Oorlog in de Balkanen '33 J&. O- 33 JLj J&- 33 PENNESCHAVUITEB1J Zwijgen is goud waard De Isclitnostdisnst in België 'I HegentlsissSe |aac*«jj3tg n' 0®4 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. M O T U S HG8?eal hebben de rijke liberalen Begeven ca het sehenraakerswerk te steunen 'T EEN EN 'T ANDER RU ITEM LA N D BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST £3. CODTS, BeurspSaaft6j 2 I KerlcatraaC, Telefoon A 3599 j Telefoon 114 AANKONDIGINGEN. KI. aanfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (rer regel) fr. I 01? 8* bl&dz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuwe per regel) fr. 2,00 4* biadi. (de regel fr. 0,30 Recht. herstell. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon.(pe2regel)fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercialc en finnncieele aankondigingen zich ui tal ui tel ijle te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. ABONNEMENTEN» Ze» maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. 1" UITGAAF, 4 u, 's avonds m «ff» T UITGAAF, 7 li, 's avonds djï Pour toute Ia publicité rorr.merciale et financière du journal, «'adresser exclusivement a l'Agence RéclameGodts, 2, Place do la Bourse, Bruxelles. M. Buyl n* twee woont in ons arrondissement. We hebben bier ook een man die allo gelegenheid te baat neemt om de schandelijkste verdenking'op de kat holieke gekozenen te doen wegen. Do lauweren welke M. Buyl daar mede in do kamer verwierf ik wil zeggen de algemeene schandvlokking, en nog meost van zijne politieke vrienden hebben M. Daens nijdig gemaakt. Alle middelen zijn goed, ook laster en eerrover. Lees den Werkman van 2 Mei laatst. Bij de Baron 't mag er af. bij trekt volte slobbei's van den Staat voor zijn Variëteiten van Bonden. Daar is de laffe aantijging Daar is do leugen,daar is de laster M. Daens weet beter dan iemand dat M. Baron de Béthune nooit persoon lijk een duit trekken kon van do toe lagen aan zijne bonden verleend. Dat al die toelagen getrokken wor den door don schatmeester van de maatschappij mits twee handteelcons en dan aanstonds in de kast der maat schappij worden gestort, wier bezit zij blijven. Dat jaarlijks eene rekening moet worden ingediend, voor eiken bond, waar de ontvangst dier toelagen werd op vermeld en het gebruik dat men van die fondsen maakte met hot oog cp het maatschappelijk doel. Dat weet M. Daens heel goed, want hij ziet betzelfde gebeuren bij hot half dozijn bonden welke zijno voorman nen hebben welen te stichten, en die ook toelagen genieten, van het Katho liek Staatsbestuur en in dezelfde ver houding alskatholiekemaatscliappijen. Of gaat bet daar zoo niet Kan hij, volksvertegenwoordiger, Daens persoonlijk beschikken over de veile slobbers door den Slaat aan zijne bonden verleend l Maar antwoorden dat deed bij nooit cn dat zal bij nog niet. Iedereen was nochtans nieuwsgierig om in zijn woekblad de rekening te vindon van hetgeen de Aigemeene uithongering hier in Aalst en in de omstreken beeft ontvangen van hem eelt' van zijne jaarwedde van zijnen handel, van de firma Daens, groot handel in wijn met den Congo, van het fabriek van Denderleeuw, van de coöperatieve der maaldars, van do firma Van denBruele. Iedereen was nog nieuwsgieriger om te zien wat de werkstakers hadden ontvangen 1 Was het nu Familieloon Of was liet familiolionger, opge- discht met een kanneken soep en ellenlange redevoeringen Dat hadden graag alle lieden ge weien. Maar motus Geen woord daarvan. Do jonge heer Van den Bruele-Daens antwoordt in da plaats van papa en slingert ons in zijn gazetja van de laat ste week eene 11 hoop allerliefste be namingen naar liet hoofd. Zij deden ons enkel besluiten dat die heer, al vorens zich te bemoeien met politiek, wel behoefte heeft aan eenige lessen van welvoeglijkheid. Drij inwoners van Donderhautem aan wien wij dat uitbraaksel toonden, antwoordden ons Hot verwondert ons zeer daar geen godslasteringen bij te vinden. WIJ hadden nochtans de vraag niet gesteld Wat gaaft gij De werklieden zelf stelden se en heel natuurlijk wij hebben zo enkel herhaald en zullen er nog op weerko men. En met dan te zeggen Dat zijn uwe aflairen niet daarmede kan nie mand vrede hebben. 't Zijn immers de affairen van de stakers. Zij hebben het recht te weten er: te zien wat er werd gedaan met hunno spaarpenningen en met de gif ten aan de stakorskast gedaan. Zij hebben hot recht zicli te overtui gen of ze niet enkel kede-ogen maar misschien ook bestalen werden. Dat zijn hunne zaken. In plaats van personen aan te vallen die door de fortuin mild werdon be jegend en die hunnen tijd, hunne ken nissen en hunne geldmiddelen ten dienste stellen van de arbeidende klas, niet om ze te bedriegen, lijk gij, niet om hun den buik nauwer toe rie men lijk uw vriend Anseele, niet om hen te ontkristenen lijk uw vriend Mechelynck, niet om bun den weg te toonen tot godsdienstige onversehillig- heid, tot ongodsdienstigheid en vrij denkerij, lijk uw gewezen vriend Du Cattillon zegde, en die zoo toonen dat zij niet enkel nobel zij bij name, maar ook edel met der daad, waarom o, M. Daens laat ge aan uwe lezers niet we ten waarom uw oude vriend u on uwo partij vaarwel heeft gezegd Gij die zoo gaarne spreekt van rijke vrekken, waarom zegt ge hun nog niet wat do liberalen beduiden willen wan neer zij schrijven dat gij vooralhet recht niet hebt rijke liberalen aan te vallen' Zwijgen is goud waard. VeHofdayen voos* de sjsoöp- weyfoedissidesG. De volgonde be sluiten zijn in het departement genomen, wat betreft de verlofdagen 25 jaar dienst en minder, 15 dagen verlof per jaar van 25 tot 30 jaar dienst, 20 dagen verlof meer dan 30 jaar dienst, 30 dagen. es* in pook op gaat. Een Amerikaansch vakblad der tabaksnijverheid schat den tabakshandel van den aardbol op zoowat 480 millioon dollar, bijna twee en half millard frank in Belgische munt. De uitvoerhandel bedraagt in millioenen dollars voor de Vereenigde-Staten Kuba, 100 Nederlandsch-Indië, 70Engeland, 22 Brazilië, 21 Nederland 11 Egypte, 8 Oostenrijk-Hongarië, 8 Mexiko en China, 4.8 Frankrijk, 4 Algorië, 3.9 Japan, 3.6 Italië, 1.6. Voor verwerkten tabak staat Kuba aan bothoofd mot 41.000.000 dollars; Enge land komt daarna met 19.2 de Vereenigde- Staten mot 9.2 Nederland, met 8 Egypte, met 7.5 Duitschland en Brazillië, inot 4.8 Japan en Oostenrijk, met 3.2 Algerië, met 2.4 Italië, België en Indiö, met 1.600.000 dollars. Goud naar Att!werjjen.-Deze week is er van New-York 220.000 dollars goud naar Antwerpen verscheept en 17.000 naar elders, alsmede 1.150.000 dollars zil ver. De invoer heeft 410.000 goud en 153.000 dollars zilver bedragen. Gent zou een Fransche stad zijn Ze hebben het alweer goed ge vonden, de heoren Franscben. In letters groot als kaplaarzen, kan men thans in de Fransche bladen lezen Gand villo fran- gaise En waarom Doodeenvoudig omdat zeggen zo, Lode wijk XVIII in een hotel der Veldstraat ia afgestapt, waar 't volk naar hem kwam lujken. Do Franscben dio Gent bezoeken, wordt er bijgevoegd, mogen niet vergelen dat Gent een Fransche stad was van 1795 tot 1815 on dat Bonaparte, toen hij in 1803 Gent bezocht en or koeltjes ont haald werd, maar dadelijk in St-Baafskerk ter mis ging orn de gemoederen der Gente naars wat op te warmen. Dit is een middeltje dat presidontPoincaré zal verwaarloozen indien hij de tentoonstel ling bezoekt. Ten slotto wordt nog verteld door die Fransche nlweters dat zoo Lieven Bauwens er in gelukte spinnerijen te Gent op te rich ten, hij dit vooral to danken heeft gehad aan do spitsboeven dor gevangenhuizen. En wegens al die feiten... is Gent een Fransche stad Men zegge het voort De vSedes*muBS. In Frankrijk is eene beweging op touw gezet tot bescher ming der vlederiauis, waartegon zoovele vooroordeelen beslaan, die op vole plaatsen zoo zeer vervolgd wordt, onder voorwendsel dat zij leelijk en een nachtbeest is. De vledermuis kan leelijk zijn van lijf en vleugels, maar haar kopje is een der fijnst en sierlijkst gevormde welke men in de dierenwereld aantreft, het wordt dan ook voel als motief aangewend inde bouwkundige versioriiigskust. Maar wat don landbouwer vooral op het hert moet gedrukt worden, is dat de vleder muis niet do minste schade doet, maar inte gendeel eene weldoenster van den landbouw is, daar zij zich uitsluitend voedt met insecten die den landbouwer zeer veel nadeel kunnen berokkenen en welke zij in groote hoeveel heid verslindt. Roeds in Engeland, hadden vliegers be proefd, bij middel van hunne toestellen de briefwisselingen over to brengen van de eene stad naar de andere. Toevallig echter werden de proefnemingen door eenige ongevallen gestoord en... afge broken. Thans is men in Belgie daaraan begonnen. Henri Crombez, ofschoon slechts 20 jaar oud, is een onzer beste vliegers en in over eenkomst mot den heer Edmond Van dei- Stegen, sekretaria van den Aero Club der Vlaanderen, beeft hij het Syndikaat van den luchtpostdienst ontworpen. Op eenige minuten afstand van de tentoon* stolling van Gent, ligt het St-Denijsplein. Daar werd eene loods geplaatst en Henri Crombez kwain vorledeno week langs don luchtweg aan. Donderdag ondernam hij zijn eersten tocht. Op het plein van St Denijs werd hom een zak postkaarten, bestemd voor het binnen land gebracht. Deze werd op het toestel ge laden on eenige minuten vóór 5 ure sloeg hij op om naar Borchem St-Agatha te vliegen. Gemakkelijk don weg vindende, door de spoorbaan Gent-Brussel, landde hij daar reeds aan, om 5 ure 25, en pas eenige minuten later steeg bij terug op. Om 6 u. 15 daaldo hij reeds op St-Donijsplein vóór zijn hungaar neder, Vrijdag deed de vlieger eon loortje hoven Gont on wierp er eenigo duizenden strooi briefjes,het inrichten van den luchtpostdienst bekend makende over de stad. Zaterdag om 5 ure 40 steeg hij opnieuw op. Onmiddelijk nam hij de richting van Berchem St-Agatha en woldra verdwijnt hij. Pas oen uur later hoort men plots den motor ronken. Zou hij daar reeds terug zijn? Inder daad ineeno prachtige gestrekto vlucht daalt hij neder. Het is 6 ure 45. Talrijke aanwezigen wenschen den koenen vlieger geluk. Deze verklaart, dat hij alechls 5 minuien te Berchem bleef. Hij gaf or de poalverzonding aan een mecanicien van graaf d'Hospel, die ze por auto naar Brussel voerde. Hot weder was kalm. Alleen nu en dan eens eon onbeduidend windje. Crombez voegde or nog bij, dat hij zijne vlucht ge woonlijk op eene hoogte van 600 moters doet. daar in onze streek, do luchtgesteltenis op die tioogte gewoonlijk zeer kalm is. Zoolang [de tentoonstelling duurt, on voor zooveel dG woergesteltenis hot toelaat, zal Crombez dag-olijks do rois ondernemen, mis schien zelfs meer dan eene reis daags onder nemen. Mogelijks komt er nog eon andero vlieger hem wat ontlasten. Daar ook de Duitsche bestuurbare lucht bal Zeppeliu regelmatigreizenzal ondernemen tusschon Dusseldorf en Gent, denkt men, dat hij ook briofwisaeling zal raedenemen en aanbrengen. Van Gent naar Audenaerde en terug Zondag namiddag, 20 minuien voor zes ure, vertrok de luchlvlieger Crombez op zijn eendekker uit Gent en kwam boven Audonaerde tion minuten nadien, met eene snolheid van 120 kilometers per uur en op 600 meters hoogte. Hij vloog rond den toren van Sinte Wal- burga en kwam prachtig, in gestrekto vlucht neder in de meerschen, achter de kerk, waar hij door duizenden toeschouwers toegejuicht werd. Gedurende vijf minuten, vloog hij op 50 meters hoogto, rond hot plein en vertrok vervolgens, pver do stad, naar Gent. Franlcrtj lc Aanhouding van een •temrechtdame Op hot oogenblik dat de sneltrein van Parijs te ICales toekwam on de siemrechtdamo Anne Kienny het dek betrad van de Engel- sche stoomboot - Riviera werd zy door een geheime policieageut aangehouden. Zij begaf zich naar Londen. Zij wordt beschul digd zich plichtig te hebben gemaakt aan ge welddaden en aan brandstichtingen. De zaak van het hospitaal te St. Denic Men is er in gelukt de hand te leggen op den geleider van den automobiel dio de vreemde lingen naar het hospitaal vervoorde waar zij hun makker Ernault wilden verlossen, die zich het been brak met aan de policie te wil len ontsnappen. Ziehier hoe de policie op het spoor kwam van de geheime automobiel. Een zieke van het hospitaal zag van in zijn venster het heen en weerkeeren van do machieno. Zijne aanduidingen bij die van de tolbeambten gevoegd brachten de policie op het spoor. Brigadier Mornet van den veilig heidsdienst en| inspecteur Fabert, hielden gisterenmorgen te zijnen huize. Haudonstraat le Parijs den geleider der automobiel aan. Hij is genaamd Paul Chevassu en is, 23 jaar oud. Zijn rijtuig hoort toe aan de maatschappij Molropoleen draagt liet nummer 15,178 G-ö. De vriendin van den chauffeur werd ins gelijks aangehouden. Chevassu beweert niets van den aanslag te weten. Te middernacht zoo verklaart hij laadde ik op de Pigalleplaats vijf lieden op die naar het hospitaal St. Denis wilden gaan Een kwaart uurs nadien stonden wij er, de poort was open en binnen in de poort ston den drij personen die de vijf reizigers sche nen af te wachten. Ik wist heel zeker niet dat die personen voornemens waren eene slechte daad te plegen. Van dit oogenblik af bezit de policie vol doende bijzonderheden om kaar toe lo laten weldra de band te loggen op al de schuldi gen. Chevassu en zijne vriendin werden voor- loopig ter beschikking van den onderzoeks rechter gehouden, men is algemeen van ge voelen nochtans dat beiden geen de minste plicht hebben in die zaak en weldra in vrij heid worden gesteld. Een zinnelooze zetfmoordt zich Rond 8 uren van den roorgend werd door een angskreet de aandacht gevestigd van do per sonen die langs de Duinkorkestraat te Parijs gingon. Iodereen keek naar omboog en be merkte op het vensterblad van het G® verdiep van het hotel Terminus een man, die daargansch beweegloos stond en dan op een gegeven oogenblik in het ruim sprong. Men raaplo hem aanstonds op, maar do schedel was verpletterd en do hersenen spattendon langs alle Icanten er uit. Het lijk werd aanstonds in een deken gerold on naar liet policiekommissariaat van St. Denis overgebracht. De ongelukkige was een ingenieur M. Emile Chovalley, 's avonds te voren was hij uit Nice toegekomen waar zijne vrouw r.og verbleef. In het hotel had bij tot tweemaal toe herhaald dat hij naar Parijs gekomen was om zaken te verhandelen. Eon zijner vrienden die Francoville bewoont was hem Dondordag avond komen bezoeken en vond hem zeer kalm. Men vermoedt dat die persoon zal gehan deld hebben in een aanval van heete korts. De feesten van Johanna D'Arc. Ter gelegenheid der Johanna D'Arcfeesten zijn in Parijs vele huizen bevlagd. Twee verschillende stoeten werden ge vormd door de ropublikoinsche eenheid, uit senatoren, volksvertegenwoordigers en gemeenteraadsleden gevormd, de tweede door de Franschè Actie en bijzonderlijk uit studenten en schoolkinderen samenge steld. Elke stoet heoft bezoek gebracht aan het standbeeld van de Concordeplaats. Geen enkel incident deed zich voor. Van liet platteland meldt men dat de feesten op go- ruste manier plaats hebben. De zoogezegde bespiedingszaak. Eene nota, van het ministerie van oorlog heeft de zoo geroemde bespiedingszaak opgehelderd, door een morgendblad uitgegeven, Een soldaat die als machienschrijver dionst doet in bet ministerie van oorlog had slechts eer.o professionneelo fout begaan met een dossier to verbergen zonder eonig bijzonder belang, den post van een adjudant, nu in Marokko, betreffende en waaraan deze recht had bij zijn terugkeer uit Marokko. Niet een dokumont de nationale verdedi ging betreffend of ook geeno persoonlijke geschriften werden in het bezit gevonden van den soldaat. Eene tuchtstraf tal enkol toege past worden. Halsrechting van eene vrouw Vrouw' Balvels geboren Farrerausa die uit iiaat on nijd eene leursler vermoord had, werd door het Assisenhof van do Seine op 22 Februari 1913 terdoodatraf veroordeeld. Zij deed iu beroep gaan maar hare aanvraag word ver worpen. Zal de veroordeelde aan den beul overge leverd worden Zulks is weinig waarschijn lijk. In alle geval. M. Bcnoit Stein die hare verdediging op zich nam hoeft eon onderhoor met den Voorzitter van de Repu bliek aangevraagd om een laatste maal hare zaak te pleiten. Vandaag, Maandag zal de advokaat door don voorzitter outrange» worden. Nog een vlieger gedood.Sergent Belitu luchtvlieger viel Zaterdag op het aerodroom van Sainl-Cyr. De val was doodelijk. ZDuitscmand Een aanslag op den Groot-Hertog van Baden. Op hot oogenblik dat de groot hertog van Baden, van Karlsruhe komende 's middags in de bijzonderste statie van Mannheim in het rijtuig stapte, sprong oon kerel op den looptred met eon mes in de hand. De groothertog stampte den man ach teruit, die onmiddelijk aangehouden werd daarna vertrok hij voor de loopkoersen. De aangehouden schijnt krankzinnig te zijn. Op dit oogenblik bevond de groother togin zich aan de zijde van haar man. Do dader is een zekeren Jung, werkman en 4Ï jaar oud. In den namiddag is do groot-her tog in Mannheim torug gekomen. De groot-hertog heeft verklaard dat hij niet gezien heeft dat de aanvaller een mos in de hand hield. Hij wou don vorst bij de keel vastgrijpen. Daarop gaf de groothertog hem een degenslag dio hem achterover deed vallen. Hij publiek wilde hem te lijve en de politie moest den dader fel beschermen. De wraak van een paard. Een pachter uit de omstreken van Mülbaasen was ver plicht geweest een zijner kneohten Brodback door te zenden wegens zijne wreedheid jogent de paardon aan zijne zorg toeverlrouwê. Brodback zwoor zich te wreken. Zaterdag nacht kwam hij in den paardenstal terug en mishandelde de paardon met stokslagen. Maar een der paarden zich van zijnen heul ontlasten willende gaf hem zoo een gewei digen hoefslag dat liij een tiental stappea verder terecht kwam. Wanneer men Brod back terug vond, had liij opgehouden te leven, maar men kon heel gemakkelijk de omstandigheden raden waarbij hij 't leven verloor. Italië Schrikkelijke zelfmoord In Padua. Tn een der volkrijkste wijken van Padua heeft men een jong werkman govondon die zich op akelige wijze zelfmoordde. Zijn lijk was totaal verminkt. Uit een onderzoek gedaan samen door de policie en door wetsdokters blijkt dat de ongelukkigoeene hoeveelheid pyrisch poeder op zijno borst had gelegd en het dan deed ontploffen. Deze ontploffing was zoo geweldig dat or van het lichaam slechts eenige verminkte deelen meer overbleven. De schorsing der vijandelijkheden Do schorsing der vijandelijkheden die feitelijk bekomen was is nu bevolen lot bot sluiten van den vrede. Het gouvernement is voornemens eene lokale gendarmerie to Va» in te richten Verscheidene Duitsche en Engelsche scheepstimmerwerven hebben aan Turkije opdracht gedaan, tot hot bouwen van groote zeeschepen. De dokken van hel Arsenaal dor oorlogsvloot zijn naar Israidt overgebracht. Griekenland heoft erin toegestemd om 1100 Turksche gewonden van Janina naar Smyrna over te brengen. Montenegro cn de Mogendheden De brief van Koning Nikolas aan den Gzaar Van St-Petersburg aan den Eclair I» zijnon briof aan don koizor van Rusland ge zonden, vorklaard de koning var. Montene gro dat hij bereid is Scutari to ontruimen tegen economische en grondolijke vergoedin gen. Rusland zal dit princiep ondersteunen. Er was geen spraak van grondelijke ver* goeding voor den Montenegro Een telegram uit Borlijn aan de Gazette do Cologne verklaart als onwaar zijnde dat men tijdens de laatste vergadering der go- zanten van territoriale vergoeding voor don Montenegro zou gorept hebben. DeMontenegers bezetten St-Jan van Medua Men meldt uit Berlijn aan de Gazolto do Francfort dat de Moutenegrijr.scho troepon verschillende punten aan de kust zouden zeilen, namelijk St-Jau van Mmlua.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1