EIGEN HAARD Volledige werken van HENDRIK CONSCIENCE Hoe M. Daens het werkvolk geüuiio ophitst Noodkreet uit Monyolii Weerkundige waarnemingen 0. VERVALLEN GROOTHEID. FEESTWIJZER Uit ter hand te koop Tïi. Sjêevens, OFFICIEELE KWO TEERING Werklieden, Landbouwers, zorgt mar uwe toekomst Wensciit gij tij-snaar te werden van awe waning te Aalst, Statiestraat, 21 Boekhandel 1. VAH HUFFEL-HE GEÏJÏÏT 53 schoone öosMeslea ln-setavo formaat60 franken. —9- 4 EN 5 MEI 1913 DE VOLKSSTEM In aijn Land van Aalst van Zondag 4 Mei, heeft M. Daens den ongelukkigen moed endevalsche fierheid de algemeene werkstaking te verdedigen, enden dpos» ven famiBishoiavjei* ogs te ho- melen. De werklieden zijn meester van 't land, zegt hij, om hen op te hitsen; ali zij willen zij zijn de macht; wij hebben het gezien met deA. W.; alles ligt stil en kwijnt; als de werklieden in algemeene werkstaking wil len gaan, dan zijn zij meester in 't land. Wij antwoorden Als al de fabriekanten hun fabrieken sluiten en 't werkvolk zonder eten zetten, wat zou het dan zijn Als al de Gtielmans, bakkers, winkeliers,beenhouwers hun deuren toedoen en weigeren te verkoo- koopen aan 't werkvolk, wat zou het dan zijn Als al de boeren weigerden hun veo hun graan en vruchten to verkoopen, wat zou het dan zijn Dat bewijst dat de werkman, de fabrie- kant, de stielman, de landbouwer er allen even noodzakelijk zijn dat er moet een drachtsdriienxoerkingliefde zijn in een landzooals in een huisgezinopdat alles poedga. Wij, katholieken, prediken de liefde, de eendracht, do samenwerking. M. Daens, met de socialisten, predikt de ophitsing, de vijandschap, den ffaKl-s» 8aöSB32:gea*. Dat is hel verschil tusschen ons en hem. Helpt de ziel redden van duizende Sinee sche weeskindoren. Er is haast bij. Mgr.' Bermijn, Bisschop zendeling in West- Mongolië (Ortos) smeekt de katholieken van België een handje te willen toesteken om hem uit groote nood te helpen en in staat te stellen aan duizende kinderen het II. Doop sel toe te dienon. Als do vijanden van Kerk ,en Vaderland moed en zelfopoffering hebben om uit haat tegen God en Godsdienst de ongelukkige kinderen de socialistische werk stakers to ondersteunen, hoe zouden wij Ka tholieke Vlamingen ook geen klein offertje kunnen brengen om in den persoon van duizende kleine Sineesche weeskinderen aan God terug te geven hetgeen de ongeluk kigen Hem in ons vaderland ontrukken, de ziel onzer kleine landgenooten. Om do liefde Gods een kleine almoes voor MgrBermijn en leest de smeekende bede van den moedigen Bisschop - Ik kom nog eens aan uw bermhertig hert de Sineesche weeskinderen aanbevelen. Tegenwoordig benevens meer dan 500 oude weezen, versleten en gebrekkelijk© mannen en vrouwen, door de Sineesche heidenen verstooten heb ik bij de 3000 weezen. Ware het niet dat or zeer velo sterven, bijna de twee derden,dan had ik er 8000 tot 9000. De arme schaapkens worden ons dikwijls in zoer ellondigen staat toegebracht half en meer vervrozon, verbrand, verwurgd, been of arm afgebeten, beenen verbrijzeld, opge haald uit den grond waar zij levend be graven waren. lederen dag komen er kinde ren binnen. Onze christenen, hoe arm ook, hebben er 452 aangenomen als bun eigen kinderen ik moet die menschen op tijd wat helpen. Dan zijn er 1831 zuigelingen, en 675 in de weeshuizen. Het werk der H. Kindsheid kan mij maar 28.000 fr. per jaar geven en ik moet 80.000 fr. onkosten doen. Zonder bijzondere hulp zullen wij dat schoon werk moeten inhouden. Het is nochtans zeer hartscheurend hen aan hun ongelukkig lot te moeten overlaten, die kleine schepseikens die al kermende hunne kleine handjes tot ons uitreiken, alsof ze on3 vroegen hunne ziel te redden en hun lichaam te onttrekken aan de muil der hon den en zwijnen. Hoeveel menschen in Belgio zouden niet kunnen wat onze zeer.arme kristenen doen, een kindje onderhouden Zuigeling of grooter 24 óf 48 fr. per jaar 2 of 4 fr. per maand 0,50 of 1 fr. per week 0,07 of 0.14 fr. per dag Onze nood is uiterst dringend. Ik stel dio engeltjes aan, weinigen tijd na hun doopsel ten hemel gegaan, om de wel doeners te beschermen in het gansche leven en bijzonderlijk in het uur der dood. Wij hebben hier reeds kunnen bestatigen dat die kinderkens uit den Ilemel hunne wel doeners op wonderbare wijzo bijstaan De overgrootvader van een Sineeschen priester, is zoo op zijn sterfbed uitgenoodigd geweest door hondorden engolkens blinkende van glorie om met hem naar don sehoonen Ilemel te gaan welken hij hun verschaft had door hun het £11. Doopsel too te dienen. De goede man had lange jaren rondgeloopen om die stervende kinderen te doopen. Wie zou dien loon niet begeeren Dringend is onze nood Helpt ons de zielen der kinderen red den anders gaan ze verloren, t Alfons Bermijn Apostolische vicaris van West-Mongolie (Ortos). Alle giften, hoe gering ook, mogen ge zonden worden naar Eerw. Pater Ottem, Missiehuis, Ninoofschesteenw., 476, Scheut bij-Brussel, of Eerw. Heer Scherpereol, leeraar St- J an-Berchmansgest icht, Avelghem voor de Siad en het Arrondissement Aaist AALST 18 Mei. Kunstavond door de Koninklijke Harmoniek 6 on 13 Juli. Gelegenheids-cantate, ter gele genheid dor Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 7 Juli. Veldfeest door de Koninklijke Har monie. 20 Juli, om 10 uren, Pontificale Hoogmis in open lucht, ter gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 20 en 27 Juli. Groote Historische Stoet tor gelegenheid dor Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 23 en 24 Augustus 1913. Algemeene Land dag van do Katholieke Vlaamsehe studenten van iieol het land. 31 Augusti. Jaarlijkse!» Feest van don Bond der Gedecoreerde van Aalst. 14 September. Kunstavond door de Konink lijke Harmonie. 21 September. Sle Barbarafeest der Vrije Brandweer. HERZELE 18 Mei. Jaarlijkscho vergadering der Kalli Grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst. Om 10 ure plechtige Mis, om 1 ure banket N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te deelen. Schotawbapgsst. Srassel ZONDAG 4 MEI Koninkl. Vlaamsehe Schouwburg. Geene vcrlooning. Muntschouwburg.Geene vertooning. Parkschouwburg. Les Flambeaux, Alhambra. Lejoyeux Pay san, Gaité. Le Revue des Revues Eois-Sacré. Alles-Alcrs. Molière. L'Assomoir. Vaudeville. Plumard et Barnalê. Zomerpaleis (Grétrysiraat).Verscheiden heden. Avondvertooningen om 8 1/4 ure. Palais de Glacé, Warmoesborg. Schaat senrijden op echt ijs. Drio zittingen per dog. Royal Nord Cinéma (Theatre Gaumont), Noordlaan, 98 tot 104. Toegang van 2 1/2 tot 11 ure. vau M. Cautie! Prae5# opticion-speciulisto Aalst, tango Zoutstraat, 6 8 mei. 15 uro: DOOR AFBRAAK van een heerenhuisKerkstraatte AALST alia dasen. alle soorten van BOUWMATERIALEN, zooals pannen en steen, deuren en ramen, kepers, planken, alsook alles wat den bouw- stiel aangaat brandhout, enz. 230 Barometer 758® Thermometer 15° Wind: zuid-woit Vooruitz. regenachtig WISSEL. AGENT, IG, Onderwijsstraat (Achterstraat), AalsKl Telefoon 6BA j Aankoop en verkoop van titols aan 1 frank per duizend. Kostelooze uitbetaling van coupons ca' nazien van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL 2 MEI Leen wan Staat, Prouics., Steden Belgische leening 1° r. 3 Belgische leening 2° r. 3 Belgische leening 3® r. 3 Belgische leening 2,5 Belgische sohatkistbon 4 Kongo uilkeerbaar 4 Kongo (Loten) Annuïteiten 3 Gemeentekrediet 3 Gemeentekrediet 1863 3 Buurtspoorw. Jan.-Juli 3 Buurtsp. obl. Mei-Nov. 3 Buurtspoorw. (loten) 2,5 Anderlecht 1907 Aalst Antwerpen 1887 Antwerpen 1903 Brussel 1902 Brussel 1905 Brussel Zeehaven Charleroi 190» Gent 1S96 Elscne 1SS0 Elsenc 1903 Laken 1902 Luik 1860 Luik 1S97 Luik 1905 Mechelen 1885 Mcchclen 1S97 Oostende 1852 Oostende 1893 Sint-Gillis 1904 St-Joos-ten-Noode 1881 Schaarbeek (100 fr.) Schaarbeek (500 fr.) Spa 1909 Doornik (50 fr.) Verviers 1873 Vcrviers 1893 77.90 77.70 77.70 76.75 73.— 92.50 80.50 71.50 85.50 72.50 66.50 66.50 64.50 72.— 79.— 64.— 78.— 78.— 77*8Ö 80.75 72.— 86.25 Zondag-mengelwerk. 43' Vervolg. liet zijn, om zoo te zoggen, tweeling broeders van ons, edellieden en daarom is iny een edelman zondor titel altijd als iets lialfbakkons voorgekomen. Deze uitdrukking is, dunkt mij voor den edelman niet zeer vleiend, merk to Borgen- 6tjerna aan. Laat ons bij de zaak blijven, zoo gij er niets tegen hebt. sprak de luitenant-kolonel eenigzins rood wordende en zich op de lippen bijtende. Ik wenschte mij nog slechts eone kleine vraag te veroorloven, die misschien een weinig overdreven klinkt, maar die men eenen vader vergeven mag. Zijn soms aan uw buis menschen, die uwen naam dragen Ik bedoel, of gij bloedverwanten van uwen naam bebt, die aanspraak kunnen maken op uwen omgaDg Bij deze zonderlinge en ongepaste vraag was Borgenstjorna in het eerst op een zeer bitter antwoord bedachtdoch daar hij wel dra begreep,dat do luitenant-kolonel er enkel door vrees toe gedreven werd,dat hij op eenen sehoonen dag wellicht een voornaam ridder in het buis van zijnen schoonzoon mocht ont moeten, antwoordde hij in-het algemeen en dat volkomen overeenkomstig de waarheid dat hij niemand persoonlijk kondo, die zijnen naam droeg, maar dat z(jn huis overigens voor eenieder openstond,dio op zijne gastvrij heid aanspraak kon maken. Goed,goed, hernam de luitenant-kolonel. WerkliedenLandbouwerswendt tot de naamloose maatschappij van hei Arrondissement Aalst GEVESTIGD Mitseene kleine afkorting slechts weinig de wekelijksche huishuur overtreffende zult gij eigenaar zijn van uw huis. Met verzekering op het leven, in geval van overlijden van den huisvader zal de verzekeringsmaatschappij de thans bestaande schuld uitbetalen. De weduwe en erfgena men blijven ganscli ontlast. Wie is er die van zulke uitstekende voor- deelen niet zou willen genieten. De Maatschappij Eigen Haard bestaat se dert 14 jaren en heeft reeds in 't Arrondisse ment Aalst, 500 huizen laten bouw en en meer dan 1,200,000 franken uitgeleend. 353 50 Voor inlichligon zich te wenden bij den Hoer F. VAN LANDUYT, toezichter dei- Maatschappij, Groote Markt, Aalst. En wat hot uithangbord betreft dat was een kluchtige inval, zoo blijft het bepaald, dat gij het weder aanneemt. Om voor de vuist to spreken,moet ik cr kennen,dat ik er niet veel lust toe heb.Vooral moet ik u echter doon opmerken, dat hot, mij volstrekt niet het recht geeft om mij in de samenleving met u op ééne lijn te stellen. Ik ben dus van meening, dat wij bet beste doen de zaken te laten zooals zo thans zijn. Neen, neen, om alles in de wereld niet Spreek er mij niet van Laten wij er geen tijd meer aan verspillen maar zeg mij liever, wat gij geweest zijt ik ben inderdaad zeer nieuwsgierig om dit eindelijk te vernemen. Verschoon mij, zoo ilc u daarop voor hot oogenblik het antwoord schuldig blijf. Zoo gij volstrekt eon toevoegsel tot mijnon naam begeert, dat, zoo het van mij afhing, liever achterwege bleef, dan zal ik mij bepalen tot datgene, waarnaar ik eens als naar eene groote onderscheiding streefdo doch dit blijft mijn geheim tot op den dag van mijn ondertrouw. En zoo gij er op staat het van den kansel te hooren aflezen, dan ben ik be reid aan mijn woord gestand te doen maar ik verlang daarentegen dat gij u steeds her innert, van wiens kant do voorslag geko men is. Uwe bedingen luiden inderdaad vrij zon derling maar in do overtuiging dat er niets onteerends aan uwen vroegeren stand in do maatschappij verbonden is, echt ik er mijnen zogél aan ik verlang er slechts uw woord van eer als edelman op, dat ik ten dezen aan zien gerust kan zijn. -- Dat kan ik u volmondig geven. Iets ont- eeromls is er niet mede gemoeid en toch zult gij den afstand tusschen uw titel en dien,wei- keu mij toekomt, groot genoeg vinden. KERKSTRAAT, 22, AALST Nieuwe geïllustreerde uitgave der Men kan ook ieder werk afzonderlijk bekomen 1° REEKS. Ingenaaid 1.00 1. De Omwenteling van 1830. 140 bladz. 2. Een slachtoffer der moederliefde Eene stem uit het graf, 143 bladz. 3. Mengelingen De zending der vrouw Eet Boelende Meisje De Moordenaar De Maagd van Vlaanderen De Brandende SchaapherderDe Grootmoeder, 113 bladz.—4. Baas Ganzendonck, 142 bladz. 5. Een Zeemanshuisgezin De Dichter en zijn droombeeld; Eene Uitvinding des duivels. 168 bladz. 6. De Loteling, 150 bladz. 7. De Baanwachter, 126 bladz. 8. De keus des harten, 170 bladz. 9. Eene O teveel, 132 bladz.— 10. De Gierigaard. 168 bladz. 11. Moeder Job, 163 bladz. —12. Wat eene moedor lijden kan, Redevoeringen, 128 bladz. 13. Siska van Roosemael, Hoe men schilder wordt, 128 bladz. 14. Eene welopgevoede dochter, 120 bladz. 15. Lambrecht Hensmans, 164 bladz. 16. Eene Gekkenwereld, 155bladz- II® REEKS Ingenaaid 1,25 1. Mensclienbloed, 171 bladz. —2. Eene Verwarde Zaak, 180 bladz. 3. Schandevrees, 191 bladz. 4. De Arme Edelman, 188 bladz. 5. Het geluk var. rijk te zijn. 186 bladz. 6. De Minnezanger, 18S bladz. 7. Graaf Hugo van Craenhóve, 172 bladz. 8. De Plaag der dorpen. 176 bladz. —9. Bavo en Lieveken, 190 bladz. 10. liet Wonderjaar, 190 bladz. 11. De ziekte der verbeelding, 175 bladz. 12. De Twee Vrienden, Rikke-tikke-tak, 180 bladz.— 13. Een Goed Hart, Houten Clara, 183 bladz. Ill® REEKS Ingenaaid 1,'50 1. Het Wassen Beeld, 255 bladz. 2. Koning Oriand, Blinde ltosa, 208 bladz. 3. Gerech tigheid van Hertog Karei, 200 bladz. 4. Avondstonden. 200 bladz. IV® REEKS Ingenaaid 2,00 1. Eenige Bladzijden uit het Boek der natuur, 264 bladz. 2. De Kwaal des tijds, 283 bladz. 3. Moederliefde, 280 bladz. 4. Batavia, 268 bladz. 5. De Boerenkrijg, 307 bladz. 6. Eve- raru T'Serclaes, 264 bladz. 7. Valentijn, 272 bladz. S. Geschiedenis mijner jeugd; 310 blz. 9. De Jonge Dokter, 310 bladz. V® REEKS Ingenaaid 2,50- 1. De Geldduivel, 322 bladz. 2. De Burgemeester van Luik, 347 bladz. 3. Simon Turchi, 320 bladz. 4. Bella Stock, 31S bladz. 5. Geld en Adel, 320 bladz. 6. De Burgers vanDar- lingen, 321 bladz. 7. De Koopman van Antwerpen, 370 bladz. 8. Levenslust, 378 bladz. 9. Het Goudland, 348 bladz. 10. Het IJzeren Graf, 320 bladz. 11. De Oom van Eclix Roo- beek, 316 bladz. 12. De Schat van Eelix Roobcek, 315 biadz. VI® REEKS 1. De Leeuw van Vlaanderen, 432 bladz. 2. Hlodwig en Clothildis, 4S2 bladz. 3. De Kerels van Vlaanderen, 536 bladz. 4. Jacob van Artcvelde, 554 bladz. Ingenaaid, 2,75 3,00 3,50 3,50 Dat zegt nieten lieve vriend, dat zegt niets. Gij zijt nog eeu jong man, en daarvoor is met den tijd raad te schaffen. Bovendien is het eenieder niet gegeven om zich zoo hoog j te verheffen als ik het gedaan heb. Mijne familie bezat veel invloed, en de Koning zelf was mij persoonlijk'genegen in een woord onze positie is geheel verschillend, on bij mij nen schoonzoon stel ik mij gaarne met hot mindere tevreden, tb meer, daar hij eene be zitting als Rostorp ;de zijne mag noemen en een edelman is. Borgenstjerna benahtwoordde dezen vloed van woorden enkel met oene buiging, en np een oogenblik nadenkens ving de luitenant- kolonel weder aan ik weet niet ijeter, of wij hebben alle punten aangeroerd en afgehandeld, weshalve ik do zaak nu voor geklonken houd. Maak mijne dochter gelukkig zij is een goed meis je, beschaafd, verstandig, vlijtig en huishou delijk, God zegene d beiden Bij deze woorden omhelsde de) luitenant kolonel zijnen aanstaanden schoonzoon met do noodige deftigheid mevrouw von Dressen en Amulia werden binnengerpen, en papa hield eene plechtige rede, waarin hy breed uitweidde over de zaligheden van het huwe lijksleven en den huiselijken vrede, die zijnen eigen haard omzwéefde, en al mocht zy ook somwijlen, als de zon, zich achter regenwol ken hebben verborgen, toch nimmer geheel was verdwenen. Movrouw von Dressen waszooontroerd.dat zij niet in staat was een woord uit te brengen toen zij echter Amelia's hand in deze van haren verloofde legde, glinsterde een heldere traan in liareoogei), dio duidelijker de gevoe lens van haar hart uitdrukte, dan de lange toespraak van haren echtgenoot. Wij behoeven hier niets meer bij te voegen, dan dat do luitenant-kolonel nog tot Amalia zegde Mijn kind, omhels thans uwen bruide gom, en geef hem den eersten kus in tegen woordigheid uwer ouders. Op den Zondag, wanneer de geboden afgelezen zijn, zult gij den titel vernemen, dien gij later dragen zult. Amalia zag haron verloofde eenigzins ver baasd aan Borgenstjerna glimlachte en fluis terde haar in het oor Daarovor spreken wij zoo aanstonds. Zij omhelsden elkaar en de verloving was tot stand gekomen. XIII. DE VERBORGENHEDEN VAN HET MENSCHELIJK IIART. Heeft men ooit iets dergelijks gezien Eindelijk, nu ik docht, dat alles verloren moeite was, nu ik wegens zijne stijfhoofdig heid en ondankbaarheid, van kwaadheid bijna eono beroerte op het lijf gekregen had, reist hij er ijlings heen en vraagt het meisje zonder er mij eene jota van te berichten Het was de assessor Wirèn, die, mot eenen open brief in hand, aldus sprekende, bij zijne vrouw binnentrad. Van wien spreekt gij vroeg Virginia en uit de schier onmerkbare beweging barer lippen, die naar een sidderen zweemde, zou zeker elk man van een minder voortvarend gestel dan de assessor, vermoed hebben, dat zy zeer goed wist, van wien er gesproken werd. Zijt gij Borgenstjerna's vroegere gene genheid voor jonkvrouw Amalia vergeten Ik heb toch meermalen met u daarover ge sproken en u verhaald hoe ik hem geraden had om op haar uit te gaan, maar altyd aa oen doovemans deur geklopt had. Nn is hj eensklaps tot andere gedachten gekomen naar Tunefors vertrokken, zonder er nij een woord van te zeggen, en naar hetgeen Lij mij nu schrijft, is alles reeds kant en klaar met Mei zal de bruiloft gevierd worden. Dat zijn van die dingen welke dagelyk gebeuren,merkte Virginia aan, en glimlacht zelfs daarby. Virginia glimlachte tegenwoordig nu ei dan, doch dit glimlachen kwam allen behalfi Wirèn, dio haar nog steeds met het oog de: liefde aanzag, ijskouder voor dan hare vroe gero koele onverschilligheid. Het was <3 glinsterende droppel die aan de eerste lent* bloempjes hangt, maar door eenen scherp» wind in ijs veranderd wordt. Wanneer Virginia tegenwoordig met hare! echtgenoot over haar leven en de toekomt sprak, dan waren hare woorden vriendeljjl en zacht, maar or lag iets angstig, eene soor van dwang in die vriendelijkheid. Zij scheel er zich op toe te leggen om het hartelü' vertrouwen van haren man te beantwoor den doch haar hart sloot zich tegon wil dank. Virginia was, gelijk wij reods te kenn» gegoven hebben, eene van die zeldzame vroo wen, die men gelukkig niet dikwijls aantreft maar die toch, wanneer men zich do moeit geeft om ze te bestudeeren, die moeite beloo nen door zekere eigenaardigheden in Li karakter, dio men zelden in do gelegoubei is om op te merken. Een kort overzicht van haar uit- en inweö dig wezen achten wij niet overtollig om dei toestand, waarin zij thans verkeerde, duid» lijk voor oogen to stellen. (Wordt voortgezet/

De Volksstem | 1913 | | pagina 6