DAGBLADEN Oorlog io de Balkanen e> 'T EEN m 'T ANDER RU ITEM LAN D SSsgeutjends Jaargang u' £09 KSaniierdag S Kei SS3 3 O DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De üendt. Schande 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Z0S maanden 4 -franken. Een jaar 8 trankon. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. 1" UITGAAF, 4,11. 's avonds e% «j» 2' UITGAAF, 7 's avonds Pour loute la pubiicité e*iwmerciale et flnancière du journal, s'adresscr exclusivement a l'Aseace Reclame Godis, 2, Place de Ia Bourse, Bruxclles. BUREELENi TE BRUSSEL I TE AALST B* GODTS, BeursplaatSj 2 I Kericstraat, Telefoon A S209 I Telefoon 114, AANKONDIGINGEN! KI. ut (1 tot t kl. reg.) Ir. 0,60 3* blads. (de regel) Ir. 1,00 4' bladz. (de regel Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 fr. 1 00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, hcrstell. (per regel) Xr. 2,00 Overlijden (per regel) Xr. 2,00 Commercials en financieelo aankondigingen zich uilsluitelyk te veudenAgenoe Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel, In den beginne was het dagblad een onbeduidend druksel dat enkel voor doel bad do weinige en zeldzame le-: zers op da hoogte te houden van de bijzonderste feiten van den dqg. Geheel anders is hot gesteld met de huidige dagbladen zij zijn er niet enkel op uit eenige nieuwsjos aan te brengon.'maar bevatten dagelijks een aantal ganschverschiUende rubrieken, die aan verschillende noodwendighe den beantwoorden daar vindt men novens sport, het letternieuws kunst en vermaak zal mon er aantroffen, eveneens als kerkelijke tijdingen al lerhande ongelukken worden er in ver meld evenals groote politieko gebeur tenissen uit alle deelen der wereld. Hoe grootei' verscheidenheid hot dagblad aanbrengt in zijne mededeo- lingcn, boe meer inlichtingen hij aan- aoando elk zijner mededeelingen be zorgt, hoe rapper bij te werk gaat in hot opdissehen zijner nieuwstijdingen, hoe talrijker ook zal hot leger der le zers zijn die bem boven de andere zul len verkiezen en tegen wil en dank misschien maar zeker toch zijlten in vloed zullen ondergaan. Geldzucht versmoort alle andere gevoelens Dia invloed groeit van dag tot dag nog meer en meer aan. Voor een aan tal lieden is de bedrijvigheid onzer eeuw zoo kolossaal groot eu alles ver slindend geworden dat er bun noch tijd noch gelegenheid overblijft, door echte studie hunne kennis uit to brei den alles voor hen moet zich beper ken bij bat lezen van hun dagblad door liun dagblad alleen zullen zij een denkbeeld krijgen van alle do vraag stukken die rond ben oprijzen en de aandacht hunner samenleving gaande maken. Aan die lieden en 'l is het over groot getal is het totaal onmogelijk ren persoonlijk gedacht te hebben aan gaande eene kwestie hunne drukke bezigheden laten hun zelf niet meer too te donken Zij zien, hooren en donken lijk hot orgaan dat zij dage lijks verslinden. Zoo waar is het, dat een Fransch spreekwoord zegt Ei leen deen zweert lijk zijn dagblad. Maar hier ook treft men weeral eene bende lieden aan die weten dat een aantal menschon eer.e ware drift voe len voor al wat brutaal is en wreed onverschillig aan edele en schoone, aan zelfverheffende gevoelens, maar uiterst gevoelig aar al die gewaar wordingen, die den mensch, meer dan wij denken, aan wilde dieren doen ge lijken, tVat kan aan die dagbladschrijvers maken dat zij overal vernieling en dood, wanhoop en smart zaaien wat ban hot hun maken of hun invloed in plaats van voedsal to zijn voor hart en geest, herschapen is in een hevig gift. dat langzaam, soms plots, alles ver delgt waarmede het in aanraking komt Hat alles is voor hen van geenen tel. Zij weten dat die fransche roman schrijver die meest vuilnis opeen- hoopte, ook meest boekdeelon ver kocht dat die afleveringen welke door boekhandelaars worden te koop gesteld onder do melding a l'indcx veroordeeld dat die meest worden gevraagd. Die waar disschen zij dagelijks in hun dagblad aan hunne lezers op. Booswichten hebben meermaals be kend, door hot lezen van dergelijke or ganen op de gedachte te zijn gekomen van hun schelmstuk. Ongelukkigen die aar, hun leven een rampzalig einde poogden te stollen, bevestigden vaak flat het zicht eoner prent in eon daglad voor liet eerst die wanhopige gedachte in hunnen geest deed oprijzen. Maar was zulks alles, dan ware de schadelijke invloed van zekere pers nog zoo zeer niet te vreezen. Wat gezegd van de verhalen en feuilletons,van do litterarische gedeel ten in die dagbladen voorkomende? Wat gezegd van sommigb aankon digingen zoo graag door de organen opgenomen Wij dagen elke huismoeder die nog «en weinig eengevoel heeft uit, dat deel gedurende acht dagen samen met haro dochter te lezen. Heel zeker zal die tijd niet verloopen zijn, of op zeker oogenblik zal het schaamterood hare wangen kleuren en dio van haar kind en zal de moeder niet meer dulden dat dergelijk orgaan nog in haren huis kring binnentrede. Wij dagen alle lieden uit die op den naam van« eerlijke lieden aanspraak maken niet te walgen wanneer bu0ne oogen vallen op de aankondigingen van specialen aard welke men in die dagbladen aantreft, en welke men in Duitschland schandvlekt met (ten naam Zwijnerij Eerroovers Hot dagblad kan veel diensten be- wjjzen maar ook schrikkelijk veel kwaad het kan zijn een echte, een trouwe vriend, een raad gever en trooster, maar ook kan hij.de wolf, zich verduiken onder een scha penvacht en onder de schijn eener valsche genegonheid meer kwaad be rokkenen dan wel iemand inbeelden kan. Gelukkiglijk mogen meest al de Vlaamsahe dagbladen hier fier het hoofd opsteken en op weinige uitzon deringen na aanspraak maken op ver- zedelijking 011 verheffing van 't volk. Niet evenzoo is het gesteld mot do Fransehen; buiten de katholieken treft men er goene aan dio kunnen verstaan dat er iets veel edeler, veel rijker, veel schooner is dan geld Onder hen kennen wij zelfs een galeiboef die verleden jaar alleen om eerroof, bijna week op week wérd veroordeeld do boeion welko twin tig verschillende tribunalen hom oplegden stegen tot de respectabele ■som van 17000 fr. daarbij niet gere kend de kosten der rechtsgedingen. De galeiboef, anderen naam vinden wij niet om dergelijk orgaan le betite len heeft een middel uitgovonden om in :t vervolg zijne eerroovorij te kun nen bedrijven zonder dat een rechter nog zijnen vuigen mond wat toesnoe- re de naamlooze maatschappij is van vorm veranderd en door eeno nieuwe akte strekt haar bezit en hare verant woordelijkheid zich enkel uit tot den titel van het blad Al, wat in hot blad zelf voorkomt, wat hot dan ook zij, zal hen niot meer kunnen hinderen Zoo verstaan sommige dagbladen de waardigheid van hun ambt, de ge wichtigheid van hunne plichten en de uitgestrektheid hunnor verantwoorde lijkheid. Caouden b?üi!of6. De oud-gezant van België te Berlijn on Mevr. do gravin Greindl, schoonbroer en schoonzuster van M. Woesto, hebben hun goudon bruiloft ge vierd. Do koning, vergezeld van zijn ordon- naucieofficior. commandaut Preudhomme, is Maandag rnorgend naar Vorst gegaan om dojubilarissonporsootilijkgolukle wenschon. M. Davignon bracht de golukwenschon dor regeoring. GelukwenscSiingcni M. de Brocquovillo, minister vaa oorlog, hoeft aan hot legor gelukwonschingon gezonden, ter gelegenheid van zijne voorbeeldige houding tijdeus do laatste politieke gebeurtenissen. SJe kindersierfte ia f£5f. Ondanks de pogingen; die worden in het werk gesteld om de kinderstorflo onder de zuige lingen te keer te gaan, blijft do vorhouding nog aanzienlijk. In 't jaar 1911 bedroeg dit cijfer 23.3 t.h. van het aantal overlijdens, 't zij het vierde gedeelte der kindêrsterften. Het congres tot bescherming dor zuige lingen, eerlang te Gent gehouden, zal ons inlichten over de. oorzaken tan die talrijke sterfgevallen. 15.08-9 tfs*aralk®n Gelijk wij gemeld hebben, had hot Bel gisch gouvernement de premie van 15.000£r. die uitgeloofd was voor de aanhouding van Nestor Wilmart, aan don overste dor fran sche veiligheidsuolicie M. Sébille doen ge worden. Doze hoeft de som geweigerd. Nestor werd aangehouden door «enen bij- zonderen komini3saris en volgons M. Sébille scheen deze premio enkelbestemd voor een gewonon burger en niet voor een policio- officier wiens plicht het is do misdadigers aan te houden. De overste der fransche veiligheidsnolicie zal wellicht gooordeeld hebben dat een politieofficier, dio godurendo vier maanden met de kaarten speelde mot een persoon, dien hij gelast was op te zoeken en waarvan hij verscheidene portretten bezat, goen be looning verdiondo. Thans weet men nog niet in 't ministorie .van rechtswezen, wat nien met de 15.000 fr. gaat doen. ^iiisiediensl van een Jaap. In hot ontwerp van legerhervormingen stonden er bepalingen, welko miliciedienst ran één jaar toolieton san de jongelingen, welke middelbare studiën gedaan hadden en vóór de dienstneming met welslagen een lichamelijk en militair onderzoek door stonden, De heer minister van oorlog hoeft eon amendement ingediend om die bepalingon weg te latoii, ten einde voldoening te geven aan dezo welke daarin eene ongelijkheid op den algemeenen dienstplicht zagen. Wederlana De schctdsraad In zake de Fransche schepen door Italianen gekaapt. De scheitlsraad van den Haag komt uitspraak te doen aangaande de geschillen die tijdens don Turko-Italiaanschen oorlog waren op- gorezon tusschen Frankrijk en Italië, door dien, dat Italië drij Fransche stoomschepon had aangehoudon, do Tavigna.no 'de Carthage en de Manonba Dszaak van den lavignano woyd.Tluiten het geschil gelalen en zal rechtstreeks door de beide landen opgelost worden. Voor hot overige beweert het vonnis dat Italië geen hot minst recht had om Carthage aan te houden. Daarom zal Italië de som van 1 GO 000 ft', betalen aan degenen die eige naars zijn van het schip en van do lading,' 15.000 fr. aan de Compagnie, 25.000 fr. aan den luchtvlieger Duval en CO.000 fr. aan de passagiers on do laders. Wat don Matiouba aangaat hior ook had Italië geen rochi tot aanhouding en daarom tal hot de boete betalen van 4000 fr. Franlcrij le Eene vadermoord. Een oud-veroor- dcelde Glaudo Dupuy, gezegd Macrelte on 29 jaar oud, hoeft zijn vader, GOjaar oud, mot een messteek vermoord. Claude Dupuy, die sinds twee maandeu uit het gevang van Nimes gelaten was, was bij zijne ouders teruggekomen, die op de baan van Morièros op UVoe kilomoters van Avi gnon wonen. Daar hij niet werkte on zelf naar goen werk uitzag, ontstond or dikwijls twist in de familie. Maandag avond bij hot einde van het avondmaal, horniouwdo do vader zijne op merkingen, maar oen weinig heftiger als naar gewoonte. Daarop nam do ontaarde zoon con mos en stak hot iu de lrnkcr zijde van zijnen vader. Deze sprong op en deed eenige stappen buiteti het huis waar hij neer stortte eenige oogonblikken later blies hij den laatsten adom uit. Wanneer do politie ingolicht was enter, plaats kwam had do vadermoorder de vlucht genomen. Allo opzoekingen gedaan om hem terug to vinden zijn vruchteloos gebleven. Een Belgische dief aangehouden. Een korel die beweerde Gravier te heeton, is kortelings aangehouden gowordon op hot oogenblik dat hij het kasteel van Brunoi plunderde. Do onderzoeksrechter van Corbeil, M. Gredel heoft de perSoonsbeschrijving doen opmaken van don inbreker en 'hoeft */o dan naar den dienst van menschmeetkunde ge- zouden, waar zijne identiteit vastgesteld werd. Hij heet iit wezenlijkheid Desiró, Qhatel, Belg van geboorte, en is reeds tot 8 jaren opsluiting door hot assisenhof dor Seine in 1907 veroordeeld, voor diefstal. Hij was op 24 Maart 1913 uit het govang van Melun gelaten, wegens hekomen genade. De ministerraad. De miuistorraad heeft den minister van financion en van oorlog op dracht gegeven om te hesludeeren op welko voorwaarden er buitengewone vergunningen aan do familien zonden toegestaan worden wior zonen een derde jaar otuler de wapens zouden blyven. Da minister van epenbare werken is ge machtigd een wetsontwerp neer te leggon betrekking hebbende op de luchtscheepvaart met het oog op de militaire vliegwijze, de veiligheid der vliegors, van het publiek, de bijzondere eigendom, alsmede op de alge- raeene regels van boweging en landing. De minister van handel heeft verslag ge geven van de reis die hij met M. Leon Bórard, onderStaatsecretaris aan deschoone kunsten, naar de Tentoonstelling van Gent heeft gedaan om de inhaling der Fransche sectie voor te zitten. Vervolgens heeft hij twee bo&luiten doen teekenen,waardoor M.Breton behoerdor van den dienst van de inéustrieele nijverheid tot bevelhebber van het Eoro Legioen «en M. Gal li voorzitter van den gemeenteraad en inrichter der tentoonstelling van Parijs in Gent tot ridder vau liet Eero Legioen worden benoemd. De sneeuw in Frankrijk De sneeuw valt opnieuw to Mauriael (Ca'nlal) Maandag begon het in dichte vlokken le sneeuwen, zoo geweldig dat heel do streek nu onder eeno dichte laag bedekt is. In de bergachtige streek is de koude zeor vinnig. Aan den Mary bereikt de sneeuw vlaag eene dikte van 80 centimeters. De hoogvlakten van Apnemont.Echallon en den Ain zijn met sneeuw bedekt. De koude is overal zeer bijtend. Do landbouwers vreezen dat die sneeuwvlagen groote schade zullen veroorzakon aan do oog3fon. De vruchten «•gst is verloren. In vele distrïkten was do zaaitijd nog maar goed begonnen eu ligt allo landböuwwerk dus stil. H!s3g;alaxid Groot debat over het vrouwenstemrecht. In de kamers der gemeenten komt men een groot debat te hooren over het vrou wenstemrecht. M. Asquilh sprak do eerste cn verklaarde zich onverbidaelijke vijand van dat recht. Na hem nam Sir Edward Grey die even .groot voorstaander bleef van dat ontwerp als zijn kollega vijand was. De minister laakte de schandige handel wijze van zekere stemrechtdames; maar de buitensporigheden van eeno kleine mindor- lieid zijn toch niet bestand om de meerder heid der vrouwen te beletten hun kiesrecht te veroveren. Mon mag niot beweren een dcmokratisch bestuur lè hebben, indien de vrouwen buiten alle kiesrecht gesloten blijven. Eens kerk In brand. Nieuw schelmstuk der stemr echtvrouwen. De schoone modernekerk van de II. Catharina, te Natcham, dicht bij Newevoss, Zuid-Oosten distrikt van Londen, werd door een brand vernield. Do schade loopt tot de som van 10,000 pond sterling. Men heoft er geen hot minste bewijs van, nochtans is iedereen van gevoelen dat zulks weoral hot weck is van de stomrochtdamen. Nieuwe aanslagen. Dijnsdag morgend, rond 2 1/2 ure, hield een poücieagent eeno vrouw aau op het oogenblik dat zij eeno bom mot brandende .wiek neorlegde aan de ingangspoort van een groot hotel van Len den. De hora droeg het opschricht Stem- rocht voor de vroawon. D9 vrouw word aangöhoudon en verscheen Dijnsdag roeds vcror den onderzoeksrechter. Do zaak is nog niet geoordeeld maar do plichtige zal opge sloten blijven. Rusland Schrikkelijk automobielongöluk. Men meldt uit Vladivostok dat eeno automobiel in dewelke zich generaal Nitchenkof bovond bevelhebber dor stad, vergezeld van zijuo familie in eene gracht gevallen is. Do zoon van don generaal was op den slag dood. De generaal zelf. zijne vrouw en zijne dochter worden erg verwond. Da leider vau het rijtuig word do twee beonen gebroken. ,A,'vaiei?9 Een bloedig stierengevecht. Tijdens een stierengevecht le Oran warrin de slier moest lerdood gebracht worde», ontving do toróador Martinus Vasquez eenon goweldi- gen hoornstoot die hem oene bloedader van don arm openreet. Hij verloor bloed in overvloed en werd aanstonds overgebracht naar de kliniek van dokter Gasset*, dio <le bloedader toonaaido. Do toestand vau den toreador is misschien wol niet doodelijk, toch is hij uiet zonder eenige vroos in to boezomon. DuitscUland De dochter van den generaal. Zekeren avond van de maand November laatstleden werd eene jonge vrouw op de Isowplaats te Munchen lastiggevallen door eon^dronkaard. Een jonge ingonieur kwam er tusschen en leiddde de jonge vrouw tot haar huis. Zij heette, zoo verzekerde zij, Mathildis Wen ninger, en was de dochter van den generaal. Dit toevallig samenkomen gaf aanloiding tot liefdebetrekkingon, vooral wanneer de ingenieur uit den mond der jonge vrouw vernam dat zij een erfdeel kwam te doen van 20.000 fr. en er nog 40.000 verwachtte. Haar vader had haar reeds 2500 fr. gegeven op eene totale som van 12.500 fr.; den over schot zou zij ontvangen op den dag van haar huwelijk. Eenigen lijd nadien kwam er bij Mathilda een telegram toe, baar den dood van hare grootmoeder aankondigende, alsmede een uiouw erfdeel van 145.000 fr. De ingenieur kreeg schrik dat al die fortuinen hem nog zouden kunnen ontsnappen en daarom haastte hij zich alle formaliteiten te regelen, In afwachting gelastte hij zich met hare huishuur to betalen en eene wolgovulde kleerkast mot vooruitzicht op het aanstaande huwelijk. Zékeren dag ontving do ingenieur oen beleefd en eenvoudig verzoek tot onderhoud in eeno nederïgo woonst van de stad. Daar trof hij eene brave huismoeder aan, die hem aanraadde zich wel te wachten geloof te hechten aan do uitvindsels van hare dochter Maihïlde. Deze was wol de dochter van generaal Wenninger, maar eene natuurlijke dochter, die geen hot minste recht had cp erfenis van wege generaal Wenninger, Uoch van wega wie het zijn mocht. Mathilda Wenninger vervulde het ambt van kaBhoudster i» een nachtkoffiehuis en 't is van daar dat zij kwam, wanneer de in genieur haar ontmoet had. De Czaar naar Berlijn. Men meldt uit St-Potersburg aan den Lok al Anzeigor dat de Czaar bepaaldelijk besloten heeft van gevolg te geven aan zijne reis naar Berlijn, tijdens het huwelijk van prinses Victoria- Louiza. Narede van een Incident ïn den Pruisf- schen Landdag. Het keizerlijk oppergo- rechlsliof heeft de vraag tot herziening der socialist iche volksvertengenwoordigers in den Pruisischen Landdag, M. M. Dorchardt en Leinert, die in September van het vorige jaar zijn voroordeold geworden voor «chon- ding van woon en opstand tegoa de poliÜ» verworpen. Die volksvertegenwoordigers hadden de saai dor kamer niet willen uitgaan op bevel van don voorzitter. Zij boden weorsland wannoer do politie ze wilde buitendry ven. De feespiedingszaak van Mülhausen. Do politie van Mülhausen geeft de volgende inliohlingon nopens de aanhouding van doa stoker-werktuigkundige M. Leon Erny, verdacht van bespieding ten voordeele van Frankrijk. Erny, 35 jaar oud, had zich sinds lang aan dronkenschap en luiheid overge- goven. Van verleden jaar reeds volgde men zijne doenwijze want men had vernomen dat hij in betrekking stond met de agenten van hot bespiodingsbureel van Belfort, door l;apitoiii Muller, een Elzasser vau geboorte. Ovor eenige dagen reed Erny mot een auto door de streek waar de versterking van Istcin zich bevindt. In de auto zatou tvee mannen die da militaire werken van allo kanton schonen getrokken te hebben. Zij voinsden motor- braak te bobben en zoo kondon zij uitleg geven waarom zij op vollon steenweg eens klaps slilhieldon en ontkwamen daardoor eene aanhouding. Wannoer Herny na aangehoudon werd maakte hij zich gereed om don trein naar Belfort vertrokkendo, te nemen, en de over heid had reden om 'te geloovcn, dat hij in Mülhausen niet meer zou terugkeoren. In het poliliebureel dor statie gebracht, werd de gevangen afgetast en men vond op hem dokumenten van een persoonlijk karak ter. Men vond op hom ook twee namen van Mülhausers .dio aangehouden worden, on mon moent dat het dezo twee waren die «an de bespiodiug van hot fort Istein dool- namen. Het nieuw lAontenogrijnsch Ministerie Hot officieol blad meldt dat hot ontslag van hot ministorie werd aangenomen on dat M. Mionckliovitch voorzitter van doa ministerraad is genoomd. De Oostenrijksche Pers De Woener dagbladen doen uitschijnon dat Oostenrijk-Hongarië er zich nu als vroe- goi* aanhoudt dat er gocue vergoeding gelijk

De Volksstem | 1913 | | pagina 1