eer socialist dan Anseelezeif Oorlog in de Balkanen EINDELIJK! 'T EEN EN 'T ANDER i» "O J&. €3r 3Ë5 X-i A ID Bestuurder J. Van Nuffel-De (lendtl BUITENLAND KsisesvHsnda Jaargang nr 5 30 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 39 April 1913 i .-wa'.gm ABONNEMENTEN! Zes Kaanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. I" UITGAAF, 4 tl. 's avcntis m 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds éjt Pour toute Ia publiciié commerciale et finaneière du journal, s'adresser exelusivement a l'Agenee Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. BUREELENi TE BRUSSEL I TE AALST lil. GOOTS, Beursplaais, Si j la, tcericatraat, Telefoon A 3299 J Telefoon 114. AANKONDIGINGEN)1 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaar, (de regel) Ir. 1,00 4# bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) Ir. 2,00 Sport (per regel) fr. I 00 Gemengd nieuws per regel) [r. 2,00 Recht. berstelL (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercïale en financieele aankondigingen zich uitsluiteJijk to "wendenAgenco Réclame Godts, 2, Beorsplaats, Brussel. Gansch Belgenland, alsook de vreemde landen, hebben met groote belangstelling, gedurende de alge- meene werkstaking, bet gedrag der politieke leiders gadegeslagen. Van den eenen kant-keurde men in het algemeen, do krachtdadige en weerdigo houding der katholieke regeerders goed welke aan de minder heid in opstand niet wilden toegeven, ten einde den wil van het kiezerskorps, op 2 Juni laatst zoo plechtig uitge drukt, niet te miskennen. Van den anderen kant laakte men in hevige bewoordingen het gedrag der socialisten en Daensisten gedrag door de liberalen zeil afgekeurd welke alhoewel ten volle overtuigd niets te bekomen, toch de arme drom mels tot den honger en het geldverlies doemden. In do Kamerzitting van Donderdag laatst werd er aan de regeering een openbare hulde gebracht en de werk staking veroordeeld. De liberalen spanden met de katholieken en de socialisten onthielden zich. Twee kamerleden nochtans, wier gedragslijn altijd in strijd is met de algemeenheid dor gevoelens, maakten uilzondering. Het was do heer Daens, die zich als christen uitgeeft en altijd sedert zijne verkiezing als volksvertegenwoordiger, als onchristen man handelt. Het was nog de afgedwaalde priester Fanteyne, die wij over een tiental dagen in het goddeloos lokaal der Gentsche socialisten hebben gezien en die nu als priester voor princiep heeft de goddeloozen te bevoordeoligen en te bewierooken en de voorstandors van dsn godsdienst te bekampen. Door hunne stemming hebben zij getoond dat zij meer socialist zijn dan Anseelo ot Vander Velde zeiven. Deze onthielden zich. Zij verstonden en be grepen eindelijk dat de regeering in do tegenwoordige omstandigheden niet kon noch mocht toegeven, MM. Daens en Fonteyne sluiten de oogen voor de wezenlijkheid en in hunnen blinden haat tegen de katho lieken en de katholieke regeering, schamen zij zich niet zij alleen tegen de gedragslijn der regeering te stemmen, aldus hen fanatieker toonende dan de roode leiders zelt, welke de werksta king op touw gezet hadden. Alle verstandige liedon keuren die haatdragende politiek ten hoogsto af. Zij zien nu Waarblijkend dat die twee leiders, noch het welzijn van het land noch tot welzijn van het volk beoogen. Zij willengeene verzoening; zij heb ben liever opstand, mistevredenheid 011 oneenigheid te zaaien. Het is dan dal zij hun rood ijzer naar beliefte kunnen smeden. Wat geeft het hem of hot volk hon ger lijdt, of de vrouw en de kinderen Jbij gebrek aan dagloon, verkwijnen, als hun politieke winkel maar draait en zij door gedurige opmakerij en op hitsing tegen al wat goed en deftig is, maar hunne porsoonlijko belangen kunnen verdedigen. Dat is bun eenis doel. Gelukkig dat liet volk do oogen be gint te openen. Eens te meer zijn zij door de droeve demokratenleiders ge fopt. Vele brave werklieden hebben ge zworen dat bet de laatste maal zal zijn en dat zij nooit meer personen zullen voorstaan, die meer socialist zijn dan Anseele en VanderVelde zelf. F. Handel drijven in vuurwapens,zulks wordt door de wet toegelaten. En moeilijk is het eene stad, boe klein ook te bezoeken, zonder er ver scheidene magazijnen aan te treffen waar men allerhande revolvers te koop stelthij die neiging voelt om zich dergelijk ding aan te schaffen, zal niet moeilijk zijnen keus kunnen doen. En niemand ook zal hem daarin hinderen. Want lijk de verkoop van vuurwapens, zoo wordt het koopen van diezelfde wapens niet door de wet bepaald, noch beperkt. En dat die handel in dat gevaarlijk speelgoed eene groote uitbreiding nam. zulks bewijst wel de kostelijke reklaam door fabrikanten in dagbladen ge maakt,om gemakkelijker hunne waren aan den man te krijgen. Hier ook heeft men het middel toegepast van wekelijksche betalingen opdat iedereen zich zou laten bekoren en... laten be driegen. Hun middel en hunne reklaam heeft ook haar doel bereikt. Nooit was de verkoop van revolvers zoo druk als deze laatste tijden. Een onzer correspondenten bevond zich toevallig, voor acht dagen te Serair.g. In een magazijn van tabak en sigaren stelde hij lijk overal de vraag: Welken invloed heeft da Algemeene Werkstaking op uwen handel Het antwoord der juffer luidde als volgt De verkoop-van tabak en sigaren is niet alleenlijk merkelijk gedaald hij is van geener. tel meer gelukkig lijk hebben wij sedert eonige weken daar een ander artikel bijgevoegd. (Zij toonde mij de andere uitstalling van het magazijn daar lagen honder don revolvers ten toon). En die ver koop, Mijnheer, gaat opperbest geen dag gaat voorbij, dat wij geen twintig- tigtal revolvers verkoopen en dat men er ons geen dozijn in reparatie brengt. Iedereen mag daar zijn wapen kie zen, zijn wapen doen laden en al ston den er honderd gendarmen nevens hem, nog zou men hem niet hinderen kunnen. Maar is het gelooflijk, hot vuurwa pen aanvaarden en op zak houden zulks is strafbaar 1 Kan men wel iets waanzinniger in beelden Is er wel iets dat meer strijdt tegen do eenvoudigste logiok Waarom dan. indien het dragen van vuurwapens verboden is, waarom dan ook het verkoopen van vuurwapens door do wet niet beperkt Wie zal ons zegger. wat al zelf moorden, wat al moorden wij minder zouden te betreuren hebben, had men iedereen moedwillig den middel niet ter hand gesteld zich dat wapen aan te schaffen, waarmede men een boos plan gemakkelijkst zal uitvoeren Eindelijk Do minister van rechtswezen komt eon wetsontwerp neer te leggen, dat met eene gevangzitting straft van acht dagen tot zes maand er. eene boete van 26 tot 200 frank de personen die zullen wapens vervaardigd hebben, of te koopgesteld, of verkocht, of uitge deeld, of zonder voorafgaandelijk© ver klaring of met eenevalsche verklaring wapens in hot land gevoerd die geen zakrevolvers zijn dogenen die zullen zakrevolvers verkocht of uitgedeeld hebben, of oorlogswapens of jachtge- weeren aan personen die do wottige toelating niet hebben zich dergelijke wapens aan te schaffen en die geenen openbaren handel drijven in die wa pens. Die laatste bepaling heeft geen be trok op de rechtstreeksche exportatie van de wapens. Vuurwapens, Ljj uitzondering van zakpistolen worden aan de grenzen niet aanvaard, tenzij aan de voorwaar den door het landsbestuur daargesteld Paus en koning. D» Oseor- vatore Romano haalt de woorden aan die Lussclien den bisschop van Toledo (Vor eenig-de Staten) en de kardinaal Merry del Val, die Zaterdag de bedevaarders van het bisdom ontvangen heeft, gewisseld worden. In zijne aanspraak heeft do bisschop van Toledo de kwestie aangeraakt over den toe stand van den Paus, verklarende dat de Kerk hare vrijheid en hare grondbezittingen ontnomen werd en dat men het zelf waagde de vrijheid aan den Paus te ontzeggen, met hem gevangen te houden in het Valikaan. De bisschop teekende protest aan tegen den toestand waarin men de Kerk gebracht had en voegde erbij Do Romeinsche kwestie strekt zich verder uit dan do muren van Rome en de grenzen van Italië, 'tls eene algemeene kwestie voor dewelke er slechts óéne oplossing bestaat de volstrekte Kar dinaal Merry del Val, daarop antwoordendel verkladde het volgende Gij hebt gesproken over den huldigen toestand van den Paus en wol terecht, want niemand kan beter dan een zoon van het vrije Amerika zulke taal voeren. Inderdaad, hel is van dit land dat do Paus gezegd hoeft, in eene merkweerdigo gelegenheid^ dat het daar is dat de echte vrijheid geëerbiedigd wordt. Meer dan wie ook hebt gij het recht voor don H. Stoel te vorderen hetgeen dat hem ooodig is tot het vrija bestuur van de Kerk. Ik ben zeer gelukkig te mogen beatatigen dat de toestand van don Paus niet alleen één enkel land bekommert, maar gansch de wereld. Men mag immërs niet gedoogen dat do toestand van de H. Stoel aanzien wordt als belang hebbeud voor eene enkele natie, want de H. Stoel vertegenwoordigt Jezus- Christus, 't is te zeggen een algemeen goed. Versnelde yasproduktie. Kort geleden heeft inen een nieuwe metho- do beproefd voor het versnellen der gaspro duktie uil steenkool, tor wijl men gewoolijk hetzij alleen steenkool, hetzij bruinkool, elk ▼oor zich afzonderlijk vergast worden bij de nieuwe methode de verschillende kolen- soorten door elkaar gemengd on hot aldus verkregen mengsel in don vergassingsoven gebracht. Dit moet belangrijke voordeeion met zich brengen, waarvan de belangrijkste zijn: eene versnelling van het vergassingspro ces en het vorkrijgen van een hetere hoe danigheid ran cokes. De tot dusrorro voor het vergassen noodzakelijke tijd moet aldus tot op de helft bekort kunnen worden. De oorzaak hiervan is te zoeken in de uileen- loopendo samenstelling van de steenkolen. Hel liosgste Hew-Yorksche To3*eeihc8SSa De x. g. Woalworth building, is door president Wilson geopend. De president drukte in het Wille Huis to Washington op een knopje en dit had tot gevolg dat in het New-Yorksche reuzenge- bouw 80.000 electrische lampen aangingen. Het gebouw is 750 Eng. voet (226 1/2 M.) hoog. Men heeft er slechts twee jaar aan ge werkt. Na de opening van vorre door pre sident Wilson, had in het niouwe gebouw eon feestmaal plaats aangeboden aan den architect, Gilbert. Het diner was aange richt in do middolslo verdieping van het torenhuis, n, 1. the 27thfloor Franfcrij ie Da Staatspolitiekwestie.M. Klotz heeft de commissie ingericht dio gelast is de wer king dor politie te bestudeeron. Hij heeft zo aangezet om krachtdadig to werkon on druk te tevens op het onmiddelijk voordeel, dat men zou bekomen mot oene staatspolitie in to richten in zekere centrums, namelijk te Nancy en te Toulon. De minister voegde erbij dat eerstdaags de noodige ontwerpen daartoe zullen neerge- *d wordon. Een schip voor wijnvervoer. Men hoeft dezer dagen eene nieuwe stoomboot, de Saint Vincent» van stapel laten loopen, die uitsluitend tot het vervoer van wijn tusschen Frankrijk en de Algeriaansche kolonie zal dienst doen. Hot stoomschip is 107 meters lang en 16 motors breed, met eene scheepsholle van m. 60. Do «St Vincent» kan 9000 wijn vaten innemen, en heeft hot voordeel, op alle getijen de Seine to kunnen opvaren. Voor het verhandelen der warou beschikt i Het schip is door eleclriciteit verlicht en bezit een post van draadlooze telegraphio. Z3\xitsclAland Keizer Willem en koning Victor-Emma- nuel. Volgens de Gazette Beriinoiso de Midi n zouden Keizer Willem en koning Victor-Emmanuel van Italië zich te Kiel ont moeten van3 tot 5 Juli a. s. Automobielongeluk fn Saksen. Een automobiel die in dolle vaart de sterke hel ling van Burscarsdorf, nabij Chemnitz, af reed, ia omgeslagen. Vijf-en-twintig perao nen worden erg gekwetst. De werkstaking in Silezië. Hot getal Silezïaansche mg werkstakers is nu reeds lot 53.000 geklommen. Een aanslag op Keizer Wilhelm De Berlijnsclie prefektuur ontving dezer dagen eene verwittiging uit den vroemde.meldende dal een aanslag op den keizor beraamd was tijdens zijn verblijf te Karlsruhe. De policie van Karlsruhe werd daarvan op de hoogte gesteld. In de bevoegde kringen hecht men geen belang aan dit feit. Huiszoekingen te Esssen. Naar ons de Morgen Post bericht doet de policie huis zoekingen in een socialistisch syndikaat, alsook in de redaktiebureelen vau een dag blad dier stad. Men vormoedt dat die maat regelen uitgelokt zijn door do zaak der oorlogswapens eene ondervraging zal des- aangaande gebeuren in de commissie van den Reiclisdag. Italië Een man stort zijne vrouw in eenen vloed. Een schrikkelijk schelmstuk werd ge pleegd te Toirano, in de omstreken van Alkenga. Een heer en eene dama wandelden in de bergen toen eensklaps de landbouwers die in de nabijheid werkten zagen hoe de twee vreemdelingen over de brug stapten die over eenen afgrond loopt en hoe de man zijne vrouw vastgreep en haar in den af grond sliet. De ongelukkige kwam van eene hoogte van 15 nieters op «toile rotsen te recht. Do moordenaar zette het dan op een loopen maar de landbouwers adhtervolg- den hem. Men gelukte or in, hem aan to houden. Uit een eerste onderzoek blijkt dat de moordenaar zich van zijne wettige vrouw wilde ontmaken, om met eene andere in t huwelijk te kunnen treden. JXnselaud Een luchtvliegar gevallen en dood. Luitenant Harrisson vloog Maandag mor- gend met een tveerlakker boven de stad Parmborough, wanneer eensklaps ten gevol ge van een rukwind zijn tuig omsloeg en van eene hoogte van 350 voet ten gronde plofte. IJsbanken ln den Atlantlek. Naar mededeelingen te Queenstown ontvangen de stoomboot Virginian op weg zijnde naar Liverpool, acht kolossale ijsber gen in den Ocean bemerkt hebben en was zelf door een ijsveld gevaren, bijna op dezelfde plaats waar verleden jaar de Titanic verging. De ijsbergen vlotten i richting van hot Zuiden en doorkruisen i scheepvaartlijnen waar zij tegenwoordig alle verkeer bijna onmogelijk maken, vooral ten gevolge van den ondoordringbaren mist, dien zij immer veroorzaken. Portugal De gebeurtenissen van Lissabon Woensdag laatst waren eenige officiers van landleger voreenigd in eeu handelshuis van de Almirandslaan. Carbonaria, op do hcogto van dat feit, gaven daarvan aanstonds bericht aan het landsbestuur. Verscheidene aangehouden officiors zijn echte republikeinen die zich zelfs io de laatste gebeurtenissen van Lissa bon onderscheid hebben en daarom op de eerotabol werden gebracht. De officiers wer den aanstonds in verscheidene regimenten verdeeld. Zij werden gisteren, Maandag naar do policie overgevoerd en daar worden zij ondervraagd. Zij verklaarden enkel ge handeld te hebbou voor hot welzijn der republiok. Een kaporaal van het vijfde regiment be vond zich in het hospitaal. Wanneer hij vernam hoe de beweging mislukt was,schoot hij zijn eigen vuurwapen af vlak door de borst. Vijf samenzweerders werden nog aange houden te Queluz, localiteit, dichtbij Lissa bon gelegen; zij werden aangehouden, juist op het oogenblik dal zij in do kazerne van do schutterij wilden dringen, 183 bommen, heel zorgvuldig voorbereid, zijn govonden in den zetel van de radikalo federatie. Zondag laatst waren de theators en open bare plaatsen van Lissabon opgepropt van volk, juist alsof er niet de minste gebourle- nis had plaats gehad. India Eene omwontelingop handen. Talrijke aanhoudingen. Do veiligheidsdienst heeft in annamische geschriften gewikkeld, die da bevolking tot oproer liitson. De bommen waren neergelegd tegen dén muur van het justioiepaleis en tegen den policiepost. Denzelfden dag en omtrent hetzelfde uuP werd diezelfde proclamatie in verscheidene steden var. Cochinchina aangeplakt. Eon onderzoek werd gedaan door M. Delacroix. Tachtig annamieten, waaronder het grootste getal oude, afgestelde edellieden zijn, wer den aangehouden. Zij maken allen deel vau geheime genootschappen. Een dagblad kon digt zelfs aan dat dezoonvan prins Ham-Nghi ook aangehouden werd. Twee bommen te HanoT. Twee Fran- schen gedood. Elf gekwetsten. Zater dag avond, rond 7 ure, wierp een Annamiet in de Paul Bertstraat, te Hanoi', eene hora, die de bevelhebbers Chapuis en Mangrand doodde en daarbij nog zes Europeanen en vijf inboorlingen kwetste. De moordeuaar nam de vlucht. Talrijke aanhoudingen volg den op dien aanslag. Uit het onderzoek blijkt dat de bom la Canton en te Hong-Kong werd vervaardigd, waar de omwentelaars hun centrum van bij eenkomst hebben. Degenen die den aanslag pleegden kwamen ook van daar. De inneming van Scutari. 0e Mogendheden door den Montenegro uitgejouwd. De briefwisselaar van den Daily Tele graph te Cettinje, bericht dat de Russische minister, inlichtingen van zijn landsbestuur ontvangen hebbende, de vertegenwoordiger® der grootmachten besloten hadden zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken la begeven, om er voetstappen te doen aan gaande Scutari. De baron Squiti, deken der diplomatieke kommissie had het Montene- grijnach bestuur daarvan verwittigd, ten einde iemand in het ministerie te kunnen ontmoeten om de medodeeling der groot machten te ontvangen. Men berichtte baron Squiti, dat ter gelegenheid der Paaschfees- ten en van den terugkeer van prins Danilo uit Scutari alle ministerie'! gesloten waren. men over 21 windboomon. Jto Saigon ou te Ghelon acht bornmon ontdekt De ministers die niet konden lijden dat het bestuur om godsdienstige feesten niet werk zaam was, stelden eene nota op den Monte negro verzoekend onmiddelijk Scutari to ontruimen en de stad in handen van den Icommandant der oorlogsschepen testellen, die zich thans te Antivari bevindt. Dit dokumeni werd naar het ministerie van buitenlandsche zaken gedragen maar alle bureolen waren gesloten. Hunne mede- deeling werd dan aan een boodschapper over handigd, dio ze aau den minister bracht. De inhoud van de nota door de Mogend* heden aan den Montenegro overhandigd Telegram uit Londen Men verneemt dat M. Popovitch een telegram uit Cettinje ont vangen heeft, hem meldende dat de mogend heden do volgende nota aan het Montene- grijnsch gouvernement overhandigd hebben: Wij hebben de eer gezamentlijk aan het Montenegrijnsch koninklijk landsbestuur te verklaren dat de inneming van Scutari, het besluit der mogendheden aangaande do be grenzing van Noord- en Noord-Oost Albanië niet kan wijzigen, en datdiens volgons Scutari zoo gauw mogelijk ontruimd moet wordon en in handen der mogendheden dqor de bevel voerders der internationale vloot vertegen woordigd, moet worden overgegeven. Hel Montenegrijnsch gouvernement wordt verzocht een spoedig antwoord op deze mededeeling te laten volgen. M. Popovitch heeft er bij gevoegd dat hij bevel heeft ontvangen van zijn gouverne ment, zich tegen deze onrechtvaardige en snoode vraag heftig te verzetten en aan do grootmachten opnieuw te vragen het middel te onderzoeken om Montenegro opnieuw op gelijken vootmet de andere verbondene Sta ten te 8 tollen, orb ij voegende dat dit oone levensvraag voor <len Montenegro is. Zou de ontruiming beginnen Men meldt uit Weenen Men is in offi cieels kringen bericht dat prins Danilo met met zijne troepen Scutari verlaat on naar het Noordon oprukt. Vijf militaire batailjona blijven in de stad. De houding van Oostenrijk Do Koelnische Zeitung ontvangt het volgend telegram uit Weenen, dat overeen- stomt met de verklaringen in liet koizorlijk kabinet van buitenlandsche Zakon gedaan Oostenrijk hoeft in de vergadering van Londen gevraagd om op beslissonde wijze do onmiddelijko ontruiming van Scutari to eischen, en in geval van weigering lot eene militaire handoling over te gaan. Indion de vergadering van Londeu aan een gezamenlijk optrodou vorzaakte, «ou OoslonrJjk-ilongurié

De Volksstem | 1913 | | pagina 1