als 't n Oorlap in de Balkanen De eeuwige fopperij 'T EEN EN 'T ANDER Katholieks Grondwettelijke Buitenland DAGBLAD D8 daensisferij is antiklerikaüsmus 'tls de slechte democratie geworden Het drama van Fontaine=i'Evêque Een soldaat door twee nmltenda sol' daten doodgeschoten abonnementen; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, Inschrijving in alle postbureeien van bet land. T UITGAAF, 4 u. 's avonds ró m T UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour to«te la publicity con.nierciale et financière du journal, s'adre&ser 6K.clusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST (Üi GODTS, Eeursplaais, 2 I Kericstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 Bestuurder'J. Van Nu ff et-De Qendt. AANKONDIGINGEN s KI. sank. fl tot 4 kt. re».) fr. 0,60 3* bladt. (de regel) Ir. 1,00 4bladz. (de regel fr. 0.30 Finano. aankon, (per regelfr. 2,00 Commerciate eu financieele aankondigingen zich uiUkiitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Eeursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. CG Gemengd nieuws per regel)fr. 2,00 Recht, bcrscell. (perregel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het komiteit van da A.W. heeft peld ontvangen ona da stakers to on- derstaanan. Dat die b'adan dia do staking aan predikten dus rekening geven van dia iondsen. Allons, socialisten en daonsisten, gij hebt geschermd met da 100.000 fr. oio Marquet wekelijks geven ging,met de 5000 fr. van den Joodschen bankier Piiilippsan. De rekening nu; doat zien dat zulks geane ijdele beloften waren. Doet zien dat al de volksvortegen- die de A. \V. aanpredikten, waarlijk de helft van hun inkomen hebben af gestaan, Doet zien dat al die sommen en spaarpenningen der werklieden waarlijk werden uitgedeeld en aan al de stakers zonder onderscheid De boeken open de rekening De werkman is altijd nieuwsgierig om degenenen te kennen die hein be minnen met der daad on die desnoods voor hem hunnen geldbeugel ledigen. Maar bij wil ook degenen kennen die voor hem slechts redevoeringen overhouden on... appelschellen. De boeken open, mijnheeren 1 Volgt het voorbeeld van de Liberale Associatie van Gent; deze laat bij monde van de Flandre Libe rale n weten dat zij aan de verplichte werkstakers de kolossale som tot on derstand heeft uitgedeeld van twaalf FRANKEN (12 fl') Dat is ton minste de moeite weerd. Allons heeren socialisten en daens- isten, bet volk begrijpt niet wat er ge- uaan werd met al uwe millioenen Buiten een kopje soep hebben zij daar nog niets van gezien. Boeken open nu en bewijst hun dat die sommen werden uitgedeeld waar er nood was. Bewijst hun dat de werkstakers wel GKSCHOREN zijn zonder zoop, maar toch niet BESTOLEN. Een Porijzer dagblad dat veel meer sympathie koestert voor do vijanden van ons Gouvernement, dan voor ons Gouvernement zelf, schrijft ondar dien titel Men beweert dat de Algemeene Werkstaking aan de Belgische werk lieden twintig millioen beeft gekost, onder vorm van verloren dagioonen. De Belgischs socialisten, die de zaak hadden doorgedreven zijn nu niet eigen munt betaald. Zij wilden bet zuiver algemeen stemrecht, zij hebben het niet. Men belooft hun enkel do zaken te onder zoeken. Maar die belofle werd bun al lang voor de staking gedaan en men had niet de minste reder, om te ver onderstellen dat men ze niet zou ge houden hebben. De socialisten mogen i.us wel overtuigd zijn, dat er niets verloren of veranderd is, niets, buiten oen eenvoudig verlies van twintig mil lioen. Waren de leiders van do beweging alleen teleurgesteld, dan was het nog geen erg, men zou kunnen denkon dat zij het slachtoffer waren van hunne zotte verwaandheid. Maar buiten hen zijn dan nog de ongelukkige slacht offers die onwetens en onwillens be drogen werden. Het zijn de werklieden in wier oogen men het droombeeld deed schit teren van eene overwinning, dio voor het oogenblik ton minste totaal on mogelijk was en aan wie men bad doen slikken dat bet puur en simpel een onfeilbare bron voor ban ging wezen van zekerheid, van rijkdom en van geluk. «Veronderstellen wij dat bun droom zich bad kunnen verwezentlijken. Op een tweetal weken tijd zouden dia kortziende lieden gauw do verzekering hebben opgedaan wat al ontgooche lingen hen te wachten stonden. Die onmiddolijke overwinning werd door de leiders der staking niet verhoopt. Zij hebben nu, lijk overigens altijd van bunnen invloed gebruik ge maakt om overal wanorde te doen heerscken en op vele plaatsen bittere ellende. Wij kennen dat systeem, en het ergste van al, dat is, dat noch in België, noch in Frankrijk de les niet zal onthouden worden. Os fruitoogst 5si 29fl8. Dit jaar zal er frnit in overvloed «ijn, zoo beweren de hoveniers. Perelaar, appelboom, krieken- boom enz. beloven een overvloedige op brengst, hoewel het bloeisel een tiental dagen wat geledeu heeft van den hagel en de vinnige koude. Oin den sgsoorwog Qent-Ter- neuzen te redeien. In een vak- blad stelt do heer Fr. Rosseels, oud-vqorzitter der Beurskommissie van Antwerpen en be voegd in finantiezaken, een middel voor om de slachtoffers van Nestor Wilmart uit don haohelijkon toestand te redden, waarin ze zicli bevinden. De maatschappij Gent-Terneuzen moet "op nieuwe grondslagen worden ingericht met een nieuw kapitaal van 1 millioen frank, en aflevering aan alle belanghebbenden ook aan dragers van valsche obligaties door Wil- marl in omloop gebracht van een nieuwen schuldbrief die een zekere waarde zou ver tegenwoordigen zonder kroos op te brengen. Het onderzoek van den toestand laat uit schijnen dat mot het nieuw milloen, do oude sckuidluievon on deaandeelon een totaal be reikt wordt van 10 milloen 240.600 f. De valscho schuldbrieven in omloop gebracht bedragen 14 miljoou. Zoo men ze schat op hunne waarde van report, wordt die ver minderd tot 7 miljoen. Er zou dus een kapi taal van omstreeks 17 miljoen 500.000 fr. af te lossen zijn in 1955. Nu, het spoor Gent-Terneuzen verwezen lijkte 285.000 fr. zuivore winst. Sinds nieuwe maatregelen werden ge nomen is de vermeerdering gemiddeld 17.000 frank per maand geweest. Er mag dus voor zien worden dat na het eerste boekjaar oen overschot van 500.000 fr. zal bestaan waar van 60.000 fr. af modt voor don kroosdionst van liet nieuwe miljoen. Do overblijvende 440.000 fr. vermenig vuldigd door 41 nog looponde jaren der vor- gunning zouden in ronde cijfers 18.000 mil joen opbrengen. Het aanslaande H. Sakra- m easts congres. Hot is nog- niet vastgesteld waar toekamende jaar het XXV6 internationaal Eucharistisch Congres zal ge houden worden. Men spreekt van Lourdes, doch de bis schoppen van Frankrijk moeten nog daar over uitspraak doen. Ir.dien do heiligver klaring van Joanna d'Arc in 1914 plaats heeft, zal liet congres eveuwol te Lourdes niet Uunnoti vergaderen, aangezion dan uit alle Fransclie bisdommen bedevaarten naar Rome zouden vertrekken. In deze voorwaar de zou liet inderdaad moeilijk zijn in Frank rijk eene groole godsdienstige betooging in te richten. Het zou ook kunnen dat Dublyn, het mid denpunt van hot katholieke Ierland, goko- zen werd. Later zou het te Tunis en Carthago kunnen ingericht worden, uit reden dat de Katho lieke Kerk in Afrika stoeda eene grootero uitbreiding neemt. Langs dsn luchtweg. Do hr Crombez onderneemt van gisteren Donderdag, hot eersso postvervoer, voorafgegaan van oone rondvlucht iu ee-ndokker over Gent. Vertrek en landing haddon plaats op het St-Denijsplein. De postvluchten zullen plaats hebben eiken dag, van af 4 uur 's namiddags. Voor het vervoer langs den luchtw eg wordeu alleen postkaarten toegelaten. ARRONDISSEMENT AALST Wij vernemon dat de jaarlijkache vergade ring, gevolgd van Banket der Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aalst, dit jaar zal plaats hebben op Zondag 18 Mei a. s. te Herzele, in de groote zaal van de Patronage, bij de kerk. Als de katholieke strijders van gansch het arrondissement, worden dringend verzocht, er te willen deei aan nemen. Gezien den huidigen politïeken toestand en de belangrijkheid der wetgevende kiezin gen van toekomende jaar mag niemand ont breken. Inschrijvingslijston zijn ten beschikking in al de gemeenten van het arrondissement. Men mag zich ook rechtstreeks laten in schrijven bij den heer Zènon De Vos, bureel der Katholieke Werken, Groote Markt, 24, te Aalst. De inschrijvingen worden slechts tot den 5 Mei a. s. aanvaard. FranStriJ ic Bankbiljetten in oenen veiokader,Onze lezers zullen zich herinneren dat de genaamde Kottier, kamerknecht van M. Mier, oud- gezant van Mexico te Parijs, verleden jaar als medeplichtige in den diefstal in liet huis van den diplomaat gepleegd, aangehouden werd. Nu komt men, door den kader van eenen rolo aan Kottier vroeger toebehoord hebben de, door te zagen, 2400 fr. in bankbiljetten uit do buizen van het liet rijwiel te halen. Het is bewezen dat d#ze som herkomstig is van den diefstal, eu men gaat voort de voor werpen van Keltlor te onderzoeken. De diefstal van Skint Paul Dieven aangehouden. Na den diefstal van het Provencaalsch meesterwerk uit de XV® eeuw, dat Sint Paulus voorstelt en te Rijsol in het museum rustte, werd Je mobiele bri gade op bot spoor der dieven gebracht, die, na eene heftige mcnsohenjacht in de straten van Tourkonje, vier kerels aanhield, waar van één drager wa3 van het tableau. Een drama. M. Heuri Pojre Tan Betouzet. 32 jaar oud, letterkundige, heeft Donderdag morgend te Parijs, zijne vrouw, 27 jaar, door twee revolverschoten gedood. De echtgenooten loefden gesoheiden en beiden woonden bij hunne respectievelijke ouders in. Hun dochUrken, vooreerst aan de ouders van Poyre toevertrouwd, werd dezer dagen aan de ouders der vrouw toever trouwd. Donderdag morgend kwam Mevr. Peyre nu om haar dochterken te bezoeken. M. Peyre vreesde noohtans dat zijne echt- genoote het kind zoude medegenomen heb ben en er ontstond tu ist op don trap zolf van het buis. M. Peyre, die reserve-officier is, loste twee schoten op zijne vrouw meteen or donnans-revolver. De vrouw stortte dood neder. De moordenaar liet zich zondor moeite aanhouden. OuitsclilandL Doodelijke val van twee officieren-vliegers Uit Darmstadt: Woensdagavond zijn twee militaire vliegers, do luitenanten von Mur- bach en von Brür.n met oen twcedoklcer ten gronde goslingord. De luitenant von Mur- bach bleef ter plaatse (lood,De luitenant von Brünn die schrikkelijk gekneusd werd is kort nadien ook overleden. Een Fransche vlieger landt aan. Men meldt uit Audenau (Eiffol) Een Fransche vlieger, op weg naar Berlijn, is Woensdag namiddag te Niirborg geland. Hij verklaarde zijn weg verloren to hebban. Eene kommis sie uit den ondor-prefekt en andere fonction- narissen samengesteld is tor plaats gekomon en heeft de identiteit van don vliogor nage gaan. Deze moclit, na bericht dor mililaire overheid van Coblcnz, zijne reis voortzetten. Aanvaring van twee stoombooten. De Engelsche stoomboot «Mozart» is met de Doensche «Flora»» in aanvaring gekomen. De «Flora» zonk bijna onmiddelijk. Er zijn vier slachtoffers. Een dagbladschrijver wil den minister van Frankrijk geld afpersen.De dagblad schrijver Zimmerman van Wissemburg voud hot volgende middel uit om aan geld te ge raken. In Docembor laatstleden schreef bij een brief aan den minister van oorlog to Parijs en gaf zich daarin uit als zijnde de luitenant kolonel Marquardt, bureeloverste van don algomeonon staf te Berlijn. Ilij vertelde in dien brief, dat by in groote verlegenheid verkeerde om wille van gebrek aan fondson en dat hij daarom ook weldra zijn ontslag zou moeten indienen hebben. Hij bood aan den heer minister aan Iiem belangrijke documenten over te leveren en tevens gaf bij daarvan de titels op «Geheim dossier A 113 m en «Mobilisatie der vloot in de Noord zee» Hij stelde geene som vast om die plannen over te leveren en zegde onkel dat hij zich op de edelmoedigheid van den minister betrouw de. Maar de minister stuurde eenvoudig weg dien brief terug aan den echten kolonol Marquardt, die aanstonds ecu onderzoek openen doed. Tot zijne verontschuldiging houdt hij staan dat hij enkel voornemens was den Franschen staf eens duchtig te be- driegon. Zimmerman werd vervolgd om ge bruik gemaakt te bobben van een vtilsch ge schrift en werd daarom tot 6 maand gevang veroordeeld. Erg ongeluk op de troepenbewegingen. Een erg ongeluk had plaats op het plein der roancouvers vao het garnizoen van Dieuze (Lorroinen). Kapitein Faher du Fau, deed aan zijn regiment in galop eenen tocht afleg gen, zonder zich op voorhand verzekerd te hebben, of het terrein wel gansch vrij was. Zoo kwam dat regiment op een eskadron voetvolk terecht. Er zijn eon twaalftal ge kwetsten waaronder een drietal wiens toe stand ecnigszins te wenschen overlaat. Cngelanci Si«mrechtdam6s aangehouden. De LondenscHo politie heeft onderzoek gedaan in het Women's Social Political Union geslicht door de stemrechtdames wel bekend. Na de dokumenten nauwkeurig te hebben onderzocht, werden verschillende aanhoudin gen gedaan. Nog de stemrechtdames. Te Hendson, is een paardenstal in brand gestoken. Op de deur van den stal werd een berioht geplakt, waarop te lezen stond Votes I votes votes ot attention De stemrechtdames willen M. Pankhurst per vliegtoestel wegbrengen. Naar deu Standard zouden do stomrechldames voornemens zijn Me Pankhurst por vlieg toestel weg te halen. Daartoe hadden zij zelf de hulp gevraagd van den Standard die natuurlijk alle tusschenkomst geweigerd hoeft. Rvxaland Een baron beticht zijn schoonbroeder te doen vermoorden. Men meldt uit War schau dat de politie Woensdag morgend den baron John Bisping heeft aangehouden daar hij belichtiszijn schoonbroeder prins Ladislas Drucke-Lubecki, rijk Liltauwsch grondbe zitter te hebben doen vermoorden. Prins Ladislas was gehuwd met prinses Radziwill, dochter van den hertog André Zamoyski en van prinses Caroliua van Bourbon. Prir.s Lubccki, een Poolsch edelman en voorzitter van den automobiel-club van Warschau, bad op 22 April zyne residentie verlaten in tegenwoordighoid van baron Bisping, die bij tot aan de statie wilde ver gezellen. 's Anderendaags 's morgens werd de prins dood en door twee vuurschoten ge troffen in zijn park teruggevonden. Ultbreidjng der luchtvloot. Donderdag had in Rusland eene nationale omhaling plaats, voor de uitbreiding der Russische luchtvloot. Qrielteiiland. Eene poederfabriek in de lucht gevlogen. Dinsdag morgend, om 8 ure 45, hoorde men te Athenen hot dof gerucht «ener geweldige ontploffing. Eon deel der poederfabriok van Pirea was in de luclit gevlogen. Men zegt dat er ver- schoideue slachtoffers zijn, maar nadore bij zonderheden ontbreken nog. Een later telegram zegt dat de ontploffing plaats greep in oeno burgerlijke poederma gazijn. 400 kilogrammen poeder zijn ont ploft. Een werkman werd gedood.De schade is niet zeer aanzienlijk. Wie zegt dat Leonco Du Calillon, die over eenige dagen zijn ontslag gaf bij de daensisten. Waar zijn dan de STICHTERS der christene democratie Zij zijn ALLEN vertrokken uit do daonaislerij, on zijn terug tot de katholieke partij gekomen, allen, uitgenomon EEN ENKELE. Die eenige verstokte ongeluksman is P. Daens. To BRUSSEL, zijn do domocraton Carton de Wiart en Renkiu sedert lango jaren terug tot do ware democratie dor kalholivkeu ge komen. Seraf. Lambrecht te TURNHOUT ad- vökaat Lebon te ANTWERPEN Mabillo te ZONINGEN V. Delporto te BERGEN Priester Pottier, de Pontièro te LUIK Lovie te CHARLEROIVan Brussel (e ST- NIKOLAAS Verhaegenen Huyshauwor te GENT overal zijn do echte^democraten aangesloten bij de katholieken. In het arrondissement Aalst, op elke ge meente zijn de goede oude domocraton van de eerste dagen terug katholiek geworden. In 1894 hadden de democraten to Aalst bijna 24.000 stemmen tegen 24.000 aan do katho lieken en in 1912 hadden de daensisten nog enkol 12.000 stemmen tegen 41.000stemmen aan de katholieken. Waarom die ommekeer Omdat de volke ren inzion en gevoelen dat zij bedrogen wor den naarst woord van Planckaert Hel is het lot van al wie een Daens helpt of steunt, van er van bedrogen en gefopt te toorden. Dat \s met zeer christelijkmaar 't is echt Daens Eene overgrooto menigte was Woensdag morgend lo Fontaine-l'Evêque samengo- stroomd, daar men vernomen had, dat de moordenaars van den ongolukkigen Séverin, do soldaten Rommelare en Van Glieluvve, mot hot parket zoudon aankomen, om het toonecl der misdaad op te maken. De baan moest door gendarmen te paard en lo voet vrijgemaakt worden om het rij tuig, waarin de moordenaars zalen, door tocht te verleenen. De krijgsauditor, M. Legavre, was verge zeld van kapitein-bevelhebber Morisseti, der lansiers en luitenant Hanon de Louret, vaa de jagers. Do moordenaars waren gokleod, zooaïs den dag van het drama. Onmiddelijk werd overgegaan tot de hersamenstelling van hot drama. De wachtmeester der gendarmen Theys, een andere gendarm, de soldaat Wargny eu een tweede soldaat, die de plaats van Severin innam, kwam van de baan van Forchies. De twee aangeboudeneu legden dan uit wat er voorgevallen is; Rommelare vroeg aan Theys, don weg om naar Charleroi te gaan. Vau Gheltiwe, die op de sporen van den tram stond, ging midden den weg. Op dat oogenblik wilde Theys Rommelare vastgrijpen. Deze sprong achteruit en snelde dan vooruit, roepende Schiet i Dan heeft Van Ghelnwe eerst geschoten zonder iemand te treffen. Eenige sekondon later keerde Rommelare, die de patroelje reeds voorbijgesneld was, zich om en schoot ook. De soldaat Severin stortte doodelyk ge troffen neder. Van Gheluwe en Rommelare vluchtten verder en men weet het overige... Geen der twee aangehouden soldalen spreekt den andere tegen. Het zou dus Rom melare zijn, die Severin het moordend schot in het hoofd loste. De twee soldaten werden dan terug in het rijluig gebracht en samen met hot parket trok men naar Anderlues, waar zij het huis aanduidden, waar zij zich andere kleederon verschaft en hunne wapens nagelaten hadden Voorioopige onderhandelingen tot don vrede Eene poging der Grootmachten bij de Verbonden lelegram uit Sofia De-basis tot de vrede in de laatste nota der mogendheden aange geven door de verbonden Balkanstaten aangenomen zijnde, hebben do vertegen woordigers der groot-machten Douderdag voetstappen aangewend om onmiddelijk allo krijgsverrichtingen te doeu ophouden, do gevolmachtigden aan te duiden alsinedo do plaats tot do vredesonderhandelingen. M. Geschof heeft geautwoord, dat do krijgsvorichlingen tusschen Turkije en Bul- gariëopgeschorst zijn, en dat de Bulgaarscho afgevaardigden dezelfde blijven. Wat de plaats dor vergadering aangaat; daarvoor kiezen de verbondon opnieuw London. Montenegro en de Mogendheden Het antwoord van den Montenegro In zijn antwoord op de nota der GtooN machton, verzekert het Montenogrqnsch Staatsbestuur zijnen eerbied tegenover beu en verklaart lovons dat de inneming van Scutari geene uitdaging duarstolt aau hutma vorige bcsluilou.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1