DE WERKSTAKING m 'T EEN EN 'T ANDER Aan de Brnssslscbe werklieden en bedienden Negentiende jass-vjang nr 97 0 DAG-SLAD Bestuurder: J. Wat oaat er nu gebeuren Tvree overwegingen RU1TENLAND VVereMtentoonstelIlng te Gent. Beiaardconcerten Roode leiders door de stakers uitgefloten Te La Louvière, toon gezellen Mansart, Gonreur on Ballas, van Brussel terugkeer den, wildon zij aan de werkstakers doen ver staan, dat hot in hun oigen belang was, zoo spoedig mogelijk aan 't werk te gaan. Zij werden echter duchtig door de stakers uitge floten, on 'u avonds na eeno zeer woeligo besproking, werd er besloten de voortzetting der staking te stommen. Iq verscheidene andere mijnstreken gebeurde hetzelfde. Een krachtig manifest Door hot gemengd komileit dor syndika- ten van Kristeno Werklieden en bedienden van het arrondissement Brussel, Kogol- straat 7, is het volgende manifest op talrijke oxemplaren vorspreid geworden 2 CENTIEEVSEN HET NUMMER Zsterdag 23 Ajspll 3 3 5 3 ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franke». Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds ts 2' UITGAAF, 7 u, 's avonds tij Pour tout# Ia publicité eorr.merciale et flmurcière du journal, s'adressor cxchisivcment a l'Agencê Réclame Gmlt», 2, Placode la Bourse, Bruxelles. BUREELEN s TE BRUSSEL S3» COOTS, BeurspEaats* 2 Telefoon A 3299 TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt: ei AANKONDIGINGEN: KI, nank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (do regel) Ir. 1,00 4* biadx. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd uiouws per regel) fr. 1,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. t.OO Overlijden (por rogol) fr. 2.08 Comrnerciale en flnanoieele aankondigingen zich uitsluitelyk Ie wenden A ge nee Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. In ons nummer van Woensdag S3" dezer gaven we letterlijk de dagorde weer lijk zij op 2 stemmen na werd aanvaard door al da kamerledan. Do eerste zir, nochtans ondergaat volgens het Beknopt Verslag van die zitting, eeno verandering. Hij luidt als volgt Do Kamer, akte nemende van de vorklaringsi), door de Regeering op IS" Maart, 15 en 17 April 1913 uitge bracht en met name, van do aldus luidende verklaring... Do laatste zin hooft er ook nog te worden bijgevoegd, alsmede de naman van degenen dio deze dagorde hadden neergelegd Keurt de algemeene werkstaking af on gaat over tot da orde van den dag Liebacrt, Harmignie, Verbaegen, Goblet, Pirmez. Die dagorde en geene andere werd ter stemming gelegd. 't Is die dagorde die de algemeene toetreding verwierf van boel de kamer voor haar,eerste deel en waarvan do laatste zin, de afkeuring van de A Uithongering werd aangenomen door IsM stemmen tegen 39 (socialisten en Daensisten) on 12 onthoudingen (pro gressisten). 't Is die dagordo en geer.e andere die in haar geheel werd goedgekeurd door 138 stemmen tegen 4«$ee (M Daenson M. Fonteyne) en 38 ontkou dingen. Wanneer alles tot rust en vrede zal zijn weergekeerd dan zal M. de B queville de helofto houden die hij deed op 12° Maart, maar welke de socialis ten en daensisten en liberalen niet vob doende scheen, belofte van eene com missie aan te stellen om voor de provinciale en gemeentelijke kiezin- gou eene formule te vinden beter dan hut bestaande stelsel. Het samenstellen dier commissie verbindt rechtstreeks noch onmiddelijk tot do Grondwetlierziening. Zij mag niet veroordeelen wat bestaat. Do bevoegdheid van de samen te stellen kommissie moet worden be perkt. (Zie Beknopt Verslag, 22° April, redevoering van M. Liebaert). Zal er geer.e verandering geschie den aan de kiezingen voor de Wetge vende kamers Voor bot oogenblik geen de minste. Daar is geen spraak van. Maar dan zijn al degenen die ge staakt hebben en aan wie men bet Al gemeen Stemrecht helcofde, bedro gen Bedrogen ja en geschoren zonder zeep. Vandervelde ten andere, zegde het bun rechtuit wanneer hij hun van op bet balkon van het Volkshuis te Brus sel toeriep illaar ge ineendel toch voorzeker niet, dat wij u het Puur en Simpel op tenen zilveren schotel gingen mechren gen n Werklieden die u hebt laten mis leiden, die meer belang hebt gehecht aan deydeïe beloften van eenige volks menners die niet hebben honger ge leden, die hunne daghuur niet Lebben afgestaan noch geweigerd, die zich niet met eene teiloor soep hebben moeten tevreden houden, werklieden wij werpen u den steen niet. Maar Wat had men u beloofd Het Zuiver en Algemeen Stemrecht Wat krijgt gij nu Niets, volstrekt niets. Wie heeft u zoo schandelijk misleidt Nummer één. Uit de Independence Beige M. Vandervelde tot het volk, te Brussel, na de vermaarde zitting van verleden Dijnsdag. Gij ziet er niet tevreden uit Neen 1 Neen (talrijks kreten). Maar gij zijt ook moeilijk tevre den te stellen En gij dan Het liberaal orgaan vertelt niet hoe die tegenspraak eindigde. Nummer twoe Waarom de twee daensisten der Kamer die de partij van den Centrum gingen vormen, de v bru tusschen de katholieken en de anti katholieken der. rol spelen van middelmate, verzoening en broeder lijkheid tusschen do twee groote frac- tiën van het Parloment, waarom stem den die twee kamerleden tegen eene dagorde die door iodcreen werd goedgekeurd Socialist Destreé, en iedereen woet hoe hevig deze leider is, verklaart openlijk dat hij niet neen wou stem men omdat het hem niet mogelijk scheen te weigeren akte te nemen van de woorden van den heer de Broque- ville ii en al do socialisten beaamden zijne woorden en al de liberalen als één man stemden de dagorde Liebaert. Waarom dan mankten M.M. Daens en Fonteyne uitzondering Daarop antwoordde gisteren een braaf en eenvoudig man. Omdat zij er groot belang hij hebben dat de werkstaking voort ga, dat er honger en misnoegdheid hlijve heerschen onder de werkende klas halzen prijs at te leveren, uitsluitend geldig voor of uit Gent-St-Pieters, zoo hoen als terug. Enkol zal Gent-Zuid mogen worden gebruikt, als de maatschappij-leden over geen anderen trein, die aan het doel hunner reis beantwoordt, beschikken. Gemesntefonds. Ziehier het bedrag der sommen uit hot gomoentefonds- aan eenige vlaamscho steden uitgedeeld voor het hot jaar 19il Antwerpen, 4.563.301 fr. Brussel 4.275.627 fr. Gent, 2.136.704 fr. Meohe- len, 523.626 fr. Leuven, 509.145 fr. Brugge, 618.543 fr. Kortrijk, 379.727 fr. Oostonde, 402.818 fr. Aalst, 255.228 fr. Lokeren 151.123 fr. Roussolare, 192.778 fr. Yper, 183.032 fr. Neenon, 120.892 fr. Hasselt, 144.620 fr. St-Truyden 114,013 fr. Dendermonde, 109.152 fr. Vilvooorde, 107.858 fr. Moeskroen 137.012 fr. jThielt, 72.664- fr. Thourout 61.160 fr. Eecloo, 81.304 fr. Blanken berghe, 90.861 fr. Iseghem, 86.118 fr. Ninove, 60.084 fr.Geeraardsbergen, 82.371 fr. Dixmude, 40.668 fr. Waver,73.677 fr. Poperingho, 83.487 fr. Veurne, 52.736 fr. Audenaarde, 63.320 fr. Niou- poort, 33.326 fr. Mond- en klauwzeer. Öot mond- en klauwzeer neemt af in het land. Be plaag verdween uit de beide Vlaanderen, Limburg, Luxemburg en de provincie Luilc. Zij bestaat nog onkel in do andore provin ciën. In 11 stallen zijn er 106 runderon en 9 zwijnen door aangetast 2 in de provincie Antwerpen, 3 andere in elk der andere drie provinciën. Do genomen strenge maatregelen hobbon voorzeker veel bijgedragen tot het doen afnemen dor plaag. Invoer wan zaaavlaszaad uit Rifja in Geflgi©. Deze invoer be draagt voor België voor 't jaar 1912, 33.568 balen, elk van rond de 80-82 kil., tegen 27.919 balen in 1911, 32.220 balen in 1910 en 24.953 balen in 1909. Van deze zaden kwamen er langs Gont 29.668 balen in het land binnen, en langs Antwerpen slechts 3900 balen. De uitvoer van Riga, in 1912, naar Duitschland, bedroeg 480S balen naar Frankrijk, 18.753 halen naar Engeland, 4190 balen en naar Nodorland, 745 balen. Do totale uitvoer komt dus neer, vooi 1912, op 62.064 balen. Spoorwegkaartjes tegen verminderde prijzen. Het be heer der Belgische Spoorwegen heeft beslo ten, tijdens den duur der tentoonstelling van Gent, aan leden van maatschappijen, die naar de tentoonstelling gaan, kaartjes tegen Franlcrjj lx Overstroomingen. Door de hevige regens der laatste dagen zijn de Seine en hare bijrivieren op onrustbarende wijze ge slegen.De Seine bereikt hij Nogent 2m 25c, Buiten Nogent is zij roods buiten hare oevers getreden. Te Aisne veroorzaakt zij hij Sainte Monehould reeds overstroouüngen. Nog een incident Men bericht uit Bordeaux aan de Temps dat er hier do statie een twist ontstond bij het vertrek van den trein van 10 u. 34 ra. naar Parijs, tusschen reizigers van een coupé van 3®klas waartusschen twee Duitachers. Do woordenwisseling ontstond voor een hoekje aan hot venster- omdat dit juist door bagagie moeilijk te bezetten viel. Daar de twist hevig werd kwam de statie- kommissaris tusschen en maakte eon proces- verhaal op. To Temps «beweert dat na de noodige inlichtingen opgedaan, er niet do minste aandaolit dient verleend te wordon aan zulk gemeen incident, Da Sardienenkrlsls De bond der visch conservenfabrikanten heeft zich bereid ver klaard een scheidsgerecht tot beslechting van den strijd met de sardienenvisschers te aanvaarden. Hot schoidsgerecht moet bestaan uit een vertegenwoordiger der visschers, der fabri kanten en de regeering. Duitsclilancl Vlsachersboot verbrand. Uit Stettin Wordt bericht dat daar Woensdag nacht in do Oostzeo een visschersboot in vlammen is geraakt. Een viaschersbaas van Camminke en zijn visschersjongon lieten er het leven bij. De werkstaking in do mijnen van Silosië De werkstaking iu do mijnen van Hoog- Silesië schijnt uit to sterven. Gisteren waren er nochtans nog 40,000 workstakers. Generaal von Wilieson in ongenade De mobielmaking van hot garnizoen van Straatsburg door den gewezen sorgeant majoor W'óltcr houdt nog da militaire over heden duchtig bezig evenals hot eeno nieuwe verplaatsing, voor s'keizers bezook aan de stad, bewijst. De luitenant-generaal baron von Willisen oud kolonel van het 1° regiment dor wacht te voet, genoot de bijzondere gunst van den keizer. Hij was de jongste generaal van het Duitsche leger, wanneer hij verleden jaar aan 't hoofd van do stad Straatsburg werd geplaatst. Het voorval van Assche-Woensdag heeft dus drij slachtoffers gemaakt do generalen von Fabeck,bevelhebber van het legerkorps, von Egloffstein, gouverneur van Straats burg en von Willisen. bevolhebher van de stad. Wat aangaat Wollor hij is voor altijd opgesloten in het krankzinnigengesticht van Stephansfild. D® bevolking van Berlijn Men heeft in de officieele statistieken der bevolking van Berlijn, belangrijke cijfers medegedeeld. Ejude Maart tolde do stad 2 raillioen 99,282 inwoners zonder de bevolking mede te rokonen van do dertig voorsteden die nauw aan Berlijn vereenigd zijn. Houdt men daar ook rekening van, dan zijn er in Berlijn meer dan 3 millioen inwoners. In 1861 vond men er te nauwernood een half millioen. De cyfers aangaande hot ge tal geboorten zijn even belangrijk. Zij ver minderen gedurig. Immers in 1876 steeg het aantal wettelijke geboorten tot 240.3 per duizend huisgezinnen, in 1886 was hot enkel 175,5 in 1896 nog 138.1 in 1006,112.6 en in 1910, 90,5. Hot aantal familien waar men meer dan drie kinderen aantreft wordt weinig talrijk. Wat nu don godsdienst betrof! in 1813 vond men onkel to Berlijn 4000 katholioken nu zijn er minstens 225000, hun aantal is ge stegen in do verhouding van 2,45 0/0 tot 11 0/0. Naar de meening van velen is dat aan groeien van het aantal katholioken vooral te wijten aan de komst van de Polen waarvan het aantal te Berlijn immer aangroeit. De protestanten van Berlijn bevonden zich voor honderd jaar, in verhouding van 95 0/0 nu nog in do verhouding van 81 0/0. Voor honderd jaar trof men er onkel 3000 Joden aan, nu zijn er meer dan 100,000. Ruslaua Een prins vermoord. Een Poolsche prins, Ladislas Luhecki, is op zijn landgoed, nabij Warsohau, vermoord. Het lijk twee schotwonden aan bet hoofd, werd in het park gevonden. De prins had eenen bloedverwant naar de op eenige kilometers van het slot gelegen spoorwegstatie gebracht. Daar hij geen koet sier had meegenomen, moest hij alleen met het rijtuig naar het slot terugkoeren. Toon de prins na verscheidene uren nog niot thuis gekomen was, ging men op zoek. Men vond hem niet verre van het slot in het park dood liggen. Volgens den toestand der plaats kon men waarnemen dat de prins zich lang tegen den moordonaar of moordenaars verdedigd had- De paarden stonden in do nabijheid aan eenon boom gebonden. Do daders zijn spoorloos verdwenen. Sommige personen zouden in don namid dag eon elegant gokleeden heer hebben ge zien, die in de statie een kaartje nam naar Warschau. Daar er geen dfefstaï gepleegd word, staat men hier voor eene duistere zaak. Treinontriggeling. De exprosstrein van Siberië, Woensdag te Moscou vortroUkon, is tijdens den nacht van Woensdag-Donderdag, nabij Pakhornovo van de riggels goloopen. Dit ongeluk is te wijten aan de saboteeriu; der spoorlijn. Er zijn gelukkiglijk geen doodon, noch tans werden 9 reizigers gekwetst. Engeland Telophonische betrekkingen tusschen Engeland, België en Frankrijk enz. M Samuël, algemeen post-master van Engeland hooft Donderdag in de Kamer der gemeenten ezegd, dat tweo nieuwe tolephonischo kabels elegd zijn'tusschen Frankrijk, Belgi Engeland. Het aantal gesprekken tusschen Frankrijk en Engeland klom in de verhou ding van 25 0/0 en men is voornemens den prijs der verbindingen te verminderen met 50 0/0. Do nieuwe onderzeesche kabel met België is de meest gebruikte van heel de wereld. In het verloopen jaar klom hot aantal gesprek- en van 29.000 tot 40.000. Men gaat ook Zwitserland per telefoon met Engeland verbinden. Men is eveneens voor neinens een kabel aan te leggen tusschen En geland en Holland. Vereenigde Staten Tragische botsing van werkstakers. - Tijdons eene botsing te Hepedale (Massa chusetts) tusschen stakers en policieagenten, werd oen 6lakend Italiaan door een kogel in den hals gotroffen. Hij overleed kprt nadien. Nieuwe policiemacht word op de plaats ge zonden. die zullen plaats hebben op het Belfort te Gent op de volgende dagen Zaterdag 26 April, van 61/2 uren tot 7 1/2 ure des avonds door den heer SCHYN- KEL, beiaardier van Audenaarde. Programma 1. Waakt (F. A. Gevaert). 2. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief (G. Anthcu- nis). 3. Ik ken een lied (W. De Mol) 4. Te tremoct gaan (Bdw. Dlaes). 5. Vlaanderen bo ven al (1*1. Van Duysse). 6. Marehe solennelle (Alph. Mailly), 7, a) Stances (Flègier)c) Plus prés de toi, 0 mon Dieu. 8. Un Jour (Milton Wellmgs). 9. Cavaleria Rusticana (Mascagni). 10. Taunhaüsor, fantaisie (Wagner), Zondag 27 April om 6 1/2 uredes avonds door don heer K. DE METTE, van Aalst beiaardier des Konings. Programma 1Marehe uit hetoratorio, Klokke Roeland, (Edg. Tinei). —2. Grand air du rossi- jnol uit Les noces de Jeannette (Massé). 3. _,es cloches du Mop astir, morceau caractéri- stique, (Lefebure-Wely). 4. Andante uit de 6' symphome (Haydn). 6. a) Vilja lied ujt de Lustige Weduwe, (Lehar)b) Stances (Flègier). 0. Groote Valse uit Faust (Gounod). 7. ■•Rubens-rnarche (P. Benoit) b) Artevelde-lied (Gevaert). Maandag2S ^nïdoor den heer BREES, beiaardier van Antwerpen, om 12 uro s mid dags. Programma 1. a) Marseillaise a) Braban- Qonne. 2. Berceuse, Jocolyn, (B. Godard). 3. Artevclde-lied (Gevaert). 4. La voix des chènes(Goublier). 5. Ons Vaderland (J. Blockx). 6. a) Angelus de la Mer (Goublier) n) Pensée d'automne (Massenet). 7. Lief Itnapelyu (Em. Wambaeh). 8. Faust, fantaisie, (Gou'nod). 9. a) Mijn moederspraak (P. Benoit)b) Lied der Vlamingen (P. Benoit). Zondag 4 Mei om 6 1/2 vre 's avonds door den heer TH. VAN DE PLAS, beiaardier te Diest. Programma: 1. Sonate pour Carillon (G. Fau- staey). 2. Heeft hot roosje milde geuren (P. Benoit). 3. Wiegelied (Reynaerts). 4. Eliza (Mestdagh). 5. Zusterke Begijn (Uft. Verreedt). 6. Zeg mij dat ik hopen mag {kali). 7. La fille de madame Augot (Leêoci). 8. La voix des chèr.es (Goublier). C Pleurs des Alnes, Tyrol- i 'mnne, (Hobgel). i(j Cavaleria Rusticana mei^Mascagni). -Ml. Naar wijden zfjd (Gevaert). Rond de stemming over de werkherneining Verscheidene afgevaardigden uit don Boriuago, waaronder gezellen Delsaut en Thonet, hebben tijdens de bespreking ver klaard, dat de algemeene gedachte der mijn werkers was, dat zij gefopt waren. Gezel Volckaert beknibbelde hevig de slapheid der parlementaire roode groep Daarop sprong gezel Destrée recht en twoe uron aan een stuk sprekende, beweerde hij, dat do socialiston al bekomen hadden, wat het mogelijk was voor het oogenblik te bekomen. Hij verdedigde ook de roode volksvertegenwoordigers en zegde, dat men iu de Kamer moest zitten, om te weten wat een parlementaire strijd is. Gezellen, de ellendige komedie is geëin digd. Het Kongres heeft het laatste bedrijf gespeeld Zijt gij nu ovortuigd, dat het de moeit» niet waard was eeno politieke staking ta houden Wat heeft de politieke staking aan de werkende klas opgebracht Niets Niels Het gouvernement heeft op 21 April herhaald, wat het reeds op 12 Maart zegde. En de socialistische kop stukken, die de po^tioko staking uitriepen, verklaarden zich voldaan Waarom waren zij hot dan niet, op 12 Maart...? De politieke staking welke de kristen» werklieden eene uitzinnige misdaad noem den, toat heeft zij aan de roerhende hlax gekost Veel Verlies van veertien dagen loon do spaarpenningen opgeëten of toch aan gesproken de mond ledig de vrouw be- ang8ligd de kinderen hongerig en voor velen... goede plaatson verloren, welke zij nooit meer zullen terugvinden Gezelion, zijt gij nu overtuigd, dat gij de roode politiekers moet mistrouwen Zijt gij overtuigd, dat gij nog enkel uwo ontvoogding en hot heil uwer klas kunt vinden in do syndikalo vereenigiug Weg met do politiek en do politiekors uit uwo boroepsvoreenigingen. «Do politiekers inooten de dienaars zijn der georganiseerde werklieden, maar niet hunne dwingelanden Gezellen, beklagen wij do 350.000 w er. kers die den slechten raad der rooden ge volgd hebben en aan deze politieke, schelm- sche,onzinnige werkstaking deel namen Gij de 900,000 vrije en gewetensvolle werkers, gij waart verstandig genoeg aan den arbeid te blijven. Ecre aan u Eere aan u, aan de uithongeraars weer stand geboden en de volksbedriegers niet aanhoord te hebben, Vereenigen wij ons in massa, aan de duizendon kristene werklieden die in ernslige inrichtingen vereenigd zijn Leve het Volk! Wog met de tyrannen! Weg met do ellendezaaiers Levon de Christeno Syndikaten 1 De toestand in het Land BRABANT BRUSSEL EN OMSTREKEN Overal werd Donderdag morgend vastgestold, dat de workstakers al mindor on minder in getal blijveu. Te Andorlecht waren er maar 3,419 sta kers moer en mon voorspelde dat Vrijdag, allen terug aan 't werk zouden zijn. Te Molenboek is de staking nu reeds zoo goed als geëindigd. Alleen in do wijk der Hertoginnoplaals gingen Donderdag 459 stakors tomg aan 't werk. Woonsdag waron er 36 werkstakers miny dor dan don vorigoiv dag. In de ateRérs de la Dyle badder. 34 werklieden zith woor aangeboden., In de Usincs des Gorps-Creux 12daarentegen waron in de Fonderios contrales 10 werkliodon in staking gegaan. Iu de overige fabrieken en werkhuizen is geeue verandering outsUan»

De Volksstem | 1913 | | pagina 1