OeWereMtenlsonstellliig In de verwereldlijkte gasthuizen ViaaisGli ol NGMaiisdi nabij Ecanssiass DE KAPITEIN Laflo moordaanslag te Oelegem Een wiidstroüperstlraina DE VOLKSSTEM 7 MEI 1013 M. Timotlü Healy, vroeg daarop of er aan Bene vergoeding voor den Montenegro mocht gedacht worden. Niet één antwoord werd daarop gegeven. Op eene vraag antwoordende heeft M. Morley in het heerenhuis verklaard dat het Montonegrijnsch gouvernement inderdaad besloten heeft Scutari te ontruimen en do stad in handen der mogendheden te geven. Dit besluit doet alle gevaarlijke moeilijk heden verdwijnen die sinds vijf a zes dagen bostonden. Dit wijs besluit gaat gepaard met de be langen van den Montenegro zelf alsmede der andere Balkanstaten en het is onbetwist baar dat het ten gunste van den Europeeschon vrede genomen is. (Toejuichingen). Rond Valona Naar inlichtingen medegedeeld door den stoomer Pulgia Maandag laatst to Briu- disi toegekomen komende van Albanië, zou hel leger van Djavid pacha nog ver van Valona zijn, omstreeks op een afstand van vijf mijlen, en bevindt het zich zelf in de onmogelijkheid naar Valona op te rukken dank aan de overvloedige regens en de ge weldige strooming van de rivier Viofa. Djavid Pacha heeft het inzicht Valona te be zeilen om hot voorloopig bowind omver te werpen en de moordenaars van Niazi Bey te kastijden, bij is van gevoelen dat die moor denaars belmoren lot de partij die heden daags Albanié besturen wil. Valona wordt insgelijks bedreigd door de nabijheid van do Grieksclie troepen, die zich eerst van Susseno en dan van Celleni heb ben meester gemaakt; deze laatste stad ligt op een afstand van vier kilometers van Valona. Van den anderen kant meldt men uilBrin- disi dat Midhat Praodory en Abdul Upi die de bedioning uitoefenen van ministers van openbare werken en van rechtswezen in het voorloopig bestuur van Valona vermoord zijn geworden door zendelingen van Djavid pacha. Monastir zal san Servië blijven Naar dagbladen van Belgrado zou hel bezit van Monastic, zoo heftig betwist lus- echen Serviërs en Bulgaren voor goed zijn opgelost. De voorzillor van den raad heeft aan de burgerlijke overheid der stad die hem een bezoek bracht verklaard, dat de stad cu de gronden door de Serviërs be2öt aan Servië zullen blijven en die zaak voorgoed is beslist. M. Pachitch heeft er bijgevoegd dat de oerslo zorg van het landsbestuur zal zijn do deden Purazzo en Monastir met oen spoor weg aan elkaar te verbinden. Eene historische zitting De veresni- fiing der gezanten. Hoe Scutari aan do Mogendheden zal overgeleverd worden. De Albanöesche kwestie vereeuigt ins gelijks de eenparigheid der gezanten, Be voroeniging der gezanten ving Maan dag namiddag om 3 1/2 ure aan. Zij was van buitengewoon belang om de bekomen schikkingon. Bij den aanvang der zitting heeft Sir Ed ward Grey lezing gegevon van bet telegram door hetwelk Koning Nicolas aan de mo gendheden laat weten dat hij ScutaTi in hunno handen stelt. Alhoewel ieder gezant dit telegram reeds kende, hooft het nieuws niet weinig verrukking gobaard. De vergadering beraamde vervolgens op welke.manier Scutari in handen der Groot machten zou gezot worden. Er werd besloten dat de bevelhebbers der blokkade-vloot zou den gelast worden om een detachement sol daten aller nationaliteiten te ontschepen, dio de policie-dienst in do stad zouden doen. 'De bevelhebbers zullen zich onder elkander ■verslaan om do omstandigheden te regelen der bezetting der stad die alzoo liet interna tionaal karakter zal behouden. MET DE boode: (6Ga VKIiVOLG.) >- Welnu, zegde de reiziger, laat ons on duidelijk gaan de burggraaf de Kéroulas wil dadelijk z'yne schuld afdoen. Wacht zegde do priester, helaas, wacht Do vreugdon terug te zien en weer in het kostbaarste wat hij bezit hersteld te worden, zou thans voor Roscoff noodlottig kunnon zijn alvorens wij den drempel van zijne wo ning overschrijden zal ik u zijn levon verha len en gij zult mij meedeelou wat er met u gebeurd is,.. Is Roscoff ziek, gewond, stervende Roscoff zal, naar ik hoop, niet sterven maar bij heeft dezon nacht twee mannon van oen wissen dood gered en is daarbij ernstig gewond geworden. Dokter Mèlaüt en een zie- konoppaster verzorgen hem... men heeft mij de kamer van den zieken tot morgen verbo den wjj hebben dus dou tijd om met elkaar ie praten. En ik heb evenveel haast u alles te toggeir als gij verlangend zijt alles te hooren. Spreek, zegde de priester. Ik zal u niet heriimoren aan hetgeen te Brest plaats had, go weet dit alles... Brutus verried mij, en maakte zich van de diaman ten meester, en ónder voorwendsel van mij te redden deed hij mij aan boord dor Themis goleiden... Roscoff had bevelen, juiste, bloe dige bevelen op een van to voren vastgestel- &en dag moest bij zich van den voormaligon burggraaf de Kéroulas ontdoon, De Scutari-kweslie alzoo opgelost zijnde en dit totdegroote voldoening der gezanten is het gevaarlijk Albaneesch vraagstuk dat sinds eenige dagen angst doet ontslaan, nauwkeurig onderzocht. Sir Edward Grey heeft verklaard dat er tijdons de eerste vergadering der gezanten besloten geweest is, een onafhankelijk Alba nië te stichten onder toezicht dor mogendhe den. Het internationaal karakter der onafhan kelijkheid en van het toezicht moet dus tot het einde toe blijven voortbestaan. Do gezanten hebben zich vervolgens onle dig gehouden met do toekomstige Alba- neesche wet, en er is bepaald dat deze door internationale schikkingen zou toegepast •worden. Deze gedenkwaardige zitting eindigde om 5 uro 1/2 en <le ministers achten zich geluk kig om do bekomen uitslagen. Hot schijnt dat do Europeesche eensge zindheid op ernstige wijze gestaafd is, en daarom dient het opgemerkt dal het besluit van koning Nioolaas juist van pas komt. Wij hebben dezer dagen eenigo woorden gerept over slichtende tooncelljes, die in een verwereldlijkt ziekenhuis nabij Brusssel plaats huuden, naar aanleiding van het af trokken van een vat wijn. Het komt nu uit, zegt oen blad, dat het eene zcdenschandaal na bet andere heeft plaats gehad. Het is niet mogelijk te zeggen wat or al is gebeurd we moeten ons bepalen met to zeggen dat verscheidene ziekendien sters en internendat zijn leerlingen ge- neesheeren op slaanden voet weggezonden zijn. De kommissie der godshuizen van Laken heeft dio wegzonding overgemaakt aan den gouverneur, en deze heeft het stuk ovorge- zonden aan don gemeenteraad van Laken, aan wien het moet gezonden worden. n Men verwacht er zich aan dat het parket zich met de zaak zal bemoeien. Verschillige getuigen hebben erge ver klaringen gedaan, die volkomen toelaten zich een gedacht to maken hoe hot daar toe ging. Zondag was het alhier kermis. In don laten avond had er een twist plaats lusschen verscheidene personen. De landbouwerszoon J. Tiolemans, 23 jaar, ongehuwd, beweerde dat er van uit oone groep mannen, waarbij zich een Boldaat bevond, met aarde naar hem geworpen was, waardoor hij in het gelaat getroffen werd. Hij wist niet wie geworpen had, en hij trad naar de groep mannon toe, met dowelken hij eene woor denwisseling had. De twist liep hoog op eu 't ging tot eeno vechtpartij komen. Tiolemans word omringd en eensklaps, slaakte hij een luiden gil en viel ten gronde, kermende Ik ben gesloken De twisters stoven uiteen, tcrwiil voorbij gangers het slachtoffer in eeno herberg droegen. Een geneesheer werd onmiddelijk geroepen en kwam het slachtoffer verzor gen. Tielomans had een vroeselijke messleok bekomen in den hals, tegen 't schouderblad. Do zorgen van den genocsheor waren vruch teloos en do ongelukkige Tiolemans blies weldra den laatstnn adem uit. Uit liet onderzoek zou blijken dat do sol daat, dio bij de groep twisters was, don messteek zou toegebracht hebben. Dio sol daat is gevlucht. Hij was Zondag avond schildwacht op liet fort te Schilde, doch had zijnen post gedeserteerd om naar do kermis te komen. Onder de stafofficiers van do Tiiemis be vonden zicli brave liedon, die wel met dere volutie en de republikaansche gedachten dweepten, maar de wreedheden verafschuw den. Toen Pierick Candale en Grenier van Roscoff vernamen, dat BrutuS mij veroor deeld had on dat zij met do uitvoering er van belast waren, weigerden zij te gohoorzamen. Deze weigering kon hen noodlottig wor den. Er bleef con middel ovor om do mensclio- lijkheid en bun belang te verzoenen en zij wendden het aan. Op ecnen nacht liet men mij in een bootje neer, waarin vier mannen zaten, Granier, Pierick, Candale en Roscoff. Wij staken van 't schip af. De wacht had oen eiland gezien toen wy op twee scheeps lengten afstand van het schip verwijderd wa ren, slaakte ik een kreet, welke men op de Themis voor een kreot van een stervende kon houden. Eene minuut later zette ik voèt aan wal. Ik wierp mij in de armon mijner red ders Roscoff omhelsde mij diep bewogen, vervolgens stapten alle vier in de sloep, de riemen doorkliefdenbet water, hot geluid vorminderde, hield eindelijk op, en ik bevond my alleen op een onbewoond eiland. Ik beken, dat bet eerste gevoel, dat zich van mij meester maakte, verontweerdiging was de volslagon duisternis, de onbekende uitgestrektheid van mijne verblijfplaats druk ten mijne ziel neer. Ik had er spijt van dat ik niet, evenals mijn oom, op het schavot was gestorven; en daar in het gezicht dor zee, onder een somberen hemel, met een ver woeste toekomst voor oogen, barstto ik in tranen uit... Toch sliep ik in. Toen ik ontwaakte, geloofde ik nog te droomen. Deblauwo hemel verloor zich in de azuren golven, wolke naar de kust kwamen aanrollon. Palm- en cocosboomen stonden Wanneer M. Dö Cloedt in den Senaat eene redevoering uitspreekt, in de taal van Breydel en Do Coninok, dan drukt bet ba- knopt verslag nevens zijnen naam de woor den u Jii 'i Nederlansch Wanneer M. Dacne in de Kamer spreekt dan drukt het verslag nevens zijnen naam de woorden In 't Vlaamsch Eene vraag werd door don laatste inge diend om te weten waarbij dit verschil komt. Is het om wel aan te duiden dat M. Daens enkel eene go westtaai spreokt, dewijl M. Do Cloedt do zuiver© taal gebruikt van Biluen- dyk en Vondel Zondag nacht was een gekend wildstroo- per van Mignault, zékeren Emiel Collet, 31 jaar oud gehuwd oii vader van verschei dene kinderon, uitgedaan om op jacht to gaan. Toen do morgend opkwam, ging hij naar huis terug. Hij klom over oene haag, om langs de achterdeur binnen te gaan, toen de haan van het geweer haperde aan een takje en een schot afging. Collet kreeg heel de lading in den rechter arm. Hij had evenwel not* de kracht tot aan zijne woning te loopen en tot zijne vrouw te zoggen om een geneesheer te gaan, daar hij erg gekwetst was. De geneesheer was spoedig ter plaats, doch de toestand van Collet was zoo ge vaarlijk, dat hij hem onmiddelijk naar de kliniek van doktor Bureau, te Ecaussines deed ovorbrengen. De ongelukkige wildstrooper bezweek daar echter kort na zijne aankomst ten ge volge van het hevig blpedverlies. TE GENT Do inhuldiging dor Fransche afdeeling De zoo belangrijke afdeeling der Fransche Republiek, bij do Wereldtentoonstelling, werd gisteren namiddag; om 4 ure, officieel geopend. Eon bijzondere trein uit Parijs bracht to middag een aantal leden van het Algemeen Commissariaat te Gent aan. Om 4 uro vergaderdon alle uitgenoodigden in hot eeresalon der Fransche afdeeling redevoeringen werden uitgesproken door de heeren Pierre Marraud, algemeene commis saris van Frankrijk; Massé. Fransche mi nister van handol, nijverheid, posten en telegrafen, en Hubert, Belgische minister van nijverheid en arbeid» Daarna bezochten al do gasten de ver schillige doelen der Fransche Tentoonstel ling, die waarlijk prachtig en overwel digend is. 's Avonds, om 8 ure», vertrokken de heer Massé en talrijke Frunschen terug naar Parijs. Het «Imperial Choir of London», te Gent De heer Docter Charles Harris, van Lon den, de bostuurdor van hot reusachtig zang koor dat to Gent zal optreden op 31 Mei en en 1 Juni, is Zondag avond to Gent aange komen. Zijne zangerschaar omvat 42 koor- kringen, telleude 4500 uitvoerders. Deleden zijn meest kapitalisten1©!) nijveraars. De groep die naar 'Gent komt zal meer dan 2000 man sterk zijn, meestal dan nog vergozeld van een of moor familieleden. Ook talrijke toeristen hebben zich voor de reis doen inschrijven en drie poslboolen zijn reeds besproken. naast roode cactussen, die in de zon .schitter den overal zag ik bloemen de lucht was balsamiek, de jeugdige aanblik dor natuur deed do hoop in mij herleven. Ik doorliep myn koninkrijk, dat een om trek had van eenige uren. Maar heeft men zooveel ruimte noodig om te leven, als er zoo weinig noodig is om xlen eeuwigen slaap te slapen 1 Do herinnering aan het vaderland en het beeld mijner nicht gaven mij nieuwe geest- kraclrt. Ik beloofdo mij zeiven do proef moe dig to doorstaan ik berekende den vormoe- dolijken duur van miju vorblijf op het onbe kende eiland. Ilot lag te veel op den weg dor schepen om niet binnen kort door ben gezien to wor den als ik aan con boom een teelten bond. Het zou slechts eenige woken, hoogstens eenige maanden duren. Toen de avond viel, legde ik mij in do ^schaduw van een struik neer en verloor myTn het boschouwen van don prachtigen sterrenhemel. Mijn werkzame geest won het op vnijne ontmoediging. Ik dacht er aan, dat er ohwoders zouden kunneri komen en het denkböeld eene hut te bouwon, rijpto in mijn geest. Het was niet moeilijk dit uitte voeren, dowijl op vier honderd pas sen van den oever vier reusachtige boomen in oon vierkant bijeon stonden. Eenig© plan ten verbonden ze aan elkaar. Mijn eerste zorg was de ruimte, die zjj aanboden, te zuiveren, daarna begon ik met takken mijn toekomstig huis te bouwou. Een eenigszins hellend dak moosfc mij tegen den regen beschermen. Ik had het zoo druk gehad met dat werk, dat hot nacht werd alvorens ik er aan dacht. Den' volgondon dag zette ik mijn werk voort. Binnen weinige dagen was de hut gereed en kon ik er my op een bed van Zeven bijzondere treinen zullen die tal rijke bezoekers van Oostende naar Gont brengon. Hot Imperial Choir zal begeleid wor den door het orkest Isayo, 150 muzikanten lellonde. De uitvoering van 31 Mei zal plaats bobben 's avonds deze van 1 Juni 's namid dags. Brussel. Verdwijning. Mov. wed. D oud 73 jaar, wonend in de Sint Alfons- straat, i3 sedert twee dagen spoorloos ver dwenen. Zij goeft kenteekens van krank zinnigheid; hare familie vreest een ongeluk. De politie werd verwittigd. fransche deserteur aart gehouden. Eon persoon reed Zondag weg met een velo slaando in de gang van een koffiehuis, Hoog straat. Eon gebuur had zulks gezien en riep: Houdt den dief Voorbijgangers liepen den schelm achterna hielden hem aan nabij de Hallepoort en leverden hem ovor aan de politie. Het is een Fransch deserteur zonder be staanmiddelen. Hij werd opgesloten wegens diefstal en landlooperij. Automobielongevallen. Zondag namiddag had in het Ter Kameronhosch een botsing plaats tusschon twee automobielen. Beide rijtuigen werden zeer bescliadigd.doc!) er zijn geene ongolukkon aan personen te betreuren. Rond 6 ure kwam een automobiel-taxi door bet Bosch gereden in zulke snelheid, dat, hij een zwenking der baan, liet rijtuig omkantelde. Eene daino die er in zat werd lichtelijk gekwetst, docli liet gerij zelf was om zoo to zeggen in gruizel. Goede vangst. De twee kerels die Vrijdag nacht aangehouden worden toen zij binnen drongen in een huis der Bastioen- straat, hebben dezen laalaton tijd verschei dene diefstallen gepleegd in de hoofdstad. Zij hebben den homden winkel van M. B., Schildknechtslraat, don kantonwinkel van M. F., S® Cathariuaplaals, den winkel van M. D., kleermaker, Bergstraat, van M. J., hoedenmaker, Anspachlaan en den hemden winkel van M. L., Bergstraat, geplunderd. Zelfmoord. Èon 23jarig meisje, Mnj. B., is Maandag morgend in don vijver gesprongen van Ter Kamerenboscb. Eer men erin gelukto liaar op tejialen, had zij reeds oipgchouden te leven. Oneerlijke bediende. Een pelsen- handelaar van Warschouw, Korrsolv Naftei was naar Bolgi© gekomen om een stock pel sen te verkoopen. Hij had twee zijner bedienden medegebracht, do gebroeders Stolzhy, die hein moesten helpen in don verkoop der koopwaar. Na voor 1-3.000 fr. verkocht en het geld opgestreken te hebben, zijn de twee gebroe ders verdwenen. Hunne persoonbesciirijvin gen is in alle richtingen gestuurd, Woeste kerelEon jongeling uitliet kwartier der Vlaamsche poort, die gedreigd had zijne vriendin te dooden, werd Zondag avond naar het policiebureel geleid. Hij kwam er tegen do agenten in opstand beet een hunner in de hand en kon slechts met do grootste mooi te in de ijzers geklonkon worden. Laken. Geheime stokerij ontdekt. Nadere bijzonderheden. J. B.., Medori- straat, to Lakon, had eene geheime stokerij ingericht op den zolder zijnor woning, zooals \vij in ons vorig nummer meldden. Hij had zijne toestellen zelf gemaakt en kon 300 liters alkohol per dag voortbrengen. Zeer toevallig werd het bedrog ontdekt. Do bedienden der accijnsen hadden reeds op gemerkt dat een stoker in de Hoogstraat te Jzijnent meor alkohol had dan hij opgaf. Hij bekende hun dezer dagen dat hij onlangs 300 liters van 60 graden had gekocht van gras neerleggen. Hoe nietig mijn werk ook «was, toch had het mij zweet gekost en ik hechtte er meor waarde aan dan aan het beste hotel. Eene maand bracht ik op liet eiland door 'zonder mij te vervelen. Do levensmiddelen, welke Roscoff mij gegeven had, begonnen langzamerhand op to raken, en ik dacht er aan vruchten te plukken eu ze te drogen by eene beek ontdekte ik rijstplanten, en, na ze geplant te hebben en aan een middel te heb ben gedacht om het water naar mijn huis te leiden, besloot ik een stuk grond te bebou wen. Ik zal u niet spreken over mijne pogin gen, over mijne langzame vorderingen, over mijne even aangename als gevaarlijke jach ten, over mijne dikwijls vernietigdo hoop. Ik zal u niet optellen de schepen, d!e langs mijn eiland voeren en welke ik zien kon, zonder dat zij mijn noodteeken bemorkton... Drie ja ren gingen voorbij. Ik gewenddo mij aan liet denkbeeld bet eiland niet meer te verlaten. Op zekeren dag eindelijk word mijn nood teeken door een schip gezien. Men haalde mij in een boot af. Aan boord der Xenophon werd mij de gulste gastvrijheid verleend. Alvorens het eilandje to verlaten, sneed ik in de schors van een boom mijn naam, den datum van mijn vertrek en de bestemming van het schip, dat my opnam. Roscoff heeft dien boom gezien, zegde de pastoor, Hector in de rede vallonde, en in zijn huis aan de kust bevindt zich nog het stuk schors, waarin gij die woorden sneedt. En Roscoff werd door dat bewys Diet ge huiverd van do verdenking...! Men geloofde dat hij het zeli gedaan had. Mijn God mijn God! welke verdenking! riep Hector. een Inwoner van Laken, die zo hem bad aan geboden aan een zeer voordoeligon prijs. Do policio had opgemerkt dat B.. vaten le verde terzelfder tijd als steenkolen. De kar van B.,. werd in 't oog gehouden. Zij hiold stil voor gomoldo stokerij in de Hoogstraat. Eon vat van 150 liters werd er golost. Do stoker werd ondervraagd on gaf het adres op van den lovoraar. Do kontro- leerder der accijnsen word op de hoogto der zaak gebracht. Zalordag namiddag deden beambten der accijnsen, vergezeld van do policieofficieren Coono en Loncke, eene huis zoeking te Laken, in do woon van B... Deze laalsto was op zijne slaapkamor en werd verwittigd van het onvorwachl bezoek. Hij opende een venster, sprong in den hof en vluchtte. De agenten, die roiul de woning stonden, achtervolgden hem en hielden hem woldra aan. B... werd naar het kommissariaaf in het gemoentehuis geleid en na ondervraging, vervoerd naar hot gerechtshof. Zondag morgen stelde men hem ter be schikking van den prokurour des konings. De accijnsbedienden vonden op den zoldor van B... al het materieel van de geheime stokerij. De plichtige heeft verklaard dat zijne inrichting slechts sedert veertien dagon in werkingwas. Eiken nacht fabrikeerde hij gemiddold 250 liters alkohol. Al het ma terieel is in beslag genemon. Het bedrag van het gepleegd bedrog zal kunnen berekend worden bij nader onder zoek, doch schijnt nogal hoog te wezen. Maar ja,buurvrouw, mijn koffie is altijd goed, wantik gebruik de Ghicoreedor Trap pisten Yincart. 1500 N St-Gillis. Een neger slachtoffer van gauwdieven. Een neger, wonend in de Gulden Hoofdstraat, werd Zondag avond op bet foorplein, Baraplaats, gewaar, dat men hem ontlastte van zijne geldbeurs. Hij greep den dader vast, doch twee medeplichtigen mishandelden hem. Als de policio opdaagde, had het drietal reeds de plaat gepoetst. Schaarbeek Diefstal Tijdens de af wezigheid der echtgonoolon Sacró, Vooruit gangstraat, kwamen Zondag kwaaddoeners op hunne kamers. Zij stalen een koperen schouwgarnituur, zilverwerk en andero voorworpen van waardo. Do policie werd verwittigd en opende oen onderzoek. Men hoeft geen spoor van de dieven. Doodelijke val Zaterdag tegen den avond had in de Robianostraat een schrikke lijk ongeluk plaats. Mad. I).. dio op het derde verdiep woont van liet buis n. CS van voornoemde straat, moest baar wasch doen. Zij liet haar 5 jarig doebterkon op hare kamer, sloot de kamor en daalde naar de koor. Tijdens de afwezigheid dor moeder plaatste de kleine eene stoel tegen hot ven ster eif opende het. Met naar hare moeder te willen kijken, boog het kind zich le ver voorover en verloor het ovenwicht. De arme kleine kwam voor de voeten barer moeder terecht. Haar toestand is hoopeloos. St-Joost-Ten-Noode. Laffe aanslag. Eene vrouw hief Zaterdagnacht noodkreten aan, op. de Armand Steursplaats. nabij de afsluiting van den ringspoorweg. Een agent liep in de richting en bemorkte een oud© vrouw welke door oon man werd ten gronde geworpen.Deze laatsto werd aangehouden en nanr hot koinmissariaat goleid de agent verzocht do vrouw hem te volgen. De man werd beschuldigd de vrouw, Marie V..., oud 62 jaar, aangerand te hebben en ge poogd te hebben haar le mishandelen. Do betichte word ter beschikking van het parket gesteld. Elsene. Een xonestaard. Zondag nacht werd op den Elsene steenweg, een dronkon man wegens nachtrumoer aange houden, en naar hot hoofdbureel van politie overgebracht. Daar ging do dronkaard erg le keer, en sprong op den dienstdoende agent Ga voort met uw verhaal, hernam d© pastoor. Het schip ging naar Antillen en was met zijde geladen... Iu liet gezicht van de haven bij het land. dat wy in een half uur konden bereiken, werden we door een storm over vallen. Het vaartuig streed moedig iedereen streed moedig iedoreen deed zijn plicht. Men deed wonderen. Van de aanlegplaats was eene groote menigte getuige der worsteling liet schip werd door wind en golven over meesterd en tegen de rotsen stuk geslagen. Ik viel in zee, ik zwom aan eene plank kon ik mij boven houden. Op het oogonblik, dat reddende handen mij grepen, verloor ik mijn bewustzijn. Acht dagen later was ik hersteld en stapte ik aan boord van de JusTrcE om naar Frankrijk tcrüg te keeren. Van den kapitein vernam ik, dat de revolutie had uitgewoed. Het scheen echter besloten te zijn, dat ik lang zou lijden. Een engelsch korvet kwam ons te gomoet, er werden kanonschoten gowisseld Je Justice moest onderdoen, de kapitein stierf den hel dendood de eenige mannen, die van de Justice overbloven, zeelieden of passagiers, werden govangen genomen en tien maanden later bevond ik mij op de pontons. De engel- sche pontons worden met recht eeno hel ge noemd. Ik ben er vijf jaren geweest. Op een nacht ontvluchtte ik, daarin geholpen door landslieden. Vier uren lang moesten wij zwemmen, toen nam oene boot ons op, en bracht ons naar Calais. Ik was van alles ont bloot en had geen middelen om naar Parijs te rug te koeren, waar allocn de kans bestond de bijzonderheden te vernemen van alles wat gebeurd was en de noodigo maatregelen te nemen, om li#n weer te vinden dio ik lief had, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2