Oorlog in de Balkanen Brusselsche Kiekskens NIEUWSBERICHTEN DE KAPITEIN DE VOLKSSTEM 20 APRIL 1913 ANTWERPEN Te Antwerpen heoft burgemeestor De Vos •ene proklaraatie uitgevaardigd, waarin Lij aijne tevredenheid uitdrukt dat de krisis voorbij is, en tevens de bevolking dankt, •mdat de rust niet gestoord word. Ook de •penbaro macht wordt bedankt, omdat zij zonder verwikkelingen hare moeilijke zen ding tot een goed einde wist te brengen. Aan den havenkant heerscht reeds de ge wone drukte. Het getal schepen buiten ver leden week is reeds verdubbeld. Aan de kaaien, moeten de schepen reeds hunne beurt afwachten em gelost te wordon. Zoo liggen vijf groote zeebooten middon de Schelde. Aan werkvolk ontbreekt hot ook niet. Donderdag morgend had de Grain Works 600 man noodig en spoedig waren zij inge lijfd. Waren er meer noodig geweest, er was middel om er nog meer aan to werven. Men denkt evenwel, dal de herneming slechts Maandag volledig zal zijn. Langs do droge dokkon en aanverwante nijverheden hervatten ook reeds werklieden den arbeid. Te Hoboken, Borgerhout, Berchem, Mer- zom, verbetert de toestand gedurig. Donderdag morgend werd zekere Frans Van H,., uit de Lange Riemstraat, aange houden, omdat hij verschillende dokkors, dio naar het weik gingen, uitscholdVan H is ter beschikking van den prokureur des konings opgesloten. VLAANDEREN Voor heel Vlaanderen en Gent, do roode vesting zooals Anseele zelf zegt, aan 't hoofd, luidt de biian van Donderdag werk- herneming. Meest al do Genlscho katoen- en vlas fabrieken draaien volop en buiten de machienbouwerijen Cards en Van de Kerck- hove, ligt geen enkel werkhuis meer stil. Te Gent hadden zij do stemming van het kongres niet noodig. Zij wisten genoeg van de stemming van Dinsdag in de Kamer... Te Ronse zit er grof op. De oenen willen niet terug aan 't werk, zonder het stemrecht, terwijl anderen blijde zijn te mogen gaan werken, doch inzien dat zij zich laten be driegen hebben en nu spreken van de lid- boekjes der Roodo Vereenigingen op... het gezicht der leiders te slaan. Dat de katholieke werklieden in hunne vuist lachen hoeft niet gezegd te worden. Te Korlrijk vermindert het getal stakers ook gedurig. HENEGOUW. IN HET CENTRUM. De tijding der werkherneming werd te Zoningen goed onthaald. Zij zal volledig zijn, zoohaast de werkbuizen open gaan. IN DEN BORINAGE. Te Paturagos willende mijnwerkers de voortzetting der staking tot kot uiterste. Ooit te Dour, iElouges, Jemappes en Eugies, zal de sta- king voortgezet worden. Te La Bouverie weigeren de sclioenma- kors aan 't werk te gaan. 08 ïijkplechtigherfen van den vermoorde soldaat, te Chatelineau Donderdag morgend hebben do lijkplech tigheden van don soldaat Raoul Sevrin to Chathlineau plaats gehad. Te dier gelegen- heitMiad eeno aandoenlijke on indrukwek- koi de stoot plaats. Generaal de Bonhomo, ge ieraal Basei, kapitein Lauwers, afgevaar- di jde van den minister van oorlog en nog 11 dere officieren van den staf woonden de |i jhiing van het lijk bij. Afvaardigingen jn de policio- en gendarmeriekorpsen van jbt 1® jagers, van bet 4° en 10® linie, van do jendarmerie van Brussel, van hel 3® lanciers laren aanwezig. Al deze afvaardigingen hadden prachtige kronen gostuurd. Daarbij waren nog de kro nen van de kringen waarvan do overlodene deel uitmaakte, de Sociétè Dramatique, do Corclo Symphónique, de Université du Travail, waarvan de bestuurder, M. Omer Buys, eeno afvaardiging van professors en 'leorlingen opleidde, daar Raoul Sévrin leerling was van de Université du Travail. In naam van de kompagnien van het eerste jagers heeft kapitein Henseval de eerste het woord genomen daarna kwam luitenant Jeanquiu aan do beurt hij drukte de deol- nemeudo gevoelens in naam der gendarmerie uit. Eene ingetogen menigte vormde den lijk stoet en begoleidde het stoffelijk overschot tot aan do kerk en eindelijk tot aan het kerk hof. Do moordenaars Zooals men weet zijn de moordenaars zich te Rumes-bij-Doornijk gaan gevangen geven. Ilommelaere beweert, dat hij twee maal zijn geweer afvuurde zonder hot te weten. Volgens hem heeft Van Gheluwe wotens on willens geschoten, doch misschien wel zon dei te mikken. De plichtigen zijn onder goed geleide naar Doornijk en van daar naar Borgen overgebracht. Volgens de officieel© statuslieken waren er voor boel de provincie lienegouw Don derdag ongeveer 16.000 stakers min dan Woensdag. LUIK Te Luik waron er Donderdag indever- schillige nijverheden 9000. arbeiders meer aan 't werk dan Maandag. Te Jemoppo moest eene meeling plaats hebben voor do mannen van Cockerill. De sprekers bleven echter tegenover ledige stoelen en banken en... spraken niet. Te Chcnéois eene flescl:, dynamiet inhou dende, ontploft op-het vensterblad der wo ning van M. Deguoldro. De schade is zeer groot. M. Degueldre heeft verklaard, dat bij 's morgends onderstand geweigerd bad aan werkstakers, en bot ongetwijfeld eene wraakneming van hunnentwege moest zijn. Te Jupille hebben stakers getracht de niet-slakei'8 der werkhuizen Locbet aan te randen. De gendarmen kwamen tusschen on legen verscheidene stakers werd proces-ver baal opgemaakt. Montenegro en de Mogendheden De inneming van Scutari Hoe de stad viel Naar oen officieel telegram uit Cettinje zouden do onderhandelingen tot de overgave der stad twee dagen geduurd hebben. Dinsdag zond Essad Pacha een onderban delaar bij don prins Dinalo, met opdracht de overgave der stad voor te stellen en de on derhandelingen te beginnen. Prins Dinalo wees generaal Voukovitch tot onderhandelaar aan. De onderhandelingen duurden den gan- schen dag, doch men kwam tot geen besluit. Denzolfden nacht gingen do Montenegrij- nen torug tot den aanval over. Woonsdag kwam een nieuwe onderhande laar, door Essad Pacha gezonden, vragen om de onderhandelingen te hernemen. Generaal Voukovitch ging daarop terug naar Scutari. Hij had onderricht gekregen zich zoo edel moedig mogelijk te toonen, jegens zijnen vijand wolke zulke treffende bewijzen van moed gaf, namelijk voor het vertrekken dor troepen met de militaire eer, het in bezit laten der individueele wapens en zelfs het meenemen der lichte artilleriestukken toe te staan. Het proces-verbaal voor de overgavo der stad word Woensdag avond om 6 ure getee- kend, door Essad Pacha on generaal Vou kovitch. Daarop werd de stad onmiddellijk ont ruimd zulks duurde Donderdag voort om Vrijdag namiddag totaal te eindigen. Do koning en de koningin hebbon Donder dag morgend drie sloepen uit Virbazan ge zonden, die do eerste hulp ter hand stelden. Essad Pacha trekt met zijn garnizoen uaar Tirani om in tc schepen. Do Montenegrijnen maakten te Scutari 120 kanons, waarvan 40 met snclgeschut voor zien waren, 12 granaatkanons en eene me nigte oorlogsmateriaal bult. Eene OUomaanscho nota Het Ottomaansch agentschap doelt de vol- ende inlichtingen mode De bevelhebber van Scutari,Essad Pacha, heeft hot Ottomaansch gouvernement via Cettinje doen kennen dat hij verplicht ge weest is de stad over te geven, omdat alle luvensmiddolen uigeput waron, aan de volgende voorwaarden Dat do troepen hunne wapens zouden be houden, de veld- en bergkanons mot de muni- tio medenemon, en de toelating hekomen onmiddelijk to St-Jan van Medua en Tirana in le schepen. De Weensche Pers Do dagbladen eisghen van hot gouverne ment dat het onmiddelijk krachtdadige maatregelen zou nemen tegenover Montene gro, 'l zij met of zonder de medewerking van Europa. Tusschen bondgep.coten De benrdcloling van Rusland Men meldt uit St-Petersbuig aan den Temps dat Rusland aan hel Servisch- en Bulgaarse!) gouvernement komt le herin- noren, dat het volgens de schikkingen van het tractaat van 1912, aan keizer Nicolas toekomt alle mogelijke geschillen te ver heffen welke er zouden kunnen ontslaan bij do regeling dor grenslijn voor do heide landen. De basis tot den vrede Men verklaart in (le officieelo kringen van Constantinopol dat men de modedeeling dor afgezanten eerstdaags gaat ontvangen en men dan de plaats zal kunnen aanduiden tot bót toekonen der voorafgaandelijke voorwaar den van den vredo. Dit zal aan de volgende voorwaarden ge schieden Wijziging der Turko-Bulgaarsclie grens het naar huis zenden dersoldaton en het ver wisselen der krijgsgevangen. Griekenland en het eiland Chio Eene officieelo verklaring logenstraft hel nieuws, verklarende dat Griekenland zijne troepen zou terugtrekken van hot eiland Chio. Hot Helleensch gouvernement Loeft nog nooit het gedacht gekregen Chio to ontrui men. De Turken en Verbondenen gaan samen onderhandelen De ongerusthedon te Londen Naar eene mededeeling aan doLondenschö bladen gedaan, zijn de gezanten to Constan tinopel en do afgevaardigden dor mogend heden in de Balkaanscho hoofdsteden tele: grafisch bericht geworden dat het antwoord der Verbonden eene aanneembare basis daar stelde tot het sluiten van den vredo en d. de mogendheden de»Balkanstaten zelf recht streeks met Tut'kytf zouden onderhandelen De Balkaansche kringen te Londen zijrt zeer verwonderd ort tevens te neer geslagen om dit voorstel. Zij voorzien dat deze onderhandelingen weder tal van moeilijkheden zullen doen ontstaan en veel tijd zullen doen verliezen Dg zitting van het Congres duurde vijf lange uren zulks bewijst genoeg dat er trekking was op zeker oogonhlik ontstond erzolfs een vredelievend gevecht niet met kassoistoenon, maar met pistolets met liosp. Het einde van dio werkstaking is eeno erlossing voor iedereen voor de katholie ken ook, want zij zagon met medelijden en droefhoid hoe de armoede on kommer in tal rijke huisgezinnen zetelden. Wij moeien veronderstellen dat onze konfrators uit Parijs slimmer le werk gaan dan wij M. de Minister,(zegde ik gisteren tot den Staatsminister Woeste,)daar een van bon eene lange intervieuw heoft gehad Wel,'ik betreur hot grootelijks mij door don reporter van l'Echo de Paris te hebben laten intervieuwen. Hij doet mij beestigheden zeggen. - Beostigheden - Wel ja, onder andere deze naar zijne verklaring te oordeelen, zou ik beweerd bob- bon dat de plaats van de vrouw 't huis is, hij den haard, alhoewel ikinochtans aanneem on versla dat vrouwen zich toewijden aan genees- en heelkunst, dat zij pleiten aan de balie, dat zij voordrachten geven enz. Ik heb nooit zoo iets MET DE tr (58® VERVOLG.) Zij herinnerden zich hare lieftalligheid en minzamon omgang en vertrouwden stellig, dat met haar wat meer vrolijkheid op het kasteel zou gaan beerschen. Noirot op den dag zelf in feestgewaad, was vroolijk gestemd, neuriodo een lied uit zijne jeugdige jaren, toen hij nog als marskramer iet voorplein afliep en wachtte zfine nicht bij '.t ijzeren hele aan het voorplein van 't kasteel af. Ten langen leston hoort hij een paar vro lijk klappende zweepslagen, daarop het ge Grinnik van peerdon en in de verte ziet hij een rijtuig. In oen oogwenk is Noirot bij het por tier en opent het, niemand was er in. Ongelukkige roept hij woedend den koetsier toe, waar hebt gij mijne nicht gela ten Het is mijne schuld niet, mijnheer, ant woordt de eenvoudige man, onthutst overdo ruwheid, waarmede Noirot hem hij den arm pakte, de jonge vrouw heeft het strand willen volgen zij komt dus langs don zeekant, dien weg kon ik natuurlijk niet mot mijne peerden jrolgen en daarom heb ik met de koffers den gewonen grooten weg genomon tot aan den lDgang der laan van hot kitstee!. Lang9 het strand, zegt gijen die weg is 'tinnen een uur onbegaanbaar. De vloed komt kp en snijdt elke verbinding met het land af. Ik hen niet van dezestreek, mijnheer, en ken dus de plaatselijke gesteldheid niet. De Een dezer dagen zag ik, hij het uitgaan der Kamerleden M. Woeste liet. Park in gaan. door eono dichte menigte, met, naast hem M. de Graaf de Limbourg-Slirum, ba ron Drion en M. Poncelet. M. Mélot kwam achterna en spoedde zich om ook hij don groep te zijn en M. Woeste to vergezellen. Hij hoorde eene dame aan eene andere dame zeggen I)e kleine, die. te midden gaat, is M. Woeste. De drij grooten, die hem vergezel len, zijn drié gendarmen in burgerskleedij. Men moot bekennen dat MM. de Limburg- Stirum 011 Poncelet eeno hoogo gestalte heb- on en er nog al gendarmachtig uitzien. Maar het ware moeilijk zich baron Drion voor te stollen, met een kolbak op hot hoofd en hooge laarzen aan de heenen I M. Bnyl heeft vandaag een antwoord ge kregen van we ge M. du Bus de Warnaffe, dat hij alleen misschien niet heeft verstaan. Do liberale volksvertegenwoordiger van Oostende beweert dat wanneer een milicie- corlificaat afgeleverd wordt door eene ge meente waar een vorbeleringsgeslicht is ge- ven, zulks vermoedens zal doen ontstaan aangaande het verleden van den jongeling. Dat certificaat zou bestaligen dat die jongeling daar word ingeschreven maar geenszins dat hij in die v. rbnteringshuizen verbleef, wedorvoer M. du Bus de War naffe. Maar antwoordde M. Ruyl, het zien alleen van de mimen van Rockem, Ruysse- lede of St. Hubert, zal voldoende zijn om vermoedens lo haren. En waarom dat Er is toch geen do minste oneer to St. Hubert ingeschreven te worden. Dit is zelfs do eenigste gemeente van het land waar er nooit razende lieden aangetroffen worden. Iedereen glimlachte en M. Ruyl achtlo dat liet onnoodjg was nog aan tc dringen. Harold. Toen de ongelukkige, aan schrikkelijk lijden ten prooi, aanstalten maakte het poliliehureel te verlaten, om naar het gast huis te gaan, nam zij onverhoeds een hevig werkend vergif in. Als oen lovenlooze massa zonk zij ineen. In allerijl werd zo naar het ziekenhuis der Pachecostraat vervoerd. Donderdagmorgend was de toestand van Julia D... bepaald hopeloos. Brand door onvoorzichtigheid. Woensdag avond, is brand ontstaan in de kelderkeuken van een huis der Voorspoed straat. Alles wat het vertrek bevatte, werd de prooi van het vuur. De pompiers denkon dat een fosfoorken, niet gansch uitgedoofd, in onvoorzichtigheid weggeworpen, den brand heeft veroorzaakt. Diefstal in eene heiberg. Dieven zijn verleden nacht gekomen in het koffie huis Mathy, Zuidlaan. Zij hebbon de hand gelogd op een zelfwerkend toesteld, hoeken, kleedingstukken, kassen sigaren, flosschen likour en op al de linnen voorwerpen. Aftrnggeiaar aangehouden. Op een zolderkamer van een huis der Sint-Rocbus- straat woonde een kerel die zegde handels reiziger te wezen, doch nooit werkte. Do politie verdacht hem van talrijke diefstallen en aftruggelarij en het parket vaardigde een aanhoudingsmandaat ten zijnen laste uit. Voor misbruik van vertrouwen en do liooger aangegeven feiten werd hij Donder dag morgend aangehouden. Hij liep reeds acl.t veroordeelingen op voor dergelijke feiten. Eens goede meld zal altijd eene plaats vinden, indien zij haren koffie maakt met de chicoree dor Trappiston Vincart. 1500 Y Laken Verdwijning De 38 jarige Petrus Vau Hemden, daglooner geboren te Aalst, is sedert den 9 dezer maand verdwe- den Gestalte 1,70 m. omtrent, grijswor- dend haar, zwarte knevel, slruisch aange zicht, ongeschoren haard. Bijzonder konteo- ken huidbeprikking op een zijner armen. Elsene Aanhouding ophet oorplein— De Hollander Jozef J.., een vechter der ergste soort en welke zich in bankbreuk van uitdrijving bevond, liep Woensdag avond liet foorplein van Elsene af, er vast toe be sloten zich to wreken op twee zijner landge noten welke aldaar een kraam haddon en waarmede hij Zondag had getwist. Twee agenten werden afgezonden op zoek naar de gevreesden persoon. De kerel kon op het onverwachts worden aangegrepen en ontwa pend. Niettegenstaande zijn geweldigen tegenstand werd hij aangehouden. Hij is thans te Vorst opgesloten gewordon. Erg auto ongeval Woensdag mor gend wou Mevr. Dellefois, wonende Eiisa- straat, op den Vleurgatschensteenweg van den eenen naar don anderen kant overste ken, toen zij door door een snelrijdende hoeren auto werd omgeworpen Do ongelukkige werd opgenomen met erge kwetsuren aan do beenen; den buik, de horst on het hoofd. Degokwolste werd in be- denkelijke toestand naar hare woning ge» bracht. Schaarbeek Die/stal M. Van Hel- mont, handelaar, Roosovelts'raat, Het einde van een spook, De vreugde van eeno intervieuw. Misgezien. M. Buyl wordt wat voorzichtiger. Brussel 24 April 13. (Van onzen bijzönderon briefwisselaar). De herneming ',van hot werk is dus ge stemd door nogen honderd stemmen tegen drij honderd. Brussel. Zelfmoord in een poUticJiom- missariaat. Eene omstreeks 40jarige vrouw, die verklaarde afkomstig te zijn van Parijs en zich slechts sedert enkele dagen to Brussel te bevinden, vervoegde zich Woens dag in den vooravond in liet kommissariaat der 4° afdeoling. Ze zeido lo heeten Julia D... en verklaarde geboren lo zijn in 1875. Zij vroeg om een bewijs lot opname in het Sl Jans gasthuis, ten einde aldaar eeno ge vaarlijke heelkundige bewerking te onder aan. jonge juffrouw heeft mij verzocht den weg verder te voet te mogen afleggen, want zij gaf voor do streek goed to kennen. Daaron- boven was zij niet alleen een oude dame, ge kleed als een halve kloosterlinge, vergezelde diaar... Derhalve meende ik gerust haar ver zoek te mogen toestaan. Er zal haar een ongeluk overkomen kermde Noirot. God schijnt mij dus mijne Ma deleine niet to willen teruggeven. Terstond gaf de eigenaar van Kéroulas zijne bevelen en de bedienden verdwenen in allo richtingen. Noirot daalde haastig een stoile glooiing af en riep wanhopig om Madeleine. Hij bedroog zich niet mot te zeggen, dat het meisje in groot gevaar zou geraken. Toen het rijtuig op anderhalf uur afstaud het kasteel genaderd was, en Madeleine het onmetelijke blauwe uitspansel zag, gevoelde hot meisje zich plotseling gedreven door de zucht om de zee terug te zien. Zij wilde daarom het verdere gedeelte van den weg to voet gaan, do blauwe spiege ling der zee voor zich hebbon, do frissche zee koelte langs haar wangen laten spelen, de puntige rotsen beklauteren, en inhaleD, wat aij gedurende haar veeljarig verblijf als kwoe- kelingein het klooster had moeten derven. De eerzame, bejaarde I-Iubertine, die haar vergezelde, had hot meisje te lief, om haar iets te weigeren en vond het zeer natuurlijk, dat het kind thans verlangend was om lan; het strand te gaan. Madeleine juichte en jubelde en als zij zich wat ver van hare zachtzinnige'en toegeeflijke geleidster verwijderd had, kwam zij huppe lend terug met eene verontschuldiging op de lippen, ging eonige oogenblikken naast haar en begon dan opnieuw vooruitte gaan. Intusschen werd het laat in den middag ori kwam de vloed zachtjes op. De zeemeeuwen vlogen fluitend dooir de lucht, de golven rol den al meer op het,strand aan en vooruitste kende rotspunten werden feller bestookt. Madeleine sprong, lachte, danste en hup pelde als een hinde blijmoedig voort. Plotseling staat zij stil. Daar valt haar iets te binnen, waarvan zij tevens de werkelijk heid voor oogen ziethet schuim der golven nadert al moor jten 't is nu niet het meisje, dat de golf tegemoet gaat, maar de golf, die het meisje opzoekt. De vloed komt snel opgezet, rolt voort en bereikt de rotspunten, waarop Madeleine en hare geleidster in iiaar angst een schuilplaats ozoclit hebben. Nochtans kan men niet zeggen, dat bet ge vaar haar zoo rechtstreeks bedreigt, maar do beide vrouwen zijn thans genoodzaakt over den ongelijkon, hobbeligen weg to gaan de losgewoelde steenen belemmerden haar gang, veroorzaken haar'tal van moeilijkheden en Madeleine moot al haar krachten inspannen, om hare bejaarde geleidster do gapende rots kloven te heipon overstekon. De avond breekt; aan, het rommelend water- geklots maakt het spreken onmogelijk, de golven bespatten al hooger do rotsou en het zeewater drenkt reeds de voeton. In weerwil van haar moed, blijft Madeleine staan zij slaakt een diepen zucht, de gebo gen vingeren drukken krampachtig de hand barer vriendin en jammerend roept zij uit Ilelaas, Hubertine, ons leste uur is geslagen Hubertine ziet_hot meisje met een onuit sprekelijk gevoel van medelijden aan en zegt: Neen, Madeleine, God zal nog uitkomst ge ven. - Maar welke fiitkomst is cr dan voor ons I vraagt hot meisje terwijl zij schuw rondom to Schaarbeek, stolde Woonsdag morgend vast dat kwaaddoeners tezijnentwaren binnenge drongen, hij middel van valsche sleutels er oone groote hoeveelheid kruidonierswareu en wijn gestolen, St. Gillis. Tramongeval. Woensdag avond, rond 9 ure, werd Jan Dufour, behan ger. oud 53 jaar, wonende in de Vesting- straat. te St. Gillis, op den steenweg op Wa terloo tor hoogte van de - Bareel door een tram omgeworpen, komende van de Van Meenenplaats en rijdend naar do Beurs. Hel slachtoffer word zwaar gewond aan het hoofd en inwendig gekneusd. Na voorloo- pige verzorging door een dokter, werd Du four overgebracht naar het gasthuis. De po licio heeft eon onderzoek ingesteld. zich ziet; go ziet toch, dat wij geen voet meer kunnen verzetten, de opgezette zee heeft van deze rotsen een eiland gemaakt, ons elkon uitweg afgesneden en binnen weinige oogen blikken zullen wij geheel door de zee over stelpt zijn. Mijn Godis het mogelijk, kermde 't meisje dat wij zoo dicht bij het kasteel den dood in de golven moeten vinden Laat ons hulp roepen, zegde Hubertine. Madeleine stiet een verveerlijk hulpge schreeuw uit, maar hare stem ging in het onstuimig golfgeklots verloren. Half dood van angst roept Hubertine op hare beurt om hulp. Zij meenen dat men haar hulpkreten heeft gehoord en tegelijk roepen beiden opnieuw om hulp. Moed gehouden hoort men in de verte roepen. Do twee vrouwen klommen zich aan elkan der vast en zien in do verte een man over de steile rotsen aankomen, cigoulijk loopen. Met do vlugheid van een bergbewoner klau tert en springt hij van de eeno rots op de an dere somtijds laat hij zich van een vooruit stekend punt schielijk naar beneden glijdon, en bij 't beklimmen van de hoogten en 't door waden van de meertjes door den vloed ge vormd, on die van lieverlede grooter en dieper werden, bowijst hem zijn met ijzer beslagen 'stok uitstekende dionsteb. Hij heeft de vrouwen gezien, moedigt haar aan tot geduld en belooft haar te zullen red den. Haar angstgeschrei treft hem pijnlijk, en jammerend heffen zij de armen ten hemel: hij ziet hst gevaar toenemen, verdubbelt zgne pogingen en ber-ikt eindelijk met levensge vaar de plaats waar do-vrouwen reeds tot over do enkels in het water staan. Hubertine wfist den onbekende op Made leine on zegt Red haar hot eerste Doch het meisje wijst dit aanbod met edel moedige verontweerdiging van de hand zegt tot haar redder 't Is mijne schuld, mijn heer, maar God zal onn het leven sparen, ik weiger beslist elke hulp, zoolang mijn vriendin niet in veiligheid gebracht is De redder begrijpt het onwrikbare besluil van 't meisje en draalt geen oogonhlik. Hij neemt Hubertine op, baadt door het wassondt water, botreedt weêr den vasten grond, ijl voort en laat de oude vrouw in een soort van grot achter. Onmiddelijk keert hfi terug. Thans oclitei gaat hij niet, maar vliegt langs den gevaar vollen weg. Dat hij zich niet het hoofd tel plotter stootte en in den afgrond neêrstortU is haast onbegrijpelijk. Voortdurend stijgt het water, en betbekU gesweerdigo meisje staat er reeds tot d' knieën in. Bovendien heeft do golfslag hel arme slachtoffer herhaaldelijk gebeukt en ge tracht in zijn woeste vaart meê te sleopon. Madeleine heeft evenwel krampachtig de han den aan de rots geslagen en weerstaat, hoe wel uitgeput, nog de onstuimige zee. Daar komt evenwel een breede golf, wi van schuim, brullond aangerold, slaat M® zooveel geweld tegon haar aan, dat zij ineen zakt en hot water haar verzwelgt... Van opgezweepte baron ziet men een opgestuwd waterberg, wit gekuifde golven, een draai kolk, een maalstroom en toen niets meer.. Het grondwater volgt op de verbolgen z* en draagt een zwak wezen, dat zich verweer en do handen uitstrekt. Ha Goddank, Mail® leine is gered (Vervolgt.!

De Volksstem | 1913 | | pagina 2