Oorlog in de Balkanen Boom, Bourn ürosse=caisse voorop '1 EEN EN T ANDER Aankomst van tis Albsriviüe Ks^entiende jaargang nr 8 SI Ci A. Gr LAD RUITEN LA ND 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 15 Klei 1313 'ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken! Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 2" UITGAAF, 7 u, 's avonds Tour loute Ia pablicité coir.merciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Ui GODTS, Beurspiaats, 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt.' Öi AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* blads. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Hecht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commercial en flnancieele aankondigingen zich uilsluitelgk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Uit Het Nieuwsblad van Brussel i Do linkerzij in de kamer ging eens 'nen slag slagen. Jan Onversaagd sloeg er in zijnen tijd zeven (vliegen) in eenen slag, maar Franck, 'non liberalen advokaat van Antwerpen ging al de ministers, heel 't gouverne ment in gruis slagen, atranselcn dat zij geen pap meer kondon zeggen. Want hij ging den minister van geld wezen zijnen portemonnaie natellen of cene interpellatie doen over don slech ter. staat van financiën in ons land. Do klerikalor. immers leiden ons land naar den dieperik. Schuld hehben wij tot over ons ooren, enz. enz. Doch de minister van financiën, M. Lovie, viel ook niet links. Goed, zegde hij, wij zullen maar aanstonds den slier mot de horens pakken on do interpellatie eersten vooral.afhandelen. Dat hadden do liberalen zoo niet verwacht. Zij meenden dat de interpellatie ging op rang komen achter ik weet niet hoe veel anderen, misschien wel iu den pruimentijd. Zij lachten groen en M.Daens wilde ze nog redden met te zoggen, ik dan, ik wacht reeds aegeil 11133file3 naar mijne beurt om interpelleeren over., wol... ovoi: uithongering en werklie den riemt uwen buik maar toe. Dinsdag begon bet spel. Franck had zijn best godaan en hij klom op het spreekgestoelte opdat ieder in de ka méi's zou kunnen oordeelen hebben wat hoop beestigbeden bij uitkraamde. M. do Minister bad het dan ook te gemakkelijk om te antwoorden. Wat clout gij in Antwerpen, waar gij baas zijt in de gemeenteraad, M. Franck, klonk hot. Wel aardig mij van zonde te beschuldigen die gij zelf bedrijft. Dan nog, wat wij katholieken heden doen, deed M. Gruux reeds over 25 of 10 jaar. Ziehier dan nog een lijstje van staats fondsen - Koers van Koers van Staatsfondsen 10 Oogst 1897 31 April 1913 3 °/o Franschc rente 104,45 85,40 19,35 3 0/o Belgische 101,50 77,70 23,SO 30/0Deensche 91,25 72,00 19,25 3<>/oNcderl. 99,65 77,00 22,65 3®/o Pruisische S8.G0 76,00 22,60 Kngelsche 123,00 69,85 33,15 beschouwd aan 3°/» Dan de boni de heer Franck ver- wijt ons dat wij louter schijnbare bonis inroepen. Welnu, bestaat er geene re. kenkamer Is het niet zeker dat deze er zich niet zou toe leenen uitgaven die op de gewone begrooting moesten voorkomen, op de buitengewone be grooting te laten uittrekken Volgens het toezicht der Rekenka mer, bedragen onzo boni's in 1900, 10.617.000frankin 1910,9.548.000 frank en in 1911, 6.044.000 frank, dus meer dan 26 millioen voor deze 3 dienstjaren. België is een der zeldzaamstelanden ter wereld waar de begrooting sluit met een boni. In Frankrijk bekent men een tekort van 436 millioen. De heer Franck heelt de geschiede nis van het ouderdomspensioen op nieuw te berde gebracht. Ware er een tekort in de kas der pensioenen, dan zou ik dadelijk om geldmiddelen vra gen, Er is echter geen tekort, zelfs 20 millioen te veel. Vervolgens werd M. Franck door M. Liebaert onder handen genomen en de handelwijze der liberalen var. vroe ger en nu, werd klaar voor oogen ge legd. Ziehier, zeer beknopt, wat M. Liebaert zegde Schatkistbiljetten zijn doorslechte tot dekking van het tekort der gewone begrooting België moet erzijne toe vlucht toenemen in do eerste jaren van zijn onafhankelijk bestaan. Men gedenkt dit nog kommervol en daarom komt bet woord schat kistbiljetten verdacht voor. In 1883 moest de heer Graux schatkistbiljetten uitgeven van zulken aard dat zij op failissement geleken. Er waren er voor 56 millioen, en bet was eer.e stoute verrichting die op den bals van do toekomstige geslachten te schuiven men verborg die in de gevestigde schuld en lieden nog moeten wij hetachterstallige van deze jammer lijke nalatenschap uit onzen school strijd betalen. Men moest vooreerst de belastingen besteden aan de betaling dier schuld. En thans treden de liberalen v 1883 als rechters op. Dat de heer Buyl bet gansche be drag van de uitgegeven schatkistbil jetten bad bekend gemaakt, daartegen zou ik geen bezwaar hebben en zoo bij daarmede de Regeering had willen verpletten, dan twijfel ik er niet aan of de burgemeesters der groote sleden zouden tusschen beide gekomen zijn om hem bedaring aan te radon. De burgemeester van Antwerpen, een lieftalllig man van gezond ver stand, met wien ik steeds goed over eenkom, zou aldra tot den boer Buyl hebben gezegd Doe dat liever niet, want uij hebben voor 40 millioen schatkistbiljetten voor 300.000 inwo ners Trouwens, in vergelijking daarmede kon België er inderdaad voor 950 millioen uitgeven. En de burgemeester van Brussel, die een verstandig man is, zou den beer Buyl ook verzocht hebben te zwijgen, want Brussel heelt eene schuld van ruim 400 millioen voor eene bevolking- van 200.000 inwoners op dien voet moebt de Staat 15 milliard schuld hebben. - Verder zegt de heer Liebaert, dat de begrootingslast in 1884, tijdens de liberale rogeering, 7,35 fr. per inwo- der bedroeg. En dat gemiddeld getal dier zelfde schuld bedraagt thans voor een jaar onder dekatboliekereg6ering, slechts 5,95 fr. por inwoner. Dat is genoeg voor verleden week. Naaste keer draait do minister de rooster nog eens om, om den anderen kant te laten roostoren en krinkelen op bet vuur der gezonde redenen en on weerlegbare cijfers. De haven van Gent. Geduren de de vier eerste maanden van dit jaar zijn in de liaven van Gent 469 zeeschepen aange komen, motende 333,866 ton, togen 412 zeeschepen, metende 324,851 ton, in hel zelfde tijdperk van verleden jaar. Er is dus eene vermeerdering van 57 schepen en 9015 ton en dit ondanks de staking. De gemiddelde tonnemaat der aangekomen schepen bedraagt 711 ton. Een rearhoel. Zoo er ooit noL eon toren van Babel wordt gobouwd zal dit naar allen schijn geschieden in Kanada. Inderdaad, in 't jaar 1912 zijn in dat nieuwe land van belofte aangekomen 1600 Vlamiu gen, 4650 Duitschers, 5000 Joden, 9,800 Ilussen, 4,900 Oostenrijkers, 3,300 Bul garen, 6,300 Chinoezon, 8000 Italianen, enz. Dit op oen enkel jaar. Over enkele jaren zal or aldaar een aardig zooitje verblijven en de oplos3Ïog van het talenvraagstuk zal er donkelijk moeilijker worden dan in België. Deserteurs in hef sociali stische Secger. To Brussol bestaat eensijndicaat van socialistische onderwijzers. Er was besloten dat ook dezo gezellen de helft van hun loon moesten laten vallen ten voordeelo der stakers. Meer dan de helft dor socialistische onderwijzers hooft geweigerd die som te storten on or is het syndicaat niol anders overgebleven dan die mannen te laten kiezen tusschen deze twee ofwel betalen. teursniet teruggekomen en het syndicalistisch bestuur heoft meer dan de helft zijner leden moeten buitenzetten. Een lichtgevende visch. Iemand dio zijn aardrijkskunde niet heel on gansch heeft vergeten, moet weten dat het in Alaska (Noord Amerika) beroerd koud is Gas en electricileit hehben de menschen daar nog niet, maar moeder natuur heeft hen tooh een kaars gegeven, die wij hier niet kennen. In dat arm (maar aan gogd rijke land), hebben ze eon visch, die bepaald buitenge woon is. En die visch wordt door goheel Alaska heen gebruikt als verlichtingsmiddel liet is om .zoo te .zoggen con soort spiering. Men snijdt hem den kop af, stroopt hem en laat hem drogen. Is dat klaar en men heeft licht noodig waaraan men aldaar 5/4 jaar bohoofte heeft, dan bevestigt raen hem opeen spijker b. v. en steekt hom bij don staart aan. Dio vischkaars brandt gedurende een uur en geeft zeer goed licht. Uitdoen is zeer moeilijk, zelfs de sterke wind heeft, om zoo to zeggen, geen vat er op. l,_m;j i i v i Kiezen lusscnen aozo twee onvel betalen, p ïddeien, wanneer zij bestemd zijnjofwel aan do deur. Natuurlijk zijn de desor- We derl sl julcS. Machienongeluk. De postboot - Prins Hendrik die Dijnsdag middag uit Flossingua vertrokken was, voor Quoonsborough, is oen uur later moeten terugkomen door twee slee pers vérgezold. Dó machines werkten niet, Franterij Is: Een Belg gedood. Dinsdag morgend rond 1 ure heeft do gonaamdo Victor Prud- homme, 23 jaar oud, en woonachtig te Festubert, nabij Béthune, een zekeren Richard Vandeputte, 28 jaar oud, en Bol; van geboorte, door eon revolverschot ge dood. Zulks gebourde op het oogenblilc dat deze laatste in het pachthof van Prudhomme drong, waar hij mot zijne moeder woont. De moordenaar verklaarde, dat Vandeputto zich wreken wilde, omdat zijne moedor hem door het gerechtshof van Béthune tot 16 fr. boet met uitstel had doen veroordeelen wegons slagen. Die voroordeoling had voor 18 maanden plaats. Vande Putto woonde te Beuvry Victor Prudhomme. die stokersgast is, heeft zich gevangen gegeven. Da staking der groansalboeren. Al hoewel het stakeracomiteit de staking dei moeshoveniersgaston beslist heeft, heeft do beweging 2ich in de Parijzer hallen niet laten gevoelen, waar do voorraad zooals naar gewooto toegezonden wordt. Eene terechtstelling. Dijnsdag avond om 8 ure, is het onthoofdingstoestol uit d Noorderstatio van Parijs, vertrokken in de richling van Dowaai, waar de terechtstel ling gaat plaats hebben, van Edouard Fro- mout, 35 jaar oud, in eene pachthoeve ge- diond hebbende te Sameon, ter dood veroor deeld wegens moord op een lOjarig meisje. Het verblijf van den Czaar en van den Koning van Engeiand ie Byrlijn. De Ga- zette Berlinoise du Midi meldt dat de Czaar twee dagen in Borlij t gaat vertoeveu en op Mei zal vertrekken. Volgens hetzelfde blad zullen de Engel scho vorsten tot den27 blijven. Uit St. Petersburg Men seint dat het vortrek van den Czaar voor Berlijn op 20 Mei zal geschieden. M. Sasonof zal niet naar Borlijn gaan. Een militair adjunkt en een onderofficier vermoord. Men meldt uit Berlijn aan den Tcmps x De militaire adjunkt van Prui sen to Munich, gonoraal Lewinaki, is in volle straat met revolverschoten gedood ge worden, door enn schurk, die dan een onder officier doodelijk trof, dio op hot hulpge roep van den generaal toesnelde. Men kent de reden van dien aanslag niet. de dader is aangehouden, maar men heeft zijne persoonlijkheid niet kunnen vaststellen. Andere tijdingen. Snelbericht uit Mu nich Het hoofd der vrodewachters, M. P. Ballaornder, is in de Moellslrasse, door een kerel mot revolverschoten doodgeschoten. De majoor Lewinski. adjunkt aan het Pruisisch gezantschap, die tor hulp snelde, is door tweo kogels doodelijk getroffen ge worden. De moordenaar die krankzinnig schijnt is aangehouden. Het drama van Munich. Volgens hot vorslag der politie, is het drama, dat Dijns dag plaats had, op volgonder wijze afgeloo- pen Een man van 31 jaar oud, Strassor ge naamd, vuurdo langs acliLer op den comman dant von Lewinski. Daarop trok do commandant zijn sabel. De hoofd-wachtmoestor snelde tor hulp en werd door vorscheidone revolverschoten gedood. De commandant zonk weldra noor, en stierf, zonder weer bijgekomen lo zijn. Een dief moordenaar. Een inbrekorl opgesloten zat, heeft do policie met revol verschoten achteruitgedroven, en verschei dene personen doodelijk© wonden toege bracht. Wanneer de pompiers, den kelder onder water gingen zotten heeft de verdwaalde zich gezelfmoord. Rusland De koning van Engeland In Rusland. In zijn avondnummer van Ditisdag, kondig! do Novoie Vromia het bezoek af van koning Joris, naar St-Petersburg voor dezen zomer. TurlciJ De ijzerenweg van Bagdad. Men ge looft datdeEngelsch-Turksche overeenkomst de voortzetting voorziet van den ijzerenweg van Bagdad tot Bassorah, en Koweit. Do afdeeling Bagdad-Bassorah, zou door eene internationale maatschappij aangelegd wor den do afdeeling Bassorah-Koweit door eene Engelsche, of eene Engolscli-Turksche. De officieuse Lokal Anzeigor verneemt dat de Engclsch-Turksche onderhandelingen nopens do verleging van den ijzerenweg van Bagdad tot aan de Perzische golf, voort duren bij wetens van het Duilsch gouverne ment. Hetzelfde blad voegt er bij dat 10 p. h. der aandeelen het eigendom dor Porte onvervreemdbaar zijn. Overigens volgens een telegram uit Constantinopel aan de Lokal Anzeiger houden de onderhandelaars op voldoende wijze rekening met de belangen der andere mogendheden. Do Gazette de Voss zegt zich in staat van vast te stellen dat de Duitsche gezant te Constantinopel zich tegen die overeenkomst niet verzet heeft. Wij behouden ons voor, voegt zij erbij to schatten in hoo verro En geland vrij spel heeft gespeeld in do kwestio van Koweit. Zoolang de bevoegde kriogen ons de noodige ophelderingen niet zullen w leverd gebben, kan do algemeen© toestand der Europeesche politiek niets anders dan slecht worden, indien er bewezen wordt dat het persoonlijk doel alleen werd beoogd in do handelingen van Engeland, en dat de vroemdo lielangen werden gekrenkt. 3V£arol:l£o Schermutselingen met de voorposten. Men meldt uit Oudjda aan den Temps Do voorposten zijn tijdens den laatsten nacht aangevallen geworden door een troep afval ligen. De vijand werd met aanieulijko ver liezen achteruitgedreven. Onzer zijde is er een doodo en 3 gokwot- sten. IVEQXicO. Moorddadig gevecht.Er waren meer dan 500 doodon in het gevecht dat drie da gen heoft geduurd bij Graypos in den staat van Sonora. Een trein mot olie en hout den ia ter plaats gezonden om de lijken te verbranden. Generaal Obrezon geeft verslag dat de fo- deralen meer dan 500 doodon eu 200 ge kwetsten verloren. Aan beide zijden zijn de gevangen officiers om hot leven gebracht. De Congoboot Albertville, is gisteren morgend om 8 ure te Antwerpen aange komen en lag een half uur later aan de kaai vastgemeerd. Aan boord bevonden zich nog 93 passagiers, waarvan 56 van eerste klas en 37 van tweede klas. In La Palice waren reeds 10 passagiers ontscheept. De Albertville heoft eeno zeer voorspoe dige reis gehad, behalve dat op 27 April, den dag voor de aankomst te Grand Bassom eon tweede klas passagier, Kristiaan Bongon goheelen, tengevolge eene harlziekto is overleden. liet lijk is aan de zee toever trouwd. De Comp. Beige Maritime du Congo had in navolging van wat aan de Red Star gebeurt, onder den hangar groote tafels op schragen geplaatst, waarop het reisgoed per letter wordt gerangschikt.wat een zeer groot gemak is voor do reizigers. De passagiers brengen maar weinig nieuws mede De slaapziekte blijft als een geesel over onze kolonie hangen. Deze vreesolijke ziekte richt weer grooto verwoestingeu aan in de provincie van Kikwit. Ook begint men te klagen van gebrek aan handenarbeid. De bedrijvigheid in onze ko lonie, vooral in do omstreken van Leopold- ville, is zoodanig groot, dat men negervolk te kort heeft. Het is zoodanig zelfs, dat do groote exploiteerdor Lover en Cgnl°, de ne gers reeds hoven do gemiddelde daghuur be taalt. Het nieuws dat de sultan Bokop was op- natuurlijk ook de uilzending van eene expe ditie. De derde lijn van den ijzerenweg dep groote meeren is reeds gevorderd tot op ki lometer 200 voor wat de studiën betreft en tot op kilometer 150, voor het leggen der spoorwegriggels. die in oen kolder van oen liuis uit Wiesbaden I geslaan, wordt voor goed gelogenstraft en De bezetting van Scutari door de internationale troepen Vandaag Woensdag namiddag, zal een detachement van 1000 man, internationale troepen Scutari bezetten. Daarna zullen de Montenegrijnen uit de stad trekken. Te St-Jan van Medua, neemt men voor zorgen tot de ontscheping van hot inter nationaal contingent. De Engelsche admiraal Burneiz is naar Raguse gegaan om mot don eersten lord van het admiraalschap to onder handelen, die zich aan boord vau de En- chantrers bevindt. Italië zou in Albanië willen tusrehenkomen De Romer dagbladen komen terug op den toestand in Albanië en doen opmerken dat Valona, en de Albaneezen in 't algemeen de hulp die hen door Italië zou verleond worden gunstig zouden aannemen. Do gevechten tusschen Grieken en Bulgaren Men meldt uit Salonika aan den Em- bros n Schermutselingen, die zich voor gedaan hadden tusschen Bulgaren en Grieken, hadden sinds eenigen tijd opgehouden, toen op 9 Mei 's morgends, de Bulgaren, met voetvolk,'ruiterij en schutterij do Grieksche voorposten op de gansche linie van Pangheion tot Eleutorokhori aanrandden. Hun bijzondere aanval was gericht op Voulfchista, met het doel zich van do brug meester te maken en naar het Zuiden te ruk ken, naar Orfano om de eerste Grieksche luigade af te zonderen en het grondgebied langs de andore zijde van Strymon te bezet ten- De aanvallen duren voort. Men hoort kanongeschut van den kant van Elonterokhori, Paleskhori, Vikissanï, Voultchista. Gedurende do gansche week zouden Bulgaarscho benden do Grieksche dorpen van Alistrari tot Drama verwoesten. Dezo incidenten ophelderend, drukten de Alhener dagbladen de vree3 uit, dat do ver bittering der troepen der vorbondon tot on herstelbare feilen leidon. Nochtans tracht de officieuse pers de be langrijkheid van de laatste botsing to ver minderen. De Bulgaro-Grieksche incidenten. De onafgebroken vooruitrukking der Griek- scho troepen in het arrondissement van Pra- vichta, vooreerst door de Bulgaren bezet die slechts kleine afdeclingen achterlieten heeft in de laatste tijdon eene reeks inciden ten veroorzaakt, uitmakende dat do bewe ging der Griekscho troepen geschiedt mot het dool Pravichta, Elouthera, en andere strategische punten in te nemen. De incidenten deden zich op bijzonder ge weldige manior voor nabij de brug van Vol- sista tegen den ijzeren weg en do haven van Elenthera. De Grieken altijd aanvallend, en versterking ontvangen hebbende, bogonnea een geregeld gevecht. In don beginne antwoordden de Bulgaren op het Grieksch vuur niet. De verliezen zij a nog niet gekend. Het gouvernement heoft don minister van Bulgarië te Alhenen opdracht gegeven, zich legen de houding der Helleensche troepen te verzetten, en onderzoek te vragen om de plichtigen te straffen. De bedenkelijke toestand te Valona. De Maf lino kondigt een snelbericht af uit Brindisi zeggende dat volgens zolcere in lichtingen het gouvernemont van Valona geen geldmiddelen meer heeft. De belasting schuldigen weigeren de lasten lo betalen on der voorwondsel dat zij liet gouvernement van Valona niet erkennon. De Albaneesche, aanzienlijken van Valona bobben afgovaar- digden naar Zepelin gezonden om aan de Grieken to vragen om ze van het Valonecsch gouvernement to ontlasten. In zekere kringen schijnt men aan een beraamden list lo goloovon tusschen Oostoo- rijk en Essad Pacha. Do Oostenrijksche pro paganda maakt snellen vooruitgang in gansch Albanië. De Bulgaarscbe verliezen Volgens de officioolo beschouwingen zijn du Bulgaarscho verliezen tijdons den oorlog van 230 officieren en 29.711 soldaten ge dood, 950 offioieren on 52.500 soldaten ge-^ kwetst. Er zijn oTorigons nog 3193,verdwenon.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1