DE KAPITEIN MET DE ROÖDE HANDEN MOEDER Siole Catiiariiia-Loiieelj. Katholieken Volkskring, St. Jozef, MeuleschettestraatZondag 4 Mei. De plechtige ontvangst van don nieuwen Herder van Sint Jozefsparochie in den Volks kring, heeft onder alle opzichten de stoutste verwachtingen overtroffen. Einde van een officier Plechtige ontvangst van den E- H- Pastoor Van Eerrawegs Be ronde van België ErernbocSegem. 11 EN 12 MEI 1913 DE VOLKSSTEM Ons zoo boeiend mengelwork, dat onze lezers in gedurige spanning hiold, loopt len einde. De onlknooping is nakend. In ons nummer van Dinsdag aanslaande, boginnon \vij oen nieuw mengelwerk. dat onder oogpunt van dramatische en roerondo toonoelen, men in niets zal moeton onderdoen voor do voorgaande verhalen welke wij reeds tor lezing gaven. Leest dus in DE VOLKSSTEM van Dinsdag ons nieuw mengelwork. Mijnheer do Uitgovor, Met spijt niets govondon in De Volks stem van Zondag over Lombeek, c Daar Do Volksstem reeds met zooveel onbaatzuchtigheid voor onze markt werkte, denk ik wel dat gij ook mijn schrijven eon plaatskezult vorleenen. Werkstaking is or geweeot in het land, en nu komen er uilen werkstaking galmen tegen onzo markt. Socialisten en liberalen zijn ovoral dozelfdo. Afbreken, ALTIJD 1 ophouwon, NOOIT Ruzie stoken op allo dorpen, ton profijt© dor orgslo boerenvijanden, do liberalen, dal is ÜILENGALM3WERK Dat onzo markt floreert, dat weet iodor- oen Go moet daarvoor op geene kas, op goenen bloemzak of biervat gaan staan. Niet zien dat onzo markt Üoreort, is gelijk een uil do kijkers voor do zon toonijpen 't is do zon mot 'non domper willen dooven. Echt domperswerk In een uwer voorgaande nummers, Ilcor uitgever, bobt go laten hooren, dat do markt van Lombeek tegengewerkt wierd. 't Was zoo, en van dan af hadt gomooton doorspre ken. Do uilonkiekons waren dan al volop aan 't broeien, en nu zijn hunne eiers to Brussel in don framagonswinkol uitgekipt. De Buitongalm is tégen ouzo markt, tegen onzen Dries, legen do welvaart onzer ge meen lo. Die gedoomde politiek tochWat al schade hebben socialisten en liberalen mot liunno politieke werkstaking aan 't land on den werkman niet berokkend Ziot eens wat schade zo aan do Belgischs Rent deden, met don toestand vau 's landsmiddelen gedurig, tot in don vreómdon toe, to bozwaddoron. Do minister, in volle Kamer, verweet bet hon nog deze weok. En nu komen zo bier ook, dio Brusselscbo liberalen, opgestookt door 'nen dweerzerik, mot hunne gazet, onze markt kleineoren, afbreken, do neringdoe ners van den Drios het brood uit don mond sleuren, en hot schoonste vooruitzicht voor onze gemeente in rook doen vergaan, 't Zou moeten hier zijn... 't zou mooton daar zijn... Echte afgunst Kibsstokerij GIST en twistmannen Allen waren ze voor de markt... en nu eon bewijs dat zo lukt... nu, zijn z'er uit kiesbelang tegen. Do men- schon soudon wel kunnen bravo roepen. Volgens die mannen van plezier, waro hel nog betor dat de menschen van den Dries mot een orgeltje, de douron afgingen, om hunne bclastingcenton rond te balei?, dan dat ze met de markt deftig hun brood zouden winnen,.. Afgunstige comedian ten zij dit... zij dat... zij do mannen van 't licht libe raal licht V-ngens dat niet beslaat als in broodroovorij, en orgelwind. Dat do Lombekenaars werken on vroeten voor hunne markt, dat zij ze nog meer en moer bovoordoeligen met al do voortbreng sels hunner pachthoven, en ze zal fioroeron en blijven floreeren, tot spijt van al die pre tentieuze politieke hansworsten. Onzo markt vraagt geene politiële, maar zaken, zoo verstaan hot ook onze heestea- koopliedon. Wog met die politiekers Is het niet redelijk, Heer Uithever Zoo gij bot vindt mot mij, dank voor do verleen de plaats. Een bloemzak van Lombeek. KERKELIJK NIEUWS BOTTELARE Op 2* Sinksondag aanstaande zal in parochiale kork van Bottolare do plechtige Novene beginnen tor cere der H. Moedor Anna, bijzonderlijk aanroepon in do huise lijke moeilijkheden on 0111 bravo kindoren lot Gods eer to krijgen en op te vooden, Op lc Sinksendag om 4 ure 's namiddags aankomst der bedevaarders van Deerlijk (West-Vlaanderen), Solemneel lof, waarou- i der Sermoen. Op 2° Sinksendag om G ure de eerste mis, am 9 ure do solemneele Hoogmis waarna Sermoen, o:n 4 ure inhaling dor Bedevaar ders van Berlaro daarna Solemneel Lof ou Sermoen. De andere dagen dor Novono Solemneele Wis, om S uro en om 4 ure 's namiddags het Lof. Do sermoenen zullen gepredikt worden I door oenen eerweerden Pator der Abdij van Affligem. Op alle Dijnsdagen van het jaar geschiedt I or in de kerk van Boltelare een solemneele I mis om S ure, ter ecre van Jezus. Maria, Anna. in den Do voormiddag echter was eono bittore teleurstelling, do plassende regen viol zondor ophouden en schoon dit tweedo Feest ook to doen misvallon doch rond II uren gelukte het zonneke de donkere wolken te doorbo ren en zond eenigo straalkons van hoop in do moodelooze horton der St. Jozefsparochia- non. Met onzekerheid en angst werd er nog wat gewacht, tot eindelijk na don middag, de kleine smokkelregea den algemeenen geestdrift niet meer kon weerhouden elk was te been, en on eon too verslag zag mon in de gebuurto'der Pastorij en in al do stra ten waar de stoet moest voorbijgaan, do vlaggen uitsteken ea blijde wapperen. Om 4 1/2 ure moost 'do stoet gevormd worden op do koer der Patronage van den beginne af zag men dat er veel volk aan den oproep ging beantwoorden en inderdaad reeds voor 5 uren stond eéne overgrooto massa gereed om don Il6rdor ter Pastorij uit to halen on zegevierend naar het lokaal te brengén. Eon groep Flinke Ruiters van Schaar beek opende don stoot onder hot geleide der Fanfaar van den Volkskring dan volg den da leerlingen der Lagere school, Zon dagschool en Patronage, allen mot eon drie kleurig vlagje in do hand dat zij, in het voorbijgaan aan de Pastorij en bij het aan komen aan den Kring geestdriftig zwaaiden onder don kreet Lovo Mijnheer de Pas toor. Dan volgden de twee studiejaren der Am bachtschool, een flinke groep van uitgelezene leergasten en eindelijk de bloeiende Volks- rïng, waarvan niet min dan GOO loden wa ren opgekomen. Het was een indrukwek kend© stoet van meer dan 1200 jongelingon en mannen. De ruime feestzaal was kunstig opgeschikt en versierd door de bekwame zorgen van M. Ch. Dacns onkel de leerlingen der Am bachtschool, de leden der Fanfaar en Vólks- kring waren tot de plechtigheid toegelaten nog was de zaal letterlijk opgepropt. M. Polydore Van Ghijseghem, Voorzitter van den Volkskring, in naam van bestuur en leden, deed in gepaste on treffende woorden den welkomgroot aan den nieuwen Herder, bracht eene aandoenlijke hulde aan de afge storvene Eere-voorzitters, Eerw' Heercn Willems en Puissant, en stelde den E. II. Pastoor Van Herrewege, plechtig aan als Ecre-voorzitter van den Volkakring en al zijne afdaelingen, onder do luide toejuichin gen der leden. Do Eerw. Ileor De Meester, Bestuurder van den Volkskring, nam het woord en on derhield do leden over de beteekenis van dien dag. Eigenaardig on boeiend, nu kluch tig dan fcerlroerend, aangenaam en onver- geetlijk was zijne redevoering cene aan eenschakeling van gepaste zinspelingen, troffeude beelden en welgelukte toepassin gen. Hij sprak van den gestolen Herder en verweet aan de tegenstrevers al de schande van die spijtige diofte doed openbare resti tutie aan de gekronken rechton van het volk en schonk den Herder weder aan den geest drift zijner parochianen beschreef de plech tige intrede van Jesus in Jerusalem, met do toejuichingen der menigte die hij wedervond in do blijdo betooging van dezen dag, onder de blijde vreugdekreten Benodiclus qui ve- nit in nomine Domini. Gezegend dio komt, van Hoarewege. Verders wees hij, op de onstandvastig heid van die menigte en verzekerde aan den Herder eene blijvende verkleefdheid van zijn volk dat heden hem uitriep on aanstelde als Koning en Eero-voorzitter van al de be staande inrichtingen beschreef op mees terlijke wijzo dat uitgestrekt koninkrijk van den Volkskring en verdeelde het in negen provinciën Lagere school, Zondagsschool, Patronage, Volkskring, Bond van het H. Hert, Maat schappij van Bolders en Kaarters, Fanfaar, Tooneelbond en Ambachtschool, beschreef in vleiende woorden iedere der inrichtingen en sprak met lof van de leden die ze bevol ken noemde van dat rijk de Ministers en Kamerheorcn, Priesters, onderwijzers en Bestuurleden, cn braokt eene dankbare hulde aan do welhebbende burgerij van do parochie die in dat machtig rijk eene kolossale som van vrijwillige contributie's zoo mildig heb ben geschonken on nog gedurig aanbrengen. Ilij eindigde met don lof van don Ilorder dio overal den besten indruk hooft gemaakt en van nu af allo herten heoft gewonnen. Daverende toejuichingen begroetten dozo redevoering. De Herdér was zienlijk ontroerd; hij be dankte alle Voorzitters en leden voor de eer hem bewezen, do genegenheid hem botoond en de geschenken hem aangoboden; zin speelde op do prachtigo bloemententoon stelling van Gent, die hij vergeleek aan de nog schooner uitstelling van weldoonde in richtingen door den grooten 'Paus Leo XIII ten voordoele der- werklieden teweeg ge bracht; bezocht in 't bijzonder do afdeeling van St-Jozefskring mot zijne menigvuldige parkon van maatscliappolijko inrichtingen, waarvan do bloem niet zal verslensen en vallen maar rijke vruchten voortbrengen voor Kerk en Maatschappij. In het opnoemen der afdeelingen steunde hij vooral op don Bond van hot II. Horten drukte den wensch uit dat die Bond zich nog meer zou uitbreiden, en dat zijne leden de verbintenis der maandelijke Communie getrouw zouden naleven. Ilij aanveerdde mot genoegen het Eere- voorzittorschap van de verschillige werken en vond zich in al dio maatschappij ou en bonden zoedanig gewikkeld en gebonden dat hij er nooit moor zal uitgeraken en zijn loven zal moeten verslijten op St-Jozef, hetgeen hij persoonlijk wcnschte; die kete- non noemde hij liefdebanden die me» geemo draagt. Hij zegde uiterst gevoelig tc zijn aan do reeds talrijke liefdeblijken der parochia nen, die van nu af zijne beste vrienden blijven, aan wier welzijn bij ook van nu af met hert en ziel is verkleefd en toegewijd. Langdurig handgeklap keurdo dezo herte- ïijke woorden ton volle goed elk was om ter meest tevreden, en gansch don avond nog word er gesproken ovor die schoone vergadering, en over d n vriendelijken lier dor, op wions gezondheid or dan ook no£ menig glas werd gedronken. De leden dor Fanfaar, vergezeld door oeniga Bestuur- en Werkende leden van den Volkskring deden een bezoek aan de herber gen van hunne medemakkers, en onder het spelen der schoonste stukken van hunnen nieuwen repertorium, slotou dezen onvergo- telijken blijden dag. Lang leve onzo nieuwe Horder, Geze gend die gokoaion is van Heerowege X' 1911. Luik-Brussel, 283 kim. Vanden- eerghe, 2. Pélissior, 3. Louis Ileusgliem. 1912 Anlworpen-Brussol. 28G kim. 1. Defraeye, 2. Vaiidonberglie, 3. Illaiso. In 190S en 1909 waren er maar 6 rill on. Aalstersche Velodroom. De koers van lOOkilom. mot tweetal voor onafliankelijkcn, welke moest plaats grijpen op 1 Moi, is bepaald op Zondag IS Moi. Van Branteghem van Aalst zal voor do eerste maal strijden als onafhankelijke. Op Zondag 22 Juni richt do Volodroom oen koers in voor beroopsronners van 100 kilom. in 3 reeksen, 30, 30 en 40 kilom. Slechts acht renners worden aanvaard zonder fixi om 8 prijzen iobotwisten als volgt: 150, 120, 100, 80, 60, 40, 30, 30 fr. Premiën GO fr. Inschrijvingen zenden Boude wijnkaai, 22, voor Doudorda^ 15 Mei. - i Moorse. Op Zondag 25 Moi 1913, grooto vèl'okoer- sen, 100 fr. vooruit. Do inschrijvingen wor den ontvangen bij Karei Do Wover.Moorsel- Dorp 1.10 fr. tot 23 Mei nadien dag tot 25°, 1,00 fr. Aalst (Grooten Boliowêg) Grooto baankoorsen voor beginnelingen, die does jaar nog geen 5 frank gewonnen hebben, op Zondag 11 Mei, op den afstand Bollewog, Tragel, Rood Iluis, Hofslade, Dendermonde, Zole, Lokeren on terug. Voor uit, 10 frank. Maandag 12 Moi. groole baankoers voor rij dors dio nog nooit prijs behaalden. Weg wijzer Bolleweg, Ilokelgem, Assche en terug. Vooruit 10 frank. Inschrijving voor beide koersen bij Henri Do Slerck, Grooten Bolleweg, Aalst. WIELRIJDEN V/at zij wonnen Na de zesde rit was do winst dor reders als volgt fr. Ganthy 100 - 250 175 250 100 300 1,175 Buysse, 30 - 250 300 - 175 100 955 Masson. 50 - 75 75 350 50 25 625 Engel E. 300 175 475 Fa her F. 25 300 - - 75 25 40 4G5 Scicur L. - - 100 100 100 40 30 370 Vandenberghe300 175 475 Hfusghein II. - 25 40 - 150 75 50 340 Dofraoye 175 50 50 - - - - ;275 Rossius J. 40 75 150 - - - - 2u5 Cooroims J. - 25 80 50 30 - MottiaPL -- 30 50 80 25 25 185 210 Alavoine J. - 100 - - - - - 100 Ho? lei a P. - - 25 40 30 - - <15 Clirislopho E. - - - 30 40 20 10 £00 Masselis J. 75 75 llcusghern L. 20 30 - - - -• 50 Pólissier II. - 40- 40 Monscur G.25 - - - 25 Verselrooro 0. 25- 25 Lnguet L.2 5 25 Paul Ernest. - - - - 25 - 25 Lamou R. - - - 20 - - 20 Spiessens A. - 20 - - - - 20 Figuet,- 75 75 Zevende en laatste rit ANTW-ERPEN-BRUSSEL 295 kim. Do wegwijzer voor do laatste rit is als volgt Anntwbrpen (Deurno-vortrek) Oostmaole, vlieg, kontrol. Turnhout, vl. kontrol.Moll, vl. kontrol Neerpelt. vaste kontrol on verzorging. Ilumont, vl. koulrol. Breo. vl. kontrol. Mueseyck, vl. kontrol. Lanacken, vl. kontrol. Tongeren. Vaste kontrol on verzorging. Hasselt, vl. koulrol. Diest, vl. koulrol. Aorscliot vl. koulrol. IIaeciit. Vorzorgingskonlrol. Vilvoorde, vl. koulrol. Mebchtbm. Vaste kon trol. Brussel (Velodrom van Karreveld Aank). EorcHjst van den 7° rit 1910. Luik-Brussel, 257 km. 1. Masselis 2. Dot hier, 3. Devroyo. De geneesheer had den mood opgegeven, 't Was daar niets meer aan te doen. Ge kost dat zien als ge uw oogen openzette. Eene al te klaarblijkende tering had zich vorklaard en daarbij 't was nog eene vliegende tering. Ja, de nog jeugdige Edmond D. G... was ter dood veroordeeld. Geen genezing meer mo gelijk. Binnen vier on twintig uren kon alles geklonken en gedaan zijn, Ook vandaag zal ik niets moor verdui ken, dat ware belacliGiijk,» [zoo meendo de doktoor. Ilij riep den vader van den jongen officie; in den hook der kamer en fluisterde hem in 't oor 't Einde nadert... de pols slaat bijna niet meer., wilt ge dat bestatigon.. ziehier... En de geneesheer gevolgd van don vader nadordo hot bed van den zieken officier en deed hom mot eiffèn oogen en hand govowlcn dat het leven het al te zwak lichaam verliet. Do vader bekeek den dokter cn zweeg. Doch de zieke vroeg klagend «Hoe bevindt ge mij, doktor «Maar... boter eh, basto I -«Ik voel me toch zoo flauwkens Ah I wat wilt ge or aan doen Dat kost tijd; dat komt te peerde en 't gaat to voete weg fluisterde de vader!.., In het salon daarnevens speelde dö ge- Moesheer zijn handschoenen aan en binst die tijd zegde hij aan vader, moeder, vrouw, zusters, oomon en mooi«n ou meiden enz. Woet ge wat,als go er een priester begeert bij te roepen... het oogonblik is aan gebroken 1 't wordt tijd Oh. toch nog :iiot Dat zou hem den doodsteek geven, riep de vrouw van den zioke uit. Zoo als ge wilt. ik zeg het u omdat ik het mij tot plicht reken u te verwittigen.... Natuurlijk lieer dokter en we zijn er u droevig doch hertelijk dankbaar voor Ik heb de eer u allen lo grooten. Wanneer keert ge terug, dokter Ik kom niot meer weer, tenzij ge mij roept... «Is hij toch zoo ziek Ik herhaal het nog eens, hij kan niet slechter zijn. En do geneesheer stapt builen maar bij het overschreden van den dorpel on een siga retje aanstekende, herhaalt hij bij zich zclven het woord van de vrouw Dat zou hem don doodsteek toebrengen En een schokschouderen gaf te kennon zijn spijtig medelijdon. Ginder boren was 't salon als in een tooneel van conen schouw burg horschapen. De zieke met don dood op 't lijf, 't doods zweet op 't aangezicht kuchte en zuchtte. Vooraleor hem te naderen, ging men zich oens bekijken in den spiegel, wreef men zich iet of wat de oogen, verdook men met een snuifje wit poeder de roode vlekken door het overvloedig weenen veroorzaakt; schikte men zijne haren nam men eene geveinsde houding aan en kwam men hinnen op de teenen. Dag Edmond.Pag, antwoordde droevig de zioke. 1-Ioe is 't mot den eetlust?... Hebt ge goen honger Hij schudde 't hoofd om te beteokenen dat zulke taal daar niet van pas kwam. Wat wilt go er aan doen, beste jongen/ 'tis natuurlijk, gij verspeelt geen krachten..] dus ge moet ze dan ook niet herstellen... als ge een beotje melk of een zacht gekookt oi1 begeert...? ge weet, een teeken is ons ge-j noog... j Een kwartier nadion kwam zijne vrouw af. Ah wolEdmond beste Edmond 't Is geheel natuurlijk dat go u niot bo-< ter bevindt... 't weder is al te slecht, een' ijskoude regen ploft over de aardo nedor, de muren zweeton van de vochtigheid. Ik dia nochtans zoo gezond ben, alles wit ik inf 't lichaam heb, doet me pijn. Een kwartier daarna, mon onkel Eh wel mijn beste jongon, dat gaat" iets of wat Ge ziet er niet geheel opperbest uit... maar de onverzorgde vallingen, genezen maar langzamerhand dat is gekend Nu de barometer gaat omhoog.... 't is waarlijk een geluk dat de barometer omhoog gaat Dan kwamen do drie ma tanton Wilt ge wat tisane drinken De k s is wat verminderd sinds gisteren..., oh dat kan men bestatigen wacht eens ik ga uw hoofdkussen wat arrangeeren... zoo 't is dat. Juist op dat oogenblik kreog da zieke ecu® crisis 't Zal niet zijn, besto jongen Maar zeg eens, ben ik in gevaar van te sterven ondervroeg do zieke officier. En de drie tanten staken hunne zes armen in de lucht en roepen allen te gelijk, mat een veroutweerdigd govaar van openlijk protest: In gevaar I Wilt ge wel daarvan zwijgen. Zeg toch zulk geene wreede din gen. Ge zoudt ons 't hert doon breken met al uwe inbeeldingen De geneesheer vindt u veel beter dsn gisteren Ge gaat toch gee n zwarte gedachten krijgen zeker... ik veron derstel toch niet dat ge benauwd zijt Neen, bevreesd ben ik niet hernam de jongeling, (de oogen dansten in zijn hoofd van de hevige koorts).Ik zou 't noch tans geemo weten Eh wel 1 we zeggen 't u... ge lijdt aan eene verwaarloosde valling, ziedaar Wie heeft er geene valling, binst zijn leven Wacht u zulke taal te voeren als uwe jonge vrouw of uwe ouders bij u zijn I T13 aardig, de mannon kunnen weinig verdragen... on zelfs de officieren niet Zij hebben wel nen sabel aan de zijde han gen maar als ze een nootje te kraken heb ben, den rnood zinkt hun in de schoenen, t® meenen alles verloren... Gevaar?.., Zijt ge zot dan? Wij zullen liever uwe koffers gaan gereed maken om naar 't Zuiden te trekken...Om 7 uren 'S avonds, allen zijn aan 't avondmalen. De kleine Joanna tien jaar oud de zuster van Edmond, kwam haar nagerecht bij het bed van haren broeder opsmokkelen. Zij waron nu alleen en 't deed den zioke deugd, zoo een open aangezicht van een rechtzinnig kind voor hem to zien. (Vervolgt.) Verleden Zondag 4 Mei, vierde ons talrijk genootschap der Xavorianeu zijn vijftigjarig jubelfeest. In do eerste mis waren de 400 leden tegon-j v/oordig om de feestelijkheden te beginnen met eene algemoene communie. Na de Hoogmis werd er aan 20 jubilaris sen, medestichters vau hst genootschap, ecu® prachtig® gedenkenis overhandigd. Ongelukkiglijk viel er inlusschon een overvloedige regen zoodat soms do eeno of do andere reeds wat den moed zou beginnen te laten zakken, toen met den middag er eenig licht in do wolken doorkwam. Aan stonds sloeg men de hand aan het werk om do laatste versieringen te voltrekken. Om 2 uren vormt zich een machtige stoet, bestaande uit IS maatschappijen van gebu- rigo parochiën, wolke hunne medebroeder® van Erembodegem wilden komen helpen feesten. Statig doortrok de talrijke stoet de bijzon derste straten der gemeente. Aan het go- meentehnis was een verhoog geplaatst, waarop wij bemerkten den E. H. Algerneo- non Bestuurder der Xaverianen, de geeste lijkheid der parochie en de Katholieke Hoeren Senators, Volksvertegenwoordigers en Pro vinciale raadsleden van het arrondissement. Deze werden door de voorbijgaande maat schappijen gulhartig toegejuicht, vooral de achtbare heer Woeste. Voor de kerk hield de algemeene bf.'sluur- der der Xaveriano» eeno prachtige en vurig® aanspraak, wolke meermaaVs door luidruch tige toejuichingen onderbroken werd. Na hot zingen van hot feestlied en den zegen met het Allerheiligste Sakrament wor- deu de herinneringsiuedaliën aan de doelne-

De Volksstem | 1913 | | pagina 5