BLIJFT VAAR GE Z1 'T EEN EN 'T ANDER RU ITEN LAN D 33 J±. CS- 3B X-, 33 Het H. Sakraaestscoiigres Eagsatiarada {ssg^aag ti' 03 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 25 Aapril IC(3 aeonnenientem! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1* UITGAAF, 4 u, 's avcnds ik sij» 2" UITGAAF, 7 u. 's aioads éjt Pour toute la publicité con.merciale et flnancière du journal, s'adrosser exclusivement a l'Agence Reclame Godts, 2, Place de la Bourse, öruxellea. BUREELEN TE BRUSSEL @l> GODTS; Seiirsptaalsj 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J. TE SftLST Kei'lrstraat» Telefoon 114. Van Nuffel-De Qendt.' 13. AANKONDIGINGEN S KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blads. ide regel) fr. lk00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0® Commercial® en financieele aankondigingen zich uilsluitelgk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beurspla&ts, Brussel. Eerbied aan de dooden Eerbied altijd en voor allen Maar vooral wanneer die doode eene ■edele figuur was,een man als M. Paul Janson, dio in de annalen der Bel gische Kamers, in het gulden boek van de nationale balie aal aangetee kond blijven als een der ijverigste figuren, der knapste redenaars, als een man dio zich onderscheidde door eene gewetensvolle kiascbheid en een rui men verzoeningsgeest. Eerbied voor dengene die dank aan zijnen arbeid alleen, zijne begaafdhe den zóó wist te ontwikkelen dat bij zich uit eenen néderigen staat wist te te verhellen lot den graad van Staats minister. Eerbied dan vooral wanneer zijn zelfverheffing gepaard ging met oenen lastigen levensstrijd en bij zich onop houdende opofferingen moest getroos ten tijdens zijne jeugd om die kennis sen te kunnen opdoen, zonder dewelke zijne ontwikkeling onmogelijk was. Geen haat, maar onkel droefheid en spijt gevoelden wij wanneer wij dien onvermoeibaren en onverbiddelijken strijder gedurig op onzen godsdienst en godsdienstige instellingen zagen beuken. Droefheid, omdat zulk groot talent niet ten dionste stond van groote zaak. Nog grooter droefheid, wanneer we vernamen hoe de droeve dood dat leven eindigde en boa het stoffelijk Over blijfsel van don tribun naar Parijs werd overgevoerd om daar verbrand te worden en dan aanstonds onder den vorm van een handvol stof en ascb naar Brussel weer te keeren. Verbrand In don loop van het jaar werd er door eenige kamerleden het wetsvoor stel neergelegd, om dè lijkenverbran ding ook in ons land toe te laten. Dergelijke poging werd ook in Duitschland aangewend in den loop van bot jaar 1911. Het schijnt ons onnoodig hier de ge voelens weer te geven van alle Duitsche protestantsche en joodsche dagbladen die zich heftig tegen dergelijke her vorming verzotten De cReichsbote. onderandere zagin da lijkenverbranding niets anders dan een terugkeeren lot het oude heiden dom en alleen het moderne libera lisme, dat alle anti-christelijke pogin gen onder den invloed van zijn ioodsch- vrijzinnige pers als vooruit gang aanprijst, kan het klaar spelen, ook den terugkeer tot de oud-beiden- sche lijkenverbranding als vooruitgang te betitelen. Dat wetsontwerp loktein bet Hoeren huis een krachtig protest uit van kar dinaal Fischer, van don bofpredikant Dryander, die bij Keizer Willem zoo hoog in aanzien staat en ook van den ouden generaal Kaiseler. Deze eindigde zijne rede als volgt Over honderd'jaar, als de lijkenver branding verplichtend zal zijn gewor den, zullen wij op de slagveldon een grooten brandstapel zien, die later zal worden vervangen door een grooten steen, zonder kruis, maar met dit op schrift Hier werden de soldaten verbrand, die voor bet vaderland bun leven lieten. Wanneer men binnen eonigo jaren den naam van M. P. Janson zal ver noemen met al de diensten die hij aan do liberale partij bewees en men dan vragen zal Welke eer, welke dank baarheid heelt de liberale partij aan dien grooten leider bewezen Dan zal het antwoord zijn Men heeft hem verbrand. Blijft op uwe akkers, inwoners van don buiten verteert daar uw geld in plaats van bet in do steden te verkwis ten, te midden van uwe ergste vijan den. Blijft op den buiten, houdt u daar onledig met de opvoeding uwer kin deren en boezemt hun de lietde in tot den akker en tol den ploeg de liefde tot al wat op den akker groeit leeft. Waarom verlangt ge zoo zeer dat uwe zoons dokters worden in de reek ten en dat hunne stom in de openbare vergaderingen weerklinko Gij hebt kolossale sommen gelds besteed om bun een aantal luisterrijke maar helaas dikwijls nultelöozo di ploma's te bezorgen. Gebruikt die schatten om hun eene eenvoudige en cbristene opvoeding te bezorgen. Ver koopt de juw-eelen uwer vrouwen indion de fortuin u mild heeft geze end om met de opbrengst van al die pronkstukken scholen te bouwen kerken te herstellen en godsdienstige inrichtingen tot stand te brengen. En laat dan groothandelaars, laat advokaten en hoog geleerden redevoe ringen uitkramen, wetten timmeren en landsbesturen opbouwen of omver werpen houdt u tevreden mot uw ge luk en mat uw ambtuw geluk is im mers wolkenloos en geen ambt kan in verhevendbeid tegen bet uwe opwe gen gij zijt geroepen een nieuw mon8chenras to doen opkomen, men- schen vol overtuiging ou vol kracht dadigheid. Gij waart voorzeker niet goed inge geven wanneer gij voor uwe kinderen dat strijdperk hebt uitverkoren waar men met de pen of het woord kampen moet. In dergelijke bedieningen luk ken niet altijd uwo zoons omdat zij daar in een midden omgingen waai de natuur,noch hun oorsprong ze voor bestemd bad. En gelukt bet hun, zelfs in die be diening eenige lauweren te plukken dan nog zullen de doornen veel talrij ker geweest zijn dan do rozen. Herleeft in den zuiveren on onge kunstelde!! bloei van uw christen en eenvoudigen oorsprong en weldra zult ge al don eerbied afdwingen dien ge anders slechts verliezen kunt. Tracht niet naar de stadslucht, daar immers zult ge als verbruikers aanzien worden en op den buiten zult ge leven als heer en meester. Daar hoeft ge do mededinging van den stedeling niet te vreezen, die u maar al te dikwijls miskent, misprijst en lastertdaar is uw rijk waar nie mand indringen kan om u schade te berokkenen. Blijft er en leelt er gelukkig in het goede te doen on laat dan bot volk van sommige steden opstanden bera men en omwentelingen beleggen laat dan do onrust en de ontevredenheid binnen de muren der stad lieerschen zij zullen nooit in uwe buitenwoniug dringen. Naar L. Veuillot. 03 AnversviSBs.» Do «Anvers- villo is Dinsdag om 12 uro en half met 123 passagiers te Antwerpen aangekomen. @o- durende den overtocht zijn tweepersonen aan boord overleden: E. P. Peeno van de zending van Scheut, die op 9 dezor stierf, en mad. Strylhagen, gestorven don 12 dezer. De lijkon werden in zee gelaten. Er is weinig nieuws. Men logenstraft den oproer van de Bakogo's in Ueló. De ondor- nomingstocht van den bovell.ebber de Meu- lenaerisop zijne stappen teruggekeerd. Men heeft oene militaire afdeeling togen de Walozi's in Ituri afgezonden. Een zonderling natuurver- schijnsefl. In don omtrek van Hop sten (wcslfalon) is de bodem, op eene opper vlakte van acht heklareu, mot groot .gerucht ingezakt lot oene diepe van 15 meters. Deze diepte werd spoedig geruid met water, dat uit den grond opgeborreld kwam; een nieuw moer is ontstaan I Eena ondeo^scheSeSing voor kow5»33 ASfoas^fc. Men bevestigt dat de koning van Engeland eerlang de orde van don Kousenband^®an koning Albert zal toekennen. Koning Leopold II was met deze liooge onderscheiding eveneens vereerd geworden. Prins Arthur de Connaugt zal zelf aan het hoofd staan der Engelsclio zending, welke aan don Belgischen vorst do eereteekens lo Brussel zal overhandigen. Po Kousenband wordt namelijk door de Engelsche gevol machtigden hoven den linkerknie vastge- gospt, waarna de koning zijn degen overhan digt aan den wapenkoning dor orde. De ge volmachtigden schenken den degen der orde aan den nieuwen titularis, evenals do eere teekens van St-Joria, de mantol, het hals snoer, den hoed en do sier der orde. Do orde van den Kousenband werd door koning Edward III, in 1348 gesticht. De zetol der orde is de kapel van hot kasteel te Windsor. 03 Etonan^iii naai* Gent. Hot uitvoerend komiteit der tentoonstelling van Cent heeft aangedrongen opdat de koningin der» koning. Zaterdag aanstaande, naar Gent zou vergezellen. Do vorstin is op haar eerste besluit terug gekomen en zal,-met het staatshoofd, de Gentscho Wereldfoor komen inhuldigen. t© Kardinaal Ferrata, legaat van don paus op het II. Sacrameulscongres. te 9 ure van Syracusa vertrokken, is te la Valetta aango- komon te 4 ure, zeer gelukkig over het ont haal dat hij heeft genoten aan boord en over do hoffelijkheid van don kapitein en de Engelsche officieren vin den kruiser Hussa»\ die ter beschikking van den kardinaal was gesteld. Hot schouwspel van de aankomst is onver getelijk. De reusachtige vestingen, de voor uitgeschoven bastions, do eindelooze balkons zijn zwart van menschen. De reedo, eenig ir de wereld, wordt doorkliefd door stoom bootjes en honderden gondels, |versierd mot bloemen on wimpels. 300 klokken zenden hunne toonen ia de lucht. De Hussar komt er snel aangevaren, zijne witte silhouet ligt weldra stil voorde grijze massa der pantser- booten. De sirenuen van al de schepen groe ten. De muziekkorpsen spelen. Van alle kanten klinken toejuichingen waarvan het eluid over de golven den kruiser bereikt, die omringd ia door honderden bebloomde bootjes. Kardinaal Ferrata, zichtbaar ontroerd, beantwoord buigend de toejuichingen. Na begroet le zijn door Mgr Partolli, hulp bisschop van Malta on advokaat Azzopardi, stapt kardinaal Ferrata in den hoof der admi- alileat. Hij is vergezeld van prins Barberini, ridder Ferrata, Mgr Tedoschini on M. Aklon- pary, page, kamerheer van kap en degen en wordt begroet door het uitvoorend comileit van het congres. Do legaat had voor elk een vriendelijk woord. Daarna werd oen prachtige 8t09t ge vormd langsheen de kaai, onder de tonen van de pauselijke hymne. Hij beklimt weldra do hoogten dor stad en bereikt do kerk van Sarria. Daar wordt de kardinaal begroet dooreen koor van kinderstemmen, 't welk do Pauselijke hymne oil hot Engelsch volks lied zingt. Mgr Pace, bisschop van Malta, wenscht den kardinaal legaat welkom. De advokaat der kröon biedt de hulde aan van do stad Malta. Zoor ontroerd, maar met krachtige stem, dankte kardinaal Ferrata voor het onver getelijk onthaal hem hier te beurt gevallen. Hij brengt don bijzonderen zegen mee van Pius X on betere berieden over de gezond heid van den H. Vader. Deze werden lang durig toegejuicht. De kardinaal wensebte ten slotte dat het congres, vorgaderd te Malta, de getrouwe, overvloedige vruchten zal afwerpen. De stoet ontrolde zich daarna in eene prachtige processie. Go8de vangst. Twoe in dienst zijnde douaniers hebben te Houdschoote (Noord) een verlaten automobiel aangeslagen. De motorwagen bevatte om 15,000 fr. gosluikte Belgische J,abak.- Een drama aan boord van een schip. Uit Toulon. Woensdag avond rond 11 ure, bemerkte een matroos, op schildwacht aan do kaai Petit Rang een man op lie dek van de Lansquenet komen. Hij ging do kajuit van den kommandant binnen. De matroos dacht dat het eon man van d8n lorpedoboot was; maar daar hij vermoedens kreeg riep de schildwacht: «Wie gaat daar?» Daarop weerklonken twee revolverschoten welke den ongelukkige in volle borst gingen troffen. De schurk nam daarop do vlucht. Het was een duistere nacht en hot regende onophoudend. De kommandant van do «Lans quenet was juist afwezig. Do opzoekingen duren nog altijd voort. OuitsclxlandL De verdwenen burgemeester. Men kent thans de redenen van de verdwijning van burgemeester Rode van Bramstedv Men be staligde in de kas eener maatschappij, rvan hij beheerder was, een le koi^t van 42.000 fr. Do burgemeester is sedert drie maanden verdwenen. Schrikkelijke ontploffing. Een doode en vier gekwetsten.Volgons do Loko.l Anzeiger is er een schrikkelijk ongeluk voorgevallon in het 5° bataljon van do genie tijdens do krijgsoefeningen te Globau. Ton gevolge eener dynamiet ontploffing werd een luitenant op den slag gedood, tor wijl tweo reserve-luitenanten schrikkelijke verwondingen bekwamen. Een onderofficier en een soldaat werden ook getroffen en ge kwetst. Het vertrek van den Imperator uitge steld. Telegram uit Hamburg De Imperator hoeft zijne reis moeten uit stellen voor twee dagen. De kompagnie aan dowclke die lcrar.satlantieker toebehoort, verzekert wel dat hij geen de minste schade hoeft geleden, toch heeft de keizer van Duitschland er van afgezien de eerste reis mode te doen; de kroonprins zal hem op die plechtigheid vertegenwoordigen. Franlci'ij 3c Een nationaal gevaar. Do Parijzor Matin bevatte een artikel, onder hot opschrift Eon nationaal gevaar Het artikel is oen studie over het gebruik van opium in do Fransclie marine en zegt onder meer dat in alle Fransclie havenplaatsen de opiumholen zeer talrijk zijn. Alleen in Toulon worden 160 dezer verderfelijke nesten geteld. Rxislancl Morphine In de gevangenis. Uit Tomsk wordt gemeld, dat na de vrijlating van de gevangenen ter gelegenheid der kwijtschel ding, in de gevangenis dier stad werd vast gesteld dat he'. aantal vergiftigingen door morphine op onrustwekkende wijze is aan gegroeid. Om morphine te bekomen aarzelen de inwoners niet de geneesheeren met don dood te bedreigen, zoö zij hun geen voorschrift geven voor den apotheker. Uit het onder zoek dor policio bleek dat do gewoonte van morphine te nemen voortkomt uit het ge vang, waar dat misbruik op ongehoorde wijze woekert. Aanhoudingen. De Peterburgscho politie heeft eene nieuwe revolutionnaire instelling ontdekt, die voor doel had het huidig regiem ornver le stoeten. Vier en twintig mannen en vrouwen zijn aangehou den geworden. Vereenigde Staten Brutale dieven. Te.Now-York nam het aantal brutale diefstallen in den laatsten tijd buitengewoon toe. Op klaarlichten dag braken tij de huizen binnen en hielden al de bewoners mot revol vers in bedwang. Midderwijl worden brandkassen openge broken en alles buit genomen. In Maart laatst zoudon zij op die wijze ruim 90 maal in deze stoutmoedigheid ge slaagd zijn. Daar de bandieten altijd gemaskerd zijn kan men ze moeilijk herkennen. Italië De vriendinnen van den bandiet. Uit Vilerbo wordt gemeld dat vier personen worden aangehouden om gedurende vele maanden den handiet Papparoni, die govan- gen werd, eone schuilplaats te hebben bezorgd. Tusschen bedoelde personen bevindt zich oene onderwijzeres en do vriendin van don handiet. Beido vrouwen stelden Papparoni in kennis met do opsporingen der gen- darmorie. Dank daaraan, kon de misdadiger zich lang verborgen houden. Oriekenlana Oe koningskroning. Naar uit Athene aan de Kolnische Zoitung wordt ge seind. zal naar de meening van officioele kringen na afloop van den rouw over den dood van koning George, do kroning van koning Konstan lijn mot groote praal ge-< schieden en samengaan met feestolijkhed^i»^ over do zegepralen in den oorlog snot Turkije. De toesiasidl Woensdag. BRABANT To Brussel was Woensdag morgend alles kalm. Aileen in den omtrek van het Rood lokaal waren er eenige stakers te zien. Eenige werklieden van den reinigheids- dienst zijn ook in staking, doch de straten worden gekuischt zooals vroeger. In een koffiehuis der Zcrezostraat, ont stond twist tusschen oeuige dronken werk stakers. Een gevecht volgde en woldra zakte een der vechters hadend in zijn bloed ton gronde. Bij middel van een pintglas, had een tegenstrever hem een geweldigen slag -op het hoofd toegebracht. Hot slachtoffer moest ter verzorging naar het gasthuis over gebracht worden. Naar hot schijnt is het een persoon van Erembodegem. Te Tt-Gillis zijn eenige lantaarnopstekers in staking gegaan. Policieagenten moesten hunne plaatsvervangers tegen de werkstaker» beschermen. In do Vlogaertstraat werd mot steenen naar een lautaarnaanstekor ge* worpen. Te St Jans Molenheek zouden er naar het schijnt, verscheidene firmas vordwijnon. Deze zouden zich in Duitschland gaan oprich ten. Do kerels die gepoogd hebben den ©lek- trieken kabel door to snijden, zijn nog niet ontdekt. Voor Andorlecht waren er Woensdag avond meer dan 70 werklieden aan den arbeid. liet Stakerskomiteit Maandag is hot nationaal stalcerskomileïf te Brussel vorgaderd en hoeft do volgendo dagorde opgemaakt, welke Donderdag in eon kongros moost voorgesteld worden Het Komiteit, overwegend dat zoo men niet de duidelijkheid der feilen w il ontken- nen, het past vast te stellen m Dat do Algemeene Werkstaking door de Werkliedenpartij uil geroepen, plaats had i mot indrukwekkendon omvang, waardoor de kracht van het solidariteitsgevoel dor werkcrsklasso vastgesteld wordt. Dat zij voor gevolg gehad heeft met den meesten aandrang voor de openbare raoe- ning het vraagstuk van het Algemoen Stem recht te stellen. - Dat zij voor gevolg gehad heeft in het parlement een besproking van meer dau eene week uit te lokken, alsook het Ra- -binolshoofd zijn inzicht nader te doen ha- om eone kommissie samen te stollen, heb bende voor onderwerp Het gemeente- en provinciekiesptelsel met de mogelijkheid v eene formule to vinden, toepasselijk op do ff wetguvende verkiezingen Do eensgezinde Kamer plechtig te doen akte nemen van de aldus nader omschre- w ven verklaringen Overwegende dat de Algemeene Werk- slaking van heden af den uilslag bereikt heeft welken men er in een tegenwoordi- gen lijd kan van verwachten en ten vollo hare doelmatigheid bewezen heeft Neemt het Komiteit voor Algemeen Stemrechten Algemeene Werkstaking mot vreugde nota van de bekomen uitslagen Spoort alle burgers aan om de aanstaan- de zegepraal te verzekeren van hel Alge- meen Stemrecht, onmisbare voorwaard® van den nationalen vrede en besluit aan het lcongres do onmiddelijke herneming van don arbeid voor le stellen. Got.: Anseole, Deslrée, Vandervoldo. Man voorzag dat het Kongres dit dagorde, waarin do nederlaag der socialisten derwijze verbloemd werd, dat ze op oen rooda triomf moest gelijken, zal aannemen en do stakers dus weerom aan 't werk zullen gestuurd worden, nu zij hunne spaarpenningen voor het plezier der roode leiders hebben op- geëteu... ANTWERPEN Te Antwerpen aan de haven waren er Woensdag 139 zeeschepen. Verleden jaar, op 23 April waren er 147. Er was dus nog slechts een verschil van 8 booten. Binnen een tweetal dagen zal alles normaal zijn. Wat de diamantbewerkers betreft, do roode bladen beweren dat de staking daar zoo goed als algemeen is. Juist hot tegen overgestelde is waar. Alleen de leden van don bond, dio do beslissing van hot kongres afwachten, zijn in staking. Werk stekers hebben de gebroeders ïïdw, en Leopold Bo Keuster, de eene dokwerker, de andeoë koolgraver, die aan den arbei^, gebleven waren, in do Steenehrugstraa^ Borgerhoul. aangevallen en org mtshapeeid. &q gobroeders werden met steenon op het hoofd geslagen. Edward De Kouster is. "fcedlogerig, hij hoeft eone gapende wonde aan bet boofd,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1