ISBEÏ Oorlog in ilo Balhanen Het Legervraagstak 'T EEN EN 'T ANDER Gevolgen fier werkstaking *8 m 33 .A. CS- TE2 Xj 33 Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen. Overweeg dat eens M. Caens RUITENLAND WET OP HÉT KREDIET BSegeiatëende jsargamg sa' 103 Zondag 4 en fdaandag 5 Ëüei IS 13 ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van hel land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds «ij» Pour toute la publicité corr.merciale ct financière du journal, s'adi esser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. BUREELEN TE BRUSSEL K3. COSTS, BeursplaatSj 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J. TE AALST QKerlcstrsiat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e bladz. ide regel) fr. L00 4* biaüz. (de regel fr. 0,30 Finane. aankon, (per regol)£r. 2,00 Coramerciale en financieele aankondigingen zicli uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per rogel) Jr. 1.0® Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht. herstelI. (per.rcgol) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 M. Daer.s schrijft in zijn Werk man en in rt "Land van Aelst van 4 Mei 1913 De kopstukken der Militaire Par tij willen elk soldaat zonder uitzonde ring de katholieke volksvertegen woordigers die Imnne kiezers ver raden hebben gaan trachten eenige verzachting te bekomen. Do katholieke volksvertegenwoor. aigers hebben hun kiezers niet ver raden. Zij hebben altijd aan hun kiezers gezegd Geen nuttëlooze krijgsuitgaven Geen onnoodige kazernedwang Geene prachtuitgaven voor 't leger O® wg-Kisag is dais Zijn de nieuwe krijgslasten EjfflSS' s£ig 1 Is de vergrooting van 't leger noodzakelijk V Zij ii er meer soldaten Wij zeggen Jjs Wij zeggen «ja met den koning, met al de waro vaderlanders, met al de krijgsoverheden, met de vreemde krijgsoverheden, met den keizer van Duilscliland, met de Engelschen met onze bevriende geburen de Hol landers..., en die allen weten er moer van dan M. Daens van aan de Werf te Aalst, VJeSke is de reden 1 Wei ll® verandering is er ge' köBïseK 1 Die reden is eenvoudig, klaar voor dl; die de oogon wil opendoen. Vroeger waren bet Frankrijk en Duitscliland alleen die gereed lagen om tegon elkaar te vechten, en om al- duk ons land te kort te doen. Engeland was toen onzijdig tusschen den Pruis en den Franschman Engeland schermde ons, en de Pruis en de Franschman zoude» ons gerust laten zooals in TS70... uit schrik voor don Engelschman Maar dat is veranderd De Engel schen zijn nu de bondgenooten van de Franschen, en zullen ons niet meer komen helpen als 't er op aankomt. Wij naseten nu 039 ons tzeihfen reksMsss, De Hollanders doen dat ook zij versterken zich. Bulgaren, Serviërs, Grieken en Mon- tenegers, hebben ook op zich zelf ge rekend, en zijn er goed mee gevaren. Het Staatsbestuur wil dus ons land versterken, het leger vermeerderen, omdat het volstrekt BÜSESsiig is, om tft sparen van den oorlog, om '4 ¥ad©z-Sand te bevrijden tegen Pruisen, Franschen en Engelschen. Is dat niet redelijk Is dat niet een gïlselat VISSS vades-SaiseisIësfde De eigenaar die twee franken uit geeft om een slot op zijne deur te zet ten en do inbraak te beletten, is dat geen wijze man De landbouwer die 30 franken be taalt aan een geweer om do dieven te verdrijven, geeft die nutteloosonnoo- dig geld uil De Bulgaren, do Grieken, de Ser viërs, de Montenegrijnen, die zoo dap per gevochten hebben voor bun land,., xëjm dia geen voorbeeld voor ®jbs De katholieke volksvertegenwoordi gers verraden das hunne kiezers niet Integendeel Zij zeggen zooals vroeger geen nutlelooze krijgslasten maar wij ge ven het SlOOdjge, om het land te verdedigen. En de kiezers zullen hun goedkeu ren. Maar diegenen, die hun land niet verdedigen, die onze velden, onze ste den, onze dorpen, onze boerderijen zouden laten verwoesten door de vreem delingen, door den oorlog, dia zijn de grootste verraders, die zijn de verraders van'iVa derlassd Het kaartspel van Walkelm BI. Schopenhauer had, zooals men weet, een hekel aan kaartspel. Hij oordeelde dat lieden dio met kaarten hun tijd verbeuzelen, daar toe gedreven worden omdat ze geen gedach ten meer hebben te wisselen. De Duitsche Keizer deelt niet ganscli de meening van don wijsgeer, want bij speelt nog al graag een kaartje vooral wanneer hij te Postdam vorblijft. Doch zijne speelkaarten zijn natuurlijk niet uit het gemeen. De vier heeren zijn de beeltenissen van Koning Joris van Engeland Koning Vitlorio-Emmanuel van Italië, tzar Nikolaas en van Keizer Wilhelm zelf. De damen worden verbeeld door de Koningin van Engeland, Koningin Helena van Italië, De Duitsche Keizerin en de Tzarine. De boeren gelijken sprekend op de gezan ten van vier mogendheden, afgevaardigd bij hot Keizerlijk hof. En in de azen zijn de konterfeitsels aange bracht van de vier* schoonste tooneelkatj der wereld. Be nieuw® untformen. On langs hebben wij gemeld dat de nieuwe uniformen voor de officiers van ons legi eindelijk vastgesteld waren. Doch tot nu toe ziet men maar weinig officiers deze nieuwe uniformen dragen. Do reden daarvan is dat de officiers, over het algemeen, wachten tot dat do voorgeschreven proeftijd van zes maanden voorbij is, want dan zullen er, on getwijfeld, wijzigingen aan den vorm of aan de versiering van de uniformen gebracht worden. Daarbij deze laatsten kosten peperduar. De tuniek, die afgeschaft wordt, kost 80 fr. en de vareuse die haar vervangt, 115 fr. De nieuve schouderbladen kosten 30 fr., de banden op do broek, 12 fr. Men moet bijge volg 160 fr, uitgeven om eone vareuse te dragen. En dat is wat veel voor een kleedingstuk dat nog kan gewijzigd worden. kpspziekie ivosvlt &oo3*t- gepBsnt. Prof. Blaucl Oil A. Reich geven in de Boitrago zur klinischen Cli- rurgio verslag "an proeven, dio zij mot ratten hebben genomen, door dezo water uit met kropziekte besmette streken, Wurmlin- gen en HIrsehau (waar kropziekte bij 6G tonhendord van de kinderen is waargeno men) te laten drinken. De ratten waren afkomstig uit Berlijn, waar geen kropziekte voorkomt, en als krontrole-dieren diendon ratten, dio gekookt wator en water uit Tübingen kregen. Zij vonden inderdaad, dat het water uit met kropziekte besmette streken bij ratten de verschijnselen van kropziekte veroor zaakte, dio ook histoïogisch waren aan te loonen. Alleen was do uitwerking van liet water uit Wurmlingen en Hirschau aanmor- kelijk zwakker dan die van hot water uit do klassieke streken van kropziekte in Zwitser land, waarmee Bircker dergolijko uitkomsten heeft verkregen. ïrranlrrij 3c Een® feest die slecht uitloopt. Twee jongelingen, kwamon Donderdag morgond rond 5 uro in gezelschap van twee vrouwen in eeno slijterij binnen der omstreken van de Halles n te Parijs. Hot waren twee feestvierders, die na eeue gansclio nacht in Montmarlro te hebben doorgebracht bet geraadzaam vonden zich mot gemeen volk te vermaken. Bij hot binnenkomen der herberg, beval een dezer liet avondmaal gereed te maken terwijl bij mot veel gezwets op zijne zakken sloeg on zegde dat hij honderd tachtig dui zend frank rijk was. En inderdaad, daarop haalde hij cene brievenlesch te voorschijn die totaal opgepropt was mot bankbiljetten. Niet tevreden met deze onvoorzichtigheid besloten zij, in afwachting van het souper, eerst en vooral een aardig buis te bezoeken Daar begonnen de buitensporigheden en onze gast betaalde mot een duizondfrank- biljetden wijn dien hij doen opdienen had. Eon tiental verdwaalden boden hem daarop eene sigaret aan en daar hij zulks weigerde werd hij daarom om liet lijf gevallen. Niet tegenstaande zijn heftige weerstand werd onze gast eindelijk ten gronde geworden en., geplunderd. Met erge verwondingen werd hij in een naburig ziekenhuis gedragen en ver zorgd. 't Is een student in rechtsgeleerdheid M. B en zoon van een oud magistraat. Zijn vriend alsmede de twee vrouwen konden weg vluchten. Hel blijkt dat de gekwetste den tijd had oen deel van zijn geld aan zijn vriend te overhandigen. Goede bedoelingen. DoFransche par- lementairo groep van den scheidsrechters- raad heeft besloten eene afvaardiging, mot zijn president M. d'Estournelles de Constant naar de Franscli-Duilsche conferentie te zen den die op 11 Mei te Berne zal gehouden worden. De afvaardiging heeft opdracht gekregen om to onderzoeken of bet niet mogelijk zijn zou de oorlogszuchtige opruiingen te' beda ren die aan beide grenszijden do vaderlands liefde zouden kunnen doen verdwalen, en de militaire grootmachten aan te zetten van ten minste eene vermindering der uitgaven voor krijgsuitrustingen tebeproeven, en de w dorzijdsche verplichting aan te nemen om in lijden van ergo kOofljkten vredelievende of gerechtorlijke oplossing-en te zoeken. CoLitscliiancJ. De werkstaking In Silezië. Het getal mijnwerkstakers van Silezië is van 53.000 tot 62-000 man golteommo». Matroozen veroordeeld. De krijgsraad van Kiel heeft tweo matrozen van een tor pedoboot wegens muiterij veroordeeld tot 5 jaren dwangarbeid. De bespieding. De Gazette de Vos meldt dat er te Essen verschillende personen, beticht van spionneoring, aangehouden zijn. In andore steden werd er ook tot aanhou dingen overgegaan. De betichten zouden schutterijmunilie aan eene westelijke mo gendheid bezorgd hebben. Exa.sela.ixci Nog altijd de stemrechtdames. Niette genstaande eene officicieusa vermaning ver schijnt het dagblad der slemrechtdames maar altijd voort. De bestuurder der drukkerij, waar het dezo week verscheen, is Vrijdag laatst aangohouden. Booze Inzichten der stemrechtdames. - Negen stemreclitdames, waaronder M® Annie Kenny, daarbij de chimist Blayton en de drukker Dreu, zijn Vrijdag laatst moeten verschijnen voor het tribunaal van Londen. De aangehoudenen zijn beticht van samen- ezworen to hebben logen de eigendommen aanvallen te wagen. In do papieren die men ten hunnent vond, bevond zich een brief,waarin M. Blaylon zijn spijt uitdrukte omdat zekere chimischo ver bindingen hom nog niet waren toegekomen. Een ander document, ook den naam van den chimist dragende, gaf het middel op om ge durig aan valsch alarm te doen kleppen in de kazernen der pompiers. Nog een dokument bij Blayton gevonden gooft 7 groote dokkon en werkhuizen op waar een groote voorraad bout voorhanden is on waar een aanslag gemakkelijk kan ge ploegd worden. Andere dokumonton hebben betrek op katoenfabriekon en andere groote nijverhijdsgestichton waar ook ©en aanslag gemakkelijk kon geploegd worden ou zij duiden tevens do plaats aan, waar men brandende toortsen moest werpen om die fa brieken aanstonds in brand te steken, Spanje Troebels to Barcelona. Eon groep re publikeinen, dio in do slad gedrongen waren al zingende en tierendo, word door do policie lot do orde teruggeroepen. Verscheidene re volverschoten werden gelost. Drij aanhou dingen werden gedaan. Eon enkele persoon werd gekwetst. Vereenigae Staten Een schip gezonken. Twintig dooden. Men meldt uit Natchez, Mississipi, dat een soliip, hulp on voorraad brengende aan do slachtoffers der overstroorning,logon eene brug bolste te Clayton, in Louisiana, en aan stonds zonk Een twintigtal blanken en oen aantal ne gers hebben in die botsing hot leven ver- .oren. Brazilië Da documenten der expeditie Scott De Terra Nova komende uit Nieuw-Zee- land, is te Rio-de-Janeiro aangekomen. De kapitein heeft vorklaard dat hij het lijk van den ontdekkingsreiziger Scott heeft begra ven, alsook zijne medegezellen, dat hij al de documenten, kaarten en inlichtingen van de expeditie heeft weergevonden en medege- gebracht. De Terra Nova vertrekt binnen twee dagon naar Engeland. der kleinhandelaars en ambachtslieden en op de interesten wegens vertraagde betaling. (Staatsblad van Zaterdag 3 Mei) Art. 1. Met ingang van den achtsten dag na dien waarop het invorderbaar is. brengt bet loon der dionslbodon en der ar beiders, dio in den kost zijn en inwonen bij hunne werkgevers, van rechtswege inte rest op. Art. 2. Bij het eindigen dor derde maand, te rekenen van den dag der afgifte van eone verkoopsrekening of van eon uit treksel van rekening, brengen de schuldvor deringen, die de kooplieden en ambachtslie den hebben ter oorzalce van waren verkocht aan of van werken uitgevoerd voor bijzon deren. die geen kooplieden zijn, van rechts wege interest op. In elk geval brengen die schuldvorderin gen van rechtswege interest op bij bet einde van de dorde maand volgende op het afloopen van liet burgerlijk jaar binnen hetwelk de koopwaren werden verkocht of de werken uitgevoerd. Werd echter oen betaaltermijn, of eene voorwaarde, uitdrukkelijk bepaald, dan mag de tijd van drie maanden slechts loopen te rekenen van bet vervallen van den betaal termijn of van 't vervullen dor voorwaarde. Art. 3. Elke voorafbedongen afstand van de bij de voorgaande artikelen bepaalde interesten is nietig. Art. 4.Onverminderd de andere mid delen van bewijs, die de wet toelaat, wordt de datum der afgifte van de verkoopsreke- ning of van bet uittreksel van rekening vastgesteld door de verzending bij ter post aangetoekenden brief. Art. 3. De eisch tot betaling van de schuldvorderingen, bedoeld in artikel 2, verjaart door verloop van óón jaar te reke nen van bet burgerlijk jaar binnen hetwelk de koopwaren worden verkocht of do werken uitgevoerd. Art. 6.Artikel 1153 van het Burgerlijk Wetboek wordt gewijzigd en aangevuld als volgt Artikel 1153. In de verbintenissen, welke zich bepalen tot betaling van eene zekere som, bestaan de schade en interesten, uit de vertraging van uitvoering voort vloeiende, nooit in iets anders dan de wet telijke interesten, behoudens de uitzonderin gen bij do wet gesteld. Deze schade en interesten zijn verschul digd zonder dat de schuldeiseher is gehouden te bewijzen dat hij eeuig verlies heeft ge leden. Ze zijn verschuldigd to rekenen van den dag der aanmaning om te betalen, behalve in het geval dat de wet ze van rechtswege doet loopen. Is er bedrog van de zijde der schuldenaars, dan kunnen de schade en interesten de wet telijke interesten te boven gaan. Art. 7. Het woord aanmaning wordt gesteld in de plaats van het woord - eisch r in do artikelen 1154 en 1155 van hot Burgerlijk Wetboek en van het woord rechtsvordering in artikel 1904 van het zelfde Wetboek. In de haven van Rotterdam kwamen in do maand April 913 schepen binnen metende 1,118,424 ton verleden jaar, in dezelfde maand 876 schepen metende 1,033,655 ton voor dit jaar dus een vooruitgang van 37 schepen en 84,709 ton. Te Antwerpen, daarontegen, hadden we dit jaar in April 546 schepen, metende 1,064,466 ton, tegen 621 schepen metende 1,289.633 ton, zijnde 75 ScEsepen etl 225,187 ton minder. Ziedaar do schoone uitslagen der socia listische schrikaanjaging in onze haven Zonder door do overheid genomen, door do liberale pers beknibbelde, maar door do redeneerende bevolking toegejuichte orde maatregelen zou de ramp nog veel grooter geweest. To Gent gelukte baas Anseole or in al do schepen uit do liavon lo houden. Hot verschil was dus daar in verhouding nog veel grooter. De roode schopene van finaneen, lieoft zich dus op waardige wijze weten te onderscheiden. Dö Montenegro en de Mogendheden* De Engelsche pers De Daily Telegraph van de Scutarï- kwestio sprekende zegtMoe beneveld ook de toestand woze, toch mogen wij allo hoop niet opgeven. Eene vredelievende overeen komst schijnt de eenige middel om de moei lijke zaak op te lossen. Wij zijn overtuigd dat eene ontscheping van Engelsche zee- schutters in de havens der Adrialische zes geenszins aangenaam zal zijn aan het En gelsche volk, on zijno wenschen zou legen- werken, die even goed te Parijs als te Sint- Petersburg gekend zijn. De «Daily Mail.» opmerkende dat men nogmaals de gedachte komt iublazen van eene Engelsche gewapende tusschenkomst tegenover Montenegro, verklaart dat de Engelschon zich stellig tegen dezon maatre gel zouden verzetten. De Times schrijftWij mogen niet aannemen dat do verandering die zich in de houding van Montenegro heeft voorgedaan door den raad, die zich nu Zaterdag te Wee- nen houdt, slecht zal worden opgenomen. Montenegro toont zich eindelijk gereed om toe te geven. Het is te hopen dat Oosten- rijk-IIongarië daarvan rekening zal willen houden. Oostenrijk zou zijne overwinning duur betalen zegt koning Nicolas Men meldt uit Cetlinje aan den Temps In een gesprek 11 %t hij Vrijdag met eon ge zant heeft gehad, verklaarde koning Nicolas het volgende «Indien Oostenrijk mij aan valt, hewel zooveel te slechter dan Wij zullen verslagen worden, maar deze neder laag zon aan Oostenrijk meer kosten, dan Algerië aan Frankrijk, don Kaucasus aaa Rusland, en Transvaal aan Engeland» Qe eerste uitwerksels van de Blokkade van Montenegro De correspondent van den «DailyTele graph t to Cetlinje, meldt in een lolegram in datum van 29 April en die door de cen suur ingehouden werd, dat de hoofdstad van Montenegro dion dag do eerste uitwerksels heeft waargenomen van de blokkade, daar hot personeel van de electrische statie het stilleggen der machionen aankondigde, daar de olie ontbrak. Zes vaten voor Cetlinje bestemd, zijn in derdaad te Cattaro door de Oostenrijkers tegengehouden. Koning Nikolaas zou de aanhechting van Scutari uitgeroopen hebben Luidens bijzondere inlichtingen uit Cattaro en te Weenen ontvangen, zou de erfprins Danilo in naam van koning Nikolaas eeno proclamatie gezonden hebben aan de inwo ners van Scutari, de auuechting dor slad meldende. De legermachten van Djavid en Essad Pacha Mon bericht uit Vatlona aan den Tempt r Er wordt bevestigd dat Djavid Pacha ou Essad Pacha eensgezind zijq. De twee vereenïgde logera tellen 40.000 man, waarbij zich benden uil het omliggende voegen. Een veldtocht in Montenegro Een veldtocht in Montenegro zou voor* waar geen kinderspel zijn. Gansch bijzondere topograpliisclie omstandigheden zouden aan Montenegro toelaten eenen zeer langen weerstand te bieden. Er is ten andore maar een enkole goede weg, die naar Montenegro leidt, de baan van Cattaro naar Cetligne deze loopt in eene diepe vallei en do Monto- negers kunnen hem hooi gemakkelijk afslui ten. Het leger dat langs die baan in Monte negro zou willen dringen zou bloedige gevechten moeten leveren alvorens langs daar eenen doortocht to vindon. Al do andere banen die naar Montenegro leiden zijn slechts wegeltjes, langs dewelke geen enkele wagen verroeren kan. Het ge- olg daarvan is dat de legermacht die Mon tenegro wil aanvallen hooi moeilijk in da bevoorrading van zijne manschappen kan voorzien. Het zou ton andero in dat land noch trokdieren vinden, noch veo, noch brandhout, noch slroo, noch voedor, zolfa geen drinkwater. Ten andere een dotaclie- ment dat zou naar Montenegro oprukken moot smalle en dicpo paden volgen en dus- volgons langs beido kanton bozot zijn door troepen die de booge bergen en rotsen zou den bewaken. In dio borgen echter is alle verkeer onmo gelijk alkon do Mon teug era kunnen zich daar bewegen. Togon Montenegro strijden, dat waro een guerilla's oorlog doen ontslaan en hot ware vermetel aan dergolijko onderneming eoa

De Volksstem | 1913 | | pagina 1