Laatst© Berichten DE WERKSTAKING DE KAMERl Lie volksstem PER TELEFOON Gemoord van Fontaine l'Evêpe Vergadering der rechterzijde Rechterlijke Kronijk Rechtbank van Benderincnde. VERMAKELIJKHEDEN FEESTÜ1JZEB Loaning ran 150.MC.MO fr. ran 1888 MARKTPRIJZEN Weerkundige waarnemingen Os rjagsejsstlBsSansS as SOFIA 21.— De wapenstilstand tus- scliën Turken en Bulgaren werd niet opgezegd maar verlengd voor een nieuw tijdperk. Geen© kel^ekkingsü meen tussshen Büontenegro en Eunopa. CETTIGNE21. Alle betrekkingen lusschen Montenegro en de overige staten van Europa liggen stil. Geen enkel telegram wordt aanvaard noch weggestuurd, de posterijen liggen stil en weigeren ook alle bestelling of uitdecling. Men kent de reuen van don maatregel niet, men veronderstelt dat Montenegro in onderhandeling is met den bevelhebber van Scutari om de overgave van die stad. WEENEN 21. Hol bombardement van Scutari is herbogonnen. Serviërs bolpen mee en dragon een uniform van do Monlenegers. PARIJS 21. Koning Nikolaas wil Scutari afstaan maar de troepen niet. GezöüsdR&sId rfert SPanss. Rome 21 De Paus heeft eenen rustigen nacht doorgebracht do koorts is goed weggebleven de verbetering gaat voort. Een v!iegmac"iien van (BuiischBansS aan in kfijk. Nancy 21 Te Arracourt is dezen morgen een Duitsch militair vlieg- machien gevallen, ^ragende twee officiers in militaire kleedij. Zij werden aangehouden en verklaarden dat zij.moesten aanlanden bij gebrek aan naplitolie. Een Franseh inajoai* aangehouden in OuitscSaEsnd WEENEN 21 Sarouy; majoor, geneesheer van 't Fransch leger werd aangehouden te 10 Asschaffenburg, Men vond op hem zichten en plans van forten, van mobilisatie, teeke- ■ningen van kanonstukken en eone aanzienlijke correspondentie die klaar doet zien dat bij een spioen is ten voordeele van Frankrijk. gr""*"*-"! 23 APRIL 1913 alloen in zijn wiegje gelalen, naast de bran dende stoof. Hoe bet gekomen is weet men niet, doch op een gegeven oogenblik vatte bet beddengoed vuur. Op bet hulpgeschroi van bot arme kind snelde een gebuur toe die er niet zonder moeite in gelukte, bet vuur uit te dooven on hot kind van een ge- vyisson dood te redden. Gent. Schielijk overlijden. —«Maandag namiddag rond 5 uro kwaw een man van 69 jaren langs de Sl-Piolersvrouwstraat. Zich onwel gevoelende ging hij binnen in eene herberg. Nauwelijks was bij daar op eenen stoel gezoten, toen bij plotselings ineenzakte en stierf. Hot lijk werd naar het gasthuis overgebracht. Droevig einde. Maandag namiddag om 5 uro, had in het weezenjongensgesticht, Godshuizonlaan. een droevig voorval plaats. Eon kuldcr, do genaamde V. D.., 12 jaar oud, die eene straf had opgeloopon, werd op don koer verhangen gevonden. Do knaap had zich van zijne bretels be diend, om zijne wanhopige daad uit te voeren. Wetteren Gevangen Maandag voor middag werd hier in de Schelde een over- groofe bruiuviscli gevangen. De visch hoeft eene lengte van 1,50 meter is rond de halve meter dik en weegt 30 kilos. Sedert Zondag laatst had men de tegenwoordigheid van dil monster in de Schelde alhier beslaligd. Ver schillende jagers haddou er ook dan jacht op gemaakt en menig vuurschot was er op gelost zoodat bet dier verscheidene malen gekwetst eindelijk door schipper August De Nya bij middel van eunj scherpen baak kon rasfgeslekt en gevangen genomen worden. Die groolo visch was dan ook op den Aard fclbier te zien en menig Welteraar is naar denzelfden gaan kijken. Lede. Huiselijke hoist. Eon inwo- per dor Bliokstraat, kreeg Zondag met zijne vrouw om eene nietigheid twist. Da vrouw werd erg mishandeld en de huisraad had het ook te verduren. De man ging dan in den drank een heter tijdverdrijf zoeken. M6erbeke. Rijioielongeluk. Het zos- jarig zoontje Slaglimulder, wonende Berg straat. is aan do Steenebrug door een ge heime wielrijder omgoworpen en erg ge kwetst. Eene klacht is neergelegd. Festonen die eene plaats zoeken, of ceno aanvraag willen doen, huizen of kamers huren, voorwerpen vorloren hebben, enz., zullen door onze Kleine Aankondigingen den besten uitslag bekomen. TE MEST Dinsdag morgend is nog eene groop socia listische kinderen, over Dendermondo naar Holland gezonden. Dat de kleinon hoogst vergenoegd optrok ken, hoeft,nielgezegd te worden. Eene sup plementaire vacancie en dan nog in 'l buiten land een waar buitonkansje. Of het met sommige moedors, die niet alleen het loon van den man, maar nu ook hunne kinderon, moeten ontberen, om wille van do hersenschimmige slijfkopperij van een groepje heethoofden, ook zoo gesteld waf, is wel denkbaar. Het was genoeg te «ion, toen de moedors aan den trein hunne kinderen vaarwel wonschlen.... Enfin, vermits de socios en de daensisten hier in Aalst mei geen stakers kunnen too- neeJvertoonen moeten zij het wol met kleine kinüeren zien gedaan te krijgen.... Het is ongehoord boe er in sommige Brus- selscbe en Genlsche bladen, omgesprongen wordt met het getal stakers dat wij thans in Aalst hebben. Er zouden er thans in Aalst meer dan 2900 zijn. Waar die gevonden kunnen wor den is voor ons een raadsel. Benovens in de Filature du Canal, waar cr iets over de 400 man arbeidde, en welke nu geheel stilligt, ligt geene enkele fa briek stil. Waar er gestaakt werd, zijn de atakersvei'vangen of kunnen zij voort zonder die stakers. En het totaal dezer stakors be loopt nauwelijk in 't geheel tot 300, zoodat er voor geheel onze stad slechts 700 stakers sijn. Dat getal zal Donderdag nog met eene góedo portie verminderen, daar de Naam- ïoozo maatschappij La Pourrure (vellenfa- briek) Maandag bericht heeft afgekondigd, dat tiet werk Donderdag om 7 uro 's morgens aal hernomen worden en al de werklieden moeten tegenwoordig zijn. Do zonder roden afwezig zijndo meester gasten zouden ontslagen worden. Zonals men ziotzijn de socios ver van het getal dat zij voor Aalst voorzien haddon, aattielijk 5000. Wij zouden wel eens willen weten, op welke werklieden de roodjes gerekend had den om tot dat getal te geraken. Zij weten wol hoeveel loden zij tellen en kunnen van M. Daens gemakkelijk weten over hoeveel man hij beschikt, doch allen zijn nog niet dom genoög, om... met zich do vijf minuten Le laten houden TE WETTEREN. Maandag avond,om 5 uro, werd in - Do Zon lokaal der socia listen dezer gemeente, eene openbare mee ting gehouden. Gezel Van den Meulen- broecke van Gent, een dor betichten van het proces van het anlimilitarisch blad De Kazerno voerde er liet woord over do alge- meone werstaking cn maande de Wettersche fabriekwerkers aan, het voorbeeld hunner ptrijdende brooders van het ganscho land to volgen en ook in werkstaking te gaan. Buiten een 50lal mannen, waïcn er veel kinderen, vrouwon en jonge gaston aanwezig en de groote roode meeting liep als een echte fiasco van stapel. Naar wij vernemen zouden do gemoederen van ecnigo jonge gasten, die niots heter wenschen dan eens te slakon, om aldus wat le kunnen luierikken wat opgehiist zijn, doch legengohoudon worden door do onver schillige houding van do oudere fabriek werkers, zoodat men van meening is dat alles op aen sisser zal uitloopen en do fabriek werkers van Weltercn dofiig aan het werk zullen blijven. Dinsdag avond zou er wederom eone vergadering in I)o Zon plaats grijpen zoodat de roode uithongeraars alles in hot werk stellen om do werkstaking te Weiteren le doen uitbreken. TE GENT Dinsdag morgend wederom veel verbete ring. Alles is kalm, rustig, alsof er geen onkel onwoerswolkje aan do gezichteinder lo bespeuren was. In 't roode kamp is het echter zoo niet ge stold. De leiders zitten er ernstig in beraad slaging, niet over de dagorde Masson, maar wel over hetgeen zij aan hunne volgelingen zullen moeten wijsmaken om hen met een zacht toomken terug naar 't werk te krijgen. Wol is waar zijner reeds vele socios terug aan 't werk gegaan, doch, er zijn er naar het schijnt ook eenige die vast besloten zijn niet ineer le werken, tot Anseele hen het alge meen stemrecht geeft. Dezen zouden er namelijk genoeg van hebben, gedurig met beloften gepaaid to worden, en willen nu het loon van jaren en jaren storten voor dit en uitleggen voor dat. 't Is echter voor hen le vreezen. dat An- seelezich toch meteen truk of eene slimme vijs, uit de klodden zal weten te helpen 1 TE BRUSSEL en omliggende Terwijl de werklieden van de kleenlij- vorheid in staking gaan, bemerkt men etlne ernstige herneming onder de bouwwerkers. Te Molenheek is er oono ernstige herne ming ook onder de metaalbewerkers. Aan de gazfabriek van Schaarbeek waren er enkel 112 afwezigen op 511 werklieden, maar oen heel aantal werklieden die schiik hadden om wille van een groep stakers die hen aan de statie van Schaarbeek hadden' af gewacht, deden eenen omwegen kwamen in den morgend in de fabriek aan. Aan den reiuigheidsdienst waren er een tiental stakers dozen morgend. TE ANTWERPEN Er is eene lichte verbetering dank aan de aankomst van talrijke schepen. Donderdag waren er enkel 101 nu zijn er 142. het vervoer van wagons van don spoorweg is nog altijd onbeduidend. In de metaalnijverheid blijft de toestand altijd dezelfde. In de diamanlfabriek hebben een aantal kleino fabrieken moeien sluiten om do wille van do staking der diamanlklievers. TE LUIK Geen de minste verandering is in den toe stand le bespeuren. Hot inkwest heeft bewezen dat de twee muiters geschoten hebben. Zij zijn nog niet weorgevondon. Men denkt dat zij gevlucht zijn in de richting van de Fransche grens. Zij werden gezien in het bosch van Lande- lies. De grens wordt goed bewaakt. De lijkschouwing zal morgen vroeg plaats hebben en do begrafenis Donderdag morgen te Chatelineau. Zitting van 22u April De sitting toordt geopend om 1 ure\45 onder voorzitterschap van M. Scholladrf. De dood van M. Paul Janson M. DE VOORZITTER huldigt de nage dachtenis van wijlen volksvertegenwoordiger Paul Janson. Hij stelt voor, dat het bureel, aan de fami lie de deelneming der Kamer in den rotfw, zou overmaken. MM. de Broqueville, in naam van het gouvernement, Van Marcke, in naam der liberalen, Lamonnicr, in naam der Brusslel- sclie volksvertogehwoordigers,Hektor Dehis in naam dor socialisten on Woesto in nafcm der katholieken, sluiten zich hij die hulde aan. Een kommissie wordt samengesteld om de geloofsbrieven te onderzoeker, van Mauri ce Feron, plaatsvervanger van M. Paul Janson. De dagorde Masson M. DE VOORZITTER. Ik lieb een amandement ontvangen van M. Liebaert. Dat amandement strekt om aan de dagordo van M. Masson to voegen en do algemee- ne werkstaking afkeurende M. LIEBAERT verdedigt zijn amande ment. Hij vraagt dat heel de Kamer de alge- meene werkstaking zou schandvlekken. Do liberalen hebben do werkstaking reeds afge keurd. Hij vraagt dat ook do socialisten do algemeeno werkstaking zouden opgeven. M. MASSON. Do liberale linkerzijde zal liet amendement Liebaert stemmen. Ik kan echter niet nalaton, hulde te bren gen aan do werkende klas, alhoewel ik de middelen afkeur wollco zij aanwendde, om hare rechten te verdodigen. M. VANDER VELDE. Do socialisti sche linkerzijde zal het eersle deel dor dag orde Masson stommen, omdat wij ons thans p.iot willen bezig houden met te onderzoeken welk verschil er bestaat tusschcn de ver- M.-ring van don kabinetsoverste in dato 12 Maart en deze van 10 April. Wij kunnen niet anders dan dit eerste deel stemmen, omdat het eene onpartijdige verklaring was, welke ons dunkens, ons den weg naar de herziening opent. Hot is niet nocjdig te zeggen, dat wij do splitsing eisclion, om te kunnen stemmen tegen het voorstel Liebaert. Wij weten wol waar M. Liebaert heen wil. De rechterzijde veroordeelt de algemeeno werkstaking on de liberalen kunnen ze niet goedkeuren. Do werkende klas heeft noch goedkon- ring, noch afkeuring gezocht zij handelde naar haar geweten. Wij zullen dus door de rechterzijde en de liberalen afgekelceurjl worden, docii wij zul len ons de w oorden van M. de Broqueville herinneren. Wat zal den invloed zijn van do stemming over het voorstel Masson, op het gevreesde geschil, dat op 14 April uitgeborsten is M. Liebaert heeft ons straks bezworen, aan de algemeene'Jtvorkstaking te verzaken. Wij zijn niet gemachtigd dat te doen, want wij zijn do moosleröniet. De werkonde klas is haar eigen meester en zij zal cr in volle vrijheid'over beslissen. Al wat wij kphijen doèn, is eene nieuwe vergadering van hë»t komiteit der Algemeeno Werkstaking voor/ Algemeen Stemrecht be- leggon. L Sproker bedanktM. Masson, om zijne lus- schenkomst in het-.debat. M. LIEBAERT doet opmerken, dat bij M. do Broqueville nooit de gedachte opkwam, do kwestie der herziening van het wetgevend kiesstelsel in de Kamer ten berde tebrengen M. DESTREE is van oordeel, dat het niet zeker is, dat ten gevolge dor stemming over het voorstel Masson, de bespreking over de verdaging van deHvet op liet Konligentzal gesloten zijn. i De stemming M. DE VOORZÏTTER logt het 1® deel der dagordo van M. Masson, in stemming. Het 1® doel luidt als volgt De Kamer, akie nemende van de als volgt luidende verklaring der Regeering - Ik voeg er bijv dut, wanneer de gemoe- doren gestild zij mi» wij ons allen te uwer boschikking zullen houden om alles le be- spreken en alles le onderzoeken. Vermits ge spreekt van Commissie, laat mij toe u te herinperen dat, reeds eenigen tijd geleden, toejn men ons op allerlei wijze zegde >i Geen salon zal' er zijn waar men een onderhoud zal kunnen aanknoopen ik verklaarde dat de Regeering eene Commis- sio zou kunnen instellen welke zich zou bezig houden mot de kieswetten voor de provincie en do gemeente, waar men met olkandcreen onderhoud zou kunnen voeren, en waar men er zou kunnen toe komen vast le stellen wat in dezo zaak een hoofdpunt is of eenige bepaalde for- n mulo van aard zou zijn om aan do verschiï- lende partijen voldoening to geven. Wat ik u toon zegde, herhaal ik heden en dat is het beste bewijs van den geest van vor- n zoouiug die de onze is. Komt men er in die commissie toe, op provinciaal en gemeentelijk gebied eene formulo te vinden/beter dan het bestaande stelsel,"zelfs wat betreft do wetgevende Kamers, zal dit klaarblijkelijk al de loden, die moeten herkozen worden, aansporen om daarvan aan hunne kiezers te spreken, en hun te zeggen wij hebben eene for- mulo gevonden die redelijk schijntdoor hare houding zelf, hebben do partijen bo- wezen dat do verslandhouding mogelijk is, wie onzer zou er zich dan legen vcrzel- ten, dat worde overgegaan tot eene her- ziening? Dit ware strijdig met het gezond vorstand en met '5 Lands algemeen bo- lang, en in dien zin is liet dat de Regeering geen oogenblik ophield liet vraagstuk to beschouwen. Do oppositie vraagt do naamafroeping. Het 1® deel wordt aangenomen met 175 stemmen en onthouding (M.do Broqueville). Het 2® deelDo algemeens werkstaking afkeurend wordt gestemd met 82*4 stem men tegen 39 en 12 orflhoudingeu (pre- gressiston). Men slemt dan over heel de dagorde en deze wordt aangenomen me^ J38 stommen tegen 2 en 38 onthoudingen (socialisten). M. DE BROQUEVILLE vraagt dat. do zitting zou geheven worden. (Algemeene bij- troding). Do socialisten roepen Leve het ulgemeen stemrechtDe zitting wordt om 4 ure 1/4 geheven. Nu is de toestand klaar en duidelijk. De liberalen hebben ingezien dat zij op valschen weg waren en door de socialisten te helpen inde Algemeeno Werkstaking voor Zuiver Algemeen Stemrecht, zij het land een zeer slechten dienst bewezen. Zij zijn nog tijdig gekeerd, hebben zich bij de katholiekon geschaard,en hun vertrouwen in de verklaringen van het gouvernement uitgedrukt. Het woord is nu aan do socialisten"en... M. Daens. Dinsdag voor do Kamerzitting had eene vergadering der rechterzij do plaats. Men was algemeen 't akkoord, de dagorde Masson aan to nemen, mits do bijvoeging van een amendement van M. Liebaert, waarhij do werkstaking afgekeurd werd. SLAGEN Laufeys IJippoliet, van Zole, geraakte voor eene nietigheid in ruzie met Hulpiau Karei. Hij greep een kapmes en wierp het naar Hulpiau die in den arm getroffen en gekwetst werd. L..., komt er met 1 maand gevang van af. SLAGEN Van de Velde Frans, aardewerker to Wichelen heeft dronken zijnde aan Ronne- boog Gustaaf eene ferme rammeling gege ven omdat deze weigerde hem drank te geven Bovendien sloeg Van de V.. eenige pint glazen in de herberg van Ronneboog aan stukken. Zijn loon is een maand gevang en 30 fr. boot. MET EENE ZAAG SLAGEN. Tijdens eene woordenwisseling die hij met S... Karei had, hmclifc Lanckman Remi wever te Lede hem hij middel van eeno handzaag vorschillige slagen op het hoofd toe. De S.. die eene groote wonde aan het hoofd bekomen had, kon gedurende vorschil lige dagen niet werken. L.. Remi wordt verwezen lot 2 maanden gevang en 50 fr. boet. De S.. welke zich als burgerlijke partij aangesteld heeft be komt 300 fr. schadevergoeding. Schouwburgen. Brussel WOENSDAG 23 APRIL Koninkl. Vlaamsche Schouwburg. Geeno vertooning. Muntschouwburg.La Fille du Far-West. Parkschouwburg. Les Flambeaux Alhambra. Lejoyeux Pay san Gaité. Le Revue des Revues Bois-Sacré. Allex-Alors. Molière. L'Assomoir. Vaudeville. Plttmard ct Barnalê. Zomerpaleis (Grétrystraal).Verscheiden heden. Avondvertooningen om 8 1/4 ure. Palais de Glacé, Warmoesherg. Schaat senrijden op echt ijs. Drio zittingen per dag. Royal Nord Cinéma (Théatre Gaumont), Noordlaan, 98 tot 104. Toegang van 2 1/2 lot 11 uro. voor dc Stad en het Arrondissement Aals! AALST 18 Mei. Kunstavon4 door do Koninklijko Harmonie. Oen 13 Juli. Gelegenheids-cantate, ter gele genheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 7 Juli. Veldfoesl door de Koninklijke Ilar- monio. 20 Jali, om 10 uren, Pontificale Hoogmis in open lucht, ter gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 20 en 27 Juli. Groote Historische Stoet lep gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 23 en 24 Augustus 1913. Algeraeono Land dag van de Katholieke Vlaamsche studenten van heel het land. 31 Augusli. Jaarlijkse!) Feest van den Bond der Gedekoreerde van Aalst. 14 September. Kunstavond door de Konink lijko Harmonie. HOFSTADE 27 April. Groot Festival ter gelegenheid dep inhuldiging en wijding van hek prachtig vaandel der fanfaar. VOORDE BIJ SANTBERGEN 27 April. Plechtige inhuldiging en wijding van het prachtig Vaandel van St. Marcellus-Bond. Verbroedering dep Xaveriauen van het omliggende. N. B. De katholieke Maatschappij on van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 'l beheer van ons blad mede te declen. —o— CENTRAL-CINEMA, Langs Ridderstraat, Aalst. Programma van 19 tot 24 April, 1913 EERSTE DEEL i. Zonderlinge lotgevallen van Jones, blij spel 2. Biet schoon drama in 2doelen; 3. Eölair-Journal, belangrijk, (laatste nieuwigheden); 4. Het geluk van Willy, klucht. TWEEDE DEEL i. Luitenant Daring en de spio&nen, groot schoon drama in 2 deelon. Succes film 2. Do toevallige kamermeid, gekleurd blijspel; 3. ZAKENBUREEL, zeer indrukwekkend drama in 2 deelen 4. Robiuet, koetsier, klucht. Onafhankelijker» Staat van der» Congo. 51Trekking. 21 April. 25 seriën 625 obligation, uitkeerbaar te rekenen van den 15 April 1914. De prernien zijn door de volgende num mers gewonnen Serie 9621 N' 5 uitkeerhaar met fr. 100.009 53603 3 n i» 2.000 21011 1 1.000 44326 4 1.000 33830 7 1.000 Nummors uitkeerbaar aan 750 fr. 32745 3 3-1303 16 52621 18 53603 11 11503 12 9621 16 33371 7 37200 3 12885 2 21011 24 32746 4 7213 3 7243 11 13027 4 58807 8 34303 17 32746 17 41005 3 32746 15 12855 16 Behalve de hierbovenstaande nummers iijz de volgende seriën uitkeerbaar aan 230 fr. 12855 33830 54621 3120 8486 55981 41005 58807 9621 34303 21011 7243 32746 33371 37200 20730 53603 38032 52904 46916 44326 17372 13027.11503 9468 22068 Aalat.— 22 april Hopmarkt, beschikbaar, markt zeer kalm, verboopers fr. 95. Nieuw gewas vaster, koopers fr. 94—95. Anderleclit, 22 april Verkensmarkt.tekoop 2354, prijs per kilo op voet 0,98 a 1,18. Leuven, 21 april Landbouwtarwe 20,00 a 21,00; handelstarwe 20,50 rogge 17,50; voe- derhavcr 17,25 brouwhaver 20,(JO koolzaadolio 70.00; lijnolie 60,00 strooi 4,20 hooi 7,00 bo ter 3,20 tarwebloem 27,75 gort Remy 31.75 tarwezemelen 14,75; lijnkoeken 18,00 eieren 2,34. aardappelen 6,00 a 7,00. Aseclie, 22 april Tarwe 19,00 a 20,CO rogge 16.00 a 17.00 haver 19,00 a OO.oOaardap pelen 6,00 a 0,00 boter 2.50 a 2,75 eieren 2.25 a 2,50 kiekens 3,00 a 3,50 konijnen 2,50 a 3,50: hesp 0,00; juggens 40 a 45, hop 100 a üOO. Dendermonde, 21 april Tarwe 20,50, roggo 16.25; haver 20,50; lijnolie 58; koolzaadolie 69;id. gezuiverd 74,00; lijnkoeken 19,50;koolzaadkockcn meststof 15,50 boter 2,84 eieren 2,25 aardap pelen 6,50; graan van La Plata 27.75 id. In<lid Camphore 29,75. Sintc Katharina-Lombeek. Wckelijkscho markt.—Boter p. k. 2 90 tot 3.00. Eieren p. 25 2.25 tot 2.35. Viggens, 't koppel 00 tot 000. Aard appelen p. 100 k. 6.00 tot 7.00. Runders verkocht van 430 tot 550 fr. Koeien van 400 tot 600 fr. ▼an M. Catniel Pract, opticion spocialistie Aalst, Lange Zoutstraat, d S? april. 15 uro: Barometer 763*8 Wind: oost Thermometer l*® Tooruit*. goed weer

De Volksstem | 1913 | | pagina 3