Vreeselijk drama is lioodeng NIEU WSBERIC H TEM Om haar kind te redden ZIJNE MOEDER Eene moord te Brussel 2 De derde zaak lijkt wel een roman te zijn. "Ook is heel Londen benieuwd om er don ttitslag ran to kennen. In 1892 verdween een bankier, M. Lid- derdale, van Ilminster, daags vóór hij in het huwelijk zou treden. Sinds doet zijne verloofde regelmatig op zoekingen doen, om hem terug te vinden, doch alles bleef tot hiertoe vruchteloos. Uit het onderzoek is even wol gebleken, dat de verdwenen bankier gedurig achter volgd werd door eene Spaansche eigenares, Miss Vining genaamd, die met hem wilde in het huwelijk treden. Deze geheimzinnige vrouw had een yacht, de foresight. Sinds de verdwijning van den bankier heeft men ook niets meer gehoord van Miss Vining of Van haar yacht. Men beweert dat de h&nlcier op het schip gelokt en door de Spaansche geschaakt werd.... Maandag avond had op de spoorbaan Lyon-St-Etienno een vreeselijk ongeluk plaats. l)e barreehvachlster Mevr. Duport, 29 jaar oud hoorde het signaal rinkelen, waardoor een trein aangekondigd werd. Zij liet haar 3 jarig zoontje aan de deur zitten bu stapte de baan over om debareel te sluiten Zooals het reglement het gebiedt, bleef zij daar slaan, tot de trein voorhij zou zijn. Toen de trein nog slechts een honderdtal meters van de bareel was, wilde het knaapje zijne moedor gaan vervoegen. De moeder haar kind in gevaar ziendo sprong toe en ge lukte er in hot kindje uit de baan te werpen, doch op hetzelfde oogenblik werd zij door de lokomotief overgeworpen en vreeselijk ver morzeld. Men moest haar bloedige overblijfselen in een zak samenrapen. Het kindje dat door zijne moeder op zulke holdhaftigo wijze kwam gered te worden,had slechts eene onbeduidendo kneuzing aan het hoofd bekomen. TE GENT Het diorama van do katoennijverheid Dit diorama bestaat uitvier groote doeken, met de opvolgentlijko behandeling van het katoen. Verscheidene figuren, levensgrootte, liie op het voorplan komen, brengen dezo tafereelen in werkolijken toestand voor. Op hot eerste doek ziot men een katoen- veld (echlo katoehplanton zijn opzetlclijko uit Amerika aangebracht). Negers en nege rinnen plukken het katoen, voeren het naar do fabriek alwaar het gekuischt, geperst on lot halen gevormd wordt. Langs oen afhollend vlak laat men deze ballen op een vlot glijden om ze naar de haven van Hudsion over to brengen, waar lij in een stoomschip geladen worden, in bestemming voor Europa. Op bet tweede dook brengt liet stoomschip hot katoen in de Belgischo haven. Bij middel van kranen wordt het daar gelost, daarna uitgezocht om er stalen van to nemen, ver volgens gewogen en naar de fabrieken ver voerd. Het derde doek stelt bet binnenste eener fabriek voor. Men ziet er do eerste bewer king van het katoen. De briseballes, den duivel en do kaarden. De mokanieken die ophot voorplan staan, zijn zoo getrouwelijk mogelijk wedergege ven. dat menige vakman or zich zou aan ver grijpen. Een echt levendig tafcreol dus. Het viordo doek is ook het inwendige ©ener fabriek in volle bedrijvigheid. Hier zijn het de elirage, do banken en do continus, rnekanieken die door vrouwvolk bestuurd worden. PERSTE HOOFDS1UK. MARCO MONTMORILLON, 'tls een schoone lentemorgen. Verscheidene dagen achtereen had het in de Pas de Calais, in de zeemanstaal gewoonlijk Het Kanaal ge noemd, en aan zijne oevers hevig gestormd en geregend, maar thans waren allo donkere wolkon verdwenen, en do zon sclieon weer beider on vroolijk. Links van den iügang der kleine zeohaven van St Malo lag een groot cugelsch oorlogschip op ongeveer een kanon schot afstand van hot strand. Het had roods verscheidene dagen op de frauscho kust ge kruist en was des morgeus van den vorigen dag daar ter plaatse voor anker gaan liggen, ty Was een sterk, schoon gebouwd fregat van vier-en-zeventig stukken, geheel toegerust en ©lk oogenblik tot verdediging of aanval gereed. Thans evonwel lag hot, op zijnen anker schom melend, rustig daar, zonder, naar 't scheen, althans voor dien dag eonig doel te hebben, wantde zeilen waren allen uitgespreid, om hij het stille weder in de zon te droogen, en het gedeelte der bemanning, dat niet in do beue- donruipiten aan 't wapenpootson was, hield zich op 't bovendek druk bezig met het schoon maken van het vaartuig. Het schoone zeilschip, zooals het daar lag met de donkore romp, uit welker geschut poorten de metaleD loopen dor kanonnen hel der in het zonlicht schitterde, mocht reeds den Forigen dag en ook dezen hot oog van monig- ©on die langs het strand u«ar de stad wandelde tot zich getrokken hebben, zeker had het toch Wat dit diorama kenmerkt is de goede schikking- der verschillige tafereelen. Dit werk werd uitgevoerd onder hot be stuur van den heer Poppe, met de medewer king van verdienstelijke beeldhouwers en .schilders. Het 6e Congres der Belgische Drukpers te Gent Dit Congres, dat Zondag en Maandag te Gent gehouden werd, is uitstekend gelukt. Niet min dan 130 Belgische dagbladschrij vers vergaderdon Zondag morgend in het Perssalon in de Tentoonstelling, onderhol voorzitterschap van den lieer Bulfin des Es- sarts, om de verschillige punten dor dagorde te besproken. Do vergadering werd vereerd met de te genwoordigheid der hoeren Van don Heuvel, Staatsminister, en Mechelyck, volksverte genwoordiger, die ook aan de beraadslaging deelnamen. Rond den middag ontving het congros een 60tal Engelsche dagbladschrijvers, die ver welkomd werden door den heer des Essarls en waarop ook de heer Donald, voorzitter van don Engolschen dagbladschrijvershond het woord voerde. Om 1 ure werd den dagbladschrijvers in een der restauranis oen ontbijt aangeboden waarop do heer G. Cooreman do Engclscho dagbladschrijvers verwelkomde. Des namiddags werd het Congres voort gezet en 's avonds bood do afdeeling der Vlaanderen van den Bond der Belgische Drukpers aan al de Congresleden een feest maal aan, waarop versciioideno heildronken werden uitgesproken. Den Maandag om 1 ure, bood het gemeen tebestuur de dagbladschrijvers een ontbijt aan in de feeslzaal van het Gravenkasteel, waar de gasten ontvangen werden,door eene groep personen voorstellendo do graaf en de gravin van Vlaanderen en liun gevolg. De dag en de feestelijkheden werden be sloten met eene gezellige, doch hartelijke ontvangst hij den baron do Kerchove d'Exaerdo gouverneur der provincie Oost- Vlaanderen. Toekomonde jaar zal het Kongres gehou den worden te Luik. Maandag namiddag werd in het bosch van Houdeng-Aimeries eene akelig© ontdekking gedaan. Men vond er namelijk een man en eene vrouw badend in een grooten bloedplas lig gen. Zij gaven geen toeken van levon meer. Naast hen lag een revolver van zwaar kaliher. Spoedig werd de politie verwittigd en deze begaf zich met een geneesheer ter plaats. Voor de vrcuw waren allo zorgen overbodig. Zij was door vijf kogels in het hoofd ge troffen, en moest op den slag gedood ge weest zijn. Do man had vier kogels in het hoofd. Hij leefde nog, doch zijn toestand laai niet de minste hoop op redding. Uit hot onderzoek van den geneesheer blijkt, dat hot geheimzinnig drama, waarin de vrouw het leven liet, reed3 Zondag na middag moet goheuid zijn. Men heeft dan inderdaad, in de huurt, verscheidene vuur- schoton gehoord. Hot lijk der vrouw is naar het doodenhuis overgebracht. Hare identiteit is nog niet kun nen vastgesteld worden, doch men vermoedt dat hot eone vrouw van Nijvel is. De man woont Ie Houdeng. Hij is naar zijne woning overgebracht, waar hij door de policie bewaakt wordt. Daar de geneesheeren alle ondervragingen verboden hebben, is de drijfveer van het ge heimzinnig drama nog onbekend. niemands opmerkzaamheid zoozeer opgewekt als die van don ouden man, die in eene kleine bocht van denïotsigen oever in zijn bootje zat en reeds langer dan een uur onafgewend den blik op het schip had gericht, 't Was een man van eene ineengedrongen, krachtige gestalte, ongeveer zestig jaar oud, en wiens grove, tegen wind en weer beschermende kleeding hem deed kennen als iemand die tot het vis- schersvak behoorde. Zijn gelaat, waarop eene buitengewone goedhartigheid, maar ook wils kracht was te lezen, verried in dit oogenblik eene diepe en smartelijke ontroering. Zijn naam was Pier Fretart, en mylen in de ronde was hij als een der braafste en vlijtigste man nen van zijn vak bekend. Niet verre van de plaats waar hij zat, op de vooruitspringende landtong aan de monding van den vloed Ille, stond de eenvoudige hut, dio hem tot woning diende. 't Was een zeer eenvoudig huisje, maar het had een net, zindelyk aanzien, en de kleine tuin die er om lag, getuigde van meer kunst smaak dan er verder landwaarts blijkbaar hij groote landhuizen was op te morken. Pier Fretart zat in zijn bootje, en zyn blik was, zooals wij reeds zegden, onafgewend op het grooto oorlogschip gericht, dat buiten de baai voor ankor lag. 't Scheen of hij nog voor korte oogenblikken had goweend, want nog lagen een paar heldere tranen in de rimpels van zijn door de zon gedruindo wangen. Do oude visschcr liet een diepen zucht liooren, en zijne handen waron saamgevouwen als van iemand die God om hulp aanroept. Hij was in zijne gedachten zoozeer met liet schip bezig, dat hij de stappen niet hoorde van iemand die aankwam, en eerst toen hij eene hand op zijn schouder voelde, do aanwezigheid van oen tweedon persoon gewaar word. Dan sprong hij DE VOLKSSTEM In den verloopen nacht werd er te Brussel eene moord gepleegd- Op den hoek, der Willemstraat, in net Quartier Nord-Est is do groote pasteibakkerij der echlgenooton Michaux gevestigd. De heer Michaux was mot de Sinksendagen op reis gegaan. Hij ltwam heden morgend rond 4 ure, voor zijne,woning aan. Daar er op zijn herhaald hollen in huis geen teoken van leven waar te nemen was, werd hij on gerust en verwittigde de policie. Deze deed de voordeur openbreken. De lieer Michaux ging aanstonds naar zijne kamer, maar trof daar zijne vrouw niet aan. Men zocht overal en vond ton slotte haar lijk in de kelderkeuken. De ongelukkige droeg verwondingen aan den hals, en die schijnen door een mes ver oorzaakt te zijn. Alles wees uit dat het slachtoffer met haar nibordenaar een hevigen strijd geboden heeft. Diefte is de drijfveer der misdaad al de meubelen waren opengebroken. Do dood was hij hot slachtoffer reeds lang ingetreden. Brussel. Zelfmoord. De 48jurige letterzetter, Edmond Beeckaert, die onlangs liet hospitaal verliet, was op eene kamer dor Van Helmoulstraat gaan wonen. Hij liep sinds lang met gedachten van zelfmoord in 't hoofd. Zaterdag middag stelde men vast dat de ongelukkige inch gedood had met zich vier kogels in het" l.oofd te schieten. De dood was ©ogenblikkelijk gevolgd. Voertuigongeval. Jan Demossemae- leer, Schouwgang, weifd Zaterdag namiddag op de Ant«verpsche laan omgeworpen door oen voorwagen, hespannen met twee paar den; Hij werd door de dieren vertrapt en een der wielen reod hem over hot lijf. De gekwelste werd overgebracht naar het Sint- Jansgasthuis. Diefstal. Mev, Vandermael, Zater dag terugkomond op hare kamer, Brouwerij straat, stelde vast dat hot slot van do deur werd gevoezon. De kwaaddoener had do lade eenor kast opengebroken en de hand gelegd op eene verzameling juweelon en op drie bankbriefjes van 20 frank. Kinderlijfje opgevischt. Uit het Vcrgotedok werd het.lijkje opgevischt van een kindje van liet vrouwelijk geslacht, le vend geboren en goed gevormd. Het arm schepselken moet sedert een drietal weken dood zijn. Hot lichaam werd naar liet lijk- huis vervoerd. Lijft opgevischt Zondag namiddag l'rolc mon uit do vaart Van Charleroi, achter de slachthuizen van Brüssel, het lijk van een onbekende, gekleed als een werkman en ongeveer 40 jaar oud. Het lichaam dat lang in het water moest gelogen hebben, werd naar liet lijkhuis overgebracht. De persoon- beschrijving van den onbekend© werd in alle richtingen gestuurd. Ongelukkige val. Mevr. D... 63 jaar, dagloonster, HooVnstraat,gleed Zondag uit in de Wolstraat en "werd zwaar gewond door eenon tram, welke juist aankwam. Haar schouder werd gebroken. Na voor- loopig6 verzorging door een dokter, in eene naburige apotheek, werd het slachtoffer, op haar verzoek, naar haro woning vervoord. Een wanhopige Zondag morgend vond men Alfons G.., oud 45 jaar, op zijne kamer, Iloogslraat, verhangen. Sedert kor ten tijd leefde G. vanïijne vrouw gescheiden Waarschijnlijk kon hij zich aan dat nieuw leven niet gewennen.Zijn lichaam werd naar hot doodenhuis overgebracht. Erge val Een glazenmaker, Nestoy Spillaert, 37 jaar oud, kuisclito Maandag morgend de venslerrüit van eenen winkel verschrikt op. Een hepi geheel onbekend man stond voor hem, die door zijn zonderling uiter lijk zijne aandacht trok. De vreemdeling was vau middelmatige lengte, veel slanker en magerder dan de vis- scher en had een© gebiedende houding. Zijne ooger. waren donker enuitvorschond.zijn haar lang, zwart en krullend, en oon fijno knevel sierde zyne bovenlip. Hij had regelmatige schoone gelaatstrekken, doch zijn uit de na tuur'zachte tint was^ door de zon sterk ge bruind. Zyne gestalte was eerder sierlyk dan krachtig, maar bijzonder woJgemaakt, en wat hem misschien aan eigenlijke spierkracht ont brak, werd ruimschoots vergoed door do veer krachtige vlugheid zijner bewegingen en zijne buitengewoon grooto geestkracht, dio hem dadelijk on beslist deed handelen. Zijne klee- ding bestond uit een korten wapenrok van fijn donkerblauw laken, met gouden galon af gezet, die met een röoden zijden gordel om zijn midden gesloten, en uit eene broek van zwart fluweel, insgelijks inet gouden galon, en die door do wijde schaften zijner laarzen tot over do knie bedekt was. Hij droeg eene donkerblauwe fluweeleu muts met gouden kwast, en ter plaatse waar zijn wapenrok openstond zag men do plooien van een fijn linnen hemd, benevens de met zilverbeslagen kolf van eene pistool. Ge zyt Pier Fretart, als ik mij niet vergis, zei de vreemdo, nadat hij den visscher gonoeg tijd had gelaten om zijnen persoon goed op te ncmon. Ja, mijnheer, gaf Pier beleofd ten ant woord, op wien do gestalte en houding van den vreemdeling dep indruk maakten dat hij met eenon voornamen persoon to doen had. Dat dacht ik reeds. Ik ben aan uw huis geweest, maar vermits ik u daar niet vond, derde Loxumstraat, toen opeens de dubbele ladder, waar hij opstond uitschoof en de on gelukkige ten gronde slortto. Spillaert die van eene hoogte van 3 meters viol werd erg gewond aan liet voorhoofd en een kinnebak verbrijzeld. Hij word naar hot gasthuis over gebracht. Botsing Maandag morgend had op de Noordlaan op den hoek der Mechelsche- slraat eene hotsing plaats tussclien een motorrijtuig der Brusselsche trams en een auto-taxi, die uit de Mechelschestraat gere den kwam. De schok was zeer hevig. De ruiten van don tram werdon verbrijzeld en de wielen van den taxi werden beschadigd. Er is gelukkiglijk geen ongeluk van perso nen te betreuren. De vrouw verandert dikwijls, maar nooit voor haren koffie, want zij gebruikt altijd de uitmuntendochicoree der Trappisten Vincart. 1500 T Elsene. BandieterijMad. J... wo nende Weistraat, kwam Zondag met haren zoon en hare dochter, 12 en 14 jaar oud, .langs de Walervallei. Uit tegenovergestelde richting naderden twee dronken kerels, met grijze mutsen op het hoofd. Toen zij ter hoogte van mad. J., kwamen, sprong een der kerels naar do dame toe en ontnam haar het kabasje dat zij in de hand hield. Daarna vluchtten de scholmon weg in de richting der Kloosterstraat. Toon mad. J.. on hare kinderen van hun nen schrik hekomen waren, waren de ban- dieton reeds ver weg. Het kabasje bevatto een geldbeugel met eene nogal belangrijke som in, alsook een gouden damësuurwerk. St-Jans-Molenbeek.Onder een auto. Een stovenmaker. M. S.., wonondo School straat, wilde Zondag avond, rond 11 uro, de Ooverpoort ovorstappen, toen hij verrast werd door een automobiel, dien hij niet had zien, noch hooron naderon. Do autovoerder kon niet meer sloppen on S...werd ton gron de goslingerd. De gekwetste werd in don auto geplaatst en naar't gasthuis govoerd. Etterbeek. Erge hotsing. Verscheidene gekwetsten. Zaterdagnamiddag had op den hoek der Jonniaux- en Sint-Gertrustraat. te Etterheek, eeno hotsing plaats tusschen een Irani on eeno kar, toebehooronde aan F. Ryckmans, koopman in gist. Deze werd van de kar geworpen en gekwetst aan beenen en armen. Na verpleging werd Ryck- rpans naar zijne woning vervoerd. In de tram werden verscheidene personen erg gewond door stukken van de verbrijzelde ruiten. De stoffelijke schade is groot. Het paard ging op hol, doch eon voorbij ganger kon het dier bomeesleron, nadat hij eenige meters ver werd voortgesleept. Do policie heeft een onderzoek ingesteld. Ganshoren. Aangerand. 7aterdag avond, rond 101/2 u., werd Mej. D..., in dienst hij Mevr. II..., Ie Ganshoron, in het Park van Koekelberg, op hot grondgebied van eerstgemelde gemeente, door oen 40- jarigen kerel aangerand. Deze ontrukte haar het werkzakje dat zij in de hand hield en dal haar geldbeurs bevatte inhoudend 3 frank. De bandiet vluchtte en werd in ontdekt, on danks de klopjacht welke werd ingericht, Moj. D..., was door haar meesteres be last geworden in hol poslhureel aan de Vlaarosche Poort eene som van 138 frank te ontvangen, maar zij was te laat gekomen. Anderlecht. Stoutmoedige diefstal. Maandag morgend, rond 7 ure, bestaligde M. Weyns, herbergier, Herzieningslaan, dat er's nachts dieven in zijne woning waren gedrongen on do herberg geplunderd hadden. Alles lag in de grootslo wanorde. Do toog- lude was opengebroken en do inhoud go- jSlolen. Kassen sigaren, tinnen maten, tles- schen likeuren en meer andere voorwerpen waren verdwenen. Men heeft op de deuren geen liet minste spoor van inbraak gevonden, hetgeen doet veronderstellen dat de dieven hij middel van valsche sleutels binnen geraakt zijn of zich richtte ik mijne schreden hierheen, en zooals ik zie bob ik goed geraden. Ik heb eenige hulp noodig of, beter gezegd, ik zal die spoedig noodig hebben. Is uwe boot goed en stevig? Ja, mynlieer. Kan zij goed bouwen 1 Ja, mijnheer. Dat treft, 't Geldt om in een dor eerst volgende nachten eene kleine lading van den anderen oever hierheen te brengen. Kunt ge mij daarin behulpzaam zijn? 't Hangt er van af wat het is, antwoordde de visscher na eenige aarzeling. Daaromtrent kunt go gerust zijn, zei de vreemdeling lachend. Ge kunt er geen gevaar by loopen.., Go hebt een zoon, .niet waar? Do oude man ontstelde en verbleekte, zijne oogen werden met tranen gevuld. Wel, vroeg de vreemdoling bewogen, heb ik misschien eone teedere snaar aangeroerd Is soms uw zoon ecnigleed wedervaren? Pier wreef zich met zijn grove roksmouw over do oogen en zag den vreemdoling ver trouwelijk aan. Ilij beproefde te spreken, maar kon geen woord uitbrengen j eindelijk hief hij bevend de hand op, wees er mede naar hot engelsche oorlogschip en sprak op hartroe rende!) toon: Daar is myn zoon, aan boord van dat schip, mijnheer! Wat? Aan boord van dien Engelschman? riep de vreemdeling verbaasd. Ja, mijnheer, ging Pier voort, langzamer hand weer tot bedaren komende, heden nacht hebben ze hom daar aan boord gebracht. Maar w aarom licbbon ze hem daarheen gevoerd? Dat beprijp ik niet, zei de andere be langstellend. In don afgeloopen naclit, mynheer, ant woordde de visscher, waarby hij zich nogmaals i 13 ENC'114 MEI 1913 in huis hebben laten opsluiten. De policie bezit geen de minste inlichting over de stout moedige dieven. Brugge. Doodelijk ongeluk. Een genaamde Frans Van Torre, 34 jaar, vis scher, wonende te Heyst, wilde op eenen wagen springen terwijl het gespan in gang was. Tengevolge van eene verkeerde be weging kwam hij onder do wielen terecht. De dood was oogenblikkelijk. Dokter D© Kotelaere hooft de dood hestatigd, waarna het lijk naar het doodenhuis is overgebracht. Gent. Stoutmoedige bandieterij. Een persoon van Salleluere was naar de Nationale Bank gekomen, ten einde geld te ontvangen, dat hij in een zak van zijr. veslon stak. De Bank verlatende, bevond hij zich voor vier wolgeldcede hoeren. Toon hij rond 11 ure de pissijn aan den Beestenmarkt verliet, zag hij weer de vier heeren. In de Abdijstraat werd hij voorbijgestoken door Uveo dor liooren de twee andoren liepen l.em tegen het lichaam. Eensklaps voeido hij naar zijn zak hot gold was verdweneif^ waarop hij begon te roepen. De vier kerels namen do vlucht een hunner werd gevat en is opgeslolen geworden. Hij was echter niet in het bezit van het geld. De Kllnge. Erge gasontploffingTal rijke gekwetsten. Maandag namiddag is onze gomeoute in opschudding gebracht door een eigenaardig voorval, waarbij een twaalf tal inwoners gekwetst waren. Rond 1 ure, zagen do inwoners drie lucht ballen boven de gemeente drijven. Een dezer scheen te zakkon. Inlusschen waren hon derd© personen te heen en op den wijk Kalfsdijk, tusscbon do gomeonten De Clinge en St-Gillis-Waes daalde de luchtbal. Het duurde echter een boelen tijd voor aleer liet anker zich vasthechtte, zoodat de luchtbal, lionderde meters verre, heel laag, voortdreef. De reizigers, die met drieen in do mand zaten, lieten gas ontsnappen en riepen tot de menigte Rook niet Rook niet Voortdurend kwam er volk bij dat de verwittiging van niet te rooken nog niet kende. Al met eens ontplofte de ontsnapte gas en oen geweldige knal liet zich hooren. Een twaalftal personen werden ten gronde ge worpen. Eene onbeschrijflijke verwarring maakte zich van de menigte meester. De eenen vluchtten terwijl de anderen om hulp riepen. De omvergeworpen personen werdon allen licht verbrand, hij uilzondering van den genaamden Daelman,oud 18 jaar wonen de op de wijk «Kalf, die zeer erg gekwetst word. Do jongen werd verbrand aan handen en aangezicht. Hij wilde in eenen gracht springen om zijne pijnen te stillen. Onmiddelijk werd doktoor L. Keyenherg van De Glinge-dorp ontboden. De luchtreizi gers verzochten hem al de gekwetsten op hunne koston te verzorgen. Ook de genaamden Drumont en Temmer man, wederkeerig 15 en 20 jaren oud be kwamen nog al ergo brandwonden. De andoro kwetsuren zijn onbeduidend. Alleen de toestand van Daelman boezemt onrust in. De luchlreizigers kwamen van Brussel, waar zij, rond 11 ure waren opgestegen. Elversele. Doodelijk ongeluk.Maan dag morgend rond 10 ure,was zelcero August De Keys er, knecht hij M. Alfred Vei hieire. brouwer, aan 't werk op don ast. Toen hij naar heneden kwam, gleed hij uiten viel. De ongelukkige, alhoewel slechts van 2 meters hoogte gevallen zijnde, bleef op den slag dood. Een bijgeroepen geneesheer stelde vast, dat de ongelukkige den schedel gebroken was. Het slachtoffer was 51 jaar oud, ge huwd en vader eener talrijke familie. Betcele. Vier luchtballen. Maandag rond den middag, zijn er in onze gemeente vier luchtballon neergekomen. De eerste, ballon cbasse genoemd, bemand do tranen uit de oogen wischte, terwijl ik oil Henry bezig waren met onze netten te herstel len, voer een boot van het schip af en legde hier aau. Een officier steeg er uit en kwam naar de plaats waar ik mij bevond, hij vroeg m'y hoe ik heette en wat myn beroep was, en toen ik dit had beantwoord, wilde hij weten wie Henry was. Ik zegde dat hij myn zoon is, waarop hij me in mijn gezicht uitlachte en be weerde dat hij een deserteur van 't engelsche oorlogschip was, ja, dat myn zoon, mijn Ilénry, een deserteur was, hiold hij vol. Hij riep eenigen van zijn volk uit de boot, die da delijk aan land sprongen, mijn Henry de armen op den rug bonden on naar do boot sleepten. Ze hadden werk genoog mot hem, voegde de oude man er hij, torwijl op dat oogenblik een zekere trots zijn gelaat verhelderde. By allo heiligenmijn jongen wierp er zes van hen tegen den grond, vóór zij hem meester konden worden De vreemde luistorde met de meeste aan dacht naar dit verhaal, en toen Pier geëindigd had sloeg hij driftig do handen samen en staarde naar het schip. Zoo stond hij daar een geruime poos alsof hij by zich zeiven iets over legde, en toen hij zich woder tot den visscher richtte, schitterden zijne donkere oogen. Pier Fretart, aldus begon liij, ik ken de de bedoelingon van dien Engelschman zeer goed. Uw zoon is niot do eerste, die op derge lijke wyzo aan onze kust is opgelicht. Als de Engolschen ergons een jongen, sterken zeeman aantreffen, dau zoeken ze hem zoo mogelijk te pressen. Reeds meer dan honderd onzer arme visschorsliedon hebben het lot van uwen zoon ondergaan. (Word vervolgd)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2