreigt in te storten. Een onderzoek is geopend. Aanhoudingen. Zaterdag hield de politie op eene kamer in de Kasleeltjesstraat een 36jarig oud-veroordeelde aan, die zich in banbreuk bevindt. Daar bovendien een aanhoudingsmandaat te zijnen laste werd afgeleverd wegens diefstal met bezwarende omstandigheden, werd bij opgesloten. Agenten hiolden Zaterdag een kerel aan op liet oogenblik dat hij do karren plunderde van moeshoveniers in de Bisscbopstraat. Hot is eon 29jarig oud-veroordeelde. Hij werd ter beschikking gesteld van den prokureur des Konings. Noodlottige ontknooping. M. B.., wonend in do Pluimstraat, dio over eonige dagen, poogde zich te zelfmoorden, is Zater dag namiddag, rond 5 uur, in bet St-Piolers gasthuis overleden. De alkool is de groote vijand van bel volk de chicoree der Trappisten Vincart is zijn groote vriend. 1500 U Efsene. Ontploffing vaneen busnapthe. Zondag morgen omstreeks 9 1/2 uur. ont stond, door ontploffing van een bus naphto brand m do benedenverdiepingen van een buis, boek Moliérelaan en Eiseno steenweg. De pompiers waren woldra ter plaatse, en spoedig den brand moester, die alleen stoffe lijke schade aangericht heelt. Neder-Over-Heembeek. Geheimzin nige zelfmoord Op hel gehucht Buda is door don veldwachter Draps Zondag mor-' gendrond 6 ure, het lijk van een omstreeks 50 jarig man, dio zich van het leven had be roofd. door zich een revolverschot in den 'mond te lossen. Op den doode werd geen enkel papier aan getroffen. Naar de kleeding le oordeelen. schijnt hij een werkman to wezen. Men vond op hem een nikkelen uurwerk met ket ting waaraan een kogel van een Mauserge weer is vastgehecht, een snuifdoos, kam, haai borsteltje, enz. Uk kei. Nog de nword'op Mev. Pelsef. Onze lezers weten dat Jan Bestebroer en zijne vriendin Anna Pnnse, op verzoek-van het parket van Brussel, te Amsterdam wer- don aangebonden wegens den moord op Mevrouw weduwe Polsef, renteniersier te U k kei. Het parket van Amsterdam beeft aan M. Hollevoet, prokureur des Konings, te Brus sel, laton weten, dat de beschuldiging tegen het koppel ingebracht niet voldoende is orn hen langer in hechtenis te bonden en dat deze twee personen weldra terug in vrijheid zullen gesteld worden, indien men geene nieuwe beschuldigingen ten hunnen laste inbrengt. Welleren. Gevonden. Gisteren tegen avond vond de genaamde Jozef Matihys,her bergier, wonende aan den Driosch alhier, loen hij zich naar huis begaf, tegen de tram lijn op donVennemansdriesch eene beurs. Bij nader toezicht ten huize bestatigde hij met verwondering dat dezelve eene som van 300 franks inhield. De eerlijke man droeg onmiddelijk zijne belangrijke vondst ten policieburoele,alwaar ze door do spoedige opzoekingen van don heer policiekommissaris rap door den eige naar terug ontvangen word. Het geld behoorde aan den foorreiziger Louis Elegeert, welke mot zijnen wagen op den Vonnemansdriesch staat en men stelle zich de blijdschap van dezon laatste voor, toon hij op liet onverwachts terug m hot be zit kwam van zijn verloren geld. bermhartigheid en goedertierenheid en op het zoo prijzensweordig voorbeeld van den Ver losser der wereld, die door onzinnige en ver steende joden vooreen dwaas was uitgeschol den. De zalvende woorden van den dienaar des Ileeren brachten leniging en verzachting aan het zwaar beproefde zeemanshart en onder een dankbaren handdruk keerde Roscoff naar zyn hnis terug, zeggende Dat Gods II. wil geschiede Beloofde do nacht onheilspellend, de zee onstuimig te zijn, en was er een schip in 't ge zicht dan zocht do priester Roscoff op. Voor het geopende raam gezeten, hielden zij strak do oogen gericht, nu eens naar de verbolgen zeo, dan weer naar de donkere wol ken. Hoorden zij in de verte een angstgeschrei of geroep om hulp, onmiddelijk begavon zij zich op weg, terwijl do bejaarde pastoor op den arm van den forschen zeeman leunde. Aan 't strand gekomen, stak Roscoff mot een boot in zee, of, als dit mogelijk was, bond hij zich een kabeltouw om het lijf en zwom naar do ongolukkigon toe. Meerinaals verge zelde hem do priester in zijne gevaarvolie tochten en wanneer het weer al te onstuimig was, knielde laatstgenoemde neer en hief, gelijk Mozes, biddend de armen ten hemel of gaf den lesten zegen aan hen, die in do gol ven omkwamen. En waren do schipbreukelingen eenmaal aan wal, dan verbonden de pastoor en Ros coff hunne wonden, verschaften hun voedsel en een onderkomen en don volgenden dag stolde do kapitein zich aan 't hoofd dor werk lieden om hetgnslFaudo schip te onttakelen. Roscoff verkeerde door zijn edclmocdigo handelwijze voortdurend iu gevaar. Deze eerlijke daad strekt voorzeker den brave en treffelijke werkman Jozef Matthys lot eere. Bonnol en Cie. Vrijdag morgend zijn vier VVetteraars naar Parijs vertrokken om getuigenis te gaan afleggen voor de her ziening van het proces der laatste veroordeel de leden der bende Bonnot en Gie. Elkeen herinnert zich nog, dat na den moordaanslag ter fabriek Hye-Pipyn te Gent de beruchte ParijscFie bandieten alhier afge zakt waren er ter statie vier reiskaartjes voor Antwerpen namen. Het waren Bonnot, Gamier en twee andere schelmen. Do vier Wetteraars, De Graeve Alfons en Balthazar Emiel, statiebedienden, Jozef Michaut, bouwkundige en Livien Van Bel- leghera, slatiewerkman, welke deze vier mannen hier zagen word nu opgeroepen om te Parijs als getuige voor de Rechtbank te verschijnen. Men zegt dat de gedagvaarden eene billij ke vergoeding trokken en het er kunnen voor doen hebben,doen voor het reisje alleon zou men in de plaats willen zijn hebben. Melle. Doodclijhe val. Aan het in- opbouwzijiido Huis van Melle is een smartelijk ongeluk gebeurd. De 14-jarige Gerard Do Vogeleer, loodgietersknaap, is rond 5 ure van eeno aanzienlijke hoogte ge vallen. Do ongelukkige was op den slag dood. De droefheid der ouders is onbesciirijf- üjk. Zondag namiddag, om 4 ure, heeft onder eenen groolen toeloop van volk, de begrafe nis van het slachtoffer plaats gehad. Lokeren. Laffe daad. Zondag mor- gend heeft een misdadige hand op liet oogen blik der hooge ty in do Durme, een der slui zen open-gezet. Hierdoor liepen verschei dene woningen der Oude brug onder water. Eon streng onderzoek is door da policie geo pend. Men heeft erge vermoedens. Geeraardsbergen. Erg ongeluk. De zoon van René De Rouck, hierverkooper, wonende Markt, kwam met zijn rijtuig do Begijnestraat uitgereden, toen een kleine jongen dié do Grootestraat kwam afgeloo- pen onder hot paard terecht kwam en een stamp op de schouders kreeg. Hij is opge nomen en naar zijne woning overgebracht. Doodgevonden Vrijdag namiddag rond 2 ure beeft men de genaamde Lippens Frans, wonende Kloosterstraat, in zijn huis dood gevonden. De oude man woonde gansch alleen. Een geneesheer bijgeroepen heeft enkel de dood kunnen vaststellen. Gent. Verstikt. Den 40jarigen Rud- loff Richard, geboren to Leipzig, ingenieur- inekanicien, wonende Jozef Plateaustraat, beeft men Zondag morgend tengevolge van verstikking in zijn bed doodgevonden. Men veronderstelt een ongeluk daar men op zijn» kamer eon gaskraan open vond. Werkongeluh in de Tentoonstelling De 25jarige Eugeen Lelelius, wonende Van Hnlthemslraat, werkende aan de Franse he koloniale afdeeling der tentoonstelling, is er Zaterdag namiddag van eene ladder gevallen en klaagde over lievige inwendige pijnen. Hij werd naar de kliniek der Kasteellaan overgebracht. Schrikkelijk ongeluk. Zaterdag na middag, rond vier ure, is in de statie een schrikkelijk ongeluk voorgevallen. Do machinist Jan-Baptist Cornells, woon achtig Van Hoorebekestraat, 107, Ledeberg, had zijne laatste rois gedaan en had zijiï» dagtaak dus volbracht. Hij was teruggekeerd met den trein uit Antwerpen» Om zich naar huis lo begeven, wilde hij op een ingangzijnden trein springen en mis- trapte zich. Hij viel en werd door de loko- molief verpletterd. Het gansch vermorzeld lichaam werd naar het doodenhuis van Gent overgebracht. De man, die 32 jaar oud was, laat een» weduwe achter mot twee kleine kinderen. Sedert jarou hadden velen strandbewoner* de overblijfselen van de latling van ee:i ge strand schip, hun door de zee aangebracht, beschouwd als bun toebehoorend. Doch de roovers gingen in hun vermeend recht allengs verder, zij waren niet meer te vreden met 't geen hun de zee van zelf aan voerde» in hunne verfoeilijke plunder/.ucht plaatsten zij langs de kust valsche seinen om de ongolukkigon in oen valstrik te lokken. De ontstoken vuren aan de horens der run deren deden dienst als lichtbakens en do schipbreukelingen haastten zich naar die ver raderlijke seinen te zwemmen, om helaas, in handen te vallen van de ellendelingen, dig,, hen van alles beroofden en bovendien 't scliip zooveel mogelijk plandoren. Deze strandroovers, door niemand hierover lastig gevallen en wier wraak eenieder ducht te, hadden een diepon haat opgevat togen den on vermoeiden wachter, den redder dor hope- loozen. Meermaals legden zij den kloeken zee man hinderlagen en als zij daarin slaagden, dan vond hij buitengewone krachten moed in de gedachte aan zijne zending hij wachtte met de strijdbijl gewapend moedig dc sluip moordenaars af. Zoo tverd zijn leven overal bedreigd, hetzij dat hij, zich op zyn heldenmoed verlatende, de zee haar prooi betwistte, hetzij dat hij de strandroovers belette bun schandelijk opzet te volvoeren. Roscoff vreesde den dood niet, maar zocht hem ook niet moedwillig op. Zijn geweten deed hom geen verwijten als hij daar op de rustbank in slaap was gevallen, zag hij in zij nen geest de geliefde afgestorvene wezens. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2