De verwerellijlfii Ier gasthuizen O.H. Hemelvaart Een schandaal in hot gasthuis van Laken Be Wereldtentoonstelling 'T EEN EN 'T ANDER Kegentieade fasis'gaeaj nr fOf ÉÉillE Q O DAGBLAD MB3IGH.OST RU ITEN LAN D S CENTIEMEN HET NUMMER JSosssSsr'dsjj S ca Us>ijd!ag 2 Büca J3C3 ABONNEMENTEN? Zes maanden franken. Een iaar 8 franken.' Inschrijving in alle pnstbureele.n van liet land. I" UITGAAF, 4 tl. 's avonds f» «f® 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds cT® Tour tonte la publicity corr.merciale et financiöre du journal, s'adresser exclusivement a l'Aiïeiice Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE HALST" BS. GODTS, Beui*sp(aaf9| 2 I Kerlcstraat, Telefoon A 3299 j Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Osndti AANKONDIGINGEN? KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 CO 3® biaöz. (de regel) fr. 1 00 4* blaar, (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1 0(T Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel), (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0(1 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijlc te ivenden Ageticc Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Ï6r gelegenhsid van 0. H. MEMEL- VAART za! ons blad niat verschijnen en zullen onze hureelen gesloten zijn gelijk den Zondag. O Mei, vol bloemengeur en pracht en vöOglenzang, hoe lacht m'ino blikzoo mild en zacht den zoeten vree in mijne schaam'le ziele Maar tochuw vreugd versterfto Mei bij d'aanblik van Maria Zij in Hare beelt'nis doet mij blij als cTengelen aan Hare voeten knielen enjub'lend groet ik Haar als Koningin Zij voere mij hel Rijk der glorie in. Na zijne glorievolle opstanding uit tiot gral, verscheen Jezus dikwijls aan zijne apostelen. Op zijn bevel waren zij naar Jerusalem weergekeerd en wachtten daar hetSinxenfsest af.Veer tig dagen na zijne Verrijzenis ver scheen Jezus wederom en voor de laatste maal. Hij gaf Imn zijne laatste lessen en bevelen, en legde hun de taak op, heel de wereld tot zijne leer te bekeeren Gaat en onderwijst alle volken. Daarna leidde Hij hen op den weg naar Belhanië tot op liet toppunt van den Olijfberg op 2 mijlen van Jerusa lem. Daar gekomen sprak Hij voor de laatste maal met hen, zegende ze en verhief zich door zijne eigene goddelij ke macht. De verbaasde discipelen volgden hem met gretige oogen na, totdat Hij in eeue wolk verdween, cn alzoo voor immer aan hun gezicht ont trokken werd. De discipelen staroog den nog altijd hemelwaarts, met hot gedacht hunnen Meester nog eens weer te zien. Twee mannen gansch in 't wit gekleed verschenen aan hunne blikken en zegden Mannen van Galilea, wat staat gij daar ten hemel te zien Deze Jezus, die van u is opge nomen, zal alzoo komen golijk gij Hom hebt zien weergaan naar don Hemel.» De waarheid en echtheid van de Hemelvaart, is voor ons kristenen, zeker. Doch op onze dagen, nu de godsdienst in goddelooze bladen aan gevallen wordt, mogon wij wel het eene en andere bewijs kennen, om die waarheid te staven. Eene driedubbelo wondere zaak doet zich hier voor. De God-mensch klimt ten hemel de wereld gelooft zulks en een klein getal onwetende en onbekende mannen doen het alom ge- loovon en aannemen zelfs door de geleerden. De apostelen, dit klein ge tal onwetende en onbekende mannen, hebben niet alleen dit mirakel aange haald en doen kennen alom, mfiar zij staafden hun gezegde door vele mira kelen en bezegelden liet mot hun bloed Zulke getuigenis mogen wij gerust geloove-n. De schriften der eerste een spreken er ook over. Alzoo de Joodsche geschiedschrijver Josèphe, tijdgenoot van Jezus, aan den romeinschen keizer Vespasiaan Terzelfdertijd verscheen Jezus, oen zeer wijze man, als men hom mensch noemen mag, want hij werkte een oneindig getal wonderen uit, en hij onderwees de waarheid aan alwie ze hooren wilde... Na zijne dood ver scheen hij ten derden dag lovend aan zijne discipelen. De profeten hadden zijne verrijzenis en hemelvaart en vele andere dingen hem aangaande, voor zegd, en heden r.og bestaat de sekte der kristenen en draagt zijn naam.» Doch wij vinden beter en sterker bewijzen. De propheten voorspelden sinds eeuwen te voren zijne glorie volle hemelvaart. En Hij, Jesus zelf geeft er ons kennis van door zijn on feilbaar woord. Niemand klimt op ten Hemel, zegt hij, dan hij die uit dan Hemel is nedergedaald, (de Zoon des menschen.» Aan zijne verbaasde leer lingen zegt Hij: «Wat zal het dan zijn indien gij den Zoon des menschen zult zien opvaren, waar Hij te voren was En door Magdalena op Paschen doet Hij de volgende boodschap aan de apostelen brengen Ik vaar op tot mijnen Vador en uwen Vader, mijne God en uwen God. Hebben wij dezen dag wel den glo rievollen zegepraal van Jezus voor den geest. Als in 't oude Rome, eon over winnaar in triomf gevoerd werd, dan gingen in den stoet do overwonnen en de voorwerpen op den vijand buit ge maakt. Jezus heeft dood en hel over wonnen, hij verbrak de boeien waarin 't zondige menschdom zuchtte, hij opende den hemel en trok er in aan hoofd der vrome patriarken,koningen hoogepriesters en profeten. Het zicht van dien schitterenden stoet had lang te voren de propheet doen uitroepen «Heft op, o vorsten, uwe poorten, en verheft u, gij eeuwige deuren, dat de Koning der heerlijkheid binnenga LUC. Be klas wan 9919. wordt bekend gemaakt dat de inilitianen der klas van 1911 zoolang onder 't geweer gehouden, eindelijk zullen raogeu aftrekken op 3 Mei. Do 8ic5i^5wg 1964® De milieianen voor de lichting van 1914, 't is te zeggen al degenen die in 1894 geboren zijn, moeten zich laten inschrijven tusschen 1 en 30 Juni aanstaande. Zelfs de vrijwil ligers, die roods ingelijfd zijn. moeten zich ve»or deze inschrijving aanbieden, Dogenon die, vrijwillig of niet, zich niet laten inschrijven worden refractairs of wederspannigen beschouwd. De toaSf steden. De laatste optelling geeft hot volgend lie volkingscrjfer op voor de twaalf grootste sleden van den aardbol Londen, 7 millioen inwoners New-York, 4.767.000 Parijs, 2.700.000 Tokio (Ja pan), 1.118.008 Berlijn, 2.071.000 Weenen, 2.031.000 Sint Petersburg 1.907.000 Philadelphia, 1.549.000 Mos- kow, 1.482.000; Osaka, (Japan), 1.227.000; Rio de Janeiro, 1.129.000; Buenos-Avres, 1.026.000. Woeste, ware volks wfisnd en kinde^riend. De Gazette van Luik schrijft het volgende Het volgende kleine tooncel uit het schoolleven is opgemerkt geweest verloden Woensdag 's morgens in het woelige leven van een dor moest bevolkte kwartiers van Brussel. Een wereldsche heer komt binnen in do school gehouden door de Broedorkens der christene scholen, en wil eenigo oogenblik- kon doel nemen aan hun apostolaat. Hij gaat met gemeten stap. met een klein stapje want die kleine heer dio binnenkomt is reeds een man van jaren. Hij gaat van klas tot klas, belangstellende in alles, met een navorschend en vriendelijk oog alles naziende, do schrijfboeken openplooiendo, en vragen stellende aan de leerlingen over de talen, over rekenen, over muziek... Hij vraagt aan de leerlingen om op do plank te schrijven... Zeer wel geschreven geen fouten, zegt hij minzaam. De heer zegt eenigo wijze raadgevingen aan de leerlingen en groet met een vriende lijk handgebaar... De vlugge grijsaard gaat dan in een andere klas, waar al de kinderen hora even eerbiedig groeten. Diegene dio aldus komt, na een groote pleidooi op het Beroepshof of op bet Ver brekingshof of na eene grooto Redvooring in do Kamer, de scholen nazien, de meesters aanmoedigen, do leerlingen gelukwenschen, is volgens eenigo bestweters (of liever niets- weters) oen vijand van 't volk, bel kopstuk dor achteruitkruipers.... Noen! Voor ons blijft hij do eerbiedwaardige hoofdman die niet ophoudt op wondero wijze do raadgevingen toe te passen die hij aan politieke vrienden geeft Gaat lot de wer- kon mijne Ileoren Gaat Lot do volkswor- ken het work dor werken is de school. En zooals hij eenvoudig gekomen is, zon der beslag, gaat M. Woeste, want't is bij, die minzame kindervriend, torug naar het hoog der stad, overgelaten aan zijn gedacli ten ou willicht bekommerd om lietgeno hij weldra zal moeten doen voor de zaken die aan zijn hart liggon, voor de katholieke kerk, voor de partij, voor de riederigen en voor de onterfden en behoeftigen Ziedaar M. Woeste, die groote staatsman, die groote geleerde, die groote redenaar... die nog tijd vindt om de volkskinderen in de scholen te gaan bezoeken en aanmoedigen, Ziedaar de ware volksvriend, de man, die 't hart verstaat der kinderen en van 't volk.! I/oor de miü&ianen. Men weet dat de wet waarbij het contingent voor de lichting van 1913 vastgesteld wordt, aan de milieianen dezer lichting die definitief vrijgesteld zijn omdat een broeder reeds vroeger voor den legerdienst ingeschreven was, het genot dezer vrijstelling ontneemt. Meestal bedoelde vrijstellingen werden door den milicieraad of door hot beroepshof uitgesproken in de afwezigheid der mili eianen men woet bijgevolg niet of doze soms goene andere redens tot ontslaging kunnen doen gelden. De wet laat dan ook aan de vrijgestelden van 1913 toe hunne klachten bij liet kollegie van Burgemeester en schepenen hunner ge- moento te doen gelden, binnen de dertig dagen na de afkondiging der wet. Men weet'dat de wet waarbij het contin gent voor 1913 vastgesteld wordt, in het Staatsblad van Donderdag 24 April afge kondigd werd. Indien de belanghebbenden een broeder hebben die onder de wapens is of het vroeger was indien zij den onmisbaren steun zijn van bunnen vader en hunne moeder of van een hunner van hunne groot-ouders, indien de ouders overleden zijn van een of meer broeders of zuster3 indien de belanghebben den weduwnaar met een of meer kinderen ebleven zijn, of indien zij aandoeningen hebban, welke hen ongesohikt maken voor don dienst, hébben zij recht op ontslaging. &£a&iraeir»&iez53sg te Dasselt. Verleden Maandag vergaderden te Hasselt, in het lokaal Concordia de afgevaardig den van den bond der Katholieke Vereeni- gingon van bot arrondissement Hasselt, ten einde, tusschen de plaatsvervangende volks vertegenwoordigers der katholieke lijst, eenen opvolger aan te duiden voor M. Port- mans, volksvertegenwoordiger die senatcur uitgeroepen werd tor vervanging van den betreurden heer baron Whettnall. De talrijke aanwezigen hebben met een parigheid van stemmen M. Jan Ramaekers, tweeden plaatsvervanger, burgemeester van Zcelhem en provinciaal raadslid, als opvol ger van M. Portmans aangeduid. De Kamer van Volksvertegenwoordigers zal dus oen overtuigde Vluamschgczinde knappe redenaar meer tollen*. ZET'x-a.ia.lEarAj lü Do ministerraad. Tijdens de minister raad van Dinsdag morgend is de benoeming geteekond van M. Alb. Besnard, lid van het instituut, als beheerder van do Franscho academie te Rome voor een termijn van zes jaren, in vervanging van M. Car. Duran.die zijn ontslag heeft ingediend en eerebestuur- der is genoemd, De goneralen Dubail en Sordet zijn lid ge noemd van. het hooger krijgsgerecht in ver vanging der goneralen Moutiier en Marion, die in het reservo-kador geplaatst zijn. Generaal Dubois vervangt generaalDubail als koinmandant van het negende legerkorps en generaal DefForges beveelt over het tiende in vervanging van generaal Sordet. De brigade-generaal Bridoux, bestuurder der ruiterij aan het ministerie van oorlog generaal Gassot, van het koloniaal voet volk zijn divisie-generaals benoemd. De ministor van Koophandel heeft vorslag gegeven van het bezoek dat hij mot den mi nister van landbouw aan de tentoonstelling van Gent heeft gebracht, waarvan do Fran sche sectie zeer merkwaardig is, alsmede van het goed onthaal dat hun hier te beurt is gevallen. Een Belg veroordeeld wegens dlefte. Het Assisenhof der Seine begon verleden Maandag bet proces van vier bandieten, allo vier beschuldigd van diefstal, en van poging tot moordaanslag. Het hof heeft er twee van de vier veroordeeld. Maurice Farcy tot 1 jaar gevang en Fre- derik Blancliard, Belg van geboorte,tot twee jaar gevang en vijf jaar verbod in Fraukrijk te verblijven. De staking der Parljzer bakkersgasten. De Parijzer bakkersgasten die Dinsdag mor gen in hunne wijken van Parijs en omtrek vorgaderd waren hebben eene dagorde aan genomen waarmede zij zich aansluiten van op 10 Mei a. s. het werk te staken. DultsclilaiidL Eene verklaring van den etaatssekretaris aangaande de Belgische onafhankelijkheid. Tijdens de algetnoene beraadslaging van de begrooting in den Reichsdag, heeft eon socialistisch volksvertegenwoordiger ver klaard dat mon in verschillende Belgische kringen een Fransch-Duitschen oorlog met zekere bevreesdheid inziet daar men vreest dat Duitschland de Belgische onafhankelijk heid niet zal eerbiedigen. M. von Jagow, staatssekretaris, vorklaar- de dat de Belgische onafhankelijkheid door internationale overeenkomsten gewaarborgd blijft en dat Duitschland besloten is deze te eerbiedigen. Terechtstelling. De Berlijnsche bladon melden dat te Bcuthor een moestorgast, Poelkowa, eener cock e-fabriek terechtgesteld is, wegens eene oulaugs gepleegde misdaad. In een aanval van woede had hij een Een bestuurlijk onderzoek beeft aan 't licht gebracht, dat er in het gasthuis van Laken bediend door ttfeff*6Ec86ij8xe zie- ScCBIsilaOMSÜeB'S erge feiten gebeurd zijn, waarover het gerecht waarschijnlijk zal to oordeelen hebben. Onzo kanfrater Le Tatriote doelt eenigo staaltjes mede Op 28® December werd in het gasthuis een vaatje por to wijn, bestemd voor de zieken, op flesschen gelrokken. Een inwonend go- neesheorof intorno en twee ziokoudien- stors gingen dio. bewerking bewaken. Zij waakten zoo goed, dat zij weldra alle drie dronken waren. De interne nam dan do ziekendiensters bij don arm en leidde ze naar zijne kamer. Daar spuwden de interno en een der diensters heel don vloer vol. De andere zie kendienster opende liet venster en... braakte op de voorbijgangers... Intiisschen keerdo oon andere interne in het gasthuis terug om zijn dienst te her nemen. Vernemende wat er gobeurd was, nam hij eene fiesch ammoniak, ging naar dc kamer van zijn gezel, verzorgde cr eene dienster en... leidde ze op zijne beurt naai zij ne kamor. 's Anderendaags verwittigde debesluurder den radikaal-socialistischen hospicieraad over deze feilen,maar ook nog anderen kwa men aan 't licht. Eene vrouw verklaarde, dat zij alhoewel nog ziek zijnde, bet gasthuis moest verlaten, en er nooit meer wil terugkeeren, om aan de voorstellen van oon dor internen te ont snappen... Eene andore vrouw verklaarde dat zij eene vrouw, wolko in het gasthuis verpleegd werd, 's nachts met oen interne op liet trapportaal zag staan. Hunne houding was meer dan verdacht. Soms kwamen meisjes naar een heelkun dig onderzoek. Zulks duurde soms zoo lang, dat do zieken die hunne beurt afwachtten, door hot sleutelgat zagen en beschaamd en verontwaardigd van do deur weggingen. Een dor getuigon heeft zulks aan een «interno» verweten in 't bijzijn van oen dok- toor. 't Is si echts na do zaak van don porto dat de «internen» afgedankt werden. Deze beslissing moest aan den gemeente raad en aan de Bestendige Deputatie bekend gemaakt worden. Do hospicieraad verwittigde alleen den gouverneur. Deze zond echter de stukken aan don gemeenteraad en zoo lekte lieol hot schandaal uit. Wat de ziokondiensters betreft, de eene zogt dat zo afgedankt werden, de andere ontkent zulks. In alle geval worden zij door den bestuurder als de beste ziekendien sters betiteld. En volgens liberalen en socialisten zou men overal zulke dienstors moeten plaatsen, in vervanging der edelmoedige, heldhaftige zuslerkens 't Is te hopen, dat do geuzen daarin naait hun zin zullen krijgeu. werkman in eene coke-oven geworpen, waar de ongelukkige levend verbrandde. Do wreedaard werd ter dood veroordeeld en op den koer der gevangenis van Bouthen terechtgesteld. IRuslana De bandieterij in Polen. De dagbladen uit Warschau, melden dat de politie Dzioun- kowski aangehouden heeft,hoofd dor beruchte bandietenbende, die sinds langen tijd reeds do gansche provincie Ghelm met vrees en angst verrulde. Deze bende is het, die met Bytzaï aan haar hoofd den rijken grondbezitter Wenglinski vermoordde, zijne dochter vreesolijk ver wondde en daarna gansch het kasteel plun derden. Ten gevolge dezer schrikkelijke moord werden er vorschiliGnde telegrammen van wege do bevolking aan den minister gezon den om zich bij hem over de onverschillig heid der plaatselijke politie te beklagen. Door do hoogere overheid aangezet word er eindelijk eene bijzondere politiemacht op do bende afgezonden. Dziounkowski hooft volledige bekentenissen gedaan. Met eene snoode schaamteloosheid hoeft hij bekend dat bij alleen acht-en-twinlig moorden gepleegd en aan verschillende bandieten® streken doel genomen heeft. Canada Eene aardbeving. - Een telegram van Ottowa meldt dat er Maandag avond om 7 u. 30 eene aardbeving te Demolest waargeno men is. Zij vernielde de koepel van liet ob servatorium alsmede verschillende toestellen vooreen» waarde van 100.000 p. s. De hui zen werden fel geschokt. Geene persoonlijke ongelukken zijn te betreuren, De aardbeving beeft acht seconden geduurd. Mer, heeft ha re uitwerksels op 200 mijlen in 't ronde kun nen opmerken. Rchrikkelijke brand. Een schrikkelijke brand heeft de handelswijk van Grètr.a ver nield die op 60 mijlen ten zuideu-westen van Winnipeg ligt. De schade wordt op 1.500.000 fr. gere kend. Zwitserlana Slimme smokkelaars. Een lijkstoet die uit Zwitserland naar Baden trok, is aan de grens aangehouden. De doodkist, de kransen en do zakken van de treurenden ble ken gevuld met... saccharine. TE GENT Wij gaven reeds ecnige beschouwingen ovor de bloemententoonstelling en spraken over de voornaamste nieuwigheden opgrond- gebied van plantengroei. Wij zullen nu aanvangen met eon alge meen overzicht der Wereldtentoonstelling^ In het Park nevens het groot feestpaleis, zijn verschillende houten woningen verre- zon. Aan den ingang van hot Park bevindt zich de straat van Cario, zeer eigenaardig opge maakt, herinnert zeer wei aan de woningen van Egypte eene kleine moskee is ook op gemaakt. In deze straat zullen in de kleine winkeltjes allerhande voortbrengsels van het land wor den verkocht. Verder gaande komt men aan do Scenic Railway .»;dit is ontzaggelijk groot en bereikt eene hoogte van eon dertigtal meters do spoorbaan die op dit gotimmerte is aange bracht, beeft voorzeker eene lengte van 400 meters. Mot kleine wagentjes kan men zich daar laten rond voeren. Wanneer men rondwandelt in de Tentoon stelling, wordt men soms gewekt door het getromp van een tram, hol is de spoorweg De Cauvillo, nieuw stelsel dat met ontplof- fingsmolor werkt en de talrijke bezoekers rond do gansche Tentoonstelling kan bren- geu. Onder de optiramering van de «Scenic Rail way heeft men liet Paleis dor Dansen. Op bot gewezen speelplein van het park is het vertrekpunt van de Watercliuto die beneden komt tot in den vijver, gelogen aan den Gouden Leeuw.De watorcliute komt van ongeveer 20 meters hoogte. Dit alles wordt 's avonds verlicht met dui- zendo verschilligo kleurende lampjes, wat een toovorachtig uitzicht geeft aan de ver- sioring. De weerkaatsing in het water van de met gloeilampjes vorsierde boomen is waarlijk prachtig. Men vindt ook nog als aantrekkelijkheden de «Tobogang verder verschillige koffiio- huizon waar eene medelokkonde muziek, de bezoekers aangenaam vermaken. Wij moeten bier in het bijzonder de instel ling vermolden aan God on Vaderland, na melijk het Burgorshuis, waar ineu oen goede

De Volksstem | 1913 | | pagina 1