Oorlog in dn Baikansn NIEUWSBERICHTEN DE KAPITEIN CONGO Wereldtentoonstelling van Gent 1913 23 APRIL 1913 Te Quïévrain is liet getal stakers hetzelfde fcls op oen gewonen Maandag. Te Nimy.In de pletterijen zal er weldra toet volledige ploegen gewerkt wordon. Te St-Ghialain is cr ook werkherneming. In de steengroeven van Zoningen en don Omtrek wordt hel werk goed voortgezet. Do Staking sterft uit. Te Dour zijn reeds 25 °/p der werklieden ïan het werk. Ook bij de mijnwerkers, namelijk te Ghlin, Havré en Grand Hornu is er werk herneming. IN HET CENTER.Te La Louviérein fle werkhuizen Boch, ontbroken nog slechts 138 man op 1280 werkliedon. In de metaal nijverheid, komen reeds al fle vreemde werklieden terug. Do gasten te La Louvière wonend, hebben hen zeer goed ontvangen, daar zij nu ook aan 't werk kun nen gaan. In de mijnen van Bois-du-Luc en Ressaix, La Louviere, Andorlcus, Morlanwelz, Leval-Trahegnies enz. worden or dagelijks meer on meer werklieden aanvaard. Eon dronken soldaat, die uit eeno herberg gezet werd, hoeft te La Louvièro, verschei- ilone steenen geworpen in de richting een er palroelje. Een der soldaten kreeg een steen op het boen en werd licht gekwetst.De plich- ligo is ter beschikking van de militaire over heid opgesloten. In do metaalnijverheid te Thy-le-Chateau, nlgemoene werkherneming. Slechts eenige werklieden, vreemdelingen, komen niet, omdat zij bevreesd zijn voor de wraak der stakers. Rond Doornijk, is do toestand nog steeds onveranderd. Ook te Leuze en to Seraing is $r geen verandering. LUIK Tc Luik, bij gezel Dubuisson, oen lievige propagandist, wordt er gewerkt... Te Seraing, te Grivegnée, to Herve, te Herstal, te Ana, overal gaat er meer volk binnen. Rond Verviers, te Dison, Ensival, Theux, Dolhain, hebben zij er ook genoeg van cn de werklieden gaan terug aan don arbeid. To Poulseur, Seraing, Herstal, enz., wer den ruiten verbrijzeld in do woningen der werklieden die weigeren te slaken. NAMEN Do staking sterft langzamerhand uit. Er is geen enkele fabriek of werkbuis, waar niet minstons do negen tienden der werklie den aan don arbeid zijn. Aanslagfn Twee schildwachten, gelast met de bewa iling van den tunnel van Godarville, zagen tweo kerels langs de spoorbaan komen. De soldaten geboden hen terug lo keeren. Voor ollo antwoord deden de kerels eencn regen van steenon op de schildwacht neerkomen. Vijf andere soldalen snolden hunne makkers tor hulp on schoten naar de twee aanvallers die niet getroffen- werden. De tweo schurken namen de vlucht en gingen hunne euveldaden hernieuwen aan de brug Lonsart, te Manage, waar zij vuur schoten op do schildwachten losten.Niemand werd getroffen. "Montenegro en de Mogendheden. Laatste bericht aan de Montenegrijnen. Dg - Nouvolla Presso libre» van Weeneo, maakt een gerucht bekend, echter nog niet bevestigd, volgons hetwelk do Oostenrijk- echo lorpedoboet Noove met een officier aan boord, do haven van Cattaro zou bin- mengeloopeii zijn. Do officier zou opdracht bebben in Celtinje een vorzoek to bezorgen van don bevel hebber der international® vloot MET DE kqoide: (55® VERVOLG.) Anaika, wier glanzend voorhoofd en rijzige gestalte mot oen langen kanten sluier bedekt was, lachte hem met hemelsche zoetheid tco; Guilanek, in 't midden van een troep jeugdige belden, hield in do rechterhand een stan daard, gelijk aan dien van de Jenny, zoo flapper door den jongen naar beneden ge baald. Moeder en zoon staken bom lieftallig fle handen too en wenkten met minzame ge baren. Zij sclienon Roscoff betere dagen te vcor- spcllon, en telkens als hij zulko droomen had, was hij don geheolon dag vroolijk gestemd. Doch keeren wij tot de schipbreukelingen terug. Toen zij van do vermoeienis waren uitge rust on door den slaap nieuwo krachten had- ilon opgedaan, noodigde Roscoff hon uit aan de tafel plaats te nemon. De eerw. heer Co- lomban trad onverwacht binnen. Roscoff ging bem te gemoct en de zeelieden betuigden de priester hunnen eorbicd. Mijuhoer pastoor, sprak de bemanning, oit erkentelijkheid aan God voor onze red ding, zoow.cl uit do zoo als uit do handen van do fltrandroovers, wenschton wij gaarne een IJ. Mis to laten doen. Terecht, mijne vrienden, een dubbele re- (flon om God en zijne II. Moeder recht dank baar to zijn, Daarom zal ik morgen reeds aan uw godvruchtig verlangen voldoen. om het Montenegrijnsch gouvernement te verwittigen dat indien het zijne troepen van rond Scutari niet wegtrekt, Antivari, Dul- cigno en St. Jan van Medua, zullen bezet worden. Volgens eene inlichting aan de dagbladen gedaan, zouden de Montenegrijnen Scutari volop beschoten hebben, terwijl de Servische troepen stil afzakten. De Montenegrijnen maken zich voor oen algemeenen aanval tegen Tarraboch gereed. Het antwoord der verbonden oorlogvoe rende landen, Het antwoord der verbonden strijdmach ten is Maandag om 6 ure, 1/2 's avonds te Athenen, Belgrado en Sofia afgekondigd en begint als volgt De verbonden Balkansta- ten bedanken de Mogendheden voor hunne raededoeling. De nota herhaalt dan opvolgentlijk do vier behandelde punten van do laatste nota dor .Grootmachten. Daarna merken do verbonden landen op dat de voorwaarden aan dewelke do Mo gendheden er in toestommen als bemidde laarsters op to treden, een weinig verschil len met degene qp 5 April aangegeven. Nochtans, verklaren do- Balkanstaton dat zij deze bemiddeling aanvaarden en wen- scben dat deze lot eene snelle oplossing leide; zij verzoeken echter het princiep van oor logsschatting niet te verwerpen, on behou den het recht voor ora zich tijdens de onder handelingen met de Mogendheden te ver staan voor wat do eilanden aangaat en de bepalende grenzen van Thracië en gansch Albanië. Het leger van Djavid Pacha Men meldt uit Valona dat Djavid Pacha zich met een totaal leger van 25.000 man in de omstreken der stad bevindt en dat hij "de de stad dreigt in te nemen indien men hem do r.oodige middelen niet ter hand stelt om Gonstanlinopel te bereiken. Het afzenden der krijgsgevangenen Griekenland heeft aan de Porte voorge steld om door tusschenkomst van Duitsch- land de terugzending der krijgsgevangenen te beginnen, op voorwaarde dat deze aan geen enkelo krijgsbeweging meer zouden doel nemen. Indien de Turksche vloot de transport schepen met rust laat zullen er binnen kort 7.000 soldaten te Merina ontschepen De Griekscho Algemeene Gouverneur van Maeedonië M. Dragoumis, algemeen bestuurder van Greta, zou eerstdaags algemeen gouverneur van Macedonië genoemd worden in vervan ging van M. Rcctivan. die terug bet bestuur van hot ministerie van Juslicio in handen zou nomon. Op het eiland Chio Naar een telegram uit Constanlinopel trekt Griekenland zijne troepen van het eiland Chio terug. Bommen aangeslagen te Smyrna De poiicio van Smyrna heeft in het huis van een Griek verscheidene bommen aange slagen. Twee aanhoudingen werden gedaan. P.echid Pacha en de vredesonderhandelingen "Uit Gonstanlinopel. Rocliid Pacha, in Londen verblijvend als eerste afgevaardigde voor de vredesonderhandelingen, heeft zijn ontslag ingediend. Vertrek naar Congo. Op 3 Mei zullen met de Anversvillb vertrekken Voor het ministerie van koloniën M. Trenlols, onderluitenant rekenplichtige van hot materieel van het Belgische leger, luite- De priester zegor.de de spijzen en allen ba den eerbiedig medo. Aan liet einde van den maaltijd stond de kapitein van het onbekende schip op en ziju glas in de hand nemend, sprak hij Jongens, neemt uwe glazen... Op het welzijn van onzen redder, van den heldhafti ger» man, wiens naam ons wel is waar nog niot bekend is,''maar dien wij ons levenlang met eerbied uitsproken en nimmer uit ons geheugen zullen wisschen Zijn naam zijn naam herhaalden allen luide Roscoff was zeer verheugd over doze harte lijke uitdrukking van dankbaarhetd hij stond op, stootte zijn glas tegen dat van den spreker en was gereed hem to beantwoorden, toen hij plotselings een kinderstem het lied van den Kapitein met de roode handen hoorde zingen. Hij omklomde den rand van de tafel, alsof hij deze tusschen zijn ijzeren vingeren wilde verbrijzelen. Gij vraagt mijn naam, zogde hij droef geestig, welnu, luistert slechts naar liet geen men ginds zingt. De dischgenoten volgcen met gespannen aandacht het lied, en toen do jeugdige zan ger sprak van den Kapitein met de roode handen, smeet Roscoff vertwijfeld zyii glas verre van zich in tallooze stukjes. Ja, de kapitein, uw redder, heeft roode ■handen, hernam de eerw. heer Coiomban, diep geroerd over do wanhoop van Roscoff, maar die handen druipen van zyn bloed om anderen te redden. Gij verlangt zyn naam te woton het lied llheeft het u reeds gozegd, in hem gaat de le gende van don Kapitein met de nooDE han den Vraagt de Hugelschen wie de Jenny in 'do lucht beeft doen vliegen, wie do Kin<2 nant der openbare macht 3® vertrek M. Van Brabant, telegraafplaalser, 2° vertrek j M. Delforge, militaire agent, 4° vertrok M. Kuegtei, postoverste van 2° klas, 3® vertrek; M. Jourquin, metser, 2® vertrek; M.Mathieu leider van werken, o° klas vergezeld van zijne vrouw M. Legros, agent van beheer 2® klas, 4e vertrek NL Passanili, apotheker 2® vert.; M. Golard, klerk van 1° klas, 2° vertrek M. Martens,.klerk van 2e klas, 1® vertrek, die zich naar^Kalanga begeeft langs den weg Boma-LusamboM. Haantjens, militaire agent, 3® vertrek; M. Willaert, af- deeling-ouderoverslo, 3® vertrek, vergezeld van zijne vrouw M. Martens klerk van 1® klas, 2® vertrek M. Develder, baanaanleg- ger, 1® vertrek M. do tweede kapitein, adjunktbij de algemeene inspectie der genie Lofebvro. die zal gehecht zijn aan de water- kundigendicnat dor kolonie in hoedanigheid van walerkundigo 1® klas, 1® vertrek de Deeusclie luitenant M. Willomoes d'Obry, hoofd-waterkundigo, 4® vertrek de luite nant van 't rogiment van den trein M. Dur- becq, territoriaal beheprder van 1® klas, 2° vertrok die door zijne vrouw zal vergezeld ziju. Vertrek naar Katanga. Zullen zich op 3 Mei te Souhtampton inschepen in bestemiDing van Katanga via Kaapstad M. Verluiert, militaire agent, 3® vertrek. Na een eerste onafgebroken verblijf van vier jaar iu lietdistrikt van den Evenaar, word M. Verhaert aangeduid voor het grond gebied van Katanga, waar hij weldra zal terugkeeren. Als belooning voor ds zeven jaren goede diensten aan Congo bewezen, is M. Verhaert vereerd geworden met de medalie dor koninklijke Orde van den Leeuw M. Wil mots, 1® onderofficier-wapenwaker, 2® ver trek M. Bautière. toezichter van werken, 1® vertrek, en M. Louis, verificateur dor be- belastingen van lekla&, 2® vertrek. Het Paviljoen van het prinsdom Monaco 't Is voornamelijk door den wonder baren rijkdom zijner hofbouwvoortbreng- selen dat het prinsdom van Monaco zal ver tegenwoordigd zijn in de tentoonstelling te Gent, Dank zij'het ïnïatief van M. Camiel Blanc, voorzitter van de maatschappij der zeebaden te Monaco en van M; Lanson, die te Brussel de algemeene secretaris was van het prins dom. die het nu ook vertegenwoordigt te Gent, is er op eene uitgelezen plaats in de Natiodrcef, vlak voor liet koloniaal paleis van Congo, con allerliefst en coquet serre- pavilloen opgericht, waarin d6 zeldzaanisto specimens der hovingen van Monte Carlo zullen to zien zijn. Die beroemde hovingen worden, gelijk men weet, bestuurd door M. Jules Van Daele, eoii Gentenaap, die eene wereldbe roemdheid beeft verworyen, iets waaraan hij de eer mag toeschrij ven jurylid benoemd te zijn bij de aanslaande Gonlsche Floraliën. De bewonderenswaardige broeikassen van Monte-Carlo, zullen, als het ware, naar de Tentoonstelling van Gènt overgebracht zijn en om zoo te zeggen ^on hulpsalonnet van het groot paleis der Floraliën uitmaken. Het is zeer zeldzaam planten van zulken' overheerlijken wasdom zoo ver te zien ver zonden worden. De planten en bloemen zijn in bet serre paviljoen van Manaco aller voordeeligsle en met veel smaalt geplaatst, dank de bevoegd heid vaqM. Van Daele, zoon. De grootste binnenbroeikas behelst een kolossale specimen ou stellig eenig in zijn slach van Anthurium Morilrianum, omringd door eene collectie uitheemscho varens, vooral Plalycerium, welke uitblinken door bunnen weelderigen wasdom. Rond dat lot, eenig in zijn slach, bemerkt George veroverde, wie de Jane en do Fide lity in den groml boorde, zij zullen u mot duivelschen baat antwoorden Peter Ros coff En vraagt gij het mij, armen priester, dan antwoord ik u, terwijl ik hem de broe derhand druk Ilij is een martelaar. VIII. MADELEINE. De ommuurde plaats, waar wy ons bevin den, is beplant mot jtdlerlei boomen en veel kleurige bloemen. Nauwelijks op eon half uur van de stad en nabij den kleinen zeearm, die naar Vannes een op en neer gaande waterverplaatsing doet ontstaan, verstrekte zy zooveel vogels tot verblijfplaats als fcen bosch der Druïden uit vorige eeuwen. De boomen groeiden op als in een soort van wildernis, ranke plailton kronkelden zich om hunne stammen on óp sommigo punten kon men zich een flauw denkbeeld maken van do maagdolijke Amcrikaanscho woudon, waar do slingerplanten door haar grillige bochten kooien vormen voor |de eekhorens. Gedurende oen groot gedeelto van den dag was do tuin eenzaam en verlaten lichte ge daanten wandelden hier en daar langs de pa den eenigen hadden een gebedenboek in de hand, anderen baden den rozekrans bet meerenduel echter putto uit do natuurschoon heden waarmede de Schepper do aarde ver rijkt heeft, do stof tot haar overwegingen. Do jongsten van haar verzamelde witte bloemruikers tot versiering van het altaar en oene geheimzinnigo poëzie wist zo daar op bevallige wijze te rangschikken. Deze vreedzame gelukkige wezens, onder welke wij ook zuster Marie aantreffen, zijn kloosterzusters, wieh liet thans vergund is in de eenzaamheid to bidden. men reuzen Crotons, meest allen gezaaid in liet gesticht bestuurd door M. Van Daolo. Men ziet er ook oon lot Antlkurium Andrea- imm hybriden in bloemen, welke meer dan 2 meters hoog zijn. Al die-voortreffelijke planten zijn omringd door een lot Gerbera Jamesoni, weelderig bloeiend. Eindelijk aan het uiteinde van het pavil joen bemerkt men twee welriekende en be wonderenswaardige vaniljeboomen beladen met vruchten. Rond liet paviljoen treft men oene over heerlijk verzameling aan va» velplanten op zettelijk voor do Tentoonstelling van Gent gekweekt in de hovingen van Monte-Carlo. In die zonderlinge, schilderachtige en hoogst artistieke omgeving, treft men aan variëteiten van de zeldzaamste Opuntia, Cereus, Aloès, Mamiilaria en Pilocerens. Wij herinneren dat de opening van dat bekoorlijk hofbouwpaviljoen samenvalt met die der Floraliën, 'lis le zeggen, zaterdag aanstaande, 2G April. Brussel. Erg rijwielongeluh. M. Emiel Leclorcq, 54 jaar oud, wonende Veld- straat te Etterbeek, wilde Zondag namiddag in Ter Kamerenbosch do Dianalei overstap pen, rechtover Moeder Lambic toen bij omgeworpen werd door een wielrijder. Ilel slachtoffer werd bewusteloos en gansch be bloed opgenomen on naar het policiebureol, aan den inkom van het bosch, overgebracht. Na er van een in allerhaast ontboden ge neesheer de eerste zorgen ontvangen te heb- ;boi), werd M. Lqclercq, die erg gewond was aan het hoofd naai' het gasthuis overge bracht. Wat do wielrijder .betreft, deze maakte van de algemeen» verwarring ge bruik om weg le rijden. Hij wordt ievorig opgezocht. Automobielongeval. Eir.iel T.. werkman, wonend in de Kollegiestraat, te .JSlsone, werd op den hoelc der Schaarheek- eche poort en van de Bishoffsheimlaan door ,ee»e automobiel omgeworpen. Hij werd inwendig zeer erg gekneusd en zijn schouder ontwricht. Het slachtoffer werd overgebracht paar liet St-Jansgaslhuis, aldaar verzorgd en vervolgens, op zijn verzoek, naar zijne woning vervoerd. Geheimzinnige aanranding. M. J. Van Laelhem, Habermanstraat, te Cüregem, werd Zondagnacht op de Anspachlaan, zon der do minste uitdaging% aangerand door -<0011 kerel, die hem twee vuistslagen toe bracht op het hoofd, hein ton gronde wierp en ongenadig stampte. De dader nam do vlucht als zijn slachtoffer gansch onkennelijk was. M. Van Laethem sleepte zich pijnlijk voort lot in het kommissariaat der Priem- ,3traat, waar hij eene klacht neerlegde. Elsene Gouiodieverij M. D.., Lens straat, werd Zondag avond op.het foorplein St. Kruisplaats ontlast van zijn gouden zak uurwerk niet ketting tor waarde van 300 fr. M. M., Wolstraat, onderging aldaar hetzelf de lot. M. R., Maesstraat werd or ontlast van zijn gouden zakuurwerk, tor waaide van 600 fr. Erge botsing. Maandag morgend, rond 8 ure, had een erg ongeluk plaais op den Elsene steenweg, lor hoogte dor Kroon prinsstraat. Aldaar had eene schrikkelijke botsing plaats tusschen eenb bakkerskar en oen electrieke tram. Een der disselboomen "van de kar doorboorde de zijruit van het motorrijtuig. Er bevond zich gelukkiglijk geen onkel reiziger in het komparlimont. De voerdor van het gespan word ten grondo ge slingerd en nogal erg gewond aan het hoofd, i St Agatha-Berchem Voertuigongeval Een landbouwer van Zollick,Henri D., stapte Zaterdag avond voor een huis alhier van zijne kar. Zijn paard verschrikte voor eene automobiel en ging op bol. D., greep de Doch al gingen de kloosterzusters voor haar uitspanning stil door do lange en uitgestrekte wandeldreven, zoodra de klok liet teeken gaf tot do speeluren van de aan haar zorg toevertrouwde kinderen, hoorde men de vreugdekreten der vrouwelijke jeugd en de jonge dochters huppelden spelend en lachend naar den tuin, om zich te vermaken. Don meesten van de kweekelingen kon men reeds hare toekomstige bestomming voorspellen. In die zwarte of blauwe oogen teekende zich dikwyls do toekomst af, en de religieu zen, gewoon met kinderen om te gaan, bouw den veeltijds verwachtingen op liaro leerlingen waarin zij zich zeidon bedrogen. Onder deze bevond er zich eene, die eigen lijk niet in deze kiuderlamiJie scheen 't huis te belmoren. Hare medegezollinnen behandelden haar met koude onverschilligheid, en de hooghar- tigsten onder haar stelden alles in het werk om den afstand tusschen 'de kweekelingen cn't geminachte meisje nog te doen toene men. 't Bewuste meisje telde zestien jaar, had hemelsblauwo oogen waaruit de lieftalligheid u tegenstraalde, cn do weelderige lokken van den donkerbruinen haardos hingen in zwie rige bochten rondom het minzaam kopje tot op 't ranke middel, dat door geen knellend keurslijf was omsloten. Haar glimlach was opgewekt, hoewel iets wat neerslachtig. De rijkdom harer kleederen do zoogenaamde uniform der leerlingen was daar geen regel do vrijgevigheid, waarmede zij aalmoezon uitdeelde, de veel voudige keus van voorwerpen voor eigen ge bruik, alles duidde aan, dat zy tot een wel hebbende familio behoorde,, teugels vast en werd voortgesleept. Hij rol de onder het voertuig en een zijner beonen werd geplelterd. Na verzorging ter plaats, werd hij naar het gasthuis van Aschslraat vervoerd. Chicoree der Trappisten Vincart,Groot Merk. 1500 V Haren. Een drama der ellende. Fra 113 D...., 63 jaar oud, werd verlaten door zij;le vrouw, dio hij een harer gehuwde dochte is ging inwonen. Woldra bevond de arme mui zich in de uiterste ellende, dacht aan zei I- moord, verkocht wat hij bezaten verschafte zich oen revolver met het geld. Alvorens zijn akelig plan ten uitvoer to brengen, doed hij Maandag morgend nog eene laatste poging hij zijno vrouw en zijne kinderen en verzocht hen medelijden met hem te hebben. Daar men hem niot wilde aanhooren, haalde D...., zijn revolver to voorschijn. Denkond dat hij op hen ging schieten, wierpen zijne fami lieleden zich op hom om hem te ontwapenen on brachten hem met dit doel een geweldi gen slag toe op den arm. Op dit oogenblik, weerklonk eene losbran ding. Do kogel trof de dochter D...., oud 24 jaar, in den rug. Het slachtoffer zakte ineen en vorloor het bewustzijn. Een dokter werd hij hoogdringendheid ontboden en diende do gekwetste de noodige zorgen toe. Haar toe stand is gevaarlijk. D...., werd voorloopig ter beschikking van den prokurcur des kouings gesteld. Sintö Catherina Lombeek. Hevige brand. Maandag rond den middag, is brand ontstaan in de woning der weduwe Van Schepdael, herbergierster en landbouw ster. Het vuur verspreidde zich met grooto snelheid en ondanks de spoedige hulp, werd heel do hoove met de afhankelijkheden ten gronde vernield. De schade is zeer aanzien lijk, doch door verzekering gedekt. Esschene. Brand. Zondag nacht werd de hofstede van M. Costart-De Mey. Ternathstraat, door een geweldigen brand ten gronde vernield. Alles is in de vlammen goblevon. Er is ongelukkiglijk geene ver zekering. Buggenhcut. Treindieven. Zondag morgond hoeft een baanwachter toen hij zich naar zijnon post begaf, tusschen do statiën Buggenhóut en Baasrode (Zuid) in eenon gracht een pak gevonden, bevattende 6000 frank aandeelen. Daarnevens lag ook een nijptang. Men vermoedt dat deze voorwerpen daar Zaterdag avond door dieven uit eenen koopwarentrein tusschen Mechelen en Den- dennond9 gestolen werden. Sedert oenigen lijd worden op de lijn Dendermonde-Leuven en bijzonderlijk in don omtrek van Muisen talrijke diefstallen gepleegd. Sottegem. Bloedig gevecht. Roné Do Mets, van Eist, was Zondag naar Solte- gem gekomen om een feestje bij te wonen, gegeven (er gelegenheid van oen familielid, die in het huwelijksbootje was gestapt. 's Avonds begaf Do Mets zich in de her berg van Guslaaf Do Vos.Nieuwstraat, waar hij niet Emiel Van do Volde in woordenwis seling kwam. Van woorden kwam bet tot daden en weldra werden zij,handgemeen. Van de Velde trok eensklaps zijn mos en bracht De Mets eenen messteek toe iu de heup. Het slaclioffer dat badend in zijn Moed ten gronde zeeg, werd in hopeloozeh toestand, naar het gasthuis overgebracht. De dader die de vlucht genomen had, is tothioiloe nog niet ontdekt. Het parket is van Oudenaarde is Maandag namiddag, om 4 ure, te Zottégem afgestapt. Verscheidene personen werden als getuigen onderhoord. Ilot slachtoffer werd ook onder vraagd. De lekkerbekken beweren dat de chico- rei TALPE de smakelijkste is. 1063 Nieuwerkerken.Bijna levend verbrand. Maandag namiddag had de weduwe Van L., van de wijk EUixveldo, haar kindje Wanneer er eventwel een groot lijden moest vorzaclit worden, beschouwde zij het als een gunst wanneer men haar gunsten aannam. Bovendien deed zij veel goede werken in stilte en kleedde 's winters een aantal ariho kinde ren. Betoonde men haar daarvoor dankbaarheid, dan antwoordde zij heel weemoedigBid voor eene ziel, die in nood verkeert. Elke maand kreeg zy bezoek van hare fa milie. Op zekeren dag was zustor Marie zwaar moediger gestemd dan naar gewoonte en schoen haar bezorgdheid voor het meisje ver dubbeld. De spreekkamer, een luchtig vierkant ver trek met llooge vensters, geineubleerd met stoelen en do wanden gesierd met hot kruis beeld en een paar godsdienstige schilderijen, gaf uitzicht op den tuin. De man, die geregold zijne nicht maande lijks kwam bezoeken, stortte dan tranen van blijdschap, drukte het meisje in zijn armen en omhelsdohet tecdcilyk onder het uitspre ken dezor woorden Och Madeleine, myn kind, mijn eenige vreugde Het meisje liet zicli liefkozen doch beant woordde de bewyzon van toegenegenheid niot zoo vurig als men zou verwachten het be greep dat or tusschen haar en den persoon, wiens afgod zij was, een droevig geheim be stond, dat hare koelheid verklaarde. Toch gobourde liet wel eens, dat zy hars te- rughoudenheid wist to overwinnen en met allen kinderlijken hartstocht betoondo zij dan den grijsaard haar wederliefde en beiden weenden van aandoening. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2