Geriey in de Balkanen 'T EEN EN 'T Brusselsche Kiekskens 33 C3r jÉ3 X-. j&l. !Q Dit nummer iievat 12 bladzijden en worst verkocht aan 5 centiemen- RU ITEM LAN D HET BEZOEK f AN DEN KÖHÏNS VAN SPANJE "te TParijs M. WOESTE fSsgessfsesïJÜa fasi'gawjj nr J09 S CENTIEMEN HET NUMMER Zssndiasg Sen flaasseiag I2 lüfeï IIS13 i 'ABONNEMENTeNï Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. I' UITGAAF, 4 li, 's aycnös ei» 2® UITGAAF, 7 c, 's avonds «jfc Pour toute la publicité coir.niercia.le at financicre du Journal, s'adresser osolusivement a l'Agence Récl&me Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TEftfiLST BI» GODTS, Beu><sp9aalS| 3 OEericstraat» Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffcl-De Qendt. £3 4 AANKONDIGINGEN ET. sank, fl tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaat. (de regel) tr. 1,00 4* bi adz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr, 1 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wonden Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Ter gelegenheid van SINXEM zal ons blad Maandag niet verschijnen en zullen onze bureelen gesleten zijn gelijk den Zendag. ILvennls Kerstmis en Paschen telt Sir.xen onder do groote feestdagen van bet kerkelijk jaar. Vele herinneringen sijn er aan verbonden. In 't oud verhond offerde men op dien dag do eerstelingen van oogst en vee. Na hun vertrek uit Egypte ol 50 dagen na liet pascha of doortocht dor Roode zee krogen de Israëlieten aan den berg Sinoï de wet Gods ver deeld in tien geboden. Vijftig dagen na Paschen of de Ver rijzenis van O. H. daalde de H. Geest over de apostelen noer, vervulde ze niet gratie, schonk bun do gave van talen, sterkte en moed. De kerk werd gesticht op het predikend woord van Petrus, het opperhoofd. Ten alle tijde heeft men voor elke aangelegenheid de tussehenkomst van God don H. Geest afgesmeekt. Kom, Solioppor. Heilig Geest, o kom In onze ziel uw heilig,lom Vervul met uwe gonado kracht Ho herlen door u voortgebracht Dit smeeklied klinkt bij 't verkiezen van cenen nieuwen Paus, bij de plech tige wijding van Bisschoppen, abten en priesters. Het klinkt ook bij do katholieke volkeren, bij 't openen van de klassen en bij 't hernemen der leer gangen e.an onze katholieke Hooge- scliool. Die woorden weergalmden ook eer tijds bij de kroning van Koningen en Keizers, bij 'topenen der Parlementen. Doch, helaas, in deze laatste omstan digheid wordt het vaak verwaarloosd, doch landen en tronen varen er niet te boter om. Nooit was de maatschappij zoo be roerd als wel op onzo tijden, 't Is daar om dat over ettelijke jaren, do onver getelijke Paus LeoXIII.do geloovigen van alle landen aanzette zich door ge- zamentlijke gebeden tot de komst van God den H. Geest te bereiden. Hoe dringend klinkt op Sinxenfeest zoifliet smeeklied van den biddende priester aan 't altaar, ten hemel. Kom, heilige Geest, en zend een straaltje at van uw hemelsch licht dat ons totbet goede voorlichten zal. Kom, vader der armen, kom schenker van rijke gaven, kom licht onzer herten. Kom, Gij, o nooit volprezen Trooster, kom in ons verblijven en uwe zoeten verkwikkenden balsem in onze droeve herten storten. Bij U vinden we rust in 't zwoegen, kalmte bij do hitte des strijds, troost in droefheid. O Zalig Licht, vervul gansch onzo herten, want zonder uwe tussehenkomst is er niets goeds in ons, niets onschuldig. Wasch ons van alle vlek, besproei met uwe genade al wat lauw is in den dienst van God, heel de wonde ons door onze vijanden geslagen. Verneder den hoogmoed, verwarm de koude onverschilligheid, beheersch hen die van 't rechte pad afwijken. Geef o H. Geest aan uwe geloovigen uw zeven gavental. Geef ons de verdienste der jeugd, geef ons den Hemel met zijne altijddurende vreugd. Luc Oe klas van 1919. Do milicianen der klas van 1911, die deelmaken van de vestingartillerie en van de genie, zullon binnen acht of veertien dagen terug naar huis gezonden worden. Men woet dat hunne makkers van de regimenten voetvolk reods ia verlof zijn, De milicianen dia voor bijgovoegden diensttijd geteokend hadden, 't zij om van legerkorps te veranderen, 't zij voor welke andere reden ook, zullen, wanneer zij hel verlangen, ook in verlof gezonden worden. Ommfikeei** In Henegouw liggen de socialisten on liberalen te Bergen ovor- hoop. De socios verwijten don liberalen heer Masson dat hij hen in doeken heeft helpen doen met zijne dagorde. Daarop is do heer Masson begonnen met meetingen ta geven om zijue houding uit te loggen. Hot gaat or soms stormachtig oplos ïn die meetingen. Zoo, te Paturages, waar de soclos den heer Masson begonnen uit te schelden. Daarop riep de heer Masson uit Als ge donkt dat het alzoo is dat ge aan- hangers zult winnen voor do herziening en het Algemeen Stemrecht Die woordon worden donderend toege juicht, zogt een blad van Borgen, door de aanwezige liberalen... Zou men niet zeggen dat er iets voranderd is sedert de werkstaking B^eseS-Zeehaven. Het aan leggen der zeevaartinrichtingen van Brussel heeft tot dusverre eon kapitaal opgeslorpt van 50 millioen, 580.000 frank. Dit kapitaal werd volgender wijs onder schreven Belgische Staat, 24.408.000 Brabantsche gouw, 4.564.000 stad Brussel 16.200.000; Molenbeek, 1.233.000; Schaar beek, 837.000 St-GilJis, 666.000 Ander- lecht, 600.000 Laken, 600.000 St-.Toost, 504.000 Elsene, 455.00Ó Koekelborg, 135,000 Vilvoorden, 100.000 Etterbeek, 50.000 frank. 08 gezondhesdslfiesland van den Bd. Ifadea*. Om God te danken voor hot herstel van Z. H. zal Zondag aan staande in de St-Pioterskork een plechtig te Beum gezongen worden. Z. Em. Cardinaal Rampolla zal den lofzang aan het pauselijk altaar aanheffen. Z. H. ontving reeds In verhoor de cardinalen Pompili, de Lai en Ferrata en maakte ook een wandelrit door den Vaticaanschen tuin. Do gewone audiënties zullen echter niet voor het einde dezer maand hervat worden, daar de geneesheeren nog zooveel mogelijk rust voorschrijven. Bij de tong gevat. Het sociali- stonhlad Le Journal do Charleroi heeft verteld dat do Siciiiaansche pastoor van San-Mauro-Castel Verde eene afschuwelijke misdaad zou hebben begaan hij zou een meisje vermoord en in stukken gesneden hebben. Een onderzoek daarover ingesteld heeft doen vaststellen dat van dat alles geen letter waar is. Rechterlijke vervolgingen zullen ïnge- spanuen worden tegen de geuzenlastoraar. -vwj IPranltrlj lc De afvaardiging der linkerzijde en de driejarige diensttijd. De afvaardiging der linkerzijde Vrijdag morgend vergaderd, heeft het onderzoek begonnen van het ont werp door do legerkommissie aangenomen. Men meent to weten dat do leden bepaald zinnens zijn de noodige maatregelen testom men tot het versterken der dekkingstroepen en do nauwe vorbinding der klassen, maar huns dunkens moest men eerst nagaan of men dit dubbel resultaat hier bekomen kan, zonder daarvoor tot den driejarigen dienst plicht over te gaan, zonder zich nochtans reeds daartegen vijandig le toonen. De driejarige dienst door de legerkom missie gestemd. De legerkommissie heeft Vrijdag morgend mot 17 stemmen tegen 4 den driejarigendienst aangenomen. Vroeger reeds had zij een artikel aangenomen, zeg gende dal de huidige wet, onmiddelijk zou toegepast worden op al do jongelingen tot A klassen bohoorende die zich onder de wapens zullen bevinden op het oogenblik barer bekendmaking. Schrandere aftroggel aars. De veilig heidsdienst hoeft Vrijdag morgend twoe kerels aangehouden, dio sinds eenigen tijd eene soort aftroggelarij in praktijk stelden die hun uiterst ve6l opbracht. Zij boden zich bij voorkeur aan bij docto ren en gaven er zich uit, de eene als genees- heor do andere als leerling dor faculteit en deden zich voor weggeloopen Turken door gaan, dio zich gereedmaakton om volgens ontvangen bericht terug naar Constantinopel te vertrekken. Met dit doel hielden zij eraan zich van schoono Oosterscho tapijten te ont maken die zij medegebracht hadden. Daarop spreidden zij tapijten ten toon, die zij zelf voor eer. lage prijzen kochten en aan hunne slachtoflcrs tegot hoogon prijs verkochten. Daar verschillende klachten neergelegd werden legen de bedriegers werden zij dan aangehouden. De eene heet Lodów. Isaac Foolis, 35 jaar en geboortig van Brussel, de laatste is oen Hollander Abraham Efira 54 jaar oud en ge boren te Utrecht. EDiiitaiclilauci De aartshertog van Oostenrijk gaat niet naar Berlijn. In de ofllcioele kringen van Berlijn verklaart men, dat de aartshertog Frans-Ferdinand het huwelijk van do prinses Victoria-Louiza niet zal bijwonen. Elzasisch-Lorrelnscho dagbladschrijvers veroordeeld. De korrektionneele kamer van Colmar heeft Vrijdag do processen ge oordeeld, door den staatssokretaris en eon •/.eker aantal andere fonctionnariasen, namens de oud-Duil8che bedienden, ingesteld tegen M. Hansi en twee dagbladen, die in Elzas uitgegeven worden. De beschuldiging werd neergelegd wegens laster tegen de oud-Duitschers in Elzas ge komen na do voorvallen van 1870. M. Hansi is tot 90ÖM.K. boet veroordeeld ofwel tot 90 dagen ge-vangzittir.g, en de be sluurdors der dagbladen respectievelijk tot 600 M.K. boet of 00 dagen gevang en 20 M.K. boot of 2 dagen gevang. De staking van SileziS gedaan. Uit Benthem (Hoog Silizië) De afgevaardigden der mijnwerkerssyndicaton zijn te Kaltewitz bijeengekomen en h'ebben besloten de staking als geëindigd to verklaren, daar zij toch geen kans tot lukken meer voorzien. Enseland De stemrechtdames De residontie ran Ooclc-Lea. te Sawerbv-Wood, in het distrikt van Barrow is door oenen brand 'vernield. Er werdon stemreohlproclamaliön in het omliggende gevondeh. Doze residentie was onbewoond» £lu«land. Krifgskredleten Hot parlemontaire coraraissio van oorlog en zoewezou heeft de geheime wetsontwerpen aangenomen, de aanbesteding der k re dieten tot de- verdedi ging dor stotora van Deval en Porkala be- treilende. drieieenlandl Do stakingen - De bedienden van de tramwegen van Athene en van Piree hebben do werkstaking uitgeroepen. Dozo der kolenladers van Piree duurt im mer voort. Perzio Rusland zendt troepen Volgens do Alemdar van Constantinopel zou Rusland troepen naar Makou m Peuië overgebracht hebben. Intlie De Bomwerpers De daders van den aanslag van Hanoi zijn toLangson aangehou den geworden.Zij hebben bekend 500 piasters van den pretendent tot den troon van Annara Chong-De, gekregen to hebben om do bom men te werpen. Vereenigtle Staten. Een militair vlieger gedood. Uit Los Angelos De luitenant-vlieger Parkes, bezit ter van het militair record in de hoogte, was in den morgend uit San Diogo vertrokken voor Los Angelos. Hij wilde het nut der vliegmachienon daarslellen tot do herken- nïngstochten op verre afstanden. Hij landde om aan zijn kommandant een telegrafisch bericht lo zenden. Hij vertok weder bij dikken mist maar zijn vliegtuig kwam op een boom terecht. Do vlieger word gedood. DE LAATSTE DAG. Tijdens het bezoek van den Koning ïn den Aerodroom van Buo word hij geleid door generaal Hirschauer, inspecteur vat» de mili taire luchtvaart. Tijdens het bezoek van don Koning kwamen zes vliegtoestellen te gelijk uit het kamp van Sisonno aanlanden, op het zelfde oogenblik, dicht bij de tribuun van den Koning. Daarna werdon al de loodsen en de lucht reizigers aan don Koning voorgesteld. Zij ontvingen allen zijne gelukwenschen. Nadien ging hij eon bezoek afleggen om van nabij de bergplaatsen te bezichtigen, waar do vliegtoostellon bewaard blijven. Hij was verrukt door hetgeen men hem toonde rnaar hij verwonderde ook tevens iedereen door zijne grondige kennis. Oogenblikkelijk daarna zijn de 46 vlieg toestellen die uit alle richtingen waren toe gekomen vertrokken. Vedrinos, do winner van den prijskamp Parijs Madrid on Guillaux, overwinnaar van den beker Pommery werdon door den Ko ning geluk gewenscht. Rond 6 ure verliet do Koning het vlleg- plein na zijne gelukwenschen aan generaal Hirschauer te hebben aangeboden en hem te hebben verzekerd dat hij aan de Spaansche vliegers zou aanraden, hot voorbeeld van Frankrijk te volgen. HET VERTREK. M. Poincarrë vergezelde den Koning naar do statie van Jouy, waar zij te 7 ure 25 mi nuten toegekomen zijn. Daar bevonden zich ook do ministers, do prefekt en de burge meester of maaier. Do Koning heeft herhaalde malen aan M. Poincarró zijne voldoening uitgedrukt, om de genegenheidsblijken welke hij n Frank rijk ontving. Daarna drukten zij herhaalde malen elkander de hand. De Koning drukte ook de hand van M. Pichon, dien hij be dankte om al zijne ingenomenheid en daaraa drukte hij aan M. Etienne de voldoening uil welke hij genoot mot de beweging der troe pen na te gaan. Te 7 1/2 ure word het teelten van het vertrek gegeven. Terwijl de troin vertrok begon de muziek de Marche royale to spelen en de - Marsoillaiso en do troepen presenteerden do wapens. De Koning, van uit het portel van zijnen wagen, groette oone laatste maal don voor zitter en do overheden die er zich bevonden. Betooyers veroordeeld. Verscheidene personen, die aangehouden werden bij do aankomst van den Koning to Parijs, in den avond van den 7, werdon ver oordeeld om kroten, beloedigingen, opstand on gewelddadon, jegens de agenten hunne veroordeolingen verschillen tusscheu twoe maanden en zes maanden. Uit de Zondagklok m bijvoegsel van onzen achtbaren konfrater De Klokke Roeland Die naam is dikwijls vernoemd geweest gedurende deze laatste tijdeu opgeruide en vordwaaide ongelukkigon hebben hem ver vloekt; de zoo kriste«e(?) P. Daens, do haat dragende Farizeër, spaarde geen enkel zijner lage scheldwoorden; de katholieke bladen, zonder onderscheid, hebben hem bewonderd en opgehemeld. En terecht M. Woeste is een groote figuur in onze parlementaire wereld vriend en vijaud zijn het eensom to roemen zijne krachtige welsprekendheid, zijn helder doorzicht, zijne behendige taktiek, zijn immer strijd lustig karakter, zijne vorbazonde werk* kracht, waarop nog jaren noch ziekten vat hebben. Doch wij huldigen hein vooral als een groote figuur in de kristene katholieke wereld. De drijfveer van al zijn daden, dat Is hot heil der Kerk het doel dat hij steeds be oogt, dat is de verheerlijking dor Kerk de lichtbaak dio hij immer in oogen houdt, dat is nog stoeds de Kerk. Kristenen, zooals hij, zijn zeldzaam; men- schelijk opzicht is hem totaal onbekend.Zijne overtuiging glanst in volle daglichi; onbe wimpeld verklaart hij zijne verknochtheid aan den Paus, zijne liefde tot Cliristi Kruis, zijn vasten wil dit Kruis overal to zien zogevioren. En hoe men spot of hoe men raast, hardnekkig houdt hij voet hij stek, en strijdt den goeden strijd voort, zonder zioli in 't minst te bekommeren om al 't lawaai zijner tegenstrevers. Hij streed nooit voor de eer, waut hij misprijst ze. Ilij streed nooit voor geld, want hij die schatten kon vorgaren, leeft zoo oenvoudig mogelijk. Een apostel is hij, in den waren zin des woords. Een voorbeeld voor velen die slecht3 kristen zijn en katholiek met naam. Eene eer voor ons katholiek België Mocht* hij nog lang aan onze spits staan. Dat geve God Het Albaneesch Vraagstuk. Een telegram van Essad Paclta Do Daily Telegraph verneemt dat Ismaël Khemal, hoofd van het voorloopig bewind van Albanië tegenwoordig in Londen Donderdag van Essad Pacha een telegram heeft ontvangen waarin deze verklaart dat hij zich nooit tot koning van Albanië zal uit roepen, vermits zijn eenige wensch is, zijn land als eenvoudige soldaat te dienen.Nooit opende hij onderhandelingen met koning Nicolaas, aangaande hot Albaneesch koninkrijk en het was de hongersnood, die hem lot do overgave van Scutari dwong. Hoe men lo Engeland de houding van Italië v beoQideelt De Daily Chronicle bestatigt de onnoodige ongerechtigheid van Italio jegens Griekenland, en bestempelt do aanspraak van Italië op Albanië en de eilanden der Egeesclte zee, als deze van den zeerover. Hij drukt de hoop uit dat de Franscho en Engel* scho diplomatie er de verwezenlijking zullen van verijdelen. Het nieuw Mnntenegrijnsch ministerie Het nieuw Montenegrijnsch ministerie U volgonder wijze samengesteld Voorzitterschap en oorlog r Sordar Jonko- vitch binner.landsche zaken M.Goinitch, rechtswezen M. Lionba Bahitch buitenland, M. Flamenatz, oud zaak go* lastigde te Constantinopelbinnenland on eoredienst; M.Micko Nianhovitch,— werken M. Risto Perovitch. De Bnlgaro-Servisciie Betrekkingen Men meldt uit Sofia. Do handelswereld ert de pers zich nogmaals vijandig geloond heb bende met de ontvangst der Servische afge vaardigden gezonden ion einde oen nieuwe economische verzooning tot stand te brengen hebben de handelskamers van Bourga on Varna de handelskamer van Sofia bericht dat zij in die huidige omstandigheden de onderhandelingen tusschen Servischo en Bulgaarsche afgevaardigden ala ontijdig aanzien. De uitwinning van Scutari door de Idontenegrijneif De koning van Montenegro heeft aan da ministers dor zes grootmachten eene nota gezonden, ze berichtend, dat hij aan do Monlenegrijnsche afgevaardigden te Scutari inlichtingen heeft doen goworden hun voor schrijvend van met don kommandant dor zeemachten samen te werken tot da te neme» maatregelen voor do ontruiming der stad. Men meldt uit Geltinge aan de Nouvelle prexse libro de Vienne De onderadmiraal BUrney en de civiele gouverneur van Scu tari M. Plaweuatz, hebben Donderdag namiddag het proces-verbaal tot de ontrui ming van Scutari geteekend. De Monlotie» gers vingen dun mot de ontruiming aan. Hot verlaten der verschillende posten en het vervoer van alle materieel zullen eenig* dagen vergen. De Italianen op Rhodes Donderdag zijn in Piree, Thymandkif." neef van den cecumenischen patriarch en d« aartspriester Kyriakidis aangokomen, wijl zij uit Rhodes verbannen zijn. Zij doelen mede dat de toestand der eilan den door de Italianen bezet, onhoudelijlc geworden is. De Italiaansche overhode» gaan alle palen te builen en een diepe haat is ontstaan tusschen de Italianen en de eiland bewoners. Een brand te Scutari Volgens inlichtingen uit bijzondere bronT te Weenen ontvangen neemt de brand, die Donderdag in oen bazaar is uitgebroken snelle, uitbreiding, daar liet zoo hevig waait on er geen water voor handen is. Luidens dezelfde tijdingen loopt het go- ruoht dat er Montenegrijnen verdacht wor den dezen brand gesticht te hebben. Men bericht telegrafisch uit Cettinje,- Vrijdag: Do Montenegrijnscho troepen zijn toegesneld en hebben na eenige uren woc- kens den brand kunnen hlusschen. Verscheidene winkels zijn door den brand' vernield. Naar inlichtingen uit Callaro ontvangen heeft de brand in don groolon bazaar van Scutari aanzienlijke boeveelheden, tapijten zijdon stoffen, en weelde artikelen in goud en zilver vornield. Men zegt dat do vorliezen aanzienlijk zijn» Oe brandstapel is uit. De gewone toe* hoorders. De liberalon beginnen. (Van onzen bijzonderon briefwisselaar.) Brussel, 9 Mei 1913. Nog een dag voor do interpellatie Meche- lynck-Franck. En de zitting duurde dan nog tot 6 uro 15 minuten. M. Masson lijk gewoonte is zijne vriendon ter hulp gekomen om zijne logebroeders uit dor. slag lo trekken. Wat een schrikkelijk man, die Masson 't Is eon exprestrein die 125 kilometers per uur aflegt. Maar 't zijn ook enkel woor den en geen redenen. M. Hoyois heeft er meesterlijk op geantwoord. Do plaats en de tijd ontbreekt ons lioel om die meesterlijke redevoering weer te geven, maar M. Hoyois wierp al do drogredenen om van Masson, die maar do herhaling waren van dio van Me- cholynck en Franck, en langdurige toejui chingen van heel de rechterzijde boweioa

De Volksstem | 1913 | | pagina 1