Suikgrligeien ËEMEENTE TOfiSE KatteMs Groaiweüslijko VeresËgisg fJeliie, m Sacramenlsblosmpja Patsr Lemetne S. J. 3EDEVAART naar de Grct van Aalat-Hijlfeeak. [Htefsfadie Isa feest SYS0 HULST Tooneel. door P. J. H,, Minderbroeder. 4 EN E MEI 1013 DE VOLKSSTEM B- der inwoners van de Leopoldstraat 't Was Donderdag O. Liove lieer Hemel kaart, alsook do eerste dag der selioone maand Mei, bijzonder toegewijd aan de Allerheiligste Maagd en Moeder Gods, dat 3e openingsplechtigheid van de 25* verjaring 3or wijding van de Grot van Mijlbeek, plaats had. Het weder ongunstig des 's morgends ver hinderde nochtans do opkomst der talrijke bedevaarders niet orn hunne Mooder te ko men vereeron. De aarde zoo schoon bekleed, de jeugd der opgroeiende vruchten, de aangonaamlieid an de verscheidenheid van bet groen en bloe- mekens der velden, het ritselen dor bladeren van de hoornen, het gezang der vogelen, het toopon der beken, waren als zoovele stem men die gedurig de bedevaarders vermaanden om te peinzen op hunne Schepper, om Hem te loven en de Heilige Maria, binst die maand Mei, op bijzondere wijze getrouwelijk te ko men bezoeken en to bidden. 't Was op dien dag, dat de inwoners der Leopoldstraat hunne bedevaart naar de Grot van Mijlbeolc hadden belegd. Rond 5 uren lagen wij, processiegewijs de kleine kinderen gevolgd door de zangers met ecnigo muzi kanten en bedevaarders, al biddend de stra len der stad die naar de Grot van Mijlbeek leiden, doorwandelen. Elk dezer kleinen droegen iets of wat mede keers, bougies, ruikers of bloempjes, toch iels, om hunne teedcro Mooder, bij haar jubelfeest aan to bieden. Hoe schoon, hoe indrukwekkend, schoon het aan de volksmenigte, die kleinen zoo godvruchtig te zien voorbij gaan naar Mijl beek op. waar de Grot zoo edel, zoo rijkelijk was versierd. Put voor die lieve kinderen, O. Lieve Vrouw Onbevlekt, uit die rijko Bron, welke Gij ons ten zegen hebt doen ontspringen. De gezangen begeleid door de muziek waren verheffend. Ik mag hier niet nalaton aan die christelijke zangers en muzikanten, maar bijzonderlijk aan den lxeer De Wilde, onzen warmen dank en hulde te brengen. Tien jaar reeds vergezellen zij die brave christelijke inwoners der Leopoldstraat en luisteren hunne bedevaart op met muziek en gezangen. Tien jaren komen zij de Allerheiligste Maagd Maria vereeren, stellen hun betrouwen in hare bescherming .en nemen hunnen toe vlucht tot Haar in al hunne noodwendighe den. Zij trappen ouder den uoet alle men schel ijk opzicht en betoonen zoo aan de II. Maagd dat zij niets vreezen om Haar te dienen. Al wie verlangt kind te worden van die uitmuntende Moeder, zegt den H. Alphonsus de Liguorio, moet eerst afstand doen van alle rnenschelijk opzicht en zonde, en dan mag hij verhopen dat Zij hem voor Haar kind zal aannemen.» De H. Bernardir.us van Senon noemt Haar. de uitdeelster van alle gratiën. Geen gratie daalt uit den Hemel op aarde, zegt den H. Bornardus, tenzij door de handen van Maria. Gelukkige kinderen van Maria, trouwe bedevaarders eert en aanroept uwe Moeder met betrouwen in do Grot van Mijlbeek. Zij vermag alles bij God, want wat zou God kunnen weigeren aan de Moeder van zijnen Zoon Wat kan Jesus-Christus afslaan aan sijno Moeder en Zij is zelf onze eigene Moe der. O vraagt Haar al wat gij begeert voor geestelijk al3 voor wereldlijk, vraagt voor U self, vraagt voor anderen en bid ook voor deze die ons zijn voorgegaan. Deze dagen der Meimaand bijzonder is Onze Lieve Vrouw den troost der troostcloozea, de Hulp der in nood zijnde. De Zeer Eorw. Pater Van Eecke, zegde het ons zoo schoon, van op de rotse hij loerde ons do liefde kennen vajr Onze Moe der, die wij met wederliefj^moeten bedan ken, hij wist door zijne schoon© woorden de ziolen van alle aanhoorders to ontsteken, de bedrukte herten lo vertrooston, den zon daar tot hoop van zijne zaligheid op to wek ken. Na de prcok, de vereering der reliquie. Hot magnificat wierd met begeleiding van muziek, door de zangers op meesterlijke wijze aangeheven. Hoe zal onze Moeder in den Hemel ver heugd zijn geweest, hare kinderen zoo tal rijk te hebben zien opkomen. Men mag tevreden zijn over die opkomst. Waarlijk het ongunstig weder had die bedevaart bijna verijdeld, maar de Onbevlekte Ontvangenis kon dit niet dulden, on heeft de jbederaarde'rs gezegend mot goed weder des namiddags. Bedevaarders der Leopoldstraat, uwe Moe der zal tevreden zijn over uw stijrden voor het goede. Volhardt, blijft getrouw en de segen der Hemelkoningin zal zeker over U allen nederdalen uit den Hemel. Mocht dit voorbeeld der inwoners van de Leopoldstraat, vel© navolgers tellon in de, slad IIoo verheerlijkt zou Onze Liove Vrouw Onbevlekt worden indien al de stra- ton en wijken onzer stad, zoo processiege wijs, eene bedevaart deden naar de Grot van .Mijlbeek, en welken zegen zou do Hei- ligo Maagd en Moeder God3 niet over de gansche Stad Aelst en haro inwoners uit den Hemel zenden Zondag 4 Mei, is hot do groote dag. De dag der 25* verjaring, dat 't beeld onzer Lieve Vrouw plechtig naar do Grot is gedragen. De Zeer Eerw. Pater Taelman, toen student in Sint Jozefs Collego hier tot Aclst, heeft het beeld vergezeld mot al do leerlingen en ook de wijding der Grot bijgewoond. De zelfde Pater zal komen preoken Zondag toekomende. Dus allon naar de Grot van Mijl beek. Wie zich kind van Maria noemt, moot zijne dierbare Moeder Zondag komen ver eeren en Haar hulde brengen. Gegroetgegroet met heiige vreugde, Gegroeto Moeder teer bemind Op deze plaats van heilgenade Waar ieder pelgrim ruste vindt. Wij knielen schreiend voor U neder* En leggen U ons harte bloot Wij loeenen hier oprechte tranen. Van ztcaren druk en bitlrcn nood Wij lijden aan zoovele kwalen. Ons drukken lasten zwaar en groot Maar Gij, die onze toevlucht zijli Gij helpt en steunt in leed en nood. Gij ziet hoe allen rampen lijden, Wij zoeken bij U hulp en troost Verzekerddal uio Moederliefde Ons helpen zal, uw minnend kroost Wij willen overal vermelden Hoe mild en goed GijMoederzjt Voor wie U op decs' plaats /tornt eeren, U hier een harlcbede wijdt Dan ziet Gij dankend ons nog menig keer In Maria's heerlijk heil'gdom juichend weêr: UOnze Lieve Vrouw Onbevlekte Zij eeuwig lof en eer Wees gegroet. WV KUNSTN1EUWS Het verrast© en 't verheugde ons in de grooto tentoonstelling van Schoone Kunsten Le Pvin temps te Brussel een g'ebuur va n de Aalstonaars aan te treffen. Te midden dor werken van do grootste moderne belgische schilders prijkt Piet Gillis win ter tafereel hetwelk we met Paschen hier bewonderen mochten. Bevoegde critici spreken er allen lof van on Z. Mi Koning Albrscht wonschle den schilder persoonlijk geluk. Bravo 1 jonge kunstenaar I Ieder is overtuigd dat ge met groote schre den do groote meesters gaat vervoegen en dat uw werk op ééno lijn met do hunne ge steld zal worden. Werkt en ierert, de Aalstenaars, uwe-ge- buren, zullen fier zijn op uwen triomf. Naar wij vernemen prijkt een groot work van Gillis insgelijks in de Gentsche tentoon stelling. Nogmaals proficiatGelukkig Baer- degsm toch 1 Luc. De teelt dor suikerbeeten heeft sedert 25 jaren in België eon© grooto uitbreiding ge nomen In 1880 besloeg de oppervlakte der sui kerbeeten teelt slechts 32.627 hectaren, wijl deze in 1909 tot 58.439 hectaren was ge klommen dus ongeveer de helft meer. Dank aan de doelmatige teeltwijze is de gemiddelde opbrengst ook gestegen de vol gende cijfers bewijzen zulks ten duidelijkste. Gemid. opbr. in 1860 26.302 kgr. p.heet. 1885 26.72S 1890 31.553 1S99 33.398 Daar do bemesting invloed heeft op het gehalte aan suiker, dus op de hoedanigheid dor beeten, is het hoogst noodzakelijk deze met overleg toe te passen. Talrijke proeven hebben bewezen dat ver- sche stalmest schadelijk is voor de gezond heid. Dusvolgens is hot prijzenswaardig deze vóór den winter aan te wenden en licht ouder te ploegen. Daarenboven is zulle© bemesting onvolle dig zij dient aangevuld te worden door scheikundige meststofien. Voor het fosfoor- zuur moeten de superfosfaten de voorkeur hebben daar zij spoedigst hunne werking doen gevoelen. Ten einde te beletten dat de planten tijdens den zomer gebrek zouden hebben aan stikstof is het voordeelig zwavelzuur ammoniak te gebruiken, waarvan do werking regelmatig en duurzaam is. Thans is het ook uitgemaakt dat de potasch voordeeligen invloed uitoefent op de vorming van het suiker in de beeten.Daaruit volgt dat deze meststof niet mag verwaar loosd worden. Derhalve radon wij aan per hectare aan te wenden 600 700 kgr. superfosfaat, 200 300 kgr. chloorpotasch. en 350 450 kgr. zwavelzuur ammoniak. Drie weken of veertien dagen vóór de planting worden bovengenoemde meststofien regelmatig ui [gestrooid en met den extirpa- tcur ingewerkt, WILLY, 't Was Zondag laatst hooggetij in Hofstede ter gelegenheid der inhuldiging en wijding van het Vaandel, geschonken door den alom- geachten lieer burgemeester Emiel Van den Bossche, aan de katholieke fanfaron. Van 's morgens vroeg reeds wapperden overal de vlaggen, en begunstigd door een overheerlijk weerken. werd ervoor 's na middags eenen overgrooten volkstooloop verwacht. En zoo viel het uit ook. De festival behaaldo veel bijval en de kon- corten door de deelnemende maatschappijen op de vorscbillige kiosken gegeven, werden allerwege toegejuicht. De Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend van Aalst, gaf op de Dorpplaats een puik konccrt ten beste, dat door eene overtalrijke menigte, waaronder een aan zienlijk getal Aalstenaren bijgewoond word. Önnoodig te zeggen, dat de Aalsiersche kunstsc-haar zich in een schitterend succes mocht verheugen. De Koninklijke Harmonie word door Dr Th. DeNaeyer, bestunrlid, op een vrienden feestje genoedigd, terwijl do katholieke fanfaren van Hofstad#, eene belooging hield ter eer© van den heer burgemeester. Hom werd zijn prachtig gelijkend leyensgroot portret werk van M. Bernard vVillemson van Aalst, aangeboden. Diep ontroerd door dion blijk van genegenheid, dankte de heer burgemeester ia eenige welgemeende woorden. Lang nog, lot laat in den avond, duurde het feest voort. Dat de neringdoenden er een schoonen dag aan zullen gehad hebben is zeker, en zulks zullen zij hunnen geaohten burgervader wel weten tedankwijten. O- VAN HET RRRmBB&SEBOEMT H&L5T Wij vernemen dat de jaarlijksche vergade ring, gevolgd van Banket dor Katholieke Veieeniging van het Arrondissement Aalst, dit jaar zal plaats hebben op Zondag 18 Mei a. s. te Horzel», in de groote zaal van de Patronage, bij de kerk. Als de katholieke strijders van ganscli het arrondissement, worden dringend verzocht, er te willen deel aan nemen. Gezien den huidige» politieleen toestand en de belangrijkheid der wetgevende kiezin- gen van toekomende jaar mag niemand ont breken. Insehrijvingslijsten zijn ter beschikking in al de gemeenten van het arrondissement. Men mag zich ook rechtstreeks laten in schrijven hij den heer Zènon De V03, bureel der Katholieke Werken, Groote Markt, 24, te Aalst. De inschrijvingen worden slechts tot den 5 Mei a. s. aanvaard. Onze jaarlijksche bedevaart naar het hei ligdom van Onze Lieve Vrouw van Vrede te Afliigem had Donderdag onder eenen groo- ten toeloop volks plaats. Spijtig, de wankelbaarheid van het weder en vooral een groote regenvlaag waardoor de ruige wolken omstreeks een ure de hare en hare bewandelaars met een ongewenscht bad begiftigden, maakten de vrome bede vaarders aan de Grot van Mijlbeke linkschcn omkeer en snelden met hunne kostbare offerande naar den tram en kwamen soo eerst kwart na drij uro in Afliigem aan. Aanstonds nadat zij hunne offergiften voor de voeten van het H. Beeld, op den autaar geplaatst hadden, vingen do solem- neele vespers aan gevolgd door het lof. Een Godgewijde redenaar deed in korte en wel gepaste woorden Marias grootheid, goedheid en macht uitschijnen, maakte den lof der Mariaslad Aalst, die O. L. Vrouw voorzeker altijd met hare bescherming zal omringen. Daarna las een engelachtige stem de plech tige toewijding en smeokte om Maria's bescherming in 't bijzonder over alle huis gezinnen die bijgedragen hebben tot het welgelukken der bedevaart en in 't algemeen voor alle belangen der stad Aalst.* Om zes ure werd het teeken mot de kloosterklok gegeven do bedevaarders vereonigden zich terug in de Abdijkerk en verlieten, na nog een kort en vurig gebed, onder het blijde geluid der spelende muzie kanten, gelijk ze gekomen waren, stede- waarts terug, terwijl hot heilig Beeld in zijnon betooverendon electrische lichtkrans hun welgevallig scheen too te spreken Wees gegroot, mijne kinderen, Wees gegroet, tot 't naaste jagr Vrijdag werd in de Abdij om 8 ure eene plechtige dankmis gecelebreerd voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der bedevaar ders, voor de genezing der zieden en voorde zielenrust der overledene vereerden van Maria, De Sint Marcellusgilde vierde op Zondag 27 Aprils met een mooi weder, do inhuldi ging van haar nieuw vaandel. Den avond to voren mengden klok en kanon hunne machtige stemmen om het feest aan te kondigen, en op den dag zei ven nader den de gildebroeders en een groot getal andere parochianen tot de II. Tafel. Onder do eerste mis welke op meesterlijke wijze door do zangmaatschappij gezongen word, en onder de hoogmis hield de Eerw. Pater Serviankx, diocesane bestuurder der Xave- rianon oene gelogenheidspreek, waarin Hij al de Voordenaren bedankte voor bunnen iover en aanmoedigde om voorts hunnen patroon den H. Marcellus te vereeren. Hij had ook een woord van dank voor de vrouwen en spoorde ze aan om zich met hunne brave echtgenoot en en zonen, de Marcellianen, in het aartsbroederschap der Xaverianen te laten opschrijven onder den titel van Vereeniging des gebeds. Omniddelijk na de mis ging men neerstig aan 't werk om voor bet feest van den na middag wegen en huizen te versieren. Op korten tijd had heel Voorde een schoon en vroolijk uitzicht. Hot nieuw vaandel was kunstig en smaak vol tentoongesteld in de Ophemstra at. Op 't uiteinde der straat wierd om 2 1/2 u. een machtige stoet gevormd om het nieuw vaandel als in triomf naar de kerk te dragen, twintig vreemde maatschappijen namen er deel aan. Reeds van 1 u. was de zangmaat schappij van Voorde op weg om door hunne zoetklinkende slapmarchen en koren de vreemde deelnemers te verwelkomen. Rond twee uren kwamen opgeruimd en in dichte drommen de mannen van Appelterre met het muziek aan 't hoofd, Smeerhëbbe-Vloerse- gem, Idegem, St-Antelinckx met zijn® goed gekende zangmaatschappij. De harmonie van Aspelaere gevolgd vau't Christen Ver bond, Steenhuyze-Wynhuize met fanfaren, zangmaatschappij en Xaveriusbond, Oultro. Opliasselt met het machtige muziekkorps gevolgd door de Xaverianen en Santbergen met zijn overgrooten Xaveriusbond vooraf gegaan van do fanfaren. Allen werden begroet met het opschrift dat hing boven de straat Welkom volk van verre en bij Op Marcellius feestgetij. Het duurde niet lang of omtrent 2000 mannen waren gerangschikt en onder het spelen en zingen van uitgekozene muziek stukken trokken zij in volkomene orde voorbij het vaandel. Do zangmaatschappij der St-Marcellusgilde gevolgd van do ker kelijke en burgerlijke overheden mot de hoeren oud-volksvertegenwoordiger Dierikx, Van dor Linden en M. Cosyns burgemeester van Meerbek© erbijsloot den stoet. Rond 4 u. kwam de feestvierende stoet aan do kerk en hier vooral was het schouw spel verrukkend. Aan den ingang was een rijk versierde autaar opgericht. De20 vaan dels met 't nieuwe erbij waren seffens rond- geschaard als in eorewacht. Do Z. E. II. Deken van Geerardsbergen wijdde de vlag en de Eerw. Pator Serviankx sprak met gloeiende woorden tot de Xaverianen en bijzonderlijk tot de Marcellianen van Voorde on bezwoor hun getrouw hun vaandel te. dragen voor God en Vaderland. Na de benediktie mot liet Iloogweerdige waaronder door al de bugels, pistons cn clairons eon machtige salvo werd gespeeld, zong gansch de menigto het oude indrukwekkende lied De Kerk Na de uitreiking der herrineringsmeda- liën trokken de deelnemende sociëteiten naar de Dorpplaals en speelden en zongen er hunne beste stukken zoodat er lijk een blijde naklank van het feest in de lucht hing en over do velden dreef, terwijl de maatschappijen der omliggende gemeenteD, dio aan ons feest hadden deelgenomen naar huis trokken. Alles is dus buitengewoon gelukt en de vaandelwijding zal in het ge heugen onzer bevolking geprint blijven en den wensch boven aan do kerkdeur geplaatst zal zich verwezenlijken Bloei en groei altoos voort schoone Sint Marcellusbond. VILVOORDE-GILDENHUIS Op Zondag 4 Mei te 3 uro, 3° Opvoering van liot indrukwekkend Treurspel" JOZEF met menigvuldige vierstemmige gemengde koren, uit Haendel en vau Fr. Verbolst. Buitengewone bijval. Prijzen 3 fr. 2 fr. 1 fr. Voor groepen op aanvraag bijzoudere voorwaarden. Zich te wenden tot Mevrouw Nolst de Brauwoce, Hans3enslaau 10. De voi tooning zal eindigen te 6 1/2 ure. Treinen ia aJU richtiugeu. Te verkrijgen bij Sny-De"Potter, drukker te Overmeire. Prijs 1 ex. 0,20 fr.; 100 ex. 10 fr. Het schijnt mij bijna overbodig dit boekjo nog ter lezing aan te bevelen, nadat Zijne Heiligheid Paus Pius X een gansch bijzon deren zegen schenkt aan al degenen,die door het voorstellen van Nellie's voorbeeld, de jonge knapen en meisjes aanzetten tot de veelvuldige communie. Zulke aanbeveling van zoo hoog gekomen is voldoende, dunkt mij, om allen te over tuigen van de hooge verdienste van dit werk en van zijne groote waarde. Enkel wilde ik erbij voegen dat de Vlaam- sche uitgave met bijzondere zorg bewerkt werd, en zoowel voor de degelijkheid van den inhoud als voor het sierlijke van don vorm alle aanbeveling verdient. 't Is geen vertaling, maar een echt oor spronkelijk werk. En al wie liet leest zal ondorvinden, dat het den schrijver eor aan doet, en op den lezer den aangenaamslen en tevens den heilzaamsten indruk maakt. B. M. pr. STAD AALST Godvruchtig aandenken van den Eerwaarden In de maand September aanstaande zou de Eerwaarde Pater Lomoine het vijftig ste jaar van zijn kloosterleven intreden. Geheel de stad zag 't jubeljaar met vreug de naderen immers zou men er de gelegen heid vinden den onvertnoeiden Werker, eon openbaren blijk van algemeene dankbaarheid te geven. De Heer beschikte er anders over d© Eerw. Pater overleed dezer dagen als slacht offer zijns zielenijvers. Don blijk van dankbaarheid wil men toch geven en daarom hebben dankbare harten, met goedkeuring van don Zeer Eerwaarde» Heer Kanunnik Roelandts, Pastoor-Deken onzer stad, eene inschrijvingslijst geopend ten voordeele der Zendingen of Missiën der Eerw. Paters Jezuïeten, met hot edele ge dacht de storting te doen tot lafenis dor ziol van den diepbetreurden Pater Lemoine. Zonder twijfel zal dat voorstel met liefde aanveerd worden zoowel door den Arme als door den Rijke. Wie weet niet te spreken van de Vader lijke Zelfopoffering van den betreurden Overledene Iloevele zielen heeft Hij niet verlicht, ge troost en opgebeurd Hoe vele zieken bezocht, bijgestaan en hun lijden verzacht !l Hoevele armen en nederigen heeft Hij niet uit den nood geholpen De armen vooral hadden Zijne voorliefde, want met eene heilige fierheid noemde Hij zich den Vader der Armen. Dus, allen te zamen onzen blijk van dank baarheid opgedragen aan do» Eerw. Pater Lemoine, iu wi#n wij allen een Weldoener een Vader betreuren. De geringe giften der armen benevens do milde giften der rijken, zullen mot gelijke liefde ontvangen worden. De giften mogen van heden af gezon den worden bij do personen wier namen vol gen Den Z. E. II. Kanunnik Roelandts, Pas toor-Deken Do E. H. Van Iieuversweyn, St-Camillus- gesticht Mevr. de Baronnes Leo do Béthune, Brus- selsche straat Mma Camiel Do Schaepdryver-Moens, Kei zerlijke plaals Mm® Achille Eeman, St® Annastraat Mm® Romaan Moyersoen-Liéaart, Nieuw- straat Mra® Ghyselen-Do Meeter, Lange Zoutstr.; Mm« Eugeon-Moens, Keizerlijke plaats; Mej. Gezusters Snel, Lange Zoutstraat, 2 Mm0 Van Damme-Van Lierde, Korte Zout straat Mej. Louise Colinet, Geeraardsb. straat Moj. Gehot, Begijnhof Mej. Marie Bonner, Brusselsche straat Mej. Colette Remory, Nieuwstraat Mej. Elisa Meganck en Theresia Van d© Kerkhove, in 't klooster der Karmelietessen, Hoogstraat Moj. Caroline Vereeken, Zonnestraat, 94 Mej. Maria Van Bocktael, Onze Lieve Vrouwe-gesticht, Mijlbeek Mej. Melanie Schuteyser, bij d© grot. Mijlbeek Mejuflërs Vau den Brempt, Moorselsch©- baan Mej. Sep3, gezusters, Nijverheidsstraat,5, nabij de statie. D© lijsten zullen gesloten worden, den 15* Mei gelieven de inzamelaars 't ontvangen geld met de lijsten der gevers, te overhan digen aan don Z. E.U. Kanunnik Roelandts, pastoor-Deken.

De Volksstem | 1913 | | pagina 5