I STRIJD 1=8=® DE OVERWINNAARS ZONDAG 27 APRIL 1913 WEEKKRONIJK 1. Hoofdminister de Broqueville 2. Staatsminister Karei Woeste. - 3. Uit onze Kolonie. 4 De Vergiffenis Aan den Monnik. Vijf en twintigste, verjaring der Grot van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, te Aalst-Mijlbeek. 6. E. H. Van Laere, Pastoor te Gent M uide 7. Een Koning verloofd. 8. Een jachtavontuur. 8. Allerlei. Hoofdminister de BROQTJEVIT 'T Ziehier de overwinnaar in den grooten pohtieken strijd rond de algemeene werkstaking lie in ons land geleverd is geweest. Het bestuur van minister de Broqueville is voor ons bemind vaderland een echte zegening {eweest, en voorde Katholieke Partij een aanhoudende reeks van overwinningen. Na het aftreden van het Kabinet Schol laert. kwam hij aan het bewind in moeilijke omstan digheden. eldra toonde hij in de Kamer dat hij een staatsman was van eerste gehalte, en achter- •envolgens lichtte hij al zijne tegenstrevers in de Kamer uit den zadel, meteen meesterschap londer weerga- Toen in 1912 de algemeene kamerontbinding plaats had, dierven zelfs liberalen en socialis ten hem niet ondervragen over de algemeene politiek, zoodanig vreesden zij zijn meesterlijke intwoorden en redeneeringen. Dat was nog nooit gezien geweest in ons land. De opposite noemde hem de Minister van isontbinding der Katholieke Regeering. Hij antwoordde kalm en vastberaden Gij noemt mij de minister der ontbinding; welnu ik lal het kartel ontbinden. Inderdaad in de onvergetelijke kiezing van 2 Juni 1912, versloeg hij liberalen en socialisten »o duchtig dat het kartel voorgoed ontbonden was. De Katholieke meerderheid klom van 6 tot lö stemmen Minister de Broqueville zag toen uit om do ouderdomspensioenen te verbeteren, om door »ne nieuwe miliciewet de onafhankelijkheid van ons land te verzekeren, om de zedelijke en ihristelijke bescherming onzer soldaten te vrijwaren, enz., Gansch het lar.d juichte zijnedel breven toe en schonk hem zijn vertrouwen.Die werking werd onderbroken door de pogingen lersocialisten om het algemeen stemrecht op 21 jaar te veroveren, en door de algemeene Werkstaking. Men weet hoe dat onze hoofdminister steeds kranig en kalm antwoordde dat hij den wil '»n de meerderheid van 't land, uitgedrukt den 2 Juni 1912, zou doen eerbiedigen, en dat hij looit zou toegeven aan de bedreigingen en aan het geweld der algemeene werkstaking. Gesteund door gansch de rechterzijde, die een voorbeeld gaf van onverschrokken moed en Kihooue onfaalbare eendracht, bood hij het hoofd aan liberalen, socialisten en daensisten, en iwong hun tot den aftocht. De belangrijke zitting van 22 April 1913 in de Ivemer keurde zijne handelwijze goed en veroordeelde de algemeene werkstaking door 138 stemmen op 1/8! Krachtiger dan ooit staat minister de broqueville aau^t hoofd van 'tland, gesteund door al ile weldenkende burgers, tot heil en voorspoed van landbouwer, werkman, handelaar en leringdoener. HULDE AAN JVHNISTER DE BROQUEVILLE - Staatsminister Karei WOESTE3 Wie kent Staatsminister Woeste niet Die 77jarige strijder, wiens naam sedert 50 jaren onafscheidbaar is van de geschie denis van België, die hij van zegepraal tot zegepraal heeft geleid Hij is de ongeschonden eer van het Belgisch parlement, de triomfantelijke vlag der katholieke partij Deüiensten die hij aan zijn land bewezen heeft zijn onschatbaar,en hij zalm degeschiedenis vernoemd worden als een der grootste staatslieden van zijn tijd. Wij stellen ons niet voor hier eene levensbeschrijving van hem te schetsen wij willen en kel ineenige woorden terugkomen op zijne houding in de laatste politieke gebeurtenissen. Toen het vraagstuk der grondwetherziening en der algemeene werkstaking wierd opge worpen, door liberalen, socialisten en daensisten, wendde de katholieke partij zich ïnstiukt- matig naar M. Woeste, omdat zij in hem den man van vertrouwen vond, die steeds al de vijan den kon teneerslaan en de Kamer en het land doen luisteren naar zijne gezaghebbende stem Men weet nog hoe machtig en onweerlegbaar zijn woord klonk bij de aan\ waag der grond wetherziening Samen met hoofdminister de Broqueville heeft hij de leiding der katholieke partij kalm maar vastbaraden in handen genomen, dikwijls hebben zij onder elkaar beraad slaagd, zooals hij zelf verklaarde, en wij hebben dit troostend en schoone schouwspel gezien dat gansch de rechterzijde onwrikbaar bleef, onverbreekbaar aan elkaar verbonden, als een rots waartegen de pogingen der oppositie niets vermochten. In zitting van Donderdag 17 April nam M. Woeste het woord over de algemeene werkstaking en hij verpletterde letterlijk zijne tegenstrevers. De socialisten huilden als bezetenen onder de geeselende striemen van het woord van Woeste, en hun hoogmoed en grootspreken j wier den er door geknakt De liberalen die met Hymans aan t hoofd liet ministerie wilden doen buigen voorde algemeene werkstaking, wierden dan door M. Woeste duchtig over den hekel gehaald omdat zij steeds volhardden in het kartel en onder de roede gingen der socialisten De uitslag bleef niet lang uit de liberalen kwamen gedeeltelijk tot inkeer en naderden met M. Masson tot de partij van orde en tot de Regeering Ziedaar de macht van Woeste Dertig jaren lang is hij de man geweest, die al de pogingen onzer tege ïstrevers heeft verijdeld en al hunne plannen heeft in duigen geslagen. Onze tegenstrevers zelfs, liberalen en socialisten buigen met ontzag het hoofd voor dien grooten Staatsman de liberale Gazette schreef het nog over eenige dagen al zijn te genstrevers vreesden, hem, maar ook iedereen eerbiedigt hem De katholieken eerbiedigen en bewonderen steeds meer en meer hunnen oeste Het arrondissement Aalst bijzonder is fler dien grooten Staatsman sedert 40 jaren op onaf- gebrokene wijze naar het Parlement gestuurd te hebben l

De Volksstem | 1913 | | pagina 1