Goring in de Balkanen Nog de tiende Bonnsi 'T EEN EN 'T ANDER BUITENLAND PJsgeatie^ds jjsas*gan?j ti' SO Dinsdag 13 en Wasnsdag 14 Eüei ISI3 DAGBLAD Bestuurder: J. Van Nuftet-De Qendt. Se bandieterijen te Gent GEHEIMZINNIGE ZAKEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. 1° UITGAAF, 4 s. 's alouds e> 2* UITGAAF, 7 u. 's avonds <ip Pour toute la publiciié jcoir. merci ale et fiuancière du journal, s'adresser uxclustv-emcM U l'A^ence Réclame Codts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELENi TE BRUSSEL CS. GODTS, Geursplaats, 8 Telefoou A 3299 TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1.00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commercialo en financieete aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplauis, Brussel. Sport (per regelV fr. I.0Ö Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onlangs schreef ik cenige woorden over de eerste bron van verderf op onze dagen t. w. slechte beelden en printen, nu over de tweede t. w. de slechte schriften. Reeds meermaals is de Volksstem in zijne kolonnen ridderlijk tegen die laffe pogingen uitgevaren, reeds dikwijls do lezers gewaarschuwd tegen slechte lezing. Doch enkele beinerkingon, welke nooit schaden, wil ik in 't midden brengen. Niet te dikwijls kan men er op weerkomen. Evenals do regen drup, den mergelsteen uitholt endoor- dringt, zoo ook zat 't herhaald pogen iets goeds medebrengen. De pen is zoo machtig. Wat al voordeel is er niet van le verwachten voor het goede, doch helaas, hoe monigwerf wordt zij misbruikt voor het schadelijke, het echt duivelsche. Hoe kan do pen lokken, streelen, ver leiden. Meer nog dan van hot gespro ken woord is haarinvloed overmachtig Do pen door een ervaren hand gehou den, kan de betooverendste toonoolen de walgelijkste losbandigheid voor de gretige oogen dor lezers doen verschij nen. Zij kan nog meer. Als een ser- pont houdt zij zich onder schoonen, bloemigen vorm schuil, zij loert en slaat de doodelijke wonde diep in de hand van hem dio ze plukken wil. Met het grootste onnoozol uitzicht, sluipt zij binnen en legt in een naar regelen soms, zulke groote hoeveelheid ge vaarlijke stoffen le gisten, dat de uit wasemingen derzelfde den toeschou wer als dooden zullen. Doch wat valt er te denken van de zoogezegde gazetten dor liberalen Zij zijn cci'St on vooral tegen den gods dienst; alle d2gcn gaan zij verder in hunnen oorlog tegen God en Kerk. De priester en do kloosterlingen worden er aangerand, de godsdienst door de modder gesleurd,beschimpt,bespot vei loocbend. Het geloof tracht men te ondermijnen, wog te schoppen, de best gegronde geloofspunten wil men verwerpen. Kan het anders. Hat Hbei-aUsmus is de vrijdenkerij of is niets, schreef weleer eens een liberaal blad. Vrijdenkerij of niets 1 Dus werkt het met alle macht om Christus rijk omver te werpen. Doch zij zijn te vergelijken aan den zot, die 't graniet eerier rots met zijn wandelstok wilde stuk staan. Do stole brak en do samen geloopen menigte lachtte om do snel heid van den dwaas. Mag een katholiek zulke bladen le zen Het antwoord is onbewimpeld Neon, duizendmaal neen Iedereen die dezulke leest is plicktig voor God, die hem strenge rekening zal vragen. Hij is plicktig ook voor zijnen oven- mensch, want zijn doen en laten valt terug op 't ondersteunen en 't ver spreiden der slechlo pers. De liberalen zullen zich wel wachten eene gazet of drukker, tot den goeden kamp uitge- dosebt, to ondersteunen, Is hel dan niet droef om vast stellen dat zoo de katholieken lezers zich moesten heel en al onthouden van liberale gazetten, wij er menigeen op staanden voet zou den zien vallen en kwijnen. Met welke uitviuchtsels verbloemen zij hunne snoods handelwijze 1 Het gewoon deuntje Ik moetalles lezen, ik hoef de twee k'iokkon to booren, ik ben te gen zulk gevaar bestand, ik zal op mijno hoede zijn, enz,, enz., «klinkt al zoo uitzinnig als te zeggen ik ga eone groote hoeyeelheid vergit inne men. om tc zien of het wel dooden zou, en de doktor gelijk lmett als hij op zulk fieschsken een doodshoofd plakt. Waf meer is, wij hebben ook voor ons het onfaalbaar woord van dengrooten .Too XIII in eone wet uitgevaardigd op 25 Januari 1897 De dag- en weekbladen en geschriften, die den godsdienst of de goede zedon bekam pen, zijn niet alleen door do natuur wet, maar ook door het kerkelijk recht, verboden. De bisschoppen moe ten zorg dragen, de geloovigen te on derrichten nopens het gevaar en de schade van dergelijke lezing. In zulke bladen mag men niets aankondi gen, tenzij uit nood en groote reden.» Nog een ander middel tot versprei den benuttigen de vijanden. Overal in 't publiek, hijzonder op do treinen, laten zij bunno slechte bladen achter, omdat het vergif in andere handen val len. Daartegen moeten wij zorgen ook met dezelfde maat te meten en ons goed dagblad te geven aan lien die er geen hebben, een abonnement te ne men voor twijfelachtige of vijandig ge zinde, ofwel op trein en waar wij hel gevoeglijk kunnen doen de slechte bla den meè te nemen om ze te vernietigen on er een goed achter te laten. 't Mag toch niet gezegd blijven, dat de kinderen der duisternis slimmer zijn dan de kinderen des lichts. Luc. PB'o-yinciaal besSuup van ©OSt-ïlEsandePeDI. Do aanstaan de Zittijd dor jury, ingesteld bij art. 7 der wot van 10 April 1890, om de getuigschriften van middelbare studiën goed te keuren en over to gaan tot do voorbereidende proeven, voorzien bij artikelen 10 en 12 dezer wet, zal, zoo noodig, geopend worden te Brussel, op Vrijdag, 1 Augustus 1913, te 10 uur. Po vragen lot goodkeuring en tot inschrij ving zullen aanvaard worden in de hoofd plaats van elke provincie, van 15 tot en met 25 Juli aanslaande, denZondag uitgenomen, van 0 tot 12 uur. UakoE*ganisatis. -Ansbacids Saeeiesa en Eiandeflaars. Bolgi- sclio vakhonden en handelaarshonden ver meerdoren van jaar tot jaar, onder den vorm van vakvereenigingen of samenwerkende maatschappijen. In 1910 waren 334 j iu 1912 reeds -145. A I)e hakkers en de vleescUhouwers stichtten er het moest er zijn 82 vereenigingen van beenhouwers en G2 van hakkers. Er bestaan verder nog 63 kleine burgers- bondon, 20 vereenigingen van handel en nij verheid5 syndicaten voor verzekeringen, inlichtingen of ontvangsten 34 gereed schapsyndicaten 23 kredietmaatschappijen en 2 gerangschikt onder de rubriek Ver- jchülige. Eesi «Te Ocum- voor den Paa§S. Zondagavond word in de basi liek van St-Pieters, te Rome, door kardinaal Ratnpolla een plechtig «ToDoum» gezon gen om God te danken voor de genezing van den Paus verscheidene duizenden geloovi gen on talrijke vreemdelingen woonden do plechtigheid bij. Verscheidene kardinalen, de vertegenwoordigers vau het diplomatiek korps, de zusters en de nicht van deu H. Va der waren aanwezig. De huizen der Rustieueciplaats waren met. veelkeurige venetiaanscbe hutteen is verlicht en de gevel van do basiliek en do zuilen reien met duizenden lampions Hot kruis van de groote koepol, was voor do eerste maal sinds 1870 verlicht. Al de kerken van de Eeuwige stad hadden ook voor eene verlich ting gezorgd. Hoodspelden als open&aar» geuaai*. Door den minister van Open bare Werken in Frankrijk is aan de spoor wegmaatschappijen aldaar herinnerd dat art. 00 van het dekreet van 1 Maart 1901 verbiedt toegang tot do reizigers to vorleeneti aan personen die drager zijn vau voorwerpen die hunne modereizigers kunnen hinderen. Ingevolge vorzookt hij do spoorwegmaat schappijen, door middel van plakbrieven bekend te maken dat do niet van veiligheids- dopjes voorziene hoedspolden onder toepas sing van het art. 66 vallen en toegang tot de rijtuigen zal geweigerd worden aan personen dio dergelijke onfceschormde boedspolden dragon. FranKrijb; Voor den driejarendiensttijd De repu- hlikcinscho-Democratischo partij gaat in in Parijs en in de departementen oen affiche uitplakkeu getiteld Dc eendracht voor de verdediging van het Vaderland, Dit do luim ent zegtDe veiligheid van het grondgebied en de toekomst van Frankrijk zijn bedreigd. Op den aangroei van de militaire macht van Duilachland moeten wij antwoorden met eene vermeerde ring van bewapening-en, zonder dat daarom do wil van Frankrijk ophoudo van vrede lievend te zijn in hooge mato. 't Is tusschen de bemanningen der werkende legers van Frankrijk en Duilschland dat de vergelijking alleenlijk dient godaan te worden De aanplakbrief voegt erbij dat het mis lukken der 3 jaren wet, eene zedelijke dein zing voor Frankrijk zou teweegbrengen en er ook eene andere zou kunnen veroorzaken. Staking der bakkersgasten. Eene meeting dor vereenigde bakkersgasten van Parijs heeft Zaterdag laatst de werkstaking uitgeroepen. Sedert verscheidene weken eischteu dezo werklieden, zonder uitslag echter, vau de Syndicale kamer der Fransche bakkerij, de toepassing van den wekehjk- schen rustdag, den acht uren werkdag en eene vermeerdering van safaris. Men vindt het lijk van den vlieger Gau- dart terug. Hot lijk van den vlioger Gaudarl, die op 15 April op tragische wijze het lovon verloor, is Zaterdag morgend om 10 ure door deu haven-wachtor bij den ingang der haven van Monte-Carlo teruggevonden. Eene ketolonlploffing. Een doode, vier gekwetsten. Eene hevige ketelont ploffing dood zifch Zaterdag morgend voor om 9 ure, in de Frans I straat te Parijs. Hot is do ketel die bij een in opbouwzijnde huis gebruikt werd om don stamper te doen werken, dio dan mot zulk geweld ontplofte dat zijne romp op twintig meters afstand werd geslingerd. Do diener die zich dicht bij don werktuigkundige bevond, werd op don slag gedood. De weggeslingerde stukken ijzer kwetsten vier werklieden an dor o wer den erg gewond. De verongelukt® heet Aenspeck André, 21 jaar oud bij was metserdiener. Wanneer men hem opraapt®, was hij bijna van zijne kle8deron ontbloot. De gewonden lijn Kot ter, stoker, 30 jaar oud die verscheidene brandwonden bekwam en gevaarlijke kneu zingen aan het rechteroog; men vreest om zijn leven Sauvant, 21 jaar, diener, brand wonden aan hoofd on schouders zijn too stend is ook verontrust wekkend Ronaud Eug., moester der werken, 30 jaar oud, kneuzingen en brandwonden aan hel hoofd. Aenspeck J., broeder van den hooger ge noemde, 18 jaar oud. bekwam brandwonden in het aangezicht. Twee der gewonden zijn in bet hospitaal. Da twee laatsteu zijn naar hunne woning overgebracht. H> uitsclila,nd Erge val van een militaire vlieger Uit Wiesbaden De luitenant Heyer van het luchtscheepvaartstation van Metz, is met een tweedekker van eone hoogte van 50 m. aeergeploft. De vlieger brak zich een been en lydt aan erge inwendige kneuzingen. Een knasp aan stukken gesneden. Zondag beeft men to Berlijn in een noodwen digheidshuisje twee menschenbeenen gevon den die onlangs afgesneden waren. Men heeft kunnen vaststellen dat het slachtoffer dezer wandaad, de scholier Olho Klaeliti is, 12 1/2 jaar oud. In den avond heeft men het hoofd, de romp en de armen in een pak gewikkeld op don bijzoudorsten trap der Postdammerstatie te Berlijn gevonden. Men bezit niet liet minste spoor van den moordenaar en men kent de oorzaak dezer moord niet. Het huwelijk van den gewezen koning van Portugal. Het huwelijk van koning Ma nuel van Portugal met prinses Augustine- Victoria van Hohenzollern, zal iu September aanstaande voltrekken worden. Elngelaxid Da stemrechtdames. Eene stapelplaats welke verscheidene bootjes bevatte, aan eeno roeimaatschappij van Nottingham behooren- do, is door een brand vernield geworden, aangestoken, zoo gelooft men, door de stem rechtdames. Do schade wordt op 1000 pond sterling gerekend. Een torpedoboot gestrand. Do torpedo boot 0.50 is in do liaven van Jonnghall nabij Groonmark op een rotaachtigen bodem ge strand. Men denkt hem weder vlot te krijgen bij hoog getij, als de romp niet beschadigd is. Italië Ontploffing in eene brandstoffabriek. Een ontploffing heeft zich in eone fabriek van vuurwerksloffon, nabij Rome, voorgo- daan. Vier werkliodon zijn op den slag ge dood geworden on drie andere erg verwond. Do fabriek is bijna geheel verwoest. Spanje De terugkeer van den Koning. Do ko ning is Zondag morgend om 10 uro te Ma drid aangekomen, en is door do koninklijke familie en do overheden begroet geworden. De menigte heeft de souvereinen toege juicht. Koning Alfonso en Willem li. Men meldt uit Madrid aan de Tribuna van Rome, dat do Koning van Spanje Keizer Willem toekomenden zomer in Ilollaud zal ontmoeten. 3Vlaroltlco Nederlaag van den Pretendent. Men meldt uit Mazagan, in datum 10 Moi. De harka van Olaoni, die zonder incident liaren weg voortzette ia op 6 Mei te Oud-Gueba aangekomen. De hibbisten-harka is verslagen geworden tijdens een gevecht in do streek van Tiout waardoor do bergbewoners zich afgescheurd hebben. De partijgangers van El Hibba ver schuilen zich te Faroudant. Zij hadden ver schillende dooden en gekwetsten. Canada De Ijsbergen De stoomer Children Range te Montreal uit Hill aangekomen, deelt mode dat hij op 1 Mei op 46° 39 breed te en op 44° 40 lengte ten gevolge van oen dikken mist, met een ontzaglijken ijsberg in botsing is gekomen, die hem drie plakken boven de waterlijn beeft ingestuwd. Andere avarij heelt het stoomschip niet geleden. F»iiilipij nscbe eilanden Een waterhoos. Een snelbericht uit Manilla zegt dat de wervelvii.d dio nu heerscht, de schrikkelijkste is dio zich sinds jaren heeft voorgedaan. Talrijke schepen hebben schipbreuk gele den. Er zijn acht en vijftig dooden. -V M. Gilbert, onderzoeksrechter, heeft Za terdag namiddag twee inwoners van Gent gakonfrontoerd met Deboé, de verhandelaar der titels, gestolen in de Ordenersiraat. Men weet dat er kweel»® n» van de misdaad, ge pleegd in deri nacht van 31 Januari op 1 Februari 1912, tu Goot, door Bonnet, G«r- nieren Callemin. De bandieten poogden een auto te stelen in de garage van M. Hye. Zq doodden den chauffeurMoary ,die weigerde het rijtuig over le geven en kwetsten erg den nachtwaker Tambuysen. Mou meende dat Deboe dit ge daan had. In *t bijwezen van M. Boucheron, zijn advokaat, werd Deboé eerst met Tambuysen gekonfronteeril. Deze herkende hem niet. M. Buyens, eigenaar te Gent, daarentegen, herkende Duboó ten stelligste als zijnde de man, die iu den nacht der misdaad, le 2 uro 's morgens, bij hem is gekomen, om, naar hij zegde, een valies te balen, dat bij zijnen vriend Dcmayer stond, wonende in hetzelfde huis. Deboë antwoorde dat M. Buyens zich bedroog in den datum. Hij herkent verschoi- done malen bij Domayer te zijn geweest, maar niet in den nacht van 31 J anuari. Op dien datum was hij zelf3 niet te Geut. M. Gil bert zal zijne proceduur aan het Belgisch parket overmaken. Gevecht tusschen Grieken en Bulgaron Snelbericht uit Sofia Men doolt mede dat er ten Noord-Westen van Pravischsa on langs een incident heeft plaats gehad waarhij eene halve kompagnie Bulgaron door Griek- scho troopen is aangevallen gewordou. Het incident is vereffend geworden. In het proces verbaal dat opgemaakt werd, heeft de Grieksche officier bevelhebber der troepen, zich plichtig verklaard. Een dergelijk incident deed zich voor te Eloutheri, ten Noord-Westen van Pravischsa waar de Grieken liet vuur openden op de Bulgaren die de plaats bezetten. De uitslag dezer botsing is nog niet gokend. De bilan der gevechten Uit SalonikaTijdens do gevechten tusBSchon Bulgaren en Grieken die Zaterdag te Lcftera ophielden, hadden do Grieken 14 dooden en 32 gekwetsten van Bulgaarscho zijde waren er 300 dooden en gekwetsten. Grieken en Bulgaren drukten hun weder- zijdsch spijt uit, en zijn overeengekomen om eone gemengde kommissio te benoemen ten einde eenen onzijdigen grond te vormen om nieuwe conffikteu to voorkomen. De brand van Scutari Luidons een officieel verslag uit Scutari ontvangen is het getal winkels in dengrooten bazaarbrand vernield, wat overdreven ge worden. Er werden juist 174 winkels door de vlammen v?H,,oie]<]. Het onderzoek duurt voort. Verscheidene personen zijn reeds aangehoudeu geworden, anderen worden opgezocht. Du militaire overheid gelukte r erin koopwaren en geld te redden, die dan aan hunne eigenaars terug geschonken zijn. Een militaire trein ontriggeld. Honderd-vijftig dooden Zondag morgend verliot een Bulgaarscho militairirein uit dertig wagons besiaar.de, dc vertakkingslijn van Drama. Wanneer hij op gelijke hoogte van eona sterke helling gekomen was braken de aan- hechtingsUetens, 25 wagons daalden met de grootste snelheid beneden en liepen naar Buk, waar zij met een trein uit 28 wagons bestaande en gevuld met Bulgaarscha solda ten in botsing kwamen. De schok was zoo geweldig dut er 150 dooden en 200 gekwet sten te betreuren zijn. De Turksche troepen uit Albanië naar huis De - Porte heeft, dank aan de officiers der mogendheden eene overeenkomst ge sloten, waardoor het aan de Turksche trans portschepen toegelaten wordt de Turksche troepen van Albanië uaar huis te zeuden. 30.060 soldaten zullen vervoord worden. Do ronde van den Diadok Uit Athene De diadok Joris, door de adjudanten vergezeld, is om 3 ure naar Salonika vertrokken, waarna hij naar Mona- stir, Garilza, Argyrocastron, Premati en Janina zal gaan. De ronde van prins Jorif zul zeventien dagen duren* Het Armeniaansch memorandum Het armeniaansch diplomatisch vertoog zegt, dat niet enkel alle afwachlingen, door de grondwet verhoopt, verijdeld zijn, maar dal de bandielerijen, de verplichte bekeerin- gon en andere moorden aangroeien. Laatst deden zich in de Armeniaanseho dorpen onrustwekkende teekena voor. Men wil de verantwoordelijkheid der ongelukken van den oorlog op de kristen terugwerpen. Men beklaagt zich in hot memorandum dat geen enkele uitslaghobbendo maatregel go- nomen werd-om do moorden en gruwelen to keer te gaan, en dat de vluchtende muzul- manneii worden gehuisvest in dn streken door Armenu-ra bewoond. Het vertoog drukt tevens du vrees uit dat de soldaten die naar hunne havo gaau terugkeeren hunne weer wraak zullen nemen op do Armeniërs, zoo veel temeer dat al de funclionnarisson aan do gewoonten van het oude regiem nog gewooa zijti eti de christen aanzien als do voornaam ste oorzaak van do ongelukken dos lands. Men vraagt, ten einde onherstelbare da den te voorkomen, dat de noodige maatre gelen zouden genomen worden, om de on gunstige opinie over de Christen verspreid, te bestrijden. Tegen da zelfregeenng van AlbaniS liet dagblad Le Jeune Turc van Con- stantinopol, bestrijdt immor het ontwerp tot het tot stand brengen van oon zelfregeerend Albanië onder de suzeroiniteit van Turkye. I)e voordooien van een dergelijk regiem zijn gering en de nadeden talloos. te XuOxxdLen. De boste agenten van Scotland Yard zijn sinds eenige dagen in de weer, om drie ge heimzinnige zaken op te klaren. Eenigen lijd geleden was oon Duitscher eene kamer komen bewonen in do Kensing ton wijk te Londen. Op het eindoder maand April verklaardo hij eene dringende bood schap te moeten gaan doen en zegde dat hij spoedig zou terug zijn. Tijdens zijne afwe zigheid kwam een Duitsch koppel en huurde de kamer naast dezo van don anderen Duit scher. Zekeren avond, toen de eersto Duitscher was uitgegaan, gebaardon de andere Duit- 8cliers dat zij ook uitgingon, doch verlieten het huis niet. Zij begaven zich naar de ka mer vat» hunnen landgenoot on werden door eene dienstmeid verrast, toon zij er in do koffers aan 't snuffelen waren. Terwijl de meid de policie ging verwitli- gon verdween het Duitsch koppel. Toen de Duitscher nr 1 terugkwam en men hem de inbraak mededeelde, vergenoegde hij zich met te zeggen, dat hij «an zijne landgo- nooten 250 frank geleend had. Toon hij ech ter bevond, dat verscheideue brieven en an dere papieren verdwenen waren, maakte hij pak en zak klaar on reed in een taxi weg. In den taxi bevond zich eono vrouw. Men zag de Duitschers »»ot meer terug, doch do be stolene werd nu vermoord gevonden to Tou lon. Eone vrouw, die verscheidene malen naar de Duitschers is komen vragen wordt nu opgezocht. De tweede zaak is do geheimzinnige ver dwijning van M. Amyas Brigg, een Lon- deusch advokaat. Deze hoeft reeds heel wat avontuurtjes medegemaakt on uu hoeft men sinds 29 April van hem niet de minst® lij ding moer outviuigeu,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1